ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 15 OCTOBER 1929 AMSTERDAM. ONDERZOEK GEMEENTEBEGROOTING Verschonen is het vers-lag van het onder- eoek der Gemeentc-begrooting. Zooais wij reeds meedeelden ontbreken de finanticele beschouwingen, wijl nog een nadere nota van het nieuwe college wordt tegemoet ge zien. Na iverschijning van deze nota zal een aanvullend'afdeelings-onderzoek plaats heb ben. De politieke moot ontbreekt natuurlijk niet. Breodo beschouwingen zijn gewijd aan het al of niet reactionair karakter van het vori" college. Sommige leden prijzen het hemelhoog, anderen hebben er geen. goed woord voor over. Waar het college niet meer antwoorden kan op deze ontboezemin gen, zullen wij ze in ons overzicht maar vex- waarloozen. Meer urgent zijn de bespx-ekingen over het ontstaan van de crisis. Enkele leden geven de schuld aan het college, dat niet alleen vroeger fou.en maakte, maar nu het conflict imct ter Haar zocht. Dat men het benoodigde bedrag niet had kunnen vinden, lijkt hen onhoudbaar en dit te meer, waar thans in het college de heer Drabbe weer plaats nam, die blijkbaar thans wel kans ziet tonnen gouds te vnden voor de uitvoe ring van het program der samenwerkende groepen. Men wilde blijkbaar de soc.-dem. weer terug in het college en ook de burge meester heeft geen ernstige poging gedaan het geschil in het college tot oplossing te brengen. Anderen schuiven den geheelen last op de schouders der Chr.-historischen, die door hun brief, een raadselachtige brief in som mige opzichten, het tafellaken doorsneden en aan het leven van het vorig college ee?x eind maakten. Do motie der antirevolutio nairen had niet dan het conflict geconsta teerd. Nog andere leden meenden, dat de bourgeoisie groote moeilijkheden verwacht te in de naaste toekomst en dat zij dus de 60c.-dem. weer in de dagelijksche leiding wiilde betrekken. Ook de oplossing der crisis kon niet elk lid bevredigen. Parlementair hadden de groe pen die de antirevolutionaire motie hielpen verwerpen, nu voor de vorming van een nieuw college moeten zorgem. De poging daartoe geddan, stuitte echter af op het dik- tatoriaal optreden der soc.-dem., die eischen stielden waarover zelfs niet te spreken viel. Dat er pattijen gevonden werden die dit accepteerden liet men daar, dat men echter de diiiktatuur camoufleert, door van „over leg" te blijven spreken, meenden sommigen te moeten afkeuren. Van andere zijde werd bestreden, dat hier di-ktatoriaal is opgetreden. Men heeft eerst gezocht naar een ibasis. Slechts voor hen, die deze basis aanvoerden, kon overleg tot resultaat leiden. Dat overleg heeft dan ook op onbekrompen wijze plaats gehad en aan de wemschen der verschillende groepen is alle aandacht geschonken. Vele leden vonden de oplossing der crisis dan ook vrij gelukkig. Er is nu een sterke ,/werkmeerderheid" im den Raad, er is kans op een eenigszins vaster beleid dan de laat ste jaren mogelijk was. Op het program werd voorts nog al cri- tiek geoefende Aan den eenen kant meende ihen, dat het millioenen zou kosten en dus practisch onuitvoerbaar zou blijken. Anderen daarentegen meenden te moeten constatee- ren, dat er niets in stond, dat voor 3e ar beidersklasse van eenige beteekenis mag worden geacht. Vrij algemeen was met verbazing kennis genomen van het feit, dat de heer Drabbe ■weder zitting had genomen in dit college. Indien wij tusschen de regels lezen kunnen, acht men dit politiek vrijwel ontoelaatbaar. Een oordeel dat wij volkomen kunnen waar- deeren. Bij de Hoofdstukken is, als naar gewoon te, heel wat omgehaald. Ook hier zouden de geuite wenschen ons zeker millioenen kos ten. Wij willen een enkel belangrijk punt naar voren halen. Hoofdstuk II (Algemeen Beheer). Aangedrongen wordt op een hoogere be zoldiging van sommige bedrijfsdirecteuren en eveneens op herziening (verhooging) van de jaarwedden der wethouders. Sterk wordt bepleit het nu reeds geven van meer medezeggenschap in het bedrijf aan het personeel. Van anderen kant wil men echter het bestaande Georganiseerd Overleg afbreken en althans de loonbepaling weer geheel aan den Raad brengen. Een gewetensvraag vond hier tevens plaats. Willen B. en W. plaats zoeken voor een buste van II. M. de Koningin in de Raadszaal, vraagt een 'lid. En als zij mee- nen dat de kosten te hoog zijn, willen zij er dan een aanvaarden als geschenk van de burgerij? Een moeilijke vraag voor de Ge- rondijnen in het college. Hoofdstuk III (Openbare Veiligheid). Het verslag brengt hulde aan en critiek op de politie, zooals dit elk jaar het geval is. Thans schijnt, tengevolge van de gewijzigde politieke verhoudingen, de critiek niet zoo bepaald van soc.-dem. kant te komen. Verder krijgen wij een serie klachten en verzoeken in verband met allerlei verkeers problemen, die voor het meerendeel ook al niet gloednieuw zijn. Belangrijk is het verzoek om een vedbod voor het bezorgen van melk op Zondag. Practisch komt dit, meenen wij, zoo goed als niet meer voor. Mogelijk is dus een ver ordening zeker. De vraag rijst nu echter wel op ze nog ■weer noodig is. Op die Brandweer was ditmaal veel critiek of juister op de verhoudingen bij de Brandweer en op den Commandant, die, naar men meent, te weinig overleg pleegt met het andere personeel en veel nieuwig heden wil invoeren. Ook wordt uitbreiding van het aantal posten en kazernes in de nieuwe stadge- deelten bepleit. Hoofdstuk IV (Volksgezondheid). Waardeerend wordt gesproken over de maatregelen genomen in verband met het gevaar voor alastrim Door enkele leden werd een aanval gedaan op allerlei zorg, die van particuliere zijde opgezet, door de Gemeente wordt gesteund. Al deze arbeid', huisvei'zorging, wijkver pleging, vacantiekolonies en dergelijke moei gewoon van gemeentewege geschieden naar het oordeel van sommigen. Zoover zijn wij echter nog niet. En gelukkig. Hoofdstuk V (Volkshuisvesting). Hier verdringen de wenschen elkaar. P" Gemeente moet bouwen, zegt de een en 1au voor elk wat wils. Neen, zegt de ander, al leen voor hen, waarvoor anderen niet bou wen kunnen. Goedkoope woningen voor f 4 huur en dan geen minimum-woningen. De woningbouwvereenigingen moeten weer tot bouwen in staat gesteld, de erfpachts canon imoet omlaag, de krotten moeten ge sloopt, er moeten badgelegenhedcn, warm watervoorziening en centrale verwarming in de huizen gebracht en gemeenschappelij ke speelterreinen, zoo even mogelijk, inge richt worden. Wij zijn dus hier ook nog niet aan het einde. Hoofdstuk VI (Publieke Werken). Dit. hoofdstuk is als Waterstaat in de Tweede Kamer. Een weg hier, een brug daar, een vaart ginds, en haven nog weer ergens anders. Veel klein goed. Maar ook bij vernieuwing de vraag om 'n uitbreidingsplan. En 'n vraag INGEZONDEN MEDEBEELING. Hos wordt men flink en aantrekkelijk. Een nieuwe ontdekking, wolke krachtige, robuste mannen en mooie, gezonde vrouwen vormt Zoudt gij over Uwe persoonlijke ver schijning niet te vreden zijn, indien gij 10 12 pond meer zoudt .we gen? Zoo ja, dan moet gij Sargol probeeren. jaren reeds Is Sargol het hulp middel ommannen tot sterke, krach tige personen te herschapen en om aan vrouwen ele gante lichaams vormen te geven! Sargol verhoogt j h2t gewicht door dat het nieuwe cellen vormt; het zorgt dat het voedsel volkomen omgezet en oogenomen wordt en vermeerdert daardoor het aantal bloedlichaampjes, met als resultaat stevige spieren, gezond vleescn en gevulde lichaamsvormen. Vrouwen en mannen ver- noogen de energie, die van hunne zenuwen gevergd wordt en komen in gewicht aan. Een speciale „Sargolkuur", 6 doozen voldoonde voor 6 weken, kost totaal f 9 k SARGOL Co., Prinsengracht 933, Amsterdam. Verkrijgbaar o.a. bij: D. BLIEK, F. C. DE GOEDE, F. E. VAN SANTEN KOLFF, J. H. I. SNABILIE. naar het standpunt van B. en W. inzake be scherming van het stadssehoon. Kan de Gemeente geen torens bouwen bij de kerken in de nieuwe stadswijken, vraagt eem heel royaal lid, dat blijkbaar dian wel van „accenten" houdt. Zorgt de Gemeente wel dat er voldoende bouwi-ijpe grond is, voornamelijk voor ar beiderswoningen, vraagt een ander. In dit verband informeert een rekenmeester of wij niet veel te veel betalen voor onze zandop- hoogingen aan de Ballast-Maatschappij, die een soort monopolie heeft. Van verschillende kanten wordt aange drongen op oplossing van wat wij deftig •noemen „het Rokinvraagstuk". Dat is con creet gesteld de vraag >van al of niet dem pen. En sedert kort is daar nu ook nog een zelfde probleem ontstaan ten aanzien van de Vijzelgracht. De Raad heeft echter zelf de beslissing voor beide grachten uitgesteld. Gebrek aan moed bij een deel der Raadsle den die niet voor demping durven stemmen en die toch ook niet weten wat men anders moet doen. Hoofdstuk VIII (Onderwijs). Bij Onderwijs is het nieuwe college aan den tand gevoeld over hun standpunt ten aanzien van het hijzonder onderwijs. Wat komt er terecht van de zorg die gij ook voor dezen tak van het onderwijs moet dragen. Ook die inspecteursbenoeming komt ter sprake en het wegnemen der onbillijkheden in de subsidie-regeling voor het bijzonder voorbereidend onderwijs. Verschillende le den zijn doodbang dat het bij<zond'Cr onder- Krijs nu te veel zal krijgen. Anderen vragen verschillende cijfers van het openbaar cn van het bijzonder ondeivvijs, blijkbaar om te demonstreeren dat de ge meente op dat laatste nog altijd verdient. Van verschillende zijden wordt aangedron gen al het mogelijke te doen tot bevorde ring van de lichamelijke opvoeding. Geïnformeerd wordt naar de resultaten van het onderwijs op de Middelbare Scho len. Er schijnt hier reden tot klacht te zijn. Bij Hooger Ond e r w ij s wordt aange drongen op het weder benoemen van Ker kelijke Hoogleeraren aan de Gem. Universi teit en op algeheele verbouwing van de thans in gebruik zijnde panden, die geheel onvoldoende zijn. Verder wordt bepleit een betere regeling voor nmbachts- en nijverheids-onderwijs met practische opleiding in de werkplaats. Ook het Schou'wiburgvraagstuk is bij dit hoofdstuk bezien. Vele loden achten dit vraagstuk zoo urgent, dat zij van een nood toestand spreken. Hoofdstuk IX (Armenzorg fen Zieken huizen). De werkverschaffingen zijn hij dit hoofd stuk onder de loupe genomen. Van bepaalde •zijde beschouwt men de©e werken als een soort strafkolonies. Anderen dringen aan op voortzetting en utbrciding en vooral op het zoeken van objecten meer in de nabijheid der stad. Ook wil men dat er imeer zal wor den gedaan voor de onvolwaardige arbeids krachten, meer voor de verzorging van de ouden van dagen en dat men eindelijk moet beginnen met het bestrijden van, de leeix- woekor. Dan komeni wij aan enkele belangrijke punten bij Hoofdstuk XIII, dat zijn onze bed rij ven. Volgens enkele leden zijn de bedrijven den laatsten tijd onnoodóg in opspraak gekomen. Maar toch meenen deze leden, dat men geen vooruitziende politiek heeft gevoerd en dat men tot groote en nieuwe maatregelen niet is gekomen. Aangedrongen wordt op verlaging van het vastrecht bij gas voor verwarming. Vele klachten zijn er over het Trambedrijf. Het is niet „up to date", de tarieven fcijn- te hoog, de eenmansvagens moeten weg en men moet kosteloos vervoer op de pontveren toestaan. Bij levensmiddelenvoorzieningi wordt ge ïnformeerd naar de proeven genomen voor de verbetering der melkvoorziening. Er is iweer eenige drank naar het monopolie. Hiermede hebben wij de hoofdzaken weer gegeven. Binnen enkele dagen verschijnt de finant'ileele nota van B. en W. Dam komen opnieuw de afdeclingen bijeen om het fi nancieel aspect te bezien, de finantieele po sitie der Gemeente te beschouwen en de voorstellen van het college ondier de loups te nemen. Wij hebben dus nog een aanvul lend rapport te wachten, Schaakrubriek. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De dertiende partij. De dertiende partij werd door Bogoljubof gewonnen, doordat Aljechin door tijdnood •een fout maakte. Ze veiiiep aldus: Wit: Dr. A. A. Aljechin. Zwart: Bogoljubof. 1. d2d4 d7d6; 2. c2—c4 c7—c6; 3. Pbl— c3 Pg8—f6; 4. Pgl—f3 e7—e6; 5. Lel—g5 PbS—<17; 6. e2e3 Dd8—a5; 7. c4Xd5 Pf6-- d5; 8. Ddld2 LfS-b4; 9. Tal—cl 0—0; 10. Lfl—<13 h7h6; 11. Lg5—hi e6—e5; 12. 0—0 Tf8e8; 13. e3—el Pd5—f4; 14. Ld3-c4 Pf4— gG; 15. a2—a3 Pg6Xh4; 16. Pf3Xh4 Lb4— e7; 17. Phi— f5 Le7—f8; 18. b2—1.4 Da5—d8; 19. Dd2o2 DdS—f6; 20. di—d5 Pd7—b6; 21. Pf5—e3 Df6—gO; 22. Lc4-Ti3 a7—a5! 23. b4— b5 a5—ai; 24. LM—dll c6—Xd5; 25. Pc3Xd5 P,bGXd5» 26. Pe3Xd5 LcS—cG; 27. Tel—c4 Tc8c8; 28. Tfl—el LeGXd; 29. ciXdö DgG d3; 30. Tel—c8 TaSXcS; 31. Ldl—Xa4?? Dd3—ei! 32. Da2—<12 DeiXa i: 33. dó—d6Dai <14; 34. Dd2Xd4 e5Xdi. Wit geeft het op. Kerknieuws. KARL EARTH EN ZIJN THEOLOGIE. Prof. Dr. H. Bouwman schrijft in de „Ba zuin1' het volgende: De bekende theoloog Karl Barth werd on langs uitgenoodigd door een Predikantenconfe rentie te Zurich, cm te spreken over zijn theo logie. Naar aanleidmg van dit referaat ont spon zich een levendig debat, waarin Barth zich over sommige punten nog al duidelijk uit sprak. Barth verklaarde, volgens de „Reformierte Schweizer Zeitung", dat naar zijn overtuiging de H. Schrift Gods Woord is. De H. Schrift is Woord Gods, openbaring van den levenden God. Maar niet zóó, dat zij voor alle tijden in gesloten is in dat boek. De H. Schrift is de stem Gods slechts als 'n gebeurtenis, die zich afspeelt tusschen God en mensch, terwyl tel kens en steeds wéér opnieuw God zich aan den enkelen mensch openbaart. De kennis van het openbaringskarakter des Bijbels is steeds een geschenk des H. Geestes. Barth wil dit met nadruk constateeren tegenover een val- sche inspiratietheorie, die de letter gelijk stelt met den Geest. Nooit kan vastgesteld worden: dat is nu Gods Woord. Dit kan slechts uitge sproken worden krachtens het getuigenis des Heiligen Geestes. Daarom wil Barth het volle recht van de wetenschappelijke critiek op den Bijbel er kennen. Hier kunnen wij, zoo zeide hij, niet meer van terug. Geen wonder dat Barth bij het debat duide lijk uitsprak dat het historisch karakter van de groote heilsfeiten voor hem van minder beteekenis is. Prof. Bultman, van Marburg, die een aanhanger van Barth is, heeft in zijn critiek op de Evangeliën zoodanig gehandeld, dat er van den Christus eigenlijk niets of iets heel algemeens overblijft. En toch vereenigt Eultman zich met de gedachte van Barth gaande de openbaring van den Zoon Gods. Barth verklaarde, dat hij het geheel eens wai met Bultman, en dat het geloof aan de open, baring van Christus eenerzijds, en de histori citeit van de berichten des Evangelies aan de andere zijde op geheel verschillend terrein liggen. Het is te verstaan dat de Jong-Gereformeer- den in Ziirich verduidelijking wilden. De vraag werd gesteld: Is de opstanding van Christus een historisch feit? Ja of neen? Prof. Barth wilde deze scherpe vraag liefst niet catego risch beantwoorden. Hij zeide, dat niemand aan de opstanding van Christus kon gelooven, ock wanneer hij haar niet als historisch feit eikent, en het gevoelen van den schijndood of de visioen-hypothese aanvaardt. Duidelijk blijkt hieruit dat voor Barth de historiciteit der Evangelieberichten geen w de heeft. Waaruit weet dan Barth wel iets zekers van Christus? Alleen omdat de Geest het in hem zegt. Hij nadert hier op zeer be denkelijke wijze de idealistisch Modernen, die de historie der heilsfeiten ter zijde kunnen stellen, de idéé die zij zichzelven gesteld heb ben overhouden, maar feitelijk de H. Schrift en Christus verliezen. Onbewimpeld sprak Barth uit, dat hy in de genoemde zaken zich beter kan verstaan met de Modernen dan met de Gereformeerden. MISBRUIK IN DE KERK. In „Kerk en Volk" deelt Ds. A. Trouw, uit Heemstede, het een en ander mede wat hem zelf is overkomen. „Bij een huwelijkswijding werd met een korte toespraak aan het bruidspaar een bijbel overhandigd. De bruidegom meende hierop te moeten reageeren door op den predikant af te stappen en hern met een hartelijke handdruk voor het geschenk te bedanken. Of dit geschiedde uit spontane opwelling of uit-nerveusiteit, kon niet wor den geconstateerd. De bruid greep ijlings de gelegenheid aan om te tooncn. dat de zoo juist op het stadhuis afgelegde belof te om haar man te volgen, haar volkomen ernst was. Nu is deze gewoonte nog vrij onschuldig. Bij huwelijkswijdingen komen op 't oogenblik ook minder onschuldige ge woonten tot uiting, waarvan wij predikanten de dupe worden en waartegen wij niet krach tig genoeg kunnen protestecren. De bruids meisjes en bruidsjonkers plegen ril. al klei ner te worden. Zooals in vroegere eeu\yen dc vorsten zich amuseerden met dwergen aan hun hof, zoo schijnt men tegenwoor dig bruiloften op te vroolijken door snoe zige baby's te laten fungecren als helpers en helpsters van het gelukkige paar. Stel lig een aardig spel, maar laat men het houden buiten de kerk. Voor enkele maan den waren het twee allerliefst uitgedoschte meisjes van 3 cn 4 jaar. Hoewel ze onder den dienst een aardig woordje meebabbel- den en allerlei opmerkingen ton beste ga ven zonder terughoudendheid, oordeelde het gezelschap dat zij zich, hun leeftijd in aanmerking genomen, toch nogal behoor lijk hadden gedragen. 't> Is maar wat men behoorlijk noemt, E'rger maakten het twee, in snuiterigc lange broeken gestoken, jon kers van 2l/> cn 3y2 jaar. Toen de preek hun te lang werd stonden zij op om krij gertje te spelen, een plan waarvan noch de vriendelijke fluisterstemmen der familie leden, noch de booze blikken van den pre dikant hen konden afbrengen". Ds. Trouw wil aan alle trouwlustigen verklaren, dat er verschil is tusschen goe de en slechte gebruiken en dat, zelfs een bruidspaar, in een kerk een sfeer van stilte en gewijde rust niet mag verstoren. BIJBELGENOOTSCHAP. Jaarverslag. Het jaarverslag van bo- vengimoemd genootschap is weder versche nen, ditmaal als een boekje van 136 blz. Het bevat de handelingen der Algemeene Ver gadering, verslagen van binnen- en buiten land, rekening en verantwoording en eenige toespraken benevens tabellen enz. Er blijkt uit, dat er een paar duizend con tribuanten bijgekomen zijn, en een dozijn nieuwe afdeelingen in den lande zijn opge richt Verder dat er- door die afdeelingen voor ongeveer 25.000 meer aan Bijbels werd verspreid, dan opbrengst ontvangen; dat er weer verscheiden nieuwe en goedkoope uit gaven werden uitgegeven enz. Hoewel er een stijging was van een 5000 aan inkom sten uit de afdeelingen, sluit de „Winst- en Verlies"-rekening met een nadeelig saldo van ruim 7 mille Voor bevordering van Bijbel gebruik zijn Bijbelgidsen en Roosters op groote schaal verspreid; bijbeltentoonstel- lingen gehouden met veel belangstelling op verschillende plaatsen; alsook samenkomsten met en zonder lichtbeelden. Over het werk in Indie en de Bijbelverta ling aldaar, werden onderscheidene mede- deelingen gedaan; en bij de verslagen tref fen wc o.a. aan een interessante rede van Prof. Böhl over opgx-avingen in Bijbelschen Bodem cn dc belangwekkende plannen der Jeugdcommissie om den Bijbel onder de jeugd ingang te doen vinden, met bespreking dienaangaande. Zoo is het boekje ook voor breeder kring van buitenstaanders wel van beteekenis. Het wordt op aanvrage gratis •toegezonden uit het Bijbelhuis, IIccrengracht te Amsterdam. Bijbeldagen. Den 30 cn 31 October as. worden te Groningen twee Provinciale Bijbeldagen gehouden met Bijbeltentoonstel ling; lichtboei denavond; Bijbelconferentie (studie-vergadei-ing) en propaganda-samen- komst De Commissie van Uitvoering, bestaande uit: Ds. G. Korssies, Wildervank, Voorzit ter; Jurriën Veldkamp, Groningen, Secreta ris; Ds. G. Tichelaar, Groningen; en J. Steen- huis, Groningen, vraagt voor de Bijbelten toonstelling dc aandacht Op deze tentoonstelling worden inzendin gen verwacht van het Bijbelhuis te Amster dam; de Universiteitsbibliotheek te Gronin gen; het Hoofddepot voor Groningen en Drente \an het N.B.G. te Groningen; het Bii- belsch Museum te Gi'oningen cn andere in stellingen. Waar zij deze tentoonstelling wenscht te maken tot een buitengewone en belangrijke, doet zij een beroep op de medewerking van alle voorstanders van het Ned. Bijbelgenoot schap om hun boekenkast eens na. te zien, of zich hier of daar nog iets bevindt, dat voor expositie in aanmerking kan komen. Wellicht zijn hier of daar nog zeldzame exemplaren of merkwaardige Bijbeluitgaven uitverkochte merkwaardige Bijbels cn Bij belgedeelten etc. etc., die men gedurende de tentoonstelling, in bruikleen wil afstaan ter bezichtiging. De tentoongestelde voorwerpen worden ver zekerd tegen brand en diefstal; voor voldoen de toezicht wordt gezorgd. Toezeggingen te richten aan den heer ,T. Veldkamp, Secretaris va.n de Provinciale Commissie voor Groningen, Praediniussingel 5, Groningen. Schoolnieuws. inzake Hoogescholen en het verleenen van graden on titels. De Eerste Afdeeling van den Onderwijsraad heeft een rapport samengesteld tot wijziging en aanvulling van Titel III H. O. Wet en Art. 435 van het'Wetboek van Strafrecht betref fende Bijzondere Hoogescholen en het verlee nen van graden en titels. Daaraan is het vol gende ontleend: In titel III hoofdstuk I wordt ingevoegd vóór artikel 149 een artikel 148 bis: „Het geven van hooger onderwijs is vrij". Het opschrift „Hoofdstuk II van instellin gen tot opleiding van leeraren voor ikerkgenoot- schappen of kweekelingen voor den geestelij ken stand'' wordt met weglating van wat daar achter volgt geplaatst boven artikel 149 wet hooger-onderwy s. In artikel 149 wordt „eene bijzondere school van hooger onderwys" vervangen door: „een kerkelijke kweekschool of seminarium tot op leiding van leeraren voor eenig kerkgenoot schap of kweekelingen voor den geestelijken stand'' In art. 150 wordt „eener bijzondere school van hooger onderwijs" vervangen door: „va een school als bedoeld in het vorige artikel''. In art. 151 wordt „elke bijzondere school va hooger onderwijs" vervangen door: „elke school als bedoeld in artikel 149''. Na artikel 200 octies worden ingevoerd de volgende bepalingen: artikel 200 novies: Kerk genootschappen, rechtspersoonlijkheid bezit tende vereenigingen of stichtingen* die aan andere dan de in artikel 200 bis genoemde door haar opgerichte hoogescholen doctorale graden wenschen te verleenen, kunnen daartoe onze toestemming verkrijgen, indien blijkt, dat het onderwijs gegeven aan deze hoogescholen hoo ger onderwijs is in den zin der wet Artikel 200 undicies. Behalve hetgeen daar in overigens ter voldoening aan wettelijke voorschriften moet worden opgenomen, zullen de statuten, de akte of het reglement moeten bevatten: a. voorschriften omtrent aanstelling, schorsing, of ontslag der hoogleeraren en an dere docenten, bij welke de geldelijke positie van een niet op verzoek, noch wegens plichts verzuim of wangedrag ontslagen of op non-; tiviteit gesteld docent op voldoende wijze geregeld; b. voorschriften omtrent de toela ting tot de hoogeschool, uit welke blijkt dat tot het afleggen van examens aan de hoogeschool alleen worden toegelaten zij, die voldoen aan de in artikel 133 (nieuw) gestelde eischen; c. vooi-schiïften omtrent de vakken, welke ieder der door de hoogeschool af te nemen exai zal omvatten. Artikel 200 quatuordecies. Het verleenen van doctorale graden door instellingen, die de bevoegdheid daartoe niet overeenkomstig deze wet hebben verworven, is vérboden. Het is aan deze instellingen eveneens verboden de door haar aangestelde docenten den titel van hoogleeraar te verleenen. Bij overtreding van deze voorschx*iften wordt ieder der leden van het bestuur der betrokken instelling gestraft met een geldboete. Aan artikel 435 Wetboek van Strafrecht wordt toegevoegd: „4o. Hy, die zonder daartoe gerechtigd te zyn den titel van hoogleeraar voert of wel een titel, die op een door een universiteit of hoogeschool verleende graad duidt." Aan de bygaande toelichting is het volgende ontleend: De gedaclitengang, die tot dit ontwerp leid de, is de volgende: Uitgegaan wordt van het denkbeeld, dat de Wet de mogelijkheid moet openen voor nieuwe vormen van Hooger On derwijs, die de ontwikkeling der wetenschap en van het maatschappelijk leven doet ont staan en die niet vallen in het kader der in de bestaande wet passende Universiteiten en Hoogescholen. Wil de Staat zulke instellingen oprichten, dan zal daarvoor telkens wettelijke regeling noodig zijn; in zooverre bestaat aan een algemeene regeling in de Hooger Onder wijswet geen behoefte. Doch ook particulieren kunnen tot het oprichten van zulke instellingen overgaan. Zy zyn daarin naar de thans be staande Wét vry en zij moeten daarin, r het oordeel der afdeeling, ook vrij bly\„... Doch het is de vraag, of die vrijheid ook zoo onbeperkt behoort te blijven voor zoover het betreft het verleenen van doctorale graden door de hier bedoelde Bijzondere Hoogescholen en het voeren van den titel van hoogleeraar door docenten aan die Scholen verbonden. Het is niet in het belang van het Hooger Onder wijs in het algemeen, dat zulke gi-aden en zulke titels dcor iedere willekeurige inrichting kunnen worden verleend. Weliswaar zyn zy naar de Wet zonder alle beteekenis, zij geven geen enkele bevoegdheid, maar maatschappelijk hebben zy een zekere waarde. Het is de waar de van academische titels in het algemeen die daalt, als zij door onbevoegden straffeloos worden gevoerd. Daarom kwam het de afdee ling gewenscht voor, dat zulke titels in de toe komst alleen worden verleend door instellingen die waarborgen bieden dat het door haar ge geven onderwijs inderdaad is Hooger Onder- wys. By 't ontwerpen der nieuw voorgestelde be palingen heeft de afdeeling zich aangesloten aan het Wetsontwerp no. 307, zitting 1927 1928, thans nog by de Tweede Kamer aanhan gig. Wenschelyker zou het zyn, indien een ge heel nieuwe wet op het Hooger Onderwijs werd ontworpen. De tegenwoordige wet toont lang zamerhand zoo zeer het gebrek van liet tel kens en partieel wijzigen en aanvullen, dat zij alle eenheid, klaarheid en overzichtelijk heid mist. INGEZONDEN MEDEDEELING. A.-al" Wma, lo-S die beta.ie op, Verru-inr» Uw ademKalinq (Adv. in blokschrift) AhadU-siroofi. Gemengd Nieuws. VOOR AUTORIJDERS. Tegen de verblinding. Ongetwijfeld zullen velen er belang instel len, dat bij de Marquette, den nieuwen wa gen der Buick Motor Company, door het eenigszins schuin, plaatsen der voorruit de reflexen van het licht uit alle mogelijke bronnen, zooals auto-koplampen, straatlan taarns, lichtreclames e.d., volkomen, buiten den gezichtskring van den bestuurder val len. Uitgebreide proeven op het General Motors Proefterrein in Michigan hebben uitgemaakt, dat het achterover plaatsen van de Mar quette voorruit onder een hoek van onge- iveer zeven graden in dit opzicht de beste resultaten gaf. Verhooging van veiligheid. De gtuurschokdemper, die bij de Buick 1930 aan het vooreinde dor linker voorveer is aangebracht, dempt alle etooten uit, welke door de oneffenheden van den weg op de voorwielen worden uitgeoefend, en belet, dat het- rijden met hooge snelheid, over slechte wegen onveilig en den bestuurder onaan genaam wordt. Bwendien is door uitgebrei de proeven gebleken, dat de stuurschokdem- per elke neiging tot shimmy tegengaat en aldus het rijden op de hoogst bereikbare snelheden volkomen veiligi maakt. Nieuwe Buick-modeUen. Over de lange, lage lijn der op een ver laagd en langer chassis gebouwde Fisher carrosserieën met hun luxueuze in- en uit wendige afwerking, den nieuwen stuurschok- demper en de lange, soepele half-elhptische veeren met dubbelwerkende olie-schokbre- kers, die zoowel het doorveeren als opgooien van den wagen afremmen, spraken alle automobiel-liefhebbers, die met de nieuwe Buick kennis hebben gemaakt, hun bewon dering uit. - De nieuwe inwendige, volkomen tegen vuil ''en iwater beschermde vierwielremmen wor den gekenmerkt door bijzonder krachtige en tegelijk opvallend soepele werking onder slechts geringen pedaaldruk. Thermostatisch geregelde radiateur-jalou- zieën zwrgen, dat de motor na het starten snel op zijn gunstigste werktemperatuur komt en daar dan op blijft, terwijl zij boven dien het vooraanzicht van den nnposanten wagen verfraaien. BRAND IN EEN GARAGE. Te Hilversum ontstond brand in de ga rage van de Hilversumsche Gemeentelijke Omnibusdienst, gelegen naast de Gasfa briek. De garage bevindt zich vlak bij de zuiveringskamer voor gas, waardoor het gevaar bijzonder groot was, mede in ver band met de aanwezige benzine-tanks. De brandweer slaagde er evenwel in door snel ingrijpen, den brand spoedig meester te worden. Twee carrosseriën vau autobus sen verbrandden. Deze carrosseriën waren niet verzekerd, -terwijl twee bussen groote brandschade bekwamen. LEVEND BEGRAVEN. Te Amsterdam was op het terrein van een superfosfaatfabriek een werkman onder een hoop pyriet geraakt. De hoop was aar schuiven geraakt en heeft de man plotseling verrast, zoodat hy zich niet in veiligheid kon brengen. Het duurde geruimen tyd voor men er in slaagde den man onder het erts vandaan te krygen. De levensgeesten bleken toen reeds geweken te zyn. VERDRONKEN. Te Gent is een opvarende van het aldaar liggende Ned. stoomschip Jobshaven" der firma van Uden te Rotterdam, zekere v. Os uit Vlaardingen, verdronken. Het lyk is op gehaald. Uit IJmuiden wordt gemeld: De schipper van den van IJsland binnen* „ïloopen stoomtrawler „Odin" IJM. 168 rap porteert, dat op zee de matroos W. de G. uit Scheveningen bij het vastsjorren van de levei-vaten over boord is geslagen en verdron ken. Het slachtoffer is gehuwd en laat vijf kinderen na. Te Swalmen (L.) geraakte het 4-jarig zoontje van V. D., dat aan het spelen was, te water. Het 4-jarig dochtertje van E., dat even- daar aan het spelen was. geraakte ook te water. De spoedig toegesnelde hulp slaagde erin het jongetje te redden, terwijl het meisje verdronk. Het lijkje is naderhand opgehaald. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Toen v. d. Klerkx uit Waalwijk op weg was naar Breda om daar de Zeppelin te gaan zien, slipte zijn auto onder Klein Donge iri een bocht en sloeg in volle'- vaart tegen een boom. De auto werd geheel vernield, een der inzittenden, een gehuwde zoon van den heer v. d. Klerkx, weid ernstig aan den schouder gewond en brak een sleutelbeen. De overige inzittenden werden licht gewond. De auto wero door een kraanwagen weggesleept. EEN VONDELING. Zaterdagmiddag is in een perceel aan de Plantagemiödenlaan te Amsterdam te vonde ling gelegd een kind van ongeveer 11 maan den, van het mannelijk geslacht, vermoedelijk door den vader, die uit Antwerpen zou zija gekomen. In de bosschen van H-eeze bij Soerendonlc (N.Br.) stapte een zekere G. uit Asten even van zijn fiets om zijn pijp aan te steken, toen een hem onbekende man, die zijn hoed diep in het gezicht had gedrukt, hetm nader de en trachtte te betwegen tot afgifte van zijn geld. G. die zeer kalm bleef, bukte naar zijn fiets, richtte rich plotseling op en gaf den onbekende een hevige slag. De aanrander trok hierop een mes en er ontstond een hevige vechtpartij. G. trachtte de aandacht te trekken van een in snelle vaart passeerende motorijder, hetgeen henx niet gelukte. De aanranderNtrachtte intusschen In- de bosschen te ontkomen. G. bekwam slechts enkele lichte verwondingen, terwijl zijn Wee ding door messteken vernield werd. DOOR EEN TREIN ONTHOOFD. Te Bussum werd bij dien tunnel in den Ci'aylooschen weg een 25-jarig man door den sneltrein overreden en gedood. De ongeluk kige werd he-t hoofd afgereden, zoodat hij onmiddellijk dood was. hM NEKKRAMP. Door 'éto der geneesheeren te Wormervecc is bij een 19-jarig meisje nekkramp gecon stateerd. Zij is iter verpleging in het gemeen teziekenhuis opgenomen. DOODSLAG. De mijnwerk er W. Janssen te Beek (L.)~, dia onlangs by een vechtparty tal van messteken bekwam, is te Sittard aan de gevolgen overle- den- :-y.#J NEKKRAMP. Te Wormerveer is by een 19-JaHg meisje nekkramp geconstateerd. Zy is ter verpleging in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Te Warffum is bij een 10-jarig meisje nek kramp geconstateerd. GROOTHANDELSPRIJZEN. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de in dexcijfers der groothandelsprijzcn over Sep tember 1920. Algem. cijfer. Voedlngsmldd. e.d. 1901/1910 1913 1901/1913 1913 =100 =100 =100 =100 1913 112 100 112 100 1919 338 304 S26 296 1920 319 292 277 252 1921 199 182 206 187 1922 174 160 174 160 1923 165 151 159 143 1924 171 156 173 156 1925 173 155 174 1926 162 145 163 144 1927 165 148 172 153 1928 167 149 176 157 Juli 1928 166 148 174 Aug. 1928 162 144 169 150 Sept 192S 163 145 170 151 Juli 1929 158 141 167 148 Aug. 1929 159 142 167 149 Sept 1929 158 141 1G5 147 Bij beschouwing "der indexcijfers over Sep tember 1929 in vergelijking met die der vo- dige maand, blijkt, dat het algyieen index cijfer mot 1 punt (0.7 pet.) uat der voe dingsmiddelen e.d. met 2 punten (1.3 pet) is gedaald. Tegenover een prijsstijging van 11 artike len (w.o. 6 voedingsmiddelen) met in to taal 104 punten (w.o. eieren met 12, melk en boter elk met 18 en lijnolie met 25 pun ten), staat een prijsdaling van 20 artikelen (w.o. 14 voedingsmiddelen) met in totaal 130 punten (w.o. tarwe en mais elk met 12 en peper met 22 punten.) DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Uit de door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen vastgestelde definitieve ont vangsten in het tweede kwartaal blijkt dat de opbrengsten als volgt waren: Rcizigersvervoer f 20.821.521.62 (v.j. f 20.435.213.43) Bagagevervoer f 463.435.22 (v.j. f 457.209.09) Postvervoer f 901.245.94 (v.j. f 957.329.70) Goederenvervoer f 19.639.174.48 (v.j. f 19.545.171.89) Dierenver voer f400. 67356 (v.j. f518.750.32). Diversen f 772.289.35 (v.j. f 818.788.69. Totaal f 43.088.340.17 (v.j. f 42.732.463.12). In het tweede kwartaal 1929 bedroegen "de ontvangsten "derhalve f 355.877.05 meet dan in 1928. De totale ontvangsten in het eerste half jaar 1929 bedroegen f 85.827.097.74 tegen f 82.445.0-43.90 over gelijk tijdvak in 1928, In 1929 derhalve f 3.382.053.84 meer, zoodat de toeneming in het tweede kwartaal be langrijk minder was dan in het eerstq kwaxdaaL ALG. BETON COMPAGNIE. Uitgifte van f 184.000.aandselen tegen koers 105 De N. V. Alg. Beton Cy. bericht dat de in schrijving op 184 aandeelen van f 1000— no minaal deelende in de winst over het boek jaar 1929/1930 tegen de koers van 105 is opengesteld op Woensdag 23 October te Am sterdam bij de firma Praetorius en Zn. en te 's-Gravenhage bij do N. V. Handels- en Land- bouwbank. De aandeelen dragen de nummers 167 tot en mot 350; zij zijn voorzien van dc dividend bewijzen No. 2 en volgende. In geval de inschrijvingen het beschikbaar aantal aandeelen overtreffen, geschiedt de toewijzing zooveel mogelijk pondspondsge wijze. De storting van den inschrijvingsprijs der toegewezen aandeelen moet geschieden op Vrijdag 1 November 1929, ten kantore waar de inschrijving is geschied, tegen ontvangst van recepissen. Aan II.H. leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam cn te Rot terdam cn den Bond voor den Geld- en Ef fectenhandel in de Provincie wordt, bij de storting provisie vergocck over het no minaal bedrag der hun toegewezen aandee len. De uitgifte dezer aandeelen wordt gedaan met het oog op verruiming van het werk kapitaal. Het gebrek aan bedrijfskapitaal werkt volgens het prospectus remmend op den bloei der vennootschap. Groote wer ken zijn in den laatsten tijd uitgevoerd. D" in de 3 laatste jaren behaalde netto winst maakte het mogelijk over dit tijdvak 'een totaal van 80 dividend uit te keeren. De vooruitzichten van het loopende boek jaar zijn gunstig. Op de obligatiehoudersvcrgadcring is het reeds eerder gepubliceerde reorganisatie voorstel aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3