Kleine Advertentie DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS BELASTINGVERLAGING IN UITZICHT Naar verluidt, hebben B. en W., aldus meldt de r.-k- Leidsche Courant, de ontwerp- begrooting voor 1930 sluitend gemaakt in dien zin, dat de voorgestelde uitgaven over 1930 worden gedekt door de voor dat jaar ge raamde inkomsten. B .en W. zouden, dank zij het gunstig ver loop van 1928 een aanzienlijk bedrag uit de Inkomsten van dat Jaar kunnen gebruiken voor verlaging van de post belasting-op brengst over 1930. Niet onwaarschijnlijk is het dus ,dat zal worden voorgesteld de factor voor den Hoofd. Omslag te verlagen. Deze mededeeling zal worden vernomen met waardeering voor het door B. en W., en speciaal door den wethouder van financiën, gevoerde beleid. Buiten beschouwing worden hier nog ge laten do gevolgen, welke de nieuwe wet in zake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten voor de gemeentelijke belas tingdruk zal hebben. Zeker is het, dat ook tengevolge van deze wet de door de gemeente te heffen belasting zal Worden verlaagd. Nader vernemen wij, dat B. en W. zullen voorstellen het vermenigvuldigingscijfer van 0.9 op 0.8 te brengen. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN De directie van het Rijksmuseum van Oud heden deelt mede, dat door onvooraiene om standigheden de komst van Dr. H. M. R. ILeo pold onmogelijk is geworden. Zij die zich uit sluitend voor deze" lezingen hadden aange meld, worden verzocht hiervan voor 1 No vember opgave te doen. Inplaats van de beide aangekondigde le zingen zal thans 5 en 7 November Dr. J. H. Holwerda lezingen houden en wel over de onderwerpen: „Het schip van Oseberg en de kuituur der Noormannen" en „Asclon, het Noormannenkamp aan de Maas". In verband hiermede is de termijn van aangifte tot 1 Nov. verlengd. DE ONTVLUCHTE PATIËNTEN UIT HET PSYCHOPATHEN-ASYL Bij buitengewoon Politieblad van gisteren verzoekt de commissaris van politie te Leiden namens den Officier van Justitie te 's-Graven- hage opsporing, aanhouding en voorgeleiding van de navolgende 2 patiënten, die in den avond van 13 October 1929 het Psychopathen- asyl te Leiden zijn ontvlucht: lo. Adam Weber, geb. te Rotterdam 1 Nov. 1904, koopman, zonder vaste woon- of verblijf plaats. Signalement: 1.55 M. lang, flink ge bouwd, mager gelaat, bruine kleur, groote wipneus, op een der neusvleugels een wrat, oogen blauw, linkeroog van glas, tamelijk groote mond, lichtbond hajar, gekleed met grijze jas en blauwe broek; 2o. Teunis Andriessen, geb. te Arnhem, 'April 1902 .acrobaat en vuureter, wonende te Arnhem Lange Uitweg no 6 Signalement: 1,70 lang, gezette, goed gespierde gestalte, vierkante schouders, vol gelaat met sterk ont wikkelde onderkaak, gezonde kleur, blauw grijze oogen, stompe breede neus, groote mond, donkerblond, iets krullend haair; spreekt niet vlot; gekleed in grijs costuum met slap boord. BENOEMING. Bij Kon. Besluit is te rekenen van 31 Aug. 1929 benoemd bij het reserve-personeel der Landmacht, bij het Wapen de infanterie, tot BESTEMD VOOR INDIE. Ir. E. H. P. Dingeimans alhier is bestemd voor uitzending naar Indië ale ingenieur 3e klasse bij den P. T. en T.dtenet. BEZOEK AAN MUSEA. Het Rijksmuseum van Oudheden alhier werd in het 3e kwartaal van <Mt jaar (be zocht door 3495 personen, het Rijks Ethno- grafisch Museum door 1224. ARBEIDSBEURS. Op 16 Oct. 1929 stonden 319 werkzoeken den bij de Arbeidsbeurs Ingeschreven, tegen 602 op 16 Oct 1928. EXAMEN. TRAMTREIN OMLAAG GESTORT In de groote remise der Noord-Zuid-Holl. Tramweg Maatschappij aan den Rijnsburger weg alhier heeft dezer dagen een ernstig ongeluk plaats gehad, dat echter zeldzaam goed is afgeloopen. In deze remise rijden de trams op zoogenaamd verzonken spoor, dat op betonnen paaltjes rust. Tusschen de rails van dit verzonken spoor bevindt zich over oen lengte van eenige honderden meters een diepe, opon gang van ongeveer 2 M. breedte. Als nu de trams over het verzonken spoor do remise zijn binnengereden, worden door het technisch personeel, dat zich dan in de open gang bevindt, de rijtuigen van onderen schoongemaakt, nagezien en zoo noodig ge repareerd. Dezer dagen nu heeft, Juist toen een mo torrijtuig met aanhangwagen de remise bin nenreden, het verzonken spoor zich over een groote lengte begeven, tengevolge waarvan beide rijtuigen zijn gekanteld en ln de gang zijn terecht gekomen. De bestuurder cn nog een andere beambte, die zich in de tram rijtuigen bevonden, zijn er met don schrik afgekomen. Een geluk mag het heeten, dat zich op dit oogenblik geen personeel ln don loopgang bevond en dat er niet meer trams op het verzonken spoor stonden. Het heeft ongeveer drio dagen geduurd Voordat alles weer in orde was. Met het oog hierop is thans de oude re mise aan den Hoogen Rijndijk tijdelijk op nieuw in gebruik genomen. HANDELSREGISTER iiinimmiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hebt U deze week al een geplaatst? De prijs voor 30 woorden is slechts f 0.50 contant. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LOOP DER BEVOLKING. ingekomen: J. Admiraal. Hooigracht 10 C. G. J. v. Alphen. Merelstr. 46 J. v. Al- en. v. Lennepstr. 1 E. Anholt, secretaresse, Rijnsb.weg 77B H. A. A. Bakker, Groanho- 20 H. B&rtels. Rljnsb..weg 91a A. d. Bere. verpleegster, Ac. Zlekenh. G. A. de Blaiatv, onderwijzeres. Kerrtstr. 21 .nkotb.. Oude Singel 164 J. B. M. Boot. Terwoepark 3 A. W. v. d. Bosch, Koordeinde 50 F. A. BraatKart- hsus. N. Rijn 33a W. Brlöt. O. Rijn 3 M. J. Coert, Pleterekerk8tr. 12 D. J. L. Conlnck Westenberg en fnmRljnab.weg 77 J. F. v. Deuren en fam.. uitvoerder. H. Morachwog 21 G. v. Doorn, klerk N.B., Stationsweg 20 W. H. Fockema Andraea, Morechcwg 66 J. Fran cois, Oegstgeeaterlaan 33 E. Frank, Breestr. 77 A. v. Gouns, J. v. Oooljenkade 24 G. Goudswaard, Plantsoen 55 G. J. de Grauff. boekdr.. Oude Vest 181 P de Graaff. Rapen burg 78 K. Graveling, verpleegster Ac. Zle kenh. F. do Haas en fam.. stucadoor, v. Mee» klenburgstr. 6 E. Habert. dlenetb., Burg* steeg 14 A. F. v. Hall, Kloksteeg 6 - nlngen, J._v. GoJJenkado 10 Hel* K F. Hen Wijziging: 16 Oct. Sigarenmagazijn „Su matra", Zouterwoude, Hooge Rijndijk F 106, ilgarenhandel en aanverwante artikelen. Met ingang van 4 October 1929 ie aan den heer J. J. Rijsbergen, Zoeterwoude, opnieuw volmacht verleend. 16 Oct. Lunchroom „De Landbouw", Noordwijk aan Zee, Oude Zeeweg 32. VeeL Fik te Noordijk aan, Zee, Noord BoulöVard 5, ddt 1 Juli 1929. ub - KERKCONCERT IN DE PIETERSKERK Leo Meus leidde dit concert in met de Pre lude et Fuge in C-Mol van Baoh. Het werk is niet zoo buitengewoon groot van omvang, maar in dat niet zoo groote bestek heeft Bach een straiende rijk' van muzikale gedachten weten te verbin den. Het is een rijk en tintelend werk en de organist vertolkte ons op voortreffelijke wijze do samenstelling van het melodisch Er komt in de Fuge een passage van groote bewogenheid en de rhythmische va riaties binnen het 6trenge metrum van Bach zijn van zeldzame bekoring. Bach heeft de groote lielde en bewonde ring van den heer Meus en bij elk orgel concert is men dankbaar gestemd voor de geslaagde moeite, welke hij zich geeft met den Bachstijl steeds meer vertrouwd te maken. Maar dat hij ook den stijl van Brahms begrijpt, heeft hij ons gisteravond overtui gend bewezen aan diens „Zwei Ghoralvor- spiele". In het eerste „O Welt, ich mus» dich lassen" had hij gelegenheid ons te laten hooren, hoe zeldzaam mooi de fijne zachte registers van zijn instrument zijn. Wonder lijk mooi is dat zacht-gonzend harpgeruisch. De compositie, heel fijn van structuur, werd dan ook voortreffelijk voorgedragen. tweede voorspel „O Gott, du from- mer Gott" is levendiger van karakter, en tegelijk, zouden we zoo zeggen, een beetje geleerd geschreven. Brahms had nu een maal de stroeve Noord-Duitache ernst, die het z/iolizelf en anderen nooit gemakkelijk maakt. Er zit in dit werk iets geheimzin nigs. Men denkt aan een herfstnevel, die alle dingen een onwezenlijke tint geeft, een vochtige glans alsof uit alle dingen een zacht heimwee neuriet. De voordracht ook van dit voorspel kwam uitmuntend tot haar recht. In de solonummers van het programma trad de heer Meus als smaakvol-begeleider op, die steeds het juiste relief weet te beel den en in de solo-passages met zijn orgel heel mooi naar voren komt Ook bij vroe gere concerten hebben we dit veel opge merkt, maar er was alle aanleiding het gis teravond nog eens vast te leggen. In de eerste plaats assisteerde hij mej. Jo hanna de Geus uit Den Haag. Mej. De Geus heelt twee dingen in haar voordéél: een prachtig, helder orgaan, een heel mooio stem, en verder aangeboren muzikaliteit Dat zij ons in haar eerste nummer niet ge heel bevredigde, meenen we te moeten toe schrijven aan twee omstandigheden, die te overwinnen zijn. In de eerste plaats kwam het ons voor, dat zij nog al nerveus was; een ooreaak van al te veel vibrato, van onvoldoende adembeheersohing waartoe zij later wèl in staat bleek te zijn en van te weinig toonstabiliteit in enkele passages. De zangeres, die wij niet kennnen, is waarschijnlijk nog jong; en wij kunnen ons een zekere „Bühnenfieber" heel goed ver- klaren. Laat zij evenwel bédenken, dat alle toe hoorders mensahen zijn en dat er wellicht ziteit wel van zidh af. In de tweede plaats meenen we, dat zij met het Recitatief en Aria uit Cantate 51 van Bach wat te hoog had gegrepen. Er viel heel veel in te waardeeren, maar ln de voordracht zat o. 1. niet voldoende relief. Er is wel een prijzenswaardig streven naar oordracht, naar nuanceering; er is een srdlenstelijk pogen, maar alles blijft des ondanks wat egaal. Veel beter beviel ze ons al in de mooie compositie van B. v. d. Slghtenhorst-Meyer, •n Geestelijk Lied van Jan Luyken. Wie zoo'n lied zoo mooi kan voordragen heeft eon toekomst als kerkzangeres. Er zat ineens veel meer relief in dan ln het vorige. De compositorisch zoo gelukkige passage: „O, Sonne, heerlijk overtoogen" enz. kwam er stralend «M. Het begeleidend spel van den heer Meus was in dit werk ook bijzonder mooi. Het vergeestelijkte van de muziek en tweede strophe kwam heel mooi en gevoelig tot zijn recht en hierin was de zangeres heel zeker van haar zaak. We herinneren nog even aan het mooie naspel van dit lied. Tenslotte gaf zij nog het innige lied van Gustav. Makier: „Tch bin der Welt abhan- den gekommen." Hier was ten volle aan wezig de beheersching, die wij bij Bach hadden gewenscht. Hier werd met aandacht met innigheid, met vroomheid gezongen. Hier deed de zangeres geen moeite, mooi te zingen en daardoor deed ze het van zelf zoo heel mooi. Ze gaf zich geheel over aan de compositie en nu klonk alles van binnen uit. Even memoreeren we do imma terieel klinkende vertolking van de laa/tste strophe. Ik denk alleen maar aan de su blieme regel: „Und ruh' in elnem stillen Gebici" Ik denlk aan de klankverheerlijking bij „ruh" en „stillen", dat was voortreffelijk Eindelijk trad nog als solist op de heer Leo Ruijgrok in zijn kwaliteit als cellist De heer Ruijgrok maakt een mooien toon. Hij bezit muzikaliteit en spirit, waarvan we ons meermalen hebben kunnen overtuigen, wanneer hij bij ontstentenis van den heer Van Anrooij het Residentie-orkest moest lelden. Zijn presatties als cellist zijn met zijn dl- rigentenkwaliteiton nog niet in overeen stemming. De muzikaliteit is er, zooals men opmerken kon aan de voordracht van Bach's Aria uit de D-dur-Suite. Wij misten hierin evenwel nog do diepte en de spanning. Eigenaardig van stemming en van stijl leek ons het Adagio en Allegro van John Prayer, door Ruygrok bewerkt, 't Heele werk leek ons wat onevenwichtig en bekoorde niet ten volle, zoodat we aan 't eind een vraagteeken plaatsen. Er vielen heel mooie passages in te waardeeren, maar het geheel is ons niet vertrouwd geworden. We zouden het nog eens moeten hooren. Het concert had meer belangstelling ver diend. insluspletn 3 Hoendarvager. N. Rijn 66a H. Hoff mann. muzikant, Stationsweg- 66 L. C Hoff mann. Middelweg 1 C. Hogervorst, riageih., ltljndljkstr. 35 E. S. A. v. d. Hoop, Steen- schuur 11 E. HUtter. dienatb., N. Rijn 18 H. J. F. v. Iterson. Doeaastr. 7 M de Jong, dienatb., Haarl str. 48a - J. C. de Keljzor. hulah., Pe Laat de Kanterstr. 80a J. A. IClaaasen, apotheker, Boholponkade 66 A. E. Koofood, Drie Octoboratr. 36a'N. R. Kooietrp. on fam., schilder, Hearengraoht 104 H. KTraemër en fam.. Witte Singel 96 J. Krult, dienatb,, Mld- delategraoht 57a P. J. Kultert, J. v. Hout kade 3B D P. R. Kuljvenhoven. rletvl., Jou- bertatr. 25a P. A. Kuljvenhoven, touwsl.b.. Raametr. 18 R. KIJlatra. Warmondo.-weg 27 J. V. Lamp en fam., slager, Konlnglnnelaan 26 W. Langendonk, Warmonderweg 45 J. Leene, verpleegster, Ae. ZiekeMNP-- LeijdaLullus van Goor, Zoerw.aingel 78 G. S. M. Limburg, verpleger, Nf. Nofvera. aan. bedrljfal., J. N. R. v. Maarte en fam., borststr. 48 J. M. R. de Loose—v. Ochon, Pie- terakerkkoorsteeg 2 H. Menke. Hooigracht 20 16 1., Lage Rijndijk 96a rn„ adj.-ondoroff., Rood- A. Mulders, dlanetb., Hoogewoer Munater, Zoeterw.alngel 20 - Sohiekado 3 A F. B. Noordhook Hegt rkt 13 L. Nijenhuls Nolle Duljnatr. 26 - Witti 13 246a L. singel 70 K. l'annewlt», muzikant, Static deg 55 J. H. v. Poelgeest. Ptr. Jaagpad 101 G. 84 Leeuwerikstr. *57 U. H. Sabee," sterst. 52 J. M. Sim< -g 51 B. Sllngenberg Spindler. dienatb., H. Schwantje, gymn.onder W. J. M. Testen, Hat...-. Papengraeht 7 M. v. Tol, Breestr. 107 J. T. UiterwiJklJ «n fam.. klerk, Merelatr. 23 J. Varkevleaer, dlenetb., RIJneb weg 156 O. J. VeenendaalHartman en fam., Alexanderetr. 42 H. D. v. de Ven. kantoorbed.. P. de Ja Couratr. 36a C. Varkevlsaer. Cobetstr. 105 O. A. C. Verpaalon Aalmarkt 18 C. VerweiJ, r. Marlönpoelatr. 37 A. Vonk, verp' LlJaterstr. 24 G F. Voorhoeve. Gi hovenatr. 21 J. W. Vredenburg, verpleegster, Zoeterw.alngel 83 J. v. Waalwijk v. Dooj Vreewljkstr. 27 E. M. Wagtho. verpleegstc.. 'ie. Ziekenh. G. v. de Wege. verpleegster, Ac. ilekenh. M. F Wettels, dienatb., Rijnsb' jerelngel 23 Hi Wlallnga, J. v. Goijenknd. A. E. Wolff en fam., geneesheer met Vorl Lljaterbes8tra&t 21. Vetrokken: G. W. Bakker, Hllleg< —rouweralaan 1 U. H. v. Beljma, Zeist, 1— ternaat E. W. Bogaart. Haarlem, Ruston- burgerlaan 46rood 8. A. ten Bokkel Hulnlnk, Oegatgeest, De Kempenaerstr 111 M. J Broekhof. Woesp, Nieuwstr. 14 P. G. Broers Oegatgeest, Rhljngeesteratraatweg A. M. v Doornen, Waaaenaar, Santhorstlaan M. Dijk- Oudwoudo H. C. Ebblnge, Rotterdam. Haamstedeetr. 20a W. F. G. v. Eek, Oegatgeest, Wllhelminapark 20 W. Engborta, Deventer. Plkeurabaan 29 A. H. Fortanlor, Wllhelmlna Gasthuis F M. Oal- jpwljk, Stompwijkscheweg 76 H. J. Gerllngs, Utrecht. W. Arntzkade 69 A. F. v. d. Heuvel, Den Haag, A. v. Buerenatr. 74 G. P. Hoogeveen, Waaaenaar, Oostdorperweg M. .Jansen, Velp, Emmastr. 15 C. J. do E. A. sterdam, Ballatr. 78 I M. Jurczijljk, Wi naar, Wlttonburgerweg 120 W. do Koning, Den Haag. N. Molstr. 76 A. Konijnenberg, Oosterbeelc, Ploegsctteweg 13 S. M. de Neafr- Korswagen, Hyppolltuehoef, Gemeentelandawog 6 P. J. v. d. Linden, Scliovoningen, Zandvoort- aeheatr. 20 A. Lindner, Wagehlngen, Dijk- Kempenaeetr. 68 E. A. Penninga, Hazere- graafscheweg 104 H. Marks, Oegstgeost, De woudo, H Rijndijk 70a P. v. Peljpe, Eindln Coataweg 5 W. Prak, Den Haai ustr. 10 A. de Ron, Den Haag, Spa- scheweg 74 P. Stolkv. Reen, Gin- 'loegatr. 124 K. D. Schönfeld VVichcn Utrecht. Jutfaasacheweg 174 bis J. R. Schou ten, Oegatgeest, Rhijngeeateratra&tweg 51 J Simons. Oegstgeest, Dulvenvoordestr. 2 J. M. Simons. Maastricht, Smedenstr. 9 A. v. Sluijs, Vlaalngen. J. de MooUetr. 7 J. C. Snel, Zui len. Daalscheweg 67 B. W. HouthofStra; hof. Bnaohedé, Hessenweg 86 D. T. Tonninj.. Eindhoven, KI. Berg 45 E. Verboog, Benne- kom, Hvle Midden Eng A. A. Waasdorp, Rijpwetering, D 64 C. J. v d. Zeeuw. Oegst- -reeat, Naaaaulaan 68 O. Zwarts, Pljnackor, Itatlonastraat 288. CONFESSIONEELE VEREEN1G1NG (AFD. ZUID-HOLLAND) DE 27e ALGEMEEXE VERGADERING. De afdeeling Zuid-Holland van de Con- fessioneele Vereeniging kwam hedenmor gen in het gebouw „De Dageraad" in alge- meene vergadering bijeen. De morgonver- gadering werd gepresideerd door den Voor zitter der provinciale commissie D s. W. d e Lange, van Woerden. Tot Uitgangspunt van zijn openingswoord koos Ds. de Lange Fil. 3:1, waarbij erop gewezen werd, clat weer dezelfde dingen moeten worden gezegd. Dit is niet tot ons verdriet, want van deze dingen zal rijke rucht uitgaan. De reorganisatie der Kerk _n de evangelisatie op Voorne en Putten zullen de voornaamste punten van de agen da uitmaken. In verband met die onder werpen, wees spr. er op, dat reorganisatie en evangelisatie niet van elkander geschei den kunn cnworden. Om tot het herstel de Kerk te komen liggen er twee we gen open van juridischcn en medischen aard. De hoofdweg, de juridische, is tijde lijk afeesloten cn thans moet het gaan langs den medischen weg: de evangelisatie. Natuurlijk wordt daarbij de hoofdweg, de reorganisatie niet uit het oog verloren. De noodzaak van de reorganisatie wordt wel algemeen gevoeld, doch van de evange lisatie kan dit helaas niet in alle opzichten worden gezegd. De commissie gaa tgebukt onder geldzor gen. Moge in dezen toestand spoedig ver andering komen. Het gaat om de dingen van Christus. Aan het verslag van Ds. J. J. II. Klomp over de werkzaamheden der Prov. Com missie ontleenen wij, dat Da. D. Ozlnga uit de Prov. Commissie trad wegens ziekte en het nemen van emeritaat. Er werden niet minder dan acht vergaderingen gehouden In November zal het lokaal te Oostvoorne in gebruik worden genomen. Er is echter nog een tekor van ƒ5000. De evangelisten De Wilde en Godhelp mochten veel zegen op hun rbeid zien. Tenslotte werd in hel verslag aangedrongen op steun aan de evangelisatie. Het vedslag van den penningmeester, den heer Schouten, gewaagde eveneons van dankbaarheid. De inkomsten van de Haag- sche 2V£-cents-vereeniging liepen Iets terug. De heer Schalekamp arbeidde nog ateeds voor de vereeniging en verkreeg verschil lende belangrijke bedragen voor de kas. De toestand van de algemeene kas is niet rooskleurig. De inkomsten bedroegen over ƒ7791.775, terwijl de uitgaven 6220.12 be droegen. Voor den evangeïisatiearbeid is er eén tekort van 1025 en voor het lokaal te Oostvoorne een tekort vaii ƒ5000. Nadat verslagen van seerjftaris en pen ningmeester waren goeclg^Ttcprd, had een bestuursverkiezing plaats, De predikanten Ds. W. de Lange ,er T. Stigter werden herkozen, terwijl in de vacature- Ds. D. Ozinga Ds. Loran, van Brielle, gekozen werd. De morgenvergadering werd doro Ds, Bosnia nvan Maassluis met dankzegging gesloten. (Ongecorrigeerd.) dagen kunnen opmerken, dat er voor wijk aan Zee eon belangrijke -rubriek ia gênomen. Onder de vlsscherij-berichten ko men thans eiken dag ook de gegevens uit IJmuiden voor. Maar daardoor hebben wij ook het vaste vertrouwen, dat ons lezersaan tal toenemen zal. De Nieuwe Leidsche Courant kan tegen woordig tot de gi-oote bladen gerekend wor den, die tevens ook aan de plaatselijke be- richten een groote ruimte toekent. Steunt ons in ons werk. Hoe meer abonne menten, des te meer wij in het belang der lezers kunnen uitrichten. Geeft het iblad ter lezing aan kennissen en vrienden en laten wij over enkele weken kunnen zeggen: ons werk heeft succes, het aantal abonné'f stijgende. Uit den Omtrek. HAZERSWOUDE BurffcrlUke Stand. jv all sn: W Boting—van RUn z H M Weaaolingh—Kaptaln d E Groen—Brand- geest d 8 M van den BergWattman a A M Borstvan der Hoaa d. Overleden: J Middendorp echtg v M Wal laart 68 Jr A van Haaeter eehtg v J O van Egmond 69 Jaar. KATWIJK AAN ZEE NOO EENB: HET ZUIDERKWARTIER. Met do voltooiing van het Zuiderkwar tier is do gelegenheid tot dorpsultbreiding naar die zijde haast ten volle geopend, is het verkeer om het zeedorp mogelijk ge worden, en werd, mede door het trottoir langs den Boulevard en de verlenging daar van-, de mogelijkheid van rustig wandelen aanmerkelijk uitgebreid. De Secretaris Varkevisserstraat mag toch met recht als een aanwinst voor de gemeen te beschouwd worden. Er is bij haar aan leg en dit mag wol eer» als een punt van ibolang maar voren geschoven uit nemend voor den voetganger gezorgd. Raakte De Secr. Varkevlesorstraat geeft met haar midden en belde zijtrottoirs volop ruim te voor het promeneerend publiek. Schril steekt bv. hiertegenover af, wat do veilig heid van den wandelaar aangaat, de bitu men weg, die achter do duinstrook van Kat wijk a.d. Rijn naar Wassenaar leidt en zich ook noordwaarts tot Noordwijk voortzet. Hier razen, hier jakkeren de auto's en mo torfietsen, van de voor- zoowel als -van uw achterzijde in meer dan sneltreinvaart ko mende aansuizen, en de arme, voeteerende mensch moet maar zien het veege lijf aan den graskant te bergen. Hier wordt de voetganger finaal contra bande, is hij tegenover de geweldige Nim rods van den weg een weerlooze haas ge lijk; hier wordt de wegberm of slootswal zijn nietige, nog oenlgermate veiligo zóne. Een bi turnen weg is als een racebaan prach tig, zeker, maar hij moet, wil hij weg blij ven in den goeden, ruimen zin des woords op het volle verkeer zijn ingericht, cn den fietsrijder en den voetganger een -veilige strook kunnen aanbieden. Bij do Varkevieserstraat heeft men terstond bij den aanleg en eerste bebouwing met de behoefte aan winkels gerekend. En dit ge tuigt, in meer dan eén opzicht, van practi- schen zin. Aan de ombouwing van een nieuw perceel tot winkelpand zijn schier al tijd, bezwaren verbonden. Er onstaat een te kleine of ongeschikte ruimte, het front of 't inwendige lijdt ln aanzien onder de verbou wing en tot slot staat men en dat is on vermijdelijk voor een aanzienlijke uitgaaf Men Is niet karig geweest met het aantal: reeds bewoond of nog ln aanbouw, een klei ne 20 stuks te zamen. De bestaande platte gronden van Katwijk, die van den heer Len» (vam Katw. a. Z.) evenmin ale bet uit- LISSE. Het zal zeer zeker voor velen een Wijdende tijding zijn, dat het Comité voor Chr. Winterlezingen ook voor dezen winter weer een eerie lezingen organiseert. De laat ste jaren was, ook vooral door de Radio-le zingen, het bezoek niet groot. Tooh stelt een zeker deel der ingezetenen deze Wlnter- lezingen op hoogen prijs. Het Comité daar om een woord van dank voor haar arbeid. Evenals verleden jaar staan dezen winter een drietal lezingen op het programma. De eerste spreker, ds. H. Janssen, de be kende Legorpredikant, in Llsse een gaarne gehoord spreker, zijn onderwerp luidt: „Het vraagrtuk van den Oorlog"; deze lezing wordt gehouden 13 November. Dan komt ds. R. E. van Arkel, Geref. pre dikant te Utrecht, ons vergasten op een ie- zing over „Het meer van Galilea". De. Van Arkel heeft zelf aan de oevers vao dit Pa- lestijnsche mer gestaan en zal ons daarvan vrhalen. Dezen gevierden redenaar zal voor ons op 17 December optreden. te Voorburg, eveneens een spreker met fijn talent, waarom hij ook bij velen ge liefd is. Zijn ondererp luidt: „iSmon de Too- venaar". Deze lezing wordt gehouden 15 Jan. 1930. Wij hopen van harte dat deze avonden goed bezocht zullen worden. Ongetwijfeld zullen de winterlezingen meer bezoek trek ken, wanneer zij wat gezelliger ingericht worden, zooals ook op andere plaatsen ge bruikelijk is. COOP. VEILING H. B. G. Vrijdagmiddag 2 uur veiling van lever bare Bloembollen. Begonnen wordt met Hyacinthen. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Vrijdag 18 October, ym balftien, Pla,nt- goedveiling. De Tweede Kamer heeft de algemeene böï schouwingen over de Ambtenarenwet beëin digd. Te Maastricht zijn relletjes voorgekomen waarbij vier dooden vielen. Er is een verbod 'an samenscholingen uitgevaardigd. De opbrengst der Wegenbelasting over de afgeloopen maand Sept. bedrage ƒ387.077.59. De rijwielbclasting bracht f 177.880.op. De opbrengst der Rijksmiddelen over do afgeloopen maand Sept. bedroeg 40.041.038.55 tegen ƒ36.181.657.74 in September 1928. Bij Prov. Staten van Gelderland is een be* langrijk plan ingediend, voor verbetering dei; wegen. BUITENLAND (blz. 2). President Hindenburg heeft in een 6chrij» ven aan rijkskanselier Müller verzocht, dat zijn persoon en veronderstelde meening bui ten den strijd tegen het Youngplan zal wor den gelaten. breidiingsplan der gemeente, ontworpen door den heer Jesse, geven van de situatie hier aan den Zuidkant geen getrouw beeld. Op beide b.v. slingert de Secr. Varkevis9erstraat met een sierlijke groote bocht Zuidwaarts naar Zee. En nu deze passageweg in concrete» wezig is on ook bij den vuurtoren in den boulevard uitmondt, is er van die sterk ge bogen richting al heel weinig te hespeuren. En de fout zit, zooals het ons voorkomt, ook reeds in de Zuidsbraat: haar lengteas snijdt den boulevard niet onder een hoek van 40 50°, zooals de plattegrond aangeeft Nu sta dit op den voorgrond: met dien de situatie zuiver uit e stippelen, doch uit nadere opmetingen, een opnieuw vaststellen ■an de richtingen zullen de onjuistheden ran het kaartbeeld zonder twijfel aan het licht komen. ONJUIST GEWICHT. Door de politie zijn bij verschilende win keliers en venters ongeijkte of afgekeurde gewichten in beslag genomen. MET BOOZE BEDOELING? ONZE WINKELSTAND. Zaterdagavond zal het filiaal van C. Ja- in in de Voorstraat, waar vroeger de zaak m den heer C. Ouwehand Jr. was, geopend worden. De heer M, Bonefaas in de Bad&traat, heeft na de opheffing van den winkel van Ouwehand het depot van Wijnen van de Firma Ferwerda en Tiemon gekregen. DUITSCH MIJNZOUT. Voor den reeder N. Parlevliet werd gister- Duitsch mijnzout in het Prins Henrïrikka- middag een aak gelost met 300.000 K.G. naai. Gemiddeld komen er elk jaar 18 van zulke schepen met zout uit Duitschland voor de verschillende reederijon aan. Een reeder vertelde ons dat vroeger uit sluitend zout Uit Portugal gebezigd werd, maar tegenwoordig haast niet meer. WINTERLEZINGEN. Het comité dat sedert eonige jaren met succes winterlezinge hoeft laten houden op wetenschappelijk, litterair en musicaal ge bied, hoopt ook dezen winter door een vier tal lezingen vélen ecrilgc genotvolle avon den te verschaffen. DAT LIEP GOED AF. Dinsdagmiddag, was een zoontje van schipper v. B. uit de M. dc Ruyterstraat op het plat hoven de keuken aan hot spflen. Plotseling viel hij daaraf en kwam in de volle regenton terecht. Door het water werd de val gelukkig gebroken, zoodat, wonder bo ven wonder, hot knaapje geen lotsel be kwam. DIPLOMA. Gisteravond is in den Vergulden Turk te Leidon door de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde aan onze plaatsgenooten A. den Duik en R. Verbrugge het getuigschrift uitge- OEGSTGEEST In hotel Het Witte Huis, dat tot in alle hoeken bezet was zoo zelfs, dat velen zich staanplaats moésten tevreden stellen its, ala resultaat programmapunt, pieuw voor onze gemeentenaren, heeft een overweldigende belangstelling gehad en geen Wónder dan Ó'ok, dat de Reclame-commissie met een opgewekte stemming deze slotavond had belegd, welke voor velen de clou van de gc-heele opzet is. Onze rotsvast3 meening, dat nieuwsgierig heid „vrouwelijk" Is heeft wel een gevoelige knak gekregen, daar het mannelijk element in de zaal niet minder met spanning het loop der verloting volgde. Het bevel om de lootjes gesloten te houden tot allen hadden, was voor de aanwezige mannen al te 2waar en gelukkig stond er geen straf bepaling op. De Voorzitter heette in welgekozen woorden allen welkom, bracht dank aan den Burge meester, die steeds voor zoover noodig mede werking verleende, voorts aan allen, die op eenige wjjze het welslagen hadden bevorderd en naast de onmisbare muziek mag het pu bliek zeker niet onvermeld blijven. Intusschen kwam er de stemming al en meer in, dank zü het „Would Be"-strijkje en gelukkig kon de verloting een aanvang nemen om de geweldige spanning te verbre ken. Wat een mooie prijzen en wat een groot aantal, „t Is reuzen en nog eens reuzen fijn' hoorden we van alle kanten. De commissie had een gelukkig 6ysteem van verloten gekozen, waardoor voorkomen werd, dat meerdere prij/.: in één gezin vielen. Ieder zal dit by nader inzien op prijs moeten stellen. Jacoba Maat mocht het eerst een lot uit de bus nemen en dit bleek de eerste prijs, een schitterende rooktafel, te rijn. De tweede prys verwierf do oud© heer van Santen en ofschoon over de jaren van ij dolheid heen, hij er wat mee ingenomen. Geen wonder. De volgorde kiezen. De gelukkigen, meerendeels dames (wijst dit er op, dat zij handiger zyn dan de heeren of speelde de beleefdheid der heeren hier par ten?) v;aren achtereenvolgens mej. Kc mej. Plalzier, mej. van den Berg, mevr. zier, H. de Jong, mej. de Leen, mej. Veriiave, mej. Nijesen, de heer Versteeg, mej. van der Meene, H. van den Berg, mej. Dietz, C. Gor- ree, Schippers, mej. Collee Leget, mej. Dijn- selbloem, M. Dcfferhoff, mej. Glessen, mevr de Boer, mej. van Nieuwkoop, mej. van Dijk, mej. de Wit, mej. Gorree, mej. Zeestraten, bakker van Velzen (gelukkig behoorde een winkelier tot een unicum, voor hen toch is het lettenraadsel niet bedoeld), mej. M. Dietz, mevr. Nieuwkoop, mej. Ziegeiaar, mevr. Nieuwkoop, mej. van Leeuwen en W. Velsen. 039, de bekende dichter ontpopte zich als de heer van der Wilk alhier. Na de prysuitdecling bleef men nog wat gezellig bijeen en hiermede werd de zesde win kelweek beëindigd. We besluiten, met de heeren van den Burg en Singeling, resp. voorzitter en secretaris, met hun verdere commissieleden geluk te wen- sehen met dit welslagen tot aller tevredenheid. Hadden we samenwerking gewild (wat we in de toekomst zeker verwachten) de Opvat ting en ook de uitvoering der zware taak heeft er niet onder geleden, ja geeft hoop voor de toekomst. Daarom gaan dachten al weer naar de zevende winkelweek Intusschen mag ann het volgende program niét ontbreken een openbare declamatie in den vorm van een schoon gedicht alias inzender 1039 van den heer van der Wilk. Dat belooft wat. ROODVONK Aih'er doet zioh een geval van Roodvonk voor by een kind van de familie O. De toe stand baart gelukkig geen zorg. Dit is een besmettelijk ziektegeval B en kan verpleging thuis geschieden. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) Weerbericht. BarometersitancL Hoogste Stand 768.0 te Munchen. Laagste Stand 747.3 te Thorshavn. Meest matige Zuidwestelijke tot Westelij ke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, mof tijdelijke opklaring, waarschijnlijk aanvan kelijk eenige regen, weinig verandering in' temperatuur. FIETSERS LICHT OP: Van 18—19 October van 5.28 nam. tot 5.59 mv INGEZONDEN IHEDEDEELING. Kreymborg-coupe voor eer» chic model RIJNSBURG BLOEMENHANDEL. Aan den aanvoer ds al zeer goed merk baar, dat we in den herfst zijn. De aanvoer bestaat dan ook voor het grootste gedeelte uit Boschrysanithen waarbij nog komen, al hoewel ook niet in groote pariyen want •daarvoor zijn ze te goedkoop, Dahlia's en Pompon-Dahlia's met een weinig kasanjers. De prijzen steken ook niet uit Betaald wordt voor Anjers f 0.50 f 1.20 per 100, Dah lia's f 0.60 f 1.20, Pompon Dahlia's f 0.30 f 0.60, Zinnia's f 1.25 f 1.75, Bos chrysanthen •in verschillende soorten f 0.16 f 0.42. SASSENHEIM Overleden: H v aer Kamp 85 Jr wedn T M Th Garhinann P v der Neut 28 Jr, echtg v R C M Elferink A van Delft 78 Jr., Wed V M Hageman. - Ondertrouwd: M Kloek $2 ar cn E G Gevestigd: Mej C M v der Hojst Hoofd straat 30a van Noordwtjkerhout J Butls Zui derstraat 2 van Mijdrecht M M v Rood» eo gezin Warmonderdam 25 van Lisse P D Kuiper en gezin Julianalaan 8 van Loos- drecht G M A Scheltingra eWsteretra* Haarlemmermeor G J T ulonbrugge Hoofd- Vertrokken: P H Blom van Hoofdstraat 210 naar Tilburg J Christlaanee van Hoofd straat 96 naar Voorschot«n R Lubach van Hoofdstr 65 naar Haarlemmermeer Msj A' K Hoogenboom van Florlsschoutenstr 84 naae VOORSCHOTEN Burgerwacht. Dinsdagavond kwam de Voorschoten sche Burgerwacht in feestelijke jaarvergadering bijeen. De commandant, de heer A. J. Furion, opende de avond met een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen inzonderheid tot kapt. Snyders en gep.-luit.-kol. W. Frogee, tot afge vaardigden van de omliggende B.W., Burge meester e. Vernéde, het mandolinegezelachap „Convuoto". Spr. wekte op zich by de B. W. aan te sluiten, ook al kan men niet schieten. Staande werd hierop het Wilhelmus gezon gen. De Burgemeester sprak een opwekkend woord. Spr. is tegen een rustende B. W., want deze kan hij niet gebruiken en hoopt dat de B. W. dan ook paraat zal blijven. Namens het Hoofdbestuur der vrijw. B. W. overhandigde spr. aan den commandant, den heer Turion het diploma en med. voor bij. toewijding. De neer C. A. J. SchrassertBert ontving het kruis van verdienste met diploma. Kapitein Snijders overhandigde de heer Van Klaveren namens generaal Van Ooy een onder scheiding en tevredenheidsbetuiging en namens de heer SchrassertBert een med. voor de uitstekende verzorging der Ryksgoederen van de B. W. gedurende 12 jaar. Na dit officieele gedeelte bleef men nog wat gezellig bycen. Opgeluisterd door „Convuoto" en de heeren Lamboo en Peët in hun voordrac'n- tenkun&i. KONINKLIJK BEZOEK. Prinses Juliana bracht heden incognito een bezoek aan de N. V. Zilverfabriek „Voorscho ten" alhier. Morgen komen we nader op dit bezoek torug. NAAR INDIE. De heer L. J. v. d. Werf alhier is bestemd voor het O. L. onderwys in Ned.-Indië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6