GEMEENTE-AMBTENAREN Kerknieuws. Schoolnieuws. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 CHRISTELIJKE VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN ALSBtlBBNt VERGADERING OP VOGELENZANG DE DOKTER EN DE DOMINEE MOETEN ELKANDER TOT STEUN EN VOORLICHTING ZIJN De algemeene vergadering van de vereeni- ring tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Nederland, werd heden gehouden op de nieüwe stichting „Vogelenzang" te Benne- broek. Hiermede werd aan een maarmalen geuite wensch voldaaD. De oude-vooratter der vereeniging, Prof. L. Lindeboom, wiens vitaliteit door Gods gunst niet vermindert, mocht ook deze bij eenkomst weer leiden. Toen omstreeks 1 uur de aanwezige leden en belangstellenden zich in de ruime verga derzaal .verzameld hadden, hield hij na ge- Jjed de r - Openingsrede $pr. wijst op de steeds toenemende uit breiding van den arbeid der vereeniging en daardoor vereischte vermeerdering van ge itouwen en personen in dienst Niet alleen de zorgen, ook de verantwoordelijkheid van de vereeniging en bizonder van wie in de stichtingen arbeiden en leiding geven, wor den aldoor meer en grooter. Nu zijn reeds meer dan 3000 lijders en lijderessen aan onze zorg toevertrouwd. Die allen hebben recht op de „Christelijke Verzorging", die de vereeniging in haar ba nier heeft geschreven. Waarmede ook de eer gemoeid is van God en Zijn Gezalfde, Die Zijn eer aan geen ander wil geven en Zijn Heiligen Naam niet als een é*iket wil zien gebruiken, maar op dit als op elk ander ge- ied eischt en ook zelf werkt door Zijnen Geest: een dienen met woord en werk, in de Wetenschap en in de practijk: een die nen van God, naar Zijn Woord, „in geest «n in waarheid". In de u voorgelezen woorden van den Heeré Jezus hooren wij waar onze kracht en wijsheid voor echt Christelijke verzorging .van kranken naar het lichaam en naar den gee.xl gelegen is. Uit den eigen mond van Jezn hopren wij, dat Hij de aa,n Israël be loofde Christus is. De Geneesheer. Die ziel en lichaam kan sterken en verkwikken eu genezen ul naar het Gode behaagt; Die nooit tevergeefs wordt aangebeden en inge roepen ter hulpe. Hij geneest zelfs gebro- tenen van hart. Hij kent alle krankheden en doorziet alle kranken. Omdat Hij is God en mensoh in één persoon. Ingegaan in onze zondenschuld en dood, en verheerlijkt aarj Gods rechterhand, bekleed met alle macht in hemel en op aarde. Wie in Zijnen Naam gelooven, worden ook bewaard voor bange vrees en ongeloovig- bi jgeloovig gebruik en heilverwachting van allerlei middelen, ook van geheel onzekere .en volstrekt niet ongevaarlijke. Gedenken we daarom, om Gods eer en ïfet heil der patiënten, zonder ophouden hen, met allen die voor en in de Tehuizen arbeiden, in onze gebeden met dankzegging voor wat Gods ontferming tot nu toe ons wilde schenken. Zoolang de vereeniging ge trouw bjijft aan haar doel en grondslag en gesteund wordt door een biddend volk, zal zij wél varen en tot rijken zegen zijn, en daarin „een eer van Christus." Spr. wenscht voorts al den afgevaardigden en bezoekers een recht gezellig samenzijn en kennismaking met „Vogelenzang." Daartoe zij de Heere zelf in ons midden, éldus besluit spr. Mededeelingen van den Penning meester oftewel Jaarverslag was het volgende punt. Nog onlangs, na het verschijnen van het Jaarverslag, hebben we met 's Penningmees ters mededeelingen en andere bijzonderhe den omtrent de vereeniging onze lezers in kennis gesteld, We nemen de vrijheid daar aan te herinneren en er naar te verwijzen. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De verkiezing van bestuursleden fiad tot uitslag, dat de aftredende functio narissen herkozen werden. Het waren de heeren P. Davelaar '(Veldwijk); Ir. Joh. Krap (Centraal Be stuur); K. W. Rijsse Jr. (Wolfheze) en \V. A. J. de Winkel (Wolfheze). Nadat een lid in de commissie om de re kening over 1929 na te zien was gekozen, verkreeg Ds. J. Mulder, geestelijk verzor ger van „Veldwijk" het woord over het on derwerp: „De dokter en de dominee op onze stichtingen." Spr. herinnerde in 1 begin van zijn le ring onp aan den eersten tijd van de op richting der Vereen., toen menigeen niet alleen de schouders ophaalde over'dit in 's Heeren Naam ondernomen werk, maar van den christelijken grondslag en van het werk van een predikant zelfs nadeelige ge volgen wachtte voor de lijders. In de laatste jaren is daarin echter ver andering gekomen. Allengs is men gaan in zien, dat het zelfs heilzaam voor geestes- kranken kan werken, wanneer zij verpleegd worden in een inrichting, die in overecn- ming is met hun godsdienstige behoeften. Psychiaters, ook diegenen, die persoonlijk de christelijke levensovertuiging niet toege daan zijn, hebben hulde gebracht aan wat de christenen ondernomen hebben. Het mag dan ook aan de aandacht niet ontgaan, dat reeds herhaaldelijk in Duitsch- land conferenties zijn gehouden van rlokto ren en predikanten. Het laatste in 1928 te Spandau. Ook bestaat er sedert 1925 een op ongeregelde tijden verschijnend tijdschrift bij Friedrich Bahn te Schwerin in Mecklen burg. onder den titel: „Arzt und Seelsorger". Terwijl o.a. op het gebied van krankzinni genverzorging de bekende Dr. H. J. Schou, privaatdocent aan de Universiteit te Kopen hagen, voor theologische studenten, ter hun ner onderrichting, een zestal voorlezingen hield, die hij gepubliceerd heeft onder den titel: Religion und Krankhaftes Seelenleben. „De overwinning der ziel" heeft ook dok toren en predikanten weer nader tot el kander gebracht De situatie in den kring dezer vereeni ging is zoo gunstig als het maar eenigs?. ns kan, zegt. Spr. Geneesheeren en predikan ten staan met elkander op lenzelfden grondslag, de grondslag der Gereformeerde belijdenis. En al is een dokter anders in zijn vorming en opleiding dan een dominee toch spreken we wat de principia be treft één taal. Dan hebben doktoren en predikanten hier dezelfde lijders, ze kunnen zich concen- treeren In hun arbeid. Schoon teder op éigen terrein, hebben ze één taai: het ab normale van gee9t en gemoed weer recht zetten en te werken aan hun genezing. On getwijfeld wordt door deze beide overwegin gen dezelfde beginselen, dezelfde kranken een groote voorsprong aan doktoren en predikanten gegeven om te komen tot in tense samenwerking. Bovendien eischt de nood der tijden dat christelijke medici en theologen de handen ineen slaan. De nood eischt het, want vooral de menschen van onzen tijd hijgen naar verlossing van wat hun ziel gejaagd en beangst doet zijn. Maar de kerk heeft het wapen der zielszorg la ten afstompen. Ze gaan de dienaren van het Evangelie der waarachtige verlossing voor bij. Moeten nu artsen en predikanten niet samenwerken om al die lijders, zenuwlij ders en geesteskranken, te leiden naar den oppergenoesheer: Christus? Tegenover het materialisme, dat het Evangelie op zij zet, en de nieuwere stroo ming, vooral de psycho-analyse, die het Evangelie voorbij gaat en redding wacht van moderne zielzorgers, hebben onze doktoren en dominee's samen een eigen standpunt en eigen practijk. Daar ligt een zekere beko ring in de gedachte, dat medici on theolo gen samen, schouder aan schouder staaude, de wereld laten zien, dat ons gemeen schappelijk geloof een macht is, die in hoogere eenheid, in Christus, bijeen brengt psychiatrie en theologie en dus ook psychiater en theoloog. De arbeid is één. Het grijpt alles in elkaar. Ons werk is niet ingedeeld in afzonderlijke loketten. Daarom moet de koers altijd zijn: naar elkaar toe! Hot oog kan niet zeggen tot de hand: ik heb U niet van noode. Ten slotte beslist niet onze welwillendheid, onze sympathie, maar de souvereine beschikking Gods in ons leven, die voor ons kiest wie onze medearbeiders zijn. Daarom dienen doktoren en predikanten elkander, naar het woord van Prof. Lindeboom: „in ootmoed der liefde als broeders in het vak". Wat de bijzonderheden, de details, betreft de instructies van doktoren en predikan ten kunnen eenigszins inlichten aangaande den omvang van wat er gemeenschappelijk te doen is. Tenslotte kan nooit Iemand en in geen enkel opzicht indifferent staan tegenover het werk des anderen, 't Was altijd onze zaak, die we direct of indirect moesten steunen. Waar is bovendien de grens tus- schen het terrein van den dokter en dal van den predikant? Wanneer wordt nor maal zondebewustzijn, abnonnale melan cholie? Wanneer wordt de blijdschap des geloofs maniacale opwinding? Daarom kan tot in details niet worden afgedaald. Voor één punt maakt spreker een uit zondering, namelijk de wetenschappelijke samenwerking tot afbakening van onze verhouding tegenover de vooral opgang n"~ kende psycho-analyse. Daar zijn er, die zich gouden bergen van beloven. Runestam, in een onlangs in 't Hollandsch verschenen boek, over „Psycho-analyse en Christen dom" ziet er een redmiddel in voor het zin kend Christendom. Toonaangevende man nen onder ons hebben ernstige bedenkingen geopperd. We kunnen die machtige stroo ming niet langs ons heen laten gaan. Maar hoe dan? En waar zoowel onder de theolo gen als onder de medici de psycho-analyse aanhangers vindt: in hoeverre moeten wij nu hot goede dat er in is trachten te be nutten? Moeten wij juist als mannen van de practijk, met het oog op de practijk der onze kranken, niet met bewustheid ons rekenschap geven? Ook zoo kunnen doktoren en predikanten elkander tot steun en voorlichting zijn. En voor de toekomst 'tegen allerlei theorieën en stelsels een getuigenis doen uitgaan, dat we niet alleen in de gewone dagelijksche dingen gezamenlijk optrekken, maar ons geloof ons ook principieel in de quaestie van de psycho-analyse cn ook andere stroomingen een eigen banier doet ont plooien. Op deze interessant® rede, welke met aan dacht werd aangehoord, volgde eenige ge- dachtenwisseling, waarop we morgen evenals op 't slot der vergadering terug komen. DE GESTRANDE ..DISCIPLINA" Men is thans begonnen mrt het lossen van de lading holen van hel Italiaansche stoom schip „Disciplina", dat Vrijdagno.cht bij Hoek van Holland is gestrand. Men hoopt het schip na de lossing weer vlot te kunnen krijgen. - Op onze foto ziet men het over- brengen van kolen van de ^Disciplinaop blazers (kleine scheepjes), die ze weer naar de lichters brengen. Congres van de vakgroep Gemeente' ambtenaren van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond TWEE KINDEREN IN EEN HONDENKAR DOOR EEN TREIN VERMORZELD BIJ EEN ONBEWAAKTE OVEBWEG. Gistermiddag te ongeveer hall vier heeft op den onbewaakten overweg onder Beek bij Princenhage (N. Br.) een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee jongetjes van ongeveer 7 jaar, van de familie Rombouts en de fa milie Mutsaers, reden in een hondenkar, welke bestuurd werd door een ouderen jongen. De moeder van een der knapen was bij familie te Beek op bezoek en had de kin deren meegenomen. Juist op het moment dat de sneltrein van Breda naar Rozendaal den onbewaakten overweg passeerde bij Beek, was de hondenkar met de kinderen bij den overweg gekomen.De grootere jongen kon den hond niet houden, en het wagentje met bei de kinderen werd door den trein gegrepen en totaal versplinterd. De kinderen werden op slag gedood, de lijkjes werden langs den spoorweg teruggevonden. De hond scheen juist over den spoorweg geweest te zijn, want het dier was alleen de staart afgereden. Het kind van de familie Mutsaers was een eenig kind. i EEN MOORDDADIGE OVERVAL DE DÖODE AAN DEN WEG. Het onderzoek in verband met het feit, dat. j.L Maandag de arbeider J. nabij Echt (L.) met een gapende hoofdwonde dood langs den weg werd gevonden, heeft aange toond, dat J. het slachtoffer moet zijn ge weest van een laffen overval. Alles wijst er op, dat hier van een aanrijding geen sprake kan zijn. Dr. Hulst uit Leiden zal de sectie op het lijk verrichten. JUWEELENDIEFSTAL IN EEN FRANSCHE BADPLAATS. Een Nederlandsche vrouw bestolen. Uit Biarritz, een winterbadplaats aan de golf van Biscave bij de Pyreneeën in Frank rijk, wordt gemeld, dat iemand des nachts de hotelkamer, welke bewoond werd docr mevrouw Weinthal, de echtgenoote van den Ncderlandschen consul, binnendrong en er ju' eelen stal ter waarde van 2y2 millioen francs, w.o. twee ringen ter waarde van 1 millioen, twee met brillan'en bezette platina- armbanden en een paarlencollier. Op het moment van den diefstal bevond de consul rich in zijn kamer, welke door de badkamer van het vertrek van rijn vrouw geschei den is.' li EENHEID IN DE ACTIE PERSONEELSFORMATIE EN PROMOTIEKANSEN Referaten van de heeren L. H. Kurpershoek en C. Guyt Gister werd in het gebouw voor Chr. Soa Belangen te Utrecht een congres gehouden vanwege den Algemeenen Nederlandschen Christelijken Ambtenaarsbond, vakgroep Gemeente-ambtenaren. De opening. Om 11 uur werd de zeer druk bezochte vergadering door den voorzitter, den heer C. Guyt van Amsterdam, geopend, waar na hij er in zijn openingswoord op wees, dat vooral in den tegenwoordigen tijd er belangrijke vraagstukken zijn, die gron dig onder oogen moeten worden gezien. Gemeenschappelijke bezinning is noodig om die vraagstukken tot een bevredigende oplossing te brengen. Daarna werd het woord gegeven aan: den heer L. H. Kurpershoek van Den Haag, die inleidde het onderwerp: Eenheid in onze actie. Spreker behandelt dit onderwerp naar aanleiding van een vijftal punten, die wij hier laten volgen: 1. De wijze waarop organisaties van overheidspersoneel invloed uitoefenen op de vaststelling van voor dat personeel geldende bepalingen inzake arbeids- en dienstvoorwaarden blijft principieel schillen van die, waarop organisaties particuliere werknemers zulks doen voor hare leden. Naar aanleiding hiervan gaat spr. uit voerig in op den contractvorm, die wen- schelijk is. Ook veroordeelde spr. voor de Gemeente-ambtenaren de werkstaking. De ambtenaren zijn in zekeren zin overheids organen. en hebben daarom ook het gezag te gehoorzamen. Een huis, dat tegen zich zelf verdeeld is, zal niet bestaan. 2. Hierin is intusschen in den loop der jaren practisch veel gewijzigd, voorname lijk door de toepassing en groei van ge organiseerd overleg. Gewezen wordt op den tijd der verzoek schriften, alsook op de ontwikkeling tot bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. 3. Deelname aan georganiseerd overleg vordert: a. bezit en ontwikkeling van verantwoor delijkheidsgevoel b. oordeelkundige kennis; a zelfstandigheid tot het nemen van be slissingen. Uitvoerig gaat spr. in op de samenstel ling van de commissies, alsook de sfeer van het overleg. De nadruk wordt ook ge legd op de keuze der vertegenwoordigers. 4. Hoewel de vraagstukken, die in de vergaderingen van de gemeentelijke com missies voor G. O. worden behandeld, ver band houden met plaatselijke toestanden en omstandigheden, is het trekken van eenige lijnen mogelijk en voor de eenheid in de actie van onzen Bond onontbeerlijk. Spr. behandelt in verband met dit punt de kwestie der ambtenaren-reglementen. Spoedig is te verwachten de wettelijke re geling van de rechtspositie der ambtena ren. Spr. vindt het ontwerp, dat door den heer Smeenk in Arnhem is ingevoerd wel het beste, wat er tot nog toe op dit gebied bestaat. Gewezen wordt op enkele verbete ringen, die zouden kunnen worden inge voerd op het gebied van vacanties, keu ring en herkeuring, uitkeering bij ziekte, e. a. Wat betreft het premievrij pensioen, hebben wij ons ten volle rekenschap te ge ven van de historie der persioenwot, di» in 1920 tot stand kwam. Verschillende dingen in deze wet zijn verkeerd geweest maar hoofdzaak is, dat we vast houden aan het systeem der wet: premievrij pen sioen. Wat betreft de salarisregeling is hel heel moeilijk enkele vaste lijnen aan te geven. Gewezen wordt op de onbillijkheid en willekeurigheid van het klassestelsel. Spr. vraagt voor vaste klerken van 21, 22 en 23 jaar een salaris, dat minstens even groot zal zijn, als dat van ongeschoolde arbei ders in dienst der Gemeente. Tevens vijf een jaarlij ksche verhoogingen van 100. Geen bezwaar kan er togen worden ge maakt, dat de eischen van bekwaamheid worden gesteld. Ook tot den Bond behoort de taak in dezen voorlichting en opleiding mogelijk te maken. Verder is samenwerking geboden met andere organisaties, voornamelijk met den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst. Hoofdzakelijk is, dat de grondslag van den Bond overal blijve doorgevoerd. 5. De eenheid in onze gemeentegroeptn wordt bevorderd door; a. toetsing van voorgenomen en begon nen acties aan beginsel en doelstelling van den Bond; b. contact met groepsraad en Hoofdbe stuur; c. recht gebruik van ons eigen orgaan en van Chr. dag- en weekbladen. In verband hiermee wijst spr. op de be- teekenis van de Christelijke pers. In vele Christelijke gezinnen vindt men nog steeds het neutrale dagblad op tafel. Daardoor weet men van Chr. organisaties meestal zoo goed als niets af. Daarom moet van de Chr. pers zooveel mogelijk goed gebruik worden gemaakt. Dat komt ook aan de organisatie ten goede. Op dit referaat volgde een zeer geani meerde discussie. Niet minder dan 16 personen namen aan de bespreking deel. Daarna werd, nadat de voorzitter, de beer Kurpershoek dank had gebracht voor het verrichte werk, de vergadering geschorst tot drie uur. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering riep de voor zitter allereerst een hartelijk welkom toe aan mr. J. de Lange, gemeente-secreta ris van Utrecht. Daarna refereerde de heer C. Guyt van Amsterdam over: Personeelsformatie en promotiekansen. Spr. kwam tot de volgende conclusies I. Onder personeelsformatie wordt ver staan een regeling, houdende de bepaling van het aantal plaatsen, dat op elk bureau, hetwelk als huishouding of onderdeel eener huishouding fungeert door ambte naren in hun verschillende rangen zal wor den bezet. In deze regeling, of sepevaat daarvan, «kunnen de eischen worden ver meld waaraan de 'ambtenaren, om voor benoeming in bepaalde rangen in aanmer king te komen, moeten voldoen. II. De denkbeelden omtrent personeels formatie zijn, mede in verband met den sterken aanwas van het personeel in pu blieken dienst, voornamelijk te beschou wen als reactie tegen het stelsellooze der automatische bevordering. III. De organisaties behooren niet afwij zend te staan tegenover de voorstellen, be doelende tot personeelsformatie te komen. Evenwel mag verlangd, dat zij met mede werking van de organisaties worden vast gesteld, met dien verstande, dat de alge meene regelen in de Centrale Commissies van Overleg, de formatie voor elke buis houding in de Dienstcommissies worden behandeld. IV. De mogelijkheid van bevordering tot hoogeren rang blijve voor ieder ambtenaar open gesteld. In verband daarmede kan tegen het stellen van theoretische en prak tische bekwaamheidseiscben geen bezwaar worden gemaakt. Het vormen van geslo ten eenheden en het stellen van eischen, welke uitsluitend berusten op de algeiuet- ne vorming in de jeugd, is verwerpelijk. V. Practische bezwaren, aan de vorming mer personeelsformatie verbonden, kun nen door handhaving van verkregen rech ten en periodieke herziening der formatie regeling tot geringe proporties worden herleid. Op dit referaat volgde eveneens een lc- endige disoussie, waaraan door negen personen werd deelgenomen. Daarna heeft mr. J. de Lange van Utrecht nog een enkel woord tot de verga dering gesproken. Spr. heeft met veel interesse het refe raat betreffende Personeelsformatie cn promotiekansen gehoord. Binnenkort zul len de denkbeelden, die dezen middag docr den referent, zijn besproken, in Utrecht ter sprake worden gebracht, waar dan dit on derwerp binnenkort aan de orde zal ko men. Daarna werd de vergadering gesloten. BAPTISTEN-GEMEENTEN- ingenomen: Naar Stadskanaal (als hulpprediker), J. de Haan te Vriesehelou. GEREF. KERKEN. .veetal: Te Lemmer, B. Bouma te Dirkshorn en H. H. van Kapel te Kooten. Beroepen: Te Bolnes, Joh. Meijnen te Zalk. Te Oldebroek, J. Bosch te Grijps- kerk (Gron.). NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Bleiswijk, P. de Looze te Renkum. Te Sckelluinen, cand. A. J. van Rcnnes te Zeist. Te Huizen, N.-H. (vac.-C. B. Holland), A. Luteijn te Gene- rauiden. Te Hoogland, C. J. Warner?, lootpredikant te Helder. Te Den Burg (op Texel), H. Boiten te Garrelsweer. te Keulen (Duitschland), E. H. Wieringa te Purmerend. Te Leerbroek (toez.), cand. H. Bout te Huizen. CHR GEREF. KERK. Beroepen: Te Rotterdam-Zuid, C. S. van der Ven te Arnhem. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. P. J. Steenbeek, hoopt Zondag 3 November a-s. afscheid t« nemen yan de NAAR GENEVE De heer W. STR1JB1S Pzn die benoemd werd tot afgevaardigde van de Nederlandsche arbeiders naar de 13de Inter national Arbeidsconferentie (Zeeliedenconfe rentie), welke op 10 October a.s. te Genève bijeen komt. De heer Strijbis is lid van het algemeen bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond en voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders WESTLANDSCHE JEUGDDAG OPVOEDERS EN SCHRIFTCRITIEK GEZIN EN JEUGD Woensdagmiddag is te Naaldwijk de vierde Westlandsche Jeugddag gehouden in het ge bouw der Geref. Kerk. Hoewel de Westlandsche tentoonstelling ongetwijfeld niet naliet invloed op het aan tal bezoekers uit te oefenen, was het gebouw nog vrijwel geheel gevuld met belangstellen den toen om drie uur de voorzitter de heer A. Bos Jr van 's-Gravenzande de vergade ring opende op gebruikelijke wijze. Rede Prof. Aalders. Prof. Dr G. Ch Aalders heeft gesproken over „de houding onzer opvoeders ten op zichte van de Schriftcritiek" Spr. zette allereerst uiteen, wat onder Schriftcritiek is te verstaan, die hij in iederen vorm afwees. Anders staan wij echter tegenover de onder zoekingen van den Bijbel door hen die daar bij staan op grond van het geloof en vast aanvaarden het geen hij bevat. En zij die op deze wijze den Bijbel onder zoeken laten het laatste woord aan de Schrift zelve. De resultaten van hen die staande op dezen bodem de H. Schrift onderzochten kunnen een hulpmiddel zijn om gerezen twijfel in de jeugdige harten weg te nemen Op dit referaat volgde bespreking. In den Lentetijd. Mevr. C. H; van Al kemade- Kwaldkelstein, hield een opwekkende rede over „In den Lentetijd" waarin zij erop wees dat onze jonge meisjes moeten arbeiden om zich ge reed te maken voor den strijd voor den hemelschen Koning. Rede Dr. K. Dijk. In de avond-bijeen- komst trad eerst Dr K. Dijk van Den Haag op met het referaat: „Gezin en Jeugdarbeid" De spr. zette daar bij uiteen dat de vor ming van onze jeugd door de Geref. jeugd organisaties in een nauw verband staat en opkomt uit het Geref. gezin. Zij beweegt zich in dezelfde lijn als liet gezinsleven. Daar om moet zij ook en wat inhoud en wat doel betreft met de gezinsopvoeding over een stemmen. Door de vorming in het gezin wordt het jeugdwerk niet overbodig gemaakt daar het een plaats naast en in het gezinsleven im- neeimt zelfs zoodanig dat een krachtig gere formeerd gezinsleven als vanzelf tot de vor ming in en den arbeid door het vereenigings leven leidt. Het jeugdwerk bloeit vooral danr waar het den steun en medewerking heeft van de gereformeerde gezinnen. Tusschen de jeugdvorming en het gezin moet een nauw contact bestaan met dien verstande dat de grenzen van bedde kringen gehandhaafd worden en de prioriteit van het gezin voor aJles vaststaat. Ook op dit met aandacht beluisterde refe raat volgde een bespreking. Ds C. J. van Binsbergen van Loosduinen sprak hierna een slotwoord waarna deze uit stékend geslaagde jeugddag werd beëindigd Het zangkoor „Gloria Patri" van Loosduinen heeft medewerking verleend. Ned. Herv. Gemeento te Kampen. Zondag 10 Nov. d.a.v. intrede te doen te Ondewater. na bevestiging door zijn broeder, Ds B. G C. Steenbeek te Wierden. Ds. J. D. van der Velden nam Woensdagavond wegens bekomen eervol eme ritaat afscheid van de Geref. Kerk te Kra lingen (Rotterdam) met 'een predikatie over Efeze 3:20 en 21. Het thema der prediking was: „Een lofverheffing Gode" en Z.Eerw. ontwikkelde daarbij de volgende twee gedach ten: 1. de allesovertreffende machts Gods voor en in Zyn Gemeente; 2. de rechtmatige ver heerlijking des Heeren in en door Zijn Ge meente. Aan liet eind richtte hij nog een harteliik persoonlijk woord van afscheid tot zijn col lega's, den Kericeraad, afgevaardigden van naburige Kerken en Classis, zijn vroegeren ambtgenoot Ds. J. L. van der Wolf, thans te Bnssum, catechisanten en Gemeente. Hij werd vervolgens toegesproken door Ds. S. Oudberk, namens den Kerkeraad: door Ds. H. D. Drenth, namens de Classis Rotterdam; en door Ds. G. R. Kuyper, namens het Cen traal Verhand der Geref. •Teup-lvereenlariMen te Kra]n>s<uw INGEZONDEN MEDEDEELING. Ds. J. SPOELSTRA. Naar de „N. Pr. Gron. Ct" verneemt is Ds. J. Spoelstra te Meeden, em--predikant der Geref. Kerk van Sappemeer, door een beroerte getroffen. Zyn toestand is hoogst ernstig. JUBILEA. Ds. J. G. R. van M our ik, predikant bij de Geref. Kerk van Hantuya, hoopt Woens dag 9 October a.s. zijn zilveren ambtsjubi leum tc vieren. De jubilaris ontving, aldus memoreert liet „Fr. Dblzijn opleiding aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, deed 9 Oct. 1904 zijn intrede hij de Geref. Kerk te Wijckel en Balk, vertrok ruim 3 jaar later naar De Wilp Gron.) en dient sinds 17 Juli 1910 de Kerk van Hantum c.a. De Classis Dokkum wees hem aan als kerkvisitator en tevens als haar deputaat naar Art. 13. Aan den avond van den herdenkingsdag hoopt Z.Eerw. een gedachtenisrede uit te spreken, waarna een feestelijk samenzijn zal volgen. In deze bijeenkomst zal mede herdacht worden, hoe vóór 40 jaar op 29 Sept 1889 de ambten bij de Geref. Kerk alhier wer den ingesteld, onder leiding van wijlen Ds. J. J. A. Ploos van Amstel te Reitsum. KERKDIENSTEN. Te Nijver dal ïs, zooals wij onlangs reeds meldden, door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente besloten des Zondags één kerkdienst te houden in het gebouw „Bethel"' Dit gebouw is nu gereed; de eerste dienst zal gehouden worden op Zondag 6 Oct. a.s, onder voorgang van Ds. A. Hijmans. HOOGER ONDERWIJS. PROF. DR. G. A. VAN DEN BERGH VAN EYSINGA. Prof. Dr. G. A. van den Bergh van Eijsinga bijzonder hoogleeraar vanwege het Haagsch Genootschap aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en predikant der Ned. Herv. Gcm. te Santpoort, die tengevolge van een onge val een lichte operatie moest ondergaan eu daardoor gedurende twee maanden zijn ambtsbezigheden niet kon waarnomen, is thans hersteld. PROF. DR. G. J. HEERING. Prof. Dr. G. J. Heering, hoogleeraar aan het Remonstrantsch Seminarium te Leiden, vertrekt 26 dezer voor eenige maanden naar Amerika op uitnoodiging van The American Unitarian Association, The Meadville Theo logical School en het Tuft College. Hij zal eerst in Chicago, daarna in Boston voor theologische studenten en verdere belang stellenden een cursus van ongeveer 20 col leges geven over de vrijzinnig godsdienstige gedachte. Deze lezingen hebben ook de praktisch^ bedoeling belangstelling te wekken voor internationale aaneensluiting van de Vrij zinnig-Protestanten over de geheele wereld. Midden Februari 1930 hoopt Prof. Heering zijn werkzaamheden in ons land te her vatten. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. De Universiteitsbibliotheek alhier ontving dezer dagen een bezoek van den heer George Foncart, hoogleeraar te Marseille, oud-di recteur van het museum te Cairo. Zijn doel was gegevens te verzamelen over de geogra fie van Egypte in de vroege middeleeu wen. Hij prefereerde daarvoor de Leidsche Universiteitsbibliotheek, wijl die het den onderzoeker mogelijk maakt zich in korten tijd van deze speciale litteratuur op de hoogte te stellen. MIDDELBAAR ONDERWIJS. CHR. H. B. SCHOOL TE VLAARDINGEV. Tot leeraar in de Geschiedenis is benoemd de heer A. L. Bos te Dordrecht. HANDELSAVONDONDERWIJS. De algemeene vergadering van den Bond van Directeuren en Leeraren bij het' Han- delsavondonderwijs zal op Zaterdag 28 D^ comber a.s. worden gehouden te Utrecht LAGER ONDERWIJS. HOOFDBENOEMINGEN. Almelo (Herv. Bewaarschool), mej. J. Langhenkel te Borne. Poortvliet, J. Looyenga, ond. te Mij drecht. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Krimpen a. d. IJ s s e 1, mej. G. van def Blom, aldaar. Onderdendam. S. Terpstra, aldaar. Voor tijdelijk. Z u i d 1 a n d, C. J. Wester te Wormerveer. Voor tijdelyk. L u t j e g a s t, J. Beens te Stadskanaal. Nijver dal (2de Chr. School, hoofd A. Boorsma), G. J. Graaskamp te Miste bij Win terswijk. Maarn, J. dc Regt te Westerhaar bij Vrie» Aarlanderveen, S. J. Postma te Sex- bierum. Aang. Brussel (Ned. Chr. School). De dame* G. C. Coepyn te Den Haag en C J. Leenhouts te Eindhoven namen de benoeming aan. EXAMENS. Rijksuniversiteit te Lelden. Gest Rechtswetenschap: cand. ex.. de dames Ph. C. E. Romeyn. C. A Stufken. J. p. M. D«n-kami> en de heeren C. H. Tolders. A. v d. Ent en W. van don IVrg: A. Retgersma. Haarlem: B. H Everts An.hem; C. W. S. Josephus Jitta. den Haug; W g J U. Schutte. Den Haag: H. A van Bcunlngen. Zeist ei, M. \V .Sche.toma. Haar lem (cum laude). Geneeskunde: doet. ex., de heeren P. J. Schuyt, Den Haag en A. VY. H. Mack van Waan Den Haag. Gein. Universiteit te Amsterdam, Gesl Wis- en Natuurkunde, boofdv. Pharmacies doet. ex.. dc Meer H. D. van Oort (cum laude). ningen. Ges].: Ned. Tuinbouw: cand. ex. de heer E. L. Levie. EXAMENS PAEDAGOGIEK- Amsterdam. 35 Sept. Akte A. (Nutaeemf- narlum voor Paedagogiek). Gesl. de heeren W. F. BUI. ÏJmulden: P. A Hoogwerf. .Amsterdam: H. Jonkman Am.. Amsterdam: J M. van der Lfckc. Haailem en M. C. J. Sdieffer, Amsterdairt EXAMENS-WISKUNDE. Den jeaL 1 t Weer*,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5