PEEK&OOPPENBURG De OezelMge DE MOORD TE ROTTERDAM Gemengd Nieuws. U KOOPT T VOORDEELIGST in ttuhkamer en Salon vragen zoo nu en dan eens DINSDAG 15 OCTOBER 1929 Termijn van in verzekering- st3lling verlengd. In het onderzoek was vanmorgen vroeg alleen dit nicuxys, dat de termijn van in verzekering stelling van den verdachte, die Zaterdagmorgen te half twaalf werd gear resteerd, opnieuw is verlengd. Het onderzoek in deze merkwaardige zaak brengt telkens nieuwe verrassingen. Meent men het eene oogenblik, dat er wat meer licht komt, even later kan dat weer ver anderd zijn in zwarte duisternis, terwijl een spoor, dat men al bijna voor dood had ver klaard, later weer alleszins levensvatbaar kan blijken. Bij het onderzoek naar de rol, die de ver dachte, die nog in verzekering is gehouden, heeft gespeeld, is allereerst gebleken, dat hij nog gezocht werd voor een ander zeden delict, waaraan hij zich ongeveer een half jaar geleden had schuldig gemaakt. Bij die gelegenheid was hij op heeterdaad betrapt, maar wist te ontvluchten, piet achterlating van een Manchester-jas en een fiets. Later bleek, dat hij zich verstopt had in het Witte Dorp. Bij deze gelegenheid heeft men de achter gelaten jas en fiets weer eens voor den dag gehaald en vertoond aan menschen, die deze voorwerpen mogelijk zouden kunnen herken ncn. Inderdaad bleek dat het geval to zijn, zoodat de verdachte die in verband met den moord op Blij dorp was gevat, ook voor deze zaak nog voor zal moeten komen. Inmiddels wil dit nog niet zeggen, dat hij in de zaak Blijdorp volmaak^ schuldeloos is bevonden. Gister zijn nog eenige bezwarende omstandigheden legen hem gevonden, die de zaak weer een ander en voor den verdachte minder gunstige wending gaven. Deze om standigheden maakten het gewenscht de in verzekering stelling te verlengen. Nader wordt gemeld: De politie heeft thans ook den tweeden verdachte in de moorzaak te Rotterdam op vrije voeten gesteld, omdat deze zijn alibi, dat aanvankelijk moeilijk te controleeren was, heeft weten te bewijzen. Van enkele duistere punten in zijn verkla- riugen is de waarschijnlijkheid aangevuld zoodat er niet langer aanleiding is den man langer vast te houden. Woensdag wordt hij echter naar de 4e afdeeling overgebracht in verband met een ander zedendelict, dat met deze zaak evenwel niets uitstaande heeft. De politie is er verder in geslaagd den eigenaar op te sporen van de fiets die in be schadigden toestand op de Wijnhaven aan getroffen werd. Het bleek dat de man daar aangereden is en zijn fiets achtergelaten had. Ook dit houdt met de moordzaak geen enkel verband. Groote ontroering in de Schommel straat. Hoezeer de zaak Blijdorp de gemoederen in beweging heeft gezet blijkt wel uit de gewel dige volksoploop, die gisteravond in de Schommelstraat is veroorzaakt. Buren kwa men te omstreeks 4 uur de moeder van een 14-jarig meisje waarschuwen, dat haar doch tertje door een 60-jarigen schoenmaker in de Schommelstraat was meegetroond. De man zou, toen het kind eenmaal binnen was, de gordijnen hebben gesloten en de cleur op slot gedraaid. Nadien had men niets meer van het kind gezien. Inderdaad bleek de deur gesloten te zijn en op het bonzen van de vrouwen werd geen gehoor gegeven. Er ontstond nu een gewei dige volksoploop. Het gerucht van de ontvoering had zich snel verspreid en -honderden verzamelden zich voor de woning van den schoenmaker. De menigte nam een dreigende houding aan. Inmiddels was ook de politie gewaarschuwd, maar ook deze kreeg geen gehoor. De zaak kreeg een bedenkelijke kant en juist begon de politie zich gereed te maken om met geweld naar binnen te dringen, toen de schoenmaker de straat in kwam loopen. Hij opende de deur en de politie met de moeder ging naar binnen, maar men vond er het meisje niettotdat bleek, dat zij zich in een grooten koffer verborgen had 1-Iet bleek, dat zij zich daarin had verstopt uit vrees voor haar moeder, die zij had hoo ren roepen. Zij was dien middag bij den schoenmaker gekomen die nu niet in, alles goed bekend stond, met de mededeeling. dat zij zich onwel gevoelde, waarom ze dan ook niet naar haar atelier wilde gaan. Thuis durfde ze niet te blijven, bang voor slaag van haar moeder, en daarom had ze ge vraagd, of ze in het huis van den schoenma ker inocht blijven. Deze had hierin toege stemd, maar daar hij schoenen moest bezor gen had hij het huis verlaten en op verzoek van het meisje de deur op slot gedaan. Toen deze haar moeder hoorde, was zij in den kof fer gekropen. De zedendienst is met het geval op de hoog te gesteld en zal onderzoeken wat er tegen den schoenmaker en voc'r het meisje gedaan moot worden. Tot laat in den avond is het gister in de Schommels!raat heel druk geweest en lan gen tijd hield het gerucht in de stad stand, dat er een meisje in een kist zou zijn ver moord De schrik zit er in! Oak Overschie in rep en roer. Ook Overschie is gister met een soortgelijk geval in rep en roer gebracht. Ook hier ging het gerucht, dat een meisje was ontvoerd. Het echtpaar P. was bij de politie gekomen met. de mededeeling, dat hun 12-jarig doch-' tertje door een onbekenden man was ont voerd in dc richting Rotterdam. De politic heeft direct een onderzoek inge steld en er kwamen zelfs getuigenverklarin gen, die niet mis waren. De een vertelde, dat hij gezien had, dat de „Ivef" een 20-jarig man was geweest, de ander had gezien, dat hij het meisje een pakje kauwgummi had gegeven. Alle auto's en autobussen werden aange houden, maar zonder resultaat Plotseling kwam echter dc ontknooping van het „drama". Van Se school, waar het meisje ook niet was komen opdagen, kwam bericht, dat de groote onbekende het meisje daar behouden had afgeleverd. Het was Ttee- lcmaal geen schurk, maar een fatsoenlijk man, die den weg had gevraagd naar een wasscherij. Daarna had de man het kind zelf naar school gebracht. Spoedig keerde dc rust weer in Overschie, maar in Rotterdam was inmiddels liet ge rucht doorgedrongen, dat in Overschie ook al weer een meisje was vermoord NEDERLANDSCHE VROUW BEROOFD IN EEN FRANSCHE BADPLAATS. Onlangs werd in een hötel te Biarritz, een Fransche badplaats, een diefstal gepleegd ten nadeele van de eehtgenoote van den Ne- derlandschen consul. Ontvreemd werden daarbij verscheidene sieraden, een ring met diamant, een collier van 47 parels, een arm band met diamanten, een armband met sma ragden en briljanten, een broche met sma ragden cn briljanten en een ring met drie diamanten, ter gezamenlijke waarde \an meer dan twee 'milliocn francs. Van deze sieraden wordt thans in Neder land opsporing verzocht. Afbeeldingen ervan berusten aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam. Op de teruggave is een beloo ning van 232.0(10 francs nestckl, die zal wor den uitbetaald, in evenredigheid met de waarde van de juweelen die terecht gebracht zijn. EEN VREESELIJK SCHOT. De jaahtopziener K. te Berkel (N.-Br.) had 's morgens negen uur zijn kosthuis verlaten en was daar sedertdien niet teruggekeerd. De gemeentepolitie stelde, in samenwerking met de maréchaussée van de brigade Tilburg, een onderzoek in, hetgeen tot resultaat had, dat in het struikgewas bjj de Helleputten onder Berkel het lijk van den vermiste werd gevon den. Het lylc vertoonde een schotwonde boven het linkeroog. K. was den laatsten tijd ten prooi aan een groote zwaarmoedigheid. Hij was 25 jaar oud en ongehuwd. Misdaad is uitgesloten. EEN RARE SNUITER TUSSCHEN DE BANANEN. De vogelspin als verstekeling. Een fruithandelaar te Zandvoort ontdekte in zijn winkel een reusachtig groote spin met een lijf van 3>/£> a 4 c.M. en dikke behaarde pooten van 6 a 7 cM. lengte. Het dier bleek een vogelspin t,e zijn, die in Brazilië en Suriname leeft in-holen in den grond. Deze holen zijn ongeveer GO cM diep, schuinafhellcnd en hekleed met een zijdeachtig bekleedsel. Tegen den avond gaat de spin bij de opening op den loer liggen om met haar scherpe gifklauwen iiïfeecten en kleine dieren te grijpen. Kleine dieren zooals veldmuisjes worden door het gif uit de gifklauwen bijna onmiddellijk gedood. Groote dieren of menschen valt deze spin niet aan. Een klauw bij den mensch wordt gevolgd door hooge koortsen. Indianen schij ncn ongevoelig te zijn voor het gif van de vogelspin. De Indianen-kinderen zijn er dan ook niet bang voor. Door reizigers in hei Amazone-gebied in Zuid-Amerika is meer malen waargenomen, dat kinderen een touw tje om liet lijf van een groot exemplaar had den gebonden en er zoo mee door het huis liepen, als met een hondje. Grootere soorten vangen in een stevig wit wcefselvogeltjes, veelal kolibris, die ze ge deeltelijk opeten, nadat eerst het bloed is uitgezogen. Deze groote soorten hebben een lichaamslengte van 6 a 7 c.M. en kunnen rnet haar dikke ruigbehaardc pooten ge makkelijk IS c.M. overspannen, d.i. ongeveer zoover, als wij met gestrekten duim cn mid denvinger kunnen overspannen. Men zal trachten de Zandvoortsche vogel spin in het leven te houden, hetgeen waar schijnlijk wol zal lukken met insecten, steen- motten, spinnen en stukjes rauw vleesch. MET BE NOORDERZON VERTROKKEN. Te Amsterdam had iemand aan een pen sionhouder in de Utrechtsches'raat een som gelds geleend, waarvoor de laatste zijn in boedel als onderpand heeft gegeven. Dezer dagen bleek het echter den geldschieter dat zijn leener naar Amerika vertrokken was, nadat hij den gcheelen inboedel had ver kocht. De geldschieter is hierdoor benadeeld voor een bedrag van meer dan f 4000. DUBBEL HUWELIJK. De Tilburgsche politie heeft, een bigamist opgespoord. Zekere P. J. W. uit Raalte, trad aldaar in 1904 in het huwelijk, aldus meldt „De Msb." Kort na de voltrekkin? van dit huwelijk verliet hij zijn jonge vrouw. Hij is toen het land ingegaan en heeft zich in 1923 te Apeldoorn opnieuw in den echt laten verbinden, zonder dat het huwelijk met de eerste partij gerech telijk ontbonden was. Eenigen tijd na dit tweede huwelijk is deze tweede wouw komen te overlijden. De man is toen weer op stap gegaan en kwam in Teteringen hij Breda terecht, waar hij in 1926 opnieuw in het huwelijksbootje stapte. Nadien ves tigde hij zich met deze vrouw te Tilburg. Een zuster van 's mans eerste vrouw had intusschen in de courant gelezen, dat W. zich metterwoon te Tilburg had gevestigd, weshalve zij derwaarts ter onderzoek uit toog. Zij heeft den man al spoedig in Til burg gevonden en herkende hem als den eersten man van haar zuster. De man in kwestie beweerde echter bij hoog cn bij laag, dat hij te Raalte nooit gehuwd was geweest en zelfs toen de politie er bij ge haald was, hield hij dat vol. Vergezeld van de Tilburgsche recherche is de man toen op transport gesteld naar Raalte, waar hij met zijn zoogenaamde eerste vrouw werd geconfronteerd. Toen deze laatste W. zag herkende zij hem aanstonds en kreeg van emotie een flauwte. Toen scheen W. het niet langer meer te kunnen uithouden en hij bekende de gezochte man te zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Men meldt ons uit Woudenberg: Met reuzenvaart kwam een auto, be stuurd door den chauffeur van Mr. v. S. de Stationsstraat alhier doorgereden, met het gevolg, dat hij bij dc Roomboterfabriek in hotsing kwam met een beladen melkwagen die juist va neen kleine hoogte afkwam, en dus niet meer kon remmen. Paard en wa gen werden tegen den grond gesmakt. Het paard werd zwaar gewond en zal waarschijn lijk afgemaakt moeten worden. Ook dc auto is zwaar beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. De inhoud der melk bussen ging totaal verloren. Mr. v. S. zal de schade vergoeden. INGEZONDEN STUKKEN. (Bullen verantwoordelijkheid der Redactie), ROODE SCHOLEN. Het zij mij vergund in uw blad eenige be denkingen te uiten naar aanleiding van uw driestar: R o o d e Scholen. U schrijft, dat het vreemd aandoet, dat door een Commissie uit de S.D.A.P. en het N.V.V. een organisatie gevormd wordt met het doel bijzondere scholen te stichten. Ik vraag me af waarom het is toch duidelijk, en zeker wel voor uw Redactie, dat, indien men ander onderwijs begeert (in dit geval nu openbaar onderwijs) dan op de Openbare School geboden wordt, men, in verband met de vigeerende Onderwijswet, er toe komt Bijzondere Scholen te stichten voor Openbaar Onderwijs. Trouwens, op deze wijze wordt ook de gouden regel der A.-R. partij: Bijzondere Scholen re gel, en Openbare als aanvulling nagestreefd. Verder zegt U, waarom niet geijverd voor verbetering van de Openbare Schelen, doch in dien men dit doet (zie uw blad van 20 Sept. onder Schoolnieuws) dan wordt men met spot overladen en is men als een zichzelf kittelende oude juffrouw enz. De fout ligt dan ook m.i. in deze niet bij de S.D.A.P. of hst N.V.V., doch bij de Onderwijswet; deze wet heeft niet zooals u zegt in haar beginsel een gevaar, neen ze deugt niet, ze is revolutionair. Leiden. C. A. P. M. Naschrift: De geachte Inzender geeft zelf een afdoende verklaring van onze bevreemding. V/at de S.D.A..P. nu in Heerlen doet, bevordert de wensch: de Bijzondere School regel; de Open bare aanvulling. Maar dat juist heeft de S.D. A-P. nooit aanvaard. Ze ging slechts uit bil lijkheidsoverwegingen met de pacificatie mee. De Openbare^ School bleef steeds haar ideaal. En nu? NauwlyJis wordt verteld, dat de Openbare School niet neutraal is, of de S.D. A-P- Saat zelf een Bijzondere School stichten. Dat moest ons in haar bevreemden; want nu laat ze. zonder verzet, waartoe de wet uitnoo- digt, de neutraliteit op de Openbare School vermoorden en ze sticht er een Bijzondere School naast, welke natuurlijk ook niet neu traal kan zijn. Nochtans is het de triumf van een beginsel en l>*t uitvloeisel van een rechtvaai-digc wet. Red. DAAR - WAAR DE KLEEDING 'T BESTE GEMAAKT WORDT TONGENS ULSTERS JONGENS RATiNE JEKKERS SOLIDE ARBEID Dit zijn de af beeldingen der bons die geldig zijn ter verkrij- gingvange- schenken. een opfrissching, waarvoor tegenwoor dig bij de winkeliers allerlei aardige nieuwe artikelen verkrijgbaar zijn. Doch hoe gaarne men ze ook zou willen hebben, het is in dezen tijd voor vele gezinnen niet mogelijk steeds weer tot aanschaffen van „luxe-artikelen over te gaan. Weet U wel dat U al dergelijke artikelen, in uitstekende kwaliteit, ge heel gratis kunt krijgen door het sparen van de bekende Sunlight en Vim bons en dat thans ook de Lux en Rinso ver pakkingen hiervoor geldig zijn? Spaar de hieronder aangegeven coupons, vraag een geschenkenlijst 1929 aan Uwen winkelier en doe een keuze, die de prettige hoekjes in Uyv huis nog gezelliger maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8