DE DUITSCHE LANDBOUWPOLITIEK DE WERELDSCHEEPSBOUW Gemengd Nieuws. ECONOMIE EN FINANCIEN Ons Praatuurtje Wat ik hoorde, zag", las en dacht. Op reis en thuis. Als men iemand onwetend en onwillens op z'n eksteroog trapt, zegt men: Pardon! Als men te goeder trouw iemand pijn Hoet, zegt men?. Pardon! Dat is al zoo'n gewoonte geworden, dat men de beteekenis van dat woord ha.ast niet eens voelt, 't Is een soort beleefdheidsvorm geworden. Ik had het voor twee weken even over de cocosvetknoeierijen en heb daarmede iemand, misschien meerderen, pijn gedaan. Ik zou beleefdheidshalve kunnen zeggen: pardon! en heengaan, doch wil mij er zóó niet afmaken. Nadrukkelijk verklaar ik in mijn praatje ge©n oogenblik de ambtenaren belast me! de controle te heben willen aantasten. 'k Heb zelfs geen moment aan ze gedacht in eenigen minder goeden zin, toen ik over dit geval hoorde, las, dacht en schreef. Voor zoover ik kon nagaan is geen enkel ambte naar hier ook maar in het minst bij be trokken. Maar dat bij zoo'n geval van geraffineer de knoeierij, de directeur gehandhaafd blijf! en de (of sommige) bestuursleden er niets meer van geweten zouden hebben wil er bij mij niet in Terwille van onzen heeft de pers hier, waar het gepubliceerd werd tot taak af te keuren, algemeen open lijk al te keuren wat hier misdaan werd. Ik deed het op mijn manier, een ander op een andere wijze. Verzwijgen, goedpraten, vergoelijken is hier, naar onze meening, be slist verkeerd. Mocht echter blijken, dat ook de feiten anders zijn dan wij noemden en het geheel een lastercampagne is, dan kan niemand daar meer blij om zijn dan ik, en heb ik is graag een boetedoening voor over. Doch de zéér uitvoerige mededeelingen in op dit terrein vooraanstaande bladen, deden ons helaas vermoeden, dat de feiten maar al te zeer waar zijn. Evenals men in de bollenstreek wel kan hopen, dat de inpoldering van het water schap Vollenhove niet zal doorgaan, doch ze zullen ook wel vermoeden, dat dit hopen ijdel is. 't Is wel jammer voor ze, vooral voor de Hyacinthen-kweekers, omdat hier zulk UITSTEKEND DEKRIET .vandaan komt. Overal gaat men de- uitgeveende grond inpolderen en voor beter cultuur klaar ma ken, waarom dan de groote uitgestrektheden bij Vollenhove niet, zoo zullen ze dan rede neeren. En de kweekers zeggen: laat ons ons best dekriet houden. Ge maakt onze kweeke- rijen het leven lastig. Zoo gaat het: de eene zijn brood is de an- 'derd zijn dood. Men tracht echter een gedeelte van Vol- lenhoven's waterschap voor rietland te behouden. Maar het dekriet zal er dan wel niet goedkooper op worden. De prijzen der aardappelen gaan anders niet omhoog en die daar hun hoop op had den zien deze wel vervliegen. Toch zouden wij adviseeren Men kan beneden een zekere prijs ze beter vervoederen aan het vee, dat dit jaar ook al niet ruim ln de winterprovisie zit Beneden-de daalder per mud zouden wij de aardappelen niet laten gaan. Er zit nl. voor ongeveer 11.60 per H.L. voederwaarde in. Maar daarover schrijven we nog wel een afzonderlijk artikel in dit of een volgend nummer. 't Hooi en stroo zijn duur en zullen niet goedkooper worden. Krachtvoe'der is natuur lijk ook aan de heel hooge kant We zagen de 1000 pond. Een boer heeft op het oogenblik wel al zijn overdenkingskracht noodig om goed be slagen de staltijd tegemoet te gaan. Velen gaan de koeien voor een deel ver- kooptsn, doch krijgen, daar nu de markt overvoerd wordt, geen hooge prijzen. Ja naar goede melkbeesten is nogal vraag. Vandaar ook goede prijzen voor zulk vee. Èoch beste melkgeefsters houdt de boer lie- En *t loopt soms vreemd, voor mager vee is ook een goede prijs te maken. Vooral voor Rotterdam is veel vraag naar 3it soort vee. Misschien omdat het „vette" vee vrij duur is, al noemt een ander blad de markten Saarin „redelijk goed gestemd". Voor de spoelingboeren schijnt de liefheb berij groot om het eens te probeeren. Welnu, laat er maar goede vraag blijven. Dat past ons en we zullen ons er over verheugen als de prijzen nog hooger worden. Evenals we ons verblijden over het feit. dat ze in Limburg wat het verpakken en sorteeren van het fruit aangaat, de koe flink bij de horens pakken. Daar hield men® niet alleen *een verpak- kings- en sorteeringswedstrijd waaraan druk werd deelgenomen, doch ook poogt men op andere wijze het goed Borteeren en verpak ken te propageeren. Men wil daar stichten COÖPERATIEVE SORTEER- EN VERPAKKINGSINRICHTINGEN. waar de nieuwste sorteermachines staan en het fruit op de meest oordeelkundige wijze pakt wordt. Dat kan goed werken want werkelijk het is al te gek, dat het Amerikaansche fruit, dat in kwaliteit beneden het onze- staat, toch door 6choon uiterlijk en door doel matige model-verpakking de harten der koo- pers zou winnen. Dan kan wel anders. Men leze elders in ons blad, welke wenken gegeven worden en behartige deze. En de veeboeren behartigen de wenschen, die gegeven worden met het oog op het volop VOEDEREN VAN SUIKERBIETEN KOPPEN EN -BLADEBEN. waaraan bezwaren verbonden zijn. Overvloedig voederen van dit op zichzelf goed voedsel, heeft een funesten invloed op de melkgift. En dit heeft weer een funesten Invloed op onze portemonnaie, die toch al zoo plat Is. En dat van de melk geraken kan soms lang duren. L Nu ia bietenafval ('t andere woord la too Onder bovenstaand opschrift verschenen in „De Morgen" een artikel van den Duit- schcn minister voor Voeding en Landbouw, Hei-man Dietrich, 't welk wij hier laten vol gen, hier en daar van een opmerking on zerzijds voorzien. De Duitsche landbouw heeft sedert de sta bilisatie ongeveer' 9 milliard schulden ge maakt. In de laatste vijf jaar zijn de schul den jaarlijks met bijna 1 milliard mark toegenomen. De landbouw moet dientenge volge meer opbrengen, om niet achteruit te gaan, en 1,5 a 2 milliard meer, om te ren- deeren. De vraag is nu maar, hoe kan dit worden bereikt? In den laatsten tijd laten zich weer „deskundigen" hooren en preeken dat men den landbouw van één punt uit kan genezen. Vroeger heerschte de meening, dat men alles met in- en uitvoerrechten in orde kon brengen, maar dit is langzamer hand opgegeven. En nu zoekt men naar won dermiddelen. Zoo'n geneesmiddel zal men echter op het oogenblik zeker niet, en ook in de toekomst waarschijnlijk nooit vinden. Ik geloof niet aan zulke dingen en ik ben van meening, dat de landbouw niet mag worden verleid door zulk een dwaling. Ik weet, dat de heele wereld vol douane muren staat en dat deze dagelijks nog hoo ger worden en ik ben er me van bewust, dat Duitschland, om niet ten onder te gaan beschermd moet zijn. Dit geldt vooral voor den landbouw. Maar er zijn gevallen, waar die in- en uitvoerrechten niets kunnen uit richten. Het probleem is enkel en alleen of er middelen bestaan om den landbouw tot een gelijkmatige productie te brengen, waardoor niet jaar op jaar verschillen van millioenen ontstaan. Dit zal niet best gaan, nu wij de natuur niet in onze hand hebben en de droge zo mer van 1929 na een langen kouden winter b.v. een groot tekort aan gras deed ontstaan terwijl andere jaren weer, door andere in vloeden, oogsten die 50 a 75 pet. hooger zijn, zullen geboekt worden. Definitief kan de crisis in den landbomv alleen hersteld worden, wanneer de voort brenging technisch verbeterd wordt, ver meerderd en naar den smaak van den ver bruiker gericht Dit geldt vooral voor de zuivelbereiding, welke op het oogenblik al een waarde van 3 milliard op de markt brengt; daarbij voert Duitschland nog voor een half milliard, boter en kaas. in. Als we onze economie op den juisten weg brengen, kan zonder bijzondere arbeidsvermeer- dering en zonder aanmerkelijk meer uitga ven niet alleen een halve milliard in voer overbodig worden, maar er kan ook een half milliard meer uit de zuivelbereiding worden gewonnen en wel door de melk op den weg van producent tot consument één Pfenning per Liter goedkooper te maken en het verbruik van melk, boter en kaas 10 te verhoogen. Dit laatste maakt 300 millioen mark uit en de ééne Pfenning van den goed kooperen weg 200 millioen mark. Meer melkdrinken en boter en kaas eten dus. Ja, krijg ze daar maar eens toe, dat zou een mooie zaak worden. Maar 'k ge loof, dat bij de hooge boterprijzen de Hol- landsche huisvrouw en vermoedelijk ook de Duitsche, niet spoedig tot d.ez.e, hoe nuttige zaak ook, overgaat Wat de vogel- en eier-productie aangaat, moet men er in slagen, een groot gedeelte van den invoer overbodig te maken. Deze groot) een tijd over. Men heeft 't maar kor ten tijd maar dan ook vaak in groote hoe- eelheden. Gaat dus overvloedig voederen en krijgt weinig melk en van een slechte kwaliteit, wansmakelijk soms. Zoo erg, dat melkventers in de steden er de klanten mee kunnen ver liezen. De boter smaakt er zelfs naar. De rijksveeteeltconsulent Zwagerman raadt dan ook aan, niet te veel te geven. Aan vee op stal 25 kg. tot hoogstens 40 kg. en dan dikwijls in kleine hoeveelheden verstrekken. De bakken goed schoon houden en hooi. stroo en krachtvoeder bijgeven en voor darmstoornissen per dag en per dier een half ons keukenzout en een ons geslibt krijt ge ven, Vee, dat nog in de weide loopt, geve men ook hoogstens 25 kg. en voeren wat kracht voeder, zout en krijt bij. Laat men de dieren vrij dan nemen ze wel driemaal zooveel, wat zeer verkeerd werkt en groote verspilling is. Ga ze liever inkuilen, lees de artikelen daarover in ons blad. Men bedenke wel, dat kuilvoeder een uit muntend voer is en geen nadeeligen invloed behoeft te hebben op melk en boter. Nadeelige- invloeden moeten steeds ge weerd worden, zooveel ons mogelijk is en wij vonden het een zeer verstandige vraag welke ons gedaan werd door een boer, waarmee we dezer dagen de weilanden in de Betuwe bezochten. We bezochten zijn melkvee, dat ten deele hier, en ten deele daar was en moesten verschillende landen passeeren, weilanden zoowel als bouwland. Hij vroeg ons nl. of deze landen ook nog kalkgebrek zouden hebben. "t Eenigste wat ik antwoorden kon was: laat hot 'k Vermoed dat er wel geen overmaat van kalk gevonden zal worden. Maar de invloed van kalk op den oogst is zóó groot, dat het wel de moeite loont zijn landerijen te laten onderzoeken en naar be wind van zaken te handelen. Vooral voor mijn geleider, die op zijn bouw land veel groentenzaden op contract voor een groote zaadhandelfirma verbouwde, scheen mij een juiste kalktoestand een nood zakelijkheid. Maar niet alleen voor deze, ook voor eiken anderen grondgebruiker is het noodzakelijk, dat hij zijn grond leert kennen ook wat kalk- gehalte aangaat. Proeven zijn daar, die bc- ijzen van welken grooten invloed kalk is. Wij komen daarop nog wel eens terug in een of ander artikel. Voor vanavond genoeg gepraat Tot de volgende week. bedraagt op het oogenblik meer dan 400 millioen per jaar. Aen fruit groenten en Zuidvruchten voert Duitschland jaarlijks voor meer dan 000 millioen Mark in. Onge twijfeld kan ook hier voor een half milliard meer geproduceerd worden, zoodat op dit gebied een verder gedeelte der ontbrekende geldmiddelen beschikbaar komt Maar ik moet hieraan toevoegen, dat er tegelijk met de vermeerdering der productie een organisatie voor verbruik en afzet op al deze gebieden moest worden ingevoerd. Ik hoop ook, dat hot gelukken zal den land bouw te ontlasten van belastingen en rente. De uitvoering van het Young-plan zal het wel mogelijk maken, dat er eindelijk een financieele regeling tusschen Rijk, landen en gemeenten tot stand komt, waarvan he'. doel moet zijn: verlaging der directe be lastingen. Plet gevolg van deze regeling moet minstens een vermindering der lasten met 200 milliard beteekenen. Het is verder verkeerd om 9teeds te roe pen, dat de staat alleen hulp kan brengen. We hebben immers gezien, dat mei hoogere in- en uitvoerrechten alleen, nog niets wordt bereikt. Er blijft dus, als de staat, per sé moet helpen, alleen dwangcconomie over. Maar dat zullen niet velen in Duitschland wenschen en allerminst de landbouwers. Maar ook in ons land zijn wij. wars van dwangeconomie. Dat kan niet anders leiden dan tot vervorming en ontwrichting. In sommige opzichten mag dwang -goed te keuren zijn, als het bedoelt bescherming tegen verkeerde praktijken, of schadelijke invloeden, doch een dwangeconomie is o.i. zeer verwerpelijk. Een huishouding door dwang bestuurd valt te eeniger tijd uiteen. 2ooals ik boven reeds heb gezegd, kan volgens mijn meening vooral een betere or ganisatie van voortbrenging en afzet ver betering brengen, dit met hulp van den staak De gedachte, dat de staat almachtig is en alles moet regelen, deugt niet voor de individucele economie. Met de middelen, die ter beschikking staan, moet de productie van den landbouw met twee milliard wor den verhoogd, zonder de vrije economie uit te schakelen. Daarover gaat de strijd. Slaagt men hierin, dan zal de landbouw gezond worden en de Duitsche economie door den landbouw zóó worden bevrucht, dat het aan tal vverkloozen aanmerkelijk zal afnemen en de Duitsche betalings- en handels-balans van dien aard worden, dat onze economische onafhankelijkheid en onze internationale be talingskracht verzekerd is. Met veel instemming lazen we het laatste gedeelte. Een zin hebben we zelfs vet laten drukken, omdat het wel eens goed aandoet dit ook uit andere mond te hooren. Neen de Staat is niet almachtig en als die ingrijpt gaat het vaak met een koude bevriezende greep. Een Leerzame Proef Rijkslandbouwconsulent ir. O. J. Cleverin- ga te Zutphen schrijft: In 1929 wertj op bovengenoemd proefveld, geëxploiteerd door J. Bibo te Epe, Zegehaver verbouwd op oud hoog bouwland op den enk bij Zuuk teneinde te laten zien, hoezeer dit gewas gevoelig is voor den kalktoestand en voor de daarbij gekozen zure of alcalische meststoffen. De kalktoestanden waren vóór het zaaien en na den oogst vrijwel precies dezelfde, nl. ge middeld 10, —20 en —28. Uit het grond onderzoek bleek dircot weer de nadeelige invloed van zwavelzure ammoniak op den kalktoestand. De perceelen zijn 2 aan 2 steeds gelijk behandeld. Het kalkrijke —10 perceel, bemest met chili, is echter S, tegenover dat met zwavelz. ammoniak 11. Bij de 20 perceelen is dit —IS en —22. B" '<e kalk- armste perceelen is de kalktoestand tot een grens gedaald, waarbij deze vrijwel het ui erslc heeft bereikt, zoodat beide perceelen dcnzelfden kalktoestand 28 vertoonden. De grond werd in het begin van December ge spit en wegens den langdurigen winter eerst op 28 Maart bemest en tegelijk bezaaid. De bemesting bedroeg per H.A. 400 kg. 40 kalizout, 700 kg. slakkenmeel (in den vorm var. ïosforzure voederkalk) cn 60 kg. zuivere stiks.of, nl. 400 kg. chili tegenover 300 kg. zwavelzure ammoniak, terwijl 110 kg. Zege haver op 20 cM. rijen a. 'nl werd gezaaid. Op 23 April stond de haver reeds flink in rijen, maar vertoonde nog geen enkel ver schil in groei, daar alle planten nog op het voedsel van de korrel teerden en dus de voor- en nadeelen van een goeden en slechten bodemtoestand nog niet ondervonden. Op 25 Mei traden reeds zeer groote verschillen op. geheel overeenkomstig de verwachting. De —10 perceelen ontwikkelden zich schitterend doch de chili bij S was toch nog zeer'veel beter dan de zwavelzure ammoniak bij —11. De laatste vertoonde zelfs in zeer zwakken vorm de Hooghalensche ziekte. "De kleur van dit perceel was dan ook iets minder goed. De —20 perceelen waren veel minder ontwik keld en beide Hooghalcnsch ziek. De haver met chili bij 18 had echter in zijn geheel nog een groene kleur ,was alleen licht ge tijgerd en betrekkeijk nog gezond, terwijl die met 7.w. ammoniak bij 22 flink Hoogha- lensch ziek was en in zijn geheel een gele tint Dan worden we Verambtenaard en laat ons daar alstublieft van verschoond blijven. Nu hopen we echter dat Duitschland op voortbrengingsgebied niet dadelijk onafhan kelijk wordt. De malaise zou er bij ons te grooter om worden. Wij ?ijn op het buiten land aangewezen. Maar men ziet het: alles wordt gedaan om voor zich zelf te zorgen en het geld dat nu het land nog uitgaat te be houden. Bij het streven om onafhankelijk te wor den zal natuurlijk degene, die het best ge- ntist kan worden het eerst verdwijnen. Wij moeten in elk opzicht er naar streven de beste waar te leveren. Ze moeten ons noodig hebben en blijven hebben. met sterke tijgering vertoonde. De 28 per ceelen waren beide in erge mate Hoogha- lensch ziek, doch ook hier was nog een zeer groot verschil. De met zwavelzure ammoniak bemeste perceelen waren doodziek. Deze verschillen zijn in den loop van den zomer steeds over tuigender geworden. Het proefveld was daar door voor de omgeving buitengewoon leer zaam. De haver met chili bij —8 muntte ver boven alle andere perceelen uit en gaf het mooiste gewas, dat men zich denken kan, niettegenstaande den toch zeer drogen zomer. De zw. amm. bleef hierbij vnr achter. Hoe zeer de kalktoestand den groei beheérscht blijkt uit de stroo- en zaadopbrenggt die per H.A. bedroegen: kalktoestand stroo zaad: in K.G. in in H.L. in —10 7200 100 104 100 —20 5300 74 77 74 —28 4100 57 49 47 Een hoogste opbrengst van 104 TIL. haver per H.A. gemeten land mag uitstekend wor den genoemd. Deze werd bereikt bij —10. Bij —20 is deze reeds gevallen op 77 HL. of slechts van de hoogste opbrengst. Bij 28 (een kalktoestand, waarin nog heel wat oude bouwlanden verkeeren) is de oogst zelfs te rugvallend op 49 H.L. of minder dan de helft van de hoogste opbrengst die met precies dezelfde bemesting werd verkregen bij —10. Het eerste doel: te laten zien, dat de kalktoestand den groei totaal beheerschf is dus ten volle bereikt. Het tweede doel was den ipvloed van de keuze der meststoffen te demonstreeren. Deze blijkt uit het volgende overzicht: kalktoest. bemest, stroo zaad in K.G. in in HL. in —8 chili 7500 100 110 100 11 zwav. amm. 6900 92 89 89 —IS chili 5500 73 88 80 22 zwav. amm. 5100 68 70 64 —28 chili 5000 67 60 55 28 zwav. amm. 3200 43 3S 35 HILLEGERSBERG, het Postkantoor Ruime beschikbaar. Bevragen r L. LUITEN, Bergweg 162. pCt. en in zaadopbrengst zelfs 11 pCt. achter. Bij de —20 kalktoestanden is het stroo-op- brengst 5 pCt. beneden de chili en de zaad opbrengst zelfs 16 pCt. Tenslotte is op de zeer kalkarme perceelen 28^) de stroo-op- brengst bij de zwav. ammoniak 24 pCt. slech ter dn van de chili, terwijl dit verschil bij het zaad 20 pCt, bedraagt. Hier is dus nog eens weer zeer duidelijk aangetoond hoe bui tengewoon nadeelig de zwaveizure ammoniak niettegenstaande de lage prijs, zelfs bij goede kalktoestanden op onze zandgronden is. De proefnemer verdient lof voor de nauwkeurig heid, waarmede de proef is uitgevoerd. Opening t Lagere Tuinbouwschool te Barendrecht. Installatie van het Hoofd. Positief Christelijk onderwijs. Gister had de opening plaats van de Tuin bouwschool te Barendrecht, in tegenwoordig heid van 't Bestuur der Vereeniging tot be vordering van 't tuinbouwonderwijs op 't Eiland IJsselmonde en Omstreken en de Commissie van Toezicht. De voorzitter, Burgemeester Klein, van Ridderkerk, onende de bijeenkomst en heet te allen hartelijk welkom, inzonderheid den Inspecteur van 't Landbouwonderwijs als vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De voorzitter bracht met nadruk naar vo ren, dat de school officieel D.V. in 1930 min of meer feestelijk zal worden geopend en dat cleze bijeenkomst eigenlijk niets anders be oogt dan een begin der lessen in een hulp lokaal en de installatie van het H. d. School. Wijzende op 't groote nut van 't tuinbouw, onderwijs op 't Eiland IJsselmonde gaat spr. in korte trekken na, wat er zooal gevraagd wordt van den tegenwoordigen tuinder, wil hij met eenig succes zijn bedrijf uitoefenen. Met den wensch dal Gods onmisbaren ze gen op dit aangevangen werk mag rusten, verklaart spr. de school voor geopend en geeft het woord aan den heer Winter- m a n s, Inspecteur van het Landbouwonder wijs. De Inspecteur acht naast T wetenschap pelijk onderwijs ook noodig de vorming van 't karakter, aan deze scholen een zeer voor name factor. Het hoofd der school zal zich. dat ten volle bewust moeten zijn. Dan zal met Gods hulp deze school worden tot heil en zegen. Spr. richt zich daarna tot het hoofd der school met den wensch, dat hij zijn arbeid met zeer veel vrucht mag be kroond zien en in de beste harmonie met allen mag samen werken. Dat hij niet al leen mag zijn de onderwijzer, doch ook de opvoeder van de leerlingen. Daarna spreekt Burg. Bax in zijn dub bele kwaliteit als burgemeester van de ge meente, waar de school gevestigd wordt en tevens als lid van de Commissie van Toe zicht. Al brengt de bouw der school met zich, dat er tamelijk zware fin. offers van de gem. Barendrecht gevorderd worden, toch acht spreker zich gelukkig met de school in zijn gemeente, omdat er In m dan een opzicht groote behoefte bestond aan een dergelijke inrichting. De heer Wiersma, Rijkstuinbouwconsu- lent voor Zuid-Holland zet op zeer duide- "lijke wijze uiteen, hoe de school eigenlijk is ontstaan. De heer Bitter, Inspecteur van het M. O. te Rotterdam richt zeer hartelijke woor den tot de leerlingen. Ten slotte geeft het Hoofd der school, de heer J. Berghuis een uiteenzetting van wat er zooal op school wordt gegeven. De leerlingen worden in 2 klassen verdeeld en de lessen worden gegeven op Maandag en Donderdag aan klasse I, op Woensdag en -Vrijdag aan klasse II. Spreker brengt met klem naar voren, dat het onderwijs een po sitief Christelijk karakter zal dragen. Dat alleen dan de opvoeding tot haar recht kan komen, wanneer er rekening wordt gehou den met Gods ordinantiën. En hiermee aan vaardt hij de betrekking als Hoofd der school na dank betuigd te hebben voor de woorden tot hem gericht. Hierna sloot de voorzitter en ging he£ Hoofd der school de lessen bespreken met de leerlingen. PRAATJESMA, IR. Nederland is weer op de derde plaats gekomen; het verschil met Duitschland is nog slechts gering. Bij den bouw van motorsche pen, en wat de te water ge laten en op stapel gezette scheepsruimte betreft, heeft Nederland de twsedo plaats reeds bereikt. Uit de drie-maandelijksche opgaaf van Lloyd's Register of Shipping (blijkt dat de scheepsbouwnijverheid in ons land zich in betrekkelijken welstand mag verheugen; gere kend naar de bruto inhoud van d<e in aam bouw zijnde schepen heeft Nederland de derde plaats onder de scheepsbouwende lan den, waarvan het door Japan tijdelijk was verdrongen, weer bezet, en terwijl de cijfers voor ons land ook in vergelijking met vroe gere tijdvakken zeer gunstig zijn, is het ver schid im-et Duitschlandi, dat op de tweede plaats komt ac'hter Groot-Brittarwnië mei Ierland, tot slechts 11.000 ton ingekrompen; de moeilijkheden waarmede de scheepsbouw nijverheid in Duitschland heeft te kampen hebben de bedrijvigheid in dat land sterk doen verminderen. Op 30 September waren 741 zeeschepen van meer dan 100 ton bruto inhoud elk, met een gezamenlijken inhoud van 2.S17.339 ton (1 ton is 2.83 MJ) over de geheele wereld in aanbouw, of 18 schepen en 20.8S6 ton dan op 30 Juni 11. doch 134 schepen en 295997 ton meer dan op September 1928. In_ Neder land waren op genoemden datum 55 sche pen met een bruto inhoud van 224.029 ton onderhanden, of 16 schepen met 51,623 ton meer dan op 30 Juni 1.1. en 5 schepen met 32,739 ton meer dan op 30 September 1928. De verbetering in ons land heeft uitslui tend betrekking op motorschepen; ook in Groot-Briltannië, Zweden en Denemarken neemt de bouw van motorschepen toe, ter wijl in andere landen, w.o. ook Duitschland minder motorschepen in aanbouw zijn dan aan het einde van het tweede kwartaal. Over den geheelen wereld zijn 303 motor schepen van 1,531,613 ton in aanbouw; het Nijderlandsche aandeel is gestegen tot 39 motorschepen met 189,S29 ton, of 15 schepen met-52,274 ton irmor dan op 30 Juni 1.1. en 13 schepen met 72,919 ton meer dan op 30 September 1028. Stoomschepen komen met grooter verschil in de het voorafgaande kwar taal op do twrede plaats; over de geheele wereld zijn 409 stoomschepen met_ 1.274,754 ton onderhanden, waarvan in Nederland slechts 16 stoomschepen met 31,200 ton, of 1 schip meer doch 001 ton minder dan op 30 Juli 1.1. en 7 schepen niet 39,890 ton min der dan op 30 September 192S. Terwijl de gemiddelde grootte der over de geheele wereld onderhouden stoomschepen in het afgcloopen kwartaal onveranderd is gebleven op 3,117 ton. is die van op Neder- landsche werven onderhanden stoomsche pen gèdaald van 2,323 tot 2,140 ton; de ge middelde grootte der over de geheele wereld in aanbouw zijnde motorschepen is geste gen van 4,973 ton tot 5,055 ton, doch is voor Nederland gedaald van 5,731 tot 4,868 ton. Bij den bouw van motorschepen komt Ne derland op de tweede plaats onmiddellijk achter Groot-Britannië met Ierland, waarop 30 September niet minder dan 101 motor schepen met 651,875 ton bruto inhoud onder handen waren; Japan komt op de derde plaats met 21 motorschepen en 148,610 ton, Zweden op de vierde plaats met 22 motor schepen en 103,292 ton. Over de geheele wereld zijn in het derde kwartaal 157 stoomschepen met 397,250 ton te water gelaten en slechts 130 stoomsche pen rnet 294,065 ton op stapel gezet, tegen over 69 motorschepen met 310,845 ton, die de hellingen hebben verlaten, staan echter 90 motorschepen met 363,795 ton, die op sta pel gezet zijn. Wanneer ook de schepen, die niet van eigen voortstuwingswerktuigen zijn voorzien, worden medegeteld, zijn 12 schépen met 64,679 ton minder op stapel gezet dan te water gelaten; in Nederland zijn echter 9 schepen met 3,434 ton meer op stapel ge zet dan te water gelaten. Van de Nederlandsche werven zijn gedu rende het derde kwartaal 15 schepen met een bruto inhoud van 74,064 ton te water ge laten, of 4 schepen met 45,654 ton meer dan in het tweede kwartaal van 1929 en 4 sche pen minder, doch 0,404 ton meer, dan in het derde kwartaal van 1928. Hierbij waren slechts 4 stoomschepen met 8,089 ton, of 3 schepen met 3,841 ton minder dan in het vorige kwartaal en 5 schepen met 19,661 ton minder dan verleden jaar; het aandeel der motorschepen is echter gestegen tot 11 met 65,975 ton, of 9 schepen met 49,975 ton meer dan in het vorige kwartaal en 2 schepen met 26,515 ton meer dan verleden jaar. Op stapel gezet zijn in ons land 24 sche pen met 77,498 ton, of evenveel schepen doch 40,124 ton meer dan in het tweede kwar taal van 1929 en 13 schepen met 47,548 ton meer dan in het derde kwartaal van 1928; hierbij waren slechts 3 stoomschepen met 4,764 ton, of 7 schepen met 10,555 ton min der dan in het vorige kwartaal en slechts 1 schip met 12,476 ton minder dan verleden jaar en 21 motorschepen met 72,734 ton, of 7 schepen met 50,679 ton meer dan. in het vorige kwartaal en 14 schepen met 60,024 ton meer dan verleden, jaar. De gemiddelde grootte der over de geheele wereld óp stapel gezette stoomschepen (2,262 ton) is ,268 ton kleiner dan von de te water gelaten stoomschepen', voor Nederland is 't verschil 434 ton- (1.5SS en 2,022 ton); de ge middelde grootte der over de geheele wereld op stapel gezette motorschepen (4,042 ton) is 463 ton kleiner dan ter te water gelaten motorschepen, voor Nederland is het ver schil zelfs 2,536 ton (3,464 en 6,000 ton). Van de over de geheele wereld onderhan den stoom* en motorschepen van minder dan 2,000 ton bruto inhoud elk worden, naar het aantal gerkend, 10.9 (vor. kwart. 6.6) pet in. Nederland gebouwd, voor schepen van 2.000 tot 10.000 "ton is-het aandeel van ons land 3.5 (3.0 pet), en vcor schepen van 10,000 ton en grooter zelfs 22.2 (14.9) pet. Wanneer de cijfers der Britsche scheeps bouwnij verheid worden uitgeschakeld, ls hei aandeel van Nederland voor schepen van minder dan 2,000 ton 17.1 (11.4) pet., voor schepen van 2,000 tot 10,000 ton. 7.7 (6.4) pet, en voor schepen van. 10.000 ton en grooter 37.0 (28.0) pet Zonder de Sn Duitschland onderhanden stoomturbines zijn over de geheele wereld 7S4 scheepsmachines met een gezamentlijk vermogen van 2,289,971 p.k. in aanbouw, het aandeel van Nederland is in het afgeloopen kwartaal gestegen tot 42 machines en 135,180 p.k., of 4 machines en 16,290 p.k. meer dan op 30 Juni 1.1 en 2 machines met 11,120 p.k. meer dan op 30 September 1928. Ons land heeft bij den bouw van scheepsmachines Frankrijk voorbijgestreefd, zoodat wij thans de vierde plaats bezetten achter Groot-Brit tannië, Denemarken en Duitschland. Onder toezicht van Lloyd's Register of Shipping worden 368 schepen met 1,688,084 ton bruto inhoud gebouwd, of 59,2 pet. van het wereldtotaaL BRUTALE INBRAAK. Bij een inwoner van Castricum (N.-H.) werd inbraak met diefstal gepleegd. Van het z.g. „bedbordje" bleek een geldkistje ver dwenen te zijn, dat ongeveer f 2000 inhield. EEN DOODELIJKE STAP. In de Hengelosche straat te Enschedé werd 's avonds de 40-jarige Wielinga, dia plotseling van het trottoir stapte, door een auto uit Hengelo overreden. De ongelukkige overleed in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen. BESCHONKEN PIRATEN. Men meldt ons uit IJsselmonde: Mej. H. bemerkte, dat bij een parlevinkers boot iemand buitenboord hing, terwijl drie daarin zittende personen hem trachten te verdrinken. Deze laatsten waren in beschon ken toestand. Toen zij naar de boot ging heeft zij ze allen aan wal laten komen, en iemand naar den burgemeester gezonden, die direct ter plaatse was en proces verbaal opgemaakt heeft. Men heeft getracht hem nog van zijn geld te berooven, wat echter niet gelukt is. DE DOODELIJKE DAMP. Men meldt ons uit Gorinchem: De alleen wonende bejaarde G. C. V. al hier was Dinsdagmorgen niet op cijn werk' en de deur was gesloten. Bij opschuiving van het raam werden de buren een sterke gaslucht gewaar. Het kraantje van een gasconfoor stond open. V. lag te bed en leefde nog, doch was buiten kepnls. Per brancard is hij naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand, is zorgwekkend. SPAARBANK VOOR DE STAD AMSTERDAM. Het bestuur van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft uit de overweging, dat de krachtige financieele positie van deze Spaar bank en haar aanzienlijk reserve-kapitaal zulks toelaten, besloten om met ingang van 1 Januari 1930 de rente te verhoogen van 2,64 pet. tot 3 pet. THE TEXAS CORPORATION. De firma's Mendelssohn Co. en Pierson Co. te Amsterdam en R. Mees Zoonen te Rotterdam berichten, dat zij de inschrijving op de restcerende 750,000 (8 250,000 zijn reeds in het buitenland geplaatst) 5 pet Con verteerbare Sinking Fund Goud-Debantures (deel uitmakende eener leening van 100 millioen, waarvan 8 75,150,000 in Amerika en 3,850;00C in het buitenland zyn geplaatst) van The Texas Corporation te haren kantoren openstellen op 21 October (te 's-Gravenhagc ook bij de heeren De Bas Co.) tot den koers van 99% pet., Amsterdamsche usance, plus opgeloopen rente van 1 October 1929 tot den dag van betaling. De betaling moet geschie den 29 October a.s. Elke debenture zal, naar keuze van den houder, a pari converteerbaar zijn in gewone aandeelen der Maatschappij tegen de volgende koersen per aandeel, met verrekening van interest en dividenden: tot en met 1 Oct. 1930 j a 70; daarna tct en met 1 Oct. 1931 a 75; I id. id. 1 Oct. 1934 k 80; id. id. 1 Oct. 1939 a 8 100; daarna tot den vervaldag 8 125. De opbrengst var. de verkoop dezer deben- tures zal voorzien in gelden voor de verdere uitbreiding van het bedryf der maatschappij door vergrooting: en verbetering van de in-1 richtingen voor productie, transport, raffinage en distributie der dochtermaatschappijen, en voorts voor andere doeleinden, het bedrijf be treffende. In de vijf jaren, geëindigd 31 Dec. 1928 de acht maanden geëindigd 81 Augustus 1929 waren de jaarlijksche gemiddelde ontvangsten 8 39.S20.391. De maximum jaarlijksche rente last op de gezamenlijke gefundeerde schuld der Maatschappij en onderhoorige Maatschap pijen, welke na uitgifte van deze debentures zal uitstaan, bedraagt 8 5,911,000. BRAZILIË. Het blad „Do Brazil" deelt mede, dat de pogingen em in New-York of Londen een leening te krysen van 8 9 millioen om de koffie-markt te beschermen tegen de huidige productie-crisis, zyn mislukt. (Reuter). SEABOARD AIR LINE RAILWAY COMP. Volgens door het Administratiekantoor Broes Gosman c.s. ontvangen telegrafische berichten uit New-York biedt de Seaboard Air Line Railway Cy. aan de houders preferente c-n gewone aandeelen het recht aan om in te schryven op nieuwe gewone aandee len zonder nominale waarde in verhouding van twee nieuwe aandeelen voor elk aandeel in hun bezit voor 8 12 per aandeel, behoudens goedkeuring door de Interstate- Commerce Commission. Zoodra die goedkeuring verkre gen is zullen data en verdere bijzonderheden worden medegedeeld, alsmede die omtrent verwisseling van de bestaande gewone aan deelen in nieuwe zonder nominale waarde en der bestaande preferente in nieuwe preferent* aandeelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10