HÉ blad van en voor de lezers Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. DE ALASTRIM ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15', per week f °-25- Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending «6.- Bij dagelijksche zending ,7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2875 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Pos'hox 20 Postgiro 5E936. VRIJDAG 18 OCTOBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer 0.22% Ingez. Medcdeclingen van 1—5 regels «2.30 Elke regel meer «0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang De NIEUWE LEIDSCHE is het blad VAN en VOOR de lezers. Om deze allen wil zij een band slaan en in dit verband altijd grooter aantal betrekken. Wie nauwkeurig de lectuur nagaat, die de NIEUWE LEIDSCHE dagelijks biedt, constateert regel- matigen groei. Hebben de lezers wenken, zij worden met aandacht beluisterd en wanneer zij maar eenigszins passen in het kader van ons blad, zoo wordt er aan voldaan. We hopen dat de komende maanden door onze lezers eens extra zullen worden benut om de NIEUWE LEIDSCHE er verder in te werken. Zeker, velen hebben tegenwerpingen, maar bij alle tegen werping heete het standvastig: Ja, maar de NIEUWE LEIDSCHE wint het toch! Voor wat de veelheid van lectuur betreft, zoowel als de aangename afwisseling verdedigt ge een gemakkelijke stelling. Vanaf heden zullen wij volgens een nieuw systeem de werkers van onze waardeering doen blijken. Wij hebben een boekske doen samenstellen, waarin zijn opgenomen allerlei cadeaux, voor ouderen, voor jongeren, voor kleuters, voor leesgragen, voor speelgragen, voor weet- gierigen. Voor wie één abonné aanbrengt, voor twee, voor drie of voor vier. De eerste periode loopt tot en met 15 Januari. Eiken avond zal men in ons blad een bon vinden met als titel: Propaganda October 1929 tot 15 Januari 1930. Op 15 Januari kan men dan zijn keuze doen uit de aangeboden geschenken voor 1 of 2 of 3 of meer abonné's die men heeft aangebracht. Natuurlijk rekent dit aanbod alleen met vaste blijvende lezers Direct na het inzenden van de eerste bon met een nieuwen abonné zenden we U het boekje toe. We hopen en verwachten thans weer nieuwe en bezielde actie voor onze NIEUWE LEIDSCHE. De leuze blijft: In elk positief-Christelijk gezin in Leiden en omgeving de NIEUWE LEIDSCHE COURANT. Men zende de bons in aan: Administratie N. L. Crt., Breestraat 123, LEIDEN. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen LIJFSDWANG. Als geklaagd wordt, en dat niet alleen door orthodoxe protestanten en roomsch-ka- tholieken, maar zelfs door vrijzinnige predi kanten, dat de Zeppelintocht de kerkdien sten op Zondagmorgen verstoort, dan wordt dit door- de vrijzinnige pers genegeerd of met spotternij begroet. Gij zijt toch vrij om te kijken of niet te kijken, zoo heet het dan. En men tooit zich zelf mét het aureool, dat men menschen yan de echte vrijheid is. Alsof we uit het verleden niet beter weten en alsof, ook nog heden ten dage, in naam der vrijheid nog niet de grootste dwang am geoefend worden, indien de „vrijheidsboa- ders" daartoe de macht haddenI De vaccined wang— en we herhalen het voor de zooveelste keer de dwang is tij delijk afgeschaft; zeer tot -leedwezen van „-vrijheidlievende partijen" in ons land. En, als ze de gelegenheid krijgendan wordt de oude toestand zoo spoedig mogelijk her steld. De staat, d.w.z. de vrijzinnige meerderheid moet de beschikking hebben, ook over het lichaam der onderclanen. De communist van Burink liet niet gister in de Rotterdamsche Raad heftig te protesteeren tegen het verrichten van sectie op het lijkje van een kind zonder uitdruk kelijke toestemming der ouders; de alastrim-commissie verklaart nadruk kelijk, dat aan de invoering van eeniger lei vorm van gedwongen vaccinatie wegens het encephalitis gevaar niet valt te denken; maar het liberale Vaderland meent, dat de tijd is gekomen, dat er een verplich ting aan de ouders worde opgelegd om hun kinderen op een leeftijd van 2 tot 6 maan den te laten inenten. Lijfsdwang dus in de brutaalste vorm. Het blad is aan de wetenschap gekomen wij weten niet waar? dat inenten in de eerste zes levensmaanden absoluut zonder gevaar is en omdat zijdeling sche dwang hier niet mogelijk is, dient de Regeering actief op te treden. Aldus: een willekeurig gekozen arts (want alle huisdokters zullen er niet toe bere:d zijn) zal mei behulp der politie zich mees ter maken van alle zuigelingen beneden de zes maanden en deze aan een operatie on derwerpen, zonder toestemming en ondanks het verzet der ouders, y Natuurlijk mag de bepaling niet ontbre ken, dat verzetple-gende en revolutionair ge. zinde ouders met gevangenisstraf bedreigd worden. Wie lijfsdwang wil keeren, onderga het zelf. We zijn het liberale blad erkentelijk voor de openhartige onliberale verklaring. Het blad heeft alles vergeten en niets ge leerd; ons volk heeft hopelijk weinig ver geten en zal veel leeren. DE AMBTENARENWET DE ARBEIDSCONTRACTERS MILITAIREN ALS ZOODANIG SEMI-PUBLIEKRECHTELIJKE LICHAMEN OFFICIEELE BERICHTEN ZEEDIENST. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen uit den zeedienst, de officier van administratie der 2e klasse R. H. Cooke en is hij benoemd bij de Koninklijke marine-reserve tot officier van administratie der 2e klasse. LANDMACHT. zondheid der tweede klasse B. P. Mol, van het personeel van den geneeskundigen dienst landmacht; zijn benoemd bij het personeel van den Geneeskundigen Dienst, tot reserve-officier van gezondheid tweede klasse H. G. Beins en J. H. A. Offerhaus, artsen. BURGEMEESTER. AUDIËNTIES. De audiëntie van den Minister van Finan ciën zal 21 October niet plaats hebben. ENCEPHALITIS. Te IJmuiden heeft zich bij een kindje van één jaar na inenting encephalitis voorge- VRAGEN VAN KAMERLEDEN. DE VERBROKEN RADIO-REDE. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop stelde den minister van Waterstaat nader de volgende schriftelijke vragen: Wil de minister alsnog de voorwaarden mededeelen, namens hem gesteld, bij de voor de radio-uitzending van 29 September j.l. in Tuschinski te Amsterdam volgens art. 3 ter de Telegraaf- en Telefoonwet verleende vergunning? En wil de minister voorts de feitelijk' motieven publiceeren, waarop hij gemeend heeft, dat de uitzending in strijd kwam met de gestelde voorwaarden? BELASTINGKOMMIEZEN Het hoofdbestuur van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond deelt mede, dat thans po sitief is beslist, dat ook in 1930 geen examen voor kommies bij de belastingen zal worden gehouden. Dit houdt verband met de in do rijksbegrooting aangekondigde vermindering van het aantal komthiezeu. alsmede met do omstandigheid, dat van de in 192!" den, ongeveer 100, nog niemand is Vergadering van 17 October 1929. De rechten der ambtenaren worden met waarborgen omgeven, maar de wetgever bekommert zich er ook ditmaal niet om, dat de doodgewone burger evenmin altijd reden tot juichen heeft over de besluiten, handelingen en weigeringen der admini stratie, dat ook de beklagenswaardige stum- perds, die geen vakorganisaties achter zich hebben, somwijlen door administratieve or ganen„mishandeld" worden. Deze bij tende woorden van Dr. Beumer, waarin hij zijn ernstige bezwaren tegen de partieele regeling van een stuk administratief recht voor ambtenaren saamvatte, ontlokte Woens dagnamiddag Prof. Slotemaker de Bruine den uitroep, dat de Tweede K-.mer 'n soort „vakorganisatie der burgers" is. Heel duide lijk was dit niet, maar de bedoeling was wel te onderkennen en niet heelemaal ten onrechte misschien was daarom het bescheid Dr. Beumer, dat de Kamer dan voor taan wel wat minder aandacht aan groeps- en speciale belangen en wat meer aan dacht aan algemeene volksbelangen mocht wijden. Dr. Beumer zag het zoo, dat de Ambtena renwet de algemeene regeling van de ad ministratieve rechtspraak achteruit schuift Hij is van zoo'n generale regeling voorstan der, maar ziet daar al minder van terecht komen. In ieder geval zal het voor de ambtenaren partieel geregeld worden. Bij art. 1 van het wetsontwerp kregen al dadelijk de belangrijke kwestie- der „ar- beidscontracters". Er was nl. een soc.-dem. amendement om alle personen, die op arbeidscontract in dienst van den Staat werkzaam zijn, onder de wet te brengen. Dat kon wel, meenden zij, al was het overige der Kamer een an der gevoelen toegedaan. Trouwens de soc.-dem. vertoonen zich bij het wetsontwerp heelemaal als grappige lui. Alles kan bij hen, zoolang ie het niet zelf behoeven te doen. Mr. v. d. Bergh had zelfs kans gezien om zoo ongeveer de onfeilbaarheid der admi nistratie te verheerlijken. De overheid corri geert zelf haar eigen fouten wel, was zijn stelling, welke vermoedelijk door weinigen, die de pïactijk beter kennen dan deze soc. dem. theoreticus, zal worden onderschreven. Nog vermakelijker was het, dat er niette min voor ambtenaren wel een rechtsrege ling moest zijn en nog straffer gewaarborgd dan de minister deed. Niet minder verbazingwekkend was zijn betoog, dat door een centraliseerende rijks wet (waarin zoowel formeel als materieel recht geregeld zouden zijn), waarvan de soc. dem. zeiden voorstanders te zijn, de auto nomie der lagere bestuursorganen niet den minsten last zouden ondervinden van de in zulk een wet opgenomen minimum-eischen. Soc.-dem. zijn blijkbaar echte gelegen heidspolitici, die het met de logica niet al te nauw nemen en spoedig elke locale kleur overnemen. Want iedereen weet, dat ze bij meer dan een gelegenheid de autonomie zoo hoog verheven hebben, dat het een soort heiligschennis leek om er zelfs maar met den vinger naar te durven wijzen, laat staan er aan te raken. Bij de. regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en meente eischten de soc.-dem. voor de meenten meer bewegingsvrijheid dan de re geering haar wcnschte te laten; bij de Ambtenarenwet willen zij het tegendeel. En dat gebeurt alles in naam van de autono mie, die voor hen blijkbaar iets is minstens i double usage. Maar om tot art 1 terug te keeren dat artikel regelt wie ambtenaar is in den zin der wet en sluit uit degenen, met wie arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht is gesloten. Nu wilden de soc.-dem. alle „arbeidscon- tracters" onder de wet brengen, gelijk we zeiden. Dat amendement had geen schijn van een kans. Maar wel vond grooten aan hang het denkbeeld van het aanstellen van arbeidscontracters te beteugelen door een bepaling op te nemen, waarin zou worden aangegeven met welk personeel arbeids contracten zouden kunnen worden gesloten en onder welke voorwaarden. Op aandrang van den heer Schouten had de minister zulk een bepaling ontworpen. Zij luidde als volgt: „Bij of krachtens algemeenen maatregel van bestuur worden bepalingen vastgesteld betreffende de gevallen waarin en de voor waarden waaronder door of vanwege het Rijk indienstneming op arbeidsovereenkom sten naar burgerlijk recht kan plaats heb ben. Omtrent dezelfde onderwerpen worden door het bevoegd gezag der provinciën, ge meenten, waterschappen, veenschappen en veenpolders bepalingen vastgesteld, indien door of vanwege die lichamen indienstne ming op arbeidsovereenkomst naar burger lijk recht plaats heeft Artikel 126 is van overeenkomstige toepassing". De heer J. ter Laan meende het soc.- dem. amendement tegenover deze wijziging te moeten handhaven, tenzij de minister nog 'Wilde bepalen, dat voor de arbeidscontrac ters precies hetzelfde zal gelden als voor het overige Rijkspersoneel. De heeren v. Wijnbergen (R.K.) en oon (Lib.) waren ingenomen met de re- geeringswijziging. Minister D o n n e r betoogde, dat arbeids contracters onmogelijk met ambtenaren kunnen worden gelijkgesteld. Het gaat nu ook niet om alles, maar om de hoofdpunten, repliceerde de heer Ter Laan, die blijkbaar graag van zijn on mogelijk amendement op een fatsoenlijke manier af wilde. De Minister meende, dat wat redelijk is, gebeuren zal, maar dat hij zich niet op bepaalde punten kon vastleggen. De heer J. ter Laan koos toch eieren voor zijn geld, suste zijn roode geweten wat entrok zijn amendement in. Bij art 2 was er weer een amendement- Ter Laan om in ieder geval de mare chaussee onder de wet te brengen. Dit amendement was bij de algemeene beschouwingen al zoo'n beetje gekraakt De heer Marchant (V.D.) verdedigde een amendement om „militairen ais zooda nig" ook als ambtenaren te beschouwen. De heer Til anus (C.H.) merkte op, dat het materieele recht voor de militairen reeds is geregeld, misschien beter nog dan voor burger-ambtenaren. Er is dus geen re den voor h§t amendement-Marphant. Te min der, omdat ook reeds een belangrijk stuk formeel recht is geregeld. Ook was de heer Tilanus er tegen, omdat het amendement het bijzonder karakter van 's lands weer macht verdoezelt De heeren Boon (Lib.) en v. D ij k (A R.) bestreden eveneens het amendement-Mar- chant Schokking (C.H.) en Dr. Beu- (A.R.) sloten zich bij de opvatting van den heer Tilanus aan, dat ministers en leden van den Raad van State niet behoo- ren te worden ondergebracht onder den ti tel, waarin het materieel recht wordt be handeld. De Minister van Justitie bestreed nogmaals de ingediende amendementen op de reeds bij de algemeene beschouwingen ontwikkelde gronden. Indien ministers en leden van den Raad an State uit titel IV zouden verdwijnen,1 zou dat niet erg zijn. Ze zullen weinig met de wet te doen hebben. Zoowel de heer Marchant als de heer er Laan poogden nog eens hun voor stellen aannemelijk te maken. Anderen en ook de Minister bestreden die nogmaals. De heer Tilanus (C.H.) diende een amendement in om ministers, leden van den Raad van State en krachtens Grondwet of wet voor hun leven aangestelde ambtena ren voor de toepassing van titel II (betref fende procedure, enz.) en van titel IV (be treffende de materieele bepalingen) niet als ambtenaren te beschouwen en militai ren alleen voor de toepassing van titel II niet als ambtenaren aan te merken. De Minister van Justitie nam dit amendement over. De Minister van Defensie deelde mede, dat een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie der militairen bij zijn De partement reedsin voorbereiding is, hoe zeer ook de heer Marchant zich overtuigd verklaarde* dat zoo iets nooit komen zou. Nu vond de heer Marchant de toezeg- zegging weer te vaag, en daarom handhaaf de hij zijn amendement Dat was wel kras! De heer Ter Laan trok zijn amende ment in, omdat hij meende, dat het amen- dement-Marchant een algemeene beslissing beteekent voor al wat militair is. Het amendement-Marehant kwam daarna t stemming en werd verworpen met 53 tegen 29 stemmen. Voor stemden S.D., V.D., Floris Vos en de R.K. Hermans, Guit in v. Pol. Aan de orde was vervolgens een door Mr. r. d. Bergh (S.D.) verdedigd amendement dat bedoelde om personen,die in dienst zijn van semi-puhliekrechtelijke lichamen, in den vorm van naamlooze vennootschappen, onder de werkingssfeer van de wet te bren gen. HET ZOU ECHTE POKKEN ZIJN Als een extra-nummer van de Verslagen en mcdedcclingen betreffende de Volksgezond heid, is thans verschenen het rapport van Prof. Dr. W. A. Kuenen uit Leider, Dr. J. Kuipen» en Prof. Dr. J. J. van Loghem uit Amsterdam, uitgebracht aan den voor zitter van den Gezondheidsraad over hun zienswijze omtrent den aard van de epidemie welke in ons land heerscht, v.n.l. in Rotterdam en Delft en aangeduid wordt als alastrim. H erin lezen we o.m. het volgende: Daar het clinische beeld der in Rotterdam heerschende ziekte meer in overeenstemming is met dat der variola en daar de hooge sterf te der-oningeënte kinderen als typeerend voor de alastrim wordt opgegeven, moet de ziekte als echte pokken (variola vera) worden opge vat. In het Koninklijk Besluit ter uitvoering van de nieuwe wet is onder groep A ge plaatst: variola major (pokken) en onder groep B: variola m nor (alastrim). Daar de ziekte die thans in Nederland heerscht naar 't oordeel der commissie niet alastrim doch pok ken is en dus binnen het begrip variola major past, zullen de bepalingen, die voor de A- groep gelden op haar moeten worden toege past. Samenvattend geeft de commissie als haar meening le. De thans in Nederland heerschende, te Rotterdam het eerst herkende en officieel als adastr m betitelde ziekte is variola. 2e. De meeste der te Delft als alastrim aangegeven gevallen moeten buiten beschou wing blijven. 3e. Aan invoering van eenigerlei vorm van gedwongen vaccinatie valt wegens het ence- phalitisgevaar niet te denken. 4e. Nauwkeurige en geregelde inlichting door de inspectie omtrent de met voldoende zekerheid vastgestelde gevallen is nood'g om plaatselijk aan de geneeskundigen hun stand punt ten aanzien van het af- of aanraden vaccinatie mogelijk te maken. Eén lid der commissie wenscht het Koninklijk besluit onveranderd te handhaven zoodat de thans heerschende ziekte onder de A-groep van de nieuwe wet valt. De twee andere leden wenschen variola voorloopig in de B-groep te plaatsen, onder beding dat overal waar middelen tot verpleging en af zondering d't plaatselijk veroorloven de B- bepalingen, overeenkomstig het bepaalde in de .wet en op last der rogeering, tot liet A- ïil worden opgevoerd. Deze leden geven dus herziening van het Koninklijk besluit in overweging. CORRESPONDENTENDAG N. C. R. V. RUST EEN WEINIG GIFT VAN PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft voor de stichting „Rust een Weinig" te Dieren een bedrag be schikbaar gesteld. gingen opzettelijk gekozen wordt geen reden is om het personeel onder de regeling van het recht voor ambtenaren te brengen. Mr. Kor ten horst (R.K.) toonde aan, dat in het Socialisatierapport der S.D.A.P. te lezen staat, dat de arbeidsvoorwaarden van het personeel van de besproken bedrij ven in overleg met de vakvereenigingen gère geld moeten worden door de bedrijfsleiding. Die arbeidsvoorwaarden, staat in dat rap port, moeten niet uitgaan boven die in de particuliere bedrijven. Dezelfde gedachte werd verdedigd door den heer De Miranda in zijn brochure: „De kip, het ei en het voer". Het zeer vaag geredigeerde amendement gaat nu dwars tegen deze opvattingen in. Gesproken wordt nl. van het dienen van het algemeen belang, een zeer ruim begrip. De heer v. Wijnbergen (R.K.) merkte op, dat het amendement slecht overdacht schijnt; omdat het uitgaat van een speciaal geval, nl. de Rotterdamsche tram. Wat is „algemeen belang"? Daaronder vallen ook particuliere instellingen. Dr. y. d. Waerden (S.D.) trachtte aan nemelijk te maken, dat voor personeel in semi-overheidsbedrijven als in het amende ment bedoeld, de wet moet gelden. Zijn par tijgenoot J. ter Laan sprak in denzelfden ïest De Minister van Justitie bestreed het amendement. Na de beslissing over de arbeidscontracters, kunnen nog verder af- staanden moeilijk in de wet een plaats krij gen. De werkgever, de N. V., zou ten slotte het materieele recht moeten regelen, maar de heer v. d. Bergh wenscht tegen 'n even- tueele ongunstige regeling niet eens een sanctie. Het vage en slappe amendement be teekent dus practisch zeer weinig en is dan ook niet te aanvaarden. De heer v. d. Bergh (S.D.) wijzigde zijn amendement om het nog te redden. 't Mpcht niet baten. Met 54 tegen 15 stem men werd het verworpen. Alleen de soc.-dem. stemden voor. De soc.-dem. zijn met hun amendementen wel ongelukkig. Maar 't* is dan ook alle maal wrak goedje, waaraan de heer Ter Laan zijn naam verbindt. Heden gaan we verder. RIJKSWATERSTAAT EINDELIJK EENIGE REORGANISATIE. Bij Kon. besluit is in het Kon. besluit van V7 Juli 1920 tot vaststelling van de inrich ting van den rijkswaterstaatsdienst, een zoo danige wijziging gebracht, dat het algemeen beleid van den dienst, met ingang van een nader te bepglen dag, wordt opgedragen aan een directeur-generaal. Het ligt in de bedoeling om in die betrek king te benoemen ir. J. A. Ringers, directeur- hoofduitvoerder der Maatschappij tot Uitvoe ring van Zuiderzeewerken, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat met verlof. ONTEIGENING TE EMMEN HET VIJFJARIG BESTAAN EEN CANARD VAN DE TELEGRAAF DE ZENDTIJD VAN DE V.A.E.A. j" Woensdag werd in Hof van Holland te Utrecht de derde jaarlijksche Corresponden ten-dag van de Nederlandsche Christelijke Radio Vereening gehouden. Uit alle oorden des lands waren de propagandisten opge komen voor de wapenschouw. In zjjn openingswoord herinnerde de Voor zitter, Mr A. van der Deure, van Bennekcxm aan het eerste, lustrum, dat we volgende maand vieren. Begonnen in Juni 1924 met v\jf man werd de oprichtingsvergadering bij gewoond door een 50 man en niemand dacht toen dat we in een lustrum de 60.000 aange slotenen zouden passeeren. Gememoreerd werd de bemoeiing van de regeering met de radio in de Comm ssie Posthuma en Ruys. Minister Van der Vegte bracht de radiowet op de verwerkelijking waarvan we al anderhalf jaar wachten. Het eerste oordeel van de wet is dat de gedwongen nationale omroep erdoor onmogelijk werd en het tweede, dat an de Phohi geen mono polie voor den wereldomroep kan worden gegeven. Uitvloeisel van de wet was de in stelling van den Radioraad een eenzijdig iinlcs georienteerd college. Tegen 1 Jan. a.s. zal er een nieuwe rege ling voor de golflengten van de regeering moeten komen. Wij gevoelen er niets voor dan weer met vacantie gezonden te worden naar Hilversum. Dinsdag is een brief van den Minister van Waterstaat ontvangen met de mededeeling, dat de Minister beslag wil leggen op de on bezette uren op den Hu zer zender ten be hoeve van de socialistische V.A.R.A. Daar tegen hebben wij groot bezwaar. De onbil lijkheid bij de verdeeling van den zendtijd wordt dan nog grooter en onze eenvoudige menschen komen in verwarring, wanneer zij hun kinderen niet veilig naar Huizen kunnen luisteren. In De Telegraaf van Woensdagmorgen komt een bericht voor dat K.R.O. en N.C R.V. vrijwillig 30 van hun zendtijd aan links zouden hebben afgestaan. Onnoodig te zeggen, dat dit geheel uit de lucht is ge grepen. Het is louter fantasie. Hieruit blijkt weer, hoe groote activiteit noodig is. Dit geldt -met name ook voor Indië! Spr. handelde verder over de gevaren van het Gleichwellen-systeem voor de ont vangst op de andere golflengten. De dag van heden mag echter niet ge opend worden met het uitspreken van vrees Ons werk hangt niet af van menschen. an- zou de verantwoordelijkhe'd veel te groot zijn. Wij gaan moedig voorwaarts, omdat wij weten, dat God ons heeft geroepen tot het werk van de N.CR.V. De zaak van de Nederlandsche Christelijke Radio Ver eening moet ons heilig zijn; wij moeten ons den diepen zin van het woord weten mede arbeiders Gods in Zijn Koninkrijk, Welke donkere wolken zich mogen samen pakken, wij weten dat ook in de radio God regeert We trekken voort met de oude wapenspreuk onzer vaderen: Onze hulp is in den Naam des Heeren die den hemel en de aarde ge maakt heeft. (Applaus). Na het zingen van Ps. 877 sprak de heer D. Pereboom, u t Ede, leider van den Propagandadienst een opwekkend woord. Deze begon te herinneren aan den dag van 31 October, die aanstaande is en waarop een speciale actie tot werving van leden en begunstigers gevoerd zal worden. Aan het eind dezer maand zal allerwege een vlug schrift worden verspreid waarin de nadruk gelegd wordt op den strijd, dien de N.C. R.V. voert om de ziel van ons volk. Spr. gaf een aantal practische wenken voor de correspondenten, om vooral systematisch te werken Bij onzen arbeid staat ons voor oogen Paulus' woord: Waakt, staat :'n het geloof houdt U manlijk, zjjt sterk. Moge dan de vijand smalen, wij weten ons sterk door Christus, Die ons kracht geeft Spot men van zekere zijde over het groote hoofdkwartier op de Veluwe, ons is het een eer te dienen onder de Generale staf van Bennekom. (Applaus). Door een twaalftal correspondenten werden ragen gesteld over de propaganda, welke Bij Kon. besluit is bepaald, dat in het belang van de volkswelvaart ten behoeve van den aanleg van kanaal I en weg 16 in het veenschap „Het Emmer-Erfscheiden- veen" met bijkomende werken, welk werk strekt tot verhooging van de opbrengst van gronden, ten algemeenen nut'e en ten namelVM'-1»n v. t> v" ~r" van genoemd veenschap, gevestigd te Em-L J r ^erd>oom werden be men, eenige perceelcn zullen worden ont-| Z° v on eigend. Niet mmder dan 22 aanwezigen namen deel aan de discussie over het algemeen be leid der vereeniging. De heeren Van der Deure, voorzitter; Keuning, secretaris en Tolk omroeper, dfenden van antwoord. Tegen drie uur werd deze druk bezochte vergadering gesloten door dankgebed van het bestuurslid Ds Petersen. Een gemeenschappelijke koffietafel volgde, waarna voor het stadhuis en voor de studio der N.C.R.V. een groepsfoto werd gpmaakt Van vier tot vjjf uur werd hierop in de studio een muziek- en zan<»uitvoerin<? bjjge woond waarbij de correspondenten zich over den Huizer zender Veten hooren. In feeste lijke stemming eing daarna ieder naar huis en aan het werk voor den Omroep met den Bijbel. DE BELASTINGDIENST NIET LANGER SAMENVOEGING VAN INVORDERING EN BESCHRIJVING Het hoofdbestuur van den C.N.A.B. heeft van den minister bericht ontvangen, dat de in Amsterdam genomen en door hem van den beginne af afgekeurde proef, om te komen tot, naar zijn meening voor het publiek en don belastingdienst zeer scha delijke samenvoeging van de invorderings- en bcschrijvingswerkzaamheden, nis niet geslaagd is beëindigd, althans, dat geen verdere uitvoering aan de plannen zal wor den gegeven. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE t S S' Tambora van den Rotterdamschen Llovd wordt hedenavond 1S.30 uur te Mar seille verwacht. In aansluiting daarop ver- Rotterdam Lloyd Rapide vanavond 21.10 uur van Marseille. De trein stopt niet te Roosendaal, wordt Zaterdagavond 100S uur te Rotterdam D P. en 10.42 uur te Den Haag H.S.M. verwacht. HET GROENE KRUIS JAARVERGADERING DER AFDEELING ZUID HOLLAND De Zuidhollandsche vereeniging Het Groe ne Kruis houdt Donderdag 31 dezer haar •viste aleemeene vergadering in de groote zaal van de Doele te Rotterdam. Dr J. D. Hefting zal een lezing houden over verzekering van maatschappelijke wer kers(sters).

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1