BINNENLAND. STATEN-GENERAAL Uit Oost-Indië eisjes„ PUROL Kunst en Letteren. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, 1 MINISTER TERPSTRA De Minister van Onderwijs zal Donderdag •n Vrijdag a.s. een dienstreis naar Gronin gen maken, vergezeld van den Chef der Af- deeling Hooger Onderwijs aan zijn Departe ment Mi*. Van Beeck Calkoen en den Chef aan de Afdeeling Kunsten en Wetenschap pen, den heer Visser. DE OUD-VOORZITTER DER EERSTE KAMER De oud-voorzitter van de Eerste Kamer, de heer J. -T. G. Baron van Voorst tot Voorst heeft na de zitting dier Kamer van gisteren afscheid genomen van de aanwezige journa listen en hun dank gezegd voor den onder vonden steun. Namens de journalisten heeft mr. J. J. v. Bolhuis den oud-voorzitter dank bcjuigd voor diens welwillende houding te genover de journalisten, wier- contact met den Kamervoorzitter onder leiding vau den heer v. Voorst tot Voorst grooter is gewor den. DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM DE VERMOEDELIJKE CANDIDATEN. Cajididaten voor het wethouderschap zul len vermoedelijk zijn: de drie sociaal-democratisclie oud-wethou- iders, de heeren dr. F. XL Wïbaut, S. Rodri- gucs de Miranda en Ed. Polak; de vrijzinnig-democratische oud-wethouder, de heer E. J. Abrahams; het roomsch-katholiwe raadslid, mr. G. C. D. Kropman; en het anti-revolutionaire raadslid, de heer fc. Baas Kzn. P. T. T. RAMING EN OPBRENGST IN AUGUSTUS. De diensten der Posterijen, Telegrafie en ^Telefonie hebben over de maand Augustus 1929 opgebracht respectievelijk f 3.837.776, 677.894 en f 1.502.481, tegen f 3.852.427, 1 659.682 en 1.316.122 over dezelfde maand yan het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de fcörste 8 maanden van 1929 resp. f 31.900.075, f 5.161.287 en f 19.006.259, tegen f 31.868.995, 4.995.186 en f 17.798.559 in 1928, terwijl /Ie raming over de eerste 8 maanden van 1929 bedroeg resp. f 31.596.729, f 4.797.6o7 en 15.723.600. 'OPBRENGST RÏJWIELBELASTING ER ZIJN 1.180.915 FIETSEN. De rijwielbolasting heeft in Augustus 2.952.287.50 opgebracht Hieruit blijkt dat «voor 1.180.915 rijwielen de verschuldigde be last ingpmrmigen zijn voldaan. GED. STATEN SCHORSING ALS RAADSLID. Ged. Staten van Zuid-Holland komen op Maandag 23 dezer des nam. te 2 uur in het gouvernementsgebouw aan het Korte Voor hout te 's-Gravenhage hijeen in openbare vergadering ter behandeling van de schor sing als raadslid van mevr. Th. C Ritman— yan Rhün te Oudewater, wegens overtreding jvan art 24 der Gemeentewet. ZIEKENVERPLEGING OPLEIDING VAN VERPLEEGSTERS IN „EUDOKIA". J Naar wij vernemen bestaan er plannen om vanw ege den Geref. jBonü van Vereemgingen en Stichtingen van Barmhartigheid in Ne derland wijkverpleegsters op te leiden. Ge dacht. wordt aan een tweejarige opleiding in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam, waarbij elk jaar gedurende 40 weken 4 uur per week les zal worden gegeven, n.l. 2 uur door een medicus, 1 uur door een theoloog en 1 uur door een neuroloog of jurist Ver pleegsters, die reeds in de wijk werkzaam lijn en in de omgeving van Rotterdam wo nen. zullen de lessen kunnen bijwonen en jan het examen deelnemen, mits zij haar opleiding hebben gehad in een der bij den Bond aangesloten Ziekenhuizen. Voorloopig lullen slechts om de twee jaar nieuwe leer lingen aangenomen worden* UITVOERING ZIEKTEWET STATUTEN ONTWORPEN EN BEDRIJFSVEREENIGINGEN GESTICHT. Op 13 September j.l. vond plaats het voort gezet overleg tusschen de werkgevers- en arbeiderscentralen over de uitvoering van de Ziektewet Door ieder der centrale organisaties, wel ke aan dit o-verleg deelnemen, kon worden medegedeeld, dat door de daartoe bevoegde inslantiën de ontworpen model-statuten van berlrijfsvereenigingen en van een federatie van deze bcdrijfsvereenigingen waren goed gekeurd. Over deze model-statuten werd de finitieve overeenstemming verkregen. Besloten werd, dat thans de centrale, orga nisaties ieder afzonderlijk den bij haar aan gesloten leden en vakbonden, resp. van werk gevers en arbeiders, zullen adviseeren be sprekingen te openen tot het oprichten van een bedrijffivereeniging voor den betrokken tak van nijverheid, op de basis van het ont worpen en goedgekeurde model. Ter vergadering werden voorts opgericht twee algcmecnc bedrijfsverecnigingen, waar bij zich zullen kunnen aansluiten al die werkgevers, die geen onderkomen vinden bij vorenbedoelde bedrijfsvereenigingen voor een bepaalden tak van nijverheid. Besloten werd, dat het Bestuur van de eene, niet Roomsch-Kath. bedrijisvereeniging zal bestaan uit zes werkgevei-s-gedelegeer- den en zes arbeiders-gedelegeerden uit de centralen. Voorloopig werd tot Voorzitter van het. Bestuur van deze' algemeene be- rtrijfsveréeniging benoemd de heer E. Ku- pors, Voorzitter van het N. V. van V., en tot Secretaris XIr. P. W. J. IT. Cort van der Lin den, Algemeen-Secretaris van het Verbond van Ned. Werkgevers. Aan deze heeren werd machtiging verleend de in artikel 91, lste lid der Ziektewet bedoelde erkenning a)& uitvoeringsorgaan der wet bij den Minis ter van Arbeid aan te vragen. Tot Directie van deze algemeene bedrijfsvereeniging werd voorts voorloopig benoemd de Directie van „Centraal Beheer", welke benoeming door den President-Directeur, Dr. F. E. Pos- thuma, werd aanvaard. Wat de Bestuursconstitutie en werkwijze der R.-K. Algemeene Bedrijfsvereeniging be treft, hieromtrent zal binnenkort een beslis sing worden genomen. Tevens werd door alle samenwerkende werkgevers- en arbeiderscentralen gezamen lijk opgericht de reeds ontworpen Federa tie van bedrijfsvereenigingen. Het Bestuur dezer Federatie van bedrijfsver eenigingen zal voorloopig worden samenge steld uit vertegenwoordigers der oprichten de centralen. De samenwerkende centralen adviseeren den werkgevers in den lande nadrukkelijk zich ter voorkoming van teleurstelling te onthouden van deelneming aan eenigen vorm tot uitvoering van de Ziektewet bui ten bovenbedoeld overleg. INTERN. TELEFOONVERKEER VOORBERICHTEN. Met ingang yah 1 October .a.s- wordt, be houdens in het verkeer met Italië, bij wijze van proef in het internationale telefoonver keer de maximum duur van een particulier gesprek verlengd van 6 tot 12 minuten. Voorts zijn voor internationale voorberich ten en oproepberichten nieuwe bepalingen vastgesteld, waaromtrent op de Rijkstelefoon kantoren nadere inlichtingen kunnen wor den verkregen. Voorberichten zijn voortaan mede toege laten in het verkeer met Gibraltar, Groot- Brittannië en Ierland, Vrijstaat Ierland, Por tugal en Spanje. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het postvliegtuig, op weg naar Ned.-Indiè, gistermorgen om 6.08 uit Jask is vertrokken eu om 14.25 uur te Karachi aangekomen. Al les is wel aan boord. Het. eerstvolgende vliegtuig van den gere- gelden luchtpostdienst op Nederlaiidsch-In- diê vertrekt 19 dezer van Schiphol. De bussen aan de Hoofdpostkantoren wor den in aansluiting daarop des nachts gelicht Overigens bezorge men zijn correspondentie vóór c.'e avond lichting. Boven het gewone port is aan luchtrecht verschuldigd 40 cent per briefkaart of post wissel en 75 cent per 20 gram voor de ove rige stukken. Dit luchtrecht behoort door middel van een of meer luchtpostzcgels op de stukken verantwoord te zijn. Bovendien is het noodzakelijk de stukken van een dui delijke aanduiding „per luchtpost" boven het adro3 te voorzien; ook zijn hiervoor ten postkantore etiketten verkrijgbaar. De overtocht naar Medan, Palembang. Ba tavia en Bandoeng zal vermoedelijk resp. 9, 10. 11 en 12 dagen vorderen Voor zooveel noodig wordt er de aandacht op gevestigd, dat mot deze ïucht'diensten uit sluitend naar Nederland sch-Indië ver zonden wordt. DE RIJKSMIDDELEN. OVER DE MAAND AUGUSTUS De Rijksmiddelen hebben in de afgeloo- pon maand opgebracht f 40.554.321,tegen 37.151.166,in dezelfde maand van het vorig jaar.Er valt dus in vergelijking met verleden jaar een vooruitgang van f 3.400.000 waar te nemen. 't Ts vooral de post „Dividend- en Tan tièmebelasting" geweest, welke tot dit gun stig resultaat heeft bijgedragen. Op dezen post werd ontvangen 3.114.998,d.L bijna het dubbele van de ontvangst in Aug. 1928, In de tweede plaats toont de post „Rech ten op invoer" in vergelijking met het vorig jaar een gunstig beeld. Deze post bracht op 5.816.695,— of 884.000,— meer dan in 1928 Aan Grondbelasting werd ontvangen 1.841.739,legen 1.393.190,— in dezelfde maand van het vorig jaar. Ook hier dus een vooruitgang van 450.000,—. De Personeele belasting daarentegen ging met haar opbrengst van ƒ4.464.980,onge veer 250.000,— bij verleden jaer achteruit. Aan Inkomstenbelasting kwam binnen 3.21.840— of ongeveer 250.000,— minder dun het vorig jaar. Wie echter met de be lastingverlaging rekening houdt, zal zich hierover niei verontrusten. Trouwens, op de- zon post was op 31 Aug. ruim 2 millioen meer ontvangen dan 8/12 der raming voe- 1929. De vermogensbelasting bedroeg 544.281',- en overtrof daardoor de opbrengst van 1928 met bijna 102.000. Het statistickrecht beliep 413.088,- te gen f 403.411 in he tvorig jaar. De accijnzen op zout en geslacht bedroe gen resp. 199.188,— en 1.048.520,—, terwijl in Aug. 1928 op deze posten resp. werd ont vangen J 161.988,— en 932.732,—. In verge lijking met het vorig jaar valt dus een stij ging waar te nemen resp. van 37.200, 115.800,—. Daarentegen bleef de opbrengst der cijnzen op wijn en gedistilleerd mot een vrij aanzienlijk bedrag beneden verleden jaar. Aan wijnaccijns werd ontvangen 32.721 of 10.000 minder dan in 1928. Over 8 maanden is op dezen post 18 minder ont vangen dan S/12 der raming. Nog erger is deze vermindering van op brengst bij den post „accijns op gedistil leerd". De accijns op gedistilleerd bedroeg m de afgeloopen maand 3.236.S47,of bijna 7UU.OUO,— minder dan in 1928. Nu weten wij wel, dat deze verminderde opbrengst voor een groot deel uit de accijns verlaging is te verklaren. Maar zeker is het toch Mat deze post een tegenvaller geeft. Over 8 maanden is ruim 23% minder ont vangen dan 8/12 der raming. Ook de bieraccijns met zijn opbrengst 1.382.919,— bleef nog 16000 beneden het vorig jaar. Aan Suik'eraccijns werd ontvangen 4.363.653,of ruim 560.000 meer dan in Aug. van het vorig jaar. Evenzoo gaf de accijns op tabak met zijn opbrengst van 2.394.085,in vergelijking met verleden jaar een voordeelig verschil van ongeveer 332.000, De belasting op gouden en zilveren werfte» bedroeg 77.630,— en geeft geen aanleiding tot eenige opmerking. De zegelrechten brachten in de Schatkist een bedrag van 2.034.612,of 290.000,— meer dan verleden jaar. De registratierechten beliepen 2.168.629. Er valt in vergelijking met verleden jaar een vooruitgang waar te nemen van 52.000 op ~dEZeh post. Iu het tijdvak 1 Jan.31' Aug. is op dezen post. ontvangen bijna 22% milloen, terwijl 8/12 der raming bedraagt 18 millioen. De werkelijke ontvangst komt dus ongeveer 25 boven de raming uit en wijst dus welop eenige opleving in den hau- del. Moge Successierechten uit- den aard der zaak een vrij wisselvallige post zijn, tot heden heeft hij dit jaar niet teleur ge steld In de afgeloopen maand bedroegen de successierechten 3.386.882,of 334.000, hooger dan in Aug. 1928, en in acht maan den kwam de ontvangst ruim 4 millioen uit boven 8/12 der raming. De opbrengst der domeinen bedroeg 378.015,— tegen ruim 222.000— in de zelfde maand van het vorig jaar. De Staatsloterij bracht in de Schatkist 24.338,en de loodsgelden f 418.681, In 't geheel bedroegen de Rijksmiddelen van 1 Jan. tot 31 Aug. 333.739,— en over troffen daardoor S/12 der raming met ruim 19 millioen. Er blijft dus goede hoop, dat aan het eind van dit jaar de raming met 5 a 6 zal wor den overschreden. JOURNALISTIEK DE REDACTIE VAN DE NEDERLANDER. Prof. Slntcmaker de Bruine heeft zich, naar de Nederl. rneJdt, op haar verzoek, be reid verklaard, met ingang van 1 October weer een leidende plaats in de redactie van De Nederlander tc aanvaarden. DE ALASTRIM De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst te Am sterdam verzoekt dringend om elk twijfel achtig geval direct aan den dokter of aan den Geneeskundigen Dienst te melden. De ervaring heeft geleerd, dat juist deze twijfel- gvallen de oorzaak zijn geweest van de sterkë'.verbreiding der ziekte te Delft. VAANDELGROET AAN H.M. DE KONINGIN Gutermiddag werd voor het Huis Ten Bosch door 36 Oranje-vereenigingen uil Den Haag cn omgeving een vaandelgroel gebracht man Konmgwu Op bovenstaande toto liet men de Chr. Gymnastiek-vereeniging „Patrio." voor de Kon. Jam. dejiieeren. EERSTE KAMER Vergadering van 17 Sept. 1929. DE NIEUWE PRESIDENT. De voor de helft vernieuwde Eerste Kamer heeft gistermiddag haar eerste bijeenkomst gehouden in hot nieuwe zittingjaar. Hoofdzakelijk diende zij al maakte de agenda er geen melding van voor de zelf- ineauguratie van den nieuwen president. De krijgsman Baron v. Voorst t. Voorst aan wien alles, behalve misschien zijn forsche knevel, getuigde van vredelievendheid en goedigheid, is vervangen door Baron de Vos van Steenwijk, de eenigszins militante voorzitter der C.lir. Hist, fractie. Zijn statig, aristocratische figuur, gehuld in do voor het ambt onafscheidelijk gekleede jas, nam waardig den voorzitterszetel in. Nadat hij den griffier voorlezing had laten doen van het benoemingsbesluit, rees de nieuwe president op cn hield de volgende rede: Mevrouw, Mijne Heeren, Benoemd tot voorzitter van de Eerste Ka mer der Sta ten-Generaal gedurende de zit ting, die heden aanving, gaat mijn dank uit naar H. XI. de Koningin, zoomede Hoogst- dcrzelvcr verantwoordelijke raadslieden, voor het in mij gestelde vertrouwen. Bij mijn eerste ontmoeting met U in mijn nieuwe kwaliteit is het mij een behoefte een enkel woord tot u te richten. En dan zal het eerste er een zijn, gewijd aan hem, die laatstelijk den zetel bekleedde, thans door mij ingenomen. Want al heeft in onze vergadering 12 Juli j.l. het na U, Baron van Voorst tot Voorst, oudste lid van deze Kamer naar leef tijd. mr. Rink, op zoo welsprekende wijze reeds uiting gegeven aan het gevoelen van oprecht leedwezen, dat over ons allen kwam toen wij vernamen, dat het in Uw voorne men lag. niet langer de functie van Presi dent te vervullen, ook van deze plaats wor de nog eens op het zeer ernstige verlies ge wezen, dat de Kamer lijdt door het heen gaan van een door allen hoogclijk geachten en gewaardeerden voorzitter, die gedurende meer dan 15 jaren met buitengewone trouw en nimmer falende welwillendheid onze werkzaamheden heeft geleid. 15 Jaren, een tijdsbestek, "dat vóór den wereldoorlog, een aanvang neemt, dien krijg omspant en nog bijkans 11 jaar er overheen strekt: jaren, welke aan Uw ambt hooge eischen stelden. Al te ver zou het mij voeren, indien ik op eenigszins bevredigende wijze de betee- kenis wilde schetsen van hetgeen onder uwe leiding in deze Kamer is geschiedt. In lengte van dagen zal zij u erkentelijk blijven voor alles wat u te dezer plaats heeft verricht, is geweest; met grooten eer bied zal uw naam worden genoemd. En thans ik uw opvolger. Laat ik mij voorbijgaan de figuren var hen, die mij op den voorzitterstocl zijn voop gegaan - en het zal den zoon geoorloofd zijn hierbij aan zijn vader te denken dan geef ik er mij volkomen rekenschap van, dat het mij niet mogelijk zal zijn in menigerlei op- zich verschillende van hen te evenaren. Hen opvolgen beteekent nog niet huns gelijke tc zijn. Van elke toezegging zal ik mij zorgvuldig onthouden. Maar dit wil ik wel verklaren, dat de vaste wil in mij leeft, eenerzijds om :lmij meer dan ooit aan dit. college te geven, dat in Nederlands staatsbestel" allengs in klimmende mate eene beteekenisvolle plaats is gaan innemen; anderzijds om bij dc be handeling van zaken de grootst mogelijke onpartijdigheid te betrachten. Als voorzitter behoor ik tot geen enkele partij: alle fracties staan mij precies even na. Voor geen enkele heb ik de allergering ste voorkeur. Ik weet uit meer dan 16-jarige ervaring, wat, bij alle meeningsverschil, deze Kamer samenbrengt. De waardeering voor politieke tegenstan ders, welke hier gelukkig wordt aangetrof fen, den geest van onderlinge welwillend heid, die dit college, zoozeer siert en vrucht dragenden arbeid bevordert, hoop ik te hel pen handhaven. Op uw aller vertrouwen en medewerking ik heb liet voorrecht de meesten van U reeds geruime»» tijd te ken nen doe ik een ernstig beroep, reken ik Geen van beide kan ik missen. Uw vertrouwen allerminst. De bewijzen van instemming met mijne benoeming, welke ik uwerzijds mocht ont vangen, bemoedigen en sterken wij. Ik zog er u oprecht dank voor. Uit het diepst van mijn hart welt dc bede, dat op ons gemeenschappelijk werk. Land cn Volk tot heil, Gods zogen rijkelijk moge rusten. De huldebetooging aan Baron van Voorst tot. Voorst werd afgesloten door een krach tig applaus der geheele Kamer, terwijl aan het slot opnieuw hartelijke bewijzen van in stemming weerklonken. n sympathiek specchje werden ver volgens herdacht dc senatoren, die, door schillende redenen, niet op het Binnenhof zfjn teruggekeerd. Het waren de heen Colijn, Croles, Franssen, Liudever, 'de Mu- ralt, Reymer en de Wit Met de hartelijke wenschen voor hun verder bestendig welzijn stemde de Kamer blijkbaar en hoorbaar van harte in. Teneinde de geloofsbrieven der nieuwbe noemde Kamerleden te onderzoeken, wer den door den voorzitter een tweetal commis sies benoemd: een voor de leden der zuide lijke groep, omvattende de provincies Noord Brabant, Limburg, Zeeland en Utrecht en de tweede voor de leden der noordelijke groep, Noord-Holland en Friesland, bene vens voor de stukken van Jhr. S. v. Citters, die als opvolger van den heer Colijn door Gelderland is afgevaardigd. Commissie no. 1 bestaat uit de. heeren der Hoeven, Dobhelmann en Slingenberg; in commissie no. 2 werden aangewozen de hee ren Anema, Arntz en Danz. Hedenmorgen te 11 uur zullen de commis sies rapporteeren. Daarna volgt de beëdi ging der nieuwe leden, behandeling van het voorstel om dc Troonrede met een Adres te beantwoorden, het trekken der afdeelingen. benoeming afdeelingsvoorzitters en van vijf leden der Commissie van redactie voor het adres van antwoord. TWEEDE KAMER "ergadering van 17 September 1929, DE NIEUWE KAMER. De nieuwe Kamer is weer bijeen. Er waren heel wat nieuwe gezichten waar aan we nog even moeten wennen. Enkele oude bekenden zagen we weer. De heer Co lijn nam zijn plaats weer in op de banken der anti-rev., Minister Slotemaker de Bruine kreeg een zetel in het midden der christ- hist. groep. En de heer L. de Visser begroet te als achterbuurman zijn „vriend" David Wijnkoop. Natuurlijk kon niet worden nagelaten het tweetal met hun plaatsen even vriendelijk te plagen. Louis lachte breed en David grijnsde zoo'n beetje. Ze spreken elkaar wel nader. Öp de voorzittersstoel was, bij ontstentenis van een oud-voorzitter der Kamer, als tijde lijk president gezeten de heer Schaper, tot dusver tweede onder-voorzitter der Kamer. Hij had reeds Maandag in handen der Ko ningin den eed (d.w.z. de belofte) afgelegd en het was nu aan hem zijn overige mede leden te beëedigen. De heer Schaper, die met velen zijner geestverwanten ook de vereenigde vergade ring had bijgewoond, hield een presidiale openingsspeech. Na bij de begroeting der nieuwe kanierte den er op te hebben gewezen, dat het getal darnes tot het klassieke getal zeven beperkt, blijft, memoreerde hij degenen uit de oude Kamer die van de nieuwe geeu deel uitma ken. Hij wenschte op twee uitzonderingen na geen namen te noemen. De eerste uitzondering was Jhr. v. Sasse v. IJsselt, die in de oude Kamer de nestor was. Gedurende 28 jaar was hij een sieraad van de Tweede Kamer. Zijn juridische ad viezen getuigden van scherpzinnigheid en bekwaamheid, welke eigenschappen met den grooten ijver van den heer v. Sasse ten zeerste werden gewaardeerd. De heer Scha per hoopte, dat Mr. v. Sasso als lid der Eer ste Kamer nog lange jaren het land zal mo gen dienen. (A*pplaus) Gelijk te verwachten viel, vormde Dr. de Visser de. tweede uitzondering, die eveneens tientallen jaren een ecreplaats in de Kame innam. Zijn heldere, knappe redevoeringen waren steeds een aantrekkelijkheid. Besloten werd met den wenseh, dat Dr. de V nog lang van zijn rust ten volle mag genie ten. Ook hier weer applaus. In het vervolg vau zijn rede, die nog en kele stekelige gecstigheidjes bevatte, sprak de tijdelijke voorzitter de hoop uit. dat de Kamer prettig zal samenwerken en dat haar arbeid vruchtdragend zal zijn. Daarmee was de vergadering geopend. In de ommissie voor hot onderzoek dor geloofsbrieven werden vervolgens benoemd de heeren Aalbersc, Sannes, de Wilde, Tila- nus en Oud. De Minister van F i n a n c i ë.n kreeg daarna gelegenheid om de Rijksbegrooting voor 1930 aan tc bieden. Het gebeurde met het. „klassieke" speech- je, dat er bij hoort. De bode deponeerde de portefeuille met inhoud op dc tafel des voorzitters. Hedenmiddag te half twee vergadert de Kamer opnieuw voor de eedsaflegging het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Naar verluidt zal als nummer één daarop worden geplaatst Mr. J. K. H. van Schaik. lid der R.-K. fractie. Zijn partijgenoot, de oud-minister Aalberse wordt echter ook nog genoemd. Tusschen deze twee schijnen de harten alsnog te balanceeren. Mot zekerheid was tenminste gisteren nog niets bekend. BOOTTREIN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Hot Agentschap van de N. V. Stoomvaart- Mij. „Nederland", de Firma Kuyper, van Dam Smeer te. Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het s.s. „J. P. Cocn", hetwelk 20 dezer van Genua zal afvaren, Donderdag morgen, 19 September a.s., zal vertrekken van Rotterdam (Maas) te 6 u. 20 en van 's-Gravenhage te 8 u. 47. DE OOGST DOOR ASCHREGEN VERWOEST SOERABAYA, 17 Sept. (Aneta.) De Indi sche Courant deelt mede, dat de aschregen uit den Broino, die wekenlang heeft aange houden in het Oost-Teiiggergebied de mais- n de aardappeloogst, welke er goed voor- ■tonden heeft verwoest, en wel over een uit gestrektheid van 40 KM2. De schade bedraagt tonnen. De aschregen houdt nog steeds aan, BATAVIA, 17 September (Aneta.) De vloot x>gd heeft een hooggestemde dagorder uit gevaardigd voor de geheele vloot naar aan leiding van de vaandeluitrciking aan het korps mariniers door H. M. de Koningin, als erkenning van de verdienste van het korps. De vlootvoogd spoort het marinepersoneel en in het bijzonder de mariniers aan ricfc deze hooge onderscheiding waardig te betonnen, en het te bezegelen door een driewerf hoei voor H. M. AARDSCHOKKEN WAARGENOMEN. TJIAMIS. 17 September. (Aneta). Gister avond om 9.10 uur zijn hier twee zware dreu nende aardschokken waargenomen in de rich ting Noord-Zuid. TASASIKMALAJA, 17 September. (Aneta) Maandagavond om 9.15 uur zy'n hier twee flinke elkander direct opvolgende aardschok ken gevoeld in de richting West-Oost. UIT HET SOCIALE LEVEN. DE RIJKSWEG TE GORKUM. Staking van het straatmakerspersoneel. De staking op de Rijkswerken bij Gorkum duurt onveranderd voort. Maandag j.l. is een aantal werkwilligen begonnen. Nadat door het bestuur van den Bond de werkwilligen me» het conflict en andere nmstandigheiden in kennis waren gesteld, hebben deze arbeiders het werk gestaakt en zijn nog denzelfden dag naar hun woonplaats vertrokken Het werk ligt thans weder volkomen stil. Tusschen de aannemers Gebr. Hovink te Am- hem en de siraatmakersbond, worden onder handelingen gevoerd om tot een oplossing te geraken. Gister werd met het personeel over voor stellen der aannemers vergaderd. SCHEIDEN DOET PIJN.. Eén van 'de belangrijkste resultaten det Haagsche Conferentie is wel, dat het Biji land zal worden ontruimd. Zooals men weel is men daarmede reeds begonnen. Bcgrijpe* lijk heerscht in Duitschland groote blijdschap, dat de vreemde uniform gaat verdwijnen* Maar dat ook hier de blijdschap niet onver' mengd is, bewijst de bovenstaande foto wel zeer treffend. Als de verhoudingder regee- ringen (wij spreken natuurlijk figuurlijk eens zóó was zou t dan in da wereld niet veel beter gaan? Weerbericht. Barometer! it and. Hoogste stand 767.7 te Dantzlg Laagste stand 721.9 te Janmayen Verwachting van het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bilt: Zwakke tot matige wind, aanvankelijk uil Zuidelijke richtingen, later Westelijk tot Nobc delijk, toenemende bewolking met kans op regen of onweer, koeler vooral des namid dags. FIETSERS LICHT OP; Van 1920 Sept. van 7.37 nan}- tot 6.12 vnfc INGEZONDEN MEDEDEEUNG. 1 Er is geen deugdelijker middel I voor hel verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan NOBELPRIJS VOOR LITERATUUR. Buitenlandsche bladen houden zich bezig met mogelijke candidateu voor den Nobel prijs. De Zweedsche „Ny Daligh Allehan- da" noemt Galsworthy, Chesterton; Thomas Mann, mevr. Ricarda Huch; Gorko, Sinclair Lowis; Ferro. Achter de naam Remarqu# plaatst „Dagcns Ny heter" een groot vraag- teekcu. GEZELLE'S EEUWFEEST. Het hoofd comité voor het in 1930 te vip- ren eeuwfeest der geboorte van Guido Ga zelle heeft als dag voor de onthulling van hot te Brugge op te richten gedemkieekeu gekozen: Zondag 4 Xlei 1930. De herdenking zal verder bestaan uit 'een plechtige mis in de hoofdkerk, een academische vergadering, waarin Prof. Vermeylcn voor Vlaanderen, een Noord-Nederlander, een Frausch-Vla ming en een Zuid-Afrikaner het woord zul len voeren, een bezoek aan bet Gezel le- museum na de onthulling van het geden k- on en een feestmaal in het raadhuis. Dinsdag 6 Mei wordt een tweede Gezelle- •gadoring gehouden, in liet bizonder be stemd voor priesters. „ABSALOM". Rcné de Clorcq pujnceert in „Groot Ne derland" bet eerste bedrijf van zijn Bijbclsch treurspel in vijf bedrijven: „Absalom", HéLèNE SWARTH. De 25ste October a.s. hoopt Hél cue Swarth haai- zeventigste jaardag te herdenken. ,L»e Nieuwe Gids" zal in zijn volgend num mer eenigszins „in bet toeken van Helmie Swarth" staan. De allereerste recensies van Lodewijk vau Deyssel eu Willem Kloos over haar zullen worden herdrukt, terwijl ook verschillende andere letterkundigen „blijk zullen geven an bun bewondering cn genegenheid voor nze groote nationale dichteres Hélen® Swarth". Aldus de redactie. „DE PAAL". „Het tijdschrift der teieorgestelden". Ton Kerssemakers was tot nog toe versor- ■r van de letterkundige rubriek van „De Morgen". In het nr. van 28 Augustus Jl. deelt hij mede, dat hij iut de kolommen van „Do XI» rgen" eclipseert Dit feit i> <1e on middellijke aanleiding voor zijn „groep die ontevreden (is) met den modernen stand an zaken" in ons intellectuecle en artistie ke vaderland, en „hongerend (is) om Ruim ten en hongerend naar Schoonheid, Goed heid cn Rechtvaardigheid" over ic gaan lot de uitgifte van oen nieuw tijdschrift .,L>e Paai' (mits er genoegzame intekening komt). „De Nieuwe Eeuw" noemt de ko mende periodiek een „tijdschrift der teleur» gestelden",

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 7