£rtted)f Gfrntmitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending6. Bij dagelijksche zending „7^- Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/£ cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaa. No 2848 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1929 ADVERTENTIE!?: Van 1 tot 5 regels J\A7V% Elke regel meer „022^ Ingez. MededeelingeL. van 1—5 regels „2J0 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. J Voor het bevragen aan het bureau 3 wordt berekendƒ0.10 j 1Qe Jaargang !l!«iJiIIBIlimi!lBl.ffliH SOUS In dit nummer bevindt zich ons eiken Maandag verschijnend Bouwblad „Be Bouicwereld' In en Extérieur Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BEVORDERING VAN EIGEN INDUSTRIE De in één week tijd gehouden verga deringen van de Ned. Werkgevers Ver- «eniging te Maastricht en van de Chr. .Werkgevers en Groothandlaars Vereeni- ging te Utrecht, geven stof tot bespre king van meer dan één artikel, de wel vaart van ons land rakende. Het is met groote dankbaarheid, dat kan worden geconstateerd, hoe de wel vaart in ons land zienderoogen toe neemt. Wy willen hiermede niet zeggen, dat dit overal in gelijke mate het geval is. Wij weten zeer goed, dat de land bouw niet zoo hoog gestemd is over de resultaten en ook hoe de tuinbouw hier en daar lijdt aan overproductie, om dit leelijke woord te gebruiken en dit mede een gevolg van den zoo heerlijken zo mer, welke de vruchten in een minimum van tijd heeft rijp gestoofd, maar den prijs meteen, althans verkocht door den producent, aan den lagen kant deed blijven. Maar overigens is er rijke danken- stof. Nederland bleef buiten den oorlog. Niets werd verwoest. Wel werd direct" na den vrede te hoog geleefd en moest' er heel wat afgeschreven worden, maar thans komt heel veel weer voor elkaar, en kan men slechts bewondering hebben voor de durf welke in alle hoeken van de zaken- en handelswereld door onder nemende personen wordt ten toon ge- Spreid. Hiervan gaven de beide genoem de vergaderingen een beeld. Men moge wel eens een enkele maal met recht gesproken kunnen hebben over het zoogenaamde conservatisme der werkgevers, trouwens deze ka raktertrek vindt men bij onze werklie den evenzeer nu het er op aankomt, nieuwe wegen te bewandelen, en onze in aantal zoo sterk stijgende bevolking aan een bestaan te helpen, wordt er rechts en links aangepakt. Dat ons land met zijn dichte bevol king Nederland staat wat dit betreft op de tweede plaats steeds meer op industrie is aangewezen, is zoo lang zamerhand wel tot de meesten doorge drongen. Handel en Scheepvaart behoo- ren ook tot de eerste bromien van wel vaart, maar kunnen nooit aan voldoende handen en hoofden arbeid geven. Gelijk met de ontwikkeling van den landbouw ook het geval is. En jaren zal het nog duren eer de Zuiderzee-provincie ar beidskrachten kan opslorpen. Voor het in het leven roepen en voor de uitbreiding van industrie is echter geld noodig en dit schijnt zoo vaak het teere punt te zijn. De klacht mag met recht geuit worden, dat voor buiten- landsche emissies altijd voldoende geld beschikbaar is. De buitenlander kent onze geldmarkt en maakt gretig ge bruik van de voorliefde te zijnen op zichte betoond door bankier en geld bezitter. Men mag vragen waaraan deze voor keur voor belegging over de grens is te danken. In den loop der jaren is toch meer dan voldoende verspeeld door deze buitenlandsche beleggingen. Schatrijke families zijn er bijna tot den bedelstaf loor gebracht. Indien onze industrie niet mocht wor- len genoemd, zoo was dit nog begrijpe- ijk, maar onze ondernemers vertoonen ille kenmerken die een echte bedrijfs- ïider noodig heeft. En ook onze arbei dersstand richt zich steeds meer in op et werk in fabriek en werkplaats, hoe eer men dit ook overigens moge betreu en. Daarbij bieden onze overzeesche be- ittingen met een bevolking van 50 mil- oen een'eerste klasse afzetgebied. En verigens garandeert onze eeuwenoude andelsondervinding de mogelijkheid an vruchtdragend contact met de ove- ige landen. Van het buitenland mogen wij wel •ens leeren, in de eerste plaats alles te ievorderen wat de eigen landswelvaart .en goede komt. Daarom kan men even loede wereldburger zijn, zelfs wel zijn /oorliefde, indien men deze meent te Iiebben, voor volkomen handelsvrijheid aan den dag leggen. Zie naar Engeland, het klassieke lar.d van den vrijhandel. Koe spant zich daar alles in, om eigen handel en eigen indu strie den voorrang te gevent E?~> hoor den wij nog, hoe invoer van eieren in Engeland vry is, maar elk ei moet ge merkt zijn met den naam van het land waarvan het afkomstig is. Natuurlijk met het gevolg, dat de Engelsche eieren de voorkeur hebben. Er zijn thans voorbeelden genoeg van Nederlandsche industrieën, welke in korten tijd wereldondernemingen wer den, maar natuurlijk, elke industrie heeft dat voorland niet, doch dit is ook niet noodig. Als onze banken en onze geldbeleggers de Nederlandsche ondernemers en ten gevolge daarvan de Nederlandsche wer kersklasse in de gelegenheid stellen, het beste beentje voor te zetten, zoo zal onze industrie er in slagen, haar aandeel te leveren in het venverven van een be staan voor onze zoo snel stijgende be volking, per jaar met meer dan 100.000. Wy lazen pas een zeer goede verdedi ging van den grooten ondernemer Fen- tener van Vlissingen voor de Nederland sche industrie. Ook hij had zoo vaak het argument gehoord der Nederlandsche banken, als zou de Nederlandsche in dustrie maar toevallig zijn ontstaan, door bepaalde omstandigheden of wel door buitengewone eigenschappen van de bedrijfsleiders. De heer van Vlissingen zei hiervan: Ongetwijfeld kan zulks in meerdere en mindere mate van alle industrieën gezegd worden, doch dat. dit. voor Nederlandsche industrieën speciaal zou gelden, ontken ik t'en stelligste. Dit zou immers alleen dan het geval kunnen zijn, indien de nl- gemeene omstandigheden in ons land voor een industrieele ontwikkeling on gunstig waren en de doorsnee-Nederlan der industrieel weinig bruikbaar. En of schoon ik woet, dat zulks ook in bank- kringen veelal werkelijk wordt aangeno men, meen ik, dat wie ervaring heeft op dit gebied, het beslist'kan tegenspreken. De geografische ligging van Nederland, zijn uit.nem.ende goedkoope transport mogelijkheden naar alle richtingen, zijn klimaat en algemeene bodemgesteldheid, zijn ruime kapitaaismarkt,. ziju bevol kingsdichtheid en alsgemeene volksont wikkeling vormen alle gunstige fakto- .ren voor industrieele ontwikkeling en daarbij komt, dat het wetenschappelijk peil van zijn technici, hun doorzettings vermogen en hun betrouwbaarheid, zoo wel als de gelijkmatige aard en het. ver antwoordelijkheidsgevoel van zijn arbei dersbevolking in zeer vele gevallen gun stig afsteken bij die van konkurreerende landen. Deze verdediging behoeft o. i. geen verbetering. We hopen van harte, dat zij begrepen wordt door hen, voor wie zij is uitgesproken. BRIEVEN DIT DE HOOFDSTAD ALLERHANDE Boven dezen brief zet ik den naam van bekend koekje. Niet omdat ik nu van plan ben heel zoetelijk te schrijven, maar wijl een veelheid van onderwerpen is, die ik e\ wil aanroeren, wijl zij in de afgeloopen we het leven van onze stad 'in enger of wijder kring hebben beroerd en ten deele nog eenige golving veroorzaken. Wij denken allereerst aan de wethou derscrisis. Onze vorige brief heeft over dit onderwerp nog al eenige belangstelling gevonden. Niet alleen dat het soc.-aemocia- tisch hoofdorgaan een groot gedeelte van den ir.hcud in zijn kolommen overnam, maar ook in de debatten zelf werd den brief met don naam van den vermoedelijken schrijver ge noemd en met zeker welgevallen geciteerd. Dit alles stemt den briefschrijver tot voor zichtigheid. Hij tracht slechts waar te nemen en het ligt niet in zijn bedoeling politiek te maken. En ook zijn brieven bedoelden nim mer politieke blieven te zijn. Alleen men kan ziek, wanneer men het bruischende leven Van d.i groote stad meeleeft, niet altijd buiten de politiek houden. Nu zitten wij er in onze stad midden ir.. En insiders doelen ons mee, dat zij nog zel den zulke moeilijke kwesties hebben meege maakt. Het ontbreekt niet aan adviezen ge lukkig. Maar niet elk advies is uitvoerbaar. En met scherps!ijpen komt men er niet. Wij hebben eenige hoop, dat uit de crisis een krachtiger college te voorschijn komen zal, dan dat wat niemand betreurt. En wij mo- ger. hopen, dat de positie van de rechterzijde, ock ten opzichte van haar politieke wenschen, door de crisisbranding heen, versterkt wor- Eer. tweede kwestie, die wel niet de heele stad berig houdt, maar die toch een groote greep medeburgers pijnlijk treft, ook mate rieel, is de finantieele moeilijkheid van het 1 geopende C a r 11 o n-h o t e 1. i.seds ging de bouw met groote bezwaren gc-paard. De energieke bouwmeester liet er al zijn geld m zitten, menschen die zich ruimer konden bewegen maakten de zaak af. Met groote feestelijkheden werd het moderne luxueuse hotel geopend, een sieraad voor het stadsdeel, waarin hot werd geplaatst, de var vulling van een groote behoefte, als men sommigen mocht gelooven, die een stad als Amsterdam reeds jaren voelde. En nu is het al mis. Dat wil zeggen, mis voor velen, die him geld in ac zaak hebben gestoken. Als men de verhalen die rondgaan gelooven mag zijn er wel enkelen die er heel niet slecht bij voren en die straks het reuzen- pand voer een zacht prijsje het hunne mogen noemen. Het is ook een ouae geschiedenis die immer n.«uw blijft, fin steeds zullen de handigen indienen en de goedgeloovigen verspelen. En llijd weer zal blijken, dat er niets aan tc x-'n is, want dio zulke affaires opzetten, zorgen wel, dat zij gedekt zijn en dat er formeel niets aan te doen is. Dan zoekt men een zondebok, scheldt 'iie uit op een aandeelhoudersvergadering, tracht, te procedeeren en gooit immer weer goed geld naar kwaad geld. Die rijk wilien worden vallen in verzoekingen en in den strik. Dat zal zoo blijven tot het einde der dagen. Breeder kring interesseert zich voor de zaak KI under en Theunissen, die dezer dagen voor de Amsterdamsche Recht bank wordt behande'd. Omdat nu de zaak hier dient, is ze ook een Leetje een Amsterdam- he zaak geworden. Wij zijn niet bevoogd over de zaak te oor- deelen. Maar wij hebben wel de overtuiging, dat onze Amsterdamsche rechters het uitzoe ken zullen. Wat een verantwoordelijk ambt: handhaving van de gerechtigheid! En het gaat om menscnenlevens! Moge onze rechters daar maar steeds om denken. Wij zijn dankbaar, dat onze rechter lijke macht zoo hoog staat. Natuurlijk zyn het zondige en feilbare menschen. Vergissingen zullen zij maken zoo goed als ieder onzer. Maar hunne vergissingen grijpen, zoo diep m het leven van een mensch, van een gezin, van een familie'in. Wij loopen daar, als wtf met de reenter nooit te maken hadden, zoo licht overheen! V jj denken aan deze ambtsdragers zoo weinig. Toch is dat niet goed. Laat ons gebed ook oprijzen voor dezen die in hoogheid gezeten zijn en dia dag op dag wijsheid van boven noodig hebben. En nu ten slotte, daar is nog een zaak, cio spanning brengt, die vele harten met vrees vervult, dat is het constateeren van enkele gevallen van A1 a-st r i m. Wij hebben in onze stad, onder leiding van den Geneeskundigen Dienst, vele en voortref felijke voorzorgen genomen. Op ruime schaal is gelegenheid gegeven tot revaccinatie. In enkele inrichtingen heeft men bij weigering var. dienstdoend personeel zich te laten va;- cïneeren, ontslag gegeven. En toch komt daar een geval, straks nog een, en de eerste die aangetast wordt is een vrouw, die zich liet revaccineeren. Wij zeggen van de voorzorgsmaatregelen geen kwaad. Wij zijn voor waakzaamheid dankbaar. Wij gelooven, dat ieder die m dat vaccinatie helpen kan, wel doet zich tieze operatie te- onderwerpen. Maar wij zien, en het is voor den Christen gec-n .openbaring, hij leerde het vroeg ver staan: dat God komt, ook met zijn kastij dtnde hand, waar Hij 'wil en wanneer Hij wil. En wij leeren opnieuw onze afhankelijkheid van Hem verstaan. Zoo de Heere de stad niet bewaart, tever geefs waakt de wachter, al heeft hij ook nog zoo goed geoutilleerde Geneeskundige Dienst ton zijn beschikking. Maar ook in zorg en nood weet de Christen zich veilig in de armen en in de. schuts van zijn Hemelschen Vader. Dat maakt toch immer weer ons leven licht. Want die in de schuilplaats des Aller- hoogsten is gezeten, die zal vernachten in ue schaduw des Almachtigen. AREND VAN AM STEL. BINNENLAND. OFFiCIEELE BERICHTEN MONUMENTENZORG. Bij Kon. besluit is bevorderd tot commies bij het Rijksbureau voor de Monumenten zorg: P. Snoep thans adj.-commies bij dat bureau. STATEN-GENERAAL DE SLUITING. Op de gebruikelijke plechtstatige wijze begaf Zaterdagmiddag tegen 3 uur de Minis ter van Binnenlandschc Zaken .Thr. Mr. Ruys de Beerenbrouck zich van het Koninklijk Paleis in het Noordeinde naar het Tweede Kamergebouw, ten einde in naam der Ko ningin de zitting der Staten-Generaal te sluiten. De Minister was gezeten in een gala-hof koets, welke voorafgegaan en gevolgd werd door afdeelingcn huzaren. De kleine stoet nam van Paleis naar Binnenhof den volgen den weg: Noordeinde, Heulstraat, Kneuter dijk en Buitenhof. Bij den ingang van het Kamergebouw werden den Minister door een detachement politietroepen de gebruikelijke militaire eerbewijzen gebracht. Zoo wel bij liet paleis als op het Binnenhof stonden vele kijklustigen. In deze sluitingsbijeenkomst verschenen ditmaal een zoo groot aantal Kamerleden, als we ons niet herinneren er ooit bij deze plechtigheid te hebben gezien. Van de leden der Eerste Kamer waren te genwoordig de heeren: Ossendorp, van der Lande, Hermans, Janssen. Mevr. Pothuis- Smit, Gelderman, Steger, Dobbelmann, Briët, de Savoroin Lohman, de Veer, Pollcma, de Wit, Blomjous, Arntz, Verkouteren, Fransen, Westerdink, de Vos vap Steenwijk (nieuw benoemde voorzitter), Gijselaar, Lindeyer, Haffmans, de Zeeuw, Diepenhorst, Anema, van Embden, Rink, Moltmakcr cn van Lan- scliot. Van de leden der Tweede Kamer wa ren aanwezig dc heeren: Prof. Visscher, Ker sten. Zandt, Krijger, de Wilde, Boon, J. J. C. v. Dijk, Beumer, Tilonus, Engels, v. d. Bilt, Mej. Westerman, Schaper, Aalberse, Joekes, Mevr. de Vries-Bruins. Knottenbelt, van Vuuren. Zijlstra, Heemskerk, Mej. Katz, Duy- maer v. Twist. Hermans, Mevr. van Italie- van Embden, Oud, van Schaik, Bijleveld en Kampschöer. Van dezen zullen in de nieuwe Staten-Ge neraal niet tcrugkeeren de heeren de Wit, Fransen, Lindeyer en Bijleveld. De voorzittersstoel werd voor het laatst ingenomen door den Voorzitter der Eerste Kamer, baron v. Voorst tot Voorst. Deze was gekleed jn het groot tenue van Generaal en drepg het breed lint van het Grootkruis der Ome van den Nederlandschen Leeuw. - Aan zijn rechterhand waren de Griffiers der beide Earners de Staten-Generaal geze- ien, aan zijn I i.ktrhand de Commiezen- Griffier, allen in ambtscostuum. Bij de Com miezen-Griffier was ditmaal weder de Com mies-Griffier der 2e Kamer Mr. Wery as zig, li-.' ongeveer ni-dubaU jaar door ziekte verhinderd is geweest zijn functie waar te nemen. Van vele zijden werd hij met zijn herstel gelukgewcnscht. Toen even voor 3 uur de Minister, in ambtsornaat, binnentrad, voorafgegaan door de leden van dc Commissie van in- en uit- gc'.ricie, v. Embden, de ontwapenaar droeg sierlijk zijn staatsiedegen de Wilde en Mej. Westerman en gevolgd door de leden Fransen, Krijger en Boon verhieven alle aanwezigen zich van hunne zetels, terwijl de Minister naar den Voorzitter, naar rechts en naar linkes een buiging maakte. Staande hoorden zij allen de voorlezing van de korte sluitingsredc aan. Te twee mi nuten over drieën was dit geschied. Hierna verliet de Minister op dezelfde wijze en voorafgegaan en gevolgd, de verga derzaal en was de plechtigheid geëindigd. HOFBERICHT. Z.K.H. de Prins is voornemens bij de re ceptie in de Ridderzaal op Woensdagavond 18 dezer ter gelegenheid van de eerste bij eenkomst van het Comité Consultatif Inter national technique des communications ra- dio-électriques eenige oogenblikken aanwezig te zijn ten einde zijn belangstelling in deze bijeenkomst te tooncn. ONZE MINISTERS MINISTER BECKERS. De Minister van Defensie, de heer Deckers is van verlof teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. EERSTE KAMER AFSCHEID VAN DEN VOORZITTER. Na afloop van de verecnigdc vergadering tot sluiting der zitting heeft de Voorzitter van de Eerste Kamer, de heer J. J. G. baron van'Voorst tot. Voorst in het gebouw dier Kamer afscheid genomen van de Griffiers, de ambtenaren en liet verder personeel der Kamer. Hij bracht woorden van hartelijken dank voor den steun, dien hij gedurende zijn 15-janig voorzitterschap van allen mocht ondervinden en roemde dc wijze, waarop het personeel van hoog tot laag zijn werk zaamheden Verricht. De Griffier, Jlir. Dr. W. A. Bcelaerts van Blokland, bracht namens allen dank voor 's Voorzitters hartelijke woorden. Spr. roem de dc humane behandeling, die iedereen van den scheidenden voorzitter heeft mogen on dervinden en gaf dc verzekering, dat liet personeel dor Kamer een dankbare herin nering aan het voorzitterschap van den heer van Voorst tot Voorst zal bewaren. ARBITRAGE NEDERLAND EN TSJECHO SLOWAKIJE. Lit Genève wordt ons gemeld, dat de hee ren Bencsj en Beclaerts van Blokland, mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Tsjccho Slowakije en Nederland, een verdrag van arbitrage en verzoening hebben onder- teekend. DE POSTVLUCHT NAAR INDIE TE BAGDAD AANGEKOMEN. re'vliegtuig voor Indië is Zondag POSTERIJEN. NIEUWE VERLAGING DER POST- TARIEVEN. De directie der Posterijen overweegt om, zoo mogelijk met ingang van 1 Nov. a. over te gaan tot verlaging van bet port v< brieven tot 20 gram in het binnenlandsch verkeer van TV'ó tot 6 cent, alsmede van het minimum port voor monsters in het binnen landsch verkeer van 5 tot 3 cent. Het is de bedoeling deze verlagingen te vens toe te passen in het verkeer met Ned. Indië, Suriname en Curasao, mits tijdig met de postbesturen van deze gewesten i eenstemming wordt verkregen. Voorts wordt met de Ned. Indische post administratie overleg gepleegd om op nog n&der tc bepalen datum tot eenige laging te geraken \an het port der ggkket- posten, welke met de zeepost naar Nea. Ili- dië worden verzonden. JEUGDHERBERGEN EEN GEBOUW VOOR GOOI- EN EEMLAND Zaterdag a.s, des middags om 4.30 •ordt te Korlenhocf bij Hilversum een jeugdherberg geopend voor Gooi en Eemland De genoodigden vertrekken om 4 uur autobus van het station Hilversum. DE BESTRIJDING VAN DE ALASTRIM r. el. \n aag wordt .du vlucht vCige VOOR VROUWEN EN MEISJES SECRETARESSE DER FEDERATIE VAN CHR. VEREENIGINGEN. De Federatie van Christelijke vereenigin- gen van en voor Vrouwen en Meisjes heeft bëhoemd als secretaresse voor het vereeni- gingswerk onder meisjes en vrouwen in In dië Mejuffrouw C. H. C. Gunning. In deze benoeming heeft dc Federatie de werkwijze gevolgd, die gebruikelijk is in de World's Y. W. C. A„ waarbij aan een land een se cretaresse geschonken wordt, met de voor opgezette bedoeling, dat deze het vergeni- gingswerk daar, zoo spoedig mogelijk ge heel onafhankelijk maakt van het zendende land. Dc World's Y. W. C. A. treedt daarbij als het ware op, als raad van beroep. Mejuffrouw Gunning is in Indië geen on bekende. Eerst heeft zij eenige jaren in dienst van het. Genootschap van In- cn Uit wendige Zending als wijkzuster gearbeid te Weltevreden. Daarna was zij werkzaam te Soekaboemi als directrice van de Opvoedings gestichten voor Jongens en Meisjes. Mejuffrouw Gunning hoopt, na een welbe steed verlof, begin October naar Indië te vertrekken. Den 28en September a.s. zal een samen komst belegd worden, waarop van Mejuffr. Gunning afscheid kan genomen worden. Deze samenkomst zal het karakter dragen van een wijdingsurc. en zal gehouden wor den in de l'apel van het Luthersche Diaco- inginneweg, Amstc«w*ui, des g- 8—4.30 uur. A i - iA/telenden zijn Hartelijk" wel- VACCINATIE EN SANITAIRE MAATREGELEN Ingevolge op ons artikel van Zateraag schrijft ons een ander medicus: De alastrim, waarvan nu wel vaststaat, dat zij behoort tot de groep der gevreesde pok- ziekten, moet worden beschouwd als eene exotische ziekte; d.w.z. als een niet-inlieem- sche ziekte. De besmettelijkheid dezer ziekte is zeer groot Daar we hier te doen hebben met een niet- inheemsche infektie-ziektc, moeten alle krachten worden ir^espannen deze tc vree- zen aandoening radicaal uit te roeien. Daartoe staan, globaal gesproken, twee wegen open. De eene weg is, dat de bevolking onvat baar wordt gemaakt tegen een infektie met het gif van deze ziekte. De andere weg is, dat men zooveel moge lijk alle gevallen dezer ziekte isoleert, op dat de bronnen van infektie voor an>.re le den der maatschappij zooveel mogelijk ver dwijnen. Het doel, onder le genoemd, kan hier be reikt worden door inenten (vaccinatie) met verpakte pokstof (in dit geval koepokstof), Ware dit middel geheel ongevaarlijk, en kon men op deze wijze afdoende beschutting verkrijgen, dan was het 't eenvoudigste dit hulpmiddel zoo intensief mogelijk toe te passen,om langs dezen weg het pokkengif den weg af te snijden steeds geschikten bo dem te vinden om zich bij de menschen voort te planten en in het leven te blijven. Want de ervaring heeft geleerd dat, wan neer een bakterieel gif geen geschikten voe dingsbodem heeft, om zich daarop te hand haven, het „vanzelf" verdwijnt Dit middel is echte r niet ongevaarlijk daar het soms op nog niet opgehelderde wijze ernstige hersensontsteking (encephlli- tis) kan veroorzaken of helpen veroorzaken. Daarom moet het aan de persoonlijke ver antwoordelijkheid van iedereen worden over gelaten, of hij meent in dreigenden epide mie-tijd zich met dit middel te mogen laten behandelen. Gemakkelijk te begrijpen is, dat iemand onder de gegeven omstandigheden soms moeilijk besluiten kan zich zelf of zijne ver wanten op deze wijze te laten behandelen, ook al meent hij dat het niet tegen de wet Gods ingaat van deze vaccinatie gebruik te maken. Bij dezen stand van zaken kan de Over heid niet met dwang de vaccinatie opleggen. Wel kan zij deze aanbevelen, als zijnde één der best bekende middelen om een groote uitbreiding der pokziekte tegen te gaan. Maar dwang mag de overheid hier niet uit oefenen. Heeft dan de Overheid geen roeping hij het optreden van besmettelijke ziekte, die steeds breedere kringen kan gaan bedreigen? Zeer zeker. Die roeping komt in hoofdzaak hierop neer dat de zieken zóó worden geisoleerd, dat zij voor hunne omgeving zoo weinig'mo- gelijk gevaar opleveren. Deze isoleering kan öf in hun óf in een ziekeninrichting geschie den. In vele gevallen zal de isoleering thuis niet goed kunnen geschieden, zoddat soms strenge maatregelen noodig kunnen worden om het gevaar, dat van een bepaald indivi du uitgaat, en dat breede kringen der maat schappij kan bedreigen, te localiseeren. Daar om moet soms de Overheid de macht heb ben deze patiënten in een barak met dwang op te nemen, indien isoleering thuis niet goed geschiedt of kan geschieden. Verder kan de Overheid de personen controleeren, die met een besmetten patient in aanraking zijn geweest, of zij soms ook gevaar voor de omgeving opleveren (contro le der z.g.n. contakten). Soms kan het noo dig zijn deze contakten ook te isoleeren, daar zij de ziekte bij zich kunnen hebben, zonder dat zij dit zich zelf bewust zijn, en daardoor ook gevaar voor liun omgeving kunnen op leveren. In de 3e plaats is het de taak der Overheid al die voorwerpen te zuiveren en 1e ontsmetten, waaraan het gif zich kan heb ben vastgehecht. Vandaar dat een goed in gerichte gemeente van bepaalden omvang een eigen ontsmettingsdienst bezit. Nu is het zeker, dat Rotterdam bedreigd wordt met een infectie-ziekte, die nu nog wel niet heel ernstig is, waar waarvan het niet vast staat, dat zij niet veel ernstiger kan worden. De Overheid kan de vaccinatie als bestrij dingsmiddel niet met dwang toepassen. Toch heeft de Overheid een eigen taak, die zij zoo moet aanwenden, dat het gevaar voor de gemeenschap zooveel mogelijk worde af gewend. Nu is de Overheid in dc uitvoering dezer laatste taak gebonden aan de voorschriften door de landsre'geering voor bepaalde rubrie ken van gevallen gegeven. Deze voorschrif ten zijn nog voor de alastrim min of meer beperkt. Dwang-opnamë bijv. of dwang-iso- leering der lijders mag niet,geschieden. Con trole der contakten vindt niet uitvoerig plaats Uitgebreide huis-desinfektie geschiedt niet. Zou het nu niet op den weg onzer raads- fraktie liggen te onderzoeken, of de andere bestrijdingsmiddelen, die wij genoemd heb ben, voldoende worden gebruikt? De 80-jarige veehouder W. Reitsma te Buitenpost is Donderdagavond door een motorrijder aangereden en met ernstige ver wondingen aan hoofd en zij opgenomen. Hij is aan de gevolgen overleden. Den motor rijder, de heer S. D., uit Achtkarspelen, treft geen schuld. ONGELUK TIJDENS DE MANOEUVRES. Tijdens de militaire manoeuvres in de om geving van Gilze (N.-Br.) viel een paard en kwam terecht op zijn herijder. De man schijnt ernstige inwendige kneuzingen op- geloopëii jtc„hebbefi "W 'ititfé&t n&HtitQ vér- :^t v.. r*.,ï DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS DE GEMEENTERAAD SAAMGEROEPEN. De gemeenteraad van Amsterdam is thans bijeengeroepen op Woensdag 18 September half drie en, zoo noodig, 's avonds half ne gen, ter behandeling van o. a. de benoeming van zes wethouders. NAAR EEN OPLOSSING? 't Loopt nog niet vlot met de oplossing dor crisis. De R.-K. hebben geschreven aan de soc.-dem. maar willen-hun schrijven als ver trouwelijk zien behandeld. De soc.-de/nocra- ten willen zekerheid over een tweetal pun ten, voor zij verder gaan, welke punten we ten wij niet, omdat wij de brieven niet ken nen. Zeker is echter dat een der punten niet is het voorbereidend bijzonder onderwijs, want dit punt is ook genoemd in den brief der Antirevolutionairen, en die brief gaf naar dé verklaring van den voorzitter der soc.-dem. raadsfractie geen moeilijkheden. Het nieuws is nu dat de Christ Histori- schen toch niet meedoen, Ze hebben weder een brief gericht, thans tot dc soc.-dem. frac tie, waarin zij zeggen: „In uw schrijven volgt echter: „overleg in dien zin, dat de door ons gestelde punten slechts tot grondslag zouden kunnen dienen voor een te houden bespreking, zou iu strijd zijn met het hierboven ontwikkelde stand punt," terwijl u ons verder mededeelt, dat u zich ten aanzien der R.K. fraktie omtrent twee punten zekerheid wenscht te verschaf fen, of deze fraktie wel werkelijk uw stand punt aanvaardt, alvorens haar tot een samen spreking uit te noodigen. Uit één en ander konstateeren wij, dat met uwe fraktie slechts over programpunten, door andere frakties te stellen, werkelijk overleg kan worden gepleegd, maar dat uw programpunten geen onderwerp van overleg mogen uitmaken, behoudens voor zooved be treft „onderdeelen" en „niet-essentieele wijzi gingen", waarbij dan nog door u zal worden uitgemaakt, hoever zich deze begrippen uit strekken. Wij blijven daarom van meening, dat uw houding in deze diktatoriaal en onderuokra- tisch is, daar zij een overleg op voet van ge lijkheid tusschen de fraktic het eenig# overleg waaraan o. i. een fraktie, welker le den er prijs op stellen hun zelfstandigheid te behouden, kan deelnemen a priori on mogelijk maakt." Op deze brief is er weer een gevolgd van de zijde der soc-democraten. Of de deur nu dicht zal blijven of weer geopend worden, valt thans nog niet te zeggen. Het schrijven der soc.-democraten is on» onbekend, maar de strekking kan niet andera zijn dan het reeds eerder vermelde. Van den Vrijheidsbond is niets meer gehoord. Of wat er nog over is van de burgerlijk# partijen nog zal trachten tot eenige samen werking te komen, ligt nog in bet duister. Heel sterk zal de toegenegenheid op dit oogenblik niet zijn. Voor wat betreft de andere zijde, de moei lijkheden die er nog waren met de R.-K. fractie schijnen goeddeels ovenvonuen. He denmiddag is een conferentie uitgeschreven en zal getracht worden een accoord te vin dén, of zal blijken dat een oplossing met d# soc.-democraten niet mogelijk is. Indien het laatste mocht gebeuren, dan it het woord weder aan de Christ. Historischen als verwekkers der crisis. Wij hebben ech ter eenige hoop dat men tot overeenstem ming ten aanzien van de hoofdpunten zal kunnen komen. Uit het Sociale Leven» KLEEDIN GINDU STRIE. Het conflict te Almelo bijgelegd* In een Zaterdagmiddag gehouden confe rentie van de directie der N.V. Leeuwarder Textielfabriek te Almelo en de samenwer kende bonden in de kledingindustrie, is in zake het conflict aan de fabriek overeen stemming bereikt. Alle stakers met de ontslagenen zul len heden het werk hervatten. Dit jaar zal voor de beide kerstdagen het loon worden uitgekeerd. Verder zal aan da samenwerkende honden een bedrag worden uitgekeerd voor de ontslagenen, die nog geen werk hebben gevonden. In 1930 zal er een collectief arbeidscontract worden gesloten. In gen vergadering van het personeel is besloten op deze voorwaarden heden (Maan- lag) het werk te hervatten. HET CONFLICT TE ZAANDAM. Partijen tot overeenstemming gekomen. De onderhandelingen tusschen de partijen betrokken bij dc houtstaking te Zaandam, hebben eindelijk geleid tot overeenstemming tusschen wederzijdsche besturen: het resul taat zal door de arbeiders-organisaties he den ter goedkeuring aan haar ledenverga dering worden voorgelegd. In de onderhandelingen is van den kant der werknemers het voorbehoud gemaakt, dat opheffing der staking slechts mogelijk is, indien ook het conflict tusschen de werk geversorganisatie en de bootwerkers-veree- niging „Eensgezindheid" tot oplossing komt terwijl de werkgevers hun toezegging slechts gestand kunnen doen, Indi:n uit rlijk Mam- dag 39 Sept. tv-. Irt v rvat. De staking is op 8 April j.l. uitgebroken, zoodat zij reeds 5^ maand heeft geduurd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1