DE MOORD IN BLIJDORP Gemengd Nieuws. WOENSDAG 23 OCTOBER 1929 BLAD PAG. BRIAND'S KABINET TEN VAL GEBRACHT DE KAMER WIL PRATEN OVER HET PLAN-YOUNG EEN MOEILIJK OP TE LOSSEN CRISIS Het Knbinet-Briand is door de Kamer gis teravond met 288 tegen 275 stemmen ten val gebrarcht toen de meerderheid een debat wenschte over het plan-Young en Briand dit weigerde, daarbij de kwestie van vertrou wen stellend. De actie voor het debat over de buiten- landsche politiek werd ingezö, door den so cialist Blum, die wel wilde toestemmen in het uitstel der interpellaties over de buiten- landsche uolitiek doch dan onmiddellijk de sociale verbzekering, de militaire credieton en de graankwestie wenschte behandeld te *Jen. DE GRONDWETSHERZIENING IN OOSTENRIJK BRIAND NEEMT AFSCHEID Briand stelde daartegenover, dat de ver antwoordelijkheid van de regeering door buitengewoon ernstige kwesties van buiten- landsche politiek in beslag genomen is. Hij verklaarde, dat de regeering, nu zij dicht bij het doel is genaderd, de behoefte heeft aan vertrouwen om haar taak te volbrengen in het belang van het land. De regeering heeft toen zij naar Den Haag ging het vertrouwen der Kamer verkregen en vraagt thans het grootste vertrouwen voor de laatste onder handelingen. De aanvaarding van de inter pellaties der unie-republikeinen, onder lei ding van Louis Marin, over de voorwaarden der Rijnlandontruiming en het Saargebied en van die van Montigny over de gevolgen der I-Iaagsche conferentie, speciaal over de internationale bank en de uitvloeisels van het Youngplan zou de regeering het ver trouwen ontnemen op het oogenblik van de Sluiting der laatste overeenkomsten. Briand vond dit in strijd met zijn waardigheid cn hij vroeg voor zijn regeering tegenover het buitenland een duidelijke uitspraak of zij nog het vertrouwen der Kamer bezit. Toen Blum daarop voorstelde het debat over de buitenlandsche politiok op Dinsdag vast te stellen, stelde Briand de kwestie van vertrouwen tegen dat voorstel. Montigny stelde voor het debat over de buitenlandsche politiek uit te stellen tot 15 November, een voorstel dat Blum aanvaard de, maar dat Briand verwierp, de kwestie van vertrouwen stellend. Toen, na telling der stemmen, de datum van 15 November aanvaard bleek met 288 stemmen tegen 277, trad het kabinet, dat in de minderheid gebleven is, af en verliet de vergaderzaal. Briand, vergezeld van al de ministers, be gaf zich naar het Elysée, om het ontslag van het ministerie bij Doumergue in te die nen, dat door den President der Republiek aanvaard werd. De communisten, de socialisten en de meeste socialistische radicalen hebben voor het voorstel van Montigny gestemd. De meerderheid van het centrum en de rechter zijde heeft tegen gestemd. De nadruk moet worden gelegd op de ver klaring, tijdens zijn tusschenkomst door Blum afgelegd, die er aan hechtte, goed te laten uitkomen dat de socialistische stem ming in het buitonland niet moet worden verklaard als een verloochening van de Haagsche overeenkomsten. Briand meende nochtans te moeten opmer ken, dat een dergelijke stemming niet zou nalaten ernstige gevolgen te hebben. He tis zek6r, dat de crisis, wegens de om standigheden, waaronder zij is uitgebroken, moeilijk op te lossen zal zijn. Wat de kansen voor een linksehc regee ring betreft, beschikken de socialisten, de radicaal-socialisten cn de republikeinsch- sociaiisten in totaal slechts over 225 zetels, •terwijl voor een levensvatbare regeering een meerderheid va ntenminste 350 noodig is. Het is daarom noodig, een beslissing tus- schen rechts cn links uit te lokken, daar anders de verwarring zal voortduren. De socialisten zullen daarom de tactiek volgen om in het parlement verschillende principieels vragen van sociale beteekenis te stellen om daardoor de weifelenden te dwingen, kluer te bekennen. Wat den invloed va ndeze crisis op de buitenlandsche politiek aangaat, zouden wij zeggen, dat het daarmee wel niet zulk een vaart zal loopen. Wij wijzen daartoe op de stem-motiveering van Léon Bleum. „Wat gebeur engaat", zei hij. „zal in het buiten land worden opgevat als een manifestatie van het Fransche parlement tegen de confe rentie van den Haag cn dus als ingaande tegen de politiek van links. Dat bedoelt, de linkerzijde er natuurlijk niet mee. Radica len en socialisten komen op tegen een op- va titng van het parlementarisme die de Ka mer in de onmogelijkheid brbngt h°ar mee ning over de onderhandelingen te doen kennen". Wegens ondermijning van de Ravjct-weerkraclit. l et telegraaf-agentschap der sovjet-urne maakt wederom melding van de ontdekking van cn a :ti-revo!uticnnair comp'ot in de MINISTER SCHUMY STELT EEN VOLKSBESUSSING IN HET VOORUITZICHT Waarschuwingen aan de Heimwehren en de soc.-democraten In een in Burgenland gehouden rede ver klaarde de Oostenrijksche bonüsminister, Schumy, ten aanzifti van de grondwetswij zigingen, clat de landbond verwacht, dat do wijziging langs demo era tischen weg moge lijk zal zijn. Indien de tweederde meerderheid niet be reikt wordt, blijft ndets andes over dan ten aanzien van deze zeer belangrijke kwestie het volk op te roepen, om een beslissing te nemen, waarbij nog niet vaststaat, of dit moet gebeuren door het peilen van do moo ning der bevolking, dan wel door middel i van een referendum. j De minister waarschuwde de Heimw.ehrem den bodem der wettelijke orde niet te j laten, en vermaande hen, hun krachten niet te verbrokkelen door geschillen met de bur gerlijke partijen uit te vechten, aangezien zij boven de partijen moeeten staan. Ook de sociaal-democraten riep hij op, om zakelijke beraadslaging over grondwetswij ziging niet onmogelijk te maken, aangezien anders niet te overzien was, waartoe de ont wikkeling der gebeurtenissen zou leiden. DE VLOOTCONFERENTIE De diplomatieke medewerker van de „Dai ly Telgraph" verneemt, dat de uitnoodlging der Italiaansche regeering tot het houden van een Fromsch-Italiaansche bespreking be treffende de vlootkwestie voor een deel haar oorzaak vindt in het initiatief van Mac Donald. Vóór zijn vertrek naar Amerika had Mac Donald een onderhoud met den Italiaan- schen ambaasadeur, waarbij hij het voeren van dergelijke voorbereidende besprekingen had aanbevolen, teneinde de scherpste tegen stellingen tusschen Italië en Frankrijk zoo veel mogelijk reeds uit den weg geruimd te hebben, wanneer de conferentie begint De Italiaansche regeering heeft deze aanwij zing gevolgd en bij het doen van het voor stel herinnerd aan den wens oh van Mac Donald. Ze nemen in hevigheid toe. De uitbarstingen van den vulkaan Mont Pelée op het eiland Martinique nemen in hevigheid toe. De berg is in een 500 meter hooge witte stoomwolk gehuld Door de aardverschuivingen, die hebben plaats go- had, ls de bedding van één der rivieren ge wijzigd. De rivier heeft zich thans met een groote beek vereenigd. Groots rotsblokkon rolden dientengevolge in het dal. De overheid is ijverig in de weer om den vluchtelingen onderdak te bezorgen en hen van levensmiddelen te voorzien Maginot, de Franache minister van kolo niën, had gister met de afgevaardigden van het eiland een bespreking over de hulp maatregelen, die getroffen zullen worden. De Fransche regeering heeft aan de be woners van het eiland telegrafisch de verze kering gegeven, dat alle maatregelen zullen worden genomen om een ramp te verhoeden. Zooals men weet, zijn bij de uitbarsting in 1902 bij de verwoesting van SL Pierre 30.000 menschen om het leven gekomen. Na vele onderhandelingen is thans een defi nitieve overeenkomst gesloten tusschen de Duitsche regeering ter eenre, de Zweedsche Lucifers Mij. en de Financieel» Mii. Kreuger Toll te Amsterdam ter anderer zijde, waarbij het uitsluitend recht voor Duitschland voor de verkoop, export en import van lucifers is opgedragen aan een speciaal monopolistische mij., voor den duur van minstens 32 en hoog stens 50 jaren. De tijd hangt af van het tijd stip van terugbetaling van de leening, in verband hiermede toegestaan aan de Duitsche regeering. De helft van de aandeden in de monopolie- mij- '-al gehouden worden door de Zweedsche Lucifers-Mij. en de Intern. Match Corp., de andere helft door de Duitsche lucifersfabrie ken en de Reichskredit A. G. De Zweedsche Lucifers Mij. controleert o.a. 65 pet. van de Duitache lucifersproductie en de Duitsche fabrieken e.a. 35 pet. De kleinhandelsprijs zal worden verhoogd van 25 tot 30 pfennig per pak van 10 dooejes. De aandeelhouders der monopolie-mij ont vangen een vast dividend van 8 pet. De Duitsche regeering ontvangt een vast bedrag van M. 13 per 10,000 doosjes. De eventuèele meerdere winst wordt verdeeld in gedijke dea len tusschen de regeering en de Zweedsche belangen. In verband met deze overeenkomst verleent de Fin. Mij. Kreuger <5 Toll aan de Duitsche regeering een 6 pet. leening van 8 125 millioen, over te nemen tegen den koers van 93 pet. met het recht van conversie pari na lö Jaren. De Rijksdag zal de overeenkomst nog göed moeten keuren. Ook is zij afhankelijk van het aanvaarden van het Young-plan door Duitschland. De leening zal worden betaald in twee ter mijnen, n.l. k 50 millioen 7 maanden na het van kracht worden der overeenkomst en 75 millioen na nog 9 maanden. EEN NIEUWE 0CEAANVLUCHT DITEMAN OP WEG NAAR LONDEN Gunstige weersomstandigheden Reuter meldde gisteravond uit Harbour Grace op Newfoundland, dat zonder eenige voorafgaande waarschuwing de Amerikaan- sche vlieger Diteman uit- Montana gisteren voor een oceaanvlucht is opgestegen. Pae na zijn vertrek ontving men een brief, w&aiïin hij mededeelde opgestegen te zijn met bestemming naar Londen. Zijn toestel is ©en, eendekker met lage vleu gels. G-olden Mind genaamd. Hij heeft 155 gal lon benzine aan boord en is om 17.15 Greenwichtij d vertrokken. Uit Billing3 in Montana wordt gemeld, dat Diteman 40 jaar oud 13, gehuwd en vader van twee (kunderen. Hij is bekend als veefokker, als hoedanig hy op een boerderij werkzaam was. Hy heeft verscheidene jaren in den zadel door gebracht op verschillende hoeven in Montana en Wyoming. Nadat hy zijn brevet als vlie ger verkregen had, kocht Diteman een paar maanden geleden het vliegtuig, waarmee hij nu tracht den Atlantischen Oceaan over te LONDEN, 23 October. Van den Amerikaan- schen Oceaanvlieger Diteman zijn nog geen be richten ontvangen. Men gelooft, dat hy slechts een geringe voorraad benzine aan boord heeft, waarmede hy met een gemiddelde snelheid van 130 K.M. per uur nauwelijks zijn doel, Lon den, zal kunnen bereiken, aangenomen dat de weersomstandigheden eenigszins gunstig zijn. Door de meteorologische diensten te New-York en op New-Foundland en door het Engelsche ministerie voor de luchtvaart wordt medege deeld dat Diteman op het grootste deel var zijn vlucht wind mee zal hebben, cn ook overi gens nauwelijks met ongunstig weer te kam den zal hebben, afgezien van eenige regen- CLEMENCEAU. Aanmerkelijk beter. Men maakte zich eergisteren wat ongerust over den lichameJyken toestand van den S8-jan'gen Franschen staatsman Georges Clemenceau. Gisterenmorgen scheen hij echter na een rustigen nacht, weer veed beter. DE VERDACHTE IS NAAR HET HUIS VAN BEWARING OVERGEBRACHT .vroeger op zedelijk gebied waren gebeurd, Met dit materiaal in handen kon het on derzoek in verschillende richtingen tegelijk worden begonnen. Hoe de vermoedelijke dader werd gegrepen De eerste slagen waren mis. HiEUWE BELANGRIJKE GETUIGENISSEN vuld met tien rechercheurs van het hoofd bureau en me< auto's werden de inlichtingen die verzameld waren nagegaan, te beginnen met de belangrijke. Tweemaal ging het onderzoek in een be paalde richting en werd een man als ver- dach e aangehouden. Deze menschen zijn ten onrechte (zoo blijkt achteraf) naar het bureau gebracht Ook bij deze zaak ls weer Als vermoedelijke dader van den moord de zecr betrekkelijke waarde van getuigenis- op Marietje van Os is hetten de 33-jarigesen geconstateerd, vooral die van kinderen, bloemenkoopman W. Visser, zonder vaste! vaak vrij sterk in hun bewe- woon- en verblijfplaats, naar lm Huis v« waargenC^ Tjg^! Bewaring overgebracht. pelijkerwijs werd de vei f redelijke erdachte dan weer losgelatea AU een is een i au Met het fieit van deze insluiting in de ge- guns een ander misdrijf, dat nu aan a i licht vangenis is teveoia het voorloopig onderzoek kwam naar ecn andere aMeelin overge. dat door de politie van het bureau Groote bracht. Pauwenstoeg geleid werd, afgestoten. Het loont de moeite thans nog eens het geheel" INGEZONDEN MEDEDEELINtt. verloop van dit onderzoek na te gaan, waar bij tevens belangrijke mededeelingcn kun nen worden gedaan, die in het belang van het onderzoek eerst heden konden worden gepubliceerd. Geen aanknoopingspunt. Nauwelijks was het feit van den moord bekend, of onder leiding van commissaris Hanewinckel werd door drie inspecteurs.de hecrem E. W. Beekman, J. Grevelink en J. Kalkman een onderzoek ter plaatse van het misdrijf ingesteld. Hierbij was ook de Offi cier van Justitie, Mr. E. D. H. Schutter, aan wezig, terwijl later Dr. Hesselink uit Am- hem, dje ontboden was, arriveerde. Reeds dadelijk bleek, dat men hier met een soort lustmoord te doen had en de groo te moeilijkheden, aan het onderzoek naar <Le daders van deze moorden verbanden, kwamen ook hier naar Men kon slechts beschikken over zeer wei nig en zeer geringe aanwijzingen. Men hai geen vingerafdrukken en geen stukken van overtuiging en zoo moest het onderzoek zon der een enkel aanknoopingspunt worden begonnen. Bij een gewone moord kan men nagaan de relaties, het karakter en de familie van den verslagene en de omstandigheden waar onder het misdrijf is gepleegd, hier viel de persoon van het slachtoffer geheel weg en aan het motief van den dader lieten tóch geen verdere ccnsekwenties verbinden. Wetenschappelijk onderzoek. Een moord als deze komt gelukkig in Ne derland maar hoogst zelden voor. De leiders van het onderzoek hebben daarom direct de zaak wetenschappelijk aangepakt. De bui tenlandsche litteratuur werd ter dege ge raadpleegd en zoo kon men nagaan, hoe daar lustmoordenaars werden achterhaald. Een uiterst moeilijk werk bleek dit te zijn. ook buiten de grenzen. Zoo is algemeen bekend het voorbeeld van <fen moordienaar Grossmann in Duitsch land. Deze man heeft ongeveer 25 30 vrou wen meegelokt naar zijn kamer in een. huur kazerne van Moabit en op de gruwelijkste wijze vermoord, voor men hem op heetcr- daad kon betrappen. Een goed spoor had men eigenlijk nog niet van hom gekregen, daar hij zijn slachtoffers gewoon in stukken NCEAU Clemenceau werkt nog druk aan zyn memoi res. Zondagavond ging hy, ondanks zijn onge steldheid, later naar bed dan gewoonlijk doch desondanks zat hij Maandagmorgen 6 uur al weer aan zijn schrijftafel om de laatste blad zijden van zy'n boek te eomgeeren. VESTINGMUUR INGESTORT Elf dooden. Uit Mekncs in Marokko wordt gemeld dat aldaar een 8-meter hooge Vestingmuur uit de 17e eeuw over een lengte van 100 meter ^eval m6l ^an Manen.)e van us Kunnen is ingestort. Acht huizen werden door den nagaan_ De Berlijnsche politie had toen de instortenden muur bedolven. Tot nog toe handen vol aan het onderzoek naar dit af sneed' en vilde, zoodat, nadat hij dieze ramp zalige overschotten had wegigemoffeld, „er geen haan naar kraaide". Eerst toen men bii een inval in zijn kamer een lijk op zijn bed aantrof, was het bewijs geleverd. In do ge vangenis heeft Grossmann tóch van het le ven beroofd. Niet lang geleden had inspecteur Beek man bij een bezoek aan Berlijn een analoog geval met dat van Marietje van Os kunnen zyn van onder de puinhoopen 11 lijken ge borgen terwy'l twee zwaar gewonden Euro peanen tn een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Habib Oella begreep er niets var Naar een bijzondere medewerker de re-ke f dermijning der weerkracht ten doel had en b,, .-...u i.'ulteniardacVie interventie. De organisatie Lestond voor het grootste deel uit gewezen hoogere officieren van het tsaren! eger. De voormalige generaal? Michailoff, Wys- sotschenfki, Dymman, Dachanoff en Schulga zijn FcbuUlig bevonden, ter dood veroordedd er reeds terecht gestold. De andere beklaagden zijn tot intemeering In de concentratie kampen veroordeeld. ..Daily Mail" te Pesjawar mededeelt zouden tot de overwinning van Nadir Khan vooral drie Afghanen hebben bijgedragen die 10 maanden lang als opzichters der onbescherm de gebouwen van de buitenlandsche diploma tleke vertegenwoordigers be Kaboel aan een tusschenpersoon van Nadir Khan te Pesja war door middel van een geheimen radio- render alle bewegingen der troepen van Ha-1 bfboella wisten mede te deelen. Het is Ha- biboella noo t gelukt te weten te komen van waar zyn tegenstanders zoo nauwkeurig van alles op de hoogte werden gehouden. schuwelijk misdrijf (het kind was met 20 messteken afgemaakt). De lectuur van de criminologie, welke direct na het onderzoek in den polder Blijdorp werd nagegaan, kent vele van dergelijke gevallen en in bijna alle gevallen bleek, dat men de aanwijzingen omtrent een verdachte van buiten moest krijgen. Open-deur-politiek. De politie begreep, dat er algemeene be kendheid aan het onderzoek moest worden gegeven, wilde men de zoo noodige mede- deelingen uit het publick verkrijgen. Het spreekt vanzelf, dat men vooraf alle directe aamwijzingen op de plaats ian het misdrijf had onderzocht. Zoo had men nog eenige „smalle getuigen", bepaalde "voorwerpen in verband met den moord in Blijdorp gevonden. Ook de deskun- dnge, Dr. Hesselink heeft bepaalde bijzon derheden op het lijkje van het slachtoffer gevonden, die van groote belang kunnen zijn en die momenteel nog worden onderzocht BOND TEGEN HET SCHENDEN DOOR HET VLOEKEN VAN GODS HEILIGEN NAAM. Het Bestuur van den Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods Heiligen Naam kwam op 21 October in vergadering by een. De nicuw-benoemde propagandist de heer K. Ry- per, Krugerstraat 22 III te Amsterdam, die op 1 November a-s. in functie zal treden, werd in deze vergadering geïnstalleerd. Blijlkens een gevoerde briefwisseling met de Oorrespondente te Soerabaja heeft het Bestuur van de Posteryen in NetL-Indië toestemming verleend bot het doen plaatsen van de opschrif ten van den Bond in de postkantoren op Java. De Commissie voor Evangelisatie te Ban doeng zal aldaar optreden als vertegenwoor digster van den Bond, en trachten o.a. het materieel van den Bond geplaatst te krijgen by de Indische Spoorwegen. De op 1 Januari jL ingevoerde reorganisatie van den Bond blykt aanvankelijk geheel aan de verwachtingen te beantwoorden. Door de instelling van een bureau, dat gevestigd is te Utrecht, Spoorsingel 3bis, is meeTdere centra lisatie verkregen, waarvan de goede gevol gen thans reeds worden waargenomen. De arbeid, die schier allerwege een onver flauwde belangstelling geniet, kan door de in diensttreding van den nieuwen Propagandist met meerdere intensiviteit worden voortgezet. ZENDING. Vrouwe n-Zendingsbond. In de Maandag te Amsterdam onder leiding van Jonkvrouwe A. M. El out van Soeterwoudc gehouden lste Jaarvergadering waren van de 31 afdeelingen 16 vertegenwoordigd. De secretaresse, mej. A. E. Adriani, deelde mee, dat 40 kringen zich by den Bond aan gesloten hebben. Contact is verkregen met soortgelijke Bonden in Duitschland, Schotland cn Engeland. De Bond werkt samen met de /'endingscorporaties en met de Federatie van Vrouwenverenigingen, die Ir. Gunning naar Irdië uitzond. In elke afdeeling zal een lite ratuur-commissie in het leven worden ge roepen. Het financieel verslag kon slechts over enkele maanden locpen. Tot leden van het Bestuur werden gekozen i_ - .- S^GndemStaMmS?rWBS;mmeiVS "V" !chi" !ano0^ mededelingen die Beekmn'n m GreveÏÏnk dit oncfeiX in™ liiïen iei Si kreeg' "ercl acn llossl(,r samencesteid. s^ld. Door den verdachte was een aantal Da. Joh. Rauws, Ztndinesdirector te Oeest- "•'s,a"ndl! n"$™ TT" m°' 'D,ich- ',la1ls"n ®PWn "Mr verbluf aou -eest. aprek daarna naméns het Comité voor h"'1 "nni""n ever ver hebhen gehouden. Men heelt dij nagegaan de Alg. Zendingscor.ferentics om don Bono v K- J\.'r Pm n.VPr ppr aiT°I? vp''f data klopte dit inderdaad welkom te,-heefën. sonen, die met N. N. moesten worden aan Het onderzoek was echter moeilijk, door I geduid, een groote map over misdrijven, die dat men in het Zuiden de logementsr^gistcrs Het gieheele eerste onderzoek werd metho disch geleid: de geheele polder afgec-et en niemand tot die plaats van het misdrijf toe gelaten dan de politie. De fotodienst heeft verschillende foto's ge maakt Ook Dr. Hesselink maakte eenige opnamen. Bij den Zedendienst werd daarna geïnfor meerd naar personen, die op grond van hun antecedenten voor het plegen van een der gelijk misdrijf in aanmerking zouden kun nen komen en men kreeg eenige namen op. Het meeste moest men echter hebben van de publiciteit. In de pers werden herhaaldelijk personen opgeroepen, die iets gezien of gehoord kon den hebben, de medewerking tusschen pers en politie liet in het algemeen niets te wen- schen over en het resultaat was, dat ieder burger niet alleen met het onderzoek mee leefde, maar het zich ook tot taak rekende elke aanwijzing, die er zou kunnen zijn, aan te brengen. Er kwam een onafzienbare rij getuigen. Het spreekt wel vanzelf, da' zij, die dc ont voering in de Coolsch est raat hadden gezien (het waren meest kinderen) het eerst wer den gehoord. Reeds toen kwamen de moei lijkheden los: het was in de Coolschestraat vrij donker geweets, zoodat de herkenning moeilijk viel; op het terrein Blijdorp was eeh sterke begroeiing en hovendien had het gcroL'-nd, alle oms andigheden Jic het on derzoek niet vergemakkelijkten. Registratie. Wanneer men er mee rekent, dat er in totaal io verdachte personen uit verschillen de plaatsen in aanmerking kwamen den moord te hebben kunnen plegen is het aan- al van twee aanhoudingen wel zeer gering. Het spoor uit Amsterdam. Vrij laat en heel plotseling kreeg de politie een nieuw spoor, dat naar Amsterdam leid de. Men wist de hand te leggen op een man, die vroeger wel eens in een logement te Am sterdam had vertoefd, en die kon verklaren, dat hij den vermoedelijken dader kende. Op den avond van den moord had hij te ongeveer kwart voor zeven door de Coolsch straat geloopen. Hy had toen gezien, hoe ee man, die hij van gezicht kende en die hij i een logement had ontmoet, een meisje den bagagedrager van zijn fiets tilde en er mee weg reed. Hij had den man duidelijk herkend en wat sterker was: deze had ook tegenover hem een teeken van herkenning gegeven, even zijn hand opgeheven bij wijze van groet Nachtelijk onderzoek. De getuige kende den man echter noch van naam, noch van voornaam of bijnaam. De leiders van het onderzoek zagen het ge wicht van deze verklaring in. Nog denzelf den avond werd per auto met den getuiire naar Amsterdam vertrokken. In het holle van den nacht heeft men te Amsterdam een onderzoek ingesteld in de logementen, loge menthouders werden uit hun bed gehaald en moesten inlichtingen verstrekken omtrent den man, die hen nader door deu getuige werd beschreven. Het merkwaardige is nu. dat. men den vi dachte heeft opgeschommeld door een voor val, dat hem in zijn jeugd was overkomen. Als kleine jongen was de verdachte uit het raam van de ouderlijke woning gevallen en dit voorval was in de omgeving, waar ouders destijds te Amsterdam hadden woond, nu nog bekend. Men wist zich n.l.°te herinneren, dat de jongen eenig letsel had opgeloopen, waarvan hij nu nog de kentee- kenen droeg. Dit was een zeer belangrijk punt, want het heeft later geleid tot zijn aanhouding. Het kwam vast te staan, dat de onbekende man niemand andere kon zijn dan W. Visser. Diep in den nacht zijn daarop de Amster- damsche bevolkingsregisters nagegaan men kreeg zooals de heer Beekman het kernachtig uitdrukte „smul" od den naam W. Visser, waarvan er een groot aantal waren ingeschreven. Da"hk zij de prachtige medewerking van de Amsterdamsche recherche kreeg men steeds meer aanwijzingen, ook uit de antecedenten van, V., dat hij tot de daad in staat was. In de administratie van de recherche vond men ook nog een portret, dat in 1926 van hem was gemaakt bij gelegenheid van zijn verdenking i een ander misdrijf. Mandwondjes doen pijn bij dan arbeid en leiden vaak tot vorzwering cl bloed vergiftiging. Rainlg zo altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60 90 ct. PUROL De opsporing. Het feit, dat de man onder verschillende alsche namen reisde en reeds zes jaar tever geefs werd gezocht leidde er toe. dat aan de justitie voorgesteld werd een razzia te hou- a de logementen over het geheele land. as niet nieuw, wèl echter was het zen den van de geheime circulaire een unicum, maar men was hiertoe wel verplicht, wilde men voorkomen, dat de verdachte toch nog zou ontsnappen, want men had reeds vermoe den dat hij op 't eerste signaal, dat hij gezocht werd over de grenzen zou ontwijken. De risico van'n extrapolitieblad was te groot Op den dag, waarop de razzia zou worden gehouden kreeg men nog een telefoontje uit Amster- darn, dat Visser op een valsch trouwboekje reisde, doch dank zij de radio kon men de politieautoriteiten nog bereiken. Visser werd door de actieve Heerlensche recherche gearresteerd en het bleek wel, dat men niet ten onrechte speciale maatregelen had getroffen, want dc man was in het bezit van een bewijs van Nederlanderschap rnet de kennelijke bedoeling over de grenzen te ontsnappen Het trouwboekje had hij wegge maakt en ook andere voorworpen doen ver dwijnen. Ook bezat hij geen fiets. De man werd door de aanhouding over vallen, was uiterst zenuwachtig en liet zich eenige bezwarende dingen ontvallen door zijn zenuwachtigheid. Dat duurde echter maai heel kort, want al heel gauw was hij zich zelf weer meester en werd tóen brutaal en cynisch. Bij zijn overbrenging naar Rotterdam is hij op de autoreis van Dordrecht naar Rot ter J. -.oor i'- inspect ju rs Beekman en Grevelink al rijdende geducht aan den tand gevoeld en hij gaf als alibi op, dat hij de iheele week waarin de moord was gebeurd in een plaats in Limburg had vertoefd. Naar Limburg Alles wees er op, dat men zich in Lim- burg zekerheid moest verschaffen over de al of niet mogelijkheid, dat V. don moord had niet zoo goed nagaat als in de groote ste den. Uit een bepaalde plaats, waar V. ver klaard had verschillende dagen verblijf te hebeai gehouden, was geen enkel bericht ontvangen op de geheime circulaire. Diit be vreemdde de hoeren Beekman en Grevelink en zij zijn in deze plaats de logemein^regis- lers eens gaan naspeuren. Het bleek, dat YV._ Visser van 4 tot 9 Oct. in. het register was'ingeschreven. Daarna was hij echteir verdwenen en dit was door de politie tor plaatse niet opge merkt. Het is uit het verdere onderzoek komen vast te staan, dat die verdachte van Woens dagmorgen 9 uur tot Donderdagavond 7 uur adöt op de plaatsen is geweest, die hij op geeft Donderdags te 7 uur is hij, naar drie getuigen verklaren, per fiets bij een loge ment in Maastricht aangekomen De Maastrichtsche recherche heeft onder leiding van den inspecteur L. Mordant di rect waardevolle gegevens verzameld over de wijze van optreden van V. na den moord. Deze gegevens zijn voor den verdachte zeer bezwarend. Een nieuwe belangrijke getuige. Eerst eenige dagen geleden is een nieuwe belangrijke getuige verschenen, een 32-jarige doofstomme man. Deze heeft direct na den moord verklaard dat hij bij de Merkmarkt 'n man heeft gezien op 'n fiets, met 'n meisje achterop. De man sloeg een zijpad in en ging met het kind terzijde van dit pad. Later is dezen getuige de arrestant vertoond en hij heeft hem pertinent herkend. Omdat deze getuige verklaart op den avond van den moord den man op de fiets van dichtbij te hebben gezien, i^ deze verklaring van groot belang. Eveneens is van belang, dat de doofstom me zegt den man (Visser) al te kennen van vroeger. Een leeraar van het doofstommen instituut die hem de verklaringen heeft afgelezen, heeft de stellige overtuiging, dat hij die volle waarheid spreekt De bezwaren. De insluiting in het Huis van Bejvaring rust nu op de volgende gronden. 1. De getuigenissen van den koopman die hem in de Coolschestraat heeft herkend. 2. De verklaringen van den doofstomme. 3. Het valsche alibi. 4. Zijn houding bij de arrestatie. 5. Zijn houding na de arrestatie. 6. Het wegmoffelen van fiets en trouw boekje. 7. Verschillende cardinale leugens in zijn verklaringen. 8. Getuigenissen uit Maastricht. Daarbij zal vermoedelijk nog komen het resultaat van het onderzoek van Dr. Hesse link. Gister heeft zich nog een belangrijke getuige uit Limburg aangemeld. Conclusie, Als conclusie van het breede, vaak inter nationaal opgevatte onderzode kan worden gezegd, dat door een goede samenwerking van politie, justitie, pers en publiek dit is bereikt, dat een man kon worden gevat, tegen wie inderdaad zware verdenkingen kunnen bestaan. Deze man gaat thans naar den Rechter-commissaris. Hoe of de zaak ook loopt, reeds nu moet groote lof worden gebracht voor het schit terende onderzoek, geleid door de inspec teurs Beekman, Grevelink en Kalkman, on der leiding van commisaris Hanewinckel. EEN DOODELIJKE AANRIJDING. Te Twello (Gld.) werd een juffrouw de W. door een auto aangereden. In het zie kenhuis te Deventer is zij aan de gevolgen gestorven. KINDERVERLAMMING. Te Deventer heeft zich bij een, 3-jarig meisje een geval van kinderverlamming voorgedaan. De patiënte is in het zieken huis opgenomen. VERDRONKEN. Te Delfzijl is Zondag de gehuwde 42-ja- rige Duitscher Kinnecke uit Aken over boord gevallen en verdronken. Te Pijnacker is de tuinderswoning van Nootenboom tot den grond afgebrand. De brand ontstond door het omvallen van eend petroleumlamp. Verzekering dekt de schade. Te Duinkerkerbuurt bij Heemskerk (N.H.) brandde als gevolg van een gebrek aan de stookinrichting van Sinneg een bol lenschuur uit Schuur en inhoud waren verzekerd. Te Renkum brak 's morgens brand uit in de werkplaats van Van B., piano- en orgel- handel. De brandweer was spoedig ter plaat- doch kon het geheel van hout opgetrok ken gebouw niet behouden, zoodat het ge- heeel afbrandde, terwijl ook een voorraad kerkorgel-onderdeelen verloren ging. De oor zaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Stevensweert (L.) brandde huis en stal lingen va nde we duwe V. geheel af. BLOEIENDE ROZEN. Te Zevenhoven staat een rozenboom vol knoppen. Er zijn er al, die volop bloeien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2