Jliruiur geii&djt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 I per week0.25. (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending6.— Bij dagelijkscho zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2852 Bureau: Breectraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisss. Postbox 20 Postgiro 58936. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929 ADVERTENTIËN: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer „0.22% Ingez. Mededeclingez. t van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer„0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendf 0-10 1Qe Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende num mers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD I NOG STEEDS ZORGEISCHEND. Oppervlakkig bezien kan men het moei lijk met den Minister van Financiën eens zijn, dat de toestand van 's lands geldmid delen nog steeds zorgeischend is. De Minister heeft met opzet dit woord ge kozen, want van zorgwekkend wil hij niet I spreken. Zoo somber is het beeld niet. Maar dan toch zorgeischend? I De opvolgende staten der Rijksmiddelen geven steeds reden tot groote voldoening. Ondanks de verlaging der belasting en de zeer belangrijke accijnsverlaging blijft er een behoorlijk accres, een verblijdende klim. I Met name valt te roemen over de posten, welke ten nauwste samenhangen met de eco nomische toestand. Telkens gaat de uit komst over de raming heen; het volgende I jaar stelt immer het voorgaande in de schaduw. Men mag dan ook gerust zeggen, dat de toestand der Rijksfinanciën gezond is, kern gezond. Uit het staatje, dat Minister De Geer bij de millioenennota overlegde, blijkt dit vol- j doende. De jaren 1924 tot en met 1928 gaven op den gewonen dienst voordeelige saldi van 2, 45, '56, 75 en 53 millioen; terwijl het laatste Cijfer straks nog wel eens mee kan vallen. Ook voor 1929 wordt met goeden grond op een overschot gerekend, al zal het waar schijnlijk niet zoo groot zijn als, vorige jaren. Dit laatste is geen praatje voor de vaak om persé een sombere toon aan te slaan: er is veel dat in die richting wijst. Men vergete toch niet, dat hoe verder we af komen le staan van de abnormale tijden, hoe juister de ramingen worden. Men gaat, zoowel wat uitgaven, als wat inkomsten ietreft, steeds scherper ramen. Ook in dien zin. dat men bij het samenstellen der be grooting op de gebruikelijke stijging rekent. Wanneer derhalve de Minister van Finan ciën betoogt, dat al te groot optimisme niet gerechtvaardigd is, dan dient men daaraan geloof te hechten. Het zou onvoorzichtig zijn te meenen, dat het maar steeds crescendo zal gaan. Doch daarbij voegen zich nog andere fac toren. De oorlogsjaren en hun nasleep hebben het financieel evenwicht dermate geschokt, dat land en volk nog steeds onder te groote las ten zuchten. Toch is er niet de minste kans, dat het voorloopig tot belastingverlaging zal komen. Dat laat de zorgcischende toestand niet toe. Sommigen achten dit woord niet juist Zij denken er anders over, doordat zij eenzijdig zien op de meevallers van eenige achterlig gende jaren en niet voldoende in hun aan dacht betrekken de tientallen millioenen welke sindsdien aan de debetzijde van de budgetbalans een plaats hebben gevonden of nog zullen moeten vinden. En daarom, aldus Minister de Geer, heeft het zijn nut, dezen feitelijken toestand scherp in het oog vatten, opdat hij niet straks op een wellicht ongelegen oogenblik al dan niet samen vallende met een tegenslag in de conjunc tuur hier of in Jndië ons plots en pijnlijk over val le. Dit is taal van de voorzichtige financier. Iemand, die vooruitziet en nu reeds zorgt voor de toekomst Want er is nog eenige belastingverlaging te verwachten en daarop moet tijdig gere kend worden, zal het geen moeilijkheden ge ven. De regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten zal in 1931 het Rijk op een uitgave van 23 millioen komen te staan; het is belastingverlaging voor hen, die door onredelijk hooge gemeentebelasting gedrukt worden. Van deze 23 millioen hoopt de Minister door een overschot in 1930 reeds 9 millioen op te vangen, om zoo door het critieke jaar 1931 heen te komen. Wij willen de toestand niet donkerder zien dan hij is en al is op onderdeelen ver schil van meening zeer goed mogelijk, het komt ons voor, dat de rechterzijde in het algemeen den Minister van Financiën in zijn loffelijk pogen kan steunen. Gezonde financiën ziin een zegen voor het land. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 23 September a.s. niet plaats hebben. SPREEKUUR CONSULS De consul der Nederlanden te Rio de Ja neiro, met verlof hier te lande, de heer H. Th. E. Bomans zal voor belanghebbenden zijn te spreken te 's-Gravenhage in het De partement van Buitenlandsche Zaken, op Woensdag 25 September a.s. des v.m. van 10 tot 12 en des nam. van 2 tot 4 uur. De eonsul-gencraal der Nederlanden te Sydney (N.S.W.), met verlof de heer P. C. Teperma zal voor belanghebbenden bij za ken betreffende Australië en Nieuw-Zeeland zijn te spreken in het Ministerie van Bui tenlandsche Zaken te 's-Gravenhage, op Donderdag 26 September a.s. des v.m. van 10 tot 12 en des nam. van 2 tot 4 uur. De consul der Nederlanden te Boston (Mass.), de heer J. II. Reurs, met verlof hier te lande, zal voor belanghebbenden te spre ken zijn te 's-Gravenhage in het Departe ment van Buitenlandsche Zaken, op Maan dag 23 September a.s., des v.m. van 10 tot 12 uur. VOOGDIJRAAD ASSEN. Bij Kon. besluit is op haar verzoek eervol ontslagen met dank mevrouw R. Servatius Corver, als lid van den Voogdijraad te As sen. LANDMACHT. Bij Kon. besluit zijn op hun verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reser- ve-eerste-luitenants A. E. Doewes en J. J. M. A. Klijberg, onderscheidenlijk van het 20e en 17e regiment infanterie; de reserve-eerste- luit. H. Boet, van het 7e regiment infanterie; de reserve-eerste-luitenant voor speciale dien sten H. v. Zanten, van het Vrijwillig Land stormkorps Luchtwachtdienst, en de reserve- luit.-kolonel J. C. A. Bannink, van het 14e regiment infanterie. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lo. In de provincie Groningen, tot gecoin- mit'leerde uit het hoofdbestuur van het wa terschap Hunsinga, de heer J. Loots Wzn. te Wehe, gom. Leens; 2o. in de provincie Gelderland: tot plaats vervangend heemraad in het polderdistrict Over-Betuwe, de heer C. B. Alshce te Eist; 3o. in de provincie Noord-Holland: tot heemraad van den polder Oostizaan, de heer C. Dral Wzn., te Oostzaan; 4o. in de provincie Zuid-Holland: tot be stuurslid van den polder Nieuw-Rozenburg en Blankenburg de heer J. C. de Haas Van Dorsser te Rozenburg. 5o. in de provincie Zeeland: a. tot dijkgraaf van het waterschap Gou weneer en Zelke de heer J. Koopman te Nieuwerkerk; b. tot gezworene van het waterschap Gou weneer en Zelke, de heer J. J. Stals. tc Nieuwerkerk; c. tot gezworene van den Deurloopokler C B. Kodde te Tholen; d. tot plaatsvervanger van den dijkgraa! van den Jonge-polder, de heer C.-Steendijk Lzn., te Nieuwerkerk; 60. in de provincie Gelderland en Utrecht' tot Voorzittend-Veenraad van het water schap genaamd het Veenraadschap derGoi- dersche en Stichtsche Veenen, de heer II. van Schuppes te Veenendaal; 7o. in de provinciën Utrecht en Noord Holland: tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk, de heer J. J. Bredius A.Azn. te Minderberi gemeente Muiden. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN WEGVERBETERING. Bij beschikking van den minister van Wa terstaat is eervol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie van Overleg voor de Wegenverbetering aan J. Blomjous, industri eel tc 's-Gravenhage.- DE TALMAHOEVE VERZORGING VAN OUDEN VAN DAGEN. De tweede stichting geopend. Gistermiddag heeft de officieele opening van de Talmahoeve te Dantumawoude, de tweede stichting van de Christelijke Verecni- ging tot verzorging van Ouden van Dagen, plaats gehad. Er was groote belangstelling. Ook een der kinderen van Ds. Talma, wiens n aan de stichting verbonden is, woonde de plechtigheid bij. De voorzitter der Vereeniging, de heer Joh. Land te Kollum, hield een uitvoerige openingsrede, waarin hij wees op de betee- kenis van don prediker, volksvertegenwoor diger en dienaar der Kroon, Ds. Talma, en diens chr. socialen arbeid, met name diens derdoms- en invaliditeitsverzekering, waar door het mogelijk is dat ook dc arbeider een rustigen ouden dag kan genieten en waar aan ook dp vereeniging dienstbaar wil zijn. Voorts wees spr. op den gezegenden ar beid der vereeniging. waardoor het mogelijk is geworden, dat reeds zoo spoedig na de opening van het Talma-rustoord naar een tweede gebouw moest worden omgezien, om de zich aanmeldende oudjes onderdak te be zorgen. Namens het gemeentebestuur van Dantu- madeel voerde vervolgens de burgemeester, de heer Th. Nauta, het woord, die wcnsch uitsprak, dat het bestuur zijn arbeid steeds moge uitbreiden, opdat ons geheele land met soortgelijke inrichtingen overdekt worde. Voorts werd het woord gevoerd door de heiren Ds. J. Yntema, Doopsgezind predi kant, Ds. T. Hettinga, Ned. Herv. predikant en Ds. M. Bokhorst, Chr. Geref. predikant ter plaatse. Namens een daartoe gevormde commissie uit de burgerij werd bij monde van den heer Venema een radioinstallatie voor de stich ting aangeboden. AANBESTEDING RIJKSGEBOUWENDIENST. WEG DEN HAAG-ROTTERDAM VRAGEN AAN GED. STATEN OVER SMALLE BRUGGEN EN EEN HINDERLIJK HEK. De heer A. J. ten Hope heeft de volgende vragen aan Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gezonden: Zijn Ged. Staten niet van meening, dat de in den weg van Den Haag naar Rotterdam gelegen Hoornbrug, door zijn geringe breedte en door zijn meermalen open zijn, een ernstige belemmering oplevert voor het drukke verkeer op dien weg? Zijn Ged. Staten niet van meening, dat de belemmering van het verkeer door die Hoornbrug nog grooter zal worden, in dien de nieuwe, zooveel breedcre en tolvrije Rijksweg naar Rotterdam in gebruik geno men zal zijn en dat dan, mede door de voort durende stijging van de verkeersintensiteit, hierdoor de veiligheid van het verkeer in ernstige mate zal worden geschaad? Zijn Ged. Staten niet van meening, dat deze Hoornbrug ten Spoedigste dient te wor den vep-angen door een brug, welke: a. het verkeer dezelfde breedten biedt als de nieuwe rijksweg naar Rotterdam; b. zoo hoog boven 't water is gelegen, dat openen voor de scheepvaart niet meer noo- dig zal zijn of althans zelden meer zal voor komen? Indien Ged. Staten het gevraagde onder de ragen I, II en III wel vermeenen, kunnen zij dan mededeelen, hoever de voorbereidin gen voor een nieuwe Hoornbrug zijn gevor derd en zijn zij bereid te bevorderen, dat deze nieuwe brug tegelijk met den nieuwen rijksweg naar Rotterdom in gebruik zal kun nen worden genomen? Zijn Ged. Staten bereid te bevorderen, dat het in de gemeente Overschie geplaatste hek in den nieuwen van Stolkweg van Overschie naar Rotterdam wordt opgeruimd en de open ruimte wordt bestraat? (Bedoeld wordt de weg, die ten Oosten van het kanaal tus schen de R'damsche en Delfshavensche Schie van de nieuwe brug af, in zuidelijke richting loopt). Zoo neen, waarom niet? Zijn Ged. Staten niet van meening, dat de verbindingsbrug over den Rijn tusschen Kat wijk en Noordwijk absoluut onvoldoende is voor het tegenwoordige groote verkeer? Zoo ja, kunnen zij dan bevorderen, dat hier met den meesten spoed een breeders brug komt? NED. JOURNALISTENKRING 'N LEERSTOEL IN DE JOURNALISTIEK? Het arbeidscontract. Het Bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring heeft besloten, een verga dering van den Kringraad bijeen te roepen ter behandeling van het vraagstuk der jour nalistieke opleiding. Sinds eenigen tijd zijn bij het Kringbestuur aanhangig twee voorstellen: één van de Haagsche Journalistenvereeniging, waarvan de kern is te komen tot de instelling vah een candidaats- zoowel als van een doctoraal welke speciaal gericht zullen zijn op de eischen der journalistiek; en een an der van den Kring-secretaris, dat zich in het algemeen uitspreekt voor het doen geven van onderwijs aan één of meer universitei ten, in onderwerpen de journalistiek betref fende. In het Kringbestuur bestaat over een en ander nog al meeningsverschil, zoodat het Bestuur prijs stelt op een advies van den Kringraad door welke methode dan boven dien nog een goede behandeling van het raagstuk in de aangesloten vereenigingen gewaarborgd wordt Dc Kringraad bestaat uit het Kringbestuur, de gedelegeerden, en ten hoogste drie afge vaardigden van elke aangesloten vereeniging Het Kringbestuur heeft de besturen der te roepen ter behandeling van de volgende vragen: I. Is de indeeling van examens in de jour nalistiek (candidaats- en doctoraal) aan onze universiteiten wenschelijk? II. Is het oprichten van een leerstoel in de journalistiek of het op andere wijze ge ven van onderwijs daarin aan één of meer onzer universiteiten wenschelijk? III. Is het handhaven van den tegenwoor- digen toestand wenschelijk, en zoo neen, op welke wijze moet dan bij ontkennend ant woord op de vragen I en II in een betere opleiding worden voorzien? Vermoedelijk zal de Kringraad in Novem ber bijeenkomen, om de zaak te behan delen. Arbeidscontract voor Journalisten. Eenigen tijd geleden heeft het bestuur van den Ned. Journalisten-Kring aan het bestuur der Directcuren-vcreeniging „De Nederland- sche Dagbladpers" toegezonden een door de algemcene Kringvergadering goedgekeurd ontwerp-arbeidscontract voor journalisten met verzoek aan de totstandkoming daarvan als model-contract, haar medewerking te wil len verleenen. Het bestuur der Directeuren- vereeniging heeft er toen een eigen ontwerp naast gesteld en aan het Kringbestuur toe gezonden. Thans zijn beide besturen overeengekomen dat de twee ontwerpen behandeld zullen worden in een conferentie van delegaties uit beide besturen. Voor de Directeurenvereeni- ging zullen aan dat overleg deelnemen de beeren J. C. Pcereboom, H. Diemer en H. Nijgh, voor den Journalisten-Kring de heeren D. Hans, L. Schotting en G. Polak Daniëls. NED. BANKETBAKKERSVEREEN. Een jubileum van het orgaan. Woensdag 2 October a.s. is het 25 jaar ge leden dat het officieel orgaan der Nederland- sche Banketbakkersvereeniging, Uitgever C. A. Spin cn Zoon te Amsterdam voor het eerst verscheen. Al die jaren is de heer J. Boerhout uit Hilversum, redacteur van „De Banket bakkerij" geweest Den 2den October wordt de heer Boerhout door de Vereeniging in een der zalen van RIJKSBEGROOTING 1930 bouw in den !u:n van het perceel Nieuw- Hotel Restaurant Krasnapolsky te Arnster- stad nr. 79 te Zutphen. Laagste inschrijver I dam gehuld:gd en is er des n.m. van 2 tot wa° G. R. Wesselink Zutphen voor 1 P964.14 uur gelegenheid hem te complimenteeren. DEPARTEMENT V. WATERSTAAT DE VOORNAAMSTE PLANNEN Bij de Tweede Kamer is ingediend de Wa- terstaatsbegrooting voor het jaar 1930. De belangrijkste voorstellen bepalen zich tot het volgende: Voor de normalisatie van de Nieuwe Mer- wede is 125.000 beschikbaar gesteld. Voor den waterweg Dordrecht—zee is 1.150.000 uitgetrokken; 800.000 voor ver dere uitdieping der vaargeul en het maken van zwaai kommen bij de Barendrechtsche brug, en 350.000 als eerste termijn voor het maken van een hefbrug in de overbrugging te Spijkenisse. Een plan tot verbetering van de Eem wordt geraamd op 200.000. Voorgesteld wordt een bijdrage tot een maximum bedrag van 67.000 aan Utrecht te verleenen. Een eerste gedeelte, groot 10.000, wordt voor 1930 aangevraagd. Voor de verbetering van de Domme! wordt 50.000 aangevraagd, voor de Heldersche Zeewering 60.000 en voor de haven van Urk 17.000. Verder 110.000 voor den aan leg van een vluchthaven in de Stoofpoldcr aan de Zijpe en 50.000 voor den aanleg van een haven te Ridderkerk. Voor de termijn van het werk aan het Ju- lianakanaal wordt 575.000 aangevraagd. In aansluiting aan te beginnen werken is thans voor de Maasbruggen 600.000 ge raamd. Een verlenging van de Rijksbinnenhaven te IJmuiden zal 127.500 kosten. Voor den dienst 1930 zal 85.000 noodig zijn. Voor de voortzetting van de verbetcrings- werken aan het Noord zeekanaal wordt 1.925.000 aangevraagd. Voor de verbetering van de Gouwe te Boskoop en Waddinxveen is een kostbare onteigening noodig. Worden de werken tot stand gebracht volgens de plannen van het provinciaal bestuur, dan moeten de kostfii worden geraamd op f 2.400.000. De minister acht de verbetering van voldoende beteeke- nis om de toekenning te bevorderen van een Rijksbijdrage van 1/3 der kosten. Voor 1930 wordt 50.000 gevraagd. Voor verbetering v.«»i de Hoogeveenschc Vaart zal een bijdrage van 40 pet. van de op 800.000 geraamde kosten tot een maximum bedrag van 320.000 moeten worden ver leend. Voor 1930 is 30.000 uitgetrokken. Een verbindingsweg .tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen zal 355.000 kosten. Er bestaat voldoende aanleiding tot het verleenen van een Rijksbijdrage tot 25 pCt. van de kosten tot een bedrag van ten hoogste 88.750. Een eerste gedeelte, groot 25.000, wordt aangevraagd. De aanleg van een kanaal van Hilversum naar de Vecht is geraamd op 1.350.000. De minister is van meening, dat het kanaal van voldoend algemeen belang is om de toeken ning van een bijdrage tot een bedrag van ten hoogste f 405.000 te bevorderen. Voor een eerste gedeelte, groot f 50.000, wordt aange vraagd. Er zal een rijksbijdrage van totaal pl.m. f 25.000 noodig zijn voor het hier te lande te houden internationale luchtvaartcongres. Het aanbrengen van een nieuw buiten- sluishoofd aan de Oostsluis tc Hansweert zal in 1929 worden besteed; de kosten hiervan worden geraamd op f 800.000. Voor dit werk wordt f 530.000 op deze begrooting uitgetrok ken. Het ligt in het voornemen, in 1931 cn 1932 de resteerende werkzaamheden aan binnen- sluishoofd en schutkolkmuren ter hand te nemen. Voorstellen der Commissie. Blijkens de memorie van toelichting op het ontwerp van wet tot vaststelling van de be grooting van het Staatsvisscliershavenbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1930 is het verslag van de Commissie van onderzoek voor het Staatsvisscliershavenbedrijf thans in overweging. Enkele voorstellen van de Commissie vinden in deze begrooting reeds toepassing. De herziening van de erfpachtsvoorwaar- den, welke door de N. V. Vereenigde Ijsfa brieken bij den Minister van Financiën aan hangig is gemaakt, zal eerlang haar beslag krijgen, waarbij met de wenschen van be langhebbenden vermoedelijk in bevredigen de mate rekening zal kunnen worden gehou den. Ingesteld is de betrekking van onderdirec teur van het bedrijf, welke betrekking uit bedrijfsoogpunt noodig is. BEGROOTING STAATSMIJNEN. Een uitkeering van 5 pet. geraamd. Ingediend is do begrooting van de staats mijnen in Limburg voor 1930. Voorgesteld wordt deel te nemen in het kapitaal der N. V. Ned. Steenkolen Handel Maatschappij te Amsterdam, voor f 200.000. De exploitatie sluit in lasten en baten met f 107.981.000, de begrooting der kapitaalsuitgaven en ont vangsten op f 17.200.000. Verwacht wordt, dat hot stikstofbindings- bedrijf in den loop van 1930 met de produc tie zal aanvangen en dat het gasdistributie- bedrijf in 1930 aan de gemeenten Maastricht, Roermond, Venlo en Eindhoven zal begin nen te leveren. Nu de staatsmijnen geacht kunnen wor den in vol bedrijf te zijn, kan een uitkeering van 5 pet. op het aandcelcnkapitaal worden geraamd. Onder het voor het stikstofbindingsbedrijf gevraagde bedrag is begrepen een bedrag voor den bouw van een zwavelzuurfabriek. Overwogen wordt dan ook voor een deel van de behoefte aan zwavelzuur door eigen pro ductie te voorzien. Voor arbeiderswoningen voor de staats mijn Maurits en voor het stikstofbindingsbe drijf is geraamd f 140.0^0 als overschot aan de stichting „Thuis Best" voor den bouw van 350 woningen. Deze huizenbouw zal worden gefinancierd op dezelfde wi,ze als de vorige door „Thuis Best" ge.tictte woninggroepen. ARBEIDSWET De Minister van Arbeid heeft, onder be paalde voorwaarden, overwerkvergunningen van 24 Oct. t/m. 31 Dec. verleend voor arbeid in bloemenbinderijen tevens bloemenwin kels. HANDELSVERDRAGEN Sedert het laatste communiqué van de Commissie voor de Herziening der Handels verdragen is verschenen, hield de commissie regelmatig vergaderingen ter bespreking van verschillende aangelegenheden. Hier omtrent kan het volgende worden medege deeld. Het economisch werk van den Volken bond maakte telkenmale onderwerp van be spreking uit, waarbij, naast den stand der ratificatie van de internationale conventies, betreffende de in- en uitvoerverboden in het algemeen en die van huiden en beenderen in het bijzonder, o.a. genoemd dienen te worden de vraagstukken van de verlaging der invoerrechten, van de handelspolitiek, van de suiker en de steenkolen, en ten laat ste ook de plannen, betreffende een alge- meene Europeesche douane-overeenkomst. De verdragsverhouding met de Vereenig de Staten van Amerika maakte eenige ma len onderwerp van bespreking uit, waarbij de vraag inzake de wenschelijkheid eener vervanging van het scheepvaartverdrag var 26 Augustus 1852 door een volledig handels- en scheepvaartverdrag ernstig onder het oog werd gezien. Dit vraagstuk is thans meer actueel geworden. De Commissie werd steeds regelmatig in kennis gesteld met den stand der onderhan delingen imet de Duitsche regecring over de uitvoering van 2 van het Protocol bij het Neder'andschDuitsche douane- en crediet- verdrag van 26 November 1925 en bracht ter zake advies uit. De verdrag® verhouding tot Frankrijk werd aan een onderzoek onderworpen. In verband met de wenschelijkheid, bij geschillen over de uitlegging en de toepns- sing van een handelsverdrag een snelle rechterlijke uitspraak te kunnen verkrijgen, heeft dc Commissie een aanvulling van de z.g. arbitrage-clausule in de bestaande han delsverdragen in studie genomen. In de laatstgehouden vergadering heeft de Com missie zich nog bezig gehouden met hot vraagstuk van de verdragsbetrekkingen met Turkije, welk land het beslaande handels verdrag heeft opgezegd. Met de Turksche regeering zul'en terstond onderhandelingen worden geopend, ten einde na den afloop van het verdrag op 30 Novem'ber a.s. geen verdragsloozen toestand te verkrijgen. Ten s'otte zij vermeld, dat in dit jaar onderhandelingen zijn geopend, resp. voor bereid met de navolgende landen: Perzië, Yoego-Slavië, Roemenië, Bulgarije, Argen tinië en Paraguay. De commissie bracht in verband hiermede telkenmale haar advies AMSTERDAM. HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. De definitieve verdeeling der fonctign. Het nieuwe college van B. en W. heeft gisternamiddag zeer geruimen tijd twee uren vergaderd over de verdeeling der functiën. De verdeeling is ten slotte als volgt ge worden: Wibaut: Financiën en Bedrijven. De Miranda: Volkshuisvesting, Le vensmiddelen en Badhuizen. Ed. Polak: Onderwijs en Kunstzaken. Abrahams: Publieke Werken en Han- delsinrichtingen. Von Fry tag Drabbe: Arbeidszaken, Brandweer en Statistiek. en Douwes: Maatschappelijke steun en Openbare Gezondheid. EEN MERKWAARDIGE STATISTIEK. Een omvangrijke statistiek geeft ons in zicht in het aantal verloren werkdagen bij het Gemeent-epersoneel tengevolge van ziek teverzuim. Het ziektecijfcr was in 1927 ongunstiger dan in het voorafgaande jaar. Het totaal aantal verloren geganc werkdagen is in procenten uitgedrukt 3.3 tegen 2.9 in 1926. Deze toename is goeddeels veroorzaakt doi het veelvuldig: voorkomen van influenza. Van het totaal 18289 personen, dat aan het einde van het jaar in dienst was (zon der de politie en zonder het onderwijs) heb ben 9740 ieder tenminste éénmaal en in to taal 17570 maal verzuimd, dat is gemiddeld 1.8 verzuim per persoon. Het aantal ver zuimde dagen bedroeg 173.953 of 18 per per soon die verzuimd heeft en gemiddeld 10 per verzuim. In 1926 was dit laatste cijfer9. De gemiddelde duur der verzuimen was dus ook iets ongunstiger dan het vorig jaar. De a'gemeene cijfers van ambtenaren en werklieden loopen niet ver uiteen. Ze bc dragen resp. 3.3 pet. en 3.4 pet. Groote ver schillen zijn echter in beide groepen te vin den tusschen dc ziektccijfers van het per soneel in vasten en dat in lossen dienst. Bij de werklieden js de verhouding ten opzichte van de „vasten" ongunstig, zij heb ben 3.4 pet tegen de losse werklieden 1.9 pet. Bij de ambtenaren is het evenals trou wens in 1926 omgekeerd, de tijdelijke amb tenaren hebben een percentage van 4 pet. en de vast aangestelden slechts 3.2 pet. Splitst men de ambtenaren in administra tief en niet-administratief personeel, dan ziet men dat de laatste groep dit eigenaar dig verschil doet zien, de vasten hebben hier 3.4 pet. en dc tijdelijke 4.8 pet., bij .10 adminstratieve ambtenaren daarentegen zit t men een soortgelijke verhouding als bij de werklieden, 2.9 pet. voor de vaste en een veel gunstiger cijfer, n.l. 1,4 pet. bij de tij dclijke ambtenaren. Evenals vroeger treft ons het feit, dat tie ongehuwde vrouwen meer verzuimen dan de mannen en de gehuwde vrouwen meer dan de ongehuwde. Bij het personeel in vasten dienst ging bij de mannen de ongehuwde en de gehuwde vrouwen, resp. 2.9, 5.2 en 9.6 pet. van Y aantal arbeidsdagen door zickte-verzui... vcr'oren, bij het personeel in tijdelijken dienst waren dos© percentage» achtereen- EFFICIENCY-TENTOONSTELLING Efficiency! Er zijn m ensch en, wier tong dubbel slaat s ze het woord moeten uitspreken. Maar dat doet er weinig toe als ze maar begrijpen wat de be teekenis ervan is. Wie dit nog niet mocht weten of er slechts een flauwe notie van mocht hebben, kan thans in het Rotterdamsche Doelecom- plex achter komen, kan daar althans lee- ren in hoeverre de huidige stand der tech niek het mogelijk maakt om op het gebied van administratie, boekhouding en statis tiek ineenvloeiende sferen, als we ons iet vergissen de menschelijke hersenar beid te vervangen door de maohine. Na een vluchtigen rondgang over dez* tentoonstelling, die de groote zaal, den foyer en de salon in beslag neemt, zijn we tot de nederige erkentenis geneigd, dat het ons wel wat schemert. Het werk van den arslaggever ligt ook wel wat al te ver van deze wereld, waarin men er op uit is om maar meer denkarbeid uit te schakelen. Nochtans hebben wij getracht deze din gen te verstaan. En dan blijft er ten slotte toch bewonde ring en waard ee ring over. Allereerst gelden die gevoelens de doel treffende samenwerking van de importeurs van deze kantoormachines van onderschei den fabrikaat Zij hebben niet voor het eerst trouwens, want Amsterdam en Deven ter zagen reeds te voren zoon tentoonstel- lin botje bij botje gelegd om tesamen te ex poseeren, met uitschakeling van elk ele ment van concurrentie. Deze tentoonstelling dra&gt dus volkomen het karakter van pro paganda voor de mechaniseering van het administratiewezen in de groote en middel matige groote zaken en bedrijven. Vruchten verwachten de samenwerkende irnporteuis zooals de landbouwer ze verwacht van het weer en zijn arbeid. Samen vormden ze het garantie-fonds, gezamenlijk en op eigen gelegenheid noodigden ze de in aanmerking komende zakenlui per circulaire uit om te komen zien op welk een hoog peil zich thans de techniek van boekhoud- en reken machines van allerlei aard bevindt De la-ge toegangsprijs voor niet-genoodigden zou een slechts toevallige bate kunnen worden. Maar onze bewondering en waardeering geldt ook het tentoongestelde zelf. We kunnen ons voorstellen, dat er con servatieve geesten zijn, die bij zoo'n tentoon stelling het hoofd schudden en bedenkelijk zuchten: mensch, mensch, waar moet dat heen! Binnenkort zal het nog zoover koanen, dat er geen bedienden meer noodig zijn en de machine alles doet En als zoo iemand dan het fenomeen heeft gezien, dat door Ruys' Handelsvereeniging tusschen stalen kantoormeubelen en statistiek-machines door wordt vertoond: een Engelsch juffie, dat blindelings 900 letters per minuut tikt en een matig snel voorgelezen stuk dus ge makkelijk volgt op de schrijfmachine, en dat, nóg erger, een Engelsch stuk zit te tnk- ken en terwijl in het Fransch met iemand een gesprek voert dan zal men nóg som berder worden en daarin een staaltje zien van de ook in het menschelijk organisme zelf doorvretende mechanisatie. Wij zijn zoo niet gestemd. Integendeel, wij juichen deze technische vervolmaking toe omdat zij behoort bij het algemeene tem po van dezen tijd. De administrateur, de boekhouder en de statistieks kunnen niet meer met oude me thodes in dezen tijd van snelverkeer en van machinale fabricatie van alles en nog wat, terecht. Zij zouden met de oude berekenings methoden en hoekingsmanieren niet alleen hopeloos achterblijven, maar ook onmrgclij- ke remmen gaan vormen in het snelwente- lend mechanisme. De kantoormachine doet dan ook, instede van werkloosheid te ver oorzaken, de welvaart ten slotte vergrooten door de arbeidsmogelijkheid, zij het dan in andere schakels van het productieproces, te vergrooten. Zij is trouwens alleen te gebrui ken voor ondergeschikt werk, dat alleen rou tine vereischt, en vervangt dus alleen men schen, die ook in andere takken slechts voor routine-werk geschikt zijn. Het is uitteraard ondoenlijk om een be hoorlijk overzicht van een tentoonstelling als deze te geven. Men moet zelf naar da Doele trekken en zich de daar opgestelde toestellen laten demonstreeren, om een kijk op het geëxposeerde te krijgen. Gistermorgen is de tentoonstelling onder veel belangstelling, in tegenwoordigheid van verschillende leden van het eerc-comité, door het lid van dat comité, de heer J. C. Veder, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Rotterdam, geopend met een korte rede, die door den voorzitter van het uitvoerend comité, de heer J. de Flines, werd beantwoord, waarbij hij ook de buitenlandsche gedelegeerden verwel komde. volgens 1.6, 4.9 en 5.1 pet. Deze verschillen, vooral bij het vaste personeel zijn zeer be langrijk. De administratieve ambtenaren verliezen veel minder da ;en door ziekteverzuim dan de met-administratieve. Bij de adminislra tieve ambtenaren (mannen en vrnuwenl was het ciifer 2.9 pet. voor het vaste en 1.4 voor het lijdelijke personeel, bij de niet a I- ministratieve zag men de-ze cijfers klimmen tot 3.4 en 48 pet. Natuurlijk speelt de aard van het werk hier een zeer belangrijk woorq Bij deze berekeningen is het politie-pers-v neel niet meegeteld, wijl voor deze groep de gegevens op een andere wijze zijn samen gesteld. Vergelijking leert ons echter, dat het a gemeen cijfer iets gunstiger is dan hij de totale groep der overige niet-administra- tieve ambtenaren. Ook is het verzuim aan de eene diensttak veel geringer dan aan een andere. liet gun- stigstc cijfer geeft vnor wat de ami,tenaren betreft de Woningdienst, die 1.1 pet laat zien het onguns.igst verschijnt het Binnen gasthuis met een percentage van 4.9 net. De werklieden zijn tfl evenzeer gedifferen tieerd! als de ambtenaren. Het laacsi s aan de Begraafph 1 met 0.3 pet., het honest de eemark' het Abattoir met 6.5 pci Nu heeft op deze kleinere diensttakken het heel ongunsitg cijfer van een of tnvee z-e- ken reeds een tamelijk slechte invloed. De groote bedrijven loopen niet zoo ver uiteen- hij de Waterleiding, waar het laa?«'e cij' r voorkwam, is dit 2.8 pet., bij de Eiectrici- teitswerken, die het hoogste cijfer te zien geeft, 3.6 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1