Oagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. 0 ABONNEMENTi Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) per week 0.25. Voor het Buitenland bij VVeke- lijksche zending „6.— T!i dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzondei lijk verkrijgbaar No 2857 Bureau: Breesiraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisso. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1929 ABVER-ENTIfiN: Van 1 tol S regels f 1.17V4 Elke regel meer «0.22% Ingez. Mededeelingeu van 1—5 regels_„i0 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. .Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend0.10 1Qe Jaarqanc Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE. Dit bestaat uit DflIE bladen HOFBERICHTEN Aan den disch van de Koningin en den Prins der Nederlanden hebben gisteren aan gezeten jhr. mr. de Geer en de leden M. Waszink, oud-minister van onderwijs, de heer J. M. J. H. Lamboov, oud-minister van defensie, mr. H. van der "regte, oud-minister van waterstaat, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud-minister van arbeid, en dr. J. C. K- —"«berger, oud-minister van koloniën. STEEDS KLEINER SCHOLEN? We geven toe, dat men in sommige pis §en aparte Christelijke scholen sticht, terwijl j afgereden 'kabinetmr. J. B. Kan, oud-i samenwerking met geestelijk-gelijkgezinden, nister van binnenlandsche zaken, mr. M. A. tij het dan niet van dezelfde Kerk, om ver schillende redenen beter ware geweest. Maar wij geven niet toe, dat de stichting Van bizondere scholen voortdurend tot groo- ter versplintering leidt en het aantal dure' kleine scholen steeds vermeerdert. Want dit Is in strijd met de werkelijkheid. Ten aanzien van de Roomsch- Kath. scho len wordt dat door Dr. Verhoeven in het |ongste jaaroverzicht met cijfers aangetoond. Het aantal R.K. lagere scholen groeide in 1028 van 1882 tot 1970; het aantal leerlingen van 346.233 tot 366.373. De conclusie welke uit deze cijfers getrok ken wordt en daarop rotsvast staat, is, dat het aantal leerlingen per school steeg van bijna 184 tot bijna 186; het scheelt precies 2 leerlingen per school. Het Jaarboek van het protestantsch-christe- lijk onderwijs geeft cijfers, welke tot precies dezelfde conclusie leiden. In 1928 steeg het aantal Chr. scholen 1883 tot 1924 en het aantal leerlingen 269.951 tot 282.152. De conclusie ligt weer voor de hand. Het aantal leerlingen steeg per school van ruim 143 tot ruim 14G; een vermeerdering meer dan 3 leerlingen per school. De doorgaande stichting van Chr. Scholen heeft dus de scholen niet „kleiner" gemaakt. En dit, ondanks het feit, dat nieuwe scholen in den regel met een gering aantal leerlingen en kleine klassen beginnen. Wat dat laatste betreft: in 1928 klom het aantal onderwijzers van 8006 tot 8310; maar het aantal leerlingen per klas bleef 33, ja ateeg tot bijna 34. Onomstootelijk blijkt hieruit, dat men zich over de splitsingszucht niet al te ongerust behoeft te maken en dat het bizonder onder wijs de „kostprijs" per leerling, zoowel wat gebouwen als wat personeel betreft, eerder verlaagt dan verhoogt TENTOONSTELLING WESTLAND GEBREK AAN PREDIKANTEN. Een eigenaardig bericht werd dezer dagen door het Indische Persbureau, Aneta, over geseind. Het luidde aldus: „De Locomotief" bespreekt in een hoofd artikel het ernstig tekort aan predikanten en wijst er op, dat de toestand voor de Protes- tantsche wereld critiek en beschamend is, vergeleken bij den intensieven kerkelijk- socialen katholieken arbeid. Als voorbeeld noemt het blad, dat de vertrekkende leger- predikant niet kan vervangen worden. Van twee vertrekkende Semarangsche predikan ten bleek één niet te vervangen. In de andere vacatures is in het geheel niet te voorzien." Om den ernst van het hier aangeduide ver schijnsel te verstaan, bedenke men, dat het kerkelijk leven in Indië, vooral bij de Protes- tantsche kerken, nog veel meer dan hier te lande, afhankelijk is van het aanwezig zijn van een predikant Ontbreekt deze ambts drager, dan staat 'het kerkelijk leven zoo goed als stil. Gemeentelijke samenkomsten worden in den regel niet gehouden, indien er geen voorganger is. De beteekenis van het ouderlingen-ambt ls in de Indische kerk grootendeels te loor gegaan. Kan men bij de Gereformeerde Kerken in Indië, wanneer de predikant gemist wordt, ook met preeklezen nog wel een groot deel van de gemeente vergaderd krijgen, bij de Protestantsche kerken zou dat onmogelijk zijn. Kerkeraden, die leiding kunnen geven aan het kerkelijk en geestelijk leven, zijn bij die kerken grootendeels onbekend. Door de groote afstanden is het onmogelijk, dat een consulent de vacante kerken zou kunnen helpen. Kortom, ontbreken de predikanten, dan kan men zeker aannemen, dat het kerkelijk leven daarvan in zeer sterke mate den terug slag ondervindt. En zoo zal het gebrek aan predikanten bij de Protestantsche kerken in Ned. Indië groote schade toebrengen aan het geestelijk leven van hen, die tot die kerken behooren. Het is niet gemakkelijk, de oorzaken op te sporen van dat gebrek. Maar men kan toch veilig aannemen, dat een der voornaamste oorzaken is de eigenaardige verhouding, waarin die kerken staan tot de Overheid. Er is in den loop der jaren reeds zooveel over die verhouding geschreven, dat DE ALASTRIM. WIJZIGING VAN EEN BEWIJS VAN OVERLIJDEN. Op vragen van mejuffrouw Groeneweg, of het waar is, dat de hoofdinspectie bij hei Staatstoezicht op de volksgezondheid op bewijs van overlijden, ^vaarop door een terdamsch medicus als doodsoorzaak was gevuld „variola haemorrhagica" (zwarte pokken), deze aanduiding heeft veranderd in alastrim", heeft de minister van arbeid geantwoord: Deze vraag moet ontkennend worden be antwoord. Het bewijs van overlijden, afgege ven door een geneeskundige, komt niet in handen van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid, zoodat hij, behalve dat hij er niet bevoegd !oe is, ook niet in staat is. de door den geneeskundige opgegeven doods oorzaak te wijzigen. WEIGERING VAN ONGEVACCINEERDE KINDEREN OP EEN ROTTERDAMSCHE SCHOOL. Op de vragen van den heer Kersten be- treffc.nde het nemen van maatregelen togen het weigeren van toelating tot scholen van niet gevaccineerde kinderen, heeft de minis ter van arbeid geantwoord: Uit inlichtingen, door burgemeester en wethouders van Rotterdam verstrekt, is den ondergeteekende het volgende gebleken: In verband me: het Veelvuldig voorkomen van alastrim, hebben burgemeester en wet houders van Rotterdam dén hoofden der openbare scholen opgedragen, de ouders te wijzen op de wenschclijkheid, hun kinderen te laten inenten. Het hoofd van een dezer scholen heeft daarbij aanvankelijk aan pen moeder, bij wie tegen de vaccinatie var haar kinderen be zwaren van godsdiens'igen aard bestonden, verzocht, haar kinderen eenige dagen thuis te houden. Onmiddellijk, nadat de moeder de secretarie-afdeeling voor het onderwijs en de volksontwikkeling had ingelicht, is aan het hoofd der betrokken school medegedeeld, dat de toegang to: de school niet mocht wor den geweigerd. De kinderen zijn daarop op den middag van denzelfden dag weder op de school toegelaten. Het bovenstaande geeft den minister geen aanleiding, in deze aangelegenheid nadere stappen te doen. TE DELFT. Te Delft zijn 10 nieuwe gevallen van alas trim vastgesteld, waarvan twee zeer ernstig zijn. Na veertien dagen wegens alastrim te zijn verpleegd, heef' dr. J. Thomée het zieken huis genezen verlaten. Hij zal Vrijdag zijn praktijk hervatten. TE HIVERSUM. Te Hilversum doet zich bij een jongetje van 11 jaar alastrim vcor. Dit is het derde geval. Het kind is uit een ander huisgezin, dan waaruit de twee vorige patiën jes, die thans geheel herstel zijn, afkomstig waren. De besmetting is vermoedelijk overgebracht door een logee. ENORM BEZOEK Minister en Kamerleden renen een kijkje Het blijkt, dat de belangstelling voor de tentoonstelling grnoter is dan men had kun- •n verwachter., Een lange file bezoekers stond Woensdag middag te wachten om in de gebouwen te worden toegelaten. Dat de toeloop er.orm is kan men begrijpen wanneer men weet, dat tot gisteravond ruim 10,000 personen de tentoonstelling bezochten, i Vooral in den avonci biedt zoowel het exterieur als het interieur van het veilinggebouw eer bijzonder aantrekktlijken aanblik. Berekend wordt, dat vandaag het record ge slagen zal worden. Koninklijk bezoek. Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin de tentoonstelling bezocht. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik zouden mede komen. Bezoek Kamerleden. Zooals gemeld hebben gister verschillende Kamerleden, alsmede de Minister, de heer Ruys de Beerenbrouck, een bezoek aan de ten toonstelling gebracht. De Voorzitter van Bond Westland, de heer G. Barendse, nootligde in een toespraak de Kamerleden tot een bezoek aan de tuinbouw bedrijven uit. Voorts is gistermorgen de Burgemeester van Rotterdam, Mr. Droogleever Fortuyn, de ten toonstelling in rogcnschouw komen nemen. - Serenade. Gisteravond heeft het muziekcorps Pius X van Poeldijk een serenade aan het bestuur van P.'.nd Westland gebracht. De bekroningen ter tentoonstelling. Voor de bekroningen zie men het byblaa „Land- en Tuinbouw". neer er bij de Hollandsche predikanten wei nig animo bestaat, om zich voor dit staats ambt beschikbaar te stellen. We mogen daar in allicht het bewijs zien, dat zij hun ambt te hoog stellen, om het te vernederen tot een dienaar-zijn van het Indische Gouvernement. De conclusie ligt voor de hand. Men zal moeten komen tot een reforma- t i e van het Indische kerkelijke leven. Misschien was er al veel gewonnen, indien men tot een reorganisatie kwam. Over het onderscheid tusschen die beide, tusschen reformatie en reorganisatie, hande len we hier niet. Maar zelfs een reorganisa tie, die metterdaad voor een reformatie ruim baan maken zou, is altijd door de Indische kerken zelf, met name door den invloed der Indische predikanten, afgewezen. De gevolgen daarvan komen hoe langer hoe meer openbaar. Ook in het nu heerschen de gebrek aan predikanten. Mochten de oogen nog eens open gaan )or de ontzaglijke schade, die daai oor aan den geestelijken bloei van de Europeesche maatschappij wordt toegebracht En mocht de tijd weer aanbreken, dat men ook hier te lande den smadelijken toestand, waarin de Indische Protestantsche kerken .•erkoeren, als onze zonde ging beseffen. bodig kan worden genoemd daarvan nog Wij staren ons blind op ware of vermeende veel te zeggen. Dat de predikanten staats- politieke misstanden in Indië. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Braambeek, botreffende spoedige indie ning van het wetson werp, bedoeld in art. 107 van de Pensioenwet voor spoorwegamb tenaren 1925, hebben de ministers vaa wa terstaat en van financiën geantwoord: Het wetsontwerp, bedoeld in artikel 107 van de Pensioenwet voor spoorwegambtena ren 1925, piaakt op het oogenblik nog een punt van overleg uit tusschen de regeering en de directie der Nederlandsche Spoorwe gen. De regeering verwacht, dat de indiening van dit wetsontwerp binnen niet langen tijd kan worden tegemoet gezien. NEDERLANDSCHE ZONDAGS- SCMOQLVEREEPJÜGiNG DE 63e ALGEMEENE VERGADERING TE LEEUWARDEN Het vertellen van de Bijbelsche oorlogsverhalen op de Zondagsschool Nadat Dinsdagavond een ontmoetings- en gebedsure gehouden was, kwam de Neder landsche Zondagsschoolvereeniging gisteren te Leeuwarden in 63ste algemeene vergade ring bijeen, onder presidium van D r. G. P. Ma rang, Ned. Herv. predikant te Utrecht. In de morgenvergadering werden onder scheidene huishoudelijke zaken afgedaan. Verslagen. De secretaris-penningmeester, de hoer retschneidfcr, bracht hierna h»t jaarverslag uit, dat door de vergadering werd goedgekeurd. Bij de bespreking was aangedrongen tot -aanstelling van een vertegenwoordiger over te gaan, maar de voorzitter antwoord de, dat de financiën dit niet toelieten. Freule Repel a ar van Drie1, bui- tenlandsch secretaresse, bracht hierna vpi- slag uit van den Zondagsschoolarbeid over 's grenzen. Verkiezing Bij de vervolgens gehouden bestuursvei- kiezing werden herkozen dr. C I'. Marang, Utrecht; mej. H. J. P. van rst Vader, Amersfoort; de heer L. C. Post, Utrecht; en dr. G. F. G e z e 11 c "oerburg, Amsterdam. Toespraken. De vergadering werd hierna toegespro- ken door den heer J. H. Koste r, van Val thermond, namens de Geref. Zondags schoolvereeniging „Jachin" en door den oud-propagandist der Vereeniging, den heer G. D. Fruyt. m De morgenvergadering werd aaama ge sloten. KÜDDERNACHTZENDING GEREF. ZIEKENVERZORGING NIEUWE BESTUURSLEDEN DER VEREEN. Op de onlangs gehouden jaarvergadering der Vereeniging voor Geref. Ziekenverzor ging (Bethesda te Hoogeveen en Salem te Ermelo) werden tot bestuursleden gekozen de heeren Ds. B. N, B. Bouthoorn te Put ten (Geld.) en J. Tjalma, burgemeester van Hoogeveen. Beide heeren hebben deze benoeming aan genomen. RIJKSVISCHAFSLAG IJMUIDEN Wij vernemen dat de electrische verkoop installatie in den Rijksvischafslag te IJmui- in het begin van November voor in- dienststelling gereed zal zijn. ambtenaren zijn. met al de matericele voor deden en met al de geestelijke nadeeien daarvan, is algemeen bekend. En wij vinden het geen slecht teeken, wan- En wij vergeten, dat onder de koloniale vraagstukken van heden en morgen het ker kelijk vraagstuk zeker wel en der ern stigste ia, j AUTOBUSSEN De Kroon h eft vernietigd het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij aan W. Visser Azn. te Oud-Beijerland vergunning verleend voor een autobusdienst van Oud- Beijerland over Goidschalksoord-Heinenoord, Blaakschedijk, Barendrecht, Dordtschestraat- weg, Groene Hilledijk, Hillesluis naar Rot terdam (Groote Markt). Hierbij is overwogen, dat moet worden aangenomen, dat op het bovengenoemde traject naast de bestaande tramverbinding n de N.V. Rotterdamsche Tramweg Mij de iderwejpelijke autobusdienst overbodig is en uit een oogpunt van verkeerseconomie on- gewenscht moet worden geacht. Intusschen acht de Kroon het in het be lang van het reizend publiek en ter voorko ming van tijdelijke stoornis in de yerkeers- voorziening wenschelijk aan W. Visser de gelegenheid te laten zijn dienst nog gedu rende korten tijd voort te zetten. In dit verband wordt aan W. Visser ver gund den dienst nog tot uiterlijk 1 Maart 1930 in werking te houden. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep van de Rotterdamsche Tramweg Mij te Rotterdam togen de beschikking van Ged. Staten van Zuid Holland, waarbij is afgewe zen haar verzoek om vergunning voor een autobusdienst tusschen Zuid Beijerland en Rotterdam. Bij dit besluit is overwogen, dat naast den 1 staanden autobusdienst van T r A"' Linde tusschen Zuid Beijerl; Middagvergadering In de middagvergadering refereerde D r arang over het onderwerp: „ITet vertel- n van de Bijbelsche oorlogsverhalen op de Zondagsschool." Referaat Dr. Maracg Spr. begon met er op te wijzen, dat de vre desgedachte groeit, ook in de kerken, en dat is verheugdend. HM ""delijk geweten der olken ontwaakt. En ïgetwijfeld zouden eien zich nog veel eslister in deze rich- ing uiten, als het vraagstuk niet zoo betrokken was in al lerlei politieke en maatschappelijke agen, dat men ortdurend op zijn ?de moet zijn te rn haastige en ge- aarlijke conclusies. Wee, wanneer de vredesbeweging in plaats van doel, middel wordt. En wat zijn de oorzaken van dit groeien der vredesgedachte? Het moest zijn de triomf der liefde. Nog liever: de doorwerking van den geest van het Christendom. Vredesstem- ming! Helaas schijnt het, alsof alleen de verschrikkingen van den modernen oorlog, zooals die pas achtei ons ligt, de oogen heb ben geopend. In dit verband wees Spr. op Remarque's „lm Westep nichts Neues, dat scherp het demoraliseerende van den oorlog teekent Hierna komende tot de vraag, welk stand punt wij nu bij de behandeling van Spr's on derwerp hebben in te nemen, wees' Spr. er op, dat wij ons te zetten hebben op den bo dem van de vredesgedachte, ook al kunnen we die niet scherp omlijnen. Alleen van dit standpunt uit kunnen we de vraag henadc- ren. En de moeilijkheden, die het onderwerp zelf reeds aanduidt, zijn allen gerezen in het hart van den onderwijzer, die het standpunt van de vredesbeweging inneemt Maar we blijven niet staan bij den internationalen vrede. Wij willen dat „Vrede op aarde" alle levensverhoudingen laten doortrekken. Vooraf gaan echter een paar breeder vra gen: le. de behandeling van de geschiedenis in 't algemeen. Gelukkig komt er correctie in de behandeling der geschiedenis. Ze was te veel en uitsluitend oorlogsge schiedenis. Alleen moeten we nu niet in hot andere uiterste vervallen: het veel gesmade tijdperk van de brave Hendrikken weer gaan inhalen. Daarmee komt de tweede vraag van zelf: moeten we onze kindern ook het ruwe, ook de zonde laten zien? Sommigen zeggen neen, spaar het teere kindergemoed. Maar de geschiedenis is de spiegel van het menschen- hart, en in het kindergemoed wonen in kiem dezelfde zonden. Daartegen moeten wij waarschuwen. Alles komt hier aan op de vraag: Hoe vertellen wij de verhalen? Of breeder: hoe spreken we van de zonde? En het is volstrekt niet waar, dat de voorstelling van de zonde tot die zonde verleiden zou. T~et kan, maar ook het omge keerde is mogelijk. Heeft de geschiedenis van Kaïn en Abel ooit een broedermoordenaar gemaakt? En kele verhalen hebben een gevaarlijken kant. Men wachte zich voor verheerlijking van Simson. Maar overigens maakt een oorlogs verhaal volstrekt nog niet militant. Ten- denzbocken bestrijden een kwaad juist door felle teekening. Bij de bijbelsche oorlogsverhalen is daarbij de corrigcercnde kracht van het bijbelsch milieu zoo sterk, dat hier allerminst vrees behoeft te bestaan voor oorlogsstemminc Er ui'snijding van die oorlogsverhalen he teo'rent ook een uitsnijding van recht en ge- na Ie. van redding en gebedsverhoring I.ant ons echter niet schromen het onderscheid te Numans-1 laten voelen tusschen de oud en do nieuwe auto-1 bedeeling. Bijzondere moeilijkheden liggi dorp en Rotterdam aan een t - busdienst tusschen deze plaats geën behoef-1 hier echter wijl wij staan op het veld van de te bestaat, iBijbeleche geschiedenis en den Bijbel hand- Jaarlijksche vergadering der Vereeniging DE HEER VAN MUNSTER GEHULDIGD. Te Zetten is ue veertigste algemeene ver gadering gehouden van de Ned. Midder- nachtzendingsvereeniging. Bij den aanvang der vergadering werd fle heer J. N. van Munster, de harde wer ker in de vereeniging, door den voorzitter Dr. J. Lammerts van Bueren ter ge legenheid van zijn zestigsten verjaardag har elijk toegesproken. Hij wenschte hem nog vele jaren gezondheid, kracht en beid toe. De heer Van Munster lichtte daarop het jaarverslag loe, waarin hij er op wee« dat de nieuwe tijd ook nieuwe easchen stel en de M. Z. V thans ook moet toezien op de naleving van poli tie-verordeningen; ter wijl tevens voMe aandacht besteed moet worden aan de kleine plaatsen. De heer A. J. da Cos t a bracht het fi nancieel verslag uit. waarbij bleek, dal er een tekort is van f 8560. Bij de bes"uursverkiezing stelde Mr. A. J van Rceck Calkoen zich niet herkies baar. De heeren C. S m e e n k en P. van Vliet werden herkozen, terwijl gekozen werd de heer R. L. H a a n te Groningen. De stand van den strijd. De heer G. Velthuysen Jr.. secretaris van lie: Hoofdbestuur, gaf een „Blik op den stand van den strijd in binnen- en buiten land". Spr. wees od de groote zede'ijke verwil dering. welke alkrwege helaas te constatec- ren valt; een verwildering, welke zich niet altijd in ruwe vormen onenbaarl, maar in allerlei levensuiting zichtbaar is, ook op 'i gebied van kleeding, bioscoop en vooral litteratuur. Onder den indruk van d'irt overwicht ei. na toelichting door den heer Van Munster nam de vergadering het volgende voorstel „De algemeen vergadering besluite tot een krachtige actie in den naderenden win ter, om door samenwerking met andere ver- eenierngen, werkzaam op Christelijk-sociaal terrein, tot een doeltreffende bes'rijding van de toenemende zedenverwildering te geraken". Het werk der reclasseering. In de middagvergadering Leidde Dr. M. A .T. de Vrijer, predikant te Amsterdam, de vraag in: „Welk standpunt dient het pro- tes'antsch gelopvig volksdeel in te nemen met betrekking tot het werk der reclassee ring?" Sr>r. deed uitkomen, dat er van orthodox protestan'sche zijde reeds sinds jaren door vereanïgirgen en particulieren reclassec- ringswerk wordt gedaan. Nieuw is echter de protestantsch Christelijke reclasscerings- vereeniging, die bedoelt rechtzinnig protes tanfsche vereenigiiigen en particulieren in haar organisatie te vereenigen tot intensie ver arbeid. Snr. legde er den nadruk op ,da* de ver eeniging neet is opgericht tegen het genoot schap tot zede'ijke verbetering van gevange nen, dat schilferend werk heeft gedaan en nog doet en waarin ook voor personen van Chris'elijke overtuiging plaats is. Er zijn ech'er Christenen, die zich bij een vereeniging als het genootschap niet, bij een Christelijke vereeniging wel zuIIfti aanslui ten. Die te winnen voor den reclasseerings- arbeid, die nog veel werkkrachten noodig heef:, is doel der vereeniging. Daarnaast het allerwegen onrichten van afdee'ingon. ook in kleine steden en op dorpen, die hulp bij de reclasseering kunnen verleenen. F.r is in Christelijke kringen nog veel te weinig belangstelling voor hen, die met le justitie in aanraking zijn gekomen. Die be langstel'ing wil de nieuwe vereeniging wek ken. Met andere vereenigingen voor reclas seering wenscht zij loyale samenwerking, met volle erkenning van andcrer goed recht, ja noodzakelijkheid van bes'aan. De heer Van Munster besprak daaroc de vraag: Wat ten opzichte van de reclas seering gedaan werd door en te doen staat voor de Ned. Middernachtzendiingvereeni ging. Hij deed uitkomen dat de middernacht zending reds vele jaren lang reclasseerings- werk verricht De toeneming van de zeden- delic'on deed gevoelen de noodzakelijkheid van meer activiteit. De mi'd'dernach'.zending stelt zich voor. in nauwe samenwerking met de nieuwe verec ninging, haar zorgen voor reclasseeringsge- vallen van deze ca'egorie uit te hreiden en zal daartoe in plaatsen, waar haar afdeelin gen gevea'igd zijn, oyderafdeelingen voor reclasseeringswerk vormen. DE P0STVLUÜHTEN NAAR NED. OQST-ïNDIE haven als het boek der openbaring Gods. De zedelijke maatstaven zijn in het O. Tes tament anders den in het Nieuwe. Israels nationalisme is sterk. En dan staan we voor die verdelgingsoorlogen uit Gods naam ge boden. Vergeten wc echter niet, dat de Bijbel dit alles ook beziet onder ecuwigheidslicht. Oorlogen kunnen de hoogste geestelijke eoederen vernietigen. Maar ook omgekeerd. Bij Israël gaat de oorlog juist om het behoud van die goederen. In dit verband wees Spr. op den diepen zedelijken val van den gods dienst der Kanaanieten. Wij willen meebouwen aan de vredesge dachte. En daartoe hebben we in den Bijbel meer hulp dan hinderpaal En geen eenzijdig pleidooi voor wereldvrede moet gehouden, doch de wortel van het kwaad dient bestre den. Zalig de vredemakers, en daarom ook zalig de vreedzamen. Sluitingsbij eenkomst. 's Avonds werd in dc Groote Kerk een slui tingsbijeenkomst gehouden, waarin 't woord werd gevoerl door Dr. Marang, Ds. D. W. Veldkamn en Dr. O Norcl. de beide laateten p. Vrij-Evangelisch en Herv. predikant te .ecuwarden. Op dit referaat volgde een aangename liscussie, waarbij menige goede wenk ■oor den Zondagsschoolarbeid en hei. be vorderen van de vredesgedachte gegeven werd. EEN RADIOGESPREK MET DE BEMANNING VAN HET EERSTE POSTVLIEGTUIG Aneta meldt d.d. 25 Sep'ember: Daartoe in staat gesteld door de welwil lende medewerking van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, heeft de direc teur der K. L. M., de heer A. Plerman, he denmiddag om 2 uur in de studio aan de Kortenaerkade, een radiogesprek kunnen voeren met de bemanning -van de PH-AF.Z te Bandoen, teneimi® gegevens te verzame len, welke voor de voorbereiding der vol gende vluchten van belang kuanen zijn. Nadat de directeur hulde had gebracht aan den heer Smirnoff en de andere leden der bemanning voor de uitmurxende en be leidvolle wijze, waarop zij het vlieg uignaar Indië hadden gebracht, werd een rock« tech nische vragen ges e'd, waaruit bleek, dal het vliegtuig er. de motoren in alle oiz ch- ten uitstekend hebben voldaan. Er is inder daad gedurende den tccht geen enkel rc- servedeel gebruikt en bij aankomst te Ban doen behoefden slechts van 2 cylinders de kleunen te worden geschuurd. Ook de organisatie lanis de route heeft over het algemeen uitstekend gewerkt. Het vlieglerrein te Bangkok bevond zich in zeer slechten staat. Ook Vecnendaal, de werktuigkundige, wist verschillende mededeebngen te doen, welke voor de K. L. M. met het oog op de verdere vluchten van zeer veel waarde zijn. DE P. H..-A. E. O. TE ALLAHABAD. Het tweede postvliertuig naar Indië is gis teren te 5.45 uur pl. tijd uit Karachi vertrok ken en om 15.55 pl. tijd te Allahabad aan gekomen. Alles is we' aan boord. Heden wordt d® reis voortgezet. DIERENBESCHERMING In Utrecht is de aangekondigde vergade ring gehouden van vertegenwoordigers van belangstellende organisaties, met betrekking tot het geven van leiding in komende strenge koude-periodes aan de voedering van die die ren, welke leerden zich eenigszins te laten verzorgen en het in studie nemen van het vraagstuk wat voor de schuwere dieren kan worden gedaan. Van de Ned._ Ver. tot bescherming van Dieren uit welker hoofdbestuur het initiatief kwam, alsmede van de N'cd. Ver. tot bescher ming van Vogels en de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, was d® oproep tot deze bijeenkomst uitgegaan. Alle opgeroepenen hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging en zoo waren mede ver tegenwoordigd: het Departement van Land bouw, de Plantenziektenkundige Dienst, het Staatsboschbeheer, de Nederlandsche Heide maatschappij. de Nederlandsche Nationale Historische Vereeniging, de Nederlandsche Ornithologische Vereeniging; de Ver. van Rentmeesters, de Haagsche Vereeniging van Vogelbescherming, de Stichting „Het Utrechtsch Landschap" en de Stichting „Het Geldersch Landschap". Het resultaat van de besprekingen is ge weest, dat een commissie-van-vier nader zal overwegen hoe zal zijn te steunen, c.q. aan te vullen het werk, dat terzake reeds thans wordt verricht Deze commissie, waarin ook zitting heb ben een vertegenwoordiger van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, een van de Ned. Ver. tot bescherming van Vogels en een van de Ned. Nat. Hist Vereeniging, staat onder leiding van ir. N. van Soetercn, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. Wie meent iets van belang voor dit werk te kunnen mededeelen, wende zich aldus tot dit laatste adres. De vergadering heeft er zich derhalve na drukkelijk van onthouden weer een nieuwe organisatie te stichten; maar alle genoemde diensten en vereenigingen zullen in soepel verband krachtig medewerken aan de uit voering der te nemen maatregelen. HET BIOSCOOPCONFLICT NOG GEEN RESULTAAT. Gis'ermorgen had ten stadhuize te Tilburg een conferentie plaats tusschen den burge meester mr. dr. Vonk de Both en de verte genwoordigers van den Nederl. Bioscoop bond, de heeren D. Hamburger Jr., W. Pee tere en A. de IIoop. Er werd een langdurige bespreking gehouden over een mogelijke op lossing, doch deze leidde tot geen resultaat. VRAGEN VAN KAMERLEDEN. SCHORSING VAN POLITIE VERORDENINGEN. Hot Tweede Kamerlid Hicmstra heeft aan den minis'er van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: ls de minister niet van meening. dat het Koninklijk besluit van 30 Augustus 1929. waarbij de besluiten van de raden der ge meenten Becrta, BellingwohL en Meeden, alle strekkende tot nict-bekrach iging van de ingevolge art. 187 der Gemeentewet door dc burgemeesters dier onderscheidene gemeen ten uitgevaardigde algemeene voore- iiriften van politie, zijn geschorst, welke s< li.u>ing tot gevolg heeft, dat bovenbedoelde voor schriften voorloopig blijven gehandhaafd het recht, den gemeent^rnd"-! in art 18' verleend, om door niet bekrr-ht'ging dezr voorschriften te doen verv ll -i. tot een doode lettor maak'? Is de minister bereid to tevoneri-n. dat het onderzoek, waarvan sprake i« in de over weging van genoemd Koninkliik besluit, zoo- eel mogelijk wordt bespoedigd, opdat onver wijld een definitieve beslissing kan worden genomen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1