het feest der duizend kleuren DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 HET JUBILEERENDE SLAVISCHE BROEDERVOLK EEN OPTOCHT VAN WONDERE KLEUREN SYMPHON1E Valt voor ons, Hollanders, hier wat te leeren Wij staan op het St.. Venccslausplein, eigenlijk meer een zeer breede straat dan een plein. Voor en achter ons onafgebroken rijen van die enorme gebouwen, die wij in ons land niet kennen; gelukkig maar, want vooral dc nieuwe bestaan vrijwel allen uit groote grijze bouwvakken, afgewisseld door glas, zonder eenige versiering, waardoor een troosteloos stadsbeeld ontstaalt. En Praag heeft zooveel nieuwe ge bouwen, want er wordt zoo hard gewerkt; laat ik alleen even noemen liet nieuwe ge bouw der Bata-schoenenfabriek en het nieu we Jaarbeursgebouw, beide imponeerend door hun enorme afmetingen, maar beide behoorende tot de wansmakelijkste produc ten van de moderne architectuur. Van de tienduizenden mensclien, die '(hans straten en pleinen vullen, of zijn het er mischien honderdduizenden? vertel ik u niets. Van de militairen, die het middendeel van het plein vrijhouden evenmin, 't Is alles precies als bij ons en overal; het eenigste verschil is, dat hier de commando's in 't Tsjechisch worden gegeven, dat dus de be velhebber „pohov" roept als hij „rust" be doelt, of „vevo bok" als hij „linksomkecr" wil zeggen. Van de wijding van een nieuwe vlag en van de daarbij gehouden redevoe ringen zou een beschrijving klinken als een van iedere andere dergelijke plechtigheid, en van het gejuich der tienduizendkoppige menigte als President Masaryk voorbijgaat, zou ik geen beschrijving kunnen geven. Maar waarvan ik zou willen vertellen en waarvan ik graag een levendig en duidelijk beeld zou willen geven, indien dat met woor den te doen ware, dat is de wondere kleurensymphonie 'der duizenden en duizenden nationale cos- tuums, die hier in deze dagen aanwezig zijn. Uit alle declen van Tsjeclioslowakije zijn ze hierheen gestroomd, uit Bohcmen cn Mora- viö, uit.Roe'-henie en Sub-Karpathisch Rus land, de mannen en vrouwen en jongens en meisjes, in zomercostuum meest, doch in wintercostuum soms; en elke provincie, elk district, ja elk dorp heeft zijn eigen nuance. Doch ook tal van bewoners van Praag of Wndere groote steden, of van districten, waar dat dragen der origineele kleerderdrachlen niet meer in zwang is, hebben zich vandaag getooid meit een geërfd of ook gekocht cos- tuum, zoodat mischien het woord „duizen den" nog niet voldoende de werkelijkheid omvat. En wat voor costuums! Ge ziet hier rood én blauw eii groen en wit en geel en zwart en bruin en goud, ge ziet lila en oker en rose en' creme, wijnrood" en terra en zilver en paars', donkerblauw, oranje, champagne en kastamjetinten, ge ziet dalt. alles dooreenge- mengd in de moest bonte dwarreling, tot de oogen pijn doen en ge U verwonderd af vraagt, of zooveel moois werkelijk kan be staan. Neem alle kleuren van den regenboog voeg daarbij alle tinten en nuances die dc verftechniek heeft voortgebracht, verwerk dat in alle denkbare stoffen, zijde, fluweel, katoen en linnen, leer, crêpe, flanel, batist en wat al meer, tot een harmonisch geheel, versier dat alles met strikken, linten, kwas ten, koralen, kunstbloemen, verguldsel, bor duurwerk en kant, vooral veel, héél veel borduurwerk en kant, mecslt. zelf vervaar digd ,en ge hebt een denkbeeld van wat de Tsjecho-Slowaaksche nationale costuums beteeken en. En dan die ontzaglijke variaties van hoofd- bekleeding eerst! Eenvoudige bonte doeken wisselen af met rijkgeborduurde, of met kostbare kanten en geweldige strikken ver sierde geheel wit gehouden kappen, dan -weer zijn het bontgekleurde piuinienmut- sen, of enkel haarversiersels uit kransen en bogen opgetuigd als tot een koningskroon. Bij vrijwel alle costuums bel.ooren de typi sche, ofschoon niet zoozeer elegante zware kaplaarzen, ofschoon ook sommige vrouwen inplaots daarvan prachtig geborduurde kou sen dragen. Wij hebben de processie opgewacht, die de relikwieën van St. Venceslaus vervoerde van Vijsigrad naar de Hradsjany-kapel, en waaraan vrijwel uitsluitend geeostumeerden deelnamen. Meer dan een uur lang trok ons het bonte gewemel voorbij bij prachtige Scptemberzonneschijïi. maar al had het een dug geduurd dan hadden wij onzen post niet verlaten. Maar niet alleen uit Tsjecho- s.'ov akije waren zij gekomen, ook uit Polen, Oekraine, Servië zelfs en oen groene groep uit de stad Wilno, oin hun sympathie te be tuigen aan het jubileeroude Slavische broe dervolk. Hier en daar zag men zelfs de Pan- Slavische vlag in den sloolt' ffta» y- - Een prachtig voorbeeld van een uit linten, Strikken, kant en bloemen bestaande kleeding het eiland in de Mcldau, waar het feest een hoogtepunt, bereikte. Zelfs heeft het hier de bijzondere bekoring dat. de geeostumeerden zich midden tusschen het overige publiek vrij bewegen, en waar schijnlijk minstens de helft daarvan uitma ken. Kijk, daar staan cr eenige juist bij ons; wij bewonderen de kostbare borduursels van de geelfluweelen rok; de witgeplooide mouwen, die even boven dc elleboog van hoepels zijn voorzien, zoodat zij bol staan als een crinoline; de goud- en gekleurdbc- slikte haarlinten, vele centimeters breed en soms 5 tot 10 in getal, achter afhangende sot de knieën. Kijk, daar een groep gecos- tumeerde muzikanten, die volksliedjes spe len; cn daar een andere groep, die oude volksdansen uitvoert, begeleid door muziek of door eigen zang; en ginds weer een groep, die een voorstelling geeft van een bruiloft op het dorp. En als wij van dat bruiloftsspel genieten, dan hooren voorbijgangers ons in Espe ranto converseeren en sluiten zich bij ons aan; en in een oogenblik zijn wij wel met een twintig'al Esperantisten tesamen, waar bij reeds zes naties vertegenwoordigd zijn. Twee Polen in witleeren kaftans, voor, ach ter, rechts en links en onder cn hoven rijk geborduurd, rood-wit gestreepte broeken cn kozakkenmuts; een aantal Tsjechen in zonder nationaal costuum; een Zwister, een Dui'sche, een Fransche cn ik. „Dit schortje alleen", vertelde een Tsjechische, naar leiding van onze vele vragen, „zoudt ge minder dan zestig gulden niet koopen, deze geborduurde kousen zoudt ge zeker niet twintig móeten betalen ,en het heelc cps- ifuum heeft wel een waarde van f300 tot f400." En een ander: „Ja, ik ben van Zuid- Bohemen, en iedereen noemt mij Tante, om dat in die omgeving, waarvan ik hot cos tuum draag, de gewoonte bestaat om iedere vrouw met Tante aan te spreken". Een derde: „Neen, ik ben van Praag, maar ik heb mij dit costuum laten maken alleen dat ik het mooi vond en omdat bij alle feestelijkheden geeostumeerden overal vrije toegang hebben". .Toen dacht ik dadelijk: Wij hebben toch ook zooveel typische klce. derdrachtcn, die meer een meer verdwij nen; wanneer nu eens bij feestelijkheden of andere gelegenhëiden aan personen met een typische landskleeding voorrechten werden gegeven, zouden dan daarmede niet de laat ste resten van een mooie kuituur voor alge heel verdwijnen kunnen worden behoed, of mischien weer nieuw leven erlangen Wel licht zou ook daarmede worden bereikt, dat velen kleding zouden dragen van een land streek die zij nooit hebben gezien, doch dal zou niet hinderen mits zij slechts wat van dat land zouden weten om vreemden m lichtingen te kunnen geven, of, op zijn aller minst, indien zij slcchfs weten uit welke landstreek of dorp hun kostuum afkomstig is. Voor folklore-vereenigingen en A.N.V.V. is de gedachte mischien het overwegen waard. Aan alles komt een einde. Ook wij moes ten tenslotte, hoewel noode, het sprookjes- eiland verlaten. Onze Praagsche vriei begeleidden ons door de verlichte stad ons hotel, en beloofden ons nog eenmaal naar het Venceslausplein en naar het Hrad- sjany te leiden, om ons wat van de histo rische beteekenis van beiden te vertellen en ons de Boheemsche kroonjuweelen te laten zien. J. H. V. Uit Oost-Indië STEMMEN OVER STRESEMANN Het beeld van St. Venceslaus op het groote Venceslausplein te Praag. Op den achter grond liet Rijksmuseum AUTO-ONGELUK. SEMARANG, 8 October. (Aneta)'. De fa milie Van Slee is in de nabijheid van Pro- bolingo verongelukt, tengevolge van slippen van een auto, welke plotseling moest uitwijken voor een fietser. De heer en me vrouw Van Slee en een dochter werden verwond. De chauffeur kwam met den schrik vrij. De auto werd totaal vernield.- PADANG, 8 October. (Aneta). De alhier gehouden vergadering van dc Vereeniging van land-, mijnbouw en industrie ter Su matra's Westkust heeft besloten een af wachtende houding aan te nemen ten aan zien van de gemelde oprichting van het Zuid en West Sumatra Syndicaat AMOKMAKER GEGREPEN. CHERIBON, 9 October. (Aneta). Tijdens dc groote legermanoeuvres welke in het Cheribonschc worden gehouden, maakte een Menadoneesche tamboer amok. Hij doodde vier inlanders en verwondde twee andere 'personen, w.o. dc sergeant van den radio- dienst Jansen, zwaar. Een korporaal van den radiodienst, een Europeaan, werd licht gewond. De amokmaker kon gegrepen wor DE ZOON VAN DEN SULTAN VAN LANGHAL TJANDJONG POERA, S October. (Aneta). Bericht wordt, dat de zcon van den Sultan Langhai zeer ernstig ziek is; EEN DAG VAN BETEEKENIS VOOR DUITSCHLAND hij was nog maar een schaduw van zichzelf:'. i(Van onzen Duitsdien CorfesponctenlJ ,-.^1- i Berlijn, 8 October 1929. Een veelbewogen Zondag ligt achter ons. Hoewel het allang niet meer gebruikelijk en geoorloofd is, om des Zondags te begraven, had men voor Strcsemann een uitzondering gemaakt. Men wilde aan het gansche volk de gelegenheid bieden, om zijn belangstel ling voor den overleden staatsman te too- nen. Begunstigd door helder herfstweer gaven tienduizenden aan dien wenk van overheids wege gevolg en men kan wel zeggen, dat aan Gustav Stregemann door zijn volk de laatste eer werd bewezen. De 6do October 1929 zal in de annalen der Duitsche geschiedenis genoteerd blijven als een dag van bijzondere beteekenis. Reeds lang voor 't begin der plechtigheid in den Rijksdag waren alle plaatsen in de zaal cn op de tribunes bezet. Het meest vielen onder dc Duitsch-nationalen graaf Westarp, von Keudell, Ilergt, Dryander en graaf Iloetsch op. Toen later von Kardorff voor dc groote volksmenigte buiten voort durend gestoord door de snorrende vliegtui gen onmiddellijk boven hem zijn korte toespraak hield, lag er voor deze heeren stellig een indirect verwijt in diens herin nering aan dc mecdogenlooze tactiek van Stresemann's politieke tegenstanders! Onder de socialisten vielen mij Breitscheid thans reeds genoemd als eventueele opvolger van Strcsemann Wels en Ditt- mann op. Volledig kon men Stresemann's Duitsche volkspartij gadeslaan, geheimraad Kahl, generaal \on Scoch en vele anderen. Onder de voltallige leden van. 't katho lieke centrum zag men von Guerard, Dr. Wirth en van de democraten, wier partijdag in Mannheim velen verhinderde, aanwezig te zijn, Fran Dr. Lueders. De communisten zoowel als de nationaal-socialisten schitter den door gemotiveerde afwezigheid. In de loge, welke vroeger voor het Huis Hohcnzollem gereserveerd bleef, kon men zien, hoe Hindenburg mevrouw Stresemann met een handbeweging verzocht, naast hem plaats te nemen. Ook Severing zag men hier zitten. Algemeen betreurde men de afwezig heid van Loewe, voorzitter van het parle ment, die voor zijn geschokte gezondheid heil zoekt in bad Mergentheim. Na de aangrijpende muzikale inleiding der Philharmoniker nam de bleeke rijks kanselier de moeilijke taak een er korte herdenking op zich. Het werkte dubbel tragisch, ook dezen aan te zien, dat zijn gezondheid sterk geleden heeft, deste- meer moest men van hem, den socialist* de oprechte droefheid over Stresemaatn's l^ëen- gaan Waardeeren. Na Beethoven's Eroica verlieten we den rijksdag en maakten we buiten Von Kar- dorff's korte toespraak mee. De moeilijke tocht wercl nu begonnen, welke meerdere uren zou duren. Onmiddellijk achter mevrouw Stresemann en haar beide zoons wandelde onder von Kardorff's en Müller's geleide de 82-jarige rijkspresident von Hindenburg, eenvoudig' in 't zwart, zonder eenig uiterlijk eereteeken. Door de Friedrich Ebertstraat, het Branden burger Tor, den Pariser Platz, de Wilhelm- strasse, waar voor bet ministerie van buiten- landsche zaken een stille pauze van 2 minu ten gehouden werd en Hindenburg met plechtigen groet afscheid nam, ging de ein- delooze stoet over den Belle-Alliance-Platz, Blücherstrasse en Bergmannstrasse naar den Luisenstadtischen Friedhof. In deze straat liggen nog twee andere kerkhoven, waarheen ik aan menigen goeden bekende in den loop der tijden het laatste escorte gaf: de Jerusalemer Kircbhof en het Friedrich Werdersche kerkhof. In de kleine kapel van 't eerstgenoemde kerkhof sprak hofprediker Dr. Kessler uit Dresden, woorden van troost tot de achtergeblevenen. Herinnerd werd aan de Luisenstadtische Gemeinde, waarvan reeds Stresemann's ouders lid waren en voor 't eerst kon men hier vernemen, welk een trouw kerkganger de overledene tot aan het eind van zijn le ven was. Pas aan het geopende graf kon men zien, hoe mevrouw Stresemann haar zelfbeheer- sching verloor. Beide zoons hielden hun moeder vast en wierpen met haar zand en bloemen naar beneden. Op verzoek van den overledene speelde de muziek „Harre meine Seele harre des Herrn!" vervolgens zijn lie velingslied „Am Brunnen vor dem Tore" en als aangrijpend slot „Deutschland über al les". Wat anderen zeggen. Nu Stresemann, de begaafde redenaar, niet meer spreken kan, Is 't de moeite waard om eens te luisteren naar wat anderen van hem zeggen. Velen, die voor een directe for muleering niet op den voorgrond wilden treden, doden het in den vorm van kostbare kransen. Onder de honderden kransen, vielen bij zonder op die van von Hindenburg, die van 'den voormaligen kroonprins, die aan Dr. Stresemann zijn terugkeer naar Duitschland heeft tc danken, die van het corps diploma tique, een krans van twee meter doorsnee, bestaande uit groene en paarse orchideeën, een waarde van M 2000 vertegenwoordigend; die van Aristide Briand enz., enz. Lord d'Abernon, eertijds Engelsch gezant in Berlijn, zeidc over Stresemann, toen deze nog geen toonaangevende functie im het politieke leven bekleedde: „Stresemann is ongetwijfeld een sterke persoonlijkheid en hij is zich dit zelf ook bewust". Fiirst von Bülow meende: „Ik ken Strese mann sedert 1907. Stresemann's ontwikke ling heeft beantwoord aan de gekoesterde verwachtingen. Hij is de meest markante figuur in het nieuwe parlementaire Duitsch land. Zijn opvatting van nationale waardig- RONDVLUCHT OVER NEW-YORK De Berlijnsche Burgemeester Boess maakte vergezeld van zijn vrouw en den bekenden Ocaan-vlieger Chamberlin. een rondvlucht over New-York.We zien hier het vertrek van 'f vliegveld. INGEZONDEN MEDEDEELING. Bij Apoib. cd DiogUteo heid beweegt zich in de rechte lijn. Zij is diep geworteld in zijn wezen". Emil Ludwig schreef: „Met uitzondering van Rathenau is Stresemann de eerste Duit- scher op de juiste plaats. Toen Bethmann rijkskanselier werd. spotte een Pruisisch dagblad met Stresemann, van wien men alleen wist, dat hij Kant gestudeerd had en men overschatte hiermede Bethmann. Dat Stresemann ook Goethe beheerschtc, kan van invloed wezen op de Duitsch politiek". Dr. Klein, chef-redacteur der Deutschen Allg. Zeitung: „Het Duitsche part ij leven heeft een politicus, van overheerschende qualiteiten, het parlement een fascineeren- den redenaar en tacticus, het rijkskabinet den geestelijken leidsman, de natie een grooten staatsman verloren!" Rudolf Breitscheid: „De dood heeft een kamp beëindigd, nog voor deze tot uitbar sting kwam. Hij spaarde Stresemann voor het lot, dat zijn hooge politieke begaafdheid slechts door hen werd erkend, die niet tot zijn eigen partij behoorden!" Theodor Wolff, Chef- Red. „Berliner Tage- blatt": „Dat was Stresemann's grootheid, dat voor hem het doorvoeren zijner poli tieke opvatting boven alles uitging, dat hij er alles voor inzette, dat hij, om zijn doel te bereiken, het juiste instrument benutte, dat hij zich op teen constellatie der partij ba seerde, welke noodzakelijk Was .voor zijn succes. Rolf Brandt, „Lokal-Anzeiger": „Bij de conferentie in Den Haag kon men merken, dat Stresemann's toestand slechter geworden was. Weliswaar wilde zijn omgeving hier niets van weten, maar wanneer men den minister zoolang persoonlijk meemaakte, dan moest men constateeren, dat hij nog maar een schaduw was van zichzelfl" DE PELSKONIJNENFOKKERIJ In „De Bedrijfspluimveehouder" wordt opge merkt, dat bij de konijnenfokkers, wanneer zij dit jaar hi'.r. rekening opmaken, de uitkomsten ver beneden ae verwachtingen zullen blijven. Hoeveel beginners is niet in de ooren geblazen, dat met de tec-lt goud te verdienen zou zijn; onder voorspellingen van f 14 per jaar en per konijn lieten velen zich een geheel en stal langooren aanpraten, terwijl de meeste dezer bedrijven al geliquideerd zijn. Dit zal het ge volg hebben, dat de vroegere eigenaren zullen beweren, dat de konijnenfokkerij niet rendabel is. Van de fokkers, die de teelt op beschei den schaal begonnen, dus met 2 of 3 dieren, en die geleidelijk de nootlige ervaring verkregen, zijn 80 pet. tevreden over de uitkomst van fokresultaten, terwijl van degenen, die met een te groot aantal dieren begonnen, 80 pet. fiasco leden. Maar ook de eersten zullen er geen „goud" aan verdiend hebben, wat ove rigens ook niet noodig is, wil de teelt rendabel zijn. DE GOUDEN MEDAILLE VOOR CHEMIE Naar de „Telegraaf" verneemt, zal "de Kon. Academie van Wetenschappen aan dr J. J. vSn Laar, oud-lector aan de universi teit van Amsterdam, de gouden medaille toekennen, die na den dood van den ge leerde Bakhuis Roozèboom in 1907 werd in gesteld. De medaille zal aan dr. Van Laar, die bijna sedert twintig jaar in Zwitserland werkzaam is, in een plechtige zitting van de Academie van Wetenschappen worden ter hand gesteld. HET OUDE POSTKANTOOR TE ROTTERDAM 'Oud postkantoor, je wordt gesloopt, Je hebt je plicht gedaan. Je werd zoo nutteloos en zoo oud Je hebt in den weg gestaan. Maar jarenlang ben je geweest Onmisbaar, en je ontving Met graagte t Rotterdamsch publiek Dat dagelijks kwam en ging. En schreef een jongeman z'n bruid Van liefde en eeuw'ge trouw, Dan kwam zoo'n kostb're minnebrief Toch altijd eerst bij jou. Wat al verdriet en wat geluk Werd bij jou ingebracht. Er werd geschift en uitgezocht En dagelijks weggebracht. Maar Rotterdam werd wereldstad, Jij was toen veel te min, Besloten werd, jij moest maar weg, 't .Was velen naar den zn. Oud postkantoor, je wordt gesloopt, Je hebt je tijd gehad. Want och, je hoorde ook niet meer In zoo'n moderne stad. (Nadruk verboden). INGEZONDEN MEDEDEELING. HET VERZOEK VAN DE V.A.R.A. OM EEN EIGEN ZENDER DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Vanwege de V.A.R.A. wordt medegedeeld- Woensdagmiddag werd het dagelijksch bestuur van de V.A.R.A. door den Minister van Waterstaat in audiëntie ontvangen, voornamelijk ter toelichting van zijn ver zoek om een eigen zender te mogen exploi- teeren. Aan het slot der audiëntie, die bijna een uur duurde, verklaarde de minister met nadruk, er van overtuigd te zijn, dat een beslissing inzake een definitieve verdeeling van den zendtijd inderdaad op korten ter mijn dient te worden genomen. Zijnerzijds zal al het mogelijke worden gedaan om een zeer spoedige beslissing te verkrijgen. Zoowel het verzoek tot machtiging voor bet bouwen en exploiteeren van een eigen zender, als dat tot uitbreiding van clen Radioraad zal de minister in ernstige over weging- nemen, waarbij door mr. Revmor nog werd verklaard, dat hij, wat betreft het bouwen cn exploiteeren van een eigen zender door de V.A.R.A., overtuigd was van de urgentie van deze aangelegenheid en dat door hem ten spoedigste in déze een beslissing zal worden genomen. Gemengd Nieuws. VEERDIENST VLISSINGEN—BRESKENS. De motorveerboot „Koningin Wilhelmina" van den veerdienst Vlissingen—Ifreskcns wórdt voor onbepaalden tijd uit de vaart genomen. VERDRONKEN. Te Kapalle (Z.) i3 aan den Biezelingschen Ham aangespoeld het lijk van een tot nu onbekenden manspersoon van middelbaren leeftijd. Burgemeester Biercns heeft het lyk, dat nog niet in verren staat van ontbindin was, doen vervoeren naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Kapelle. Pogin gen worden aangewend tot vaststelling v; u.dentiteit. Op de Nieuwe Maas. ter hoogte van de N.V. Scheepswerf Piet Heir, te Bolnes sloeg do 29-jarige varensgezel G. van Ree, wonende te Zuid-Beijer!and, varende op de motorboot „Cor Johanna", schipper Verschelling van Oud- Beijerland, over boord. De schipper had het ongeval niet opgemerkt, doch personeel van de scheepswerf zag het gebeuren. Het slachtoffer is ongehuwd en zijn lyk is nog niet opgevischt. AUTO TE WATER Ds. J. P. Buiskool, beroepen predikant bij de Ned. "Herv. Gem. te Balk (Fr.), met vacantia te Hoogeveen vertoevende, kwam in laatstgenoemde plaats met zijn nieuwe auto, vergezeld van zijn echtgenoote uit de richting Stationsweg. Over de Noordsche brug raakte ds. Buis kool, die de auto bestuurde, het stuur k\\ ijt, doordat hij uitkeek naar een waarschu- wingspaal. Hij kwam dientengevolge te dicht bij het kanaalboord, waardoor de wagen over den kop sloeg en in de daar vrij diepe Hoogeveensche vaart kantelde. Van alle kanten schoot men met ladders en planken te hulp en door het inslaan der ruiten van de auto gelukte het den inzit-, tenden lucht te krijgen. De reddingspogingen werden met goed succes bekroond en in korten tijd waren de heer en mevr. Buiskool uit de auto getrok ken en op den wal gehaald. De auto stak slechts een handbreedte boven water uit. Inzittenden en helpers kregen eenige snij- wonden. AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Maandagavond omstreeks half tien kwam van de richting Culemborg een auto, be stuurd door den autohandelaar A. v. Strien, met drie inzittenden. Ter hoogte van de begraafplaats te Tricht doofde de bestuurder de lichten om een^viel rijder te laten passeeren. Blijkbaar week de auto te veel naar rechts uit met. het gevolg dat deze van den dijk tuimelde cn over den kop sloeg. Drie der inzittenden konden worden be vrijd, door de kap uit te snijden. Zij bekwa men lichte kwetsuren. De bestuurder, die ge heel ingesloten zat, kon ten slotte .met veel moeite uit zijn benarde positie worden be vrijd. Hij werd ernstig venvond in een na burige woning binnengebracht. ONDER DE TRAM GEDOOD. Een 20-jarig besteller van een winkel reed te Heemstede op zijn fiets met een grooten mand voorop naast de tram, terwijl hij zich aan den wagen vasthield. Plotseling raakte hij zijn stuur kwijt en viel om. De bijwagen van de tram ging over de beide beenen van het slachtoffer. Korten tijd na zijn aankomst in het ziekenhuis is hij over leden. INBRAAK IN EEN SPOORWEGSTATION. Inbrekers hebben 's nachts een bezoek ge bracht aan het station te Lutterade (L.). Ze beproefden de brandkast te openen, doch ver eer dan een groot gat in den wand kwamen zij niet. De inhoud bleef onaangeroerd. In het goederenbureau werd alles overhoop gehaald. Énkele pakken manufacturen werden ont vreemd. VAN ALKMAAR BEGINT DE VICTORIE! TYPHUSGEVALLEN TE MEDAN. MEDAN, S October. (Aneta). In de stad c omgeving doen zich gevallen van typhus j voor. In verband met de geconstateerde uit- Viert Leiden 3 October feest ter herinnering aan het ontzet in 137i op S October van breidiiiL' der ziekte is van overheidswege de ran den gehaten Maraan in 1373. Dan is vooral het Victoriabeeld middelpunt der feest. gelegenheid ingesteld tot het ontvangen van I stormaanvallen van Don Frederik werden afgeslagen. Op bovenstaande foto ziet men gratia indeedsj-, a -de heer -A-. -H. P. Blaauw 'l woord voert. rikt Alkrac ir dm aftocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5