CHEVROLET TRUCKS bezitters Eenstemmig erkennen Chevrolet Truck DINSDAG 22 OCTOBER 1929 Land- en Tuinbouw. TEELTVERBOD VOOR AARDAPPELEN? Voor wratziekle vatbaar. Volgens het „Weekblad voor Bloembollen cultuur" hebben Ged. Staten van Zuid-Hol land een gemeentelijke verordening, waarbij de teelt van voor wratziekte vatbare aartl- appelsoorten wordt verboden, t.w. die van de gemeen to Lisse niet goedgekeurd. Ged. Staten van Noord Holland deelen dit standpunt niet, want eenige Noord-Holland- sche gemeente® hebben verordeningen, hou dende een tecltverbod van voor wratziekte vatbare aardappelsoorten vastgesteld, zonder dat daarop door Gedep. aanmerking is ge maakt. Echter heeft een vergadering van de Ver. Proef- en Schooltuinen in Kennemerland, gehouden te Alkmaar, gemeend, dat met een teeltverbod dient te worden gewacht, totdat er aardappelsoorten zijn gevonden, die met vatbaar zijn voor de wratziekte. De vrees werd uitgesproken, dat het teelt verbod zich niet zou bepalen tot de daarvoor thans aangewezen soorten, en dan zou ne heele aardappelteelt bedreigd kunnen wor den. Ook te Zwolle heeft men deze kwestie met belanghebbenden besproken. Daar was men vóór een algemeen trelliverbod en sterk ge kant tegen plaatselijke of streekverboden. DE SLACHTVEEFONDSEN Omtrent het conflict tusschen grossiers en slagers en de slachtveefondsen is nog niets .nieuws mee te deelen. Volgens „De Melkvee houder" is nog altijd niet de commirsie van arbitrage benoemd, die tot taak zal hebben in deze kwestie uitspraak te doen. De par tijen zijn het zelfs nog niet eens over de voorwaarden, waarop uitspraak zal moeten gedaan worden. BOSCH EN WOESTE GROND. Finland bezit 74 pCt. bosch en 15 pCt. woeste grond en Zweden 54 pCt. bosch en 36 pCt. woeste grond. Daarentegen heeft Ne derland slechts 7 pCt. bosch en 15 pCt. woeste grond .Voor Engeland zijn die cijfers resp. 4 en 19. PROEFTUINBEDRIJVEN. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen aan de Prov. Staten voor aan den proeftuin Go- richem en omstr. 400 subsidie te verleeneh over 1029 en een bijdrage van ƒ300 toe te kennen aan de demonstratietuin te Vianen DE BEVOCHTIGING VAN WEIDEGROND. Wij lezen in „Fricsch Dagblad" bot vol gende: Dezen zomer wandelden wij over den Rijksweg langs een stuk weiland van den heer S. Dijkstra te Marssum. Wij zagen al daar op dat land aan den slootkant, een ben zinemotor in werking staan. Deze motor zoog het water uit een flinke diep geslatte sloot op en perste dit door een brandslang het grasland over, tot zooveel, dat het land flink nat was geworden en de greppels vol stonden. De buizen onder de dammetjes door waren dn'chigezet, zoodat hei water ia het land moest verzinken. Het spreekt vanzelf dat dit gold muet kos ten. Noodig is dat de sloften eens Hink diep i uitgeslat worden, van modder, riet en biezen ontdaan. Een ding, dat trouw ens stee 's zeer nutlig is om het vee aan goed drinkwater te helpen. Wij zullen de resultaten bij den heer Dijkstra vermelden. Hij zag kans om van ongeveer v:j< ponde- maat grasland, voor vijf en zes stuks hoorn vee voldoende hooi te vinden en bovendien deze zomer voor zes stuks hoornvee op dat stukje land genoeg gras te teelen. De groei van het gras ging snel in zijn werk, hetgeen trouwens ook wel valt te verklaren: im mers, het water werd betrekkelijk warm over het land geperst en de zon liet direct haar warme stralen werken, zoodat onmid dellijk de hernieuwde groei intrad. Dijkstra deelde ons mee, dat de kosten rond twaalf gulden per pondemaat hadden bedragen. Dijkstra was best tevreden. Zijn vee had flink melk gegeven. Het zat nu bovendien ook goed in het vleesch in tegenstelling met anderen. Zijn conclusie was, dat het economisch was. EEN VRUCHTBARE BOOM. Te Glimmen in de gemeente Haren (Gr.) zijn bij een tuinbaas van één appelboom 14 HjL. Keizerinappelen geplukt. HET AARDAPPELROOIEN. Men meldt ons uit Almkerk: De bezigheden op het laad vorderen zeer langzaam, wat vooral wordt gevoeld bij het aardappelrooien. De meeste arbeiders uit de ze gemeente hebben elders werk gezocht. DE GRASGROEL Van meer dan een zijde vernamen wij, dat er nu meer gras is dan dezen zomer. Niet al leen dat het gras opgroent, maar zelfs noj groeit „VAN BOSSCHEN EN BOOMEN". Bij de Ned. Heide Mij. te Arnhem is een werkje verschenen, getiteld: „Van bosschen en boomen", door M. de Koning, met illustra ties van Jan de Bruijn. In dit werkje wordt op populaire wijze aangetoond, welk een rol het bosch speelt in de natuur en van welk een beteekenis het is voor den mensch en voor de samen leving. In een algemeen gedeelte wordt een en ander verteld van de boschrijkdom in de verschillende werelddeelen, van het nut der bosschen. Interessant is vooral wat meegedeeld wordt van het werk van den boschbouwer, van de vrienden en vijanden van het bosch en van de verschillende houtsoorten (loofhout en naaldhout). Men krijgt zoodoende een blik op de moeilijkheden, waarmee de boschbou wer heeft te kampen. Ongetwijfeld zal dit werkje de belangstel ling opwekken voor den boschbouw en voor het bosch, ook als voornaam clement van natuurschoon. BLOEMBOLLENTEELT IN GRONINGEN. In Duurswold, een. streek tusschen Sloch- teren en Ten Boer, legt men zich meer en meer toe op de bloembollenteelt. Bij Sloch- teren is thans een verecniging tot bevorde ring van deze teelt opgericht. GLADIOLEN VEILIN GEN. Men meldt ons uit 's-Gravenzande: De veiling van de tc velde staande gladio len heeft bevredigende resultaten gegeven. Er was veel kooplust en de prijzen vrij hoog. In combinalie werd de gcheele partij vóiw f 1229 geveild. EEN BIETJE. Te De Eest in de gemeente Baflo (Gr.) is een biet gedolven, welke 16 pond woog. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. Om van zijn hoenders het gansche jaar door eieren te ontvangen kan men den bast van lijnzaad gebruiken, welke men op de volgende wijze bereidt en toedient: Na in een oven gedroogd en in een molen fijn gemalen te zijn, kookt men dit meel met water, en vermengt het daarna me teen derde tarwe- en een derde eikclmeel tot een deeg. Men maakt daarvan langwerpig ronde stukjes als een boon en geeft deze de hoen ders te eten. Dan leggen ze het gansche jaar door. Doch niet te veel, want dan liggen ze het gansche jaar door dood. Dit middel moet volgens een Duitsch blad al 80 jaar geleden toegepast zijn. De heden- daagsche kunstkorrel was dus toen reeds in wording, aldus „De Bedrijfspluimveehouder' welk blad er nog aan toevoegt: Hoewel er niet gesproken wordt van dood leggen, want er staat duidelijk gedrukt dood liggen, is het toch wel zoo goed als zeker dat er dit mede bedoeld wordt. Dus toen had men al opgemerkt, dat een kip zich door een te straffen leg dood kan leggen. EEN RUPSENPLAAG. In de Syssclt onder Ede (Gld.) heerseht een geweldige rupsenplaag. Reeds meer dan 25 H.A. dennenbosch is door de dennenblad- wesp aangetast. Gemengd Nieuws. EEN JEUGDIGE VERSTEKELING. Op zee heeft men op een Katwijker logger een 14-jarige knaap uit Santpoort ontdekt. De jeugdig verstekeling is door een ander vaartuig weer naar Nederland vervoerd. NACHTELIJKE VECHTPARTIJ. Zaterdagnacht te ongeveer 2 uur ontstond in de Bloemstraat te Amsterdam ruzie tusschen eeuige jongelui, die reeds geruimen tijd een veete tegen elkaar hadden. De ruzie ontaardde in een vechtpartij die ernstige afmetingen aan nam. Er werden messen getrokken, en een on geveer 25-jarig persoon werd ernstig aan hoofd en buik gewond. Per auto van den Gen. Dienst werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. De politie Westerstraat had de assistentie van de politie Raampoort ingeroepen om de groote menigte nieuwsgierigen op een afstand te hou den. De beide daders werden naar het bureau Westerstraat overgebracht doch in den loop van den nacht weer losgelaten. De gewondene bevindt zich thans bujten gevaar. Zy'n toestand is redelijk wel. GOEDKOOPE PHILANTROPIE. Onlangs werd te Weenen de vertegenwoor diger van Calvé Delft gearresteerd wegens verduistering. De man is de zoon van den in 1928 overleden vertegenwoordiger, wiens plaats hij na den dood van zijn vader innam nadat hij van 1923 tot 1928 procuratiehouder geweest was. Als vertegenwoordiger genoot hij vaste provisie van den omzet, waardoor hij een inkomen van ruim 50,000 shilling (f 18,000) genoot. Volgens opdracht uit Delft werden op het kantoor in de Lainzenstrasse om de twee of drie dagen lijsten van de ge ïncasseerde bedragen opgemaakt, die dan met het geld moeten worden opgezonden naar Delft. Hij hield deze lijsten echter achter; ze werden een jaar lang in het bureau van den tegenwoordigen procuratiehouder tegen wien ook rechtsingang is verleend, majar die nog op vrije voeten is gelaten opgeborgen. Nu en dan nam de vertegenwoordiger een van de steeds talrijker wordende incasso- lijsten en zond die met het daarmee over eenkomende bedrag naar Delft. Toen de di rectie argwaan begon te koesteren werden twee accountants naar Wecnen gezonden, die totaal vijftig achtergehouden lijsten vonden waarop een bedrag van 610.000 shilling (ruim f200.000) voorkwam, dat dus niet opgezon den was. De vertegenwoordiger bekende on middellijk de verduistering, waarmee hij in 1924 begonnen was. De aanleiding tot de valschheid is een beursspeculatie, die onge lukkig uitliep en een verlies van 25.000 shil ling (f 9000) veroorzaakte. De gearresteerde vertegenwoordiger voerde een grooten stmt in de villa, die hij bewoon de. Om goede klanten niet te verliezen stond hij hun oen extra-korting toe van drie pro cent, een hoogere korting dan hij zelf van de firma als premie genoot. Niet minder dan 120.000 shilling leende hij renteloos aan ken nissen en zooals de sociaal-democratie ook gewoon is, 35,000 shilling schonk hij aan behoettigen. Ook betaalde hij van het ver duisterde geld sommige oninbare posten van gefailleerde klanten. Bij zijn bekentenis be weerde de vertegenwoordiger te hebben ge hoopt door vergrooting van den omzet in staat te zullen zijn, don grooten schadepost aan de firma te Delft te hebben kunnen ver goeden. AUTOBANDIETEN. Bij Oosterhout (N.Br.) werd 's avonds do heer O., rijdend op zijn fiets, door een auto aangereden, z.g. opgeschept, waardoor hij in liggende houding op den voorkant van de auto terecht kwam. Echter reed de auto, waarirf gezeten waren de chauffeur, bene vens twee andere personen door. O., die de gevaarlijke positie begreep, waarin hij ver keerde, kroop over de motorkap naar de voorruit, om den chauffeur attent te maken Ook dit baatte niet, hij reed steeds door. O. heeft zich toen kunnen begeven tot. op do treeplank. Het schijnt dat de inzittenden hem toen van de auto hebben gestooten. Doordat O. zich aan een passecrende paal kon vastgrijpen, werd zijn val gebroken, zoodat hij slechts een onbeteekenende kneu zing aan de knie opliep. O., werd door een motorrijder, die het gebeurde gezien had, opgenomen en op de duozitting geplaatst. Zoo begon men de achtervolging van de auto, die zich in de richting van Breda voort bewoog. Ofschoon het zwaar gehavende rij wiel van den heer O. aan de auto hing en werd meegesleept, zoodat het vuur uit de Keien sloeg. De achtervolging ging moeilijk, omdat de weg glad was. Eindelijk wist men te Breda de auto in te halen. De chauffeur werd ge grepen en de beide andere personen werden later gevat. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN AUTOBUSSEN Op den Sonschen weg onder de gemeente Son by Eindhoven reed een vrachtwagen in gericht voor autobus met personeel uit den omtrek van Appeltern, werkzaam aan de woningbouw te Eindhoven. De chauffeur wil de een voor hom uit rijdende autobus pas- seeren maar de wagens kwamen met elkaar in aanrijding. De eene autobus liep tenge volge hiervan tegen een boom; door de schok werden nagenoeg alle tien inzittenden uit de wagen geslingerd en liepen verwondingen op. Zy zyn naar het ziekenhuis te Eindhoveh overgebracht. Zy konden spoedig allen het ziekenhuis verlaten om naar hun woning te worden teruggebracht. Zy hadden lichte ver wondingen bekomen. Een hunner moest in het ziekenhuis achterblijven; deze heeft een iwendige verwonding bekomen zoodat zijn toestand zorgwekkend is. BRANDEN Te Zaandam is des nachts door onbekende oorzaak het woon- en winkelhuis aan do Westzijde bewoond door den slager J. de Rover tot den grond toe afgebrand. De brand die d'oor een voorbijganger werd ontdekt greep zoo snel om zich heen Jat de bewoners zich zonder rets van hun inboedel te kunnen radden in veiligheid moesten stellen. Kort nadat de brandweer met blusschen was begonnen stond het geheel van hout op getrokken perceel in lichterlaaie. Aan behoud viel niet te denken. In het aangrenzende ge bouw van de Twentsche Bank beperkte zich door het ingrijpen van de brandweer de scha de tot enkele gesprongen ruiten. Verzekering dekt de schade aan huis en in boedel. Rechtzaken. DE MOORD TE CULEMBORG. Voor het Gerechtshof te Den Bosch stond terecht M. de Smale, 47 jaar, arbeider te Buurmalsem, thans te Amsterdam, door de Rechtbank te Tiel veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf wegens meineed, op 2 Mei 1927 gepleegd in de strafzaak tegen J. Vroege en Klaas Sweris, verdacht van den dubbelen moord te C'ulemborg gepleegd. Als getuige was gedagvaard Sweris en de wed. Haveman. De procureur-generaal Mr. Couvee vroeg vernietiging van het vonnis van de Rechtbank te Tiel en van het arrest van het Hof te Arnhem, en vroeg veroordeeling van ver dachte tot twee jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Mr. Roobal pleitte nieuw onderzoek in de Culemborgsche moordzaak, waardoor zal ko men vast te staan, wie de werkelijke daders waren en waarmee meteen het bewijs zal kunnen worden geleverd voor de valsche ver klaringen van deze verdachte. DE GEMASKERDE OVERVAL. In den avond van 27 April 1929 werden in een perceel aan de Bloemgracht te Amster dam de heer J. de Wit, grossier in chocolade en suikerwerken, en zijn vriend, de heer E. H. de Haas, reiziger van beroep, door vijf gemas kerde mannen overvallen, met revolvers be dreigd en gekneveld. Na diefstal gepleegd te hebben, verdwenen de aanvallers met hun buit, In Juli j.l. zijn twee jeugdige boeven ge arresteerd, in wien de justitie meent twee der daders van den overval in handen te hebben, A.s. Vrijdag zullen zy deswege voor de Am- sterdamsche Rechtbank terecht staan. dat deze betrouwbare i en geregelde aflevering heeft doen groeien r J I J N uithoudingsvermogen, groote laadcapaciteit en snel heid, zelfs op de clechtste wegen onder ongunstigste weersgesteld heid, hebben duizenden overtuigd, dat zij met hun goederenvervoer geheel op hun Chevrolet Truck kunnen rekenen. Zware lasten, breekbare waar, aan bederf onderhevige levensmid delen, per Chevrolet Truck ver voerd, komen steeds in prima conditie en op tijd op de plaats van bestemming. De kosten van olie en benzine zijn zoo laag, dat GENERAL rachtzvagen door stipte hun bedrijven gestadig deze betrouwbare vrachtauto U goedkoop vervoer verzekert. Door snel vervoer stelt de Chevro let U in staat Uw afnemers beter te bedienen, den gewonnen tijd weer te besteden om nieuwe -klanten te winnen. Overal ter wereld ver klaren Chevrolet Truck bezitters, dat door stipte en geregelde afleve ring deze vrachtwagen hun bedrij ven gestadig heeft doen uitbreiden. Nu is het nut van den Chevrolet Truck nog belangrijk vergroot door den zescylindermotor. Een grootere MOTORS CONTINEN nuttige last kan nu nog sneller vervoerd worden. Laat U eens de 1929 Chevrolet Truck demonstreeren door den plaatselijken dealer. Het termijnbetalingssysteem der General Motors Acceptance Corporation maakt het den koopman mogelijk zijn bedrijf te moderniseeren zonder daarvoor zijn kapitaal aan te spreken. De kosten zijn, dank zij practische en economischemoderne metho den, tot het minimum beperkt. PRIJZEN: Bestelwagen-Chassis. Fl. 1150 Vrachtauto-Chassis 2250 o. b. Rotterdam TAL S. A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7