Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. TWEEDE KAMER BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. ABONNEMENT» Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten f 0.15) per week f 0.25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dagelijksche zending B7r- Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2874 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 17 OCTOBER 1929 ADVERTENTIE N! Van 1 tot 5 regels L17Vj Elke regel meer „0.22% Ingez. McdcdctlingcL. t van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang IIE DE NOODLOTTIGE STAKING Dat de roode pers zioh met woedend ver weer tegenover de algemeene critiek over de Groninger staking zou stellen, stond van te voren vast Opvallend is daarbij altijd, dat men van anderen geen scherp woord kan verdragen en zelf onmiddellijk tot schelden overslaat Zoo ook nu. Zij, die op de slappe leiders critiek oefen den, worden haaien gescholden en in die geest gaat het door. Onze Nederlandsche taal is wel rijk aan leelijke wóórden, want Het Volk schudt zp bij dozijnen uit de mouw: zinneloos getier, geblèr, bespottelijk, on-waar- achtig, onderkruipcrij etc. Rjjk aan dikke woorden is de verdediging maar argumenten zocht men tevergeefs. Of, hoe vindt men deze bespottelijke rede neering, dat de krachtige 'stakingsleiding de staking ophief, ondanks het communistisch geschreeuw, en in de wetensohap, dat een winterstaking in het landbouwbedrijf een dwaasheid is. Nou ja, daar behoeft men geen boer voor te zijn, om te begrijpen, dat grasmaaiers en aardappelrooiers in de wintermaanden met staken weinig succes zullen hebben. Een werklóoize kan moeilijk staken. Waarin de flinkheid van het moderne hoofdbestuur nu bestaat om tegen November de stakingop te heffen; het is ons een raadsel Men scheldt ons verraders, zegt Het Volk, „omdat wij den strijd beëindigd heb ben, toen verdere gunstige, resultaten daar-., van onmogelijk meer verwacht konden worden." Ja, als dat maar waar was. Doch toen op 22 Augustus het hoofdbe stuur de overtuiging had, dat er niets meer te winnen en alles te verliezen was, toen volgde men de leiding van de communisten die er politieke munt uit wilden slaan. Indien toen het hoofdbestuur voet bij stuk had gehouden, had men ér respeèt kunnen hebben. Wie doorstaakt onder de zweep der communisten, en zich terugtrekt, als werkloosheid en honger dreigen, is als arbeidersleider geen knip voor de neus, maar een roskam waard. AMBTENARENWET ZONDAGMORGENMEDITATIE Ons Christelijk volksdeel moet in al zijn levenen streven -los en onafhankelijk ge maakt worden van de vrijzinnige pers; welke nog maar al te veel, zoo voor de eenvoudig ste berichtgeving als voor de cultureele ont wikkeling in onze gezinnen geduld wordt. Waartóe dat laatste leidt? Dat onze kinderen tot de ontdekking ko men, dat ook de vrijzinnige pers wel van stichtelijk artikeltje voor den Zondag houdt en dus in het H a u d e Is b 1 a d een Zondag morgen meditatie over Dorcas (Hand. 9 86—43) lezen, waaruit we een paar zinnen knippen: „Dit verhaal behelst de overlevering over een gegoede en weldadige Christenvrouw, die gestorven was „Zoover Handelingen. Nu is deze dooden- ©pwekking op zichzelve een onbeteekenend wonderverhaal, waaraan het moeilijk valt waarde te hechten. Bij de fameuze verhalen van dezelfden aard, waaraan Je geheele antieke wereld Joodsch, Heidensch en Christelijk zoo rijk is, ben ik telkens ge neigd, een beetje teleurgesteld, als een kind, te vragen. En toén? hoe leefden ze daarna? „Wij laten het verhaal dan voor wat het zij'.... Moet hier nog kantteekenifig of toepas sing bij? Ze ligt er bovenop! En anders wil de Telegraaf, ook zoon neutraal blad, er wel voor zorgen. In die krant plaatste Clinge Doorenbos een spotvers op de vragen van Mr. Heemskerk; waarvan de tendenz is, dat ons land klein is in alles, waarin een klein land klein kan zijn; dat de Zondagmorgen juist zoo goed geschikt is, omdat ieder dan kijkgelegenheid heeft; en ten slotte, dat wie naar de Zeppe lin keek het best „het woord van het Opper wezen met zijn hééle hart heeft verstaan Ziedaar de neutraliteit! OFFICIEELE BERICHTEN LANDMACHT Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek eervol ontslagen de reserve-eerste-luitenant J. H. Smits, van het 21e regiment Infanterie en de reserve-eerste-luitenant P. J. W. van Straalen, van het 19e regiment Infanterie- INSPECTEUR VOLKSGEZONDHEID Bij" Kon. besluit is met intrekking van een vroeger besluit benoemd tot adjunct-d recteur van den Veeartsenijkundigen dienst tevens inspecteur der Volksgezondheid dr A. ten gaade te Den Jïaag, De Algemeene Beschouwingen afgeloopen Voor de „arbeidscontracters" komt een slotbepaling. „igadering van 16 October 192J. OVERZICHT De Kamer heeft gisteren de Algemeene Beschouwingen oyer de Ambtenarenwet ten einde gebracht. Na een theoretisch juridisch betoog van den soc.:dem. v. d. Bergh,.die van ineéning was, dat het Ontwerp geen administratief recht regelt, kwam nog Mr. Marchant aan het woord. Deze verwikkelde zich in een lachwekkend ruziedispuut met zijn „vriend" de Visser. De communist Avond zich zeer óp werkte met kwalificaties als: leugenaar bedrieger. Het heele geval werkte sterk op de lachspieren der toehoorders. President v. Schaik trachtte het gevecht te doen eindigen, maar slaagde daar niet ge makkelijk in. Aanvankelijk had hij er zelf schik in. Voelde hij zich nog te veel Kamer lid? Toen hij er een eind aan wilde maken, werd niet de heer de Visser gekapitteld, maar werd de heer Marchant telkens w uitgonoodigd om Rusland te laten rusten. Minister Donner heeft zijn wet verdedigd tegen dé verschillende aanvallen. Bij de ar tikelen krijgen we meer dan een kwestie terug. Afgewezen werd door den mipister het venvijt van den lieer J. ter Laan, als zou hij dé ui'spraak der Kamer van 1926 hebben genegeerd. Het bleek weer eens bij ver wirig hoe' slecht hét' in het algemeen ii in de Kamer met steeds vrij vage moties te werken. Ieder maakt er wat van en stemt op zijn eigen gronden Voor' of tegen. Maar de voorsteller van zoö'n ihotie en zoo had ook de heer tér Laan gedaan' schuift er ten slotte zijn éigen gedachtengang onder en verbeeldt zich dan, dat de Kamer hem ge volgd is. En niets is vaak minder waar. Ge lijk in casu wéér het' geval bleek. Er is in derdaad veel te zeggen vbor de buderwetsche leer, dat moties in het parlementair debat meestal practisch weinig beteekenen, veelal geen nut, maar. verwachting stichten en daarom als een vrij ongewenscht artikel 'op de parlementaire beurs zijn te beschouwen'. De heer ter Laan was op de gewone soc.- dem. laatdunkende wijze tegen den minis ter te keer gegaan. Deze „feestredenaar" spreekt bovendien steeds op hollen, brom- menden toon,alsof hij de grootste ruzie heeft en flapt er'dan soms van alles uit. De minister noopte hem echter excuses aan te bieden voor zijn krenkende woorden, dié niet 'ih de Tweede. Kamer van pas wa ren én ook'ongegrond. Vóór de tribune sche nen ze meer bestemd, dan als érnstig argu ment 'ih het debat. - r Aan'het'slot der discussie'is vrijwel ko men vast. te staan, dat een poging zal wor den gedaan om euvelen bij het gebruik ma ken van „arbeidscontracters" te keeren. De minister zal een slotbepaling ontwerpen, om uit te spreken, dat zekere- regelen moeten gelden Voor het aanstellen van personeel op arbeidsovereenkomst. Deze kwestie'kwam reeds bij arf. 1 aan de orde. Dat was reden om na afloop der algemeene beschouwingen de vergadering maar te verdagen tot heden. Valt 's ministers voqpstel voor hen aanne melijk uit, dan zullen de soc.-dem. hun amendeme'nt op art. 1, om de „arbeidscon tracters" onder de wet te brengen wat overigens niemand wenschelijk acht in trekken. VERSLAG Minister Donner kon nog niet dadelijk aan het woord komen. Mr. v. d. Be rg'h (s.d.) vond het niet overbodig om eerst nog eens een pleidooi te houden voor een centraal geregeld mate rieel ambtenarenrecht, 't Had zuiver econo mische waarde. Overigens herhaalde de lieer v. d. Bergh dat ook z. i. de formeele regeling van (je rechtspositie der ambtenaren zeer onvolko men zal zijn. Zelfs amendeering kan haar z.i. niet af doende verbeteren. De heer Marchant (vA) zette uiteen, dat de Russische Klassestaat, die zijn con- tra-revolution. ambtenaren doodschiet, nog1 i?ts minder aanlokkelijk is dan de volgens den heer de Visser Nederlandsche Klasse- staat. waar dat gevaar niet dreigt, al laat de wetgeving misschien te wenschen over. De heer de Wiss e r wond zich over het uitspreken van deze waarheid heel erg óp en schreeuwde van leugenaar en bedrieger. De heer W ij n k o o p zorgde ook zijn duit in 't zakje te doen. De. V o o rz i 11 e r ha merde en verzocht den heer Marchant telkens maar weer door te'gaan. De per- soonlijk-beleedigende exclamaties van den heer. De Visser werden genegeerd. Na dit woelig Incident v ï.l Rul'.ad ver laten en beschouwde de heer Marchant de rechtspositie der ambtenaren. Hij ook bleek tot de voorstanders centraal geregelde rechtspositie te behooren en voorts gelijkheid van rechtsbedeeling voor arbeidscontracters en militairen te wen schen met de andere ambtenaren. Minister Donner, die hierna woord kwam. was 'erkentelijk reeds ontvangen steun. Opgemerkt \verd,.dat de beer de Visser zich zelf van debat had Uitgeschakeld door het standpunt, dat hij zelf inneemt en ook anderen toeschrijft. Bij zoo verschillend uitgangspunt is elke discussie nutteloos. De minister wees er vervolgens op, dat het ontwerp-Heemskerk mindër dringend was dan dat van de staatscommissie-Dres- selhuys. In de beide vroegere ontwerpen waren elementen, die in algemeen financieel op zicht, niet geheel doordacht waren. Dat is in' 1921 zelfs door den heer VVibaut erkend, ten "aanzien'van de wachtgeldregeling. Oo! de ziekteregeling bracht veel onzekerheden. Van meer belang was de centralisatie, die voor alle lichamen gelijke voorschriften zou brengen en tabula rasa maken met alle be- staande regelingen. Maar sinds 1921 is de J strooming waarneembaar, dat men het I zwaartepunt voor personeclzaken wenscht te verleggen van den wetgever naar overleg tüsschen Regecring en organisaties. Dat be- teekende, dat men met het oritwerp-Heems- I kerk op dood spoor was gekomen. De mi- I nister heeft met zijn ontwerp getracht te regelen wat voor regeling practisch vat baar was. Het is de bedoeling, dat zoowel het formeele als het materieele recht gere peld 7.31 worden. Het goede wat reeds op verschillende plaatsen bestaat, wordt behou den. - De voorstemmers voor de motie ter Laan uit 1926 .hadden lang niet allen de zelfde be doeling als de heer ter Laan. Het wetsont werp brengt wel degelijk hetgeen in de mo tie stond, al is het dan misschien niet l|n volle in dén zin als den heer ter Laan voor den geest stond. Wat de positie der „arbeids-contracters" betreft, sloot de minister zich aan bij de kenschetsing er van, die door don heer Schouten en anderen was gegeven. Arbeidscontie tors -kunnen binnen juiste grenzen aangesteld en vallen dan onder het gemeene recht. Waar van dit instituut mis bruik wordt gemaakt, moet de bestrijding op de juiste wijze geschieden. Er zijn zoowat 10.500 arbeidscontracters waarvan 5500 bij de Post en 3000 bij inrich tingen, die onder Defensie pessorteeren. Aan de Centrale Commissie voor Overleg is advies gevraagd omtrent de wijze van be strijding van eventueéle misbruiken. Dat advies moet nog komen. Dat wijst dat de materie zeer moeilijk is. 'Wil men bij deze wet een poging doen om deze euvelen te bestrijden, dan zou het in een slotbepaling moeten geschieden. Voor de militairen is het disciplinaire recht reeds geregeld. Brengt men ze onder de wet, dan vervalt alles wat op dit gebied bestaat. Het is de bedoeling volkomen onpartijdi ge rechters te krijgen. Maar sluit men zon der meer ambtenaren van benoeming uit, dan zou men ook de rechterlijke macht uit sluiten. En dat is niet wenschelijk. Bij de replieken kregen we een levendig duel tusschcn de heeren de Visser en Marchant De heer de Visser deed wat de heer Mar chant ook menigmaal doet: hij maakte een carricatuur van een deel der rede van lijn opponent. Schieten ze nu of schieten ze niet, vroeg ten slotte Mr. Marchant, wat opnieuw de verontwaardiging van zijn aanvaller op wekte. Van meer dan één zijde werd nogmaals aangedrongen op het positief wegnemen van misstanden ten aanzien van het aanstellen van personeel op arbeidscontract Zoo wees de heer Schouten er op, dat dan zullen moeten worden' aangegeven de gevallen waarin en de voorwaarden waarop zulk per soneel zal kunnen worden benoemd. Het beste is echter, dat de minister zelf zulk een bepaling voorstelt In dezelfde richting ad viseerden de heeren v. Wijnbergen en d. T e m p e 1. Dr. Be urn er (a.r.) gaf uiting aan bij hem levende bezwaren tegen het ontwerp. Hij is nog rieeds voorstander van een alge- •leene administratieve rechtspraak en daar om heeft hij geen bewondering voor de hou ding en het project van den minister. Ver andert er n--g veel aan het ontwerp, dat den heer Beurn^r niet aanstaat, dan zal hij er zijn stem n;et aan kunnen geven. De Minister van Justitie verklaar de zich bereid voor de arbeidscontracters een slotbepaling aanhangig te maken, die zekere regelen stelt voor het aannemen van zulk personeel. Mr. Donner noopte voorts den criticasteri- gen heer ter Laan om excuses aan te bieden voor zijn bewering als zou de minister niet veel anders dan praatjes verkocht hebben. De artikelen. Art. 1 werd aangehouden, omdat er een amendement was om de arbeidscontracters onder de wet te brengen. De Kamer wensch- ministers nota van wijziging af te wachten en daarom liet de voorzitter de hee ren om 10 over half 5 huiswaarts gaan. NED. CHR. REISVEREEN1GING VREEMD EERETEEKEN By Kon. besluit is aan D. J. Sibbelee te Amsterdam, radio-telegrafist ter koopvaardij verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van officier in de Orde van d» Bevrijder, hem door den President van de Ver. Staten van Venezuela verleend. ZEEMACHT Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen de kapitein-luitenant ter zee E. R Schultz; bevorderd tot kapite'n-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse P. Eikenboom tot luitenant ter zee le klasse die der 2e klasse F. J. Kist. NEDERL. SPOORWEGEN LEIDEN—WOERDEN DUBBEL SPOOR. Naar de „Msb." verneemt, zal binnen zeer afzienbaren tijd worden overgegaan tot het leggen van een dubbel spoor op het spoor wegtraject LeidenWoerden. Het huidige enkclspoor vormde tot dusverre een belem mering voor de uitbreiding van het aanta1 treinen, aan welke uitbreiding de behoefte zich in steeds toenemende: mate doet ge voelen. DE IURICHTING VAN HET EIGEN GEBOUW De N. C. R. V. heeft ondervonden wat het zeggen wil te „groeien in tal en last''. Na een zevental jaren van bestaan klom het ledental reeds tot over de 13.000. En er wordt gereisd door de leaen „tegen de klippen op'', om het eens populair te zeggen. Er is heel wat administratie en zorg noodig om dien duizenden N. C. R. V.-toeristen -te ge ven, waarop zij rekenen. 't Was dan cok geen wonder, dat een en an dermaal moest worden verhuisd. Prinsegracht 75 in Den Haag was al spoedig veel te eng en nu is het op h^t ruimere Prinsegracht 4 ook al weer veel te benauwd geworden. De menschen van het dagelijksch werk snakken naar ruimte en lucht om hun taak naar behooren te kunnen vervullen. Het bestuur nam maatregelen. Aangekocht werd het ruime perceel Weteringkade 22a in Den Haag, prachtig gelegen tusschen de beide stations in de Residentie. Voor vele Hagenaars is deze voormalige pastorie in wijk 1 der Ned. Herv. Gemeente, waarin de predikanten Troel stra en Gravemeyér verblijf hebben gehouden, geen onbekende woning. Maarverhuizen kost bedstroo. Dat wil zeggen: het bestuur der N. C. R. V. moet haar eigen gebouw behoorlijk en doelmatig richten.' Dat kost geld; veel geld kunnen wel zeggen. Heeft men die verhuiskosten dan niet c rekend Natuurlijk wel. De gezonde financieele positie der N.C.R.V. stelde in staat haar een eigen gebouw van bij na een kwart ton te koopen. Wie dat kan, kan meer. Kan ook voor meubileering en inrichting zorgen. Maar er is nog iets veel En dat is, dat de leden, die in de toekomst extra zullen profiteeren van een up-to-date eenigingskantoor, zelf ook iets doen om eigen huis te helpen inrichten. Er moet in de meer dan 13.090 N. C. R. V.- ers iets zijn gaan trillen, toen ze voor het eerst deze gedachte uitgesproken zagen door het ac tieve damescomité dat voor dit doel gevon- Wat een heerlijkheid "or gen voor de meubileering kantoorgebouw! Leden en vrienden van de N. C. R- V. laten we over deze sympathieke gedachte nu eens niet lang of critisch redeneeren. Dan gaat het mooie er af, ook al trekt ge U ten slotte niet allemaal terug. 'Neen, doen. Aanpakken! Zeggen: wij met z'n dertien duizenden, zullen zorgen, dat; het bestuur voor ons gebouw een meubileering krijgt, die klinkt als een klok. Der omhoog strevende N. C. R. V. De contributie der N. C. R. V. is vry beschei den en daarvoor ontvangen de leden al wat ze maar wenschen. Alleen de nummers van het Reisblad zijn veel meer waard. Het bestuur wil aan de contributie niet tornen. Prachtig. Maar dan moet het ditmaal zoo gebeuren, dat a 11 leden een grooter of kleiner vrj wilig offer brengen om waardig de ir richting van het eigen gebouw te kunnen doen geschieden. Spreekt het eigenlijk niet van zelf, dat het zoo gaat? Laten alle leden eens gemiddeld een gulden beschikbaar stellen. Dat beteekent op hun reis- budget van dit of het volgend jaar toch eigen lijk niets. Een ieder zal het met ons eens ziin. Laten we daarom afspreken: we doen het. Ieder als 't kan een gulden. In ieder geval al len wat. En dan zoo spoedig mogelijk. Want binnen enkele weken moet het gebouw klaar zyn. Vóór de a.s. jaarvergadering, die 13 December zal gehouden worden. Dat zijn nog acht weken. Twee maanden zijn snel voorbij, maar zy bieden toch volop tijd om een goede daad te doen. Leden van de N. C. R. V., toont wat ge kunt. Toont, dat ge uw eigen vereeniging waardeert. Uw sympathie uite zich in een kloek initiatief, waarop eerlang met eere zal worden gewezen. De N. C. R. V. heeft U veel gegeven. Toont dat ge niet alleen weet te ontvangen, maar ook de kunst van geven verstaat, indien offeren plicht is. Wie den bloei der N. C. R. V. krachtig wil helpen bevorderen, zende spoedig in by de plaatselijke correspondente of drage af der damesleden van de in een afdeeling ge vormde plaatselijke commissie. Wie rechtstreeks zyn bedrage kwyt wil, nde aan de peimingmeesteresse van het voor deze zaak gevormde comité, mej. Dr. A. A. S. Wieten, Laan van Meerdervoort 818, Den Haag Gironummer 155238. DOUANEBEHANDELING POSTERIJEN. i diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebb-n over de maand September 1929 opgebracht resp. f 3.754.025, f 629.966 en f 1.431.482, tegen f 3.736.425, f 624.607 en f 1337.153 over dezelfde maand van het vo rige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eer ste 9 maanden van 1929 resp. f 35.654.000. f 5.791.253 en f 20.437.741, tegen f 35.605.420 f 5.619.793 en f 19.035.712 in 1928, terwijl de' raming over de eerste 9 maanden van 1929 beliep resp. f 35.546.321, f 5.397.375 e:i f 17.689.050. Bij een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloeien de inkomsten zx>u de opbrengst over Sept. bedragen hebben resp. f 3.969.S72, f 643 072 en f 2.102.52S en over de eerste 9 maa iden f 35.625.725, f 5.751.115 en f 18.402.5i0. RIJKSAANBESTEDING VERNIEUWINGEN MAAS-WAAL-KAN Vanwege den Rijkswaterstaat werd aan1- steed het vernieuwen en aanbrengen van be plantingen op en langs de kanaaldijken, we gen, opritten en grondbergplaatsen van het Maas-Waalkanaal. Laagste inschrijver was D. van 't Boven- end te Woudenberg voor f 5138, KLARINGSDIENST OP RIJN De samenvoeging gaat 4 November in De Minister van Financiën brengt ter al gemeene kennis dat hij ter uitvoering van het op 28 April 1928 le Berlijn tusschen Ne derland en Duitschland gesloten Verdrag met slotprotocol over samenwerk van de douanebehandeling aai grens in het sc heep v aart verkee den R ij n, welk verdrag met slotprotocol is goedgekeurd bij de wet van 22 Juni 1929 met den Minister van Financiën van het Duit- sche Rijk een overeenkomst heeft gesloten. De tekst van deze overeenkomst, welke 0. a. aangeeft op welke wijze de diensttijden voor de klaring te Lobith en te Emmerik worden geregeld, is opgenomen in de Staats courant van gisteravond. De douanebehandeling volgens het Ver drag en de bepalingen tot uitvoering daar van neemt een aanvang op 4 November T" De Nederlandsche klaringspost, die te Em merik de opvarende schepen uitklaart, draagt de benaming: Nederlandsche Douane- klaringspost Emmerik; de Duitsche klarings post, die te Lobith de afvarende schepen uit klaart. draagt de benaming: Zollabferligungsstelle Lobith. Deutsche UITVOERING ZIEKTEWET DE EERSTE BESTUURSVERGADERING. Dezer dagen werd de eerste bestursverga- dering gehouden van de Federatie van Be dryfsvereenigingen voor Ziekengeldverzekering Deze Federatie werd destijds opgericht door de centrale organisaties van werkgevers arbeiders en wel door: het Verbond van Ned Werkgevers, het R.K. Verbond van Werk- geversvakvereen'gingen, Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, de Alg R.K. Werkgeversvereeniging, De Vereeniging van Chr. Werkgevers en Groothandelaren het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Werkliedenverbond en het Chr. Nat Vakverbond in Nederland. In het bestuur werden benoemd de heeren F. I> van der Bom, Voorz. van de Vereeni ging van Chr. Werkgevers, E. Kupers, Voorz van het N-V.V, en Mr P. W. J. H. Cort van der Linden, Alg. Secr. van het Veébónd van Ned. Werkgévers. Zooals men zich zal herinneren heeft deze Federatie vooreerst ten doel om de aangeslo ten bedrijfsvereenigingen in het algemeen te vertegenwoordigen. Zy kan voorts bevorderen dat de jaarverslagen harer leden (de bedryfs vereert gingen) uniform worden ingericht en dat er een centrale ziekte-statistiek komt Voorzoover elke bedrijfsvereeniging, die lid is van de Federatie, zulks wenscht kan de Federatie voldoen aan. de behoeften van de bedrijfsvereenigingen aan gemeenschap pelijke plaatselijke vertegenwoordiging, aan gemeenschappelijke controle van de verzeker den by de bed rij fsvereeni gingen gedurende hun ongeschiktheid tot werken en/of gemeen schappelijke instelling ven sohe'dsgerechten en kan zy voor de bedryfsvereenigingen, die zulks aan de Federatie opdragen, hare administratie voeren. Aan dit plan ligt het denkbeeld ten grond slag, dat deze gemeenschappelijke samenwer king in federatief verband, welke niettemin de autonomie der bedryfsvereenigingen intact laat, tot besparing zal kunnen leiden van kosten, welke de bedryfsvereenigingen ieder voor zich zouden moeten maken, indien zy zelfstandig al deze zaken zouden moeten regelen. Gely'k bekend staan de werkgevers- en aröeiderscentralen het plan voor, dat voor de verschillende bedrijfstakken zooveel moge lyk afzonderlijke bedryfsvereenigingen worden opgericht, waarnaast als sluitstuk door haar is opgericht een tweetal algemeene bedryfs vereenigingen, waartoe alle werkgevers zullen toetreden, die niet elders by volwaardige bedryfsvereer.'gingen onderdak zullen kunnen vinden. HET BIOSCOOPCONFLICT BIJEENKOMST WORDT VERVOLGD. De gister gehouden vergadering van den Bioscoopbond en eenige burgemeesters uit het Zuiden, met den Minister van Binnen Zaken, is na ampele besprekingen verdaagd tot Woensdag 23 Oct. Bij geval dan het conflict niet wordt op gelost zal het hoofdbestuur Vrijdag 25 Oct een openbare protest-vergadering gaan hou den te Kerkraden-Rokhic. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van .6 tot en met 12 October jn 111 ons land aangegeven 26 gevallen van buiktyphus. 13 van alastrim, waarvan 12 in Zuid-Holland, 7 ie Rotterdam en 1 in Arn hem; voorts 354 gevallen van roodvonk, waarvan 99 in Zuid-Holland, 59 te Rotter dam en 65 te Amsterdam, dan 80 gevallen van diphterie f32 in Zuid-Holland, 18 tc Rot terdam, 7 in Haarlem en 6 in Arnhem). 5 gevallen van nekkramp, 36 van besmette lijke kinderverlamming, waarvan 4 te Baflo, 6 te 's-Gravenhage en 6 te Numansriorp en 3 te Hoensbroek, vervolgens 3 gevallen van slaapziekte, en 4 van de ziekte van Weil waarvan 3 te Rotterdam en 1 te Wouden berg in de provincie Utrecht ENCEPHALITIS NA INENTING. Te Beverwijk is een 2-jarig kindje aan encephalitis, ontstaan na inenting ove^ iedeaii INGEZONDEN MEDEDEELING. ACHTERLSKE RAADSLEDEN IN DE STAD VAN EISE EISINGA De knutselaar Eise EiSinga maakie het planetarium van Franeker. .Een heele ka mer vol met lompe raderen, zware houten pinnen, ruw materiaal. Voor hem, die toch niets meer deed, dan aangeven hoe de hemellichamen zich voort bewegen, die slechts kon registreeren de dag en de nacht, de zomer en de winter; voor dezen man werd onlangs een steen onthuld. En zouden wij dan, aldus redeneerde de Burgemeester bij zich zelf en tegen een rooden wethouder, zouden wij dan de klok ken der Ned. Herv. Kerk niet laten luiden als de A.J.C'ers komen? Zij hebben niet alleen op school geleerd, hoe de loop van zon, maan en sterren is; neen, zij behcerschen alles: Zij laten, om zoo te zeggen, de zon schijnen. Zij strooien het licht over de aarde. Want, nog eenmaal, tot dans en zang ons geschaard, En de Internationale zal morgen heer- schen op aard. Morgen; doch dan zullen heden de klok» ken der Kerk de nieuwe dag inluiden. Laat de klokken luiden, Laat de klokken slaan; Daar komen de AJ.C'ers In dichte drommen aan. Het is waar, de kerk laten ze links lig gen; een psalm of geestelijk lied kennen zij niet; maar de kerk, als historisch monu ment, willen ze nog wel bewonderen; en het geklinkklank van de torenklok is haast ro mantisch. Bim bam, bim bam, De A.J.C.'er kwam; De burgemeester nam het woord, De klokkenist trok aan het koord; De burgemeester boog zich neer, De A.J.C'er stond zijn heer; Bim bam, bim bam: De „zelfbewuste" kwam. Maar er waren achterlijke raadsleden. Die spraken van een groepje opgeschoten jongfeinten en jongfammen en zij beknor den de burgemeester. Doch die zei: Heit en mem wisten het nog niet Die dachten, dat Eise een man van beteekenis was; wij echter weten bete# wij zingen: O, hope der natie, Padvinders vol gratie, Wees blijde ons gegroet De kerkklok zal luiden, Om 't volk te beduiden. Zoo gaat het pas goed. Heft op maar de hoofden, Van alles beroofden, Wij -eeren uw moed; Gij zijt niet verlegen, Want uw is de zege, Zoo gaat het pas goed. RAAD VAN STATE LOONSVERLAGING NIET GOEDGEKEURD. In de laatste vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, is o.m. voorlezing van het volgende besluit: De raad van Koudekerkc had 'de maxi- mum-jaarwedden van den len en den 2en ambtenaar ter gemeentesecretarie aanmer kelijk verlaagd en bepaald op f 2100 en f 1600. Deze verlaagde maxima zouden door de functionarissen te bereiken zijn door 5 jaar- lijksche verlagingen van resp. f 105 en f73.75. Met deze verlaging was daarna bij de bs- grooting rekening gehouden. Ged. Staten van Zeeland onthielden ech ter aan die begrooting hun goedkeuring, daarbij overwegende, dat tot verlaging van een eenmaal toegekende wedde niet mag "worden overgegaan dan in gevallen, dat dit door het algemeen belang der gemeente ge biedend wordt geëischt. Ook de Kroon heeft, aangezien niet is ge bleken van dringende redenen, wélke tot verlaging zouden behooren te leiden en waar met name niet als zoodanig kan gelden de omstandigheid, dat de bezoldiging op het oogenblik veel hooger is dan die vap derge lijke ambtenaren in naburige gemeenten van ongeveer gelijken omgang, de verlaging in strijd geacht met het algemeen belangen het beroep van het gemeentebestuur onge grond verklaard. VERVALLENVERKLARING RAADS LIDMAATSCHAP. Voor de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raa<^ van State is gisteren behandeld het beroep van I. M. Mast tegen het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Hol land waarby hü vervallen is verklaard van het raadslidmaatschap van de gemeente Den Bommel. Ged. Staten hadden hierbij overwogen dat de heer Mast op verschillende tijdstippen leveranties aan de gemeente had gedaan o-a. kainiet en kali. Appellant moest dat toegeven. Aanvanke lijk had hy de ka'niet cadeau gegeven, omdat het Kerkpad zoo glad was. Later was er meer gehaald, omdat hy de eenige leverancier De burgemeester nam het ook niet zoo zwaar op. BLOEMBOLLENTEELT IN FBIESLAND. Te Minnerlsga in de Friesche gemeente Barradeel is een cursus in de bloembollen teelt geopend, met een honderd cursisten. Het heet, dat de tulp daar heel goed is ie verbouwen. De tijden van planten en rooien vallen niet samen met die van andere producten en voor vruchtwisseling is dexé cultuur zeer aan te bevelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1