|lirtiu"f iTriitsiljr (Ëhurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: (Bcschikkingskosten f 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- 6.— „7.— lijksche zending Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2845 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1929 ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regelsƒ1.17% Elke regel meer „0.22% Ingez. MededeclingeL van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 1Qe Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de lot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, ti? nummer bestaat uit TWEE blader? EEN NIEUWE ROOMSCHE KATECHISMUSVERKLARING ui. In het eerste deel (bl. 163 e. v.) be gint de schrijver eenvoudig weer te ge ven hetgeen Mozes, op ingevirig Gods, aangaande de schepping van het heelal en de vorming van al het geschapene in het eerste hoofdstuk van zjjn eerste Boek beschreven heeft: de schepping van hemel en aarde in den beginne 'en de ontwikkeling en vorming, ook wel tweede schepping genoemd, die in zes dagen geschiedde. Wil men echter meent de schrijver den zin der H. Schrift, wat betreft dit scheppingsverhaal goed vatten, dan dient men te letten op het doel, dat de gewijde schrijver voor oogen had. Welk was dan het doel van hem, die het scheppingsverhaal schreef? De Roomsche geleerde meentDe schrijver bedoelde volstrekt niet een wetenschappelijk boek te schrijven over de natuurwetenschappen, maar het volk in den godsdienst te onderwijzen. Mozes wilde zijn volk levendig voor oogen stellen, dat er maar één God is, en dat die ééne God hemel en aarde heeft geschapen. Geheel de schepping is aan den mensch onderworpen, maar de mensch zelf aaii God, zijn Schepper. D,aarom spreekt Mozes over de natuur verschijnselen niet in de taal der geleer den, maar in de taal zijner tijdgenoo- ten, als gewoon mensch in gewone schentaal (zooals ook de sterrei gen in hun gewone gesprekken van der. opgang en ondergang der zon spreken). Daarom spreekt Mozes over de dingen niet altijd gelijk zij in werkelijkheid zijn, maar dikwijls gelijk zij zich aan ile zintuigen van den gewonen mensch voordoen. In dezen zin noemt Mozes terecht de zon en de maan de twee groote lichten, en geeft hij aan de sterren slechts een bescheiden plaatsje, al zijn dan ook som mige veel grooter dan de zon en alle millioen malen grooter dan de maan. Om diezelfde reden mag Mozes eerst van de vorming der aarde spreken, en pas later van de zon, omdat zij, eerst na het verdwijnen der zware nevelen, die de jeugdige aarde omhulden, deze met haar volle licht kon bestralen. Mozes schreef geen wetenschappelijk boek over.de natuurwetenschappen, er. daarom stelt hij zich tevreden, het scheppingswerk in weinige groote trek ken uit te beelden. Hieruit volgt, datjnen in het verhaal van Mozes niet met angstvallige juist heid de tijdsorde vindt afgebakend, waarin planten en dieren op aarde ver schenen! De aardkunde leert intusschen, dat het tijdperk van den reusachtigen plantengroei aan het tijdperk der groo te land- en waterdieren voorafging. Merkwaardig is ook hetgeen de schrijver oordeelt over de zes schep pingsdagen: „Mozes zegt, dat de wereld in zes dagen geschapen is, maar daaruit volgt niet, dat Mozes in tegenspraak is met de aardkunde, die leert, dat de ver schillende aardlagen met haar overblijf selen van planten en dieren bewijzen, dat de aarde duizenden jaren moet be staan hebben, vóórdat zij in haar tegen- woordigen toestand kwam. Maar wat beteekenen dan de zes scheppingsdagen van Mozes? Bij de beantwoording van de vraag: „Wat moeten wij verstaan door de ingeving van den Heiligen Geest" was reeds in 't al gemeen als regel aangegeven, dat moet on derzocht worden welke de gedachte, de mea ning, de zin is die de gewijde schrijver, en derhalve ook God, wiens werktuig hij is, wil uitdrukken. Wil de bijbelschrijver een ge schiedkundige waarheid neerschrijven, b.v. de overstrooming der aarde door den zond vloed, dan moet dit ook als een werkelijk gebeurd feit geloofd worden. Spreekt hij over natuur- of sterrenkunde, enz., niet om op dat gebied gelijk een vak- leeraar, iets te onderwijzen, maar volgens de opvatting en spreekwijze zijner hijbclgenoo- tcn, dan moet dit ook in denzelfden geest worden opgevat. Zoo ontkent de H. Schrift door hare gezegden over liet ondergaan der zon geenszins de omwenteling der aarde. (I bl. 60). De Roomsche schrijver eindigtmet eenwij weten 't niet zeker „Het zij genoeg hier op te merken, dat de schriftuurverklaarders het niet eens zjjn omtrent den zin van het schep pingsverhaal, maar dat ook de natuur wetenschap zich nog altjjd met min of meer waarschijnlijke hypothesen om trent de ontwikkeling der wereld en de vorming der aardkorst behelpen moet; en dat zij, zelfs in haar onderzoek naai de opeenvolging van planten en dieren, op geen volkomen zekere uitkomsten roemen mag" (1 bl. 167). Wèl houdt hij een bepaalde oplossing voor de meest waarschijnlijke. Deze: Op populaire wijze stelde Mo zes God voor als een werkman, die zes weekdagen arbeidt en den zevenden dag rust (tegelijkertijd bekrachtigde hij zoodoende het gebod der Sabbatsrust door het goddelijk voorbeeld). Over die zes werkdagen verdeelde Mozes nu kunstmatig het scheppings werk, evenals de Evangelisten het leven van Christus niet verhalen in chronolo gische volgorde, maar indeelen in grue- pen, die volgens haar inhoud bijeenpas- sen. Al onthoudt de schrijver zich van een definitieve uitspraak, toch vonden we in zijn boek veelzeggende verondeistel lingen als deze: „wel wijzen vele teeke nen er op, dat de duur van het ontwik kelingsproces bij het worden van den onmetelijken wereldbouw mülioenen jaren (cursiveering van mij) geduurd heeft." En elders: „zoo leidt Stein uit het uraanloodgehalte der oudste rotsen met grooteiwaarschijnlijkheid (ik cursiveei 1 af, dat de aarde reeds omtrent ander half milliard jaren oud is." Morgen hopen we het slotartikel te plaatsen. K. OFFiCIEZLE BERICHTEN VREEMDE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de ordetce- kenen van Commandeur 2e klasse in de Orde van liet Zwaard aan den gepensionneerden generaal-majoor-titulair der cavalerie G. J. Maris. BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is aan R. J. M. M. A. graaf de Geloes, op zijn verzoek, met ingang van 15 September 1929, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Kysden,.mcl dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in zijn betrekking bewezen. EESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Slaatscrt. na 177 wordt medegedeeld een opgaven van het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten (bedoeld in de wet van 4 December 1872, Staatsblad 135, zooals deze gewijzigd is laatstelijk bij de wel van 11 Februari 1928, Staatsblad 29), over de week van 1 tot en met 7 September 1929. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Tweede Kamerlid J. ter Taan heeft den minister van Financiën gevraagd: 1. Is het juist, dat met ingang van 1 Sep tember 1.1. iie kommiezen bij 's Rijks belas tingen W. Brink en J. Ivoetze, respectievelijk geplaatst te Nieuwe Schans en te Wedde inspectie Winschoten verplaatst zijn naar Sellingen? 2. Is het juist, dat als motief voor deze ver plaatsingen heeft gegolden, dat de in vraag 1 genoemde ambtenaren in hun vrijen tijd met steunlijsten hebben gewerkt voor de stakende landarbeiders in Oostelijk Gronin gen en dat zij op deze lijsten teekenden, dat zij verkiezingsmanifesten hebben uitgereikt en deel hebben genomen aan een 1 Mei feest en voorts dat zij lid waren van een arbci- derszangverecniging en van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling? 3. Indien de bovenstaande vragen bevesti gend moeten worden beantwoord, hebben deze verplaatsingen dan de instemming van den minister? Zoo neen, is de minister dan bereid deze verplaatsingen ongedaan te ma ken? Door den heer Braat zijn aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat de Ne- derlandsche landbouw reeds nu en nog meer in de toekomst, onberekenbare schade zal ondervinden van het dumpingssysteem, dat de Duitsche Regccring toepast door den in voer van liaar overtollige granen, in dit ge val enorme kwantums haver, welke gra nen hier te lande worden ingevoerd en ver handeld tegen een prijs voor dergelijke kwa liteit ver heneden den wereklprijs en den prijs, waarvoor de Ncdcrlandsche landbou wer deze producten kan verknopen daar de kostprijs van verbouwing en landbuur hier van meer zullen bedragen? Is het den Minister bekend, dat de Duit sche Regeering dit den Duitschcn landbou wer mogelijk maakt door dezen uitvoer met zes Mark per 100 K.G. te steunen en zoo doende elke concurrentie onmogelijk maakt, zoodat genoemde dumpingspolitiek den Ne- derlandschen landbouw zal doen ondergaan, wat een terugslag zal geven op den Neder- landschen handel in het algemeen met zijn funeste gevolgen? Welke maatregelen denkt de Minister te nemen tot bescherming van onzen eigen landbouw? NOG EEN VRAAG VAN DEN HEER BRAAT Dc toegangswegen tot de brug bij Spijkenisse Door den heer Braat zijn aan den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Is het den Minister bekend, dat de toe gangswegen tot de brug over dc Maas Spijkenisse, welke door het Rijk moeten derhouden worden, reeds sedert eenige maanden in zeer slechten toestand verkee- ren? Is de Minister bereid, mede te deelen, waarom dit onderhoud zoo slecht geschiedt, wat de redenen zijn van dit laten verval len en of wij een beteren onderhoudstijd tegemoet gaan? KOMT TROTZKI NAAR NEDERLAND? DE HEER ALBARDA STELT VRAGEN. gesteld: 1. Zijn de Ministers bereid mede te dee- "•n. of ook aan de Ne erlandsche Regee ■mg rechtstreeksch >f middellijk, dc vraag gesteld is, wel kc beslissing zij zou nemen op een even tueel verzoek van 'en voormali gen 'ussischen volks- ïmmissaris Trotzky ■m hier te lande te worden toegelaten, Trotzky voor een verblijf tot herstel van gezondheid? 2. Indien een vraag, zooals sub 1 is bedoeld aan de Regeering is gesteld, willen de Minis ters clan mededeelen, welk antwoord daarop is gegeven? 3. A Is het antwoord op de vraag, sub 1 be doeld, niet toestemmend heeft geluid, willen de Ministers clan de overwegingen mededee len, dit tot dat antwoord hebben geleid? DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS DE RAADSVERGADERING UITGESTELD. De Raadsvergadering, welke gistermiddag .ou worden gehouden tot benoeming van zes wethouders, is uitgesteld, daar men nog tot overeenstemming is gekomen. EERSTE KAMER Tot voorzitter van de Eerste Kamer is voor dc zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September is benoemd, Mr. W. L. Baron de Vos van Stcenwijk. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DELFT EN OMSTREKEN Tn de gister gehouden openbare zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en Omstreken heeft de voorzitter. Ir. P. L. Dubourcq medegedeeld, dat hij tot zijn leedwezen genoodzaakt was het voor zitterschap der Kamer neer te leggen, zulks in verhand met de verandering van zijn werkkring. Alvorens afscheid "te nemen, wilde Spr. wachten tot na afloop van de ver kiezing van de Kamer, die in October as plaats hoeft. De voorzitter dee'de mede, dat de Kamer als liaar meening heeft uitgesproken, dat met de verbetering van de Hoornbrug niet mag worden gewacht totdat de nieuwe ver keersweg Ro'.terdam's-Gravenhage gereed zou zijn. De toestand is thans ter plaatse van rlien aard, dat zoo spoedig mogelijk tot den houw eoncr nieuwe brug moet worden overgegaan. Ten aanzien van verdere belangrijke vër- keersvrnagstukken lipeft rle Kamer overleg gepleegd met de zusterkamefs te Rotter- 1m. 's-Gravenhage en Vlaardingen. De Kamer richtte met medewerking van dc grootindustrie te Delft on de Juto een stand in, welke een overzicht gaf van de hoteekenis der industrie voor Delft. Het dagelijksrh bestuur heeft zich tot ver schillende autoriteiten gewend inzake een weg van De'ft naar Wateringen. Op verzoek van den voorzilter deelde de heer A. C. van Bokhoven een en ander me de nopens het door hem bezochte congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond, ge houden te Enschedé op 20, 21 en 22 Aug. j l Op dit congres waren meer in 't bijzonder behandeld de vraagstukken aangaande de huisindustrie en de distributie. Spr. deelde voorts mede. dat het analytisch verslag van lit congres binnenkort zal verschijnen ener alsdan een overzichtelijk geheel zal zijn van vele voor den Middenstand belangrijke agstukken welke daar worden behan delrl. De Kamer ging vervolgens in comité. DE VÜSS1NGSCHE HAVEN Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 25 Juli 1919 tot verbe tering van de haven te Vlissingcn. De gemeente Vlissingcn heeft.meermalen aangedrongen op het vergronten van de diepte tot 12 m. onder N.A.P. Bij de uitvoe- ing zou die rliejite in de eerste plaats kun nen worden aangebracht in dat gedeelte van rle haven, dat e: legen is tegenover en ten zuiden van den kaaimuur. Het gedeelte be noorden daarvan zou voorloopig op een diep te van 8.50 m. kunnen worden gehouden. De provincie Zeeland en de gemeente Vlïs- ingen hebben zich bereid verklaard in de op f 105.000 geraamde kosten bij te dragen op denzeifden voet als thans het geval is in cle kosten van het geheele werk, de pro vincie dus 1/9, de gemeente 2^9. DE GEREGELDE LUCHTPOST DIENST OP IND1E GEOPEND DE P H A E Z VANMORGEN VERTROKKEN Hedenmorgen te half zeven is het eerste vliegtuig van de reeks die den geregeldeu luchtppostdienst tusschen Nederland en Nedrlandsch Indië zal onderhouden, de P.H.A.E.Z., van Schiphol naar Indio ver trokken. Om kwart voor zes komt de bemanning bij het toestel. Onder algemecne belangstel ling worden de postzakken ingelacen, on geveer 145 K.G. mail. Kort voor 6 uur ver zamelden de aanwezgien zich bij het toe stel. Aanwezig zijn o.a. de heer Ir. Damrne, directeur'generaal der posterijen, d9 heer Van Beers, directeur van het postkantoor te Amsterdam, de heer Plesman, directeur der K. L. M. Het eerst sprak Ir. Damme, die de be manning, bestaande uit de vliegers Smir noff en Beekman en den mecanicien Yee- nendaal een goede reis toewenschtï. Namens den raad van beheer van Je K.L.M. neemt de voorzitter, de heer Wurf- bain, afscheid van de vliegers. Om zes minuten voor half zeven stapt de bemanning het Fokkervliegtuig in. De mo toren draaien, en na éénmaal over het veld gecirkeld te hebben, verdwijnt de P.H.A.E.Z. in Oostelijke richting. Hedenmiddag zal zij te Boedapest aan komen. VON SWEDENBORG EN DIENS VISI0NNAIRE GAVE CHR. MILITAIR TEHUIS TE LEIDEN HERDENKING 65-JARIG BESTAAN Donderdag 19 September a.s. hoopt het Bestuur van bovengenoemd Tehuis met be zoekers, oud-bczoekens, en verdere belangstel lenden te herdenken, dat vóór 05 jaren de Tehuisarbeid in Leiden werd aangevangen tot heden mocht worden voortgezet. Aan den avond van dien dag is daartoe eene ver gadering belegd in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat (aanvang 8 uur). Degenen, die met den Tehuisarbeid hebben kennis gemaakt, weten welk een gezegende vloed hiervan is uitgegaan. Honderden ngc mannen, die hun dienstplicht moesten rvullen en hiervoor de ouderlijke woning moesten verlaten, hebben in het Tehuis voor Militairen een tijdelijke, vriendelijke, woning teruggevonden. Onder de oud-bezoekers van het Tehuis is thans een actie gaande, om op den a.s. jubi leumavond gezamenlijk van hunne dankbaar heid jegens dat tehuis te doon blijken. Allen die daaraan willen medewerken, kunnen hunne giften afdragen of opzenden aan den hiertoe aangewezen penniningmeesier, den heer J. de Moed, Rijn en Schiekade No. iiii te Leiden, postrekening No. 1520S9. Voor Rot terdam en omstreken kunnen de giften ook worden afgedragen aan den heer A. v. d. Nadort, Mathenesscrstraat No. 8a, telefoon 333S9, alwaar desgewenscht nadere inlichtin gen kunnen worden verkregen. DE ALASTRIM Te Almelo zijn eenige van Alastrim ver dachte ziektegevallen geconstateerd, welke echter door den Inspecteur der Volksgezond heid niet als zoodanig worden beschouwd. Twee patiënten zijn evenwel in de Kin derbewaarplaats aan het Kolkpad, die tot barak is ingericht opgenomen. Dop/ den Geneeskundigen Dienst zijn Dins dag te Amsterdam drie verdachte gevallen van alastrim opgespoord. Thans is gebleken dat het in twee gevallen geen alastrim be treft, terwijl liet derde geval, een dame in W"4"rgraafsmeer betreffend, nog dubieus is. MR. D. R. OKMA DE BEGRAFENIS TE LEEUWARDEN Gistermiddag heeft te Leeuwarden onder groote belangstelling de begrafenis plaats gs- wijlen mr. D. R. Okma, in leven kan tonrechter en oud-voorzitter van den Raad an Arbeid aldaar. O.m. waren aanwezig ta! an rechterlijke autoriteiten, het personeel vaq het Gereformeerd Gymnasium en van den Raad van Arbeid.. Aan de groeve werd allereerst het woord woerd door den w ijkpredikant van de fami- 2 Olcma, Ds. S -W. Bos. Spr zeide dat de rust het kenmerk van den overledene geweest die gebonden was aan het Woord" Gods, dat hij liefhad. Namens het curatorium van het Geref. Gymnasium voerde Dr. H. R. Ger- brandy het woord. Spr. teekende den overle dene als een scherpzinnige geest met een zachtmoedig hart. Ds. L. J. Kreyt richtte als persoonlijk vriend van den overledene woorden van troost tot de familie. Tenslotte werd gezongen Ps. 68 vers 2, waarna de droeve plechtigheid beëindigd werd. Rede van Dr. A. Kuyper Jr. voor de Vereen, tot Chr. verzorging van Zenuwlijders Varidaag had in hotel „Figi" te Zeist de algemeene vergadering der Vereeniging tot Christelijke verzorging van Zenuwlijders Nederland plaats. In de morgenvergadering worden de ge wone verslagen uitgebracht en had de ver kiezing van bestuurleden plaats. In de middagvergadering hield D r. A. Kuyper Jr., van Rotterdam, een rede Spr. wil le iets meedeelen over den per soon en het leven van Von Swedcnborg, 2e luisteren naar wat Von Swedenborg zag en hoorde, en op grond daarvan leerde, 3e. Dr. A. KUYPER Jr. de vraag beantwoorden hoe wij hierover hebben te denken. I. Geboren 1688 te Stockholm in een vroom gezin, zijn vader was bisschop van Skara, ontving Von Swedenborg een voortreffelijke opvoeding, studeerde le Upsala en bezocht verschillende hoogescholen in Duitschland, Nederland en Engeland. Door Karei XII werd hij benoemd tot Raad in het college van bergwerken, en sqhrijft over Wis- cn Natuurkunde, en verwerft zulk een roeni, dat Upsala hem een piofessoraat aanbiedt, en velerlei eerbetoon hem te beurt valt. Hij ontwikkelde zich zeer -universeel en beoefen de onderscheiden wetnischupjien. Van jongs af had hij een mystieken aanleg, las theoso- phische hoeken en hield de theologische studie aan. In het jaar T.43 ontvangt hij, naar hij mededeelde, een goddelijke roe ping, hij ziet God, wordt ingeleid in dc geestenwereld, en onderhoudt zich met en gelen en duivelen. De verborgen zin van liet Woord was verloren gegaan, en die werd hem geopenbaard. Hij is ge roepen den verborgen zin van het Woord te prediken, waardoor de nieuwe hemel op aarde komt in de kerk van het Nieuwe Jeruzalem. Hij sterft 1772 in den ouderdom van 85 jaar, en zijn volgelingen hebben die kerk gesticht. II. Von Swedenborg beweerde visionnaire gave te bezitten, de geestelijke wereld te zien en met engelen en geesten te spreken. Op grond van al die openharingen leerde hij dat er een zichtbare en onzichtbare wereld was, en dat er tusschen deze twee analogie, correspondenties of overeenstemmingen ge vorulen worden. De dingen zijn in de gees telijke wereld evenals in de stoffelijke we reld, maar fijner een volkomener. Dit is een van de hoofdstellingen in zijn boeken. Zijn leer komt in het kort hierop neer, dat de Heilige Schrift Gods Woord is, maar niet alleen letterlijk, doch ook geestelijk en hcmelsch verstaan moet worden. Van het N. Testament aanvaardde hij al leen de vier Evangeliën en de Openbaring van Johannes. Dit laatste boek is door hern bijzonder geliefd. De Dricëenheid bestrijdt hij als Tritheïsme. F.r is één God, die in Christus een menschelijk lichaam aanneemt en de van Hem uitgaande kracht is de Heilige Geest. De satisfactie-leer wordt met groote bs- s'istheid door hem verworpen, er is van borgtochtelijk lijden ter voldoening van onze schuld geen sprake. Chris:us kwam alleen om door Zijn kracht ons te verlossen van de macht der hel. De leer der uitverkiezing acht hij een fa tale leugen. Hij heeft gezien in de geesten wereld dat Calvijn in de diepe put is weg gezonken, omdat hij de ui'tverkiozing leerde. De mensch is volkomen vrij in zijn wils- keuze tusschen goed en kwaad. De dood is geen straf voor de zonde, maar een afleggen voor eeuwig van het stoffelijk lichaam. Na het sterven komen de zielen in een tus- schenplaats tusschen hel en hfmel, in „de wereld der geeslen" en daar wordt over hun Later lot beslist. De engelen en geesten zijn de zielen der afgestorvenen. Een laatste oordcel op den jongsten dag is er niet, want het algemeen oordeel is ge komen met den ondergang der oude kern, om plaats te maken voor de kerk van het Nieuwe Jeruzalem en het persoonlijk oor deel begint na het sterven. De wederkomst van Christus is niet een persoonlijk wederkomen van Christus, maar een komen in geest en kracht om den ver borgen zin van het Woord bekend te ma ken en de kerk van het Nieuwe Jeruzalem op aarde te hrengen. III. Von Swedenborg is mysticus, theosoof en spiritist. Rcteekenis heeft hij voor allen die matcria'ist zijn. tn de handhaving van de geestelijke wereld. Hij had bijzondere visionnaire gaven, zoo als blijkt uit het feit, dat hij in 1759 te Gu tenberg den brand te S'ockholm zag. waar van men eerst dagen later hoorde. Over zijn verkeer met de gces'en en en gelen moet gedacht worden als over hei Spiritisme, ondanks het protest van de Swe- denborgianen, met name van den heer G Barger. De visionnaire gave behoort tot het ter rein van het occulte leven. Er zijn ziels krachten hij sommigvn werkzaam, zona s blijkt in clairvoyance, telepathie, snmnam- >me, waarvan wij nog te weinig weten Maar het Spin's isme is in Gods Woord ab soluut veroordeeld. Hier weiken leugen en bedrog, want bijna al wat Von Swedenborg uit de geestenwereld vernam is vierkant ir. strijd met Gods Woord. Ook voor de Sweden.borgïanen geldt; T-it de Wet en de Getuigenis, indien niet naar dit Woord, zij zullen geen dageraad heb beiu INGEZONDEN MEDEDEELING. NED. HERV. (GEREF.) PREDIKANTEN VERGADERING TE UTRECHT HET OPENINGSWOORD VAN DS. TJALMA Te Utrecht werd he<ien de Hervormd® (Geref.) Predikantenvergadering gehouden. D r. G. T j a i m a, predikant der Ned. Hcrv. Gemeente te Veen, sprak, na de opening met het zingen van Psalm 118 11 cn gebed het Openingswoord. Spr. handelde daarbij over 1 Cor. 3 11— 15 en wees op de verdeeldheid in de Gemeen te van Corinthe: aanhangers onderscheiden lijk van Paulus, Apollos, Cefas en Christus. Maar 't was Paulus die plantte. Apo los die natmaakte en Christus Die den wasdom gaf. Gods medearbeiders, aldus Spr., waren zi|, d.w.z. in Gods werk opgenomen, en dienten gevolge werkzaam. Geen synergistcn, die 't werk met God deelden, znodat ieder een af zonderlijk deel verrichtte. God een deel, Paulus een deel en Apollos een deel. Van God ging het gehee'e werk uit; in Ziinhaml rustte hun hand: in God deden zij hun werk, waarin Hij hen ingezet had en waartoe Hij! hen bekwaamde. In Zijn gemeenschap voe ren zij het uit; door God wordt het hun toe gerekend alsof het in henzelvcn zijn oor sprong had, wat Hij hen doet doen, cn da geloovigen in Corinthe hadden het als zoo danig te erkennen. Zoo is de Gemeente Gods akkerwerk cn Gods gebouw. Naar de genade Gods, hem gegeven, had Paulus als een wijs bouw meester het fundament gelegd. Nu bouwde een ander daarop: Apollos eerst, later volg den weer anderen. De Apostel was daar niet steeds sn leefde ook niet altijd. Daarom het woord: Een iegelijk ziet toe hoe hij daarop houwt. Want niemand kan een an der fundamant leggen dan hetgeen gelegd is, dat is Jezus, de Christus. Met dien naam ging Paulus de wereld door. Door de kracht van dien Naam werd de Gemeente van Co rinthe en de gansche Kerk gesticht. Dat Woord is tevens tot een getuigenis voor ieder die beproef! een ander fundament te leggen, dat hij niets zal uitrichten. De Apostel verbiedt niet, op dat fundament to bouwen, maar roept wel een halt toe, om eerst de deugdelijkheid van hol materiaal na te gaan. Hij noemt twee soorten: goud, zilver en edelgesteenten; stukken hout. hooi en stoppelen of riet. Eerst noemt hij edele metalen en steenen, welke bij dal kostbaar fundament, Jezus de Christus, wel passen; dan stukken hout, hooi en stoppelen, welke mot dat kostbare fundament niet overeen komen. Die kostbare dingen bezitten wij van ons- •lvcn niet; de andere heeft ieder voor het oprapen. Die tweeërlei soorten verschillen niet en kel in waarde, maar ook in hoedanigheid, en de hoedanigheid van het werk komt een maal op de proef: daar gaat over alle werk licht op, en over alle werk gaat een gericht. Hier voorloopig, en dat wordt bevestigd in het eindgericht. in den dag van Christus. Alle werk komt in het vuur. Blijft het, door staat het de proef, dan zal de werkmeester loon ontvangen: wordt daaren'egen het werk verbrand, dan lijdt de werker schade, al za'. hijzelf behouden worden, indien er eenige gemeenschap is met dat zoo weinig geachte fundament, doch alzoo als door vuur. Wat bedoelt de Apostel met dal goud. dat zilver en die edelgesteenten? Goud duidt in de Heilige Schrift de heiligheid aan. Op de gouden vonrhoofdsplaat van Aiiron stond ge graveerd: De hei'dgheid des Hoeren (F.x. 28 vers 35). We vinden dat aangewend in den tempel, en de straat van het nieuwe Jeru salem is van zuiver goud evenals de stad. Zilver spreekt van vastheid. Van dat edele me'aal waren de 40 voeten onder de horde ren in -den Tabernakel, en de twee zilveren trompetten, waarmee de verzoening in volle kracht luide verkondigd werd. (F.x. 20 19 en Num. 10 110). Edelgesteenten wijzen op de heerlijkheid der nieuwe schepping in Christus, ge'ijk zij ook in de eerste schep ping heerlijkheid vertoonden. Die vinden wo 'n het land van I-Iavila, op den horsftlnp an den Hoogepriester en in het nieuw? Je- usalem als een vollen zegen der heerlijk heid. (Gen. 2 12. Ev. 28 9 v.v. en Openh. 21 19 v.v.). Daarom lezen we in Openh. 3 18: Ik raad U dal gij van mij koopt, goud, beproefd komend uit het vuur, dat dc proef doorstaan heeft, en vuurvast is. Gods heiligheid, de heiligheid van Jezus, de Chrislus, de heiligheid dor Gemeente en der gansche Kerk, hebben wij dus in a'Ie schuchterheid te ontzien; niet op dat fun dament te bouwen uit het ome, want dan komen we mot de scherpec zijde van Go.ls vuur, Gods heiligheid, in aanraking en he komen we brandwonden, maar Ie leven uit do verlossing van Christus, dan is Zijn hei ligheid onze roem. Uit Ocst-lndie. PASAR GANDIR GESLOTEN. BATAVIA, 10 September. fAneta). De isar Gandir, die 28 Augustus geopend erd, is gisteravond pesloren met een groot feestmaal, waaraan een 15-tal gasten aan zaten. Tafelpresident was de burgcmeesKr tnf. Meyroos. Het aantal beta lende bezoekers van de Pasar Ganlir in 1929 heeft 500.167 bedragen. ERNSTIGE VERDENKING. KEBOEMFN, 10 September. (Aneta). Tegen de ontslagen dame van de huishouding van den heer Merland, agent van dc Electric'tei;-maat schappij die op 6 dezer onder verdacht

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1