|liruu»r JM Jtwljr (ïourattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. TWEEDE KAIW1ER KIJK UIT! Wetenschap. ABON N EMüAlTï Per kwartaal ƒ3.23 (Beschikkingskosten 0.15) tier week0.25. yoor het Buitenland bij Weke- lijksche zending«6.— Bij dagelijksche zending „7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/£ cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2876 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 A D V E R E N T 1 N: Van 1 tot 5 regelsL17VS Elke regel meer „022Yi Ingez. Mededeelinger, van 1—5 regels.7.7....... «2.30 Elke regel meer «0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau svordt berekendƒ0.10 J 10e Jaargang POLITIEKE WERKELIJKHEIDSZIN Menigmaal hebben wij er ons terecht over beklaagd, dat in onze kringen wel gelezen wordt wat politieke tegenstan ders en andersdenkenden schrijven, doch dat het omgekeerde niet het ge val is. De groei der Christelijke pers heeft daarin wel groote verandering gebracht, maar van standaardwerken van onze voormannen neemt men nog steeds wei nig notitie. Van den politieken hoofdredacteur van Het Vaderland zouden we het ech ter niet gaarne beweren. En wanneer deze ervaren politicus in zijn luchtige causeriën les in staatkunde geeft en ons naar Groen verwijst, dan luisteren we gaarne en met aandacht. Maar hij moet ons niet gaan „bevade- ren", wat dat kunnen we nu eenmaal ook niet hebben en hij moet vooral geen omschrijving geven van onze opmerkin gen, welke niet met onze gedachtengang strookt. Wy schreven: „Immers de toestand is thans zoo, dat, wij hebben een extra-parlementair Kabi net van zuiver rechtsche constructie. Een parlementair Kabinet-Ruys de Beeren- brouck zou uit precies dezelfde personen kunnen bestaan en met hetzelfde program komen. Het verschil tusschen het een en het ander bestaat slechts daarin, dat een parlementair Kabinet na een ne derlaag in de Tweede Kamer zou moeten aftreden, en dat het tegenwoordige minis terie hoogstens een lid kan laten vallen, maar het schip niet mag verlaten, als er geen andere scheepsraad gereed staat." En op grond van dit citaat, waarin de woorden slechts daarin niet door ons gespatieerd waren, zegt Het Vaderland: Vóór wij ons tot de beantwoording van die vraag stellen, zij er nog even op gewe zen, hoe het nieuw opgetreden Kabinet telkens meer door de Rechterzijde wordt voorgesteld als eigenlijk te zijn een par lementair ministerie. Dit nu is een inlegkunde, welke wy voor ons betoog pertinent afwijzen. Het omgekeerde is het geval. We schreven juist twee artikelen over de droeve mislukking van de vorming van een parlementair Kabinet en het aange haalde citaat diende juist om op het groote gevaar te wijzen. Vandaar de omschrijving, dat ook na een ernstig conflict met de Tweede Ka mer dit Kabinet niet af kan treden, ook al moet desnoods één lid afvallen; ter wijl in zoodanig geval een parlementair Kabinet tot heengaan gedwongen wordt om plaats te maken voor een ministerie, dat op de oppositie steunt. Hierin nu schuilt voor beginselpoli- tiek een groot gevaar, waarop we zij het kort de aandacht vestigden. Een Kabinet, dat om een concreet voorbeeld te nemen in de Troonrede aankondigt, dat het de Christelijke be ginselen aanvaardt als grondslag voor zijn streven, mag in de praktijk met die maat gemeten en beoordeeld, zoo noodig becritiseerd worden. Waarom, zoo kunnen de partijen der rechterzijde vragen, heeft de minister in deze zaak het beginsel verloochend? En om nu ook eens de causerie- toon van den schrijver in Het Vader land over te nemen hieruit zijn in 't voorbijgaan twee gevolgtrekkingen te maken. In de eerste plaats blijkt er wel zeer duidelijk uit, dat overleg vooraf noch het gezag der Regeering, noch de zelf standigheid der Volksvertegenwoordi ging aanrandt. Kabinet en regeerings- meerderheid hebben wel het program uitgestippeld, maar bij de uitwerking blijven zelfstandigheid en controle on gerept. En zij, die verantwoordelijk zijn voor het mislukken van de pogingen van Mr. Ruys de Beerenbrouck, hebben de con- troleerende bevoegdheid van den volks vertegenwoordiger een „deuk major" (zooals Dr. Kuyper placht te zeggen) toegebracht. Een andere opmerking, welke zich hierbij aansluit (hoewel geheel buiten verband met het gewraakte citaat) is deze. Wij behooren tot die rechtsche bla den, welke in de beschouwing over de Troonrede niet ons leedwezen hebben uitgesproken over het feit, dat het Ka binet-Ruys zich niet met zooveel woor den als een Christelijk Kabinet aan diende. Wel echter hebben we er na drukkelijk de aandacht op gevestigd, dat de danktoon en het inroepen van Gods zegen in zoodanige termen vervat waren, dat op sturen in Christelijken zin gerekend mocht worden. Ons bedunkens kon men in de Troon rede niet meer verwachten (wel straks in de praktijk). Zou men als maatstaf mogen nemen de verlangens, welke le ven in de rechterzijde, terwijl die rech terzijde in gebreke bleef behoorlijk steun toe te zeggen Het Kabinet heeft zich, zóó zien wy het, correct gedragen, precies, zooals van een extra-parlementair, maar dan toch rechtsch Kabinet verwacht mocht worden. En hiermee komen we weer tot het punt in kwestie en dies schreven wij de vorige week: Onder deze omstandigheden is het maar het beste zoo weinig mogelijk te spreken over de moeilijkheden, welke zich bij de Kabinetsformatie voordeden en de samen werking der rechterzijde zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Men zou haast kunnen zeggen, dat de wijze, waarop dit kabinet tot stand kwam slechts theoretische beteekenis heeft. Evenwel, ook theorie heeft belang en ongetwijfeld zal straks bij de behande ling der staalshegrooting dit onderwerp wèl ter sprake komen. Hieruit blijkt overduidelijk, dat Het Vaderland ten onrechte in onze beschou wing leest, dat wij alle staatkundige be ginselen maar over boord gooien; of, zooals Het Vaderland zegt, Groen van Prinsterer vergeten en „zonder blikken of blozen komen vertel len, dat de wijze, waarop dit Kabinet tot stand kwam er eigenlijk niets op aan komt, want dat dit slechts theoretische beteekenis heeft, en dat het nu zaak is de samenwerking der Rechterzijde zoo gemakkelijk mpgelijk te maken." De Vaderlandsche hoofdredacteur is te goed taalkenner om niet te weten, dat wanneer een betoog ingeleid wordt met de woorden „men zou haast kunnen zeggen", dat dan de schrijver een verklaring onder groote reserve aflegt. Wij hebben te veel aandacht besteed aan de wyze, waarop dit Kabinet tot stand kwam om ons nu te verwijten, dat we dit van geen beteekenis achter- Alleen maar, men moet deze dingen ook met politieke werkelijkheidszin zien. En over de bezwaren en fouten heen zien wij, dat een parlementair Kabinet uit dezelfde personen kon bestaan en met ongeveer hetzelfde program zou kunnen komen, als het extra-parlemen taire Kabinet, dat thans aan het be wind is. Dat is de werkelijkheidde verblij dende realiteit, willen we wel zeggen. Wie het ideaaleen homogeen rechtsch Kabinet, niet kan grijpen, zal toch het mindere, waarin ook veel goeds schuilt, met dank aanvaarden. En liever, dan te blijven weeklagen over het onbereikbare, en te discus sieeren met geestverwante partijen, werken we mee om op den weg van het Christelijk Kabinet-Ruys de heuvelen te slechten en de dalen te vullen. En het verheugt ons, dat de schrijver ten slotte verklaart: Zoo komt het ons. dan ook voor, dat de liberalen nimmer mee moeten doen, als door een combinatie als in 1925 het- mi nisterie 'n doodelijke wonde kan worden toegebracht, maar elk hun voorgelegd ontwerp objectief moeten bezien naar hun liberaal beginsel. Dat wy nog iets vriendelijker tegen over het ministerie-Ruys de Beeren brouck staan, zal zelfs de Hoofdredac teur van het liberale blad ons niet kwa lijk nemen. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter van Nog E. R. Tonckens. ZEEMACHT. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot luite nant ter zee 2e kl. bij de Koninklijke Marine reserve de luitenants ter zee der 3e klasse bij die reserve D. J. Koolhaas Revers en J. Ott. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen de re ferenda's 2e klasse der P. T. T., J. Jansen. Bij beschikking van den direc'eur-gcneraal der P. T. T. is de referendaris der P. T. T., Th. W. L. M. de Winter, directeur van het P. T. T.-kantoor te Helmond, eervol van dit beheer ontheven, en is de adjunct-inspecteur in algemeenen dienst der P. T. T., W. II. Gasteiaars aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Gouda. A.-R. JONGEREN ACTIE PROF. ANEMA ZAL SPREKEN. Naar wij vernemen, zal de aangekondigde eerste algemeenc vergadering der 1 Juni op gerichte A. R. J. A. gehouden worden Zater dagmiddag 9 Nov. 2 uur nam. te Utrecht, wnarhij^Prof. Mr A. Anema zich bereid ver klaarde, speciaal tot de studeerenden een enkel woord te spreken. Daar zal tevens de verdere organisatie en de verhouding lot hot Verhand der Propog. clubs en tot de A. R. Partij besproken worden. INTERPELLATIES DE AMBTENARENWET SAMENSTELLING DER AMBTENAREN-GERECHTEN NIET DOOR GED. STATEN, MAAR DOOR DEN MINISTER VAN JUSTITIE .Vergadering van 18 October 1929. Een regeling van werkzaamheden hield de Kamer slechts kort op. Besloten werd de interpellatieaanvraag van den heer W ij n k o o p over de gebeur tenissen te Maastricht toe te staan. De Ka mer wilde die botsingen tusschen politie en burgers als een acuut geval beschouwen en maakte daarom geen bezwaar. Mevr. de Vries-Bruins (S.D.) VToeg een interpellatie aan over de verspreiding en behandeling var. de pokken. Dinsdag zal over dit verzoek worden be slist. Voortgegaan werd daarna met de behan deling der Ambtenarenwet. Bij art. 5 verdedigde de heer J. ter Laan (S.D.) een amendement om de helft van de leden der Ambtenarengerechten door Gede puteerde Staten te doen benoemen uit een voordracht opgemaakt door de Centrale Com missie voor georganiseerd overleg. De heer Boon (Lib.) bestreed dit amen dement. Er zijn geen groepen van belang hebbenden. Maar wel wilde hij aan de orga nisaties gelegenheid geven haar wenschen door een aanbeveling kenbaar, te maken. In dien geest diende hij een amendement in. Mr. San-nes- (S.D.) wenschte het liefst de ambtenarengerechten buiten verband met de Raden van beroep te houden. Die Radon zijn gespecialiseerd in verzekeringszaken; ambtenarenrecht is iets geheel nieuws. Van het indienen van amendementen zag hij echter af, omdat die te omvangrijk zou den zijn en hij prijs stelt op een snelle af handeling der wet. Het vertrouwen in do ambtenarengerech ten moot .zoo groot mogelijk, zijn, verklap, de heer San,nes en hij zag bij de organisaties genoeg verantwoordelijkheidsbesef om per sonen aan te wijzen, die niet als pleitbezor gers voor het personeel optreden, maar on partijdig en onafhankelijk recht zullen spre ken. Het amendement-ter Laan werd op dien grond aanbevelen en den heer Boon werd geraden om zijn amendement aan te vullen met een bepaling, dat de aanbeveling alleen bij gemotiveerde beschikking door Gedepu teerde Staten ter zijde kan worden gesteld. Zij krijgt dan een veel stringenter karakter. Dc heer v. Wijnbergen (R.K.) zag de bezwaren van den heer Sannes tegen de Raden van beroep wel als eenigszins over dreven. De voorzitters van de Raden van beroep zijn gewend aan het soort proces recht, waarmede zij in de toekomst in aan raking zullen komen. Een onpartijdige samenstelling der ge rechten is noodig. maar eenigen invloed bij de samenstelling er van zou de heer Van Wijnbergen wel aan de ambtenaren willen geven. Het amendement-Boon komt aan be staande wenschen tegemoet. Verwacht mag, dat de organisaties toch met aanbevelingen zouden komen. De heer Schaper (S.D.)weersprak den heer Sannes. Zijn ervaring is, dat vertegen woordigers van belanghebbenden zich bc: zwaarlijk als rechter kunnen gevoelen. Hij kende uit zijn uitgebreide ervaring slechts één uitzondering. Dat is jammer. Want op die wijze komt van onpartijdig rechtspre ken niets terecht. Dit openhartige getuigenis, dat niet gun stig was voor de ingediende amendementen, verwekte nog al eenige consternatie. Dr. S c h o k k i n g (C.H.) was tegen het amendement-ter Laan, vond dat van den heer Boon niet zoo gevaarlijk, maar zou nog liever de benoeming der leden van ambte narengerechten van Gedep. Staten gebracht zien bij den Minister van Justitie. Mr. Heer skerk (A.R.) was van oor deel, dat de colleges zoo moeten worden sa mengesteld, dat het standpunt van partijen daarin in het geheel niet is vertegenwoor digd. De Centrale Commissie van G. O. is een commissie van ambtenaren waarin de provinciale en gemeentelijke niet eens vertegenwoordigd zijn die zou moeten voordragen of aanbevelen. Min of meer par tijdig zou het blijven en daarom is het de verkeerde weg. Hooger dan arbitrage staat het recht. De Regeering kiest het recht en de volstrekte onpartijdigheid en nu wil men haar naar het lagere standpunt dringen. De Kamer moet dat niet doen. TENTOONSTELLING TE LUIK DE NEDERLANBSCHE COMMISSIE BENOEMD, Bij Kon. besluit is voor de deelneming van Nederland aan dc in 1930 te Luik te houden Internationale Tentoonstelling van Industrie, Wetenschappen en haar toepassingen inge steld oen centrale commissie, een uitvoerend comité, een bijzondere commissie voor do afdeeling der wetenschappen en een bijzon dere commissie oor do afdeeling der muziek In dc eerstgenoemde Commissies zijn lie noemd tot voorzitter, tevens commissaris- generaal, de hoof mr. dr. W. F. J. Fro we in directeur-voorzitter der Staatsmijnen in Liin burg; tot ondervoorzitter de heer P. II. M [.(gout, industrieel; tot penningmeester do heer mr. E. E. Meuten, bankier; tot secretaris de heer 1-1. F. R. Snoek, secretaris-penning meester der Nodorlandsche Verooniging voor Tcntoonstcllingsbelangen. In de andere commissies zijn vele voorarm staande personen benoemd. De Heer Schouten (A.R.) pleitte ook benoeming van de leden der amb tenarengerechten door den Minis ter van Justitie. Die kent de geschikte mannen en de Kamer kan met hem, als verantwoordelijk bewinds man, over de zaken spreken. Op deze wijze worden allerlei bezwaren tegen de aam\ ij zing door Géd. Staten en tegen de amende menten ondervangen. De heer Marchant (V.D.) bevestigde de ervaring van den heer Schaper wat de scheidsgerechten betreft en ondersteunde voorts den aandrang van den heer Schouten, dat de Minister van Justitie de benoeming der ambtenarengerechten voor zijn rekening zal nemen. De Minister van Justitie achtte het amendement-ter Laan volkomen onver- eenigbaar mot de structuur van het wets ontwerp. Tegen dat van don heer Boon had hij minder bezwaren. Toch zou hij er wel de voorkeur aan geven indien de benoeming aan den Minister van Justitie werd overgelaten. De heer Schouten (A.R.) diende een amendement in om de benoeming aan „on zen Minister van Justitie" op te dragen. De heer J. ter Laan (S.D.) meende, dat ook bij aanvaarding van het amendement- Schouten de voordracht of aanbeveling niet kan worden gemist. De heer Schouten (A.R.) betoogde, dat indien bezwaren ontstaan, bij aanvaarding van zijn amendement de gelegenheid is ge schapen om daarover met den Minister te praten, met uitzicht op positief resultaat. Het amendement brengt den prikkel om zoo nauwgezet mogelijk te handelen. Wil de Minister zich vooraf oriënteeren, dan moet hij dat zelf weten, maar men moet hem niet buiten en zeker niet in één bepaal de richting sturen. De heer Heemskerk (A.R.) merkte op, dat in zijn vroeger wetsontwerp het arbi trage-element was opgenomen. We hebben nu gelegenheid het betere te aanvaarden. Er is vooruitgang. Toen had ik ongelijk, zeide de heer Heemskerk, niet in de zaak nu. Gerepliceerd werd nog door do heeren Boon, Sannes, Schokking, v. Wij n- bergen, Schaper, en door den Minis- t e r, die -er nog op wees, dat een aanbeve ling, waarvan kon worden afgeweken, niet aan te bevelen is. Ook zoo'n afwijking zal een onjuisten indruk te weeg kunnen bren gen. Hij is voornemens zich in alle richtin gen te oriënteeren. De heer Boon trok zijn amendement in, dat echter door den heer J. terLaan werd overgenomen en ingediend als sub-amende ment op dat van den heer Schouten, ter wijl hij aijn eigen amendement introk. Het liberale ei was dus in een rood nest terecht gekomen. Het sub-amendement-Ter Laan (gebo ren Boon, werd op de perstribune opge merkt) werd echter verworpen met 47 tegen 26 stemmen. Voor S.D., V.D. en dc R.K. v .d. Meys, Guit, Loerakker, Kuiper en Wijn koop. Dat van den heer Schouten was zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij art. 7 was aan de orde een amende ment-Boon, om, naast he-, die in het be stuur of in dienst van een vereeniging van ambtenaren zijn, ook de ambtenaren uit te sluiten van een benoeming tot lid van een ambtenarengerecht. Wel wilde hij rechterlijke ambtenaren en personen, voor wie het ambtenaarschap slechts een nevenfunctie is, toelaten. Geen verbetering achtte de heer J. ter Laan het amendement. De Minister meende, dat de benoe ming geheel aan den Minister van Justitie kon worden overgelaten, zonder eenige na dere beperking. Ambtenaren „in de bewe ging" vallen niet in de eerste plaats in de tennen. De heer Boon toonde zich met die uit spraak te vreden en trok zijn amendement in. Bij art. 16 wilde de heer TerLaan de mo gelijkheid openen, dat het Ambtenaren-ge recht in plaats van met 3 wat regel zal zijn met 5 leden beraadslaagt. De Minister van Justitie wees er op, dat de algemeene practijk is, dat met 3 leden wordt recht gesproken. De voorzit ter zou dan moeten beslissen of het 3 of 5 zal zijn. Dat is ongewenscht. De Minister voelde de voorgestelde wijziging niet als urgent en noodzakelijk. De heer Sannes (S.D.)' was het met den Miinster eens, dat het niet aangaat, dat een voorzitter uitmaakt of een zaak belangrijk is of niet. Over de belangrijkste zaken wordt zelfs bij dc hoogste rechtscolleges met 3 rechtgesproken. Hij ried den heer Ter Laan aan zijn amendement in te trekken. De heer Ter Laan gaf aan dezen wenk gevolg. Bij art. 57 kwam een amendement-T e r Laan aan dc orde om personen met een in komen van 2000 of minder vrij te stellen van betaling van griffierechten. Het wets ontwerp spreekt van „minvermogenden". „Wegens het vergevorderd uur" werd echter de vergadering verdaagd tot a.s. Dinsdag. K. v. K. GELDERSCHE VALLEI DOUANEKANTOOR TE AMERSFOORT. Woensdag 16 Oct. kwam de Kamer hijeen onder presidium van den heer H. Cozijnscn Gz. (Harderwijk) te Amersfoort. Naar aanleiding van een persbericht over een actie in Gooiland om het douanekantoor te Amersfoort, waarvoor de Kamer jaren gevochten heeft, te doen verplaatsen naar Hilversum, omdat 60 dor ingeklaarde goederen voor Hilversum e.o. bestemd zou zijn, deelt de Praeses mee, dat krachtens de informaties der Kamer ter bevocgdër plaatse de cijfers van bepaalde tarieven voor Amers foort e.o. veel hooger zijn dan voor Hilver sum e.o. en dat voorsbands verplaatsing nog wel niet geschieden zal; toch zal het Bureau op zijn qui vivo blijven. Medailles worden uitgeloofd voor de Leg- wedstrijd der Edesche Pluimveetentoonstel ling en der Barneveldscho teiltoonstelling, en voor de PIuimveetentoonstelling te Doorn. Het orgaan der Kamer, waarvan het con tract met den liuidigen uitgever 1 Nov. e.k. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM BIDSTOND Ter gelegenheid van den 49e diës der Vrije Universiteit werd gisteravond in de Kei- zorsgrachtkerk te Amsterdam een bidstond gehouden, waarin voorging D r. A. Kuy per, axi Rotterdam. Na het zingen van Ps. 33 11 en het lezen van een gedeelte van Ps. 33 ging Dr. Kuyper voor in gebed. Tot tekst was gekozen Ps. 33 r 20: Onze ziel verbeidt den Heere: Hij is onze hulpe en ons schild. Spr. zou handelen over 't biddend ver beiden van den zegen des Heeren voor onze V. U.. Ie. Uit danlriiare erkentenis voor w..t God in haar ons geschonken heeft; 2e. in het gevoel van onze behoefte aan Gods hulp en bijstand; 3e. met de hope, wier vervulling wij nu wachten. Vooraf werd gezongen Ps. 27 5 en 7. I. Saamgekomen om te bidden voor onze V. U. mogen wij bedenken dat bidden het voor naamste werk der dankbaarheid is. Zullen wij goed bidden, dan moeten wij beginnen met dankbaarheid te erkennen, de rijke en heerlijke gave die God ons geschonken heeft in de V. U. om, tegenover de wetenschap des ongeloofs en de wijsheid der wereld de we tenschap te beoefenen in het licht van Gods Woord en Getuigenis, en dat door haar tot op den huidigen dag zoo rijke zegen is uit gegaan voor het breede terrein van het Ko ninkrijk Gods, voor Kerk, Staat en Maat schappij. De stichting is een daad des ge- loofs geweest. God heeft haar rijkelijk geze gend en tot een rijken zogen gesteld; nu reeds bijna een halve eeuw. Dankbaar heb ben we dat te erkennen, nu we aan de" vooravond van het halve eeuwfeest staan. II Maar wij hebben ook onze diepe afhanke lijkheid te gevoelen bij de instandhouding en den voortgang van het werk, en te bidden allereerst om bewaring van het verkregene en bestendiging van het tot nu toe geschonkcne. Dan om ver krijging van het nog noodige, want wij zijn nog een kleine Universiteit. Pas is de vierde faculteit gesticht (de wis- en na tuurkundige) en het einddoel is: vijf volle dige faculteiten. Het moet worden een Uni- versitas Scientiarum. En bovenal hebben wij te bidden dat bij den steeds moeilijker wor denden strijd onze hoogleeraren van God be kwaam en getrouw gemaakt worden vot hun taak en dat wij van de V. U. straks de mannen ontvangen als leidslieden voor ons volk, die voor Gods eere in de bres staan. Die hulp kan alleen van God komen; een koning wordt niet behouden door een groot heir, een held niet door groote kracht, een paard niet door groote sterkte en zoo ook een Universiteit niet door groote geleerd heid. De Heere doet ons triumfeeren en daarom verbeidt onze ziel den Heere. I-lij is onze hulpe en ons schild. III. Maar wij bidden niet zonder gegronde hope. Ons bidden is een stil verbeiden. Zoo lang het gebed in onze ziel leeft, mogen wij goede hope koesteren, want God schenkt Zijn zegen op het gebed. De Heere is tot nu toe kennelijk onze hulpe en ons schild geweest en als het gaat om de eere van Zijn Naam en de komst van Zijn koninkrijk, dan laat Hij niet varen de werken Zijner handen, maar voleindt wat Hij begon. Wij verbeiden den Heere omdat Hij tot nu toe onzë hulpe en ons schild geweest is en wij bidden tot. onzen God, Die niet alleen ver- hooren wil en kan, maar om Christus' wil ook verhooren zal. Na het zingen van Ps. 1464 gaat Spr. voor in hartelijk gebed, om de bclangeu van de V. U. den Heere op te dragen. Aan het eind werd nog gezongen Ps 898 afloopt, zal verschijnen in een nieuw ge waad en breeder opzet. Daar de Minister van Waterstaat den weg Eist—De Klomp niet acht te behooren in het Rijkswegennet voor primaire verbete ring, maar deze zaak zelf verwees naar Prov. Wat. Utrecht, zal aldaar deze zaak bepleit worden. Voor do districtsfilm der Kamer komen reeds ettelijke aanvragen bin nen; er zal geen huur voor berekend wor den, maar de aanvragers zullen vervoer- en vertooningskosten voor hun rekening moe ten nemen. De heer A. Schuling, van Bodegraven (fa. II. v. Gimborn te Doorn) hield een lezing over het doelmatig gebruik van kleuren in reclame cn zaken. NEDERL. SPOORWEGEN Br. DE VISSER COMMISSARIS. Tot lid van den Raad van Commissarissen der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen cn der Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij is als gedelegeerde der Regee ring benoemd dr. J. Th. de Visser, oud Mi nister van Onderwijs. WEG GOUDA-WADDINXVEEN HET WERK VOOR DE TWEEDE MAAL NIET GEGUND. Eenige weken geleden is vanwege de Prov. Waterstaat voor de tweede maal aanbesteed liet maken van een nieuwen breoden ver keersweg van Gouda naar Waddinxveen langs de Gouwe, een werk van ongeveer f 700.000. Naar wij vernamen is ook thans het werk weer niet gegund. He' is wel jammer dat dit hoog noodige en nuttige werk zooveel ver traging ondervindt Als deze weg eens gereed zal zijn, belooft het een reusachtige verbetering in het ver keer te worden; temeer daar het in de be doeling ligl dien weg later verder door te trekken via Boskoop naar Alphen. BIETENCAMPAGNE Men meldt ons: Als het prachtige weer nog enkele weken blijft aanhouden, zal dc bietencampagne in de Haarlemmermeer vroeg afgclnopen zijn. De zomerwarmte beeft op den uitgroei der bieten baar gunstigen invloed doen gelden. Het suikergehalte is belangrijk gestegen. BLIJ MET DE MISLUKKING Durft u bij u zelf te lachen en inwendig verheugd te zijn, als iets, dat u opgedragen is, niet lukt?. Ik wel. Recht voor mij (mijn schrijfbureau slaat scheef, en wat dus scheef hangt is recht) hangt men een reclameplaat van de Utrecht- sche Verkeersinspectie; en de opdracht luidt: schrijf daar een sappig stukje over. Ik zit er drie dagen naar te kijken: het witte veld; het blauwe oog met de ruige zwarte wimper; daarboven een helrooöe, groote wig met de punt op het oog; en daaronder met koeien van opgespoten en uit de pen geslingerde lettere: Kijk uit. Ik kijk, ik peins, ik hoop op een aardige inval of geestige zet (een is voor zoo'n hoekje genoeg); ik sla de hand aan de pen, de hand is wel gewillig,, maar dc geest is zwak. In de rechtsche benedenhoek staat in kun stenaars-krabbelschrift de naam van de tee kenaar Pieck ('k heb van Anton Pieck een geestige reproductie van een Vlaamsche Kermis), maar mijn geest is even verward als 't broddelschrift. -*» Beneden staat met flauw-blauwe bloklet- ter: Veilig Verkeer; en even onbestemd en vaag zijn mijn gedachten: een stilstaand meer gelijk. Veilig verkeer.... Het is het schreeuwen de vraagstuk van onze dagen. Kijk uit! Het is dc roep, welke in alle ooren gegalmd moet worden. Rood onveilig sein dient men voor alles in 't oog te houden; 't helpt niet of men raast tegen een onbewaakten over weg, als de auto gekraakt en de inzittenden vermorzeld zijn. Veilig verkeerDe menschen bij hun verantwoordelijkheid te bepalen; toe te schreeuwen, tot hun ooren tuiten: Kijk uit; het is een schoone opdracht voor hem, die de krant schrijft» Mits hij het doe op pakkende, origineele, geheel aparte wijze; zoodat in de breede le zerskring telkens weer geroepen wordt als of het tusschen aanhalingsteekcns stond: ,Kijk uit", Uitkijkï Ik waardeer de opdracht: ze is schoon en eervol. Ik zou ze uitvoerenals ik kon. Ik zit in moeizaam gepeins neer... geen glimp van eenige geestigheid troost mij... Dan plotseling, smijt ik de pen neer, laat mijn stoel achterover tuimelen en loon ik in eenzame luidruchtigheid mijn kamer op en neer. Waarom! Ze schelden ons vaak voor broodschrii- vers; voor betaalde rijmelaars; voor automa tische gelegcnheidshumoristen; voor onper soonlijke levende schrijfmachines en weet ik veel. Het. is niet waar! Het is niet waar! Het is niet waar. Wij schrijven niet op comman do. Wij zijn d en kende wezens. En als we niet denken kunnen, dan schrijven we niet; terwijl van ons gelukkig niet geldt, wat de advokaat tegen de bezoeker zei: als ik geen geld zie, kan ik niet denken. En daarom ben ik blij, dat niet lukte, wat ik overigens zoo graag wou. Zoo alleen wordt gewaakt voor het „Vei lig Verkeer" in de journalistiek. Geen con fectie, maar alles maatwerk. Met con'role- stempel. Kijk uit, s.v.p.f IS HET GEVONDEN GERAAMTE VAN COMENIUS? TWIJFEL VAN PROP. WATERINK EN Dr. OOSTERHUIS. De Tel. meldt: Het gerucht gaat dat er bij prof. dr. J. Waterink, liooglecraar aan de V. U., en dr. R. A. B. Oosterhuis, ernstige twijfel zou gerezen zijn, ten aanzien van de vraag of het dezen zomer voor het geraamte van den grooten Cech Comenius gehouden gebeente, wel dat van den grooten paeda- goog is. Bij informatie ter bevoegder plaatse werd dit gerucht niet tegengesproken. Prof. dr. van den Broek te Utrecht, zei desgevraagd geen reden tot twijfel aan de vondst te hebben en de gezant van Tsjecho Slowakije, de heer M. Plesinger-Bozinev, heeft verklaard, dat zich sinds de vondst geen enkel nieuw gezichtspunt heeft voorge daan, terwijl het rapport der vier deskundi gen nog moet verschijnen en weerlegging daarvan dus voorbarig is. DE NEDERLANDSCHE BIBLIOGRA- PHISCHE UITGAVEN. De steeds stijgende boekenproductie heeft reeds lang de behoefte doen gevoelen aan een Alphabetische lijst van verschenen boek werken, die steeds volledig en geheel bij is. Daarom zal te beginnen met 1930 bij A. W. Sijlhoffs Uitgeversmij. N. V. te Leiden verschijnen een Cumulatieve Maandelijk- sclie Bibliographie, waarvan elke maande- lijksebe aflevering zal bevatten alle in de afgcloopen maanden van het jaa- versche nen boeken, alphabetisch gerangschikt, waartusschcn opgenomen de slagwoorden van de titels met verwijzing naar den auteur. Een zeer practische inrichting, die liet zoeken in allerlei maandlijsten of half- jaarslijstcn overbodig maakt, terwijl in bet begin van elk jaar de volledige Alphabeti sche Lijst over liet afgeloopcn jaar ver schijnt. Door bet invoegen der slagwoorden is het mogelijk een boek op te zoeken, waarvan de naam van den auteur niet be kend is. Deze nieuwe uitgave zal niet alleen het werk van den boekhandelaar vergemakke lijken, maar zal ook van groot belang zijn voor de redacties van dag- en weekbladen en tijdsehnften. voor de bibliotheken en leeszalen en ton slotte voor ieder die be lang stelt in boeken en die zich in pen oogwenk op de hoogte wil stellen van het geen over een of ander onderwerp is \er-

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1