DONDERDAG 10 OCTOBER 1929 VERVOLG, PAG. 2 Ons Praatuurtje Wat ik hoorde, zag, las en dacht. Op reis en thuis. Dat lijkt goed, zeiden wij, toen we het bericht lazen, dat de Deensche varkens stapel in een jaar tijds met 9% vermeerder de en er nu al zoo om ende bij 3,G5 millioen van dat knorrig goedje in het landbouw nijvere Denemarken gevonden worden. Dat is bijna twee en een half maal zoo veel als in ons land. Ook wat de hoeveelheid koeien aangaat staan ze boven ons. Ongeveer 45%. Dat beteekent nog al wat. Wel gaan we nu de cijfers van verschil lende jaren met elkaar vergelijken, doch een groote fout wordt door ons daardoor niet gemaakt. We hopen, dat er het volgend jaar een veetelling gehouden zal worden. Dat zal weer een heele drukte worden, Evenals de BOSCHTELLING, Economie er] die ze in Zweden gehouden hebben en waarbij de inspecteurs verplicht waren alle bosschen door te loopen. Men zegt, dat ze met elkaar een af stand afgelegd hebben, die vrij wat groo- ter is dan de omtrek der aarde. Behalve de vele zolen en hakken der wandelaars heeft het ook nog 1,3 millioen Zweedschc kronen gekost, zooiets als 800.000 gulden. En zoo zal de bestrijding van de BASTERDSATIJN ook heel wat geld kosten als we niet da delijk er werk van maken de thans duide lijk te vinden nesten der rupsen te ver nietigen. Men moet niet meenen, dat die oiieen gevonden worden in Duitschland, tusschen Keulen en Kleef, in Limburg, de Achterhoek en de omstreken van Nijmegen met de Over-Betuwe. Deze plaatsen worden veel in de kran tenberichten met name genoemd. Dat is niet goed, want zoo meent het pu bliek buiten die plaatsen |n streken, dat ze rustig kunnen zijn. En dat is niet het geval. Bij een van onze zwerftochten door ons land zagen wij de nesten ook in den om trek van Utrecht aan de pereboomen zit ten, en dienzelfden dag in de buurt van Loenen in de haagdoorn. In de eiken waar ze ook voorkomen, vonden wij ze nog niet. Maar we zochten er ook niet naar. Dat «e ze zagen was heel toevallig, omdat ons RAMP VOOR ONS LAND WORDEN. Die de kale boomen. in Limburg en Nij megen en in de Achterhoek zag, zal be grijpen wat ons te wachten staat, als de rupsenoverheersching steeds verder naar het Westen doorgaat. De enkele voortrekkers, die ik zag wij zen al op het naderend gevaar. Alle nesten opzoeken, uitsnijden en ver branden. Een in benzine gedoopte lap die in brand gestoken is er onder houden, als men er niet bij kan komen is ook goed, doch hierdoor lijdt de boom nogal. liet nest uit elkaar scheuren en wat vertrappen, zooals men wel eens ziet doen, geeft niet. Er blijven dan nog genoeg rup sen in 't leven. En al is de winter nog zoo fel, doodvne- zen doen ze niet. Verschillende plaatselijke verordeningen werden al uitgevaardigd. Misschien is een algemecne verordening beter. Een plaatse lijke wordt vast alléén maar uitgevaardigd als de toestand al heel erg is. Eigenlijk moest een verordening niet noodig zijn, omdat ieder, die de nesten in zijn boomen opmerkte, ze uit eigen bewe ging vernietigde. Maar zoover zijn we nog niet, hoewol er gelukkig wel zulken gevonden worden. Evenals er ook nog genoeg boeren en boerinnen zijn geweest, die op de tentoon stelling te Scliagcn zich niet lieten verlei den door het mooie weer en de vele amu sementen die de tentoonstelling bood, maar grooten getale den nuttigen PRAATMIDDAG bezochten. Op het einde daarvan heeft zeer terecht één der aanwezigen daarover zijn voldoe ning uitgesproken. Dat verblijdt ons zeer. Want het kwam ons voor, en op andere plaats wezen wij er indertijd met nadruk op, dat voor ve len het zwaartepunt der landbouwtentoon stellingen gelegd werd en gezocht werd in de bijkomende pretmnkerij, die lang niet altijd veroordeeld behoeft te worden. We mogen heusch wel eens een daagje uit onzen moeizamen arbeid breken en het nuttige bij het aangename parende, een landbouwtentoonstelling bedoeken en aan de onschuldige vermaken iüteedoen Dat zal nog eens weer verfrisschend werken op onzen arbeidslust en -kracht. Maar het zwaartepunt moet het vermaak niet zijn. En daar was wel eenige neiging toe. Zooals Drenthe, Oost Drenthe wel te verstaan, neiging vertoont zich hoe langer hoe In verschillende gemeenten begint men proeven te nemen, nu het in een deel van Emmcn zoo goed gaat, onder de energ:eke leiding van den burgemeester aldaar, die in heel de gemeente proeven met tuin bouw gewassen aanmoedigt. Men zorgt, naar we hooren er voor, dat over de sor teering maar heel weinig is aan te mer ken. Dat is niet overal zoo. Ook de commissaris der Koningin toont zijn belangstelling en was de vorige week aanwezig bij het verzenden van den hon derdsten wagon uit Nieuw Amsterdam. De vooruitgang aldaar laat zich het best zien door de cijfers. In 1927 werd voor 20 duizend gulden omgezet aan de veiling al daar. In 1928 voor 50.000 gld. En nu was men de 90 mille gepasseerd. En in Friesland heeft men veel tomaten geveild. Toen de prijzen begin September tot 4 cent per Kg. daalden waren er velen, die gezien de geweldige concurrentie van het buitenland, die teelt voor de Friesche kweekers een reuzenstrop achten, 't Blijkt, dat ze het mis gehad hebben. Er komt thans veel vraag uit het buitenland voor Friesche tomaten. De A-soort maakt goede prijzen in Engeland, terwijl de B-soort vooral in Duitschland zeer gewild is. Voornamelijk moet dit verklaard wor den uit het feit, dat de kleigrond een to maat van uitmuntende kwaliteit levert Maar ook de zeer voortreffelijke sorteering met electrische machines moet van groo ten invloed zijn. Iets wat we al vele malen beweerden, en wat steeds weer herhaald moet worden, ook voor fruit is dit: GOED SORTEEREN is het middel om goede prijzen te maken op de veilingen. En op de veilingen is het 't beste ver- koopen. Dat hebben de vorige jaren wel bewezen, toen het uit de hand verkoopen voor me nigeen een strop is geworden, daar de Voorvcilingen toen beste prijzen gaven, terwijl de commissionairs, die ook thans weer troebel water pogen te maken, groote partijen voor lage prijzen wisten te be machtigen. Maar in het laatste geval is men vrij van sorteeren. Maar dit voordeel weegt in gee,n geval op tegen de schade die men heeft. Natuurlijk zijn er altijd uitzonde ringen. Maar dat kan men altijd verwachten, zooals er bij uitzondering ook wel eens een niet bloeiende veiling zal zijn. Met de meeste gaat het anders wel naar wensch voor zoover ik kan nagaan. Daar hebt ge de coöperatieve veiling te Barendrecht waar dezer dagen de OMZET VAN 2 MILLIOEN GULDEN werd overschreden. Zie dat zijn van die aangename dingen, waarover men eens babbelen kan. Er is zooveel in onze veelsoortige bedrijven, waarover men niet in zoo'n opgewekten toon praten kan. 't Zuur cn 't zoet wisse len elkaar af en wij zijn gewoon om alleen op het zure te letten en 't zoete nemen we zoo en passant mee. Dat is niet goed. In tegenspoed geduldig, in voorspoed dankbaar, zoo is het de eisch. En die dankbaarheid, doet dan weer met nieuwe moed werken. De blijmoedige wer ker, die bij alle tegenslagen, toch ook nog lichtpunten in zijn bestaan vindt, zal het gemakkelijkst door het leven gaan en te genspoeden overwinnen. Dat geldt ook voor hen die donkere wol ken zien samenpakken nu in de Verecnig- ne Staten plannen .beraamd worden om den invoer van Dus eerst, begin Augustus, besluiten om deze invoerrechten niet te verhoogen, cn nu komt me daar de Californische Sena tor met voorstellen om ze toch te verhoo gen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan wordt onze handel daardoor zeer bena deeld. En dan zou het wel eens kunnen zijn, dat velen, die de tomatcncultuur voor een min of meer groot deel verwisselden voor bollencultuur met deze verandering van de regen in de drup terecht kwamen. En dat is geen verbetering. Maar zulke dingen kan men niet vooruit overzien. Kweekers houden van flink aanpakken. Dat ziet men in Aalsmeer, waar thans naar men mij mededeelde weer bestemd worden. Dit beteekent, dat 1 y2 A 2 millioen rozen- stekken noodig zijn en dat het volgend jaar 15 a 20 millioen rozen meer aan de veilingen verwacht kunnen worden dan dit jaar. Of dit nu rozengeur en maneschijn be- GEMENGDE VEEVOEDERS De heer Van Rappard heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vra- gep gesteld' Is het juist dat het comité in zake vee voeder opgericht in Januari 1928 door be langhebbenden bij den handel in gemeng de veevoeders in overleg met den direc teur van het Rijkslandbouwproefstation voor veevoederonderzoek te Wagepingcn, een plan heeft ontworpen tot vrijwillige controle op de samenstelling van gemeng de voeders en dat dit plan aan Uwe Ex cellentie is aangeboden ter omzetting in een Koninklijk besluit? Zoo ja, zou Uwe Excellentie dan willen bevorderen, dat over den inhoud van dit ontwerp de centrale landbouworganisaties worden gehoord, alvorens dit ontwerp zonder meer tot Koninklijk besluit wordt verheven? teekent, kunnen wij nog niet zeggen. Zoo op het oog zouden wij het eerste wel ver- wachteri, hoewel de geur der rozen bij het streven naar trekrozen wel wat geleden heeft. Maar rozéngeur en maneschijn bedoelen voorspoed en welvaart, en dit brengen de rozentrekkerijen voorzeker. Maar ook veel zorgen en risico's. Veel kennis en inzicht vragen zij. 't Is n.l. niet zoo gemakkelijk als iemand in Het Volk laatst beweerde, die verze kerde dat het jaar inkomen van een kwee- ker op een middelbedrijf, groot 3 kwart H.A. gerust op 21000 gld gerekend kon wor den, waar dan al ruim voldoende voor af schrijving en risico's is afgetrokken. En trekt nu ook nog de rente van het bedrijfs kapitaal op, dan blijft er zuiver over 16.500 gulden. Also sprach Zara.... pardon! zoo zegt Het Volk, die dit dan weer aanvoert als bewijs, dat het heel wel mogelijk is om het loon der arbeiders met 50% te ver hoogen. Toen ik het las en eens even ging na rekenen de cijfers, die werden gegeven, heb ik het blad dicht gevouwen, een ver- sche pijp gestopt, dikke rookwolken uitge blazen en gedacht: zoo beneveld zal het daarginds er ook uitgezien hebben toen ze dit schreven. Maar mijn pijp is uitgegaan door dit ge babbel. 't Wordt tijd een versche te stop pen en aan 't werk te gaan. 'n Praatje is goed, doch werken Is beter. A propos! Hebt ge gehoord dat de WILIIELMINATARWE EEN CONCURRENT kreeg? Toch niet waar, zegt ge. Ja 't moet wel tvaar zijn. Volgens officieele proefnemers moet wat korrelopbrengst aangaat enz. een doqr Prof. Broekman door kruising ver kregen nieuwe soort de Wilhelmina over treffen. Deze nieuwe soort W.E.P. heeft echter korter, stijver slroo doch een na deel is dit niet naar het ons voorkomt. Vooral niet op zware gronden, cn bij zwa re bemestingen, waar licht en lang stroo gauwer tegen den grond zal gaan. Maar nu is het heusch tijd hoorl Tot de volgende week! ECONOMIE Een der zaken, die voor den nicl Duit- scher, bij zijn bezoek aan de „Gmga" te E« sen moet opvallen, indien hij namelijk bij de tuinbouw geïnteresseerd is, is wel het feit, dat zoo nadrukkelijk gewezen wordt op bet feit, dat Duitschland nog voor 500 millioen mark aan tuinbouwproducten uit het buitenland betrekt. Of, zooals het daar gezegd wordt, dat er nog 500 millioen mark het land uitgaan. Dit is nu wel precies hetzelfde, doch hot spreekt meer tot den Duitschcr, uit wiens land al zooveel millioenen gaan. Het streven van onze Oostelijke naburen is zooveel mogelijk vrij te zijn van het bui tenland. Nu kunnen ze nog niet. zonder ons, dat is wel waar. Maar dit behoeft voor ons geen reden te zijn, om te doen alsof wij cle macht in handen hebben. Die macht hebben wij misschien gehad, doch ze glipt ons hoe langer hoe meer tus schen de vingers uit. Hun waren mogen dan voor een deel nog niet kunnen concurreeren met wat Hollund kan leveren; wat niet is kan komen. Wij schreven daar met opzet: wat Holland kan leveren. Wat kan geleverd, wordt niet steeds ge leverd. Er wordt ook wol naar het buitenland, ook naar Duitschland, gebracht waar ze dan wel tegen concurreeren kunnen, wat kwaliteit aangaat. Als men meent, dat dit concurreeren is, heeft men het mis. Wanneer Nederland inferieure waar op 'de buitenlandsche markt brengt, kan dat geen concurreeren heeten, doch alleen vergeleken warden met zelfmoord. Nationale zelfmoord. Ons eenigste middel van behoud van 'een plaats op de buitenlandsche markt is om te zorgen, dat we door prima waar een goede naam behouden. Er blijft altijd een zéér belangrijke cate gorie menschen, die voorkeur blijft geven aan gcrenonleerde producten, zooals men dat noemt. Producten waar een naam aan ls verbon den, die er een zekere waarde aan geeft. Zelfs al zullen dan later ook producten van andere afkomst, even goed, misschien zelfs iets beter, op de markt komen, dan duurt het nog wel een menschengeslacht en langer voordat deze de gerenomeerde pro ducten met succes verdrijven. Van Houten's cacao en Singers naalmachl. nes zouden nooit zoo lang hun repui'atie be waard hebben en den strijd om het bestaan volgehouden, tegen de tientallen concurren ten, die later kwamen, als ze niet steeds eerste kwaliteit waren blijven leveren. I>it moet ons een voorbeeld zijn. Onze waar moet door kwaliteit, door sor teering, door verpakking uitblinken. Blijven uitblinken. En dan kunnen wij nog gemakkelijk' een NIET het trachten om zoo GOED KOOP mogelijk, maar WEL om zoo GOED mogelijk te leveren, kan ons behoud zijn. Ligt hier geen taak voor de orga nisatie? oorname plaats op de Duitsche markt b$ houden. Maar allen moeten hieraan meewerken. En die door allerlei geknoei onze naam schade aandoet moet gestraft. Wij kunnen niet inzien, waarom dit niet gaat. Als iemand eens anders naam in opspraak brengt heeft hij groote kans met den recln ter in aanraking te komen. Als iemand onze nationale naam aantast mag hij toch niet vrijuit gaan? Juridisch Wie noemt dat woord daar? Ja, juridisch, ik weet het heel goed, zal het niet zoo gemakkelijk gaan. En de officieele weg is zoo heel, heel lang soms. Och hadden wij oen Mussolini, zucht ik wel eens, als ik dit ales bedenk. Dan was het in twee dagen klaar. Doch wij hebben onze organisaties. Wat dan langs wettelijke weg niet kan, kan dat ook langs den weg der organisaties niet? 'k Heb wel eens gehoord, dat ze op de Ef fectenbeurs iemand, die ze niet mogen er handig uit weten te dringen. Kunnen mischien op andere wijze, de o*. ganisaties niet handelend optreden? Er is te veel aan gelegen, dan dat we mei enkele feiten te constateeren, met enkele artikelen te schrijven, met deze artikelen nadrukkelijk hoofdknikkend te lezen er af kunnen komen. Onze uitvoer aan tuinbouwproducten h nog beduidend. We moeten niet meenen, dat de grenzen al zoo goed als dicht zijn. Vergeleken met 1913 is het nog zoo leelljk niet. De uitvoer van afgesneden bloemen ent was in 1927 nog 65 boven 1913. Wat hoeveelheid aangaat. Aan bloembol len en vaste planten ook ongeveer 69 Kool ging in 1927 meer dan driemaal zoo veel over de grens als in*1913. Aan andere warmoezërij-gewassen steeg de uitvoer sedert 1913 met veel meer dan 100%. Kijk', dat lijkt nog zoo kwaad niet, Rtaar we moeten niet vergeten, dat we nU al 1929 hebben en dat juist in de laatste ja»- ren verschillende concurrenten opkwamen, en dat ook in deze laatste jaren de drang naar het voor zichzelf zorgen zoo groot werd. En we leven tegenwoordig snel. De strijd om het bestaan is, op elk ter rein, zwaar. I-Iet dagelijksch brood wordt, op elk ter rein, met moeite gewonnen. Vooral op het gebied van landbouw ett tuinbouw is de strijd zwaar en de moeit® groot. Maar wij Holanders hebben niet de ge woonte om bij de eerste slagen al ons go- wonnen te geven. Alleen, die zichzelf helpen, helpt God. Alleen als we ons uiterste best doen etf rechte paden bewandelen, zal ons pogen ge* zegend worden. MEDISCHE KRONIEK. BACTERIËN Het zijn kleine, zeer kleine wezens, waar van de afmetingen feitelijk ontsnappen aan onze voorstelling. Afmetingen var, een dui zendste of tienduizendste van één millime ter, kunnen wij ons feitelijk niet voorstellen. En dit toch zijn de afmetingen van de kleinste levende wezens. Men kan ze slechts onderscheiden en bestu- deeren door ontzaglijke vergrootingen en door bijzonder fijne kleuringsmethoden. Waar moet men ze onder rangschikken? Onder de kleinste dieren of onder de klein ste exemplaren der plantenwereld. Deze geheimzinnige levende wezens ver menigvuldigen zich door deeling, zij split sen zich in twee deelen, die elk dan weer een apart leven leven. Ook geven zij deeltjes van zich af, sporen genaamd, die opnieuw tot bacteriön worden. Bacteriën zijn taai en moeilijk te dooden. Sporen zijn nog moeilijker onschadelijk te maken. Iedereen spreekt er wel van zonder zic.i nu juist rekenschap te geven wat hun be staan cn levenswijs is. Over het algemeen weet men wel, dat zij zijn de verspreiders der besmettelijke ziekten. Van ouds is het reeds bekend, dat er over draagbare d. i. besmettelijke ziekten zijn. Ziekten, die zich op geheimzinnige wijze» van mensch op mensch voortplanten. Deze overplanüng geschiedt bij de eene soort dooi de lucht bij anderen door het water of door voedingsmiddelen, bij anderen weer door aanraking van mensch op mensch of van dier op mensch. Van oudsher was dit reens bekend. In den Bijbel vindt men reeds maatregelen om bij de verschrikkelijke be smettelijke ziekte, de mclaatschheid. de be smetting tegen te gaan, door de zieken te isoleoren, zoodat zij door aanraking anderen niet konden besmelten. Reeds vroeg kende men hot ondersc.ienl tusschen besmetting en vergiftiging. Vergift is een bepaalde stof. die een moei of minder ernstige ziekte bij den mensch kan teweeg brengen. Het vergift groeit niet. Eén lood blijft één lood. Het kan niet meer schade doen, dan overeenkomt met zijn ge wicht Het vergift cp zichzelf is doode stof. Bij besmetting is dit ganscli anders. Hl«r is lavende s'.oL Bacteriën groeien cn vermenigvuldigen zich. kunnen 'daardoor tal van menschen aantasten, die op hun beurt v eer anderen besmetten. Bacteriën (althans de ziekm u. dc, cr zijn neg onschadelijke gredann -ge bacteriën ook) maken den mensch ziek. Dit komt, omdat zij zich in 't lichaam van den mensch vermenigvuldigen, oen vergil pro- duceeren, dat de ziekteverwekker is. iscn mensch vergiftigd door vergift is voor ande ren onschadelijk, een mensch vergiftigd door bacteriën kan ook een ander besmetten, dus vergiftigen. Iedere besmettelijke ziek'e heeft zijn eigen aparte soort van bacterie; elke aparte soort scheidt een apart vergift uit, dat op zijn beurt weer een aparte ziekte verwekt. Kon men alle bacteriën van het mensche- lijk lichaam afweren, of verhinderen dat zij in het menschelijk lichaam indrongen, dan aren er geen besmettelijke ziekten meer en de levensduur der menschen zou aanmerke lijk worden verlengd. Veel leed door vroeg- tijdigen dood, door ziekte of invaliditeit ware weggenomen. De strijd tegen de bacteriën is dus wel de moeite waard te worden gestreden. De bacteriën zijn overal; men kan ze niet ontloopen. Gelukkig leven zij ook in voortdurender. onderlingcn strijd, zoodat de een, den ander kan verdelgen. Daartegenover staat ook, dat soms meerdere soorten den mensch tegelijk aanvallen om hem ziek te maken, soms te verdelgen. Geheel de bacteriën ontvlieden kan men niet. Men vindt ze zoowel in de lucht, in het wa'er, in den bodem, in de groenten of an- i't voedsel, zelfs in de meest welriekende bf rmen. Alles waar men mede in aanraking komt hi'i-rt bacteriën. Zij kleven aan geld stukken, aan bankbiljetten, aan boeken uit bibliotheken en oude archieven. Men vindt ze ook in het wijwaterbekken in de R.-K. kerk. Zij komen op den mensch op allerlei slink- sclic manieren, b.v. door insecten, vliegen (de vlieg gaat van den mesthoop soms re gelrecht naar onze boterham), door vlooien en luizen. Luizen zijn vooral de gevreesde overbrengers vaak via de ratten, van de pest. Vandaar dat gedurende den laatsten grooten oorlog een welgeslaagde verdelgingsstrijd te gen de luizen is ondernomen. De bacteriën gaan van mensch op mensch door kleeding- stukken, door kussens in den trein, door een handdruk, en zelfs verloofden ten spijt, door een kus. Ook lekkernijen, als de oester, kunnen ge vaarlijk zijn. Vaak is de oester de herberg der typliusbacil. Ook levensmiddelen, waar onder vooral de melk behoort, brengen vaak besmettelijke bac'eriën over. Zoo ook groen ten. waaronder vooral de sla, als zij in on rein water is gewassclien. Andere groenten, ilie niet rauw gegeten worden, maar voor het gebruik gekookt, hebben daardoor dit gc\aar verloren. Op dc zonderlingste manieren kunnen bacteriën viordcn overgebracht. Zoo is mij een geval hpkend, althans met groote zeker heid is vastges'eld, dat roodvonk reisde per brief van uit Amsterdam naar een afgelegen plaatsje in Gelderland Het is dus geen overdreven vrees, als men zich zooveel mogelijk wapent tegen bacte riën, zonder dat men daarbij tot het over- drevcne én belachelijke behoeft te komen. Wanneer men eet, is het niet overdreven, vóór dien tijd de handen te wasschen. Dit doen de Joden trouw, vooral is dit noodig. wanneer men van te voren allerlei vieze dingen 'heeft aangeraakt en hiertoe behoort zeker wel geld; dit is zeker in allerlei, ook met smerige, handen in contact geweest. Dat men niet hoest of nietst, zonder de hand voor den mond te houden, leert de welvoegelijkheid reeds; doch uit oogpunt van gezondheid is dit evenzeer noodig. Een niet te onderschatten bron van be smetting is het nagelvuil, dat telkens weer opnieuw zich onder de na gels ophoopt. Rein houden der handen is dan ook onder alle omstandigheden noodig. Ontloopen kan men de bacteriën niet. Men vindt ze overal, in klceden, tapijten en klee- dingstukken, in de lucht, vooral waar veel menschen bijeen zijn. Ook vindt men onder de menschen z.g. bacteriëndragers, men schen die zelf bacteriën huisvesten, b.v. in de keel, anderen kunnen besmetten, maar zelf de ziekte niet krijgen. Bacteriën zijn raadselachtige en vaak ge vaarlijke wezens cn het is wel de moeite waard, den strijd er tegen aan te binden. Doch gelukkig'zijn zij niet altijd gevaarlijk, d. w. z. duizenden menschen zullen bloot staan aan een soort bacterie, doch slechts enkelen zullen ziek worden. Het zaad valt niet overal op een wel toebereiden akker. |Een mensch heeft geen vatbaarheid voor alle ziekten. Ieder is voor sommige ziekten beslist on vat baar, vandaar, dat niet iedereen, die in een besme ts omgeving heeft verkeerd, ook die besmettelijke ziekte krijgt. Sommige men schen verplegen dag in dag uit tijden lang een besmettelijke zieke zonder getroffen to worden, anderen komen er nauwelijks niedr in aanraking of zij worden besmet. Het gaat in 't gewone leven eveneens zoo. Honderden loopen in den storm, slechts een enkele hoed waait af; duizenden varen op zee, of reizen per spoor, slech's weinigen treft een ongeval, hoewel allen dezelfde- kans beliepen. Het is intusschcn wel noolig, dat men weet, dat er bacteriën zijn, dat rnen ze zoo veel mogelijk moet \ermijdcr. en dut zij daar liet wrligst tieren, waar dc grootste on reinheid hecrscht. Voorschrift in dien strijd is: zindelijkheid op huis, lichaam, kleeding en eten. Dit is liet kort begrip der bvgicne. Iedereen kan die voorschriften opvolgen. Doch ieder ook oj> eigen wijze. Wat Piet de smeerpoets nog zindelijk noemt, zal een ander al onrein vin den. wot dc éen nog helder vindt, daar zal een ander reeds van walgen. De beste strijd tegen dc bacteriën is dus reinheid ten allen tijde en overal. v. d. H Vraag cn Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaan van 20 eta. non postzegels, zullen zU voor beantwoording in aanmerking komen. Vragen, welke een algemeen karakter dragen, zullen Ir de krant worden beant woord, de andere per brlet 292. G. V. te M. Na informatie is ons ge bleken dat de zaak volkomen in orde is. De heer S. Boertjes „is inderdaad colporteur van Helpt elkander" in Zuid-Holland. De vereenigmg is steun waard. De circulaires zijn wei van eenigszins ouden datum en verschillende der aanbevelende onderteeke naars zijn reeds overleden. 293. A. v. t B. te A. Daar is niets tegen te beginnen. Die venijnige zwam vreet het hout zoo aan, dat u maar rekenen moet, dat u om cle twee jaar den vloer zult moeten vernieuwen. Het eenige afdoende is een dun laagje beton onder den vloer aan te bren gen. Maar dan moet vooraf nog secuur alles nagezien worden, dat niets van de zwam in naden of reten oorzaak wordt, dat toch het kwaad weer boven den beton vloer terugkeert en het hout aantast. 294. A. S. te R. U moet de brandplelc af schrappen en dan weer in' de vcreischte kleur bij beitsen. Misschien is het wel beter het even door een vakman te laten doen. Het afschrappen kan. met een stukje glas ge beuren. 295. A. J. te A. Daarvoor hebben die men schen een zoogenaamd bouw-crediët, dat elke bank u verschaft als ge goede borgen kunt stellen. Maar zonder die begint men er na tuurlijk niet aan. 296. L. te S. Voor opeengehoopte wratten levert een apotheek of de drogist u Salicyl- zeep-pleister. Alleenstaande wratten moet u liever door een dokter laten wegnemen, wij* het daarvoor te gebruiken rookend salpeter zuur een gevaarlijk goedje is. 297. G. G. i. V. te S. U zult daarvoor een der bestaande schriftelijke cursussen moeten nemen. Adressen daarvoor worden in deze rubriek niet gegeven. Daar deelt men u ook de exameneischen mee. Wc meenen te weten dat voor de door u bedoelde functie na- oenoeg geen kans op plaatsing is. Hulpkcur- mcesters voor het slagersbedrijf zien we in het blad der slagers nogal eens gevraagd. Maar daarvoor moet ge natuurlijk slager geweest zijn. 29S. J. D. te H. Wc hebben nooit iets in het nadeel dier zaak gehoord. En 't prospectus vertelt u precies waar u aan toe bont. Het lcelijke van zulke bemiddelingsbureaus is vaak, dat men later zooveel moet betalen maar dat is nu bijkbaar niet bet geval. Wc raden u .vm eens te vragen bij den hecA T. J. Kraan, Loosd. Kade 111, den Haag, een adres dat meer speciaal in onze kringen bo kend is. Rivierberichten. HANSWEERT, 9 OCTOBER. Gepasseerd en bestemd naar: ROTTERDAM: de st. Elisabeth, Telegraaf 3, Charlois 8. Wiladcor; Carlton, Den Dunnen; Damco 3. Robens; Daraco 4, Spaan. AMSTERDAM: Amstel 5. st., Stad Amsterdam 10. st. ROSSUM: Succes, st. ALKMAAR: St. Joseph. Koreman. MANSWEERT: Morgenster. Oomens- LAGE ZWALUWE: 2 Gezusters, st. DUITSCHLAND: Helena, St.; Goede Hoop, st.; Sophia 3. Neyenhoff; Jeannetfe, Rekkers. BELGIE: de st. Christina. Volharding. St. An toine; Somina. van Hooywegen; Hoop op wel vaart, van den Ande]: Arbon, Verborght; Schel deboord, Willems: Angellque. Hulsman: Floren tine, Cop; Phcn. RHenan 3, Scheen.Libra, Tuil 3 Gebroeders, van Alphen; Tarn, Hermansphan; Camee, Marquini; Zwerver, Hazewlndus; Ani mo. Teekman: Coralle, Seeldrayers; Everdlne, Boekhorst:; Dranaco. 6. West veer: Orinoco. Wan ders; Amlcal, de Ruiter; Wiljo. Bcrsje; Corne lls, Fromm Machienstec-n 17. dc WÖS; Rubens. Boselaars; Eendracht, Faasse; Bertha. Schmitz; Sago. Oosterloo: Verwisseling. Roelofs; Cecilia, van den Heuvel; Thllla 3, van de WUserd. LOBTTH, 9 October. Gepasseerd voor 4 uur en bestemd voor:' ROTTERDAM: stoomschepen: Johan; Groa; Eendracht; Spica; Ajax; Pr. Juliana; Meuse; Hanicl 3; K_ Vaart 9; At la; Otto ICrawehl; Co- blenz; Somme; Tlgrc; Charltas; Vanlr; Elisa beth: Legla; Johanna; Norvl; Garula; Fiat 11; Rakata; Kenia; Escaut 2; Victoria, Duven; Hu. ka, v. Nispen; Slndoro, v. d. Zande; Walsum 30. Braber; Mannheim 222, Wust; Neckarthal, Pe ter; Hencor, Wigman; Tijd Is geld, Ruytenberg; Dipping 4, Schut; Egon, Klaassen; Jurgens 10, Dolk; Fanto 12, Hilp; Spes, Stoter; Malbar, Rörsch; Goentoer, Gaggla; Karl Helnrlch, Era- mig; Pole, Stobbelaar; Mars, Schmidt; Walsum 11, Bekkers; Maria, Rieken; Maria Elisabeth, .Toosten; Henriette, v. Ooyen; Harloff 6, Bech- told; Haruna, Cornelissen; Eckewart, Lam- nierts; Schumann 6, Schwlnn; Schurmann 34, Tepper; Klarya, Hoek; George Sand, Ehern- fried; Ticino. Greunlich; Aleida, v. d. Heuvel: der Rhein, Höfer; Orient. Reinarz; Theodor, Mussig; Beethoven, Kimpel; Karoline. Weber; Columbus, Nieman; Klazina, Barten; RIsquons, Verschuren; Anna Catharlna, Butefur; Valerie 1, Schellemans; Entreprise, v. Zijl; Tam bora. Ra makers; st Noordkaap: Johann Wagner 3; Lie- schen. Retzel; D.A.P.G. 11, Lehmann; Jolea, Witjes: Nederrtjn 1, Wolz; Bavaria, Hammei; Vios, Vale; Odln, Schmltt; Adrl, de Boo; Isto, van Meel; Chardin, Westerhout; Germania, Staal; Gelria, den Breejen; st. Beta; St. Anto- nlus; Wacht a. Rheln 5; Math. Stlnnes 10; Har monie 5; Groningen; Progres. L A. Nout; st. Deutschland; KRABBENDIJKE: Henriette, Tak: LOBITH: Ideaal, Ponraad; SCHOONHO VEN: Plus 10, Beenen: LEERDAM: Cama, de Paap: ARNHEM: Claziena. Goedhart: VLAAR- DINGEN: Montaigne. Rüder; Constant. Joos- ten; Kornet, Zins: KATER VEER: Atalante. Troost: DEN HAAG: Ken, Meckel; TERNEU- ZEN: Johanna. Otjens: MOERDIJK: Spes Sa- lutis. Blom; TERNEUZEN: Marjo, Borsje: AM. STERDAM: Molenaar, v. d. Berg; Cornelia Hen riette. van Schalk: NIJMEGEN: Gungner, Zee man: RIDDERKERK: Verwisseling, Duym; RENKUM: Klazina, Hukcma; TIEL: Johanna. Vermaas; de Hoop. Mnashach; NIJMEGEN. Ge—'-wiKsrUebe. Kchuhmacher* IJMUIDEN- Lombardo, Hartman: GOUDA: Nelly, van OostJ LOO: St Amtonius, Rutjes; ANGEREN: Maria. Kemperman; WASPIK: Annie, van 8tee>n|' ALPHEN a/d. RIJN: Antonla Magdalena, van Alen; UTRECHT: Bavaria 33, Slegel; MIDDEL- STUM: Eben Ezer. Drijfhout; DEN HAAGf Vlieland, Le Sage; NIJMEGEN: Geertrulda Eli sabeth. van Steen; VLAARDINGEN: Helen* Probst; 's-BOSCH: st Herman; LEMMER: Jo- han, Verweymeren; MAASSTRICHT: st Cordle; St. Antonïus: Leonora; DORTMUND: Supru, d» Pooter; JUTPHAAS: Cosmopolite, v. d. Graaf; VELZEN: Jeanne, Breur; DE STEEG: IJsel 5. Arts; Bertha, Koppers: ALPHEN a/d. RIJN: Helena 2, Verburg: VLAARDINGEN: Coöpe ratieve 1, schot; DEN HAAG: Renovatie. Otter speer; ZWIJNDRECHT: Patience. Knleppt ARNHEM: Maria, Adrian; DE STEEG: Elisa beth, ReUmers; MEDEMBLIK: Catharina, Koop man; st Maria; Taurus; Cornells. BELGIë: Hecopile, v. Maar en; et. RJJn Schelde 8; Alpha, Wlltens; Jef, v. Wijk; Mannheim 234, Gold; Dranaco 4, H. Zijlmans; Neeltje, P. Schaap; C G. Maler 10, L. Zöller; Maestrichter Sta er. Hameiers; Rosa 2, de Potter; Fraternltê 1, v. d. Kreke; Fraternité 4, Somers; Rudolf, van Thull; Allegonda, Jansen; Lina, van Os; Fdans Florls, Pleters; De Keyzer, van Overloop; Chrlstophel, Timmermans; Trols Freres, Dumez; Commerce Engelsma; Helena, de Saever; Karei Miry, v. d Bosch; Stad Nieuwpoort, Wuyts; Junior 12, Bruer; Markwart, Otjens; Edouard, Verhagen; Frangois Boucher, Possemelrs; Nautilus 1, Se- kuur; Adour, Gerrltsma; Liberte, van Hooft; Flore, Jansen; Energie, Klap; Tamsa 29, de Block; Lujo, Groothaert; Risico, Smit; St An tonïus, Klerks; Tamsa 30, Pfelfer; Corbulo, Tot- DUITSCHLAND: st Vauban; Droma; Wlngl; Fransiska Maria; Jannaj Westri; Victoria; Her- man; K. Vaart 1; Sophie; K. Vaaxt 10; Credo, Koreman; Merbaboe, Both; Gotelinde, Platte- schorre; Emma, v. Woerkom; Ardjoeno, v. d Meyden; Vertrouwen, de Boer; Credo, Janssen; Atreus, Elerrnann; Elnigkelt, Fellman; Adrlana v. d. Linde; Helena, v. Deurzen; Llsbeth Greto Pecher; Speculant, Muller; Vasta, de Boer; Maria Wilhelmina, v. Boekei; Stad Leuven, v Meel; Vier Gebroeders, Hofman; Verandering Kleine; Guta, do Vroedt; Tarnhcml, Groen, Naptha 2, Kühne; Ut Deus Vult, Fretter; Joan Vermee.ren; Willi, aus dem Kahmen; Arül Har v Wageningen; Succeseur, Hompus; Berth! Allda, Kranenburg; Wotan, Tromp; Klazina Wakkee; Maria, Nout; Emanuel, Fernhout Navis 7, v. d. Heijden; Joffre, Zwets; Alsacla Smit; Lugano, Beyer; Risico, Suiker; Hansa, En, gel; st. Alsatla; Die Oder, Syre; st Arnhem-, Ora et Labora, Rennings; Rhelnfahrt 152, Schlt ferdeckérGemünden, V&th; Mannheim 207 Hornecker; Marie, van Strien; Tremonla, Bo dinglus; Cor, de Koon; Alfredshof, Wernlng Rosalia, Raab; Anna, van Deelen; Niedcrwald Stempel; De Tweeling, Minnaert; Die Rosen burg, Becker; Anna Gertrud, Buchel; Damco lf de Jong; st. Seam 1; Neptun, Goob; Winscher mann 27, Wagner; Asteroth 8, Rohleder; st Elise; Kara; Obi; Herman Helnrlch, van Koe veringen; st .Veritas; Mosania, Bakker; Johan nes, Eleveld; Majapa, v. d. Klooster; Thejo Scheeren; Lydia Jacoba, de Kwatdstenlet; si Christine; Wijkdienst 20, Sasse; Marcel Louis Kieffer; Odessa. Velenturf; Onderneming. Reya goudt; st. Hans Adolf; Harmonie 3; Cornelia Timmerman; Camatilda, ICloos; Fiottant, Tya sen; H. Paul DIsch, v. Koeverden; st. Anna Harmonie 4; Risico. Koenen; Lerchen. Lammer st Ideaal; Willem 1; Johanna 2; Vatna; Ober *al: Brabantia; Fiat 4; Tollma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 10