WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929 EERSTE BLAD PAG. 3 Schoolnieuws» FEDERATIE VAN DIACONIEËN HOOGER ONDERWIJS. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN De Universiteitsraad van het Leidsche L'niversiteitsfonds heeft benoemd tot bijzon- tier hoogleeraar in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, Dr. G. Holtt |c Eindhoven werkzaam aan het Philips laboratorium aldaar. I Dr. Ilolzt is te Haarlem geboren. Hij is •enigen tijd werkzaam geweest aan het na tuurkundig laboratorium alhier, waar hij Siuler leiding en in opdracht van wijlen prof. Kamerïingh Onnes onderzoekingen heeft verricht. Naar aanleiding van deze on- HerzoeKi.' gen promoveerde hij in 1914 te Zu rich tot Doctor in de Natuurkunae op proef- ichrift, getiteld: „De eigenschappen van het ammoniak en van methylchloor." j Van zijne hand verschenen verder in de hitgove voor de Volksuniversiteitsbibliotheek Bon bijdrage getiteld: Electrische lichtbron- hen en haar eigenschappen. I Gedurende liet ziekteverlof van den Leiflschen hoogleeraar Mr. A. J. Blok, zou het onderwijs in de strafrecht en de straf- Bordering aan de Universiteit worden gege- len door Mr. J. M. v. Bemmelen subst.-grif- fier bij het Kantongerecht te Rotterdam. Mr. |an Bemmelen is een zoon van de bekende Groningsche hoogleeraar P. v. Bemmelen en kleinzoon van dc beroemde Leidsche natuur kundige wijlen Prof. J. M. v. Bemmelen. Hij is 32 jaar oud en te Den Haag geboren. Hij studeerde aan de Universiteit te Gronin- ken, waar hij promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift, getiteld: Van zedelijke verbetering tot reclasseering. Geschiedenis van het Nederlandsch Genoot- jchap tot zedelijke verbetering van gevan- fcnen (18231923). r Hij is secretaris van de afd. Rotterdam tan genoemd genootschap en sedert eenige jaren gevestigd als repetitor in de economie het Romoinsch recht en strafrecht. Als zoo- lanig heeft hij zich een uitstekende naam neten tc venverven. RECTORAATSOVERDRACHT TE NIJMEGEN I Prof. Dr. J. H. E. J. Hoogveld, heeft ^et rectoraat aan de Roomsch-K. Universiteit tc Nijmegen met een rede overgedragen aan piof Mr J. F- Bellefroid In da Theologische faeultéit werden 10 ex amens afgelegd in die der Rechten 76 in jiie ;er Letteren 38. Er hadden 4 promoties plaats Dit jaar waren ingeschreven 437 studenten l'ot de faculteit van Letteren en Wijsbegeerte Lhoorden 226 tot die der Rechten 174 door pelke getallen in die faculteiten de meeste Neder1 andsche Universiteiten worden over troffen. De Theologische faculteit telde 37 jrgeschrevenen van wie 15 behoorden tot de Ihcologische-enaatschappelijke afdeeling. i Tot de 437 studenten behoorden 95 dames i. dus ruim 21M wat juist overeenstemt et het percentage dat de vrouwelijke stu- ienten aan onze Nederlandsche Universiteiten hereiken maar wat ver uitgaat boven het percentage der katholieke studenten slechts 13 bedraagt. Met de nieuwe universiteitsgebouwen werd Dok de bibliotheek ingewijd die in haar nieuwe pazijnen plaats biedt voor 220.000 boeken rmee voorloopig in de behoefte aan berg nte is voorzien. Voorloopig, want de boe ten'nventaris kan reeds op 100.000 deelen orden geschat, Tegemoet mag worden gezien een leerstoel Vc\ de forensische psychiatrie zoowel juristen als moralisten van belang die spoedig uitgebouwd, naar gehoopt wordt, zal worden •n gelegenheid tot vorming van katho- psychiaters. Naar den vorm van eer breeijr gelegenheid tot wetenschappelijke Scholing van journalisten wordt onderzoek in gesteld. De afgetreden Rector-magnificus der Gro ningsche Universiteit, Prof. Dr. I. H s e s, heeft by de overdracht var het Rectoraat aan den nieuwbenoemden rector, Prof. Dr. W. J. Aalders, een rede gehouaen uier den titel: „Met meerderheid van stern en". Dat een vergadering haar besluiten neemt hij meerderheid van stemmen, spreekt tegen- «ordig vanzelf. Niet altijd is dit het geval geweest. Langen tijd werd toepassing vai eerderheidsprincipe practisch bemoeilijkt, doordat men zich nog geen voldoende verga deringstechniek had eigen gemaakt, doordat -ergadering, althans de grootere, veelal het karakter hadden van de tegenwoordige volks- ting. e vergadering heeft hier maar éént bare stem; zy besluit en kiest bij acclama- Maar daarnaast bestond een theoretisch bezwaar: men was van meening, dat eer ctieve beslissing slechts volkomen wettig as, indien zjj aller instemming had. Slechts st schroom en onwillig is men er toe over gegaan de stemmen te tellen, en den doorslag tc- laten geven door het getal. De kerk heeft in de middeleeuwen die nood zaak maar ten halve aanvaard: een concilie besluit schreef voor, dat bij verkiezingen incest beslissen de „major et sanior pars'* .,bet grootste en beste gedeelte" en canonis- ten stelden dit als eisch voor alle corporatieve •sluiten. De stemmen moesten niet slechts geteld, maar ook gewogen worden. Pas het Concilie van Trentc heeft in 1563 het voor schrift voor de verkiezingen buiten werking gesteld. Buiten de kerk is de regel der eenstemmig- ■id in sommige primitieve organisaties nog lang van kracht gebleven. De Duitsche konin gen werden met eenparige stemmen gekozen "t is zoo gebleven ook nadat de kieswet van 1356, de z.g.n. Gouden Bul, overstemming toelaatbaar verklaard had; in markegenoot schappen hield men zich tot in den nieuwen tjjd aan het principe der eenstemmigheid. Waar men overigens niet aan de stemming meerderheid kon ontkomen, vervormde men veelal op fictieve wijze de meerderheid tot een totaal: de minderheid moest de meerderheid ..volgen", d.w.z. zij moest het oordeel der meerderheid tot het hare maken. Maar telkens treedt ook zoo nog een zekere afkeer van het meerderheidsbesluit aan den dag: in de steden hyv., waar men anders het meest vooruitstre vend was, werd de magistraat lang niet altijd eenvoudig met meerderheid van stemmen ge- hozen, dikwijls werden verkiezing en loting, ms op kunstige wijze, dooreengemengd. Tegen het einde der middeleeuwen is hand having van het eenstemmigheidsbeginsel kc-rmerk geworden van een achterlijke organi se. Maar daarmee is niet gezegd, dat sinds dien de meerderheid de wereld ging beheer- SLl'.en. Integendeel, overal in Europa nam toen <lc macht der staatshoofden toe, de regeerm- cm werden absolutistisch. Enkele staten maakten een uitzondering; het Zwitsersche Eedgenootschap was reeds een K-publiek, de Noordelijke Nederlanden en Po len werden het. Eigenaardig is, dat in geen va-i deze het meerderheidsprincipe tot heer schappij komt; in Polen ontwikkelde zich zelfs liet „Uberum veo". Een voortleven van den ouden tegenzin tegen hit meerderheidsbesluit heeft men hierin ech ter niet te zien. Voor onze Republiek kan men 'wijzen op de zwakte van het gevoel van een- TWEEDAAGSCHE VERGADERING TE KATWIJK AAN ZEE BEGINSELEN VAN ARMENZORG Voor den aanvang van de Diaconale. Con ferentie te Katwijk aan Zee hield de Fede ratie van Diaconieën ter tzelfder plaatse haar ledenvergadering, tot vaststelling van het jaarverslag; tot goedkeuring der rekening over 1928, overeenkomstig het advies van de afgevaardigden der diaconieën te Barrieveld Zutfen. Verder had de bestuursverkiezing plaats. In dc vacatures-Bouricius (overleden) van Rinsum (afgetreden als diaken) Weeten- burg (wegens bedanken) werden gekozen: W. F. Janzen, te Amsterdam, K. E. Vos, te Goor, en Prof. Dr. J. R. Slotenmaker de Brui ne, te 's-Gravenhage. In de daarna gehouden bestuursvergade ring werd Prof. Slotemaker de Bruine tot voonzitter gekozen. De opening. Om elf uur werd de diaconale conferentie geopend. De voorzitter, de heer 'van dei- Kamp, heeft na lezing van een Schriftgedeel te de aanwezigen welkom geheeten. Uit de mededeeling van den secretaris bleek, dat deze conferentie waren ingeschreven 137 afgevaardigden uit de provincies Noord- Holland en Zuid-Holland. Referaat Mr. Nelemans. Des middags half twee hield mr. F. A. Nelemans, voorzitter van den Armenraad te Rotterdam een inleiding over: Diaconie en/of Burgerlijk Armbestuur. Hij deed dit aan de hand van de armenwet en van het synodaal reglement voor de diaconieën. Dit ontwerp lokte, evenals op andere conferenties breede bespreking uit. Referaat Ds. Klein Wassink. De tweede spreker was Ds. Klein Wassink te Bathmen. Deze sprak over: Beginselen an Armenzorg. Na een korte inleiding gaf spreker Aooral een historisch overzicht van de ontwikkeling der armenzorg sedert de middeleeuwen, /aarbij gelegenheid gevonden Averd om die ontwikkeling te doen zien als een worste ling van beginselen om de overhand. De toestand van het heden in ons land werd daarna verder geschetst en de betee- kenis van de tegenwoordige armenwet go waardeerd met haar organiseerend, wegwij zend en aanvullend karakter. Tegen de bedoeling van den wetgcv die de kerkelijke en particuliere armenzorg primair wilde doen blijven, en die overheidsarmenzorg slechts een secundaire subsidiaire rol had toegedacht, mèt deze wet en mede door de werking van haar uitgaande, uitgcloopen op een schio volkomen suprematie van de overheids armenzorg. De kerkelijke sen particuliere armenzorg komt hopeloos en hoe langer hoe meer ach terop. Dit acht spreker ongewcnscht, om de beginselen van armenzorg, welke hierbij in het gedrang komen. Hij zo werking van de wet beteugeld willen en deze beteugeling niet willen zoeken in belemmering van de overheidsarmenzorg, maar in prikkeling van het kerkelijk ticülier initiatief tot uitbreiding van zijn werkingssfeer. Onze Hervormde diaconieën vooral, hier het leeuwenaandeel hebben, moeten alom opstaan uit hun slaap, breken met hun vaak nog ziellooze bedeeling en met forschc hand aangrijpen de taak, welke hier in onize dagen voor hun voeten ligt En als het geld een beletsel is om te doen wat moet dan spreker van oordeel, dat aan een subsidie stelsel van de zijde der Overheid, zooals b.' bij de Kinderwetten, de voorkeur gegeven zou moeten worden boven het verloopen van alle armenzorg van de Overheid. Met een enkel woord over de ware welda digheid werd dit referaat beëindigd. Officieele ontvangst. Te half vijf werd de conferentie officieel door het gemeentebestuur van Katwijk ont vangen. De burgemeester, Mr. J. Schokking, hield een toespraak, waarop de voorzitter van het bestuur heeft geantwoord. Daarna werden ververschingen aangeboden. Hedenavond heeft een bijzondere samen komst plaats, waarin als sprekers zullen optreden Ds. R. P. A. Rutgers van Katwijk en Ds. P. de Haas van Utrecht. EEN DRUKKE „PRINSJESDAG" TE DEN HAAG ZWARE MISHANDELING TE WOUDENBERG 1 GEESTDRIFT VOOR DE KONINGIN heid, op de onevenredigheid der staatsdeelen, zoowel van provincie als van ger*iraliteit, die een tellen van de stemmen redelijkerwijze niet toeliet, en op hetgeen hieruit voortvloeide, da* ii.l. de leden der statenvergaderingen niet de rechten van vertegenwoordigers bezaten, meer ambassadeurs waren dan representanten. Algemeene toepassing van het meerderheids beginsel zou slechts mogelijk geweest zijn door een zóó grondige verandering der staatsinstellingen, dat zelfs de democratische patriotten uit de 18e eeuw die niet aange durfd hebben. Eerst in de 19e eeuw heeft het meerderheids- beginsel zich binnen de meeste cultuurstaten in het staatsleven kunnen ontplooien. Velen hebben de macht der meerderheid gevreesd als die van een onverantwoordelijken tyran, welke nog gevaarlijker voor de vrijheid blijken dan de vroegere absolute monarchen. „Majoritatsstaat" werd een schimpnaam voor een staat, zooals de liberalen dien wensch- ten. Onweerstaanbaar evenwel is de drang gewet st naar een regeering volgens den wil des volks. Een heerschappij van de meerder heid evenwel, gelijk men die duchtte, is niet ontstaan. Boven de meerderheid plaatsten zich steeds weer de vertegenwoordigers, die zich hetzij als leden van een parlement, hetzij dragers van de uitvoerende macht, van haar losmaakten. Tenslotte een niet-historisclie vraag het zoo algemeen erkende recht van de ..eerderheid wel een recht in ethischen zin? Is het niet een geciviliseerd recht van de slerksten, van de sterksten in getal, van twee tegen één? Eigenlijk wel; maar er is niet ambrs. Steeds echter zal voor dengene, die in zich niet met elkaar weet te verzoenen den individueelen mensch, die naar eigen inzicht meent te moeten handelen, en den socialen mensch, die anderen vrijheid geeft zijn handelingen mee te bepalen, de toepassing van dat recht iets houden van een zich Tel kens herhalende staatsgreep. De plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal heeft gisteren meer dan gewone belangstelling getrokken. Dat bleek bij het Paleis en langs den weg, dien de Koninklijke stoet volgde naar het Binnenhof. Ook van buiten de stad waren velen ge komen. Reeds in de morgenuren kwamen velen van de stations in de Residentie. Zij hadden geen beter dag kunnen uit- kizen om te kijken naar het fraaie schouwspel van den dag en te genieten van zon en zee op dezen schitterend raooien lacn zomerdag. Reeds in den loop van den ochtend had de politie maatregelen genomen om het drukke verkeer door de binnenstad gere geld te doen plaats hebben en tegen 12 uur werden de omgeving van het Paleis aan het Noordeinde, het Binnenhof, Voorhout en Vijverberg, afgezet. En lang voor één uur, he tijdstip, waar op de Koninklijke familie het Paleis ver liet, stonden de belangstellenden rijen dik geschaard en had de politie, daarbij gehol pen door een groot detachement infanterie de handen vol om don weg vrij te houden. Even voor één uur reed de gouden koets aan voor het Paleis in het Noordeinde en weinige minuten later verlieten Koningin, Prins en Prinses het Paleis. De Kon. Militaire Kapel, die terzijde van het Paleis stond opgesteld, zette het Wil helmus in, terwijl de militairen het saluut brachten en het geweer presenteerden. Langs den geheelen weg werd de Ko ninklijke Familie hartelijk toegejuicht, aarvoor zij vriendelijk dankte. Op het Binnenhof was ook zeer veel publiek. Verschillende autoriteiten hadden daar een plaats gevonden Ook voor de weeskinderen was gezorgd, deze stonden ditmaal op het Binnenhof. Toen de stoet op het Binnenhof was aan gekomen speelde de muziek der Mariniers ht Volkslied, terwijl vanuit de ramen .Ier gebouwen rond het Binnenhof zeer velen de Konngin, Prins en Prinses toejuichten Ook bij het vertrek der Koninklijke fa milie speelde de muziek het Wilhelmus en langs dezelfde route ging de stoet weer te rug naar het Noordeinde. Tegen twee uur kwam de Vorstelijke stoet aan ht Paleis terug. Onder tonen van het oude Wlhelmus bei rad de Koninklijke familie, het. paleis om zich tot groote vreug de van het publiek nog cenige oogenblik- ken te vertoonen aan één der vensters. Hierna trokken zij zich terug in hun trekken, wetende, dat het Koninklijk ge zin spoedig weer uit zoo rijden om zich te begeven naar het Huis Ten Bosch, waar een vaandelgroet zou worden gebracht door de Kon. Ver. „Oranjebond". Onder luid gejuich der menigte reden de Vorstelijke, pesonen in gesloten auto naar het Huis Ten Bosch voor de Vaaudelhulde. IN DE RIDDERZAAL. De Ridderzaal bood het schouwspel ieder jaar. In de open ruimte tusschen den troon en den voorziterszetel bewogen zich de Kamerleden, Minsters, leden van hoogt colleges, velen in met goud en zilver ge borduurde ambtenaarscastuums, versierd niet oderscheidingsteekF ien. De z door de hooge vensters naar binnen scheen, bracht kleur en schittering, in de stemmige zaal. Onder de aanwezige leden der Eerste en Tweede Kamer zag men vrscheidcnc nieuwe gezichten, zoodat een opsomming der aanwezigen moeilijk op volledigheid aanspraak kan maken. Vele leden waren in ambtscostuum; an deren in rok niet wite das, enkel- jacquet, terwijl een paar der aanwezige soc.-deni. gemeend hadden, met hun col bertje te kunnen volstaan. Van hen hield de heer Gerhard de gekleede jas in Onder de verdere aanwezigen werden op gemerkt de regent van Bandoeng de heer Djajadiningrat, voorts vele opper- en vlag officieren, de procureur-generaal bij den Hoogen Raad Mr. Tak en leden van den Hoogen Raad, de Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, Minister van Staat Jhr. van Karnebeek, de burgemeester van "s-Gravenhage Mr. Patijn en wethoud- d. Meulen, de chef van den Marinestaf admiraal Mr. Jager, terwijl, als gebruike lijk, een zeer groot aantal leden van het corps diplomatique, leden van de Heken kamer en andere hooge staatsambtenaren met hun dames de plechtigheid bijwoon den. Nadat de leden van den Raad van State d» voor hen bestemde zetels hadden Inge- no: en, verschenen de Ministers, vuil wie de Minister van Buitcnlandsche Zaken, Jhr. Heelaerts van Blokland, door de Vol ken bondsvergadering te Genève, verhin derd was aanwezig te zijn. Om kwart voor één liet de voorzitter der Eerste Kamer, Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, die het ambtscostuum van lid der Eerste Kamer droeg, den hamer val len en verzocht, nadat de aanwezigen hun plaatsen hadden ingenomen, den griffier der Eerste Kamer voorlezing te doen van het K. B., houdende benoeming van den voorzitter der Eerste Kamer. Toen dit geschied was benoemde de voor zitter de leden der commissie van in- en uitgeleide. Zij besond uit: Generaal van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter der Eer ste Kamer; Van der Hoeven en Van Kmb- den, leden van de Eerste Kamer; Heems kerk, Van Wijnbergen, De Wilde, mej. Wes terman en Krijger, leden van de Tweede Kamer; Smeenge en De Vlugt, leden van de Eerste Kamer; Boon, Van Voorst tot Voorst, Knottenbelt, Kampschoër en mevr van Itallie—Van Embden, leden van cl® Tweede Kamer. Daarna bleef de vergadering in afwach ting van de komst der Landsvrouwe. Een minuut of tien over eenen drong van buiten hoefgetrappel door en werden zacht de toonen der muziek vernomen. Een schemering van het goud der vorste lijke vloeide voorbij de smalle ramen en even later klopte de Kamerheer-ceremonie- meester met zijn staf op den vloer en kon digde de komst der Koningin aan. De wezigen verheven zich van hun zetels toen de stoet binnenschreed, eerst rle hof- siKnitarissen, dan H.M. de Koningin, be geleid door den oud-voorzitter der Eerste Kamer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Z.K.H. de Prins, begeleid door Mr. Th. Heemskerk, lid der Tweede Kamer en H.K.H. de Prinses, begeleid door Mr. v. d. Hoeven, lid der Eerste Kamer. Leden der hofhouding en der commissie van in- en uitgeleide sloten den stoet. Nadat de vorstelijke personen de zetels op den troon hadden ingenomen, las de Koningin de Troonrede voor, welke voor lezing 6 a 7 minuten duurde. Na beëindiging ervan hief het lid dei- Tweede Kamer, de heer Duymaer v. Twist een „leve de Koningin" aan, waarmee de aanwezigen, uitgezonderd de sociaal mocralen, die bij deze huldebetuiging gin gen zitent, instemden door hoerageroep. Het lid der Tweede Kamer, de heer vi Rapp&rd, riep „leve de Prinses", waarop de lieer Heemskerk, lid der Tweede Ka mer, „leve de Prins" aanhief. Ook hierop antwoordden de aanwezigen met hoer geroep. Hierna xerliet het illustre gezelschap de ergaderzaal. Daarbuiten onderhield de Koningin zich nog eenigen iijd fhet de Commissie van ïn- en uitgeleide. De Voorzitter sloot, nadat de Com- ie in de zaal was teruggekeerd, Vereenigde vergadering. Te half twee was de plechtigheid ge ëindigd. Het Binnenhof liep langzaam leeg. Velen echter benutten de gelegenheid om eens een kijkje in de Ridderzaal te nemen. Ongecorrigeerd EEN GETUIGE WEGENS MEINEED GEARRESTEERD Gemengd Nieuws. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN Te Wageningen is gistermiddag te 5 uur op den Grindweg het 7-jarig zoontje van den heer Th J. J- Vonk toen hy achter een sproeiauto heenliep, door een vrachtauto be stuurd door J. Bongexs die van den anderen kant kwam, overreden en gedood. Den chauf feur treft geen schuld. DE DRANK. Men meldt ons uit Mierlo: Dc 58-jarige fabrieksarbeider K. is door de stoomtram overreden. Nadat hij de kermis had bezocht, heeft hij zich op de tramlijn te slapen gelegd. Een been werd geheel van het lichaam gescheiden, terwijl het andere zeer zwaar gekwetst is. Do getroffene is naar bet Gasthuis 'e Helmond vervoerd. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. STREMMING VAN HET VERKEER De hoofdingenieur-directeur van den Ryks waterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht brengt ter kennis van belangheb benden dat wegens het uitvoeren van werk zaamheden ann de brug over de 4de tocht van den Zuidplaspolder in den Rijksweg Nieuwerkerk a.d. IJssel naar station Moor drecht die weg voor het geheele verkeer met voertuigen in beide richtingen zal zyn afge sloten op Woensdag 18 Sept. 1929 of veel langer of korter als de werkzafonheden zullen duren. Het verkeer tusschen Nieuwer kerk en Gouda kan plaats hebben over den straatweg op Schieland's Hoogen Zeedijk. Land- en Tuinbouw. DAHLIA-TENTOONSTELLING. Woedt van 1922 September te Haarlem gehouden. Het Dahliafeest, zooals men de jsiarlijksche speciale dahlia-keuring en tentoonstelling gelieft te noemen, zal dil jaar alle voorgang sters overtreffen. Men heeft nl. de beschik king gekregen over de Beurszaal van het Krelagehuis te Haarlem, welke een opper- vakte heeft van 1500 M2 en door geen enkele pilaar onderbroken wordt. Men kan gich oorstellen hoe deze ruimte van 1922 Sept. en Dorado van schoonheid zal zijn als daarin tienduizenden Dahlia-bloemen op kunstzinnige wijze geëtaleerd zijn. Het zal een kleurenspel worden, zooals wij tot dus- •rre in Nederland nog niet aanschouwden. Het dahliafeest. ditmaal in de bloemen stad Haarlem te houden, is een gebeurtenis maar duizenden in den lande rijkbal- zend uitzien, want daar is immers gelegen heid om de beste vorsclieidenheden te leeren kennen, ook de allernieuwste. Men wil weten welke dahlia's de mooiste en de beste zijn want de dahlia is de populaire bloem voor tuin en vaas. Dit jaar is het dahliafeest des te aan tie" keliiker, omdat het gehouden wordt in hei Krelagehuis aan dc Leidschevaart, net ver- eenigingsgobouw van de Algemeene Vereen, voor Bloembollencultuur, dat anders nimmei voor niet leden te bezichtigen is. Thans heeft men gelegenheid om dit grootsche vercein- gingsgehouw te leeren kennen. We twijfelen niet of alle bloemenvrienden zullen in de periode van 19—22 Septembe. naar Haarlem gaan en genieten van het dahliafeest in het Krelagehuis. VERDRONKEN. De 29-jarige schipper A. Verspuy, te Go- rinchem in het Merwedekanaal by de Schotdeursche brug tc Arkel van zijn mo- torslhip gevallen, en verdronken. De onge lukkige was gehuwd en vader van twee klei ne kinderen. KIND VERDRONKEN. Maandagmiddag gingen 4 kleine kinderen spelen aan de beek te Hoensboek. 's A'vonds kwamen slechts drie thuis, het vierde, het 4-jarig jongetje van de familie van Cruch- ten bleef zoek. Ten einde raad werd de beek afgedregd en daaruit werd het lykje van den zoekge raakte opgehaald. Pogingen can d» levens geesten nog op te wekken, waren vruchte loos. Korten tyd geleden heeft dezelfde familie door een auto-ongluk nog een ander kind verloren. MOTOR-ONGEVAL# Maandagmiddag is een heer, die met zijn motorrijwiel uit de Kalfjeslaan komende, den Amstelveensohenweg te Nieuwer-Amstel op reed door een verkeerde st uurwending tegen een boom gereden. Hij geraakte hierby met zyn been tusschen den motor en den boom bekneld. Alhoewel hy doorreed op zijn licht beschadigd motorrijwiel kon hij even verder vanwege de pijn in zijn been niet meer door rijden. Een geneesheer constateerde ernstige beenbreuk. TEGEN EEN AUTO GEREDEN. De 17-jarige B- kwam Maandagavond per rijwiel met flinke vaart de Rosendaalsche- straat te Arnhem uitrijden. Ter hoogte de Tedinestraat kwam hem een auto tege moet, die daar voor een langs het trottoir staanden handwagen iets naar links moest uitwijken. De jongen trachtte de auto nog te passeeren. doch blijkbaar was de ruimte te gering. Hy werd tegen den grond geslingerd en door voorbijgangers bewusteloos opgeno men, met een ernstige hoofdwond. Hy werd naar het ziekenhu's vervoerd, alwaar bleek dat hii een ernstige schedelbreuk bekomen had. Een half uur daarna is hy overleden. Voor de Utreclitsche Rechtbank diende gister de zaak tegen twee jongemannen, de 18-jarige W. B. te Amerongen en de 22- jarige landbouwer H. W. te Woudenberg, die verdacht waren van poging tai zware mishandeling op een 19-jarigen iandbou- erszoon te Woudenberg op den Tweeden Pinksterdag van dit jaar. De jongelingschap te Woudenberg had dien dag zich in een café verzameld daar meer gedronken dan goed was. middags was er een vechtpartij geweest tusschen H. W. en den 19-jarigen Sander Bloemendaal. Des avonds zeer laat was H. W., vergezeld van W. B. en van 'n zekeren Termaat, beiden vrienden van hem, gelegen hofstede van Bloemendaal gegaan om daar Sander B. op le wachten. Toen deze aan kwam fietsen, heeft H. hem van de fiets getrokken steek met een mes in het dijbeen en in de borst gegeven. De 18-jarige slager W. B. is van achteren op Bloemendaal toegeloopen en heeft dezen een steek in den rug gege- Bloemendaal heeft uit zelfweer II. W. in de wang gestoken. Verdachte W. B. stond eerst terecht en beweerde zich niets meer te herinneren. Ondanks aandringen van den President, Mr. Triezenberg, zeide hij totaal niets te weten. Het getuigenverhoor. Allereerst werd gehoord Sander Bloemen- daal, die verklaarde, dat des middags door zyn aanranders jongens waren gemo lesteerd uit Nijkerkerveen. Getuige had zich daartegen verzet en den anderen verd. uitgedaagd. Een vechtpartij was ontstaan. Toen get. zich 's avonds laat naar huis zou begeven werd hij door zijn broer ge waarschuwd, dat hem jongens stonden of te wachten. Verder verklaarde getuige aU bovengeschetst. Dr. Cramer, die geneeskundige hulp had verleend, zeide, dat de wonde ernstig was, \y2 c.M. breed en zeer diep, en levensge vaarlijk was geweest. De gemeenteveldwachter van Wouden berg had het mes bij verd. W. B. in beslag genomen. Een vriend van den getuige, die met Bloemendaal was meegefietst, verklaarde, dat hij een schreeuw hoorde, en er toen tusschenkwam en van den verd. H. W. trap tegen den buik kreeg. Getuige heeft niet gezien wie gestoken heeft, muar Ter- maat heeft gezegd, dat de beide verdachten het hebben gedaan. De landbouwer Bloemendaal, vader van den gestoken jongen, verklaarde dat Termaat gezegd heeft, dat beide dachten zijn zoon gestoken hadden. Alsnu werd gehoord de negentienjarige Termaat. De president wees hem op het gewicht m den eed en zeide, dat deze getuiero een llermisselijkste rol in deze zaak nMI Be speeld, Eerst leende deze getuige een mes aan W. B. en reed daarna mee om te zien hoe Bloemendaal gestoken zou worden. Zeg aarheid, anders ga je d® gevongenis in, zoo zegt de President. Getuige Termaat zeide, dat hij niets zien heeft en achter een boom stond. President: Achter den boom is geen ruimte om te staan. I»enk er om, dat ie de waarheid spreekt. Je liegt nu. Dan ga je met je vrienden mee naar het. Huis van Bewaring en zul je daar een celletje apart hebben. irdediger Mr. Maris z.egt, dat ver dachte het toch goed kan hebben en duidt het uit. Getuige stemt het toe, zooals de verdediger de situatie teekent. President: Maar dan moet hij ook gezien hebben wat er gebeurde, want zoo had bij het gezicht op het pad, dat n mr de boer derij van Bloemendaal voert. Zeg nu je gezien hebt. Getuige Termaat: Ik heb niets gezien. President: Wat dan? Heb je dan je oogen dicht gedaan? Ben je opeens blind gewor den? (Met stemverheffing) Die hier komen zullen de waarheid spreken. Anders krij- rechterlijke dwalingen. Zooge naamd rechterlijke dwalingen, maar dal zijn afdwalingen van getuigen. De Griffier schrijft het precies en op we laten er pro- es-verbaal van opmaken. Twee getuigen erklaren, dat je het moet gezien hebben, want dat je vlak naast de verdachten stond. En dan moet je maar zien of je tegen die twee getuigen op kunt. Getuige Termaat houdt vol niets gezien te hebben. Ook ontkent getuige verklaard te hebben, dat de verdachten het gedaan hebben. Tegen den vader van Bloemendaal tegen Van Voorthuizen heeft get. ge- geweest. wijst het verzoek van den verde diger af. De tweede verdachte. -jarige landbouwer H. W., komt daar- .jor. Ook deze verdachte zegt niets te eten. Dezelfde getuigen als in de vorige zaak worden ook in deze zaak gehoord, b" ilve de getuige, die wegens meineed ge resteerd is. Eisch negen maanden. Tegen dezen verdachte requireert de Of- cier negen maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. Wierinza toont de zelfde verbazing als zijn confrère en zegt, dat in deze zaak nog minder het weit.g er. overtuigend bewijs is geleverd dan in de vorige. Want er is maar één getuig1, die verklaard, dat H. W. gestoken heeft en dat s Bloemendaal. Doch één getuige is niet •oldoende voor het wettig bewijs. PI. con cludeert tot vrijspraak en vraagt verd. onmiddellijke invrijheidstelling. De Rechtbank wijst, na bespreking in Raadkamer ook dit verzoek af. Uitspraak in beide zaken Dinsdag 1 Oct n. kwart voor tien. VINGERS AFGEKNELD. Op de kalkzendsteenfabriek Loevesteln t« DE RAMP VAN DE „BARENDRECHT" Men herinnert zich het ernstig ongeluk, dut op 11 Mei van dit jaar het Nederlandsche stoomschip ,-Barendrecht'' trof in de nabij heid van Casablanca. Op ongeveer 6 mijl bui ten de kust ontstond een heftige ontploffing op de stookplaats. De ontploffing maakte vier slachtoffers, nl. de tweede machinist L. Offer man, de derde machinist M. L. Lammer?, de stoker W. Hamer en de tremmer P. de Ridder werden gedood. Heden werd deze zaak onder zocht door den Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam. De kapitein van de „Baren- drecht", de heer Teunis, bevestigde voor den Kaad de feiten zooals deze in de scheepsver- klaring waren opgenomen. Aangezien de stuurboordsketel was schoongemaakt en nog niet onder druk stond was besloten om voor loopig te simmen met den bakboordsketel en den donkey ketel voor de hulpwerktuigen. De donkeyketel werd in het algemeen vrij weinig gebruikt maar bevond zich in goeden staat. Bij onderzoek bleek, dat de ontploffing in den donkeyketel had plaats gehad. Een der des kundigen, die den kapitein een desbetreffen de vraag 6telde, achtte het bezwaarlijk, dat schip dat slechts twee ketels heeft, slechts een ketel aan, dus met 50 percent van zyn stoomproductie zee kiest. Vervolgens werd gehoord de toenmalige erste machinist van de „Barendrecht", de heer v. d. Sande. Deze verklaarde o.a. dat de donkeyketel bij vorige gelegenheden, waarbij hij gestookt werd, geen enkele afwijking vertoonde, terwyl de ketel ook niets bijzonders vertoond had. De machi nist kon zich dan ook thans nog niet verkla- i, hoe de ramp kon zyn veroorzaakt. •1 was den machinist opgevallen, dat de donkeyketcl was uitgevoerd met bouten met kleinere koppen dan de bouten van den hoofd ketel. De machinist had water in den donkey ketel gedaan, teneinde het inwendige te besohermen en had eenige malen den water stand gecontroleerd. Het water kon volgens zyn weten niet vuil of vet zijn geweest. Voor dat de machinist, toen hij in zijn hut de ont ploffing hoorde, in de machinekamer kon bin nendringen, had hy op het dek de toevoer kraan dichtgedraaid. Tenslotte werd gehoord de heer Weber, technisch ambtenaar bij het Stoomwezen, die den ketel van de „Barendrecht"' het laatst had nagezien, in Augustus 192S. De donkey ketel toonde toen een gelijkmatige afname van het binnenwerk en de steenen, maar be vond zich overigens in goeden staat. Hoewel deze getuige zich geen voorstelling van da oorzaak van 'tongeval kon maken, achtte hij 't mogelijk, dat het ketelwater te laag- was af- gespuid. By het aandrukken van de drukbout, kon bij het onderzoek de donkeyketel maxi maal een druk van 10.8 K.G. hebben. Een der leden van den Raad merkt op, dat volgens de rapporten de ketel wel eens een druk van 11 K.G. voerde. De machinist verklaarde ech ter, dat hij zulk een spanning nooit stookte. Eenige leden achtten het een fout, dat de gouvernemeutsringen ontbraken, doch deze toestand bestond reeds, toen deze machinist aan boord van de „Barendrecht" kwam. De waarnemend hoofdinspecteur van de scheep vaart de heer Van 't Haaff, begon met zijn deelneming uit te spreken met de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Hij meende, dat de verantwoordelijke per soon niet voldoende zorg had besteed, aan den toestand der veiligheidskleppen. De oorzaak van het ongeval kan zoowel zijn het stoken van een te hooge spanning als te lage water stand van den donkeyketel, mede veroorzaakt door het niet voldoende afsluiten van de spui- De Raad zal nader uitspraak doen. hebben. Hierna worden de getuigen Bloemendaal en Van Voorthuizen oorgeroepen. Zij u-klaren, dat get. Termaat tot hen gezegd heeft, dat verdachten gestoken hadden. Getuige Termaat blijft bij zijn verklaring. De Officier, die ook van tevoren getuige Termaat reeds gewaarschuwd heeft, voegt hem dan toe: Wat ben je toch een d\\ dat je je in het ongeluk begeeft. Nu denk je, dat je iets heel dappers en edels doet met dezen meineed, maar later komt het berouw. Nu is het nog tijd, nu kun je nog terug. Onder doodsche stilte zegt getuige Ver- maat: Ik heb de waarheid gezegd. Officier: Dan kan ik er ook niets aan doen. Alsnu wordt opgemaakt het proces _aal van de verklaring van getuige Ver- maat, dat door dezen getuige geteekend ordt. De Offivir verzoekt, dat getuige Ten in verzekering zal worden gesteld en deze getuige wordt door de Rijksveldwachters weggeleid en opgesloten, Het getuigenverhoor wordt voortgezet Een kellner van het café, waar het gezel schap vertoefd had, verklaarde, dat ver dachte W. B. een mes had laten zien ei zegd had: We zullen er vanavond nog een uitbeenen. President (tot verdachte): Dat is een sla gersterm. Je bent slager hé? Verdachte antwoord toestemmend. President: En je doet het niet op dieren, maar op menschen, dat uitbeenen. Requisitoir. /ettig en overtuigend rare mishandeling en genisstraf met aftrek LICHAMELIJKE OEFENING WIELRIJDEN Maandag is op de Veluwe het clubkam pioenschap voor Nederland voor wielren ners op den weg verreden. De afstand be droeg 176 K.M. De uitslag was aldus: le (kampioen) Het Zuiden (Eindhoien) aangekomen met de renners j. A. Bock- korn, F. M. J. Waterreus en W. Hansen i.i 5 uur 23 min. 45 sec.; 2e. Olympia (Am sterdam), aangekomen met de renneis R. Brilman, J. v. d. Heyden en L. v. j. Ruit in 5 uur 31 min. 12 sec.; 3e. Excelsior 'Am sterdam), aangekomen met de rennn - li. v. Auricli, P. Nansink en li. J. Pijn in uur 35 min. 54 sec.; 4e. De Kann iocn (Scheveningen), vertrokken en aangek - men met de renners J. Boshoff, L. rl-1 Ron de en J. P. Boshoff in 5 uur 48 min. sec 5e. D.T.S. (Zaandam), aangekomen mot .'e renners J. Cornelisse, P. Kesselaar en .1. Schaft in 5 uur 48 min. 52 sec.; (ie. Spa via. (Don Haag), aangekomen met de •-•nneis J. Wildschut, A. Hees en K. Worries ui 5 uur 51 min. Gedistnnceerd: De Bataaf (Halfweg) als vierde geëindigd met de renners L. Buis. P. Koenen en De Reus in 5 uur 42 min. sec. Opgegeven: De Germaan (Amst .i.-.m en De Pedaalridders (Amersfoort). De Officier achtte - >ewezen poging tot z- ,-roeg een jaar gevar ran preventief. Verdediging. Vuren kwam de arbeider De Granf met een hand bekno'.d tusschen kraan en een schip, w; vingers werden afgekneld. Door twee dokto ren werd de man verbonden, De verdediger Mr Maris zegt verbaasd te zijn, dat de Officier het wettig en over tuigend bewijs geleverd acht. Geen der ge tuigen heeft iets gezien. Men kan wel ver moedens hebben, maar niemand heeft vet- I i?cht' be»«gl"W «l«l» mak.n. PI. concludeert tot vrijspraak en vraagt verd. s onmiddellijke invrijheidstelling. De Rechtbank, na in Raadkamer te zijn Rechtzaken. FAILLISSEMENTEN. 36 Recht-r-c< J A Hliink.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3