VRIJDAG 11 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. P STADSNIEUWS CHR. MIDDENSTANDSVEREEN. Eerste wintervergadering. De Leidsche nfdeeling van de Vereeniging vcor den Chr. Handeldrijvenden en Industriee- len Middenstand in Nederland hield in het Nntsgebouw, onder voorzitterschap van den hoer H. Bum-man, haar eerste vergadering in uit seizoen. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen ?n onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken worden alle voor kennis geving aangenomen. Op de agenda komt nu allereerst voor be stuursverkiezing tengevolge van het bedanken van den heer C. Mazéé. In deze vacature wordt gekozen de heer Th. C. F. van Kamp, die hiervan in kennis zal worden gesteld. Bij het bespreken der winteronmpagne wordt o.a. ook de aandacht gevestigd op de veie sociale wetten, die een bijkans ondragelijken last op het bedrijf leggen en het voor den cr.deraemer zeer moeilijk maken om winst uit zijn bedrijf te kunnen halen. Voorgesteld wordt op een volgende vergadering dit punt op de agenda te plaatsen. Het komende werktijdenbesluit voor winkels komt vervolgens in bespreking. Na eenige be spreking wordt voorgesteld, dat een plaatse lijke verordening worde in het leven geroepen, waarbij voor alle winkels een vast sluitingsuur om 7 uur 's avonds worde bepaald, en Zater dags om 10 uur. De halve vrije dag voor het jersoneel worde geregeld door de winkeliers Zrlve onderling, daar het nog al veel verscnil maakt, welke branche de betrokken winkelier uitoefent. Hiervan zal bericht worden gegeven aar. de L. M. C., waar de 3 plaatselijke Mid- cienstandsve-eerigingen hun belangen geza menlijk onder de oogen kunnen zien. Bij de rondvraag komen nog ter sprake de a s. Ziektewet en het coöpeiatief inkoopen door personeel van grootere kantoren, met uitschakeling van den winkelier. Hierop zal de aandacht gevestigd blijven van het bestuur, en zoodra bepaalde gevallen gesignaleerd worden, zal daar ter bestemder plaatse tegen opgekomen woroen en zullen alle wettige mid delen daartegen aangewend worden. Het is inmiddels reeds laat geworden en de voorzitter sluit de vergadering, waarna de hoer C. Th. Breebaart met dankzegging eindigt. INGEZONDEN MEDEDEELING. Damesslobkousen Kinderslobkousen In October één dag alles gratis. W1NTERWEDSTRUDEN Leidsch Schaakgenootschap. In de hoogste groep van den winterwed- Strijd zijn de volgende partijen uitgespeeld: II. G. Hofman wint van M. M. Scgaar, W. Dcmmendal wint van G. Bosscha, Hofman speelt remise met Mr. C. J. Goudsmit, B. Vies wint van W. H. Bosscha, M. M. Segaar wint van G. Bosscha, Demmendal wint van Ir. J. J. G. van Hoek. Hofman—Scgaar. Dit spel ging ongeveer gelijk op, totdat Segaar door een zwakken zet een pion verloor. In het nu volgende eindspel van toren en pionnen geraakte zwart in een dwangstelling, zoodat hij moest opgeven. Demmendal—G. Bosscha. De d4 opening Werd door wit niet goed behandeld, zoodat hij na afruil van eenige stukken een iets mindere stelling kreeg. Zwart speelde het vervolg echter zoo slecht, dat Dcmmendal op de koningszijde een vrijpion wist te ver krijgen, waarmede hij gemakkelijk won. Mr. Goudsmit—Hofman. Italiaansche ope ning waarin wit door onachtzaamheid een pion'verloor. Zwart had nu zeker de beste kansen met een pion meer en een paard tegen een looper in het eindspel. Niettemin accepteerde hij toch het remise-aanbod van >VM. M. Segaar—G. Bosscha. D4 opening met Pf3 door zwart beantwoord met c5 volgens de theorie van schaakmeester Dr. Tarrant Zwart kwam goed uit de opening, maar be gon toch zwak te spelen, waardoor wit twee vrijpionnen op de b en c baan verkreeg. Vervolgens verloor hij nog door een blunder een paard, waarna zwart opgaf. W. H. Bosscha—B. Vies. Ook hier di opening, waarin wit goed stond, totdat hij zonder voldoende redenen begon te offeren, meenende voor een looper 2 pionnen plus de kwaliteit te zullen krijgen. Zwart weer egde dit offer, zoodat de kwaliteit niet verloren ging. Wit kon hierna het spel niet houden Ir. J. J. G. van Hoek—W. Demmendal. 4 paardenspel, dat eenigen tijd gelijk opging. Wit speculeerde op de verovering van een zwarten looper, wat hem ook gelukte. Hij vergat daarbij ziin slechten koningstand, want juist toen hij den looper nam, kon zwart mat en twee zetten geven. DECLAMATIE-AVOND DS. J. W. P. LE ROY In de groote Nutszaal is gisteravond ten bate van „Pniël", een bijeenkomst gehou den, waarin Ds. J. W. P. Ie Roy, van Am sterdam, als declamator optrad en die mede door de muziek die werd gemaakt een avond van hoog kunstgenot is geworden. Ds. Ie Rov heeft verzen voorgedragen van Jacq. v. d. Waals, van Anton van Welie en van Gezelle en hij heeft dat gedaan op zulk een wijze, dat de menschcn er door geroerd zijn, zoo dat men de verzen heeft begrepen, zoodat men de verzen heeft doorvoeld, zoo als de voordrager ze ook zelf doorvoelde. Het waren niet de meest bekende verzen van de dichters die we noemden, maar ze waren met zorg gekozen en bijna zouden we zeg gen, dat ze tezamen als geheel vormden het klagen van den menschenziel, die altijd maar weer door Jezus wordt getroost. De Heiland was het middelpunt op dezen avond, de Heiland die troost. Het was een goede gedachte op deze wijze een geestelijk doel te bewerkstelligen. We wezen nog onlangs op het schrijnende dat cr in ligt als men voor geestelijke doelein den moet (ja helaas móét) gebruik maken van bazars en dergelijke dingen en daarom trof ons dezen avond des te meer. Het kan op deze wijze ook als men maar (en we geven dadelijk toe, dat niet ieder dit kan) zorgt een avond te hebben, die inderdaad zeer hoog staat, een avond waar zuivere kunst te genieten valt, een avond ook die op haar eigen wijze een prediking is, een avond waar Jezus in het midden staat. Behalve dat de declamator optrad, hebben Ds. Riemens en de heer Haverkamp een quatre-mains gespeeld op de piano, terwijl de heeren Haverkamp (piano), Rameau (cello) en Vcldhuyzen (viool) een trio vorm den, dat heerlijke muziek van Mendelssohn ten gehooro bracht. Ds. Riemens die den declamator inleidde, dankte hem ook, evenals de andere mede werkers aan het einde van den avond voor het genot, dat hij de menschcn had ge schonken, terwijl hij voorts alle aanwezigen dank zegde voor den -steun aan „Pniël"' ver leend. EERVOLLE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is toegekend de zilveren eere medaille der Oranje Nassau-orde aan W. van Waardhuizen, afdeelingschef bij N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp; Lezing van Prof. Dr. Kasimir Fajans. Op uitnoodiging van de philosophische faculteit van Leidsche studenten heeft Prof. Dr. Kasimir Fajans uit München gisteren avond in het Anorganisch Chemisch Labo ratorium te Leiden een lezing ggehouden over: „Chemische krachten en atoombouw". In de verschillende ontwikkelingsstadia der chemie, aldus ving Spr. aan, was de wijze, waarop men de chemische krachten beschouwde, afhankelijk, eenerzijds van dc eischen, die het experimenteel chemisch on derzoek stelde, anderzijds van den stand der natuurkunde. Nu in de natuurkunde de leer van den houw der atomen eeer op den voorgrond treedt, tracht men ook het probleem van de chemische affiniteit in verband te bren gen met de krachten tusschen de besiand- deelen der atomen, n.l. de positieve en nega tieve clecirische ladingen. De oude opvatting van Berzelius, dat de wisselwerking tusschen atomen en molecu len op de aantrekkingskracht «van positieve en negatievo ladingen berust en steeds van polaire natuur is, was niet te gebruiken voor de organische verbindingen en voor de moleculen der elementen zooals H2. De ionentheorie van Arrhenius bracht echter het werkeidjk bestaan van electrische ladingen bij de electrolyten aan het licht. Men onderscheidt daarom twee grensty- pen der chemische binding: de ideale ionen binding (dualistische, heteropolaire, polaire) en de niet-poliare (unit arische, liomöopo- laire) binding. De ionenbinding komt tot stand door over gang van een of meer electronen van de neu trale atomen van het kationenvormende be standdeel naar dc atomen van het anionen- ormende bestanddeel en de elcctrostatische Coulombsche aantrekking tusschen de op deze wijze ontstane tegengesteld geladen n (J. J. Thomson, W. Kossel. G. N. Li wis). I In het geval van een nietrpolaire binding tusschen twee atomen levert elk atoom een electron en dit stel electronen is dan ge meenschappelijk voor heide atomen (Bolir. G. N. Lewis) Bij de ideale ionenbinddng kan men zich de ionen a's onveranderlijke kogels voor stellen, die elkaar naderen, totdat de ondoor dringbaar gedachte electronen-schillen el- kar aanraken. In het geval der niet-polaire binding bewegen de gemeenschappelijke electronen zich om de kernen der beide ver bonden atomen. Deze twee bindingstypen zijn niet vol doende om de groote verscheidenheid bij dc chemische bindingen waargenomen te om vaten; tusschen deze grenstypen bestaan vele overgangsvormen. Uitgaande van de ideale ionertbinding kan. men zich tusschen- vormen denken (Kossel, Fajans) door een meer of minder sterke vervorming van electronenomhulsel van het anion in de richting van het kation, waardoor bij het grensgeval van de symmetrische rangschik king der electronen ten opzichte van beide kerenen de nietpolaire binding resulteert, bijv. Hf H Hs. De sterkte van de deformatie en daardoo1" graad van benadering van het een of het andere grenstype hangt van de fundamen- teele eigenschappen der ironen af (Fajans): lading, grotte, bouw van het electronenom- hussel en polariseerbaarheid (deformeer- baarheid). Als maatstaf van deze laatste dipnt dc moleculaire refractie der ionen. Hoe sterker de eclectrische veldwerking vbn het kation is, (d.w.z. hoe hooger dit ge laden en hoe kleiner dit is) en hoe grooter de polariseerbaarheid van het anion, des te sterker is de deformatie van dit anion in het molecuul, of kristal, des te grooter is de afwijking van de binding der onverand liike ionen, des te meer nadert de binding het nietpolaire grenstype. Deze overgangen kan men bijv. aantoonen doro beschouwing der moleculaire refractie, o.a. in de reeks NaCl, MgCla, AlCls, SICl-i Cl.. Dc afhankelijkheid van de deformeerende werking der kationen van de structuur hunner eleclronenriiulsels uit zich daarin, dat in het algemeen kationen der zware metalen zonder edelgaskaratker (bijv. Agt, Cut, Cutt) veel sterker de atomen demor- meeren dan kationen van het edelgasttype (bijv. Nat, Mgtt). Het groote verschil in het gedrag ten op zichte van optische eigenschappen., tralie afstand, oplosbaarheid, complexvorming. en«. bestaande tusschen verbindingen van kationen met en zonder edelgaskarakter, kan in de eerste plaats verklaard worden door de verscheidenheid in hunne deformee rende werking, zoodat deze aanschouwelijke (hoewel slechts kwalitatieve) deformatie voorstelling een systematiek van vete ver bindingen mogelijk maakt op grond van de fundamenteele eigenschappen der ionen, waaruit men zich de verbindingen kan ont staan denken. UNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen rech ten de heeren C. A. S. M. Martens, Den Haag en L. Weyl, te Leiden; voor het semi-arts- examen mej. A. M. G. Cramer, Den Haag en de heeren C. H. de eLeuw, Den Haag; J. Gijs- berti Hodenpijl, Den Haag en bevorderd tot arts de heeren B. C. P. Jacques Baelde, Rot terdam en J. B. van den Boogert, Den Haag Door B. en W. is opgedragen aan de firma Marcelis cn Heemskerk, aannemers alhier, het verbreeden van den Rijnsburgerbrug met bijbehoorende werken. KAMER VAN KOOPHANDEL. VOOR RIJNLAND. HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijvingen: 10 Oct. Bosk- Handelsdrukkerij K. Mijsen, Leiden, Hoo- gewoerd 46. E.: K. Mijsen, Leiden. 10 Oct. Gebrs. Garnade, Leiden, Steen straat lu. Aude en nieuwe Boekhandel. 12.: S. Garnada, Leiden. Wijziging: Gebrs. Palma, Leiden. Jan- vossensteeg 31. Handel in lompen, beende ren, oude metalen enz. Het filiaal Leven- daal 5860 is voorloopig gesloten cn wordt als opslagplaats gebezigd. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat B. cn W. hebben besloten de gelegen heid tot revaccina-tie van kinderen ook op de openbare scholen open te stellen. De in enting geschiedt door den Geneeskundigen Dienst. revaccinatie is volkomen vrij cn zal slechts v.ordon verricht, indien een van de ouders dit schriftelijk verzoekt. Daartoe zal aan de leerlingen een biljet worden medegegeven; op de aan dat biljet gehechte strook is gelegenheid om van zijn verzoek tot revaccinatie te doen blijken. Aan de besturen der Bijzondere scholen verzocht in deze medewerking te ver- lecncti door de hoofden dier scholen met de uitreiking der biljetten aan de leerlingen te belasten. Van de besturen van een 22-tal scholen verd de gewenschte medewerking reeds erkregen. GEBREK AAN LICHTMATROZEN. Bij Hr. Ms. Marine te Vlissingen kunnen nog een groot aantal lichtmatrozen worden geplaatst. Leeftijd 16%19 jaar. Duur dei- verbintenis 5 jaar. Proeftijd 3 maanden. Aanmelden op het Garnizoens-Bureel Morschsingel tusschen 912 uur alwaar verdere inlichtingen zijn te bekomen. VAN EEN TRAP GEVALLEN. Gistermorgen is de 65-jarige metaalbe werker E. T. van de fa. v. O., die in de bakkerij van de fa. v. d. O., op de Maresin- gel werkzaamheden verichtte, van een lad dertje van 6 sporten gevallen en met hc-t hoofd op een der sporten terecht gekomen. De man werd aan het hoofd gewond en is door den E.IT.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht om verbonden te worden. TEGEN EEN WINKELPUI AANGEREDEN Op de Steenstraat is hedenmorgen een vrachtauto \an den expediteur J. Bè uit Wilnis bij 't achteruit rijden terecht geko- tegen de voorpui van den slager V. De pui was ernstig beschadigd. Een groot stuk muur was finaal verbrijzeld. De vrachtauto kwam er zonder mankementen af. De schade aan de pui wordt door ver zekering gedekt. INGEZONDEN IiEDEDEEUNG. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN. SCHIETWEDSTRIJDEN. Wy vernemen, dat in het eind van Octo- er en begin November alhier gehouden worden de groote Itynstreek-sehietwedstrijden. Deze wedstrijden zijn uitsluitend voor de le- van de Byz. Vryw. Landstorm uit de Rijnstreek. KOSTELOOZE INENTING. Voor ingezetenen van dorp 't Aarlander- een is gelegenheid voor kostelooze vacci natie op Donderdag 17 October a.s. in een lokaal van de openbare school. Voor de andere deelen van de gemeente zal deze gelegenheid nog nader worden be kend gemaakt. BOSKOOP. DIEFSTAL VAN PLANTEN. Door de gemeente-politie is proces-verbaal opgemaakt tegen zekere S., wonende te Reeu- wijlc, wegens diefstal van planten ten nadeele tn de firma Ottolander Hooftman, alhier. EEN LAGE DAAD. Aan de tolwoning aan den Goudsche rijweg vervoegden zich eer. tweetal personen om bankbiljet van 25 gulden te wisselen. Toen een livmnner het gewisselde geld ontvangen had gir.g hij er ijlings van door zonder het bank biljet af te geven. De politie heeft deze persoon opgespoord en natuurlijk proces-verbaal tegen hem opge maakt. AUTO-ONGEVAL. Doordat de vrachtrijder de W. uit Waddinx- veen aan don Zyöeweg moest uithalen voor een autobus, had hy het ongeluk cm met zijn viachtauto in den wegkant weg te zakken, met gevolg dat de auto gedeeltelijk in de wetering terecht kwam. Het kostte heel wat moeite om het gevaarte veer op den reganen weg te krijgen. HAZERSWOUDE RIETVELDSCHE POLDER. Door het bestuur van den Rietveldsche polder zal op Donderdag 17 October a.s. schouw worden gehouden over alle vaarten, slooten, bruggen en draaien, in den polder gelegen. GEMEENTERAADSLID. Als opvolger van den heer M. Heijker tot lid van den gemeenteraad komt op de R. K. lijst voor de heer N. J. Kaptein in het WeSteiiiide. „EERE ZIJ GOD". De wekelijksche vergaderingen van de Chr. Jongelimgsverecniging „Eere zij God" zullen deze week weder aanvangen en wor den gehouden op Zaterdag, des avonds teai ure in het lokaal Salvatori. Tot voorzitter werd gekozen de heer S. de Bruin, 2e voorzitter F. Kiehl, secretaris P. Verheul, penningmeester N-ic. van Luik, alg. secundus Joh. de Kort en bibliothecaris J. Kroon. KATWIJK AAN ZEE AANGEREDEN. C. v. B. uit de Blomrnersstraat, die gister avond bij de schuur van de Reddingsboot stond, werd aangereden door een auto, be stuurd door D. v. D. Hij werd tegen den grond geworpen cn aan beide beenen gebles seerd. Dr. Lodder verleende geneeskundige hulp. De politie heeft deze zaak in onder zoek. HARMONIE U. N. L Naar wy vernemen hoopt de Harmonie- vereeniging „U-N.I." op 13 Dec. een uitvoe ring te geven in de zaal voor Chr. Prot. Belangen. Het Bestuur heeft zich de medewerking verzekerd van den bekenden Declamator Arie Post van Scheven ngen. Daar de heer Post hier geen onbekende is, zal het zeker velen genoegen doen, van zijn bijzondere gaven te kunnen genieten. LISSE. FILMVERTOONING. Dinsdagavond werd de aangekondigde film ertoond van de N.V. Sluis Biscuitfabrieken te Deventer. De film werd vertoond voor liet Groene Kruis alhier. De heer Stamphorst dankte allereerst de aanwezigen voor de groote opkomst. Voorts zette hij in 't kort uiteen hoe de fabriek in le 5 jaren dat zij nu werkzaam is een „roote vlucht heeft genomen; werd in 1924 begonnen met 20 man personeel, wérkt men nu met 400 arbeiders, terwijl de fabrieksterreinen ccn oppervlakte beslaan van 11.000 M2. Daarna volgde de film der fabriek waarbij de heer Stamphorst op geestige wijze een en ander nader toelicht. Als slot werd nog een komische film ver toond .welke zeer de lachlust der aanwezigen opwekte. Aan het einde sprak de heer Stamphorst nog een woord van dank voor de belang stelling. Alle aanwezigen kregen een versnapering _ee naar huis. es Voor de fa. Sluis was het een succesvol len avond. ZANGVEREEN. „EXCELSIOR". Naar men ons mededeelt zal de Chr. Zang- vereen. „Excelsior" ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan dezen winter een schitteren de concert-avond geven. Uitgevoerd zal wor den het prachtige koorwerk „Psalm 150". Dit koorwerk werd eenige jaren geleden ook uitgevoerd en „Excelsior" oogstte toen reeds enorm succes. Thans is het koor in ledental nog sterk vooruit gegaan en heeft Excelsior ook een geoefend Kinderkoor onder den naam „Klein Excelsior". Bovendien verlee- nen een strijk- en muziekorkest uit Amster dam hun medewerking. We zouden Excelsior gaarne willen advi- seeren op een groote opkomst te rekenen op dat niemand teleurgesteld worde. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. "Zaterdag 12 October, des v.m. half 10 v< ling van alle soorten bloembollen, des nai 1.30 uur voortzetting der ochtendveiling. AANVULLINGEN OP DE GIDS VAN HET LOCAAL RIJKSTELEFOONNET. Copex N. V., Spaame_ 57, Haarlem. Aanvragen Haarlem 11755. 881 Copex, Coöp. Exp. bedrijf, Haven, Lisse 882 Drukkerij „Imperator", N. V., Haven 14, Lisse. 1035 Duivenvoorde Ileeremenis, J. Haven straat 35, Noordwijkerhout 4566 Emmerik, Fa. A. van, 's-Gravendam- sche weg 7, Voorhout. Engelen's Bloembollenkweekerij, A. J. van, Heerenweg 134, Bennebroek. Aan vragen Bennebroek 9115. 2757 Enthoven Pzn., D., Huize Beukenhorst, Veercnsteinstraat, Ilillegom. 4644 Hoofdagent van politie H. Geerts, w< huis, J. P. Gouvemeurl 45, Sasscnheim 2763 Hulsebosch' Kweekerijen, N. V., C. J., Hoofdstraat 129, Hillegom. 2758 Kwaak, J. v. d., vrachtrijder, Patri moniumstraat 2, Hillegom. 2759 Kijne Wzn., H., architect, Raadhuis straat 2, Hillegom. 828 Lefeber, Th. A., bloemist, Rijksstraat weg, Lisse. 2761 Maaskant, Boerrigter en Fijma, bloe misten, Vaai Tetsstraat 3, Hillegom. „Nieuwe Leidsche Courant", N. V. de. Leiden. Aanvragen Leiden 2710. 4645 Sentenis, N. W., pastoor, Heerweg 464, Lisse. 2762 Sistermans, C., vleesclihouwerij, Hoofd straat 104, Hillegom. 2760 Vries en Stevens, Electro- en Gasmaat schappij v.h. de, Hoofdstraat 196, Hille gom. 3636 Verdegaal, S., dir. N. V. v.h. H. Verde- gaal en Zoon, Hoofdstr., Sassenheim. 4643 Warnaar, Bram, Huize Panorama, Hoofdstraat 85, Sassenheim. Vervallen: 164 Iloogedoorn. Loop dor bevolking. Vertrokke.n: FMajaar naar Odoorn, C. den Hollander en gezin naar 's-Gravenhage; F. ichoten. Vreewijk 37 J RIJNSBURG FIETSENDIEF. Woensdagnacht is ook in deze gemeente door ongenoode gasten een bezoek gebracht. Door verschillende bewoners van dc Brou werstraat worden goederen vermist, o. a. een bijna nieuw rijwiel en ongeveer een do zijn rijwielbelastingplaatjes. Van de daders is geen enkel spoor bekend. Door den lieer B. van Leeuwen werd onderhands aanbesteed het bouwen van een oonhuis met garage aan de Kerklaan, waar- an de uits.ag is als volgt: Gebr. van Breda Co. f 7600, Th Zeeuwijk f '7555, Gebr. van ieuwkoop r 7530, A. van Nieuwkoop f 7378, rma J. Dijkstra Zn. f 7278. De inschrijvers zijn allen woonachtig te Sassenheim. Hit werk is aan de laa inschrijver opgedragen. VOORSCHOTEN GOUDEN JUBILEUM CHR. J. V. „DE HEERE IS MIJNE BANIER". Het halve eeuwfeest, dat vanwege het overlijden van een der leden, v-r. Waasdorp, l stilte wordt gevierd, werd Dondeixlag- ;ond herdacht met een wijdingsdienst in de Herv. kerk. Voorgangers waren Ds. Fortgens, Herv. pred., en Ds. G. Postma, alg. secretaris van het Ned. Jonge!. Verbond, terwijl het Chr. zangkoor „De Lofstem" en de heer Roodvoets (orgel) liun medewer king verleenden. 't Was jammer, dat de kerk slechts zeer matig was bezet Na het gezamenlijk zingen van Ps. 103 vs. en 2 en het votum zong de „Lofstem" 3 coupletten van het „Bondslied", welke zui- »r en met gevoel werden gezongen. Evenals het volgende: Ps. 27 vs. 1 en 7, waar de oorspronkelijke zetting mooi klonk. Na votum en gebed hield Ds. Fortgens een toespraak, waarin Spr. herinnerde aan het sterven van een der leden, waardoor dit fyiuden jubileum sober wordt herdacht. Spr. heette „De Lofstem" en den organist wel kom en dankte voor hun medewerking. Ook één der oprichters, de heer Broers, welke nog in leven en aanwezig is, heette Spr. 'el-kom. Ds. Fortgens bepaalde zijn gehoor bij het Psalmwoord: „Wij zullen de vaandelen op steken in den Naam onzes Gods". Na herinneringen uit Spr.'s eigen ervarin gen op een J. V., wees hij cr op dat ook op deze Vereen, tijden geweest jyjn van zinking, waarin de trouwe leden het va vasthielden, en dat zij 50 jaar kon be staan is te danken aan die leden die bid ders waren voor het heil der J. V. Spr. wekte in een wanne toespraak de tegen woordige leden op het vaandel op te ste ken in Gods Naam, gedachtig aan den naam der Vereen. „De Heere is mijne Banier". De heer J. Roodvoets bracht hierna „Chor aus dem Messias" ten gehoore, dat door dezen bekwamen organist uitstekend werd uitgevoerd. „De Lofstem" liet zich nog hoo- ren in „Daar is een lied", waarin wij ge troffen werden door fijne nuanceeringcn. Ds. Postma sprak hierop over „Wat het voornaamste is". Namens het Bondsbestuur wenscht Spr. de Vereen, hartelijk geluk. Het is een zegen van God, dat er in onze dagen, nu het van alle kanten zoo moeilijk is voor het geslacht dat de maatschappij ingaat, er nog een J. V. bestaat. De verandering met 50 jaar geleden is ontzaglijk, nl. die der geesten, wij leven in een critieke periode, dio zeer ernstig is, wat Spr. met voorbeelden aantoonde. In onzen tijd is opgekomen de groote in dustrialisatie. De techniek is mooi, maar zij geeft verslapping van het persoonlijk na tuurlijk leven. Vroeger waren er veel lei ders, maar tegenwoordig komen wij er te kort. Onze tijd vormt geen persoonlijkheden, maar massa-menschen en is voor het gees telijk leven fnuikend. Onze vaders vonden het verschrikkelijk als iemand zonder Christus stierf, tegen woordig vinder# wij het erger dat de men- schen zonder Christus leven. Het middel daartegen is Gods Woord tot ons te laten spreken en het met Christus te wagen; wij moeten ons weer laten vormen tot persoon lijkheden door Christus' Heiligen Geest. Dit moet ons doelwit zijn: niet zonder Christus leven. Na deze ernstige toespraak werd gezongen Gez. 50 4 en ging Ds. Fortgens in dank gebed voor, waarna nog de heer Roodvoets „Grand choeur" van Handel liet hooren, ter wijl tot slot de aanwezigen zongen Psalm 72 11 en Ds. Fortgens den zegen uitsprak. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (tii i) De landarbeidersstaking in Groningen is met ingang van Maandag a.s. opgeheven. Door het Comité tot bevordering van deu Chr. Radio-Omroep in Indië is een request gezonden aan den gouverneur-generaal. Blz. 2. De tocht van de Zeppelin hoven ons land. De auto waarmee de agent tc Naaldwijk is ,'erreden, is te Den Haag aangetroffen. De bestuurder is aangehouden. (blz. 4) Te Rotterdam is voor de Rechtbank dc Lie- irmahnzweiidel verder behandeld. Verschenen is het jaarverslag van den hoofdingenieur der mijnen over het jaar 1928. (Blz. 5.) Het tweede artikel over de lustverblijven van de dochters van Frederik Hendrik. Prof. Dr. J. de Zwaan heeft te Groningen zijn afscheidscollege gegeven. De Vereeniging Zarfath heeft te Amster dam de jaarvergadering gehouden. Qyerleden is Prof. Dr. J. W. van der Valk te Groningen. (blz. 7.) De moord in den polder Blijdorp te Rot terdam. (Blz. 9.) Een artikel over de geschiedenis der Zep pelin-luchtschepen. BUITENLAND (Blz. 2.) Duitschland biedt Rusland en China hulp m voor humaner behandeling van beider burgergevangenen. Moeilijkheden ter Internationale Zeelieden conferentie te Genève. De werkgeversgroep stelt eischen i. z. de vertegenwoordiging van de arbeiders, waarop de conferentie dreigt te stranden. Mac Donald is van Washington naar Phila delphia en later naar New York gegaan. Een gemeenschappelijke verklaring van Hoover en Mac Donald is gepubliceerd. President Doumergue cn Briand bezoeken Brussel. Weerbericht- Barometemtand. Hoogste stand 776.3 te Rochefort. Laagste stand 733.4 te Nordojan. Verwachting van het Koninklijk Meteor® logisch Instituut te De Bilt: Meest matige Westelijke tot Noordweste lijke wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur. FIETSERS LICHT OP: Van 1213 October van 5.42 nam. tot 5.49 vm, INGEZONDEN MEDEDEELING. SASSENHEIM AANBESTEDING. Door den bouwkundige J. P. Lagerberg is voor de woningbouwvereniging Vooruitgang alhier aanbesteed het bouwen van twintig arbeiderswoningen in het verlengde van de Hein Baderstraat. De uitslag is als volgt: lt. ■e Jong Co. te Leiden f 52399, Kort van Jer Wiel te Rijnsburg f 53579. C. Weerenberg te Alphen aan den Rijn f 54000, Van Duyn c'.e Vink te Noordwyk f 56250, J. Master te Voorburg f 56450, G. Mettes te Haarlem f 56520, M. Hoogervorst te Alkmaar f 56893, P. Meeuwissen te Sassenheim f 58500, Th. leeuwyk te id. f 59790, J. Th. Zym te Rot- icrdam f 59800, firma J. Dijkstra Zn. te Sassenheim f 62340, van der Wal Cloppen- Lurg te Schiphol f 63333, S. van Stemsbergeh te Alpben aan den Rijn f 71444. De gunning is aangehouden. WADDINXVEEN EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De afdeeling van eerste hulp bij ongeluk ken, die alhier een flink aantal actieve leden telt, heeft bij haar uitgebreide colleclSe ma teriaal, nu ook een kostbaar zuurstof-appa raat aangeschaft. NIEUWE MEUBELFABRIEK. De heer A. Riedemans gaat een flinke mo derne meubelfabriek bouwen. Deze industrie breidt zich hoe langer hoe meer uit. Wij vernamen dat dc Waddinxvecnsche industrie-film van „Nederlandsch Fabrikaat" weer veel wordt aangevraagd door verschil lende vereenigingen in den lande; zij is dan ock zeer interessant. KOSTELOOZE INENTING. J.l. Donderdagavond is voor de vijfde keer gelegenheid gegeven tot kostelooze inenting in het gymnastieklokaal. Er was weer flinke animo. Handelsberichten. lan. 187%. Maart 189%. Mei 185%. TARWE Vroegkoersen van hedc-n No' A, Maart 12.40, Mei 12.52%. LONDEN. 10 OCTOBER. EIEREN. Hollandsche bri 21/6; idei 18/6 tot idem gemengi 13/9 tot 14/-: Engel t rüksmerk speciaal 84/- tot 35/-, al les per 120 stuks. Marktberichten. i. (Gelderschft oerd 800.000 I 8.20—8.70. kleine 6.10—7, 6.207.80, bruine -8.80—9.40 alles per 100 stuks, DELFT, 10 Oct. Eieren. Aanvoer ei zen; 2533 kipeieren "9.70—10.80; 267 hi eieren 6.40—8.60; 233 eendeneii 8.70; 7 kalk. LEIDEN, 11 Oei 77 kalveren. 7 203 lcalf- 220—390: 028 varekoelen 175—280: 291 vi 130 (110130 ets schoon p leg.); 66 tere kalveren 11—19; 31-1 vette schapen 33 —44; 450 weidesehapen 24—32 617 mestvav- kens 2460; 60 Dondensche 62GS ct; SU zou ters 7094 ets per kg. levend gew.949 biggen 9—20; 9 paarden 95—230; 3 veulens; lil bokken of geiten 5—14 alles per stuk. Kaas. aAngevoerd 116 partijen. PrUzen: lé srt Goudschekaas 5558; 2e srt 4854; le srt Leidsche f 57—62; 2e srt 48—56 alles per 50 kg. Handel goed. Aan de Stadswaag £OWO" d 4548 stuks. Prijzen: kipeleren 9,50— 10.75; eendeicren 7.55—8.55 per 100 stuks. Pluimvee hanen 1.40; kippen 0.65— 0.75 per stuk. LEEUWARDEN, 11 Oct. V e e. Aanvoeren cn prijzen- 92 enterstieren f 160—320; 94 twenter- stieren f 320—490;; 545 vette koeien f 200—3S0 (0.75—1.02 per kg.) 1302 melk en kalfkoeien f 130380: 238 pinken f 100170: 12 vette kal veren f 3590; 200 nuchtere kalveren f918; 290 vette schapen f28—40; g|| f 20—34; 463 lal f18—30; 1810 grn i f 58—140 (p. ers 72—75 ct) 66 mageio f 2758: 196 kleine biggen f 1530, r stuk; 32 bokken of gelten en .89 paar- uks prijzen: 16000 kg. kip eieren 7%10 ct. per stuk, groothandel f 0 92 —1.00 per kg.; 2000 kg. eendeleren 7%—8% ct. per stuk- groothandel 0.901.00 per kg. Pluimvee. Aanvoeren en prijzen: 700 slncht- kippen f 0.70—1.75: 40 slachthanen f 0.75—2.50; 16 jonge hanen f 0.40—1.50; 30 jonge duiven 100 piepkuikens f 0.080.30; 40 eenden f 0.50—0.70 per stuk. EELU WARDEN. 11 October. 1 Eerste Leeuwarder Botermün. Afd. A. (Mfln). Hoogste prUs f2.24, middenprUs f 3.20; laagste prijs f 1.92 per kg. Kaas. Aangevoerd 25960 kg. Prijzen; sleutel kaas 2349 ct.: nagelkaas 14—35 ct.: Goudsche kaas 29—77; Edammer kaas 27—63 per kg. "VI, AARDINGEN, 11 October. Heden waren binnenkomend van de reis YL 130 en SCH 23. Betaald werd voor volle haring Noord t "4.60 24 10- Idem Zuid f 19.80—21.30; maatjes Noord f 19- idem Zuid f20.10: «le Noord f 16.30, idem

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6