Rechtzaken. ECONOMIE EN FINANCIEN BRANDEN Te Beverwijk is de geheele houtvoorraad van de timmerfabriek der firma Knapen Co. in vlammen opgegaan, terwijl de timmerfa briek zelf en de daarnaast gelegen gnesmeel- fabriek slechts met moeite behouden Jonden worden. De schade wordt op ongeveer f 30.UUO geschat en is door verzekering gedekt. Dit is al de zevende maal, dat binnen betrek kelijk korten tyd in deze fabriek brand ont staan is Nog slechts enkele weken geleden werd ook brand ontdekt, en bij het onderzoek is toen tusschen de houtvoorraden een kistje gevonden, waarin doeken, houtwol en zakken waren, welke met petroleum waren gedrenkt. Te Beek (L.) is de timmei-fabriek! van den aannemer J. Hunterschlag door een feilen brand vernield; mede gingen de machinerieën in vlammen op. De oorzaak is onbekend. Ver zekering dekt de schade. Te America (L.) ontstond door onbe kende oorzaak brand in de turf strooisel- en brandstóffenfabriek van de N.V. Steegh en Esser. De felle wind zette den vuurgloed sterk aan, zoodat weldra liet geheele gebouw in brand stond. Tot diep in den nacht moest door de brandweer de massa worden nat gehouden. Het gebouw ging verloren; behalve de machi nekamer ging de geheele voorraad in vlammen op. Het geheel is op beurspolis verzekerd. Een langdurige stagnatie in het bedrijf is te voor- POLITIERECHTER UTRECHT „Buiten zijn tegenwoordigheid". Het gaat niet goed, tegenwoordig met de rechterlijkheid. Er is geen ontzag meer i.ij de verdachten. In vorige eeuwen, als iemand op de gerichtsplaats gedaagd was onder den Wodanseik of daaromtrent om te hooren waarvan hij werd „verclaegt" dan kwam hij en-hij had het hart niet om weg te blijven. Hi" moest ziju vonnis hooren: of hem cèn oo' zou worden afgekapt, dan wel of hem een duim zou worden afgesneden of dat hij voortaan éénhandig door het leven zou gaan Maar thansde verdenkelingen komen niet meer. Zij gelooven het wel en de malen, dat meneer de Officier van Justitie „verstek moet verzoeken" zijn .legio. De Rechter be veelt dan „dat de zaak buiten zijne tegen woordigheid (van verdachte namelijk) zal worden voortgezet. Ileusrh het zou goed zijn. als we eens wat lijfstraffen hadden. Een fiksche geeseling, uit te voeren door een géspierden rijksveld wachter. een dracht slagen, toe te dienen door den kamerbewaarder van het Parket, of iets dergelijks. Om van de straffen, als bij den Wodanseik gevorderd werden (zie boven) maar te zwijgen. Vrijdag was het weer mis. Van do ve dachten, die verdacht werden, liete nop twi na -allen zich verdenken zonder dat ze kw men opdagen. En ook de getuigen hadden er een broertje aan dood om te verschijnen en lieten zich niet zien. Het gevolg was, dat zaken niet of half behandeld konden wor den. Zeker er was soms reden toe, dat een getuige niet verschenen was. Zooals de 53- jarige los-werkman kwam vertellen, die met een snoeperig vrouwtje van drie en twintig jaar was getrouwd, dat de ooievaar op be zoek was gekomen, en zijn vrouwtje daarom niet. komen kon. Dat echtpaar woonde in Soest en het jonge moedertje had met haar bedaagden echtgenoot moeten getuigen in een mishandelingszaak. De zaak werd ech ter uitgesteld. We zullen er niet veel aan gemist hebben. Een 18-jarige landbouwerszoon te IJsselstein had zich wat te driftig be toond. Hij kwam landbouwgereedschap ha len, dat zijn vader geleend had aan een buurman. Op het erf van dien buurman en in buurmans schuur ontstond twist tus schen den jongen blozenden knaap en de buurman. Soms is het beter om een vérre vriend te hebben dan een goede buur. liet gevolg was, dat de joncheling zich opwond, een mes trok en aan den buurman aanbood om hem aan riemen te snijden. Deze ge lastte den knaap om zich uit de schuur te verwijderen. De jongen voldeed daaraan niet gauw genoeg en stond -terecht wegens huis (feitelijk: solvuur)vredebreuk. Er ont stond een dialoog tusschen den Politierech ter on den knaap over de afgeslotenheid of openheid van het erf van buurman. Echter, het slot was, dat de knaap met twintig gul den boete naar huis ging. Hij zal voortaan wel geen riemen meer willen snijden van buurmans lichaam. FAILLISSEMENTEN. N. V. WOLBANK. De diretie. van <ie Wolbank deelt mede, dat. m overleg met den raad van commissarissen, het besluit is genomen tot een zeer krachti- gen afbouw van bet bedrijf, hetwelk bij (ie sterke daling van de accept-provisie onder dc bestaande omstandigheden niet meer loonend De geruchten omtrent de liquidatie zijn m iverre onjuist, dat hieromtrent op dit mo ment nog geen beslissing genomen is. Deze maatschappij, welke in 19-4 werd opgericht, had eer. uitstaand gewoon kapitaal van f S millioen en een preferent kapitaal van f 80,000. De reserve bedraagt f 1 millioen. De werkkring dor bank bepaalt zich tot de finan ciering van den wolhandel door het z.g. accep»»- credit Tot de commissarissen behooren oc vertegenwoordigers der Nederiandsche Han del Maatschappij, der firma Lippmann Rosen thal Co., der firma Mendelssohn Co.. Amsterdam, dor firma Hope Co. Uit wol- 1 undel kringen zijn in het bestuur de Rhodius- Kiinigs Handel Mij. en de te den Haag geves tigde representanten der Norddeutscne W oll- kSmmerei vertegenwoordigd. N.V. BROOD- EN MEELFABRIEKEN MIJ. „DE KORENSCHOOF". Aan liet jaarverslag over 1928 ontleenen wy liet volgende: De in dit boekjaar bereikte financieele resultaten, alhoewel lager dan in het vooraf gaande boekjaar, stemmen tot tevredenheid, wanneer men in aanmerking neemt, dat de larwemarklen zich in deze periode steeds in dalende richting hebben bewogen De overneming van de Broodfabriek „IIoi- ciyk" te Rotterdam kwam in dit boekjaar tot stand, waardoor de productie der broodfabriek aldaar 40 pet. werd vergroot. De financieele resultaten zijn echter tegengevallen, doordat <-eie tegenslagen ondervonden werden Dij de aanpassing van het handbedrijf der „Hofdijk" aan het automatisch bedrijf. De grootste moeilijkheden zijn thans over wonnen en vertrouwd wordt, oat in het ko mende boekjaar de financieele resultaten gunstiger zullen zijn. Na voorzichtige waardeenng oer goederen voorraden f.n na afschrijvingen bedraagt het winstsaldo f 2U\f.03 (f 330,ISO). Voorgesteld wordt dc uitkecring van een slotdividend van 4 pet. (5 pet.), totaal 9 pet. (10 pet.). ALLIED INTERN. INVESTING CORP. 10,000 converteerbare preferente en 10,000 gewone aandeelen. De heeren L. Slijper, Ed. Dentz Co. en D. Kiizer, berichten, dat zij op 15 October a.s. ter bei.rze vai Amsterdam zullen mtroducecren 10,000 5 3 converteerbare preferente aandeelen (.zonder nominale waarde) gerechtigd tot hei, cumulatief dividend van 1 November 1929 af, 10,000 gewone aandeelen (zonder nominale uirde) der Allied Internationale Investing Corp., gevestigd te "Wilmington, in certificaten der Maatschappij tot Beheer van het Admini stratiekantoor opgericht door Hubrecht van Hnrencarspel en Vas Visser, élk certificaat resp. van 10 3 converteerbare preferente en van 10 gewone aandeelen. De officieele ncteering ter beurse van Am sterdam onder rubriek I zal worden aange vraagd. De 3 preferente converteerbare aandeelen zijn preferent boven de gewone aandeelen voor een dividend van 3 per jaar, cumulatief van 1 November af. en voor de activa, in geval van liquidatie tot een bedrag van 50 per aandeel .plus nog niet betaalde dividenden. Zij zijn te aden tijde p,eheel of gedeeltelijk aflosbaar met 55 per aandeel. Zij hebben geen stemrecht, tenzij de Mij. met de betaling van dividsnd over 4 divider.d-perioden achterstallig is. De 8 3 converteerbare preferente aandeelen zijn converteerbaar in 1% gewoon aandeel tot 1 November 1931, in 1% gewoon aandeel tot 1 November 1933 en na dien datum in ccn gewoon aandeel. ,u ENGELAND. De Bank van Engeland kocht gcud in staven FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 5 tot en met 11 October 1929. Geld was deze week gemakkelijk te krijgen en soms zelfs moeilijk te plaatsen, zoodat het particulier disconto Donderdag slechts 415/te 5®/jo noteerde en geld op prolongatie gisteren 4% kostte. Ook de jongste weekstaat van de Nederiandsche Bank legt het beroep van groote geldruimte af. De post binnenlandsche wissels liep terug met f4,6 millioen, maar daar de schatkist f 6 millioen afloste, zijn de commercieele disconteeringen fl.4 gestegen. Daar staat echter tegenover, dat de beleenin gen van f 100.4 millioen terugliepen tot f 89,2 millioen en dus met f 11 millioen verminder den. Van de verlooping van het Engelsche dis conto, heeft de bank nog geen last gehad. Zij kon haar deviezen-voorraad zelfs nog met f 4 millioen verhoogen. De Amsterdamsche wissels namen toe met f 10.4 millioen, terwyl de diverse rekeningen verminderden met f 6.8 millioen. Vermoedelijk zijn buitenlandsche sal di in wissels omgezet. Het Pond schommelde om 12.10. De markt had in de afgeloopen week een on regelmatig voorkomen. De verbetering var stemming, waarvan wij in ons vorig overzicht melding konden maken hield ook de eerste dagen van de afgeloopen week stand. Marga rine Unies monteerden daardoor tot ruim 550 Philipsen openden Maandag op 714 met eer claimwaarde van f 1500. Dienzelfden dag kre gen de haussiers echter al weer een flinken duw. Woensdag openden de Unies op 492 en Philipsen op 625 met f1300 voor de claims. Ook dit was niet blijvend en een belangrijke verbetering volgde, maar per slot van reke ning is de waarde der aandeelen deze week niet veel veranderd. Vooral Philipsen kenmerk- zich door zeer groote liquidaties.. Het verloop van Calvé's was op bescheiden schaal analoog aan dat van de Margarine cer tificaten. Van Berkei's waren stil en prijshoudend. Kunstzijdenwaarden, in het begin flauw, konden later monteeren. Enka's zelfs even tot 231. Den laatsten dag was het helaas weer heelemaal mis en schommelde de koers tus schen 210 en 220. Olie's komen den laatsten tyd, na haar lan gen „winterslaap", weer op den voorgrond. Het aandeel kon een avans behalen van" 25%. Er waren zeer belangrijke verkoopen van Pa rijs en veel kooporders voor Amerikaansche rekening. Had Parijs niet zoo abnormaal ge spuid, dan zou de koers 'ongetwijfeld hooger zijn geweest. Het aanbod werd evenwel zeer goed opgenomen en de belangstelling voor het fonds blijft levendig. Vooral de arbitrage had het druk en deed vaak uren na beurssluiting nog zaken. De dagelyksche productie was den laatsten tijd als volgt: week geëindigd per Barrel3 28 December 1928 2.551.000. 31 Augustus 1929 2.970.000.— 14 September 1929 2.974.000.— 28 September 1929 2.901.Ü00.— ,5 October 1929 2.S77.000.— Boetong waren wat vaster met geringen han del, evenals de twee Kuchenmeisters. Op rubberaandeelen had het plan tot inter nationale samenwerking den eersten dag na het bekend worden daarvan geen invloed. Dinsdag kwam er plotseling vraag los en kon den de leidende fondsen vry goed verbeteren. Het was maar voor één dag. De rest der week was de stemming flauw, wat de koersen weer deed dalen. Men neemt een afwachtende hou ding aan tegenover liet plan. Tot nog toe heeft men met zulke maatregelen nog niet veel suc ces gehad en het is de vraag of dat thans be reikt zal worden. Aan de rubberkwestie zit zooveel vast, o.a. de productie der inlanders, dat de practische uitvoering van de voorstellen nog wel moeilijkheden zal baren. Zou het plan soms verband houden met de vermindering der Amerikaansche automobielproductie en vrees voor verdere prijsverlaging? De Engelsche voorraden stegen met ruim 2000 ton en bedragen nu 54.273 ton. De pryzen voor het product lagen vast. In Londen waren rubberaandeelen gevraagd. Aan de Engelsche planters is echter nog geen voorstel gedaan. De voorstellers willen op de 22 dezer te houden vergadering eerst zien of in eigen land belangstelling bestaat, om pas dan zich tot het buitenland te wenden. Tabakken lager; vooral Oude Deli's door het passeeren van het interim-dividend, dat de laatste drie jaren telkens 10% bedroeg. Suikerwaarden stil. De bekende expert Dr. H. C. Prinsen Geer- ligs, heeft bij de economische conventie van den Volkerenbond een plan voor een nieuwe suikerconventie ingediend, hetwelk beoogt te voorkomen, dat de bescherming, welke de sui kerindustrie, in welken vorm ook, geniet, ver der zal opgevoerd worden. Zoo zouden volgens het ontwerp centracteercnde partyen zich ver- hinden, alle directe of indirecte prêmies op uit voer of productie van suiker af te schaffen. Onder premies wordt ook verstaan geheele, gedeeltelijke ontheffing van belasting of su taxe op andere dan te bevoordeelen suikers. De partijen zouden zich het recht voorbeho -en, een speciaal tarief te heffen op suiki afkomstig van landen, welke den export en i productie door premies bevorderen. Bovendii beoogt het ontwerp, om uiterlijk twee jaar de inwerkingtreding van de overeenkomst binnenlandsche accijns te beperken tot 30 gt. francs per 100 kg. suiker met een polarisat van 100° en voor de overige suikers houding tot de polarisatie. Diverse Cultures waren flauw door de gro te daling in de New-Yorksche Koffienoteeri gen. Aniems waren 'den eersten dag zeer vai doch lagen daarna zwaarder in de markt, teren konden zij een weinig verbeteren, dat zyrekening" hoedende piet de claim, te slotte niet veranderden. Op de Amerikaansche afdeeling was n rustig. De koersen bewogen zich als byi steeds in sympathie met New-York. Het moet tot eer der Amerikanen gezej worden, dat de beurs zich van den schrik v vorige week schitterend herstelde. Het Zaterdag opgenomen staatje volgt hier n eens, nu ook met koersen van 10 dezer. 10 Oct. 3 Oct. 2 Oct Am. Smelting Anaconda - Atchison Topeka Bethlehem Steel Gen. Electric North American 114% 107% 112 11S% 110% 116 287% 265% 273 119% 112% 116% 351% 363% 152% 161% J1,"cutan löi 102% 161% Een groot deel van deze koersverheffing kwam pas Donderdag jl. toen bekend werd J de onuitgevoerde orders dar U.S. Steel 245.000 ton warerr. toegenomen, wat niet wacht werd. '4 Oct. Ï1 69?. Neder!. 1022 AB f 1000 103«7i« 103 4 4% Nederl. ]£17 f 100Q 1C0 100 4%% Indië 1926 i 1000 95'/u 96 5%- Amsterdam 1925 101% 101: 5% Den Haag 1925 102% 10113/ 5% Rotterdam 1925 101 101 Van Berkel A. 252% 247 4% Nat. Hypotheekbank 98 98 Margarine Unie Cert. 500% 517 Calvé Cert. 221% 227 f"k? 218' 215 luaekubee 85% 34 Fnilips Gem. RA. 78014 Col Koloniale Bank A. 243% 246 Ned. Handel-Mij. C. 174g.l. 173 Beth. Steel Cert. 1137/ia 119 Koninklijke Olie A. 431 456 Boeton 21C',J 225 Ned. Scheepvaart Unie A. 205% 204 Cultuur-Vorstenlanden 165 164 SvY-A- 657 656 JJeJ;-My. 401 388 Deh Batavia Tabak A. 433% 424 Senembah 447% 432 Ex.div, Amsterdam Rubber 252 Ford Nederlana 342% K. Accoustiek A. 155% K. Ultraphoon A. 161 Aniem Nat. Bezit 434% Inc. Gas Nat. Btz. 274 Claims Philips f Claims Aniem f Akq 216 EEN REUS ONDER DE DRIJVENDE KRANEN vaar! door de grootste draaibrug Europa, de Kalser Wilhelmsbrug te Wllbelmshafen. van STILTE IN DE AMSTERDAMSCHE HOUTHAVEN. Een eigenaardig schouw spel bood de Amsterdamsche houthaven, toen deze week de losse arbeiders het werk hadden neergelegd. Thans Is de arbeid hervat. yv het vasteland van WOENSDAG Is het nieuwe observatorium van de Londensche Universiteit DE PONTONNIERS van het Nederiandsche leger hebben Donderdag nabij in gebruik genomen. Order de talrijke instrumenten bevat het ook een telescoop Rhenen oelenlngen gehouden en een zware brug over dei. Rijn geslagen. - - .liMinister Deckers woonde de oefeningen bij. I .van 24 rnch middellijn, waarmede bijzondere proeven genomen zullen worden. HET HUILEN STOND HAAR NADER DAN HET LACHEN. De hertogin van York was petetante van de dochter van Lord en Lady Alington.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 12