ZATERDAG 26 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTEBEGROOTING 1930 GELEIDELIJKE VERBETERING WAAR TE NEMEN VERLAGING VAN HET VERMENIGVULDIGINGSCIJFER Bestemming bruto exploitatiesaldo 1928 Verschenen is de Memorie van Toelich ting op de hegrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst 193U. B. en W. constateeren met voldoening dat ondanks den Baadhuisbmnd de hegrooting -slechts 1 Va maand 11a den wettelijken ter mijn verschijnt cn dringen thans aan op spoedige afhandeling. Ook ditmaal is oe hegrooting weder op gemaakt in dien zin, dat hij de ramingen geen rekening is gehouden met ontvangsten en uitgaven betreifende vroegere diensten; liet resultaat is geweest, dat een sluitende hegrooting werd verkregen, zoodat thans, in tegenstelling met de hegrooting van het loopemie jaar, die sloot met een tekort van rond f 161.000, geen beroep op liet batige saldo van een vorigen dienst of, wat op het zelfde neerkomt, op de algemeene reserve, behoefde te worden gedaan. Deze vooruitgang is voornamelijk te dan ken aan een stijging van de opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting en «enige andere belastingen, aan een uaJing van de kv.ade posten in de directe belastin gen, aan een vermindering van de kosten van ondersteuning van werkloozen 011 aan «en voortdurend streven naar bezuiniging hij B. en W. Blijkens van het Rijk ontvangen nadere opgave heeft de werkelijke opbrengst van het belastingjaar 1927—1023 niet f 1.924,261, maar f 1.951.336 of f 27.072 meer bedragen, terwijl de uitkomst van het belastingjaar 19281929 een stijging van de opbrengst tot 1 1.982.480 te zien gaf. In plaats van een opbrengst van f 1.892.000 mag dus voor de belastingjaren 19291930 en 19301931 een opbrengst van f 1.949.500 tot basis worden genomen. De werkloozenstevm is, dank zij de alge meene verbetering in den economiAlien toe stand, die ongetwijfeld valt waar te nemen, weder aanzienlijk lager kunnen worden ge- xaamd, 111. van f 115.000 op f 75.000. Is dit resultaat der ontwerp-begrooting 1930 niet onbevredigend, tot tevredenheid stemt zeker ook de uitkomst van den dienst 1928. Terwijl de begrooting sloot rnet een tekort van f 296.552, eindigde het dienstjaar met een zuiver exploitatiesaldo van f 157.245 hetgeen een verschil vormt van f 453.797. Al valt van den dienst 1929 thans nog zeer weinig te zeggen, goede hoop bestaat, dat deze dienst.zich zal bedruipen, en dat mits dien het bedrag van rond f 161.000, waar over ten behoeve van de hegrooting werd beschikt, eveneens weder zal terugkeeren. Zeker, er is een geleidelijke verbetering te constateeren maar B. en W. waarschuwen tegen optimisme. Wanneer wij ons toch rekenschap geven, aldus B. en-W., van de oorzaken van deze verbetering, dan blijkt, dat deze gezocht moet worden in factoren, die niet alle van blijvenden aard kunnen worden geacht, ter wijl daartegenover «en groep uitgaven de neiging tot voortdurende stijging vertoont Van de factoren, die tot verbetering heb ben geleid, moet in de eerste plaats wor den genoemd de inkomstenbelasting, die dringend om verlaging vraagt In belangrijke mate heeft vervolgens de toeneming van de winst der lichtfabrieken in den loop der jaren aan de versterking van de inkomsten medegewerkt, doch het vorige jaar reeds schreven wij, dat de win sten der bedrijven tot het uiterste zijn op gevoerd en dat het niet goed was tc achten, 111 weerwil van de sterke positie der bedrij ven. speciaal van de lichtfabrieken, op de verwachting van een verdere toeneming te steunen. Dat deze waarschuwing niet ten onrechte werd geuit, wordt bevestigd door dc raming van de winst der lichtfabrieken ove rl930. Voor 1929 werd uitgetrokken een bedrag van ƒ819,145 tegen ƒ812.065 voor 1930, of f 37.000 lager. Hoewel van het openbaar slachthuis een gelijke winst als in 1929 kan verwacht wor den- wijst de begrooting van de ijsfabriek een verlies aan van bijna ƒ3800 tegen een winst van f 13.000 voor 1929. Wat de nieuwe wet op de financieele ver houding tusschen het rijk en de gemeenten betreft, merken B. en W. op- dat wij inder daad voor Leiden van deze wet gunstige verwachtingen hebben en dus tevens voor hare ingezetenen; echter kan nog steeds niet het bedrag worden opgegeven, dat Lei den uit het Gemeentefonds zal ontvangen en blijft derhalve omtrent dezen overheer- schenden factor nog altijd volslagen onze kerheid bestaan. Nog heel veel werk te doen. Vooral op het gebied van openbare wer ken is, naast wat reeds geschiedde of be reids in uitvoering is,-nog zeer veel te ver richten. Genoemd worden o.m. de verdere aanleg in een versneld tempe van de centrale rioleering, aanleg nieuwe vee markt, uitvoering uitbreidingsplan, ver- keersverbeteringen op onderscheiden pun ten der stad, o.a. overbrugging van het Gal gewater, verbetering bruggen en wegen, vooral niet te vergeten de oplossing van het overwegvraagsluk aan den Rijnsburgerweg, afgezien nog van vele andere voorzieningen in overweging bij dien dienst van gemeente werken. Voorts zal de bouw van het nieuwe stadhuis offers vergen. Het zou dus wel zeer voorbarig zijn cn' ongemotiveerd, inkomsten, die de gemeente b.v. uit de bedrijven tot alleszins redelijke bedragen trekt, zelfs voor een gedeelte prijs te geven of te meenen, dat de gemeente zich nu een zekere royaliteit of vrijgevigheid zou kunnen veroorloven door allerlei, wel licht wenschelijke doch niet noodige zaken •te entameeren. Eet Stadhuisfonds. liet Stadhuisfonds werd suppletoir op de hegrooting 1929 gebracht met een toen voor dezen dienst geraamd saldo van f 1.061.640. Overeenkomstig het desbetreffend voorstel ligt het in de bedoeling de bespaarde onder houdskosten van het raadhuis voor 1929 op f 4375 en voor 1930 op ƒ5000 geraamd naar het fonds over te boeken. Voorts zal aan het fonds worden toegevoegd de rente voor het niet-gebruikte deel der assurantiepenningen, welke voor 1929 en 1930 kan worden ge raamd op ƒ82.500 in totaal. Aan het einde van 1930 zou het fonds dus na aftrek van de ie betalen huren ad ƒ8300 ongeveer ƒ1.145.215 sterk kunnen ziin- terwijl de net to assyrantiepenningen ƒ223.837 bedroegen. Hoewel enkele leden van het college het zuiverder achtten, dat alle kosten- die de ramp meebracht en nog zal veroorzaken als buitengewone door het tegenwoordige en het nageslacht in gelijke mate worden gedragen, m.a.w. dat de kosten, voor zoover de .:*suratiepcnningen niet toereikend zijn, geheel uit leening worden bestreden, heeft het College toen besloten den raad in over weging te geven van het bruto batig saldo van den dienst 192S ad rond 450.000 een bedag van 100.000 aan te wenden voor storting in het fonds, als dotatie der ge meente zelve aan het Fonds voor het Stad huis. Verdeeling van beschikbare saldo. Het restant van het batig saldo van den dienst 192S stellen B. en W. voor als volgt to verdeelen: f157.000 voor verlaging van de gemeentelijke inkomstenbelasting de factor kan daardoor dalen van 0.9 tot 0.8 f 100.000 voor het „Fonds voor Stadsver- betering, Werkverschaffing en Sociale doel einden" en f93.000 voor de Algmeene Reser ve. Het „Fonds voor Stadsverbetering" was op de hegrooting 1929 gesteld op f 195.000, beschikt werd voor de De Leidsche Hout enz. over f97.775, zooda het fonds na genoemde toevoeging uit het batig saldo 1928 komt op f 184.225. De Algemeene Reserve bedraagt VAN HET STADHUIS BAZAAR. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij, uitslui tend ten aanzien van den door den dames- krans „Clara Dozy" op 6 en 7 November a.s. in de bijzondere school aan de Stadhouders- laan tc houden bazaar/ontheffing hebben verleend van het sluitingsuur voor winkels. Leiden, 26 October 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZF.N, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. BEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat, ingevol ge artikel 203 der Gemeentewet, de begroo ting der plaai'selijke inkomsten en uitgaven voor den dienst 1930 aan den Raad is aange boden, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en iD druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Leiden, 21 October 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. GEMEENTERAAD. In de zitting van Maandag a.s. zal alsnog behandeld worden na punt 16 een voorstel tot verhuring van het perceel Aalmarkt no. 12, aan J. P. van Berge Henegouwen. Belanghebbende is bereid het pand voor den tijd van plm. 5 jaren, ingaande 1 De cember a.s., te huren voor f 1000 per jaar cn wil voorts het pcceel aanvaarden in den tegenwoordigen toestand, behoudens dat van gemeentewege de kamers worden behangeh cn eenig verfwerk geschiedt, waarvan de kosten worden geraamd op f 550.—. Hij neemt verder genoegen met de bij de ge meente gebruikelijke voorwaarden. Tenein de de huur, evenals ten aanzien van ande re huizen der gemeente het geval is, op 1 Mei te doen eindigen, wordt de juiste huur termijn gesteld op 1 December 192930 April 1935, dat is dus enkele maanden lan ger dan 5 jaren. De stukken liggen ter inzage van de le den in dc Leeskamer van het Gemeentehuis Rapenburg 12. GEEN LEENING We plaatsten onlangs een bericht in ons blad, dat binnenkort voorstellen bij den Raad zouden worden yagediend om een lecning van ongeveer vier millioen gulden aan te gaan. Naar we thans uit de beste bron vernemen, zijn onze inlichtingen daar omtrent verkeerd geweest. Wel wordt in het rapport betreffende de gemeenterekening becijferd, dat indien alle buitengewone uit gaven, waarvoor de Raad credieten heeft toegestaan, op dit moment zouden moeten worden betaald, een bedrag van pl.m. f 4 millioen uit leening zou moeten worden ge daan over een lang tijdsverloop. De ge meente heeft op 't oogenblik nog ongeveer f 1 millioen uitgeleend aan andere gemeen ten en provinciën, zoodat er van een leening geen sprake behoeft te zijn. LEIDSCH STUDENTENKORPS DE LUSTRUMFEESTEN. Het Leidsch Studentencorps heeft Donder dag en Vrijdagavond een algemeene ledenver gadering gehouden, waarin anededeeling is gedaan van de bedde voorstellen betreffende het hoofdnummer van de lustrumfeesten in Juni a.s. by de viering van het 355-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool. Het eene plan is getiteld: „De Vliegende Hollander" en is ontworpen door mr. M. Nij- boff. De inhoud hiervan is niet een romanti- seeren van het Hollandsch gegeven, doch verklaring voor het op zee gaan en moe ten zwerven van den Hollander. De opvoering van dit openluchtspel zal, indien daartoe wordt beslcjten, gescheden aan de Ivaag te Warmond. Het andere plan is door de heeren Wegerif Gerritsen en Stibbe ontworpen. Dit openluchtspel, dat indien daaraan de voorkeur wordt gegeven, zal worden opge voerd aan den Zoeterwoudschen Singel te Leiden, draagt nog geen officieele benaming De inhoud komt in het kort hierop neer, dat 'n beeld wordt gebracht, hoe telkens indivi dualiteiten opkomen tegen hoeders van God delijke macht en wijsheid en hoe tenslotte het individu zelf drager wordt van een eigen reliigieusen inhoud. Het kunstzinnige moet zijn een verbindend dement in de maatschap pelyke eamenleving. De heeren Mr Nylhoff en Wegerif hebben in de gehouden vergaderingen een uitvoerige toelichting tot deze plannen gegeven. In de Maandagavond te houden vergadering van het Leidsch Studentencorps zal uit beide plannen een definitieve keus worden gedaan ARMENRAAD. Vanwege het bestuur van den Armenraad alhier zal in een vergadering op 13 Novem ber in het Nutspebouw, Steenscliuur 21, toe gankelijk voor de leden van alle in den Ar menraad vertegenwoordigde instellingen en colleges en voor andere belangstellenden, dr. A. Querido, geneesheer van het gesticht „Voorgcest", een inleiding houden over het onderwerp: Moeilijke kinderen als sociaal probleem. LEIDSCHE PENKRASSEN. WINTERAVOND-GEZELLIGHEID Ergons in het museum van antieke be grippen, in de zaal van mooie herinneringen rust eerbiedwaardig cn grijs, dc winter avond-gezelligheid. Het is goed, dat wij zoo af en toe eens met ontschoeide voeten binnentreden in dit museum en woordeloos en devoot in de zaal der herinnering een oogenblik vertoeven om te ervaren, dat sommige dingen te vroeg begraven zijn. En dit is het vreemde dat dergelijke din gen in alle stilte gestorven en begraven zijn, zonder dat we weten wanneer cn hoe, zon der dat eenige stem een grafrede heeft ge zegd. En dit is nog vreemder, dat terwijl wc met eigen oogen de gestorven grijsaard aanschouwden, terwijl hij rustte in de zaal der herinnering, sommigen zeggen dat hij nog leeft en dat zij zijn nabijheid nog heden ervaren. Het is vreemd voorwaar. Het gouden lamplicht valt op mijn bloc notes en Charlientje stopt sokken. De kachel brandt zacht en tevreden als een spinnende kat. Op de theetafel pruttelt de koffie van zui vere genoeglijkheid. Ik hoor allemaal oude bekende geluiden cn toch is het stil. Ik denk aan de gestorven winteravond- gezelligheid en er komt uit mijn kin een groote grijze baard groeien, die zich tegen mijn borst te ruste vleit. Ik zit in een groote kamer mijn voeten gekeerd naar den haard, die een flakkerend licht verspreidt Er dan sen schaduwen over de gebeeldhouwde pa- neelen van de schemerige wanden. Er bul dert een ijskoude wind tegen de hoogc ra men, zoodat de zware gordijnen bewegen soms. Een kille huivering kruipt tegen mijn rug op en ik schik mij dichter naar de haard om mijn dorre handen te wannen. Gharlientje is grijs en gebogen. Haar smalle gelaat is vreemd in de omlijsting van wit, sneeuwwit haar. Straks komt een oude vriend en dan zullen wij een partij schaken en we zullen een dampende rum-groc drin ken. Wij zullen weinige woorden spreken met stille stem. Charlientje zal met haar oude handen knutselen aan wat brei wol. Daarna zullen wij slapen gaan en morgen avond zal 'het net zoo zijn en overmorgen ook. Dan niet meer. Dan gaan we naar onze kinderen en des avonds zullen we bij den haard zitten en ik zal spreken met mijn zoon over het kabinct-Thorbecke. Charlien tje zal knutselen aan wat breiwol en mijn dochter zal zeggen, dat ze nog zoo een regel matige steek heeft Ook zullen wij naar onze kleinkinderen zien met welgevallen, eooals de jongens kienen en de meisjes naaiwerk maken. Daarna zullen we slapen cn morgan zal het net zoo zijn en overmor gen ook. Daarna niet meer. Dan zullen we weer thuis zijn. Dan zal mijn oude vriend komen en wij zullen schaken en rum-groc drinken en dan zullen wij slapen gaan. Peinzend strijk ik met de hand door mijn grijze baard. Ik heb de arm van» Charlientje te pakken. Je slaapt, jongen, zegt ze. Lust je nog koffie? Ze heeft bruin haar en zooeven stopte ze sokken. Het gouden lamplicht valt op mijn bloc notes. De kachel brandt. De koffie pruttelt. Zeker, lust ik nog koffie. En Char lientje Zeg liet maar. Zullen wc een potje ganzenborden om apenootjes? Charlientje zwijgt Ze leest over mijn schouder. Wil je naar het museum, vraagt ze, naar het graf van den grijsaard. Welnee, Charlientje. Hij is niet dood. Hij zit hier ergens op een stoel cn hij is jong. We zullen een goeden tijd met hem hebben. Maak u geen illusies, mijn lieve lozer. Morgen zal er wel hier of daar een verga dering zijn waar uw opkomst dringend ge- wensaht is, waar een spreker zal zijn en veel rook, waarvandaan gij thuis zult komen met hoofdpijn. En voordat gij slapen gaat zult gij dan misschien een ongcschreidc traan plengen uit uw rookerige oogen op het graf van den grijsaard, die zonder, dat iemand wist wanneer of hoe, is bijgezet in de zaal der herinnering. ENGLISH ASSOCIATION IN HOLLAND. Een Leidsche afdeeling. In een der zalen van „In den Vergulden Turk" is de oprichtingsvergadering van de Leidsche afdeeling van bovengenoemde ver- eeniging gehouden. Dr. A. Perdeck zette het doel der Associa tion uiteen. Dit bestaat in hoofdzaak hierin, dat men de leden in aanraking wil brengen met de wetenschappelijke en letterkundige kringen in Engeland en de studie der Eu- gelsche cultuur hier te lande wil bevorderen. Dat doel wordt voornamelijk bereikt door het doeh houden van lezingen en voordrach ten door Engelsche geleerden, letterkundi gen. en kunstenaars. Daarna werd tot oprichting van de Leid sche afdeeling besloten. Reeds dezen winter zal getracht worden eendge van de belang wekkende voordrachten, waarvoor het hoofd bestuur gezorgd heeft, hier ter plaatse te doen houden. De eerste lezing zal waar schijnlijk reeds begin of midden November gehouden worden, als de heer John Story, een, van zijn bekende Dickens-recitals zal geven. Verder zal de Leidsche afdeeling trachten den band harer leden te verster ken door eiken winter een flink aantal ge zellige bijeenkomsten te houden, waarin on der lcdding van een bevoegd persoon onder werpen over Engelsche letterkunde en cul tuur besproken zullen worden. Het bestuur bestaat uit Mevr. D. Kuenen- Wicksteel, presidente; Prof. Dr. J. H. Kern; Mej. C. Coebergh; Mevr. S. D. A. von Schmidt-Boree; de heeren Chr. Kok, pen ningmeester en Dr. A. Perdeck. De Laat, de Kanterstraat 32, secretaris, waar men op schriftelijke aanvraag alle inlichtingen over het lidmaatschap kan bekomen. POST UIT INDIfi. De Directeur van het Postkanfoor alhier maakt bekend, dat dc post met het vierde vliegtuig naar Ned.-Indië verzonden, door averij te Constantinopel op de hierna vol gende wijze vanuit genoemde stad verder werd gezonden: de voor Aleppo bestemde stukken zijn per trein verzonden cn zijn al daar 25 dezer aangekomen. De stukken voor Bagdad werden met den autodienst Damas cusBagdad verzonden; aankomst aldaar 30 dezer. De maij voor Bushir, Karachi, Alaha- bad en Akyab wordt overgebracht met den luchtdiensi' LondenKarachi; aankomst Bushir 1 November, Karachi 2 November a.s. De stukken voor Bangkok gaan per Engel sche mail; aankomst 18 November aldaar. De correspondentie voor Ncd.-Indic wordt verzonden per s.s. Patria en zal te Meden aankomen 13 November en te Batavia 16 November. LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN" BET PIRANI-TRIO. Mevr. Leila Doublcday-Pirami. violiste, Charles Hambourg, cellist en Max Pirari, pia nist, zyn Eng^Tschen, die te samen een goed trio vormen. Zooals gewoonlijk bij Engelsche kunstenaars het geval is, had grondige studie hier gevoerd tot een groote eenheid van samenspel. De correctheid van uitvoering viel overal te loven. Men weet, dat de Engelschen beschikken over een zekere koele reserve. Zoo- dra bij groote kunstenaars, we noemen b.v. Myra Hess cn Isolde Menges, die reserve nau welijks bewaard wordt, maar toch nog voldoende om niet uit te breken, krijgt men in het spel een beheersehte ontroering, een span ning, die niet nalaat een geweldigen invloed op het auditorium uit te oefenen. Beheersehte Icunstenaarshartstoeht is van heviger werking, dan warneer de kunstenaar zich op zijn of haar gevoel laat drijven. Maar znodni de reserve al te groot wordt doet ze het innerlijk leven bevriezen. We zouden niet gaarne willen beweren, dat het Pirani-Tro ons deed bevriezen; maar iets meer warmte hadden we soms tcch meer op ïuijs gesteld. De pianist speelt heel mooi met een voortreffeljjken aanslag; de toon van de violiste is nobel van gehalte, maar voor ons gevoel soms te weinig innerlijk; de cellist schijnt te beschikken over meer warmte, maar zijn loon is niet groot. Ik herhaal: het Trio is voortreffelijk op elkaar ingespeeld; men be speurt overal evenwicht; het samenspel is altyd geacheveerd en toch zijn we niet vol komen bevredigd. Lag het aan het programma? In het eerste nummer Trio in Cis-mol Opus 101 van Brahms, heeft deze componist ook maar niets gedaan om een oogenblik aan zijn zwaarwichtige Noord-Duitsche geaardheid te ontworstelen. Over 't geheel voelden we dit werk ids weinig doorzichtig, als „dik",aan. Eerst in het derde gedeelte, het Andante, vermochten we een fraaie cor.trapuntiek en wat meer afwisseling te waardeeren en :1e Finale met haar eigenaardige rhythmische en harmonische effecten, waarbij tevens een stij ging in de voordracht viel te waardeeren. leek ons ook wat minder gewrongen van structuur. Met het Trio van Brahms vormde het A-i Trio van Kavel wel een scherpe tegenstelling. Heel fijntjes is het begin van het „Modere»' or dc piano. We ontmoeten hier die eigenaardige mineur-fragmenten, die, wat betreft de inter vallen, eenigszitis archaïstisch aandoen. Men denkt er by aan sommige Gregoriaansche melos passages. Het is trouwens bekend, dat dc moderne Fransche componisten een sterk gevoel voor" traditie bezitten en ter eene zijde- aansluiten by het verleden. De eigenlijke grondslag van het Europeesche muziekleven, het Gregoriaansche melos, is door hc-n in cere gehouden, terwijl dat in Duitschlr.nd na Bach geheel werd verwaar loosd. En ter andere zijde is dezo muziek van Kavel door haar aecoord-verbindingen, door haar innerlijke structuur gehe'cl modern. Voor ons gevoel werd dit Trio van Kavel door het ensemble het mooist gespeeld. In deze zeer moeilyke muziek was de eenheid van samen spel uitmuntend verzorgd. Hier werd ook eer groote klaarheid van de compositie voortref felijk gedemonstreerd. De eigenaardige en soms heel mooie contrapuntiek, en het eigen aardig canon.'sch imiteerende der verschillen de stemmen vermocht te boeien. Kavel schijnt van dit eerste deel een verhaal te maken vol van eigenaardige stemmingen en vooral de tweede, helft van het „modere" werd zeer mooi gespeeld. Het tweede deel „Assez viP' met zijn dolb wemeling van grillige rhythmen, zoo wonder lijk van fantasie, werd virtuoos voorgedragen. Het breede derde gedeelte, berustend op een heel donkere melodie, moest men eigenlijk' hooren in een Fransche salon met gedempt licht, dc spelers in halfduister wegschemeren-l en heel mooi werd het toen de strijkinstrumen ten Cer scredine speelden. Eigenaardig is ook weer de Finale opgezet met harpeggie's van de violiste. Er was soms ir de muziek iets bizars, soms iets heel fyns. Zonder twijfel heeft de ongewone structuur niet alle toehoorders aangesproken. Na de pauze werd nog gespeeld Opus 100 ii Es-dur van Schubert. Op die techniek van het Schubertspel viel wederom niets aan te merken. Lat was alles perfect in orde. Maar we misten '.och dat aangrijpende, dat medesleepende, dat ir. Schubert's 'composities ligt: die wisseling van zonnesprankelmg over bebloemde velden en de wolk die even den glans verduistert. We hadden ons hier wat meer innigheid, wat meer warmte gedacht. Dit neemt niet weg, dat het werk met glans werd gespeeld. De prestaties van de uitvoerenden werden door het publiek op hoogen prijs gesteld. De mooie Bluthner-concertvieugel was uit het magazijn van Duwaer en Naessens te Amsterdam. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL "Wijzigingen: 22 Oct., II. van der Velden, Leiden, Oude Vest 53. Beurtdicnst op Haar lem. Uittr. E.: H. van der Velden, Leiden. Wijz. handelsn. thans: Wed. H. v. d. Velden A. J. van der Heydcn en Zoon, Alphen aan den Rijn, Hoofdstraat. 25. Meubel- en Orgel- handel. De vennootschap onder firma onder den naam A. J. van der Ileyden en Zoon, is met ingang van 19 October 1929 ontbon den. De zaak zal worden voortgezet doo' den overgebleven vennoot A. J. van der Hev- den, te Alphen aan den Rijn, onder diens eigen naam, als eenig eigenaar. Wijziging. 25 Oct. T. van Rijn, Alphen a. d. Rijn, Burg. Bloemstraat 43, fouragehandel en expeditie. Uittr. E.: T. van Rijn, Alphen a. d. Rijn. Wijz. handelsn., thans: J. G. van Rijn. 25 Oct.. Gans Co., in liq., Leiden, Hoo- ge Rijndijk 73, agentuur en commissi schoenen en aanverwante artikelen. Boven genoemde venn. onder firma, (opgericht 1 Sept. 1928, Venn.: J. E. Chr. de Wijs, Leiden en D. Gans. Amsterdam), is met ingang van 1 Sept. 1929 in liquidatie getreden. Verelf.: J. E. Chr. de Wijs, Leiden. 25 Oct. B. A. Verzijl, Leiden, Wedde- steeg 5, boek- cn handelsdrukkerij. Boven genoemde handiV.zaak is bij acte wan 20 Aug. 1929 omgezet in een Naamlooze Vennoot schap, onder den naam: N.V. Verzijl's Druk kerij. 25 Oct. H. do Mooi), Leiden, Diefsteeg 18, poel iersbed rijf. Uittr. E.: H. de Mooij, Lei den, d.d'. 1 Mei 1929. Wijz. handelsn., thans: II. do Mooij Jr. DEURWAARDER. De heer Th. J. -v. d. Heijden alhier, is he den beëedigd als deurwaarder bij de belas tingen van de gemeente Rijnsburg. INBRAAK. In den afgeloopcn nacht is ingebroken in het clubgebouwtje van hot Vitessc-sporiter- rcin aan den Zoercrwoiidsche Singel. Ont vreemd zijn een aantal reopen chocola, als mede een portcmonnaic met een bedrag van f 2—. ZONDAGDIENST DER HUISARTSEN. A.s. Zondag 27 October '29 zal de dienst worden waargenomen door de doktor Jans^cns, BoonurlaT, IJofvens Grove, Muij- zeht eii' Voldhuijzun. VEEFONDS LEIDEN Gistermorgen te half elf hield het Vee fonds Leiden zyn algemeene (ledenvergade ring in het gebouw ..Concordia'» aan de Steen straat. De voorzitter, de heer S. van der Stoel, uit assenaar, opende de als steeds matig be zochte vergadering met een woord van wel kom. Aan het financieel verslag van den penning meester, den heer P. F. Verkley, uit Leider dorp, ontleenen we: verzekerd waren 1920 runderen, waaronder 60 stieren tot een be drag van f6036, opbrengst vleesch en vet f 1134.69 110 zegels fll. contributie 6 nieu we leden f30, rente f264, totaal f7475.59. Aan verzekering werd uitbetaald een bedrag van f7724.46, zoodat er een nadeelig saldo is van f 248.S7. De aftredende bestuursleden: A. de .Tong, Bakker en Verkley werden herkozen. Aan de orde was de bespreking van de actie inzake den boycot, die in het begin van den zomer had plaats gehad. De voorzitter deelde mede, dat de actie vanwege de slagers en grossiers voor het niet uitbetalen van de level's, zoover was doorgevoerd, dat de boycot eigenlijk niet vol te houden was. Het hoofd bestuur van de Centr. Vereen, van Vcefond- sen heeft zich neergelegd bij het daarna ont stane voorstel om deze kwestie door een Commissie van Arbitrage, gevormd door eenige hoogstaande personen in het land, te laten beslissen. Deze uitspraak is nog steeds niet afgeko- De voorzitter zegt het te betreuren, dat de boeren zoo slecht hun eigen belangen hebben ingezien en niet unaniem achter de Slachtvee fondsen hebben gestaan. Ook de heer Bakker betreurt de weinige solidariteit der boeren en geeft nog een dere uiteenzetting van de verhouding tusschen de Centrale Veefondsen, waarbij het Vee fonds Leiden is aangesloten, met de concur- reerende fondsen en omtrent het verloop van de gevoerde actie. Spr. deelde verder mede, dat de Arbitrage-Commissie bestaat uit drie onpartijdige rechtskundigen. De voorzitter wekt tenslotte de aanwezigen op zooveel mogelijk propaganda te maken voor het Veefonds Leiden, omdat hier werke lijk de belangen der veehouders ten volle be hartigd worden, zooals wel blijkt uit het feit, dat de premie hier nog steeds f 2.50 bedraagt, terwyl de premie by andere fondsen veel hoo- ger is, en er bovendien nog een groot bezit van kapitaal is. EEN OPLICHTER. Een handige oplichter heeft gister in een tweetal zaken hier ter stede zijn slag gesla gen. Het is een ongeveer 35-jarige man, donker uiterlijk, gekleed in een gabardine regenjas. In de eene zaak ging hij iets koo- pen, waarvoor de persoon die hem bediende den winkel moes! verlaten. Toen hij terug kwam was de koopcr verdwenen met mede neming van f 3 uit do winkellade. In een an dere winkel kocht de oplichter een kist siga ren, die hij in blik wenschte verpakt te zien, daar ze naar Indië moest worden verzonden. De winkelier moest hiervoor den winkel ver laten en in dien tijd nam de man de gelegen heid waar om een biljet van f 10 te ontvreem den. Men zij gewaarschuwd. Oit den Omtrek. MOORDZAAK-LANS DE EISCH 20 JAAR Wegens verduistering en doodslag is te» gen Van O.» verdachte in dc moordzaak» Lans, heden dcor het O. M. 20 jaar gevan genisstraf gsëischt. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) De Tweede Kamer behandelde gister nog n interpellatie van mevr. De Vries ruins over de verspreiding en de behaili deling van pokken. Een door haar inge diende moite werd verworpen. (Blz 9.) Ter gelegenheid van haar zeventigsten verjaardag is Helène Svvarth te Den Haag gehuldigd. bldz. 14). Medische Kroniek. BUITENLAND (bldz. 9) Daladier Fransch Kabinetsformateur. Briand wenscht niet in zijn Kabinet zitting te nemen. Kroonprins Umberto terug naar Italië. Bijzonderheden over den dader van den aanslag op zijn leven. De onderhandelingen over de Saarkwestia verdaagd in verband met de Fransche Ka binetscrisis. Weerbericht. ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING. De Raad komt Donderdag 31 October a.s. des avonds om 7 uur bijeen ter behandeling van de volgende punten: 1. Voorstel van B. en W. tot het beschik baar stellen van een crediet van f 71.750 ten behoeve van de aanschaffing en installee- ring van een electrische laadinrichting en een klemkameroven ter verbetering van de stokerij der gasfabriek. 2. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Rozenstraat aan G. de Jeu q.q., alhier. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Van Roetze- laerstraat hoek Bloemhofstraat aan W. van Beijeren q.q., alhier. 4. Voorstel van B. en W. om aan de fir ma Gebr. Hoogendijk te Laren ondershands op te dragen het verbeteren van een gedeel te weg in den Gnephoek. 5. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van den heer P. van Egmond te Koudekerk om een toeslag op zijn pensioen. 6. Voorstel van B. en W. tot verhuring van twee nieuwe noodwoningen aan den Westkanaal weg. 7. Voorstel van B. en W. tot het vaststel len van verschillende besluiten tot wijzi ging van de gemeentcbegrooting, dienst 1929 8. Voorstel van B. en W. in zake de be noeming van een tijdelijk leeraar in licha melijke oefening aan de openbare u. 1. o.- school aan den Oudshoomscheweg. TE WATER GELATEN. Deze week werden met goed gevolg te wa ter gelaten van de scheepswerf „De Vooruit gang" der N.V. v.h. firma D. Boot te Alphen aan den Rijn: Een motortankbootje genaamd „Motor kracht IX" groot plm. 25 torn Een sleqpschip (Kempenaar) genaamd „Transito'' groot plm. 570 ton. Direct daarna werd de kiel gelegd voor een motor-kempenaar groot plm. 500 ton. Een motorboot groot plm. 170 ton, waarin geplaatst zal worden een 2 cyl. 70 P.K. „Tn- dustrie"-motor. Allen zyn in aanbouw voor binnenlandsche rekening. Inmiddels werden tot volle tevredenheid der bestfeders afgeleverd: Een motorboot genaamd „Zeven Gebroe ders" groot 171 ton, waarin geplaatst een 2 cyl. 70 P.K. „Industrie''-motor, voorzien" van rollenlagers aan den heer C. Theunissen, St. Annaland. Een motorboot genaamd „Ouderzorè" groot 169 ton en voorzien van een 2 cyl. 70 P.K. „Industrie"-motor, voorzien van rollenlagers aan den heer K. van Dijk te Gouderak. Een sleepschip genaamd „Vosta'> groot 530 ton aan den heer A. de Boer te Rotterdam. A. R. KIESVEREENIGING. De eerste van de vijf yergaderingen, die de kiesvereeniging in het winterseizoen 1929 —1930 zal houden, werd Donderdag in het gebouw „Concordia" gehouden. Na opening door den voorzitter en het lezen van de notulen, kreeg de heer Oudhof het woord om zijn inleiding te houden over het „Fascisme" Spr. begint met te schetsen de toestand voor den wereldoorlog en de wanorde in Italië. Het deelnemen van Italië aan den oorlog en de hopclooze toestand in dat land na het beëindigen van den oorlog. Staking op staking brak er uit om niets. Daarna geeft hij een levensbeschrijving Mussolini; de organisatie van zijn volgelin gen; zijn machtstoename en de optocht van 70.000 man naar Rome; de ineenstorting Barometerstand. Meest matige Zuidwestelijke tot Noordwes telijke wind, afwisselend "bewolking, weinig of geen regen, iets koeler. FIETSERS LICHT OP: Van 2728 October van 5.10 nam. tot 6.16 vm. Van 28—29 October van 5.08 nam. tot 6.18 vm. van liet parlement, waarna een betere orga nisatie partij en regcerlng optrad. Inleider bespreekt verder Mussolini als minister-president, in welken lijd de wel vaart en stabilisatie van de financiën in Italië toenamen. Vervolgens zegt hij, dat het fascisme streeft naar machtsuitbreiding en in wezen revolutionair is, evengoed als liet communis me. Daarom kan het eindresultaat niet goed zijn. De bespreking die volgde richtte zich in hoofdzaak over de vragen: heeft het fascis me bestaanszekerheid; hoe is de verhou ding tot den godsdienst cn is het fascisme specifiek Romaansch? BENOEMING. Tot klerk 3e klasse bij de Water- on Licht bedryveii is benoemd de heer P. Koren, al hier. UITBREIDING KAASHANDEL. De bekende kaashandelaars firma M. L. de Lange te Amsterdam, heeft besloten haar kaaszaak, gevestigd te Oudewater, van daar over te plaatsen naar onze gemeente in de door die firma aangekochte kaaspak huizen. Tegelijk zal ook het personeel en hun gezinnen zich alhier vestigen. Voor onze plaats is de beslissing van de firma van beteekenis, niet het minst met liet oog op de hier reeds bestaande plaatse lijke kaashandel, die in de laatste jaren in omvang is toegenomen. KATWIJK AAN DEN RIJN SCHIETEN. Volgende week Zaterdag zullen de schiet oefeningen met buks door de Katwijksche Burgenvacht weer aanvangen in een der za len van „Casa Cara". VEILING. Een flinke aanvoer is een eisch der veilin gen. Waar, nu het tegen November loopt, de aanvoeren kleiner worden, besloot het be stuur der Tuinbouwver. „Katwijk en Omstre-' ken" vanaf heden in'plaats van driemaal. 2 keer per week veiling te houden en wel Dinsdag en Vrijdag. Men zie de advertentie in het blad van hedenavond. TUINBOUW. Het is door verschillende omstandigheden in dezen tijd tamelijk druk in de tuinbouw bedrijven. De najaars- en winterproducten. vorderen nog tamelijk veel tijd, doch waar zoo ongeveer iedere groente- en aardappelen kweeker in het bezit is van een hollcn- kraam en de bollen thans ook geplant moe ten worden, moeten thans alle zeilen wor den bijgezet om, als de dagen eigenlijk maar halve dagen worden, zoo ongeveer met het werk gereed te ziin. Slecht weer kan den tuinder en bollenkwenker in dezen tijd nog veel parten spelen. Tot heden liep het nog al mee. Veel werk kon reeds verricht wor den. Met de tuinbouwproducten, voornamelijk bloemkool, ging het deze week nog best. De prijzen \nor late soort varieerden ran f 21 tot f 30. Het kwantum gaat, wat tegen No vember hegrijpeliik en gelukkig is, vermin deren. Binnen 11 dagen is de hoeveelheid van weinig beteekenis meer. Dan komen de winterproducten weer meer op den voor grond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6