BINNENLAND, WOENSDAG 2 OCTOBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 EEN POLEMIEK MET DS SCHILDER Onder de titel „Een Hoornstoot tegen ons blad", lezen wij in „De Rotterdammer" het ilotartikel dezer serie. IV (Slot) Als wij aangetoond hebben, ten eerste, hoe naar onze rneening, het uiteenvallen der kerken, mits zij Christus verkondigen, niet onderlinge waardecring behoeft uit te sluiten en dus ook God gedankt kan worden voor den door haar verspreiden zegen, alsook voor het door haar ontloken vereenigingslcvcn, al betreurt men de scheiding; ten tweede hoe ons blad zich moet verheugen over den me nigerlei zegen, verbonden aan het gesepa reerd optrekkend jongclingscorpe, en hierbij geen onderscheid mag maken, rest ons, uit reverentie voor onzen opponent, in de derde plaats aandacht te schenken aan de apologie, waarmede Ds. K. Schilder thans in het pu bliek zijn strijdmethode verdedigt en aan nemelijk wil maken. Wij citeeren dus vrij breed en geven, dunkt ons, Ds. Schilder in.dezen geen reden tot klacht: Of, om tot de chr. geref. te komen: met een der Apeldoornsche voorgangeren correspondeer ik herhaaldelijk allcrvreed- zaamst. Uitleening en te-geschenkebieding van boeken komt zelfs voor. Met een paar chr. geref. dominees converseer ik soms allergenoeglijkst, niet alleen, enkele we ken geleden in het buitenland (al was 't niet zoover als Spitsbergen), maar ook in het binnenland. Met een ander chr. geref. pred. heb ik eens samengewerkt, om een chr. geref. kerklid uit grooten nood te redden: drie menschen slechts weten daarvan af, en 't was juist in den tijd van de scherpste polemiek. En met den heer Joh. de Heer heb ik aan een tafel gedineerd, en genoegelijk. Maar op zulke momenten helpen wij den beginselstrijd niet vooruit. Of liever: wij doen het wel, want we laten elkaar zien, dat we elkaar niet als personen be hoeven te haten, om de eer der waarheid tegenover elkander on te houden. En nu kom ik meteen, waar ik wezen moet. Het is mijn stellige overtuiging, dat het niet polemiseeren bcteekent: den broeder loslaten. Als de Chr. Geref kerk door de gereformeerden wordt losgelaten in de polemiek, en zij doet het ons, hoewel zij den volke verkondigt, dat wij zeer groote dwalingen hebben, dan geven we elkaar wederzijds den Satan over. Waartoe we geen recht hebben, om dat wc niet de autoriteit van Paulus en niet de zwakheid van De Rotterdammer ons mogen toe-eigenen. Ik heb meer dan eens, rechtstreeks of zijdelings, zoo iets geschreven. Ik heb gezegd, dat het eerste verstand van de bergrede ons verplicht, in de kerkelijke sfeer het klimaat van den eed vast te houden, anders worden wij een huis van Babel. Ik heb geschreven, dat bv. de heeren Geelkerken, Wisse, en ik slechts zoolang elkaar als broeders behan n, wanneer wij ieder voor zich z w e dat onze apolo getische en polemist edenen in den grond waarheid voor G zijn. Zoodra we dat niet durven zeggen, of erover heen glimlachen in dat vervloekte relativisme, dat velen broederlijk, en dat ik ellendig défaitisme noem, hebben we elkaar ont trokken wat wij als brood van menschen en engelen aandienen. "JJit dit betoog volgt wel, dat Ds. Schilder door zijn consciëntie wordt gedrongen als apologeet, op te treden, wat wij van den aanvang af voorop gesteld hebben. Alsook, dat Ds. Schilder in het particulier leven, of wil men in den dagelijkschen om gang best in staat is joviaal zie diner en reizen of behulpzaam zie boekenuit leening en bijstand te verkceren met wien hij straks scherp van gedachten wisselt. Dit wisten wij. De mensch Schilder staat ook bij ons hoog aangeschreven. Maai de tweeheid stelt soms voor raadsels. Want dit is haar onze overtuiging niet één. Wij zullen dit beproeven aan te tooncn. Ds. Schilder zegt juist door zijn wijze van pole miek denbroede r niette willen los laten en ook, dat hij zijn kerkelijke tegen voeters slechts zoolang als broeders kan behandelen, als ieder voor zich zweert, dat zijn polemische redenen waarheid voor God zijn. Hier hebben wij voor ons en voor velen de contra-dictie. Wanneer Ds. Schilder uit roept, dat hij niet gelooft, als zou God den Jongelingsbond der Christelijk Gereformeer den groot hebben gemaakt, of wanneer hij in zijn Kerkbode spreekt van steller dezer artikelen en velen van zijn Chr. Ger. „vrien den", met vollen nadruk op vrienden tus- schen aanlialingsteekens, wat hier een bij zondere beteekenis aan moet geven, dan heeft men hier het conflict tusschen den mensch en den polemist. De grondfout zit bij Ds. Schilder naar onze overtuiging hierin, dat hij in zijn schrijven niet duidelijk aan den dag doet komen, altijd weer, dat de confessie verder reikt dan de kerkelijke grenzen. Dan zou hij er ook mede rekenen, dat de eene kerk op een bepaald deel der confessie meer den nadruk legt dan de andere, na tuurlijk hier denkende aan kerken, die dc zelfde confessie aanhangen. Zoo moet er tusschen schriftuur en leven bedoeld als burgerlijke omgang toch wel eenige, zeer véél overeenkomst zijn. Wie ik mijn broeder noem, gelooft er het zijne van, als ik zeg: „ik geloof er niets van, dat God uw werk, waarin gij uw ziel legt, en hetwelk gij op Gods Woord wilt houwen, zegent". Is dat werk dan uit den duivel? Zulke zoogenaamde broedermin verstoort de verhoudingen grondig. Nu zal Ds. Schil der zeggen: „ja, wanneer ooit in ons land over kerkelijk samengaan gesproken wordt, van wat thans verdeeld leeft, zal men m ij niet uitkiezen om bij de préliminairen van dienst te zijn Poincaré was de man voor de bezetting van den Roer, Briand de geschik te voor Genève maar toch moet, van wiens woord invloed uitgaat, alt j d aan dc diepste eenheid van het volk Gods denken. Gelijk gelukkig in den laatsten tijd voor aanstaande figuren uit het kerkelijk leven reeds meermalen den vinger ophieven en waarschuwden voor onnoodige scherpheid. Als de Heraut pas Zaterdag nog deed. Nu weten wij wel, dat in alle kerken me thoden, onzes inziens met den geest der Schrift in strijd zijnde, worden aangetroffen. W i e het ook is, die maakt, dat de wereld spottend zegt van de vaak onnoodige ver deeldheid der Christenen met den aanhang van persoonlijke twisten: „ziet hoe lief zij el kaar hebben!" willen wij onder dit woord be grijpen. Het is niet voldoende, dat men zegt: liefde tot don geestverwant drijft mij to' scherpe polemiek, zoolang de bekampte met waarachtig g e v o e 11, dat liefde de drijfveer is. is alles onnut. De meest scherpzinnige polemiek mist dan doel. C'est le ton, qui fait la musique. „Al ware het, dat ik de tale der menschen en der engelen sprak en de liefde niet had zoo ware ik een klinkend metaal of luidendp schel geworden. Want wij kennen ten deele En nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie: doch dc meeste van deze is de liefde". En neem nu zelfs aan, dat de oorsprong in een kerk of van een vereenigingsbond naar onze meening niet onberispelijk is, wil dit zeggen, dat God Zijn zegen onthoudt? Wij weten beter. Met den krommen stok vaak de rechte slag. Dat is het wonder Gods en moet ons, wanneer het broeders be treft, toch wel bescheiden doen zijn. Zet het zelfs over op publick terrein: kan er zegen rusten op Hollands bestel in Indié, nu de ge schiedkundig ingewijde zeker niet het toe brengen dier kolonies als een geloofsdaad zal durven zien? Een predikant schrijft ons: Ten spijt van dc dwaasheid der men schen ook der dominé's gaat God gelukkig door. Zoo zouden wij kunnen eindigen, als Ds. Schilder zich ook niet verdedigde door te schrijven, dat hij nooit aanvalt, doch slechts erweert. Wij kunnen dat niet precies be- ordeelen, het gaat ons ook niet aan. Maar ditmaal weten wij, dat Ds. Schilder aan viel. Hij viel ons blad aan, om onzen geluk- wenscli aan dc Chr. Geref. vrienden, dit zal hij niet ontkennen. Zelfs zeer bewust. Hij vertelt ervan: „ik was toen ik schreef in 't buitenland, de zon lachte en 't leek rnc een bagatel". Maar eldera bekent hij: „Dc Rotter dammer -zal wel begrepen hebben anders verwonder ik.mij dat ik die paar zinnetjes niet schreef zonder aan meer te denken". Het bagatel was dus in werkelijkheid de aanval op het beginsel, dat ons drijft bij het redigeeren van ons blad. Nog al eenig ïrschil! Deze aanval van een wetenschappelijk an als Ds. Schilder hebben wij gepareerd. Plet gaf ons gelegenheid nog eens na te denken over onzen plicht. Wanneer hier en daar de pen misschien wat scherp was, on bedoeld 't behoeft de persoonlijke verhou dingen niet te verstoren zoo wete dan nu Ds. Schilder, dat onze regel is, wanneer wij het recht aan onze zijde meenen te hebben dan niet uit gemakzucht zwijgen, wat ook velen doen: Inmiddels deed het ons goed van zoovelen onzer lezers instemming te mogen vernemen met onze opvatting. Een burgemeester, die nog niet allen humor verloren had in zware raadsdebatten, ried aan Ds. Schilder een jaargang present te doen van Dr. Gunning's Pniel. Inderdaad hebben wij hier twee geheel verschillende typen. Maar meer in overeenstemming met ons betoog was toch, wat een oud-Indischman ons schreef: Als er iets is wat onze instemming heeft bij het lezen van ons blad dan is zulks het streven naar vereeniging van wat bij elkander behoort. Wij gelooven, dat God Zijn kinderen overal heeft en we nemen daarbij aan, dat ierier zich schaart bij die vereeniging van geloovi- gen, welke naar verkregen licht voor den betrokkene het meest geschikt is. Wij moeten voor ons zelf weten bij de goede kerk aangesloten te zijn, daarbij erkennende, dat ieder die belijdt dat Jezus Christus zijn Heiland en Verlosser is, het zelfde geloof deelachtig is. Met groote instemming lazen we uw uiteenzetting in ons blad, als zouden we onze Chr. Geref. broeders geen geluk mo gen wenschen met een jubileum omdat ze dus blijkbaar, in Ds. Sc-h. geval, niet Geref. zijn. Wij nemen aan, dat de geken- den des Heeren uit alle kerken broeders zijn en nimmer van die afstandsmoeilijk heden kennen, welke een zoo geleerd man als Ds. Schilder aankleven. Wij jsouden wenschen, dat Z. E. W. eens moest ver- keeren in kleine kringen van kerkelijk gescheiden Christenen, zoo&ls dat in Indi zoo vaak voorkomt; hij zou zich verbazen welk een broederlijke liefde er onder Geref., Herv. en anderen voorkomt. In trouwe, gelooft Ds. Sch. werkelijk, dat een waar kind des Heeren voor een kerk muur blijft staan of is het zoo, dat hij overheen ziet om zoodoende de hand te kunnen reiken? Een ander schrijft ons: Het ware gewenscht, dat Ds. Schilder zijn vechtjas eens meer met 't Johannes- kleed verwisselde en in een speciaal kerkelijk blad als een Kerkbode artikelen schreef zooals in no. 39 van het Zondags blad van De Rotterdammer te vinden zijn. Als een Chr. Jongel. vei'een. door geor ganiseerd misverstand groot is geworden en dit een zaak niet 'van God is, dan moet het een zaak van den duivel zijn, want een geestelijke zaak kan slechts door den Heiligen Geest gedreven worden en alles wat daarbuiten ligt is niet uit God. Ik heb werkelijk met verwondering op gekeken, toen ik vernam dat een ontwik keld scherpzinnig man in dezen tijd zulk een benauwd kerkistisoh standpunt in kan nemen. De zin in De Rotterdammer, dat God meer dan een zegen heeft, was mij dan ook uit het hart gegrepen. U kunt dezen brief desgewenscht in Uw blad opnemen. Een ouderling der Ned. Hervormde Kerk schrijft ons: Ik dank U zeker wel namens honder den lezers, voor de keurige wijze cn uit eenzetting in De Rotterdammer in dc gedachtenwisseling met Ds. Schilder. Het verccnigen van alle Christenen van dc verschillende protestantsche kerken in ons Vaderland, door uw blad zoo heerlijk in toepassing gebracht, strekt uw blad tot groote eer. Te meer daar uw.blad door zoo velen van verschillende nuan- ceering gelezen wordt. Wat helaas dc kerken niet vermogen te kunnen, kan uw blad zoo zeldzaam schoon en fier doen, nl. dat wij als lezers ons één kun nen gevoelen en elkaar ook waardecren. Wat een kostelijke zaak is dit! Door deze éénheid te bepleiten en te bevorderen, zal uw blad een eerste en eereplaats gaan innemen in de harten van ons volk, dat zich buigt voor den Heere onzen God. Wat Dr. Gunning doet met zijn Pniël, doet u thans met Dc Rotterdammer, n.l. het samenbrengen van Gods volk, dat zoo jammerlijk van elkander blijft gescheiden. God de Heere zegene u en uw arbeid, dc vruchten van het zoeken naar deze één heid zullen dan ook eenmaal koste lijke en heerlijke vruchten zijn. Mogen wij het nu hierbij laten? Als Ds. Schilder De Rotterdammer begrepen heeft cn wij Ds. Schilder, kan dit debat zijn nut nog hebben. Gezocht hebben wij deze ge dachtenwisseling nie', Ondanks het feit, dat wij hier toch wel uit elkaar gaan, wat bc treft het optreden naar buiten tegenover wie ons zeer na staan in de belijdenis, is er hiernaast nog gelegenheid te over voor on derlinge waardeering. Bij ons zal het, wan neer het pas geeft, daaraan niet haperen, NASCHRIFT Op de Dclfshavcnschc Kerkbode, waarin Ds. Schilder, naast de Reformatie ruim één bladzijde wijdde aan dit geding, gaan wij niet breed in. Dat is niet noodig. Betoog staat nu naast betoog. De lezers van de Kerkbode hebben naar waarde kunnen genieten van dit merkwaar dig nummer van een gemeentelijk blad. Alleen moeten wij erkennen, dat het onzerzijds onjuist blijkt voorgesteld te zijn, als zou Ds. Schilder niet schriftelijk zijn uit- genoodigd als medewerker aan De Rotter dammer zoo nu en dan artikelen te gaven. Bij een drukke correspondentie, als wij voeren, wordt het archief zoo nu en dan ontlast van dc stukken van weinig waarde. Zoo is blijkbaar de briefwisseling met Ds. Schilder uit 1925 den vuurdood verwezen. Gelukkig is de spaarzin van Ds. Schilder thans beloond. Wij hebben opdracht gegeven met cventueele correspondentie van Ds. Schilder wot zuiniger om te springen. Dat Ds. Knoop ook een archief bleek te hebben, kwam thans goed te pas, ofschoon het niet met al te maken heeft met ons debat. Over den aan Ds. Schilder verleenden vriendendienst past slechts verheuging. Be toonde collegialiteit doet warm aan. Zoo heeft 'k dit sparen zijn rente opgeleverd. Deze Goudsche herinnering behoeft echter niet verder opgehaald te worden. Principes kwamen er al heel weinig door aan de oppervlakte. DENNENOORD In een der vrouwenpaviljoenen van de stichting Dennenoord te Zuidlaren, van de vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen cn zenuwlijders in Nederland, waar ongeveer duizend patiënten worden verpleegd, zijn gevallen van typhus vastge steld. De hoofdinspecteur van de volksgezond heid, dr. Beekenkamp, heeft Dennenoord be zocht en zich accoord verklaard met de ge nomen maatregelen om verdere uitbreiding te voorkomen. De toestand der patiënten is bevredigend. NIEUWE BANKBILJETTEN NIEUWE BRIEFJES VAN DUIZEND MET EENIGE AFWIJKINGEN. De directie van De Nederlandsehe Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van f 1000 in omloop zal brengen, hetwelk op eenige punten afwijkt van het thans in cir culatie zijnde biljet, waarvan de uitgifte is bekend gemaakt in de „St.ct" van 12 De cember 1921, no. 241. Na de u.jzigingen heeft het biljet het vol gende aanzien: De voorzijde vertoont in het midden den volgenden tekst: DE NEDERLANDSCHE BANK betaalt aan Toonder DUIZEND GULDEN. Amsterdam, (dagteekening) De Secretaris, De President, Ter weerszijden van de woorden „betaalt aan Toonder" en tusschen de woorden „De Secretaris" en „De President" zijn lijnver- sieringen in grijze kleur aangebracht. Se- rieletters cn nummers komen boven dezen tekst tweemaal voor. Ook ontbreekt de vrouwenfiguur niet in de niet-na-te-volgen houding. De keerzijde van het biljet vertoont over haar geheel een cirkclvcrsiering van dooreengevlochten slingcrlijnen in rood, groen en grijs. De biljetten worden gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van onge veer 21,5 bij 12,3 centimeter, waarin ter plaatse van de lintvormige ruimte op de achterzijde de woorden „Ned. Bank" als watermerk voorkomen. De biljetten zijn ge dateerd van 1 October 1926 af. ..DE WESTLANDER" HET EERSTE WOENSDAGNUMMER. Gisteren is voor het eerst een Woensdag- nummer van de „Westlander", het anti-rev. orgaan voor het Westland verschenen. Hoofdredacteur blijft Ds. A. H. van Min nen; als politiek-rcdacteur treedt thans offi cieel op dc heer J. W. van Frankenhuyzen te 's-Gravenhage. De ui gever vestigde een bijkantoor te Naaldwijk. DE K.L.M. DE WINTERBIENSTREGELING. De winterdienst van de K. L. M. vangt op Maandag 7 October aan. Hij omvat een da gelijkschen dienst heen cn terug op Londen en een dagelijkschen dienst heen en terug Brussel en Parijs. Des Zondags wordt niet gevlogen. De lijn Amsterdam—Hamburg- Kopenhagen— Malmö v.v. zal in de week van 7 October tot en met 12 October gehand haafd worden, daarna wordt deze opgehe ven. De Deutsche Luft Hansa laat haar winter- dienstregeling eerst op 1 November aanvan gen. Tot dien datum blijven alle deelen van Noord-, Midden- en Zuid-Duitschland dage lijks per vliegtuig bereikbaar. DE ZEPPELIN-TOCHTEN. De K. L. M. is hier te lande als gewoon agente aangesteld door de Hamburg- Amerikalijn, speciaal voor wat betreft de Zeppolintochten. Inschrijvingen van passa giers kunnen dus door haar bemiddeling plaats vinden. Voor den Zeppelintocht op 10 October boven Nederland bestaat groote be langstelling: alle plaatsen voor dezen tocht zijn reeds uitverkocht. ONZE LANDELIJKE RUITERS IN HOLSTEIN HET CONCOURS HIPPIQUE TEN EINDE Nederlands naam hoog gehouden (Speciale correspondentie) Bad Segeberg, 30 Sept. 1929. o is het concours-hippique der landelijke rijveretnigir.gen te Bad Segeberg dan weer ten einde. Vrijdag j.l. werd dc cross-country gehouden, waarin niet minder dan 119 deel- irs startten, nadat zij tevoren een ares- suurproef hadden afgelegd. Van onze ruiters namen er drie aan dezen wedstrijd deel. Helaas moest Pronko van den heer Coslerrr.ans uitvallen, omdat zij den vo- rigen dag nogal koortsig was tengevolge van een keelontsteking, die z:ch eerst ernstig liet ien, doch door de goede hulp der dieren artsen spoedig genas. Algemeen werd de zit en houding van onze ruiters in den cross geprezen. Vol bewonde ring was men voor het soepele meegaan tij; dens den sprong en den moed, waarmede zij in het hen volkomen vreemde terrein reden. Het groote aantal deelnemers en de routine der Holsteiners in het terrein maakte de kans op succes voor ons buitengewoon gering. Des te mooier is het, dat B. Mensink met Krillie den zesden prys kon bemachtigen, hetgeen hij in hoofdzaak aan zijn dressuurrijden te danken heeft. Van alle zijden werden onze landgenooten dan ook ten zeerste gelukgewenscht met dit prachtige resultaat. Op den eersten eigenlijken concoursdag was het voor onze jongens wel het zwaarst. Des morgens startten zes ruiters in het lichte jachtspringen. Het waren de Gier, Saarloos, Gehrels, B. Mensink, H. Mensink en Roer- dink. Er werd best gereden en dat van de 104 deelnemers er vier Hollanders in de prijzen waren, spreekt voor zich zelf en nog meer enthousiast werd de wjjze van rijden onzer ruiters besproken. De heer Roerdink, een onicr Hollandsch'e ruiters, tijdens 'f springconcours op het Intern. Concours-hippique in Holstcin, Er moesten 12 hindernissen worden over wonnen, waaronder twee dubbelsprongen, ter wijl de meeste hindernissen op 1,20 M. ston den. Bovendien was het parcours zeer lang, zoodat er veel van het uithoudingsvermogen van ruiter en paard werd gevraagd. Des middags werd door onze equipe met één drietal nog gestart in de „Dreierklasse", een keuring der rijpaarden van eenige vereenigm- gen.die in groepen van drie startten. Hierin werd onder 14 deelnemende drietallen door ons den vierden prijs bemachtigd. Het waren de ruiters Clay, Gehrels en Costennans, resp op Cora, Bleuté en Pronko. Nadat de parade had plaats gevonden be gon de strijd om het kampioenschap der rij- veieenigingen, waaraan 21 vereenigingen deelnamen. Het waren de allerbeste Sleeswijk-Hclstein. Onze afdeeling, acht tcrs sterk, moest eerst een dressuurproef afdeelingon rijden, waarin zij een zeer go indruk maakten. Eveneens was dit het geval bij de individueele proeven, waarin alle acht ruiters hun rijkunst moesten toonen. Ten slotte nog het springen van vier paarden en hier was Jet, gereden door H.. Mensink, een cier weinigen zonder fout. Onze kansen stonden dus schitterend. Den tweeden dag werden voor de andere ver eenigingen deze proeven voortgezet en bleek des avonds dat onze equipeden vierden pry's was toegewezen. Inderdaad een schitte rend en onverwacht succes. Een mooie beloo ning voor het werk en de moeite die het ge kost heeft de equipe zoover te brengen. Het is een succes, waarop de Nederland sehe landelijke ruiters trotsch kunnen zqn en een aansporing voor de actieve federatie op den ingeslagen weg voort te gaan. Mooie indrukwekkende oogenblikken waren ons vergund op den eersten avond tijdens den internat, ruiteravond en den volgenden dag bq de eere-rondt der buitenlanclsche gasten en bij de parade. Het 15 a 16000 toeschouwer: sterke publiek juichte van enthousiasme als onze jongens keurig gericht op dén gelid voorbij galoppeerden. Een indruk maakten zij DE AMSTERDAMSCHE RAAD U hebt 't zéker ook gelezen, Dat de Raad van Amsterdam Deze week hoopt sadm te komen En iaat zegt U van 't program, Dat dan afgewerkt zal worden - In 't belang van 't groot publiek?^. jï Ik vind 't heusch bewonderenswaardig. Al doe 'k weinig aan politiek* Men begint met te verlagen Het eleclriciteits-tarief. Flink zoo, heeren! doet je best maar Dienend 't algemeen gerief! Als ik met U mee mocht stemmen, Riep ik „Vóór" met klem en vuur.,,, i En nu Ge tóch zijt aan 't verlagen Is het GAS ook niet wat duur Freytag Drabbe zal intusschen Minder best le spreken zijn,.., Hoe wonderlijk zijn toch de wegen In het politiek domein! Een paar weken pas geleden Kon dit geld niet worden gemist Zoo sprak hij zelf en.... nu haalt hij Nog veel MEER uit Amstel's kist! En ten slotte zal vriend Wijnkoop Weer aan 't inlerpelleeren slaan; Met een glaasje water voor zich Zal 't van 'n leien dakje gaan. Dat belooft weer wat te worden: 't Wordt een drama of een klucht Sterkte, broeders Baas en Douwes En Burgemeester IF. de Vlugt! De Dienst der Posterijen in de Vereenigdt Staten heeft een nieuwe postzegel van tweè dollar-cent uitgegeven ter herdenking valt het feit, dat het op 21 October a.s. vijftig/ jaar geleden zal zijn, dat Edison de eerste practisch bruikbare gloeilamp uitvond. hun vlotte uniformen op het publiek om nooit te vergeten. De parade was overweldigend en grootsch. Ruim 600 paarden marcheerden onder hun keurige ruiters in parade-formaties voorbij de dicht opeengepakte massa. De muziek speelde marschmuziek, de fanfares der lande lijke trompettercorpsen schetterden, comman do's weerklonken en daar gingen in galop de ruim 60 afdeelingen, onder aanvoering hunner instructeurs, langs de tribunes. Een heerlijk oogenblik en een mooi slot van dit meer dan schitterende en leerrijke paardensportfeeèt. Dank zij hen gebracht, die de gelden gaven, waardoor de uitzending van onze equipe is mogelijk geworden. Het oranje-wit-blauw heeft de oude strijdgeest onzer vaderen wakker geroepen en de jeugd heeft getoond de eer des vaderlands goed te kunnen verdedigen. Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Groningen (6de pred. pl.), J. Wymenga te Charlois (Rotterdam) en Dr. L. van der Zanden te Smilde. Beroepen: Te Steenwijk, S. Neerken te Ulrum. Te Lemmer, B. Bouma te Dirks- horn. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Aarlanderveen, G. Th. van Beusekom te Ierseke. Te Wilnis, cand. H. Bout te Huizen (N.-H.). Te Lopiker- kapel en te Groot-Ammers (toez.), J. G. Woelderink te Ter Aar. Aangenomen: Naar Tiel, Dr. J. C. Wissing te Vught. Bedankt: Voor Oudemirdum, A. van der Kooij te Kampen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Ter voorkoming van verder misverstand zij er op gewezen dat de naam van den heer F. V. Zwaai Jr Theol. cand., Overtoom 148 te Amsterdam (West) niet mag verward worden met dien van den heer L. Zwaan, Theol. cand., die een beroep aannam naar de Geref. Kerk van Zwammcrdam. Cand. F. C. Zwaai Jr., Theol. cand., Overtoom 108 beroepbaar bij de Geref. Kerken. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds E. Jongens hoopt Zondag 13 Oct. as. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeen'e te Giessen-Oudekerk en Pcursum cn Zondag 27 Oct. da.v. intrede te doen te Leimuiden na bevestiging door Ds F. J. Broeijcr van Oudc-Wetcring, consulent. Cand. G. de Leeuw, van Groote Lindt, hoopt Zondag 10 November a.s. intrede te doen als predikant der Ned. Hervormde Ge meente te Sleeuwijk, na bevestiging door zijn vader, Ds. W. de Leeuw, van Groote Lindt. Ds. P. J. LAMBOOY. Bij de ouders van Ds. P. J. Lambooy, miss. dienaar des Woords der Geref. Kerken te Paieti (Soemba), is, naar de „Stand." meldt, bericht ingekomen, dat de toestand van Ds. Lambooy, die naar men weet bij een auto ongeval een sleutelbeen brak, thans bevre digend is. Het levensgevaar kau thans als geweken worden beschouwd, HERDENKING. Te Duisburg (Duitschland) zal op Zondag 6 October a.s. in de Ned. Herv. Kerk, des namiddags te 3y2 uur in de Ge- EEN GLOEILAMP-POSTZEGEU i meentezaal van de Mariënkirche, een diensl plaats vinden ter gelegenheid van de hen- denking van het 25-jarig bestaan van bo* vengenoemde kerk. De dienst wordt geleid door den voorgan*. ger dier Gemeente, den heer II. Sanders» terwijl Ds. D. den Breems, uit Schevenin- gen, eveneens een woord tot de Gemeente al richten. In verband met die feestelijke gebeurte- nis zal de kerkdienst worden opgeluisterd door het „Ensemble-Meeuwse" uit Am' sterdam, terwijl na afloop van die kerke-i lijke samenkomst, een uitvoering door ge meld ensemble zal worden gegeven. Aan dit concert, het 600e sedert de" oprichting het Meeuwse-ensemble, zullen als so listen medewerken: mej. Jo Kuipers (zang), Coba Gootjes (viool) en de heer Henk van Steenhoven (orgelk Alle Nederlanders ln het Ruhrgebied zijn zoowel bij den kerkdienst als bij het con* cert van harte welkom. PREDIK ANTS WONING EN. Te Leimuiden heeft de Ned. Herv. Ge» LEERTUCHT. Prof. J. du Pies sis te StellenboscK (Zuid-Afx-ika). die als Herv. predikant wegens onrechtzinnigheid was aangeklaagd, is zoo meldt nu het „Hbl.'» op de vier punten die hem waren ten laste gelegd, vry gesp roken* De ringcommissie had deze beslissing met 1-4 tegen 4 stemmen genomen; de vier tegen stemmers waren ouderlingen. De uitspraak behelst de opmerking, dat de aangeklaagde zich had uitgedrukt op een wijze, die misver* stand 'kon verwekken, alsmede een vermaning "m voortaan voorzichtiger te zijn. Een eerder gedaan aanbod van eervol ont-» slag (als predikant) en pensioen had Prof. du Plessis afgewezen. Gemeld wordt nog, dat da groote meerderheid der studenten van dé Theol. School op zijn hand was. GEEN KLOKGELUI MEER OP ZONDAG. Te Wolfaartsdijk heeft de Gemeenteraad besloten op Zondag de klok van den toren van de Ned. Herv. Kerk niet meer te doen luiden, zulks met het oog op de Zondags* rust. INVOERING VAN NIEUWE GEZANGEN. Met de komst van Ds L. J. Cazemler alé predikant der Ned. Hex*v. Gemeente te Ter neuzen zullen in den vervolge in de Ned- Herv. Gemeente aldaar ook de gezangen uit den Vervolgbundel duk de zg. „nieuwe Ge zangen" worden gezongen. KERKGEBOUWEN. Te Westerlee heeft de Kea-keranj der Geref. Kerk een- perceel bouwgrond aan gekocht voor de stichting van een nieuwe; KERKELIJKE PERS. Verschenen is het eerste nummer van de „Kerkbode der Christelijke Gereformeerde Kerk van Vecnendaa 1", onder redactie van Ds. P. J. de Bi-uin, aldaar. Het belang van classicale „organen" wordt minder ge voeld, plaatselijke kerkboden gaan almeer een vaste plaats verkrijgen. Zoo verschenen achtereenvolgens van de Chr. Geref. Kerken te Hilversum, Den Haag, Haarlem en Bus- sum kerkboden, Utrecht wensclxte zulks reeds in plaats van de „Stichtsche Kerk bode", en nu komt die van VeenendaaJ met haar eerste nummer. De redactie houdt zich ervan overtuigd, dat er ongetwijfeld plaats en behoefte is aan een blaadje, dat bedoelt den bloei der gemeente door middel van ar tikelen, mededeelingen enz. te bevorderen. Het bevat meditatiën, artikelen voor aller lei terrein, officieele mededeelingen, pasto rale ervaringen van Ds. W. Hendriksen (van Ede), Kei'keraadshandelingen, predikbeurten agenda's enz. OERANG-OETANGS VAN SUMATRA Economie en Financiën. BIN'NENLANDSCHE LEENINGEN. Nijmegen Het ligt in het voornemen der gemeerde Nijmegen per 1 Januari 1930 een nieuwe gtidleening aan te gaan, groot f 1 millioen en rentende 4% pet., ter bestrijding van kapi taalsuitgaven en volgens een plan van aflos sing van f -400,000 in 25 jaar, f 100,000 in -10 jaar en f 500,000 in 20 jaar. Gister arriveerde te Rotterdam het Duitsche stoomschip „Anlialt" met een zevental reuzen Oerang-Oetangs aan boord. Op onze foto ziet men den bewaker, een Maleier, die speciaal is meegekomen om de dieren te verzorgen; daarachter de heer Van der Valk, •die de -beesten op Sumatra heeft gevangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5