STRESEMANN GRAFWAARTS GEBRACHT Land- cn Tuinbouw. Rechtzaken. MAANDAG 7 OCTOBER 1929 PERSTE BLAD PAG. 2' EEN OVERWELDIGENDE DEELNEMING MüLLER EN KARDORFF SPREKEN BIJ DE BAAR Overbrenging naar 't Rijksdaggebouw Strescmann's stoffelijk overschot is Zater dagavond half negen van de woning naar het Rijksdaggebouw gebracht. Vooraf had er ten sterfhuize een korte dienst plaats, waarin Ds. Augar sprak naar aanleiding van Mattheus 5: Zalig zijn de reinen van hart In den Rijksdag werd de kist naar de zit tingzaal gebracht. Van de overbrenging was een enorme menschenmassa getuige, hoewel het uur stilgehouden was. Twee wagens vol kransen volgden lijkwagen. Gisteren had de begrafenis plaats onder een overweldigende belangstelling. Reeds 's morgens negen uur stonden er dichte rijen langs den weg waarlangs de stoet zou komen. Behalve van alle officieele gebouwen zijn gen van vele particuliere huizen in Berlijn de vlaggen halfstok. Zwarte vanen hingen tusschen de zuilen rijen van de Brandenburger Poort. Dc lan tarens zijn met rouwcrêpe omhangen. De vensters van het ministerie van buitenland- sche zaken zijn met rouwfloers gedrapeerd. Rouwguirlandes met bergviooitjes en den nengroen hangen voor het gebouw. Steeds meer kransen worden het Rijksdag gebouw binnengedragen. Meer dan 50 kran sen hebben in de etalage van een vermaard bloemist in Unter den Linden gehangen. De helft van 'n etalage in de Postdammerstrasse ingenomen geweest door een reusachtige van een etalage in de Potsdammerstrasse is krans van witte chrysanthen van President Hindenburg. Het „corps diplomatique" heeft een kost bare krans met zwart lint gezonden. Een andere prachtige krans is van den Volken hond. In deze dagen zijn de Berlijnsche bloe misten materiaal te kort gekomen. Per vlieg tuig zijn voorraden uit Nederland, Frankrijk en Italië aangevoerd moeten worden. De groote zinttingszaal van den Rijks dag is vervuld van een plechtige stemming. Cp de plaats van het presidium is een kata falk opgericht, waarop de lijkkist met de dienstvlag van den Rijksminister van bui- tenlandsche zaken rust Aan beide kanten van de kist zijn twee groote kandelabers met brandende kaarsen opgesteld. Achter de ka tafalk is de hoofdzijde van de zaal met een groot zwart baldakijn bekleed, dat de ge- heele hoogte van de zaal inneemt en in het midden een met rouwcrêpe gehulde zwar ten Rijksadelaar op gouden fond vertoont. De balustrades der zaal zijn met rouwcrêpe bekleed, waarop donker groene guirlandes van eikenloof. Om de katafalk ligt 'n on telbare hoeveelheid kransen, waaronder vooral de kransen der familie, van den Rijks president van het corps diplomatique, van de Rijksregeering, van de Pruisische regee ring evenals van de overige landsregeerin- gen en Vrije Steden opvallen. Verder ziet men een kostbaren krans van den Raad en van het secretariaat-generaal van den Volken kenbond en van den secretaris-generaal sir Eric Drummond persoonlijk. De Fransche minister-president Briand heeft een krans ge zonden met op het lint do woorden: „Aan mijn lieven vriend". Ook de regeeringen van talrijke andere landen hobben kransen ge zonden. Langzamerhand vullen zich de zaal en de tribunes. Het corps diplomatique, onder wie de ambassadeurs van de Vereenigde Staten van Amerika, Engeland, Rusland en Frank rijk, enkelen in diplomatenuniform, neemt voltallig in de diplomatenloge plaats. Ook de Rijksregeering is geheel tegenwoordig. Verder merkt men op den chef der leger leiding en der marine, generaal Heye en ad miraal Praeger. De Rijksdag- en Landdagaf gevaardigden zijn ook bijna allen versche nen. Om 10.55 uur neemt Rijkspresident Von Hindenburg, vergezeld door den Rijksminis ter van binnenlandsche zaken Severing en den vice-president van den Rijksdag Van Arburg und Graef plaats in de eere-loge. De aanwezigen verheffen zich van hun zetels als de president groet. Direct achter den Rijkspresident nemen in de eereloge de fa milieleden van den overledene plaats. De plechtigheid vangt aan met het ten ge- hoore brengen van de ouverture zu Coriolan van Von Beethoven, gespeeld door het Phil- harmonisch orkest Rijkskanselier Müllcr spreekt. De Rijkskanselier Müller neemt dan het woord tot het uitspreken van de herdenkings rede. Hij spreekt met zachte stem. Zelf is hij pas hersteld van een ernstige ziekte. Het had kunnen zijn dat Stresemann 'hier aan zijn lijkbaar het woord voerdeMüller zegt o.a.: Aan de baar van den Duitschen minister van buitenlandsche zaken staan niet slechts treurend zijn vrouw en zijn zoons, wicn wij onze innige deelneming betuigen, staat niet slechts de Duitsche Rijksregeering, die haar minister van buitenlandsche zaken, niet slechts de Rijksdag, die een van zijn meest vooraanstaande leden, niet slechts de Duit sche Volkspartij, die haar leider verloren heeft, doch in den geest noemt aan deze af- scheidsplechtigheid het Duitsche volk deel, dat een van zijn beste zonen verloren heeft en de wereld daarbuiten, die in hem den grooton staatsman vereerde en in hem den mensch van goeden wille hoogachtte. Müller achtte geen betuiging van deelne ming zóó treffend, als die van onzen ver eerden Rijkspresident, waarin wordt gezegd, do de strijd in het Roergebied en dreigde het Rijk te doen ineenstorten. Thans na zes jaar slaan wij weer in aanzien a's groote mogendheid, ondanks hot feit. dat wij ont wapend zijn. Stresemann was helder genoeg van blik om te erkennen, dat met geweld de weder opbouw van Duitsehland niet bevorderd kon worden, doch slechts door een politiek van verzoening en vrede. Zoo kwamen Locarno en Genève. In Locarno werd de veiligheidskvvestie uit de wereld geholpen en de weg naar verzoe ning en gelijkberechtiging vrijgemaakt Later volgde Duitsch'and's aansluiting aan den Volkenbond, waarin Stresemann met zijn geheele au'oriteit gewerkt heeft om den wa pen volkenbondsgecst te verwerkelijken Diep tragisch is het, dat Stresemann hel uur van de bevrijding aan den Rijn niet meer heeft beleefd. Zonder de onpopulariteit te vreezen heeft hij voorts alles gedaan om in het binnen land de geesten om te zetten en te richten op de samenwerking voor Duitsehland' nieuwe toekomst De go'f van rouw, die thans door ons volk gaat geldt ook den mensch Stresemann, din niet op een eenzame hoogte leefde, maar met de breedste kringen. Zij nagedachtenis «zal voortleven als ee.n der bouwmeesters aan den wederop bouw van Duitsehland. Zijn werk staat vast gegrondvest Ons de taak om het in zijn gees^ voort te zetten. Rijkskanselier Müller eindigde met Goe the's woord: ..Dieser is ein Mensch gewesen und das heiszt ein Ka/mpfer sein". Zacht klonk nu Beethoven's treurmarsch uit de Ero'ica". door het Philharmonisch o> kest uitgevoerd, door de zaal. Mevrouw Stresemann verliet met haar zoons als eerste de eereloge. Daarna vertrokken de Rijkspresident en de minis'ers, terwijl de andere aanwezigen zich van hun zetels verhieven. Langzaam werden de talrijke kransen op de buiten gereedstaande auto's gebracht en daarna werd de kist door mannen der Schutzpolizei naar de groote uitgang ge dragen. Het was eenige «minuten na halftwaalf toen de stoet uit de Rijksdagzaal verlrok. Naar de begraafplaats. Voorop werd 'n groote vergeet-me-njet- krans van mevr. Stresemann gedragen. Na een aantal andere kransen volgde de lijk kist, die door zes politie-agenten in uniform op de schouders werd gedragen. Onmiddcl- liiak achter de kist liep toen een geestelijke. Achter hen volgde, begeleid door den vice- president van den Rijksdag von Kardorf, de echtgenoote van den overledene. Vervo'gens kwam de rouwstoet, voorop de Rijkspresi dent von Hindenburg, naast, hem de Rijks kanselier Hermann Müller en dé Rijksminis ter van binnenlandsche za.ken Severing. Het weer, 's morgens grauw en guur, was intussohen een weinig opgeklaard Enorme menschenmassa's had'den zich op de Plaz der Republik opgesteld. Een vlieg- tuigeskader vloog tijdens de plechtigheid in den Rijksdag boven het gebouw Op de Platz der Republik, waar tien pi laren met rouw omfloerst waren opgesteld, had een politiemuziekkorps treurmuziek ten gehoore gebracht De lijkkist werd dooriden opgang naar het Rijksdaggebouw op een met zes rouwbeidee- de paarden bespannen wagen geplaatst Reichsbanner hadden zich aan den voet van de trap m<A hun vaandels opgeste'id. Naast, de kist stonden de geestelijke, mevr. Stresc- mann, haar zoons en de naaste familieleden. Naas' het cnrcVgcstoplte hartri-n dc Riiks- president Von Hindenburg de rijksregering de vertegenwoordigers der landsregee; ngc.i en het corps diplomatique plaats genomen. Von Kardorf spreekt Daarop nam de vice-president van den Rijksdag Von Kardof het woord. Zijn woorden gingen gedeeltelijk verloren door het geraas der ronkende vliegmachine! Von Kardorf zeide o.a.: In naam van den Duitschen Rijksdag en in naam van mijn partijvrienden roep ik den man, die daar zoo jong gestorven in de ze kist ligt op zijn laatsten tocht een har telijke afscheidsgroet toe. Wat dezo man, die uit kleine kringen stamde, bereikt heefr, dankt hij slechts aan zich zelf. Aan zijn wieg is hem niet voorgezongen, dat hij eens een leider van zijn volk zou zijn. Toen Strese mann zijn functie aanvaardde, was de een heid van het Rijk in gevaar. Toen zijn func tie aan zijn doode hand ontgleed, liet hij een Duitsehland achter, welks aanzien in de wereld thans niemand meer betwisten kan. Dat is en blijft zijn verdienste. En wan neer op 30 Juni van het volgend jaar dc vrij- heidsklokken zullen luiden, wanneer de dag van de bevrijding van het Rijnland zal zij.i aangebroken, dan zal een dankbaar volk hem gedenken. Er zullen, zei Kordorff, doelend op de felle bestrijding, die Stresemann van rechts heeft ondervonden, velen zijn, die schuld moeten bekennen tegenover hem. Hij was een tot lijdens toe bereid patriot, hij beminde zijfi volk en zijn vaderland bo ven alles. In den arbeid voor zijn volk en zijn vaderland «heeft hij zich opgeofferd. Dé geschiedenis zal hem recht doen. Zijn volk, zijn trouwe vriend, zal hem nooit vergeten. Het zal u gedenken, dat u het in de moei lijkste dagen een hol per en leider tegelijk geweest bent De stoet Onmiddellijk na de rede van Von Kardorf die door <Ie 'bewogen menschenmassa zwij gend werd aangehoord, vormde zich de rouwstoet. Voorop gingen honderd manschappen der Schutzpolizei te paard, waarop twee mu ziekcorpsen en nog honderd politieagenten te voet volgden. Na de hieraan aansluiten- corporaties van studenten kwam de wa gen met de lijkkist Naast den wagen liepen zes attaché's ein de directeuren van het ministerie van bui tenlandsche zaken. Direct daar achter liepen de geestelijke en de beide zoons van den minister. Achter hen de Rijkspresident Von Hindembure. links van dezen do Rijkskanselier Hermann Müller en rechts de vice-president Von Kardorf. Daarachter volgden de ministers van de Rijks- en S taats regeer ing en liet oorps di- plnmatinue. ,'eduwe en de naaste vrouwelijke fa milieleden van den overleden minister volg de muziekcorpsen in beweging. Overal ston den vele duizenden en duizenden menschen langs den weg geschaard. Van het Rijksdaggebouw trok de stoet langs den Brandenburger Tor naar de Wil- helmstrasse. Bij het paleis van den Rijks president werd halt gehouden; de Rijkspre sident nam afscheid. Tien minuten voor één uur hield de lijk wagen stil voor het venster van de werk kamer, waar Dr. Stresemann zes jaar lang gewerkt heeft Het venster stond wijd open. Het was met rouwcrêpe gedrapeerd. Terwijl de klokken in de omgeving luidden, werd een plechtige stilte van twee minuten in acht genomen. Daarna roffelden de trommels, de muziek zette in en de stoet ging verder in de rich ting van de Belle Alliance Platz. Het ge- 3 verkeer stond stil en tienduizenden stonden langs dem weg geschaard. Daarna vervolgde de stoet door de Blücherstrasse naar dc Kaiser Friedrich Platz. Op de nabij dc Hasenheide gelegen Kaiser Friedrich Platz heersohte ongewone rust. Reeds in de vroege ochtenduren zijn alle toegangen tot het plein, aan welks zuidkant het Luisenstaedtische Kerkhof ligt, door po litie afgezet. Het kerkhof is tot des middags drie uur voor het openbaar bezoek gesloten. De politic zorgt voor het handhaven van de afzetting. Een breede weg leidt van den in gang van het kerkhof iets glooiend naar een ouden klokkei.\nren, in de nabijheid waar van de laatste rustplaats van Dr. Strese mann ligt. Bij het graL Slechts eenige meters van het graf van de ouders van Stresemann heeft men een graf gegraven, dat het stoffelijk overschot van den Rijksminister van Buitenlandsche Za ken zal bevatten. Steeds is het zijn wenscli geweest naast zijn ouder/ voor de laatste maal te rusten te worden gelegd. Op een kleine open plek bij het graf zal het eere- gedenkteeken voor Dr. Stresemann worden opgericht. Van een bijzondere versiering het graf heeft men geheel afgezien. Toen de kop van den rouwstoet om twee uur het kerkhof bereikte, werden van de na bijgelegen garnizoenskerk de klokken geluid De muziekkorpsen en de Schutzpolizei na men naast den ingang tot het kerkhof plaats lieten den rouwstoet voorbijtrekken. De lijkkist van den overleden minister van Buitenlandsche Zaken werd toen, terwijl het orgel speelde „Befiel Du Deine Wegen" van den wagen getild en naar de Kapel gedra gen. Nadat het gevolg binnengelaten was, werd de ingang van het kerkhof weer geslo ten, waarna de groote rouwstoet zich op de Kaiser Friedrichplatz ontbond. In de Kapel had vervolgens de zegening van het stoffelijk overschot plaats, wa< de kist naar het graf werd gedragen. De teraardebestelling van den Rijksminis ter van Buitenlandsche Zaken had hierop in besloten familie- en vriendenkring plaats. In het geheel waren niet meer dan driehon derd personen op de begraafplaats aanwe zig, Na de begrafenis van Stresemann trok een groote menigte uren lang met ontbloo- te hoofden langs de proeve om een laatsten groet te brengen aan den grooten doode. In den Senaat te Washington heeft Zater dag Senator King uit Utah Stresemann her dacht. „Zijn dood" zeide hij „is een ramp voor de gansche wereld". dat dc ov.-rledene tot het laatste oogonblik don in een gesloten auto. Daarna kwamen zijn vaderland getrouw was geweest. de vertegenwoordigers van den Rijksraad. Heit was ook sf>r. een eereplicht te verk a- de chefs van leger en vloot en verdere af ren, dot er geen trouwere Duitscher was dan gevaardigden van studentenorganisaties Gustav Stresemann, niemand, die zooals hil,Hierop volgde een groot aantal Rijksdag zijn geheele groote kunnen voor het door^n Landdagafgevaardigden, waarachter 12 hem geliefde vaderland inzette, nadat hij wagens, overvol heiaden met kranspn. De met helderen polKieken blik had ingezien, I partijvriendon van den overleden Rijksmi- da'. slechts op den nieuwen grondslag prnc- nistor sloten den indnikvvekkenden rouw- tische arbeid voor het Duitsche "volk kan stoel. iworden gedaan. I Langzaam zette de stoet zich onder het Toer» Streeemann beslissend ingreep woed-1 ten gehoore brengen van treurmuziek door MAC DONALD BIJ HOOVER BELANGRIJKE BESPREKINGEN. Mac Donald, die Vrijdag te New-York geestdriftig is ontvangen en daarna naar Washington is vertrokken, waar hij even eens buitengewoon hartelijk is begroet, heeft Zaterdagavond met President Hoover op diens landgoed te Rapidan besprekingen 'ge houden. Als gevolg van die besprekingen zullen de uitnoodigingen voor de Vlootconfe- rentie te Londen verzonden worden. Woens dag a.s. wordt de tekst daarvan gepubli ceerd. Uit Washington wordt nog gcemeld, dat de besprekingen tusschen Mac Donald en Hoo ver zullen gaan over de vele punten waarop tusschen de beide landen kans van wrijving bestaat. Zelfs de kwestie van de vrije zee zou aangeroerd worden, alsmede de traditio- neele houding der Ver. Staten ten aanzien van oorlogvoerenden en neutralen o. a. in verband met blokkades, de verhouding der Ver. Staten t a. v. den Volkenbond enz Hoover wenscht deze zaken zonder eenige te rughouding te bespreken. Hij wenscht met Mac Donald de basis te leggen voor de toe komstige bestudeering van misschien het meest; gecompliceerde en minst begrepen po litieke probleem. Vandaag keeren beide staatslieden naar Washington terug, waar de Britsche premier den dag zal beginnen met te verschijnen voor de twee huizen van het Congres. Na het onderhoud, dat Mac Donald Zater dag met Stimson op diens departement heeft gehad, verklaarde de Amerikaansche minister aan de persvertegenwoordigers, dat het gesprek hetwelk hij met Mac Donald had gehad hem een belangwekkend <#i in spannend mensch hpd leeren kennen. „Ik zal mij ons openharifli; en vriendschappelijk gesprek steeds blijven herinneren", zeide Stimson, „en die herinnering zal mij in de toekomst helpen, enkele van mijn plichten beter te begrijpen." 11 NEW-YORK, 6 October. Mac Donald is voornemens in den loop van den dag eon kor e toespraak tc houden tot het Ameri kaansche congres. De Duitsche regeerinq in den stoet. Van links naar rechts: minister Severing, president von Hindenburg en rijkskanselier Müller. Geheel rechts de oudste soon van wijlen Dr. Stresemann. DE STATUS VAN BRITSCH-INDIE Voorts wordt het land in negen banovina's (districten) verdeeld; aan het hoofd van elk zal een gouverneur staan, die alleen verant woording aan den minister verschuldigd is. Door deze nieuwe verdccling worden ver schillende thans bestaande districten ver- LONDEN, 7 October. De vice-koning van In- dië, Lord Irving, zal de a-s. week i blijf van 4 maanden in Engeland inidë terugkeeren. Do diplomatieke medewer- en houdt als zelfstandige provincie op te bestaan. De wet zal over twee maanden in werking treden. de Daily Telegraph" vertelaarde ii verband hiermede, dat thans tusschen den vice-koning en de Engelsche regeering volle- d ge overeenstemming is bereikt over de con cessies die aan Britsch-Indië in de grondwet zullen worden verleend. In politieke kringen is men er algemeen van overtuigd, dat er geen sprake van zal zijn dat aan Indië de rang van «rmidnion zal worden verleend, daar de ontwikkeling van het land hiervoor nog niet sche vraagstuk gereed maakt. Dit voorstel INGEZONDEN MEDEDEELING. 't Wordt U op Uw dak geschoven En ge raakt het niet meer kwijt, Als gij chronisch aan verkoudheid, Hoest, griep, of bronchitis lijdt! Maar gij wordt van al die kwalen Spoedig algeheel verlost, Door het doen van een „Togal"-kuur Wat vlug helpt en weinig kost. (Otto Zeegers) Togal-Tabletten b. Ap. Drog. a 0.80 Detroit, waarna een vergelijkende studie zal worden gemaakt in 17 groote steden van 12 Europeeschc staten. Verschillende werkgevers-vertegenwoordi gers hebben opnieuw het bezwaar geopperd, dat deze enquete zou kunnen leiden tot een algemeene verhooging der Europeesche loo- nen. HERDENKING WAPENSTILSTAND. Een initiatief van den Prins van Wales. De Prins van Wales heeft allen, die dc decoratie van het Victorian Cross dragen, uitgenoodigd op een diner, dat op 9 Novem ber ter viering van den wapenstilstand door hem wordt gegeven. Op verzoek van den Prins heeft het Brit sche legioen de voorbereiding van dit diner, waar de prins de tafel zal presideeren, op zich genomen. Door op dit diner te verschijnen zullen de ridders van het Victorian Cross een beroep doen op de natie om te zorgen voor hun makkers of weduwen en weezen van ge sneuvelden, die in behoeftige omstandig heden verkeeren. Er zijn op het oogenhlik bijna 500 personen, die gerechtigd zijn het Victorian Cross te dragen. Van Waalsch-liberale zijde wordt verzekerd dat minister-president Jaspar thans toch voorstel tot oplossing van het Vlaam- ryp is. Wel kan verwacht worden, dat de af zonderlijke Indische staten op den grondslag van den federalen staat zullen worden ver- eenigd, onder voorbehoud van zekere veilig heidsmaatregelen en waarborgen. COSTES EN BELLONTE TERECHT IN MANDSJOERIJE GEDAALD. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Fran sche aviateurs Costcs en Bellonto gister middag zijn geland in het dorp Kautsjinza nabij Tsitsihar. (Laatstgenoemde s'ad ligt ten noordwesten van Charbin aan den Trans- Siberischen spoorweg.) Het vliegtuig vloog over het Russisch-Chi- neesche front en maakten, daar Chineesche vliegers dit eischten, een landing. De Chinee- zen dachten met een Russisch vliegtuig te doen te hebben en wilden het beschieten. De vliegers zijn des avonds te Charbin aangeko men waar zij door vertegenwoordigers van de Chineesche regeering en den Franschen consul-generaal werden ontvangen. HET GEVANGENIS-OPROER TE CANON CITY ZEVEN VERMOORDE CIPIERS. Dertien zwaargewonden. Omtrent het einde van den gevangenisop stand te Canon City worden nog deze bijzon derheden bekend: Toen de aanvoerder der gevangenen, Den ny Daniels, begreep dat verdere verdediging hopeloos zou zijn, schoot hij eerst zijn \ier onderbevelhebbers neer en richtte toen zijn wapen op zichzclvcn. Zoodra de overige tuchthuisbewoners, ongeveer 150 man, zich van hun aanvoerders beroofd zagen, gaven zij zich grootcndeels over. Met opgestoken armen wachtten de gestraften de binnenruk kende troepen af. In het geheel zijn zeven gevangenisopzichters gedood, van wie -drie bij de eerste poging tot ontvluchten, toen de opstand begon. De anderen werden later door Daniels vermoord. Er zijn 13 zwaar gc wonden, van wie enkele op sterven liggen. AANSLAG OP EEN ROEMEENSCH MINISTER. Toen de Roemeensche minister van bin nenlandsche zaken Vajda Vojvod Zaterdag middag te 3.25 uur het ministerie verliet en zijn auto sitapte, trad uit een groepje jonge mannen een man op hem toe en loste een schot op hem. De vensters van de auto werden vernield, doch de minister bleef ongedeerd. De dader trachtte te vluchten ,doch werd door dc politie achterhaald en gearresteerd. Het is de 20-jarige Goldeberg uit Jassay, die eerst Zaterdagochtend te Boekarest was aangekomen. In zijn revolver bevonden zich og 5 patronen. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat het hem niet speet den aanslag gepleegd te hebben. Hij betreurde slechts den minister niet geraakt te hebben. Hij wilde voo te Lu pen i doodgeschoten arbeiders wraak nemen. De minister verklaarde in den namiddag aan dc pers, dat de aanslag het gevolg is van de misdadige agitatie tegen de regee ring. De jongeman is slechts een werktuig in de handen van zijn opdrachtgevers ge weest en het is de plicht der autoriteiten de aanstichters uit te vinden. .•aarvan de groote trekken door den koning zouden zijn goedgekeurd, zal, naar verluidt, binnen een paar weken aan de andere mi nisters worden medegedeeld. Jaspar zou wel amendementen op zijn voorstel aanvaarden, maar liever ontslag nemen dan iets over te nemen, waardoor dit voorstel grondig zou worden gewijzigd. HET SKLAREK-SCHANDAAL. Uit Berlijn wordt gemeld: Het onderzoek van het O. M. in de affaire- Sklarek is opnieuw uitgebreid, daar de justi tie heeft geconstateerd, dat aan de leden van het stadsbestuur kostbare geschenken zijn gegeven. Een niet onbelangrijk aantal gemeenteamb tenaren hebben met de Slclarek's nauwe fi- nancieele betrekkingen onderhouden en uit de rekeningen is gebleken, dat boekingen hebben plaats gehad, waarvan enkele het bedrag van 10.000 Mk. aanmerkelijk te boven gaan. De justitie heeft gelast, dat accountants deze posten nauwkeurig zullen nagaan en tot opheldering zullen brengen, daar men het niet onmogelijk acht, dat omkooping door de gebroeders Sklarek heeft plaats gehad. De justitie zal vermoedelijk Dinsdag in het bezit van het volledige materiaal zijn, doch intusschen zullen dc betrokken personen, onder wie enkele bekende figuren voorko men, aan een uitvoerig verhoor worden on der worpen. De drie directeuren van de Stedelijke bank van Berlijn, Hoffmann, Dr. Schmitt en Schroder, tegen wie door de magistratuur een disciplinaire instructie is geopend in verband met de Sklarekzaak, hebben op eigen verzoek vacantie gekregen tot de zaak beslist zal zijn. Burgemeester Scholtz heeft "het door hen ingediende verzoek aanvaard en plaatsver vangers voor hen benoemd. SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK SNELTREIN OP EEN GOEDERENTREIN. Op ongeveer 100 meter van het station Seure in de nabijheid van Dyon is oen uit Romen komende sneltrein op een rangee renden goederentrein geloopcn. De locomo tief, de tonder en de volgende personenwa gen ontspoorden. 12 personen werden min of meer ernstig gekwetst. De conducteur en de machinist liepen zware verwondingen op INBRAAK IN DE FRANSCHE AMBASSADE TE BERLIJN De Fransche gezant te Berlijn, De Marge- rie, is dezer dagen het slachtoffer geworden van een emstigen diefstal. Deze is Zaterdag avond ontdekt, toen dc gezant te Berlijn te rugkeerde om aan dc begrafenis van dr. Strc semann deel te nemen. Onbekende daders zijn de vertrekken van Dc Margeric binnen gedrongen en hebben de schrijftafel van den gezant opengebroken. Uit dc slaapkamer sta. len zij de sieraden van dc overleden cchtge- noote van den gezant, n.l. een uit GO a 100 groote parels bestaand collier met brillanten slot, een ring met een grooten diamant, drie andere ringen, met diamanten, robijnen en smaragden bezet en eenige dasspelden, met een totale waarde van meer dan 100.000 mark. DE COOP. VEILING TE BARENDRECHT. Woensdag j.l. werd op de Coöp. Land- en Tuinbouwveiling ,3arendrecht en Omstre ken" het bedrag van dc najaaromzet van 2 millioén overschreden. Dit bedrag is sedert de oprichting dezer veiling in 1913 niet be reikt HOE DUITSCHLAND ZIJN LANDBOUW BESCHERMT. Aan een brief van een Duitsch importeur van groenten en aardappelen ontleent het „Hbl." het volgende: „Het is een drukke tijd, maar toch kan ik dezen herfst geen aardappelen uit Holland betrekken, omdat de Duitsche regeering maar eventjes anderhalve mark invoerrecht per 50 kg., dus per wagon van 15 ton 300 mark of 180 guldens, oplegt Dat zal voor de Hollandsche verbouwers wel een groote strop zijn. Met groenten is het al niet veel beter en als de pluimveehouders, die hier in Duitsehland met behulp van rijksgeld als paddestoelen uit den grond rijzen, eenmaal op gang zijn, zullen de Nederlandschc eie ren er ook wel aan moeten geloovcn! Het ziet er op die manier voor den Nederland- schen land- en tuinbouw troosteloos uit met zóó'n buurman!" Om materiaal te verzamelen voor de burgemeesters-verkiezingen? Volgens een B. Z.-bericht uit New York i de geheele stad New York door de ontdek king van een grootsch-opgezette tclefoon- spionnage in het stadhuis, zeer opgewonden. Beambten van de New Yorksche Telefoon maatschappij, die op het stadhuis waren be steld om storingen in het leidingnet te her stellen, stelden vast, dat dc 17 verbindingen die burgemeester Walker ter beschikking staan in zijn bureau, alle afgetapt werden. Sigaretteneindjes en stukjes papier in opengebroken zoldergangen, waar de draden liggen, wijzen er op, dat daar waarschijnlijk door spionnen de P«eIefpo„f spnekkenvin £'t' den burgemeester en_ zijn beambten rustig leider, dit de menschen er schande van spra- ken, dat in Scherpenzeel al twee menschen ZUID-SLAVIE GEREORGANISEERD. Het koninkrijk Znid-Slavië. Het rijk verdeeld In negen „banovinas". Donderdag heeft de regeering oen commu niqué gepubliceerd, waarin een wet wordt irrgcV^ndigd. —narbij dc naam van bot rijk eramUrd wordt. Voortaan zal do ofiicieele i-,vorfu 0p verzoek van Henry Ford. het koninkrijk der Serviërs, Kroa-1 Eerst zal een onderzoek ingesteld worden vene.n ..Zuid-SlaviA *nn. jnaar de ware koopkracht van de loonen In werden afgeluisterd. Ook op dc directe ver binding van Walker met den hoofd-commis- saris van politie schijnt door vreemden ge luisterd te zijn. Een groot aantal recher cheurs stelt een onderzoek Men neemt aan, dat deze spionnage-aan- gelegcnheid samenhangt met de in Novem ber plaatsvindende burgemeestersverkiezin gen. DE INTERNATIONALE HERSTELBANK. Meeningsverschil over hoofdpunten. Uit Baden-Baden wordt, naar aanleiding van de eerste bijeenkoihst aldaar van de or ganisatie-commissie voor de Internationale Horstelbank volgens het Young-plan gemeld Steeds meer wint de indruk veld, dat op enkele hoofdpunten de meeningen dor dele gaties nog sterk uiteenloopen. In dc eerste plaats wat betreft den zetel der Bank; ver volgens schijnen de Amerikanen van oordeel te zijn, dat de activiteit der Bank op het ge bied van den opbloei van den wereldhandel binnen enge grenzen moet worden gehouden. Ten slotte beschouwt men eenerzijds als hoofdbezigheid der Bank de omrekenccn- trale der verschillende circulatiebanken, an derzijds stelt men haar taak als herstel bank op den voorgrond. Internationale conferentie over arbeids voorwaarden in de mijnen. De koopkracht in Amerika en Europa. De bestuursraad van het Internationaal Arbeidsbureau is in 46ste vergadering bij eengekomen. De directeur Tlumas stelde in deze bijeen komst de bijeenroeping eener voorbereidende technische conferentie voor. die begin Jan. 1930 onder deelneming van vertegenwoordi gers der regeeringen, ondernemers en mijn werkers der belangr.ikstc F.uropeesche ko- lenprodueeerende landen zal bijeenkomen. Er heeft voorts een discussie plaats gc- onden over de enquete, die het arbeidsbu reau ondernemen zal naar de koopkracht an de arbeidsloonen in Amerika en Europa, enquete. gelijk hekend, gehouden ten °n Slovenen „Zuid-Slavië" rijn. POLITIERECHTER UTRECHT De tooneelvoorstelling. Het was een gezellige tooneelclub daar in Woudenberg. Mannetjes en vrouwtjes stu deerden grootere of kleinere rollen en allen waanden zich een Louis Bouwmeester 01' Royaards, een Esther de Boer van Rijk of een mevrouw Mann-Bouwmeestcr. Dc repetities waren gezellig en de uitvoe ringen prima. Maard r was een kink. im den kabel gekomen. „Mar" hupsch en vroolijk had wat men den leider, zooiets dat (men zag en tastte zonder precies te we ten wat. De dames hadden het er over met elkaar en de mannen van de dames wilden niet meer, dat hun vrouwen naar de tooneel club gingen, zoolang „dat" niet weg was, dat tusschen den leider en Mar. En zoo vroegen de dames een buitenge wone vergadering aan. Die werd gehouden en waar veel vrouwen zijn, daar zijn veel woorden en. zoo ook op dieu avond. Er werd druk door elkaar geredeneerd. De leider ze- alleen maar, dat er gezegd was, dat er een erhouding was, die niet goed was, maar hij wis niet wat en gaf de dames het woord. Nou, die namen het woord en stoven al lemaal op Mar af. Die verbluft en geschokt, ving hier wat op en daar wat op. Thuisge komen had ze een heele rist woorden "in haar hamerende gedachten. En die allemaal één dames-lid toegeschreven. Namelijk. den geweest waren, die er schande over gespro- Ken hadden. Na om liet dichterlijk uit tc drukken haar peluw geplengd te hebben met haar tranen, stiefelde ze des morgens naar den burgemeester. En deed klachte van bcleedi- ging- Nu stond het daunes-lid terecht. Een een voudige juffrouw, wie men het niet zou aan zeggen, dat ze de hoofdrol in een der stuk ken van Shakespeare of Vondel zou kunnen spelen. Ze verweerde zich en zei niets ge zegd te hebben. Een heel andere indruk maakte Mar. /ij kwam ten tooncele fier en overtuigend. En wist zeker, dat die woorden gesproken wa ren door dc verdachte. Maar toen dc Rech ter vragen ging hoé er gesproken werd en ze toon zeggen moest, dat er veel door elkaar gesproken was. weifelde ze toch ietwat. Een ander dameslid van de tooneelclub vertelde, dat verdachte wel wat gezegd had, maar guns nee, lang niet alles wat meneer dc Officier in de dagvaarding had voorge lezen. En toen kwam de man. die de hoofdrui had. de leider. Hij schreed de treden des getuigen op forsch en fier. Hij beet te lip pen op elkaar, deed zijn oogen rollen en scheen elk ooganblik gereed om de Rechters aldus toe te spreken: of een andere soortgelijke ontboezeming. Eilaas, hij deed het niet en tc prozaischeV werd het, toen hij zeide in den gewoner, staat des burgerlijken levens geen koopman, maar los arbeider te zijn. Echter tot loi en eer van hem zij hier geboekstaafd, dat hij al oogenrollend en tandenknersend zijn hoofdrol als getuige speelde. De Officier van Justi ie achtte liet wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij zou zijn rol n L-t goed gc-speeld hebben, als hij hel niet bevvozen had geacht. Maar de Rechter oordeelde anders on zei de, dat het niet bewezen was, wat verdachic wel en wat ze niet gezegd had. dat er tegen- sproak was enz. en sprak de verdachte vrij. eerst volger.'3 rrae'i ie van de toonerl- club tc Woudenberg zal omvat'en bet stuk; „De ontknooping in de rechtzaal of dc be- leedlgde jonkvrouw".

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2