ZATERDAG 19 OCTOBER 1929 Kerknieuws. Te KERKINSTITUEERING. is dan nu de Maleische Gereformeerde Kerk geïnstitueerd. Het ..Kerk blad van de Geref. Kerken in Ned.-Indic" herinnert eraan, dat de Hollandsche Geref. Kerk te Batavia sinds tientallen jaren onder de inlandsche bevolking aldaar Zendingsarbeul heeft verricht. De vroegere predikanten Haan en Huysing dienden Batavia's Kerk ook m dezen missionairen dienst. Later is Ds. L. Tiemersma beroepen als tweede predikant van Batavia met de bijzondere opdracht om haar Zendingswerk te verzorgen. Van 1912-1921 heeft Ü3. Tit-mersma in dezen arbeid gediend. Toen kreeg hij emeritaat en werd het werk door Inlandsche helpers verricht onder leiding van den Kcriceraad. Eiken Zondag wordt in de Kwitangkcrk, waar ook de Hollandsche Kerk haar samenkomsten heeft, gepreekt m us Maleische taal. De kring der Inlandsche Chris tenen breidde in den loop der jaren zich steeds meer uit. Bü het begin van het jaar telde (le Maleische Gemeente 143 belijdenae leden en 61 düS?ndseïang reeds was de institueering dezer Gemeente in voorbereiding. Het was de ge bleken begeerte der Gemeente om een eig-m Kerkeraad te bezitten. De Kerkeraad van de Holl. Gerf. Kerk, die daarmee instemde, heelt zich toen gewend om advies tot de rui"- van de Missionaire dienaren des oords op Midaen-Java. Deze adviseerde tueering over te gaan. Daarna 'c Q. B. D. B. D, Juridische Faculteits Vereeniging aan de Vrije Universiteit LEZING VAN MR. BRUINS SLOT tot insti- een rege ling ontworpen en vaoi6wvvu de Jer"h dine van de Maleische Geref. Kerk en de Hort. Geref Kerk. En nu heeft Batavia i.e Geref. Kerk, die de Hollandsche taal m haar diensten gebruikt, ook een Geref. Kerk, die zich in haar diensten van de Maleische taal bedient en die nu zelfstandig is geworden, ook al zal zij den eersten tijd nog wel eenige hulp behoeven. RECHTS EN LINKS. Tot nu toe werden de leerlingen van Ds. H. W Bloemhoff, predikant-voorganger van de afdeeling Hillegersberg van de Vereen,- ging van Vrijzinnig-Hervormden, door Ds. Bloemhoff te Dordrecht „aangenomen'' en bevestigd", zulks met medewerking van den Kerkeraad en Dr. A. van Iterson te Dordrecht. Dit jaar zal de bevestiging echter geschieden in de Ned. Herv. kerk te Poortugaal, in welke godsdienstoefening tevens de Doop zal worden bediend. ROOMSCH GEWORDEN Ds Nils Beskow, tot voor kort bekend publicist en Luthersch predikant by de Staats kerk van Zweden te Resele-Kyrkby van wien telkens in het apologetisch tijdschrift „Het Schild" artikelen gepubliceerd werden die aanwezen dat hy sterk naar de Roomsch- Katholieke Kerk overhelde is naar dezelfde periodiek meedeelt, tot de Roomseh-Katho- lieke Kerk overgegaan. De Zweedsche sehrij veiMpredikant gaf reeds vroeger een paar werken uit: „Voor Gods Aanschijn" en ,Gods Wegen". In het eerste it'tte hy vooral zijn bewondering over het kloosterleven. Over de geheele wereld bedraagt het aantal Roomsch-Katholieken 265 millioen zielen, dar der Protestanten 210 millioen. Niettegenstaan de deze belangrijke cijfers mag men het getal der Protestanten gerust wat hooger stehen. omdat veel Protestantsche Kerken alleen maar het getal hunr.er belijdende lidmaten opgeven. Verder dient me» te bedenken, dat het Pro testantisme eerst vier eeuwen bestaat, waar uit volgt, dat dit eea snelleren groei heeft dan het Roomseh-Katholieisme. Als voorbeeld daarvan kan Europa dienen. In het jaar 1872 waren in Europa 70 millioen Protestanten en nu 109 millioen, wat een vermeerdering beteekent van 54 pet., terwyl de Roomsch-Katholieke vermeerdering even "0 pet. bedraagt in hetzelfde tijdsverloop. Maar aangezien de vermeerdering van Protestanten in andere werelddeelen nog grooter is, mag aangenomen worden, dat deze twee Christe lijke stroomingen binnen niet 3l te langen tyd op één hoogte zullen staan. Als de oorzaken van den snelleren aanwas der Protestanten worden door deskundigen genoemd: de groolere resultaten der Protes- tantsch-Christelijke zendingsactie; het ge boortecijfer voor de Protestanten in sommige landen en de meerdere overgangen uit de Roomsclie Kerk naar een der Protestantsche Kerken in het bijzonder onder de landver huizers. MORMONEN-PROPAGANDA In „Het Schild" wordt meegedeeld, dat te Liverpool een Pan-Europeesche Mormonen- Conferentie gehouden is ter bespreking van propagandamethoden. Er waren 13 naties vertegenwoordigd. Door de beperkende Ame rikaansche immigratie-wetten schijnen d( Mormonen nu al hun krachten op Europa te willen concentreeren en zij achten tijd ep omstandigheden voor sïicces allergunstigst- Volgens mededeelingen op de Conferentie ge daan moeten zy in alle Europeesche landen sterk vooruitgaan. Vervolgens wordt aangehaald een mede deel ing u t de Anglicaanse „ChuTch Times" dat op de Padvinders-Jamboree in Engeland zich om. bevonden twee hoplieden, Engelsche oud-strijders die Mormonen-zendeling waren, terwyl de „morale superintendent" van het Amerikaansche contingent padvinders op de Jamboree eveneens Mormonen-zendeling was De Angelicaansche geestelijkheid heeft in verband met de te Liverpool gehouden Con ferentie een waarschuwing tegen de Mor- moonsche propaganda doen uitgaan. Donderdag had in een der zalen van Park zicht te Amsterdam een drukbezochte ver gadering plaats van de Juridische Facul- teitsvereeniging aan de Vrije Universiteit, Q. B. D. B. D.. waar Mr. Bruins-Slot een lezing hield over Groen van Prinsterer. Openingswoord. In zijn openingswoord heette de heer Van Houten, praeses dier Faculteitsv ging, de aanwezigen, inzonderheid spreker en genoodigden, hartelijk welkom. Hij deel de mede, dat deze lezing de eerste een reeks, welke gedurende dezen cursus gegeven zal worden. Zijne Excllentie Mr. Th. Heemskerk, Minister van Staat, was zoo vriendelijk, op verzoek van Q. B. D. B. D. toe te zeggen om eind November een lezing te houden, terwijl nog gecorrespon deerd wordt met Z.Ex. Mr. D-onner, die eveneens gevraagd is. Verder zal nog een lezing worden gehouden door een de Calvinistische Juristenvereniging, met welke vereeniging contact gevonden is o.a. ook voor de huldiging van <le hoogleeraren 1r. An e m a en Mr. Diepenhorst, die eldra hun 25-jarig jubileum hopen te ren. Nog werd toezegging voor een lezing gegeven door eenige oud-leden van Q.B.D. j terwijl het in do bedoeling ligt, dat ook de leden zelf lezingen zullen houden, rvoor eert lijst van onderwerpen met literatuur in voorbereiding is. Na een uiteenzetting van het verdere werkprogram, verleende de heer Van Hou ten het woord aan Mr. Bruins Slot die zijn met aandacht gevolgde rede ov Mr. Groen van Prinsterer hield. „Elk Nederlander wordt geacht de wet te kennen," aldus spreker, „en zoo behoort voor eik student een elementaire kennis Groen van Prinsterer tot de notoire feiten te behooren." Het deed spr. dan ook buiten gewoon genoegen, dat Q.B.D.B.D. die ook gevoeld had en dat zij op deze wij: vage en verscheidene kennis van de pas aangekomencn een zekere eenheid zoekt te brengen. Spr. begon met een kritische beschou wing over de veel toegepaste methode om Groen te plaatsen in een tijdperk, dat ge heel is afgesloten. Blijkens Grocn's Chris telijk Historische testament meende hij ech ter ook nog, iets te zeggen te hebben na zijn dood. In den breede werd geschetst de verhouding van Groen tot de anti-revo lutionairen van zijn dagen, en het oordeel van zijn tijdgenooten. Aan de hand van enkele citaten werd de typisch hoffelijk scherpe manier gedemonstreerd waarop Groen in de kamer zijn tegenstanders beje gende o.a. tegen van Nispen. Na Groen's persoonlijke omstandigheden aangegeven te hebben, werden diverse oor zaken belicht, die Groen hebben gebracht tot de uitzonderlijke positie, die hij in ons vaderland heeft ingenomen, n.l. Réveil, (vooral door de invloed van zijn vrouw). Historische bronnenstudie, de Fransche re volutie. De aandacht werd gevestigd op de verhouding Groen—Thorbecke. Hierna werd gepauseerd. Na de pauze werden behandeld Groen's houding inzake den lcerkelijken strijd, zijn theologische overtuiging, en de invloed, welke zijn veeljarigen strijd op zijn karakter heeft uitgeoefend. Nadat nog gelegenheid tot het stellen van vragen was gegeven, waarvan druk gebruik werd gemaakt, werd de vergadering met dank aan den spreker gesloten. bouwkundigen Meischke en Schmidt te Rot terdam voor de som van f 2425 plus f 245 voor de koordeuren. as het koor sinds de eerste helft der eeuw reeds gedicht met grenenhout en liet schut, gelijk de wanden, togen en pi laren der kerk, onoordeelkundig gewit, in 1903 is tijdens de restauratie onder arehi tect H. J. Jesse, deze afscheiding verwijderd geworden ter wille van de symboliek der Ucrk, die een reclitstreekschen blik eischt an den toreningang op het koor. Nu weder om het koor is gedicht uit een practiscl» oog merk, is toch' de oriënteering der kerk niet geheel verloochend: de opkomende morgen zon in het Oosten kon door een glazen wand dagelijks de schoone kerk tot in den wester- hock blijven doorstralen, (verb, bericht). GEEN VOORUITGANG. Uit Sliedrecht wordt medegedeeld, dat indertijd de pastorie van de Geref. Kerk verkocht werd aan een ingezetene, die thans aan het Gemeentebestuur vergunning heeft in dat pand te mogen verkoopen sterken drank in het klein. Zouden kerkeraden en kerkbesturen niet wel doen hij verkoop van kerkgebouwen en pastorieën beperkende bepalingen te maken, die feiten als bovengenoemd kunnen voor komen? TROELSTRA EN DE ONDERWIJSKWESTIE KERKORGELS. Te Oud-Gastel (N.-B.) zal in het kerk gebouw der Ned. Hervormde Gemeente een nieuw orgel worden geplaatst, waarvoor bij enkele inschrijving opdracht verleend is aan de Electr. Orgelfabriek M. Spiering te Dor drecht. EVANGELISATIE. De Jaarvergadering van het Ccntraal-Co- mité voor Evangelisatie in de Classis Deven ter der Geref. Kerken wordt dit jaar te Hen gelo (O.) gehouden op Woensdag 30 Octo- ber a.s. Behalve de jaarverslagen vermeldt de agenda een referaat van Ds. J. J. Bouwman, van Almelo, over een onderwerp den Evan gelisatie-arbeid betreffende. ZENDING. Ned. Zendingsvereeni ging. In de te Oegstgeest" onder leiding van den heer J. J. Voortman, van Rotterdam, gehouden najaars vergadering werden als Hoofdbestuurslid her kozen de heeren H. Mostert, Ds. J. P. var Bruggen, Ds. H. P. Fortgens, Ds. G. A. den Hertog, Ds. J. A. Hoekendijk en Ds. C. D. van Noppen. In de vac.-Ds. J. C. Schuller werd ge kozen Ds. C. Ferguson te Den Haag en in de vac.-G. J. Staal de heer B. Hooykaas Bzn. te Rotterdam. De rekening over 1928 werd goedgekeurd; •het tekort over dit jaar bedraagt f29.000. Voorts werden mededeelingen gedaan van de financiën der Samenwerkende Zendingscor poraties. De raming 1929 is f924.000. Tot 1 October was dus noodig f 693.000. Ontvangen is f 481.000 in dit tijdsbeloop. In hetzelfde tijds- belooo was er in 1928 f464.000 ontvangen. Doch de raming 1929 is f 70.000 hooger dan e van 1928. Ds. B. J. C. Rijnders deed verslag van de binnenlandsche actie, waarin veel arbeid wordt vereischt in het derde kwartaal. Noodig is aller medeweridng en steun. Dr. K. J. Brouwer deed mededeelingen over West-Java, o.m. over het Onderwijs, den ar beid onder de Cliineezen, de Medische Zending en het werk in Z.-O. Celebes. Zendeling G. C. Storm, die weer naar Taoe- bonto terugkeert, werd hartelijk toegesproken en sprak zelf een afscheidswoord. Ds. B. J. C. Rijnders deed verslag van het leven in de afdeelingen. Er is hij vele voor uitgang, al blyven ook andere afdeelingen nog op het doode punt staan. KERKGEBOUWEN. Te Scheveningen komt in den toren van de „Nieuwe Badkapel" een luidklok, die heden met de „Batavier"' uit Engeland is aan gekomen. De gelden voor deze luidklok, plm. f2.S00, zyn bijeengebracht door bezoekers en bezoeksters van de maandelylksche Jeugddien sten in de Nieuwe Badkapel. Deze luidklok draagt het volgende opschrift: „Myn stem is tot God en ik roep", terwyl op den rand blijkt, dat zy aangeboden is door de Jeugddienstcommissie van de Ned. Herv. Gem. te Scheveningen. Uit Noordwijk-Binnen meldt men Thans is hier voltooid afgeleverd in han den van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente de bouw van een beglaasden wand ter afscheiding van koor en transept in het kerkgebouw. Deze wand is aangebracht om in de kou de periode van het jaar de tocht in de kerk eenigen weerstand te bieden. De hoofdconstructie van dezen wand be staat uit twee liggende en tien staande ijze ren binten, omtimmerd met prima Oregon pine (een Amerikaansche harde naaldhout- soort) uit één lengte en is bezet met 13S ruiten van dubbel dik Fransch glas, opge sloten met glasroeden van hetzelfde hout. De twee koordeuten, waarin de balusters zijn behouden, zijn beglaasd met groote spie gelruit, gevat in donker eikenhouten om lijsting, waarmede de ruit tot reiniging kan af en aangeschroefd worden. Het werk is uitgevoerd door de firma Gebr. van Breda te Sassenheim, onder leiding der Propaganda October 1929-15 Januari 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen) voor minstens één jaar: AANBRENGER: (Namen en adressen volledig Invullen). Onderteekening van aanbrenger: Op te zenden aan het bureau van ons blad. narop do propagandisten recht hebben, verwijzen wij UIT DE „GEDENKSCHRIFTEN" „Allereerst en allermeest een zaak van politiek" C. W i r t z Cz. te Oegstgeest Bij Em. Querido's uitgeversmaatschappij te Amsterdam verschenen in het vorig jaar P. J. T r o c 1 s t r a 's Gedenkschriften in twee delen: Wording en Groei. In liet twee deel handelt de schrijver op hlz. 251 tot 258 over Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. NIET-DOCEEREND H. O. PERSONEEL. In de laatstgehouden vergadering vande Commissie voor Georganiseerd Overleg voor niet-doceerend Hooger-Onderwijspersoneel is, na installatie van twee nieuwe leden, een aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs aan te bieden ontwerp-reglement voor plaatselijke commissies van georganiseerd overleg na uitvoerige besprekingen vastge steld. Besloten is den Ministers in overweging te geven te bevorderen, dat aan d6 leerlingen onder het bedienend personeel de gelegenheid gegeven wordt, mede ander onderwys te ont vangen. MIDDELBAAR ONDERWIJS. LEERAREN SCHOONSCHRIJVEN. Dezer dagen heeft de Ned. Ver. v. Leeraren in het Schoonschrijven te Utrecht onder lei ding van haren voorzitër, den heer W. Schuileman, een algemcene ledenvergade ring gehouden. Op deze vergadering, die zeer goed bezocht was, werden de verslagen van den secretaris en den penningmeester over het afgeloopen vereenigingsjaar goed gekeurd. In de vacature van den afgetreden secretaris werd gekozen de heer C. G. Poort, Wilheiminalaan 23, Zeist, zoodat het bestuur als volgt is samengesteld: W. Schuileman, voorzitter; C. G. Poort, le secretaris; H. J. Schütz, 2e secretaris; G. A. Swagers, pen ningmeester; en Joh. Klaassen, bibliothe caris. Besloten werd, evenals vorige jaren den cursus voor schoonschrijven, plakaat- schilderen en etalageschrift, door do veree niging in het leven geroepen, wederom te subsidiecren, terwijl op uitnoodiging het Bestuur verschillende leden zich bereid verklaarden door het houden van lezn;. etc. ook in omliggende plaatsen het doel der Vereeniging te propageeren. LAGER ONDERWIJS. CURSUSSEN IN ESPERANTO. De Roemeensche paedagoog Andree Cé, lid van het te Genève gevestigde Bureau interna tional d'éducation, komt hier te lande cursus sen geven in esperanto. Hy .gaat volgens een geheel nieuwe leermethode te werk. Deze cursussen zullen worden gegeven tus- schen November en eind Januari in Amster dam, Leeuwarden, Arnhem, Dordrecht, Den Haag en Zeist. Nadere inlichtingen hierom trent zijn te krijgen bij de secretariaten van van de plaatselijke Esperantistenvereenjgingen. JEUGD EN BEROEP. De October-aflevering van „Jeugd en Be roep" vangt aan met een vervolgartikel van. der. redacteur E. J. v. D., getiteld: „Roeping, Beroep, Broodwinning", waarin verschillende mgstukktn op dit gebied worden besproken. De heer J. Shipper besluit zyn artikelenreeks over: „De opleiding van leerlingen in de boek drukkerij"; zijn conclusie is, dat het voor de verdere ontwikkeling van het typografisch bedrijf van groot belang is, dat de regeering subsidie aan de bestaande leerling opleiding verleent. In een volgend ortikel: ..F.en psychologisch inspectoraat tè Montpel- Gemengd Nieuws. Het loont wel de moeite ook hierop de aan dacht te vestigen te meer nu de soeiaal-domo- craten zelf biezondere scholen gaan stichten. Allereerst herinnert de auteur aan zijn ar tikelen in „Het Volk" waarin hij het vol gende vaststelde: „De eigenaardige taak van den sociaal-de- mocratischen staat brengt o.i. mede: le dat hij slechts in zooverre zelf het onderwijs ter hand neemt, als dit noodig is, opdat ieder ouder in de gelegenheid zij te voldoen aan zijn plicht om zijn kinderen behoorlijk on derwijs te doen geven; 2e. dat hij onder be hoorlijken waarborg voor de objectieve deug delijkheid en volledigheid van het onder wijs, elke richting in de gelegenheid stelt, lager onderwijs te doen geven, dat niet haar geestesrichting strookt; 3e. dat hij evenals ten opzichte van de andere takken van het volksleven, de vrije organisatie van het denvijs buiten den staat om en met gebruik van zijn economische middelen zooveel mo gelijk bevordert." Dan geeft Troelstra aan met welke tegen standers in de partij hij te doen had en noemt daaronder „een aantal openbare on derwijzers, die weinig oog hadden voor de politieke zijde van de zaak (d.w.z. haar be- teekenis voor de eenheid van dc arbeiders klasse) en die zoowel dóór hun opvatting van de alleen zaligmakende neutrale staats school als door hun eenzijdig groepsbelang werden gedreven". Dat het voor Troelstra allereerst en aller meest een zaak van politiek was, geeft hij zelf toe, zooals blijkt uit de volgende aanhaling: „Bovendien achtte ik een eersten eisch van den Klassenstrijd, de arbeiders te vereenigen en althans geen politiek te voeren, die be vordert, dat de christelijke arbeiders blijven in d^ban van de bourgeoisie, zoodat zij door deze als hulptroep tegen de sociaal-democra tie kunnen worden gebruikt. Dit punt werd geheel .over het hoofd gezien, evenals het feit, 'dat de voorwaarden, waaronder wij het subsidie wilden verleenen, de strekking hadden, het hijzonder onderwijs gelijkwaar dig te maken aan dat op de openbare school". Wie deze uitlatingen aandachtig leest, vindt daarin twee zaken duidelijk erkend: ten eerste, dat het Troelstra te doen was om de christelijke arbeiders en in de tweede plaats, dat ook voor hem de openbare school norm of regel moet zijn. Dit laatste is ook in de wet van 1920 belichaamd en dat juist is oorzaak geworden, dat de biezondere school een heel groot stuk vrijheid heeft verloren en ook, dat de onderwijsbevrediging zo ont zettend duur geworden is. Op den duur is deze toestand dan ook onhoudbaar. Het gaat niet aan, dat een steeds groeiende meerder heid zich voortdurend moet schikken naar een aldoor slinkende minderheid. Zodra de tijd rijp is voor een grondige herziening der onderwijswet, zal dan ook het beginsel moe ten gelden, dat zowel neutrale als niet-neu- trale scholen van de vrije maatschappij moe ten uitgaan en zelfs de namen „openbaar" en „biezonder" niet meer in de wet voorkomen. Eerst dan zal men waarlik kunnen spreken van „de vrije school voor heel de natie". Of het nu waar is, dat uit de beginselen van Marx noodzakelik voortvloeit, dat de so ciaal-democraten voorstanders moeten zijn van de vrije school, laat ik gaarne ter be- oordceling over aan mensen, die meer wijs gerig zijn aangelegd dan ik. Als het waar is, hebben de leiders der S.D.A.P. nog heel wat te doen, eer dit is doorgedrongen tot de massa der volgers. En ook Vliegen schijnt dit niet begrepen te hebben, toen hij uit zijn pen liet vloeien: „wij willen overal dwang". Heel sterk is dit beginsel niet, want in •hetzelfde hoofdstuk, waaruit ik het boven staande citeerde, blijkt, dat men de conse quentie ervan niet aandurft voor de andere takken van onderwijs, zooals middelbaar-, gymnasiaal-, nijverheids-, handels- en hogcr- onderwijs.Zou dit misschien te verklaren zijn uit het feit, dat men daar niet te doen heeft met arbeiders in engeren zin? Thans echter is het zover gekomen, dat de S.D.A.P. ook biezondere scholen gaat stich ten en daarom kunnen wij de ontwikkeling der vrije school rustig aanzien. Ais ten slotte alle politieke partijen gebruik gaan maken van de biezondere school, is het ogenblik gekomen DE DOODELIJKE DAMP. De bejaarde G. C. V., te Gorinchem, die bewusteloos te bed werd gevonden, daar hij door gas vergiftigd was, is aan de gevolgen gestorven. De ongelukkige was weduwnaar .1 laat één zoon achter. Ten huize van de wed. J., te IJmuiden, werden 's nachts zes personen ongesteld, zonder echter de oorzaak te kunnen' ontdek ken. Vijf van hen verloren liet bewustzijn. De dokter die onmiddellijk ter plaatse ver scheen, constateerde kolendampvergiftiging i nam clirect de noodige maatregelen. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ver giftiging veroorzaakt werd door verstop ping van de kachelpijp. Hoewel vier personen, die de nadcelige gevolgen hebben ondervonden, nog last heb hen van hoofdpijn, zullen zij er geen scha delijke gevolgen van ondervinden. Vóór dit ongeval was wed. J„ na het aan maken van de kachel reeds ongesteld ge worden, zoodat de dokter het in verband met haar hoogen leeftijd noodig oordeelde, dat de naaste familieleden in de onmiddel lijke nabijheid bleven. Haar toestand is hoogst zorgelijk. VERKEERSONGEVAL. Van K. uit Schoonhoven reed met zijn vrachtauto met eieren op den Hoogen Sehie- landschcn Zeedijk. Vanuit dezelfde richting kwam een luxe auto, bestuurd door C. v.-D. uit Rotterdam. Hoewel v. D. signaleerde als teeken dat hij wilde passeeren, scheen v. K. dit niet te hooren. Van D. trachtte toen voorbij te rijden, doch gooide zijn stuur toen hij gepasseerd was te vlug naar hechts, waar door hij de vrachtauto nog raakte. Van K. raakte hierdoor zijn stuur kwijt en reed te gen een boom aan, tengevolge waarvan het rechtervoorwiel brak. Door dit ongeval werd ook nog schade aan de lading toegebracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Vraag en Antwoord. 306. P. J. B. te R. De Raad van Arbeid kan u hierover zeker alle gewenschte informa ties verstrekken. 307. Weetgraag te D. Voor richtige beant woording van uw; vragen over den iuhoud van schepen en dergelijke zou een geheele verhandeling noodig zijn. Het besto is wel licht, dat u zich naar het Scheepvaartkundig Instituut, Haringvliet Z.Z. G8, Rotterdam, be geeft, waar, zooais de directeur ons verze kerde, alle gewenschte inlichtingen worden veistrekt. 308. Een lezeres in Amerika wenscht op vereenigingen en bijeenkomsten van Hollan ders eenige Hollandsche versjes voor te dra gen. Zij herinnert zich het vers; De Kalif. Een zeker heer, 't is lang geleen, En ook hier ver vandaan, Verlaat zijn huis, bezoekt een weeuw, En spreekt haar vriendlijk aan: Zeg vrouwtje zeg, uw land daar ginda Kwam mij zoo wel van pas. Ik dacht daarvan reeds mcriigkeer: 'k Wou, dat 't het mijne wijs was. enz Wie kan ons en haar op 't spoor brengen om dit vers machtig te worden? Nog meer benieuwd is ze naar de voor dracht, getiteld: „Vrouw Wansink wu* links". Weet iemand daair raad op? LICHAMELIJKE OEFENING VOOR OF TEGEN WEDSTRIJDEN Door velen wordt de vraag: voor of tegen wedstrijden, al heel eenvoudig opgelost, door aldus te redeneeren: Lichaamsbeweging en matige sportbeoefe ning is nuttig, doch de wedstrijden doen vaak de zelfcontrole door het individu verliezen, waardoor schadelijke overdrijving tot stand komt. Welnu, niets is eenvoudiger: men schaf- fe alle wedstrijden af, daar dit een kwaad is dat met wortel en tak dient te worden uitge- Dr. G. C. E. Burger heeft ons eens in een voordracht deze redeneering als onpractisch en als onjuist weerlegd. „Naar mijn meening is dit standpunt m de eerste plaats hoogst onpractisch, maar ook te vens onjuist. Onpractisch, omdat het wedijveren een van de diep ingewortelde instincten is van ieder mensch, dat men dus maar niet even weg kan decreteeren. Wedijveren zien we reeds in het spel van het jonge kind: is het krijgertje spe len iets anders dan een wedstrijd in het hard- loopen? Wedijveren zien we ook op schier elk ander gebied van kunsten en wetenschappen. Zelfs wordt het hjer met vreugde en trots ;e- zicu en zooveel mogelijk aangewakkerd. Zou dan het streven naar een maximale prestatie alleen voor de lichamelijke inspanning zoo bui tengewoon nadeelig zijn en op elk ander gebied zonder schade kunnen plaats hebben De zucht tot wedijveren is niet uit te roeien en daC is maar goed ook; maar indien we dit aannemen dan moeten we het er ook over eens zijn dat wedstrijden er zullen zyn, zoolang als er aan lichamelijke oefening zal worden ge daan. Is het dan niet veel beter om hier geen struisvogelpolitiek te voeren, zooals zij doen, die zeggen: ik ben een tegenstander van wed strijdsport en daar laat ik me dus niet mee in. Laten we liever trachten de gevaren van het wedstrijdwezen tot een minimum te beperken door dit in goede banen te leiden en te regle menteeren, niet alleen naar sportieve- maar ook naar hygiënische eischen. Het standpunt, dat alle wedstryden uit hy giënisch oogpunt bezien, te veroordeelen zijn, is mj. ook onjuist. Wanneer we tot een juiste reglementeering van het wedstrijdwezen ko men, waarbij zorg gedragen wordt, dat de mate van inspanning zich aanpast by de eigenschap pen van het individu en de ongeschikte elemen ten worden uitgeschakeld, dan moeten wij wed strijden m.i. volkomen toelaatbaar achten er er zelfs als propagandamiddel een zekere hy giënische waarde aan toekennen. Maar wij zoover zyn, zal er een zeer belangryke ?iging moeten komen in de mentaliteit van de leidende sportkringen. Juist uit die kringen moeten in overleg met, en op aanwijzing den sportarts, de verbeteringen komen. Nog veel te weinig begrijpen besturen en leiders van sportvereenigingen meestal het gewicht van hun hygiënische taaie. Deze staat vrijwel bij allen op den achtergrond. Op het eerste plan staat de „sportéer" van hun club. Het be reiken van sportieve successen moet echter voor de sportvereenigingen niet doel, maar middel zijn. Middel van propaganda om ook weer anderen op te wekken tot stelselmatige lichaamsoefoening ten bate van lichamelijken welstand", hieraan geweten, dat hier weer een symptoon is van een algemeen Amsterdamsch verschijn sel, dat men op het gebied van Christelijke ac tie in de hoofdstad niet van aanpakken weet en eigenlijk geen idealen meer heeft. Men durft er niet meer klein te zijn en alleen te staan en voegt zich daarom maar liever by den Aeutralen Bond, die zoo gemakkelijk is dan bij den Christelijken Bond, tot welker aansluiting men offers zou moeten brengen, Van de zes uit genoodigde Chr. Vereenigingen waren er dan ook maar twee verschenen, Uit deze twee ver eenigingen, Oranje Nassau te Amsterdam en Oranje Wit te Uithoorn is een commissie ge vormd, die zal trachten toch nog aan de Chr. actie op sportgebied nieuw leven in te blazen! Eerst dan komt de school in de positie, die voor de ontwikkeling der pacdagogiek be slist nodig is. lier" door E. J. v. D. wordt er op gewezen, dat dit een novum is op het gebied van het schooltoezicht en is een schrijven van de nieuw-benoemde inspectrice opgenomen, waar in deze beteekenis en doel van dit inspectoraat uiteenzet. Vervolgens bevat de afl. een artikel: „Wat Amsterdam voor de jeugdige arbeiders in de particuliere bedrijven gaat doen" door B. Je Vries, sécr. der afd. Amsterdam van den Ne'. Meubelmakersbond. Tiet blijkt, dat Amsterdam steun gaat verleenen aan de opleiding van leerlingen in de praktijk, dat men voorne mens is met het meubelmakersbercep te beginnen cn dat eer. vorm is gevonden, waarbij het ambachtsschool onderwijs ingesehakeid wordt. Anna Polak behandelt in een artikel: „Verscheidenheid van aanleg" een aantal belangryke vraagstukken uit het gebied der beroepskeuze van meisjes, terwyl Ida Heijer- mans in no. V van haar serie: „Leemten" scherp in het licht stelt, dat de lagere school haar leerlingen onvoldoende toegerust het leven inzendt en daaraan tegemoet tracht te komen door hun een boekje vol papierenwys- heid mede te geven, als zij de school verlaten. De redactie geeft verder een artikel over: „Leerlingopleiding bij de N. V. Gruson-werk (Fried Krupp) te Magdeburg" benevens het slot van haar beschouwingen over: „De ge- meenteliiks Jeugdcommissie te Amsterdam an het Duitsch* Jugc-ndamt". De aflevering be sluit met ov bespreking van een paar formu lieren van ikA Haagsche Bureau voor Beroeps oen boekbespreking. VOETBAL TÈ KORT AAN SCHEIDSRECHTERS. Het beroep van scheidsrechter is de laatste jaren wel in discrediet gekomen. Het is meest al en zeker wel van het begin af ook een nig dankbare taak geweest, die men op zich nam, maar tot voor kort waren er toch altyd nog wel menschen te vinden, die de leiding var wedstryden op zich wilden nemen. De behan deling, die de scheidsrechter de laatste jaren soms heeft moeten verdragen, schijnt nu toch eindelijk ook fnuikenden invloed te hebben uit geoefend op de animo om scheidsrechter te worden. Bij de R.C.V.B. is het al zoo ver ge komen, dat het bestuur per advertentie ii Lichaamsoefening ..gegadigden'» oproept, om dat er voor de wedstryden lang niet genoeg scheidsrechters beschikbaar zijn.. Het is een kenmerkend verschijnsel, Hiervoor maar één remedie zyn: dat de clubs de dangbare arbeid van den arbiter wat meer gaan waardeeren. Is dit het geval, wordt de scheids- rechtersfunctie weer iets dat men met eere er zonder het zelfrespect te verliezen kan beklee- den, dan behoeft men er niet aan te twijfelen, of er komen ook wel weer nieuwe scheidsrech- Maar die waardeering ga voorop! KORFBAL DE C. K. B. IN AMSTERDAM. Blijkens een verhandeling in het officieel o ONTSPANNING PAARDEN STAL KRUITHOF. De stal Kruithof heeft te Harburg Form- sen een fraaie overwinning geboekt met Mengede in den Morgenluft-prijs, een dra verij over 2300 M. Dit is de vijfde maal ach ter elkaar, dat deze driejarige hengst wint. Ulympia van stal Schuyl is vierde geworden. In den Guystella-prijs voor tweejarige over i400 M. bereikte Hedwig van stal Kruit hof de tweede plaats. Pallenberg van stal Schuyl was zesde. Den Mabel N prijs won Mabel N- Vijfde werd Lihigh Velo van stal Kruithof. DE HAMBLETONIAN-STAKES. De Hambletonian-Stakes, de belangrijksti draverij van de wereld, waarvoor aan prij zen een bedrag van 70,000 dollars wordt uit geloofd, is dezer dagen te Lexington in Ken tucky verreden. Walter Dear won beide beats met Walter R. Cox op de sul key in 2.02%. Tweede was Volomite; derde Guy Mack. De winner ,die het vorige jaar als •tweejarige het record op zijn naam bracht, heeft thans zijn positie onder de driejarigen geducht versterkt. Het Transsylvania-Rennen voor oudere paarden won Guy Ozark in 2.02^. HET ROODE BUIS BIJ DE DRAVERIJEN. De door de Russische regeering tot deelne ming aan de draverijen te Berlijn gezonden dravers Petuschok, Chosjain en Prünell heb ben hun boxen op de baan te Mariendorf betrokken. Behalve de officieele vertegen woordigers van de regeering, dc directeur van het Staatshippodrome te Moskou en de leider van de Staatstoeterij Smolensk, zijn met deze dravers medegekomen hun trainer en rijder Poter Sitnikoff, een paardenarts en drie stalknechts- Bovendien brachten ze voor zes weken haver en hooi mede. Onnoodig te zeggen, dat ze met de meest mogelijke zorg behan deld worden. Gezien hun afstamming, hebben de paar den niet het zuivere Russische Orloffbloed, doch behooren tot den zoogenaamden Metis, zooais men de kruising in Rusland noemt tusschen Amerikaansche en Orloffdravers. Petuschok, recordhouder, heeft evenals Chos jain die het vorig jaar in zijn land de Derby won, voor 5/8 Amcrikaansch en 3/8 Orloff bloed. In de merrie Prünell, een zeer fijn ge bouwd paard, is het Orloffbloed overwegend. De paarden, die aan alle internationale draverijen te Berlijn zullen deelnemen, loo- pen onder den naam van het Staatshippo drome te Moskou, wiens kleuren zijn roode buis met roode pet. J.l. Maandag heeft naar de N. R. Ct. meldt Prünell, een 5-jarige merrie van Na- lim u. Mimosa aan het Tizian Rennen deel genomen, een draverij over 2000 meter Ch. Mills was van de 5 deelnemers met Lebcns- künstler favoriet, niettegenstaande hij een voorgift moest geven aan Prünell van 20 meter, doch laatstgenoemde heeft het ge makkelijk gewonnen. Dc merrie toonde een buitengewone draf en ontnam reeds voor de tribune den hier te lande welbekenden Norton B. de leiding. In de rechte lijn was een kleine aansporing voldoende, om Prü nell in een K.M.-tijd van 1232/5 te doen win nen, Lebenskünstler rekende in de laatste bocht met Norton B. af, die voor een vlot tempo gezorgd had. Het publiek was ze*r geestdriftig gestemd en dc rijder Sitnikoff had een warme ovatie in ontvangst te ne men. Het laat zich aanzien, dat de Sowjetgas ten nog menige overwinning zullen behalen* GUT BACON. De bekende draver Guv Bacon van de stoeterij Damsbruck te Berlijn heeft te Wee nen het Zweimeilen-Rennen gewonnen. Zijn _T ,i tijd over 3300 M. was 4 min. 37Yz sec. gaan van den Chr. korfbalbond in Nederland (joj 1 10). Tweede was Babam in 1 26 7 10 is een hernieuwde poging cm te Amsterdam over 3220 M., derde Tizian in 1.24 7/10 over een aideeliiig op te richten aanvankelijk met 3300 M. en vierde Peter Speedway in 1.239/10 zeer weinig succes bekroond. De oorzaak wordt over 3310 M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10