MOTOROIL A Noteer den Stand van den Kilometerteller WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 DE LEIDSCHE FEESTELIJKHEDEN EEN PASSENDE EN STIJLVOLLE INLEIDING KUNSTAVOND VAN DE 3-OCTOBER-VEREENIGING Hoe gelukkig de 3-October-Verccniging in jon loop der jaren steeds geweest is met de organisatie van de feestelijkheden op den - ligenlijkcn 3-Octoberdag, zeer zeker zal', zij ian den vooravond van het feest zelden pas- ender en stijlvoller inleiding hebben gege ten. Het feit, dat de componist-dirigent Hu- iert Cuypers als leider van een prachtig ge- choold koor en mevr. Maartje Offers als ge liefd zangeres het welslagen van dezen lunstavond waarborgden, is op zichzelf reeds ian groote beteekenis. Maar die beteeken is vordt veel grooter door het programma, dat en gehoore werd gebracht. Een door en door lollandsch, goed rond, en stevig programma; en programma van Hollandsche vrijheids- li, Hollandsche stoerheid, Hollandsche in nigheid en Hollandsch geloof. Dat Maartje jflers tusschen al dit Hollandsche een paar pera-aria's ten gehoore bracht in Italiaan- che en Fransche klanken, moge men bc- chouwen als de tegenstelling, die slechts levorderlijk kon zijn voor de harmonie, aan [e levendigheid van het geheel. Een zeer mooi programma dus, geknipt roor dezen avond, dat alleszins lofwaardig rerd uitgevoerd. „Sursum Corda" leidde in met het oude Vilhelmus, ons mooie statige volkslied, dat tekst en melodie elk volk ons mag benij- door Cuypers vierstemmig bewerkt, lierop volgde het mooie Valerius-lied „Wilt Hen nu treden", dat ditmaal alleen op me- odie met vleugelbegeleiding*werd gezongen; wat ons met 't oog op 't verdere verloop an 't programma heel juist gezien toe. cheen. In „O Heer, die daer des hemels ente spreidt" bewerking van Cuypers ;on men pas de koorkwaliteiten van „Sur- um Corda" goed waardeeren, wat van te oren onmogelijk was door het hinderlijk «stommel en het gepraat van een aantal latkomers. Cuypers heeft dit en meerdergelijke Vale- ius-li'ederen bewerkt met strenge in acht- iame van de tekstbeteekenis. Wc denken lv. maar even aan de expansie van het lankvolume en aan de pathetische beweging an de baspartij in „het schuymig woedig r kunt maken stille", en de weldra daar •olgende verinniging bij „Wij slacn het óg tot U omhoog". Al deze Valcrius-liederen bezitten trouwens ehalve wisselende stoerheid en innigheid an sentiment een daarmee samengaande risseling van rhythmiek. Zij loopen nooit oor in eenzelfde streng gescandeerd metrum, ij zijn vol leven en kracht, gedicht als zij nerdcn door menschen die al de wisselingen an den strijd tegen Spanje mede hadden eleefd, die de ruigheid van den strijd ken en en hun kracht zochten in een onwrik- aar geloof. Men heeft die sentimenten kun- en beluisteren aan liet frisch-oubolllge G'lyck den grootsten rapsack" op het ntzet van Leiden; aan het strijdlustige ,Slaet op den trommele" aan hqt vroolijkc „Laet sangh en spel" en eindelijk aan „Berg p Zodm", alle door Cuypers meerstemmig swerkL Er is bij dé uftvöering dézer liederen ge- orgd''vóór een suggestieve tekstdeclamatie, een nobele, vooral in het laatste lied, een verfijnde klankafronding. Cuypers kon hierin niet. het minst zijn liefde voor afwisselend heel lichte en zwaar dere rhythmen botvieren. Verder had „Sur sum Corda" op haar programma nog het buitengewoon frissche „Mijn taal" een com positie van Cuyper en het derde deel van zijn Oranjecantate. Voor de eerste maal hoor den we dit zonnige en bruisende werk, dat een zeldzaam frisschen indruk heeft nage laten en aan 't slot van den avond op gemeen verzoek herhaald moest worden. De componist ontving van het bestuur der 3-October-vereeniging een fraaie krans. Mevr. Maartje Offers vult met haar zeer omvangrijk, vèrdragend en in de perfectie geschoold orgaan gemakkelijk een zaal groo ter dan de Gehoorzaal, ook als zij haar tonen pianissimo laat uitvloeien. Een alt, van zeld zaam mooi donker cello-timbre in de diepte en in de hoogte heel klaar en zuiver en stralend. Zij ving aan met „Geluckig is het land" van Valerius, gaf daarna het frissche „Mijn lieveken, zeg, herinnert ge 't U" van Cath. van Rennes, vervolgens het fijne en innige „Slapedoe" van A. H. Fogel, dat met groote toewijding en onder hoorbare stilte werd vertolkt en daarna het krachtige „Noord zee" van Hullebroeck, dat nog meer dan haar andere liederen ccn storm van applaus verwekte en herhaald moest worden. Dit was alles in de perfectie verzorgd, maar haar buitengewone kwaliteiten spraken niet het minst uit de Aria uit Don Carlos en die uit „Samson cn Dalila". Het wil ons voor komen, dat van de grootere nummers die zij op haar repertoire heeft, deze laatste haar wel zeer na aan 't hart moet liggen. Een zoo voortreffelijke vertolking zal men hoog9t zelden ter auditie krijgen. De zangeres, die een paar mooie bloem stukken ontving, werd met zorg en smaak begeleid door den heer Bernard Tabbernal. Aan het slot van den avond zong zij nog het „Wien Neerlands bloed". Tusschen de muzikale nummers van het programma viel de voordracht van den voor zitter der 3-Octobervereeniging, den hoer J. van der Laan, die de beteekenis der 3-Octo- ber-viering uiteenzette. ITij herinnerde aan, hoe het ontzet van Leiden een der be langrijkste voorwaarden is geweest van de bevrijding van het land en hoe van den be ginne af de 3-Octoberdag in dankbare ge dachtenis werd gehouden. Hij zette vervol gens de beteekenis der 3-Octobervèreeniging uiteen, die sinds tal van jaren reeds de ganisatie der feestelijkheden op zich neemt, daarin gesteund door een 5000-tal loden en het stadsbestuur. Vervolgens gaf hij een overzicht van de feestelijkheden op a.s. Don derdag cn wekte de luisteraars op want de Avro zorgde voor de uitzending van re l en muziek om op 3 October in gror getale naar de oude Sleutelstad te ko'" en het Leidsche, het echt Hollandsche f- mede te vieren. Een warm applaus dankte den spreker voor rijn keurige rede. En zoo is alles samengenomen, deze feest avond eon mooie, stemmingsvolle avond ge weest. Kerknieuws. JUBILEA. D s. C. Brunt, Ned. Herv. predikant te Delfshaven (Rotterdam), hoopt Woensdag 9 October a.s. zyn zilveren ambtsjubileum te Geboren 21 Mei 1878, werd hy in 1903 can- didaat tot den H. Dienst in Gelderland. Op 9 October 1904 deed. hij zyn intrede als predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente te Oud- en Nieuw-Gastel. Voorts werd hij predikant in 1908 te Oudenbosch, in 1911 te Zoelen en in 1919 te Rher.en. Op 23 Juli 1922 deed hy zijn ir.trede bij de Ned. Herv Gemeente van Delfs haven. Al spoedig bleek, dat Ds. Brunt hier een uitgebreid arbeidsveld wachtte. Aan het ver- eenigingsleven nam hy acti«f deel. Zending, Zondagsschool en Chr. School hadden weldra zyn warme sympathie. Hoe heeft hy geijverd om vooral het Chr. Onderwijs tot bloed te brengen en niet zonder vrucht. In zyn wijk waardeert ieder hem om zijn trouwen pastoralen arbeid. Zoowel in dagen van voorspoed als in dagen van diepe droef heid is Ds. Brunt geen onbekende in de wo ningen van Oud-Delfshaven. Hoe vele bezoe ken zyn daar niet afgelegd! Geen wonder, dat zich een Comité gevormd heeft, bestaande uit verscheidene personen, orr. Ds. Brunt den 9en October te laten blijken, dat men zyn arbeid waardeert. Op den avond van dien dag. te half 8, zal in de Nieuwe kerk ar.r. den 's-Gravendijkwal een bijzondere dienst gehouden worden. Daar zal hem een stoffelijk blijk van waardeering worden aangeboden. Ongetwijfeld zullen daar vele gemeenteleden aanwezig zijr om God te danken voor het vele in Ds. Brunt geschonken. Zondagavond 13 October a.s. hoopt de jubi laris in de Nieuwe kerk zyn gedachtenisrede uit te spreken. Schoolnieuws. zocht geworden in October 1922, waarbij als hoofdmotief gold, dat het (thans nog in ge bruik zijnde) gebouw zich in een dergelyken staat van verval bevond, dat het vrijwel onmogelijk was, daarin met vrucht onderwys te doen geven. UIT HET SOCIALE LEVEN. EEN SCHOOLKWESTIE. Door het bestuur van de Vereen, bot oprich ting en instandhouding eener Vrije School op Geref. grondslag te Hoek van Holland is adres aan den Raad der gemeente Rotterdam verzonden, waarin de bezwaren worden ont- wïCkeld tegen het voorstel van B. en W. tot verbouwing der Bijz. School voor gewoon L.O. aan de Eerste Scheepvaartstraat. Aanneming van het aanhangige voorstel zou heteekenen volledige intrekking van het Raads besluit van 22 Juni 1926. De Raad is niet be voegd om terug te komen op een eenmaal prin cipieel toegezegde medewerking en volgens K. B. van 5 Juni 1926 is een inmiddels onher roepelijk geworden besluit tot het verleenen van medewerking tot stichting van een school in strijd met de wet Wat de materieele beteekenis van het voor stel van B. en W. betreft is het bestuur van oordeel, dat het niet verantwoord is, aan dit gebouw, hetgeen een armzalig overschot is uit vroegere jaren, zulk een bedrag voor restau ratie ten koste te leggen, vooral waar volgens bekwame deskundigen geen garantie ilean wor den geboden dat afdoende maatregelen kunnen worden genomen, waardoor zeer spoedig de thans heerschende onhygiënische toestand zal terugkeeren. Ten slotte toont het bestuur uit de geschie denis van de zaak aan, dat de verdediging van het by den Raad aanhangig gemaakte voor stel niet kan worden gehandhaafd Uit de feiten blijkt, aldus besluit het be stuur, dat de opheffing van het U. L. O. totaal niets heeft uit te staan met de kwestie nieuwbouw, waartoe oorspronkelijk was ver CHR. POSTPERSONEEL. NIEUWE AFDEELING. Onder presidium van den heer D. J. H. van Wijk, Hoofdbestuurslid van den Chr. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel kwam te Eindhoven een aantal men schen bijeen, teneinde te komen tot oprich ting van een afdeeling van den Chr. P.T.T.- Bond. Na de gebruikelijke opening heet de voorzitter de aanwezigen welkom en begroet den heer J. Goote, die namens den Chr. Be sturenbond aanwezig was cn dankt hem voor de verleende hulp in de voorbereiding van deze vergadering en begroet daarna de afgev. van de R.K. organisatie „St. Petrus", die mede tegenwoordig willen zijn hij het heugelijke feit der oprichting. De Voorzit ter zet daarna de bedoeling van deze ver gadering uiteen en zet in een gloedvol be toog uiteen, waarom hier nooclig is een af deeling van den Chr. Bond en waarom on ze menschen niet behooren in de z.g. neu trale afdeeling, maar te staan naar een or ganisatie van eigen, wijl Chr. beginsel De heer Goote spreekt daarna de vergadering toe en wekt op thans te vereenigen onder eigen banier, te gehoorzamen-aan het eigen beleden beginsel, wijst op de verderfelijke neutraliteitsidee, die niet neutraal is en zegt toe, dat de Chr. Besturenbond alle krachten en steun zal blijven geven indien de afdeeling mocht worden opgericht. De Voorzitter vraagt aan alle aanwezigen of zij lid willen worden en waar zulks be vestigend werd beantwoord, constateqert hij, dat de afdeeling is opgericht met Tl le den. Als bestuursleden worden gekozen de heeren: A. Wingelaar, voorzitter, II. de Mos, Kleine Berg 41, secretaris en L. Sla- vast, penningmeester. De heer Enghers, Voorz. van de R. K. or ganisatie St. Petrus, feliciteert den heer Var Wijk daarna met dit succes, spreekt zijn blijdschap over de oprichting uit en belooft deze organisatie met wie overal in den lande in goede harmonie wordt samengewerkt alle steun. Nadat het bestuur plaats heeft geno men aan de bestuurstafel wordt de eerste ledenvergadering dezer afdeeling gehouden. Breedvoerig wordt daarna het werk in den a.s. winter besproken en zal speciaal hoewel de neutraal georganisccrden reeds de op richting niet welgezind waren onder hen gearbeid worden om hun plaats te doen men in de rij der Chr. organisatie, waai volgens doop en belijdenis behooren. Ten slotte worden ecnige interne zaken bespro ken en wordt deze vergadering die een zeer opgewekt karakter droeg met dankgebed ge sloten. Er is goede hoop, dat deze jonge af deeling door den propaganda-arbeid een flinke groei tegemoet gaat. Aanmelding als lid kan geschieden bij den heer de Mos, Kleine Berg 41. Plaatselijk Nieuws. KATWIJK AAM DEN RIJN JONGELINGSVER. OP GEREF. GRONDSL. Vrijdagavond zal de J.V. op G.G. „Prediker 12 la'' haar wintercampagne aanvangen. Werd gedurende de zomermaanden des Zon dags vergaderd en slechts één onderwerp be handeld, thans zullen de gewone wekelijksche vergaderingen weer een aanvang nemen. We wokken gaarne alle leden op present te zijn, maar niet minder hen, die tot nog toe deze oefenschool verzuimden. De ernst der tijden roept u, u voor te berei den voor den strijd, die later op allerlei ter rein wacht. Deze eerste vergadering vangt aan te 8.30 uur, terwijl de volgende vergaderingen zullen beginnen om 8 uur. KOUDEKERK. AUTO-ONGEVAL. Maandagmiddag te omstreeks 5 uur, had nabij de nieuwe Koudekerksche brug aan den Hoogen Rijndijk onder de gemeente Hazerswoude, wederom een ernstig auto- ongeval plaats. Een vrachtauto beladen met bloemkool, afkomstig uit de richting Leiden en bestemd voor Arnhem, moest al daar voor een andere auto en motorrijder uitwijken. Doordat de bestuurder te v?r uitweek, kwam hij op het pas aangelegde rijwielpad terecht, met het gevolg dat hij wegzakte en onderste boven ini de sloot te recht kwam. Gelukkig kon de bestuurder zich spoedig uit zijn benarde positie redden. Nog denzelfdon avond is de auto door per soneel van het motorhuis te Leiden op het droge gebracht e LÏSSE. kinderoranjefeesten. Met een benauwd hart stond reeds heden morgen vroeg menig kind voor de ramen, orr te zien welk weer het wel zou zijn. Dat viel mee! Na een zeer regenachtigen nacht gloorde toch aan de Oosterkimmc dc oranje-zon, die dit feest zou komen overstralen. Spoedig wa ren ze in de kleeren en jubelend ging het naar het parkeerterrein by „Hobaho". Daar weiden de kinderen in greepen verdeeld en met de muziek voorop trofe de Lissesche jeugd door de straten van Lisse naar het feestterrein. Overal langs den weg was veel belangstelling, 's Morgens werden de spelen gehouden voor de kleine jongens en meisjes. Dat er genoten is behoeft hier niet te wor den betoogt. Al zouden de spatten hun om de ooren vliegen, dan genieten de Lisser-jongens nog! De octend-spelen waren om 11 uur afge- loopen. Des middags was het verzamelen voo -groote" jongens en meisjes. Ook deze trok ken met muziek voorop naar het feestterrein. Als vanzelf spreekt waren voor hen weer an dere spelen aanwezig. Het leek wel een klein stadion toen men ze daar zoo bezig zag! De spelen waren dan ook zeer aantrekkelijk en in teressant. Het was beslist een vermakelijk zicht om de feestvierenden daar zoo bezig te zien. Ieder kind kreeg een cadeautje, terwijl voor 3 van elke groep een le, 2e en 8e prij anwezig was. De kinderen werden ruimschoots getracteerd. De fa. De Lange had voor di' feest 900 krentenbroodjes gratis geschonken. Te 4 var warc-n ook deze spelen beëindigd. De Muziek §ri-!ue zich op en in marschtempo werd het feestterrein weer verlaten. Het c té heeft eer van haar werk. Er is vee 1 arbeid aan verbonden, doch de Lissesche jeugd werd dan ock nu weer een onvergetelijke dag be zorgd. Het comité past hier een woord van VRIJWILLIGE LANDSTORM. Zaterdagmiddag werd de laatste schiet wedstrijd gc-houden te Katwijk, waaraan deelnamen de afdeelingen Lisse, Katwijk, Noord wijk, Rijnsburg en Oegstgeest. De afdeeling Lisse heeft aldaar met suc ces geschoten. Van de 3 medailles werden er 2 door onze afdeeling gewonnen en wel een groote bronzen medaille door den heer J. Henkus, geschonken door de Leidsche Cou rant en een sierlijke plaque van de Nieuwe Leidsche Courant door den heer G. A. Ka merling. Naast deze hoofdprijzen waren er zeer veel andere prijzen uit kunstvoorwer pen en andere artikelen bestaande. HOLLAND'S BLOEBOLLENHUIS LISSE. Donderdag 3 October des vm. half 10 Spe ciale Hyacinthenveiling, daarna veiling van alle soorten bloembollen. COOP. VEILING H.B.G. Donderdagmiddag 3 uur zal de plantgoed veiling worden gehouden van Woensdag. HONDENKEURING. Donderdagmorgen, van 9.15 uur, zal er bij Koetshuis op den Grachtweg een herkeuring van trekhonden worden gehouden. Men is verplicht met aangespannen honden ter keu ring te komen. Geeft men hieraan geen ge volg, dan vervalt tevens de vergunning. MEER- ENHOUTSTRAAT. Na veel onderhandelingen met de huis eigenaren is het Gemeentebestuur er thans in geklaagd om de Meer- en Houtstraat ge heel te verbeteren. Trottoirs zullen worden aangelegd en de straat -zelve wordt geheel vernield. D< v straat, die wel de slechtste van geheel Lisse was, zal dus nu goed he gaanhaar worden gemaakt. De bewoners in de eerste plaats zullen de noodzakelijke ver betering van harte toejuichen. Boeken en Geschriften. De N. V. G. B. v. Goor Zonen, Uitgevers* maatsch. zond ons zijn Miniature English Dictionary en Dictionaire Francais Miniature Deze handige miniatuurwoordenboekjes beleven reeds een zevende druk, wel een bewijs, dat reeds velen het nut en gemak er van hebben ingezien en er nog steeds veel vraag naar blijft. „TIMOTHEUS". Dé voorname en mooie prachtband voor deu 34sten jaargang van het bekende ge- illustreerde weekblad „Timotheus" is weer aan de abonnees verzonden of zal hen spoedig bereiken, tegelijk met het register van den rijken inhoud. Beide maken het week aan week met genoegen gelezen en bekeken blad tot een boekwerk van blijven de waarde, dat bovendien het voordeel van een fraai uiterlijk heeft. Wij hebben ons, al vorens dit aan te kondigen, nog eens verlus tigd in de lange reeks van artikelen, ver halen, schetsen, beschrijvingen enz. en in de opgave van de talrijke platen en foto's, die „Timotheus" weer in den loop van het jaar gegeven heeft. Welk een verscheiden heid en overvloed! We hadden onmiddellijk willen gaan bladeren in het dikke foliant en voelden het als een teleurstelling, dat dit nog niet mogelijk was omdatons exemplaar nog bijeengezocht en gebonden moet worden. Zoodra dat gebeurt is, hebben we menig aangenaam Zondagmiddaguurtje met „Timotheus" 19281929 voor den boegl Het is strikt noodzakelijk, dat U de olie in Uw krukas-carter tijdig en regelmatig laat ververschen. U gelieve toe te zien, dat na het aftappen van de oude olie het naspoelen van het carter ge schiedt met TEXACO FLUSHING OIL, terwijl daarna het carter moet worden gevuld met de Helder Gouden Texaco Motoroil van de juiste vloeibaarheid. De moderne motoren, werkende met hooge compressie en hoog toerental, stellen hooge ei- schen aan de te gebruiken smeerolie.-Texaco Motoroil voldoet aan deze eischen ten volle. T EX ACO Vervaardigd door The Texas Co. U.S.A. TEmCO Éfttfcingnim bbb^bubbhhmbi

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7