|tiranif j&ï1 ïisrljr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. abonnement: t»er kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke* lijksche zending 6.— 7. Bi] dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzondei lijk verkrijgbaar No 2844 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisso. Postbox 20 Postgiro 53936 WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 r 1.17*1 Elke regel meer „0.22Vi Ingez Mededei lingeu van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, Dit üestaat uit DRIE bladen EEN NIEUWE ROOMSCHE KATECK1SMUSVERKLARING 11. Hoog wordt natuurlijk in Potter werk opgegeven van de eenheid der Roomsche Kerk en daartegenover scherp in het licht gesteld de verwar ring en verdeeldheid in het Protes tantisme. Triomfantelijk klinkt u in de ooren: „De Katholieke Kerk, zy alleen, heeft altijd en overal één en dezelfde leer, de zelfde Sacramenten en één en hetzelfde opperhoofd. Er zijn omtrent 320 mil- lioen Katholieken in meer dan 1000 bis dommen en vikariaten over geheel de wereld verspreid. Al die millioenen be lijden hetzelfde geloof, ontvangen de zelfde H. Sacramenten, erkennen het zelfde opperhoofd, den Paus van Rome. Overal waar een Katholiek in den vreemde den drempel eener katholieke kerk overschrijdt, gevoelt hij zich thuis; hij hoort er dezelfde waarheden verkon digen als in zijn parochie; hij ziet er de zelfde altaren, dezelfde beelden." Zie daartegenover dat arme, verdeel de hoopje Protestanten Toch is de eenheid in de Roomsche Kerk te duur gekocht. Een kind, dat aan den stoel gebondc-n is, zal niet vallen en zich bezeer en, maar 't zal ook nooit leeren loopen. Wie het. kind mei vastbindt, 't vrijheid van beweging geeft en 't tot zelfstandig loo pen opvoedt, opent ook de mogelijkheid dat 't weleer.s valt en schrammen krygt. De weg der vrijheid is altijd een vaarlijke weg, want de vrijheid kan bandeloosheid worden. Toch is die weg te verkiezen boven gebondenheid en machteloosheid. Professor Bavinck zegt ergens in zijn „Dogmatiek" 't is een lang citaat, maar om zijn belangrijkheid zij mij de overname hier toegestaan „Onder den schijn eener uitwendige eenheid verbergt zich bij Rome een schier evei groote innerlijke verdeeldheid. Let aan tal ongeloov tgen en onverschilligen is in Roomsche landen niet geringer dan in Prolesvantsche. Reeds vóór de Refor matie had hel ongeloof zich i.i wijde kringen b.v. in Italië verbreid. De Her vorming heeft dit niet te voorschijn ge roepen, maar juist gestuit en Rome zeli tot waakzaamheid en bestrijding opge wekt. Cartesius, de vader van het ra tionalisme, was Roomsch. De Revolutie heeft in Roomsche Janden haar diepste wortelen geschoten en haar wrangste vruchten gedragen. Voorts staat het te bezien, of het aantal partijen, richtin gen en secten, die er telkens optreden, in Rome niet even groot zou zijn als in het "Protestantisme, als Rome niet de macht en den moed jiad, om iedere rich ting door censuur, ban, interdict, des noods door het zwaard te onderdruk ken Welke schaduwzijden de ver deeldheid van het Protestantisme ook heeft, zij bewijst toch ook, dat het reli gieuze leven hier een macht is, die tel kens nieuwe vormen zich schept en bij alle verscheidenheid toch ook weer een diepere eenheid openbaart. En in elk geval, het Protestantisme met zijn ver deeldheid is te verkiezen boven het schrikkelijk bijgeloof, waarin het volk in de Grieksche en in de Roomsche Kerk hoe langer hoe meer wordt ver strikt. Mariadier.st, reliquiënvereering, beeldendienst, heiligenaanbidding ver dringen steeds meer den dienst van den eenigen, waarachtigen God." (1 bl. 510). Hoe staat 't nu volgens Roomsche op vatting met de Protestanten ten opzich te van de eeuwige zaligheid? Zullen zy allen de zaligheid van het eeuwige le ven moeten missen? Men zou 't afleiden uit de leer: „bui ten de Katholieke Kerk geen zaligheid", en uit hetgeen Pius IX in 1854 ver klaard heeft: „dat men volgens het ge loof moet vasthouden, dat niemand bui ten de Apostolische Roomsche Kerk kan zalig worden". De Roomsche Kerk bedoelt hier ech ter mede: wie door eigen schuld buiten de Katholieke Kerk sterven, gaan ver loren. Dus z\j (Protestanten en ongeloo- vigen) die weten, dat de Roomsche Kerk de ware Kerk is, maar toch niet Roomsch worden, omdat het Roomsch- zyn veel offers vraagt, omdat men Gooi de familie verstooten wordt, omdat haen den weg tot eervolle betrekkingen afge sloten ziet, enz. Daar zijn echter ook velen, die te goeder trouw dwalen. Deze zegt Rome gaan om de dwaling niet verloren, want di.j 1 waling is niet zondig. Zij dwalen tonder eigen schuld. Dr. Mulders meent: 't valt niet te be twijfelen, dat er veel andersdenkenden te goeder trouw dwalen. Merkwaardig is zijn uitlating (III bl. 191).,De toe stand van heden is niet de toestand der 16e eeuw, toen onder Katholieken de opstand tegen Rome losbrak (bedoeld is: de Reformatie. K.) Nu zijn de an dersdenkenden reeds van geslacht tot geslacht in de dwaling opgevoedvan de prilste jeugd zijn hun ontelbare vo-ji- oordeelen tegen de Roomsche Kerk a!s zielevoedsel toegereikt en zijn hun als ingegroeid. Bij dit alles komt nog het ergerlijk gedrag van veel Katholieken, dat voor velen een beletsel wordt, in de Roomsche Kérk de ware Kerk te erken nen. (Dit is een merkwaardige uit spraak! K.) In de pauselijke encycliek van 10 Aug. 1863 heet het ook: „Het id*ons en u bekend, dat zij, die geheel buiten hun schuld onzen heiligen godsdienst niet kennen, doch de natuurwet en haar voorsc]iriften, welke door God in aller harten geschreven staan, getrouw on derhouden en bereid zijn aan God te ge hoorzalen, en een eerzaam en deugd zaam leven leiden, met behulp van zijn goddelijk licht en genade,het eeuwig leven kumen verwerven." Uit dt leer van Rome, dat zy dé al leen zalipnakcn de Kérk is volgt nood wendig: Rome duldt geen enkele andere kerk (dit geen kerk is volgens haar,) naast ziek. Hieruit is reeds op te maken, hoe haar verhouding zal wezen ten opzichte van de hereenigingspogingen uit onzen tijd. Natuurlijk is op dit standpunt her- eeniging alleen mogelijk, wanneer alle niet-Roomschen, zoo spoedig als 't maar kan, tot den schoot van de alleenzalig makende moederkerk terugkeeren. Pius XI heeft in zijn encycliek over het nastreven van de ware godsdienst eenheid (192S) dan ook duidelijk ge Eenheid kan slechts bereikt wor den door den terugkeer der afgescheide nen tot de ééne, nooit-uiteengevallen of ondergegane zichtbare Kerk van Chris tus, door haar Stichter op de steenrots, d. i. Petrus gebouwd, en sindsdien al tijd en overal dezelfde gebleven. I Dit is voor Rome een bewijs uit de 11. Schrift, omdat zij de meeste Apocriefe boeken ook tot de geschriften van den Bijbel rekent). Christus nu heeft nooit zijn stem te gen dit Joodsche geloof verheven en ook in de geschriften der Apostelen wordt geen enkel woord tegen het va gevuur gevonden. Hoe is dit roept men uit te ver klaren, vooral van Paulus, die zoo vu rig ijverde tegen alle Joodsche insluip sels 9 Bij, het lezen van de bladzijden over de smarten van het vagevuur kwam tel kens de gedachte bij mij op: hoe heer lijk dat wij van die benauwende leer erlost zijn en gelooven, dat onze in Christus ontslapenen terstond tot Hem, hun Hoofd opgenomen worden. Dat het sterven winst is voor allen, wier leven Christus was. We moeten ons toch de vagevuur- straffen niet gering denken. De zwaarste straf der lijdende zielen is de straf van schade, d. w. z. de tijde lijke berooving der zalige aanschouwing van God. „Gelijk de duif, naar vreemde streken weggevoerd, pijlsnel huiswaarts vliegen wil. zoo wil ook de ziel haar ker ker ontvluchten om op te vliegen naar het Vaderhuis, doch zij wordt weerhou den door de onzichtbare hand van den onverbiddelijken Rechter, en voelt ook haar vlucht belemmerd door drukken de strafschuldigheid. Aaq het dorstig hert gelijk, smacht zij naar de eeuwige Levensbron, maar geen druppel lescht haar dorst. Haa»- liefde brandt van verlangen, den oneindig beminnelijken God in vol le aanschouwing te bezitten, maar haar hart blijft ledig: en de arme ziel, hoe wel niet beroofd van Gods vriendschap, gevoelt toch de verlatenheid van haar duister ballingsoord." (III bl. 297). En bij die „straf van schade" komt nu nog de „straf van gevoel", bestaan de in dc pijn van vuur en andere folte ringen. Het wordt een „onmetelijk" lij den genöema, sommigen meenen zelfs dat de minste vagevuur-pyn de zwaar ste smart van dit leven overtreft. Is 't niet alsof in de Opc u'ing van Johannes staat: Rampzalig zijnde doo- der., van nu aan, want zy gaan de felste pijnen en de grootste smart tegemoet Zeer interessant is *t na te gaan, hoe een Roomsch geleerde van dezen tijd m een boek, dat na goedkeuring van den bisschop gedrukt is, zijn gedachten geett over het bijbelsch scheppingsverhaal en de vraagstukken bespreekt, waarover in Gereformeerde kringen den laatsten tyd zooveel te deen is geweest. Doch daarover in een slotartikel. K. CODE-TELEGRAMMEN 1 oct. as. nieuwe regeling. De nieuwe bepalingen voor dc samenstel ling van de woorden in code-telegrammen treden op 1 Ooctober a.s. in werking. De te legrammen in overeengekomen taal worden dan 'in twee categoriëiï ingedeeld, namelijk telegrammen van categorie A, d. z. tele grammen, die codewoorden bevatten niet langer dan 10 letters, en die naar gelang de lengte 1, 2 of 3 klinkers moeten be vatten en waarvoor het volle telegramtarief betaald moet worden en telegrammen van categoriön B, bevattende codewoorden van niet langer den 5 letters, die aan geen enke le voorwaarde, wat de samenstelling betreft, behoeven te voldoen en waarvoor een ver laagd tarief zal gelden, dat weder verschilt naar gelang het codetelegram bestemd is >or Europa of daarbuiten. Wat de toepassing betreft, doet zich ten opzichte van laatstgenoemde categorie de vraag voor of nu alle wooren van vijf let ters als codewoorden zijn toegelaten; ook al zouden deze woorden verstaanbare zin nen vormen. Deze vraag is onderzocht door een daar voor te Bern in Februari 1929 bijeengeko men commissie, welke in overweging heeft gegeven om als overeengekomen taal cate gorie B te beschouwen: „lo. de codewoorden van niet meer dan 5 letters; 2o. de woorden van niet meer dan 5 letters, ontstaan door het samenvoegen en daarna in lettergrepen verdeelen van woorden der verstaanbare taal, onverschillig of de schrijfwijze dier woorden juist is of niet Deze wijze van woordvorming wordt beschouwd als te be rusten op een overeenkomst tusschen af zender en geadresseerde. Het is ook geoorloofd, het groepeeren sléchts op een gedeelte van den inhoud toe te passen. Evenwel blijft een telegram in verstaanbare taal, waarvan de inhoud uit sluitend bestaat uit tot die taal behoorentlc woorden van ten hoogste 5 letters, welke ook de gebruikte schrijfwijze zij, in elk ge- wal onderworpen aan de voor verstaanbare taal geldende bepalingen". Het comité heeft alleen de hoop uitgespro ken, dat deze interpretatie door alle landen zou worden aanvaard, stemming daarover onder dé landen heeft niet plaats gehad. Nu. h°eft de Nederlandsche tclegraafadmi- nistratie, zooals het tijdschrift voor poste rijen, telegrafie en telefonie mededeelt, in lichtingen ingewonnen bij de andere landen die tot do wcreldtelegraafvereeniging be- hooren ten einde een inzicht to verkrijgen, of de algemeene toepassing van de voorstel len verzekerd zou zijn. Het is gebleken, een.groote meerderheid dier landen, met de interpretatie van het comité instemden, zoo dat verschil in opvatting bij de toepassing van de nieuwe bepalingen niet gevreesd behoeft te worden. BINNENLAND. OFFiCIEELE BERICHTEN onderscheiding. Bij Kon. Desluit is toegekend de aan de Orde van Oranjc-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan mej. K. E. dienstbode bij de familie Hassclaer, te Den Haag. herziening lager onderwijswet. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervjl ontslag verleend aan Mr. J. Terpstra ie s-Gravcnhage als lid der Staatscommissie voor de herziening van de Lager Onderwijs wet 1920 en a's zoodanig in. die commissie benoemd Mr. T. A. van Dijki bij den Raad van State. referendaris Rome leert, dat de zielen van hen, die in staat van doodzonde sterven, naar de hel gaan. Die hel beschouwt zij niet en kei als een toestand van eeuwige ver werping, maar als een bepaalde verblijf plaats der verdoemden. „Het algemeen gevoelen der godgeleerden, vooral der volksgezondheid. ouderen zoekt de hel ,n het Kon Lfslull is bcn0,:„d tot adjunct der aarde, maar het geloot geett Met-1 b(j Je „WccllnB Volksgc™n.lhn.i omtrent geen beslissing." (Ill bl. 277) i van |,et Departement van Arbeid, Handc. Aangeraden wordt te luisteren naar het en Nijverheid A. L. H. Vingerhoeds, thans woord van ChrysostomusLaten we I adjunct commies, niet vragen, waar de hel is, maar hoe statistiek. we haar zullen ontvluchten. Bjj Kon besluit is op zijn verzoek eervol t het nummer Eigenaardig is hetgeen we lazen (bl. 280) dat, ofschoon de Kerk in deze geen geloofsbeslissing heeft gegeven, het to«-h voor de Roomschen een onbetwistbare waarheid is, dat de verdoemden door een stoffelijk vuur worden gefolterd. De H. Schrift verklaart Dr. Mulders spreekt al leurend en verhalend zóó over het vuur der hel, dat ruch het zins verband, noch de aard der zaak op eenige beeldspraak wijst. Ook is 't een algemeen gevoelen ir de Roomsche Kerk, dat de zielon in het vagevuur, (hoewel van haai lichamen gescheiden) door een werkelijk vuur ge pijnigd worden. Het vagevuur of zuive- ringsvuur is de plaats, waar de ziek-n der rechtvaardigen hare zondestraffen moeten uitboeten. Velen immers zegt Rome sterven wel in de vriendschap Gods, doch hun ziel is by de intrede in de eeuwigheid nog met kleine zonden bedekt of heeft nog niet ten veile aan Gods straffende gerechtigheid voor reeds vergeven zonden voldaan. De bewijzen voor het bestaan van het vagevuur zyn al zeer zwak. Eerst tracht men aan te toonen, dat het geloof aan het vagevuur bij hel Joodsche volk ten tijde van Christus en van de Apostelen bestond (als bewijs plaats dient 2 Makkabeën 12 32—46. ontslagen met dank Mr. Dr. L. N. Deckers, min. van Defensie, als lid der Centrale Com missie voor de Statistiek. HET WATERSCHAP HERFTE in werking stelling der pompen. Maandagmorgen heeft de in gebruikstel- ling plaats gehad van de voornaamste wer ken in het waterschap Herfte, gelegen in de gemeenten Zwollerkerspel en Dalfsen. Hierbij waren tegenwoordig o.a. Mr. J. Ivan, Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Over- ijsel, de heeren Bloemen Vogt en Te Winkel, leden van Ged. Staten, de heer Meijer de Vries, referendaris, belast met de Rijkswerkverschaffing, Ir. F. P. Mesu, in- ipecteur der Rijkswerkverschaffing, Ir. Jhr. .•an Panhuys, dir, van het Rijksbureau voor ontwatering, Ir. W. M. Vink van den Prov. Waterstaat, de heeren A. F. baron van Haersolte en Ir. S. L. Louwes, namen Overijselsche Landbouw Maatschappij, en de heer H. Evers namens de A. B. T. B., roorts leden van de gemeentebesturen Zwol lerkerspcl en Dalfsen enz. jon van Voorst tot Voorst stelde de pomp in werking en Mr. Kan Hé, waarna een rondtocht gemaakt F langs de voornaamste werken. DE RIJWIELBELASTING herziening gevraagd. De Bond van rijwiel- en motorhandelaren heeft zich met een uitvcerigcn brief ge wend tot den Minister van Financiën. Op biilijkheidsgronden beveelt hij daarin een herziening van de inning der rijwielbelas- ting aan in dier voege dat de prijs voor een belastingmerk verminderd wordt met ongeveer 1/12 voor iedere verstreken maand van het belastingjaar. Verder acht hij het gewenscht, dat het belastingjaar 1 Maart of 1 April aanvangt. De Bond heeft alle organisaties op rijwiel- handelsgebied en den A. N. W. B. ver zocht deze herzienings-actie te steunen. DE AMSTERDAMSCHS WETHOUDERSCRISIS DE TOESTAND MINDER GECOMPLICEERD De brief van de A.-R. Raadsfractie OOK DE K.-K. HEBBEN EEN BRIEF GESCHREVEN Onze Amsterdamsche redacteur schrijft: In een artikel in het „Algemeen Handels blad" wordt aangedrongen op herstel der samenwerking der z.g. burgerlijke par tijen, ten einde de soc.-democraten buiten het college te houden. Natuurlijk vindt dat artikel bij velen on der de burgerij weerklank en meenen som migen, dat de houding der Chr. Histori- schen, waarbij zich later ook de Vrijheids bond voegde, door alle niet-socialistische partijen moet worden gevolgd. Ons lijkt dit alles Deel kinderlijk. Twee jaren lang heelt de samenwerking, in naam, piaats gevonden. In dien tijd zijn ele moeilijkheden voorgekomen. Nu, nadat door het optreden der Christe lijk-Hïstórischen een breuk is geslagen, nu rijzinnig-democraten voor \erder gaan niets voelen, nu samenwerking met de Weiss-groep voor enkele partijen onmoge lijk is geworden, dunkt liet ons hersen schimmig aan een eenheid die iets betee- kenen zou te gelooven. Men kan zich natuurlijk op het stand punt stellen, dat de nieuw gekozen wethou ders z.ch aan geen enkel politiek votum hebben te storen, wij gelooven dat dit prac- lisch toch niet zou kunnen worden gehand liaafd, ens dat ook het richtig bestuur onzer gemeente door een dergelijk experiment niet zou worden bevorderd. Het lijkt ons ook daarom thans vrijwel ondoenlijk te komen tot vorming van een college zonder sociaal-democraten, wijl door cfe Chr.-Historischen reeds een oplossing van de crisis met drie soc.-democraten in het college, aan de hand gedaan is, als in de gegeven omstandigheden volkomen te verdedigen. Dat is het loslaten van 't stand punt van 1927, gedwongen door de macht der feiten, liet zij toegegeven, maar het maakt de positie van de z.g. burgerlijke groepen ook moreel minder sterk. De oplossing met de soc.-dem. is op dit oogenblik alleen nog mogelijk, indien de R. K. en A. R. een ander standpunt inne men dan door de Chr. Historischen on Vrij heidsbond wordt gedaan. De Chr.-Historischen wenschcn zoo min als de Vrijheidsbond met de soc.-democraten te spreken. Van de vrijzinnig-democraten is bekend, dat ze in principe bereid zijn medewerking te verleenen. De R. K. en A~ R. namen nog geen be slissing, wel staat vast, dat door hen niet een schrijven zal worden gezonden van ge lijken inhoud als door de Chr.-Hist. verzon den is. Ze willen de gelegenheid tot nadere bespreking open laten en ze willen ook over eigen wenschen ten opzichte van de gemeentepolitiek spreken. Wij hebben niet den indruk gekregen, dat ze eenige dikta tuur aanvaardden, doch wel, dat ze willen beproeven op een gemeenschappelijk ac- coord een oplossing te vinden. •standpunt ten aanzien van het subsidie aan I beeldende kunstenaars U bekend is. Tegen de overige wijzigingen bestaat bij onze fractie op zichzelf geen bezwaar. Waar door U nadruk wordt gelegd op het behoud van den thans geldenden belastingfactor, zal naar onze meening nader moeten worden bezien, op welke wijze dekking dezer uit gaafposten mogelijk is. Tén slotte, lijkt ons noodig, dat uw bedoe ling met de homogeniteit der leden van fractie in het college en de fractie in den Raad nader wordt aangegeven. Een zelfde vrijheid als voor de soc.-dem. wet houders wordt gevraagd, zou ongetwijfeld tr uw mecnïng aan wethouders van andere politieke opvatting moeten worden gegeven. Indien deze opmerkingen u aanleiding geven tol een nadere bespreking met onze fractie, zien wij de uitnoodiging daartoe gaarne tegemoet Met hoogachting verblijve, w.g. J. DOUWES Jr., voorzitter. een brief van de r. k. fractie. Van de zijde der Roomsch-Katholieke raadsfractie wordt meegedeeld, dat in een brief, gericht aan de raadsfracties der Chr.- Historische Unie en der S. D. A. P., die bei ten aanzien van de oplossing van de wethouderscrisis voorstellen hebben ge daan, de meening der R. K. raadsfractie over die voorstellen is kenbaar gemaakt Zoolang de mogelijkheid bestaat dat ver der overleg wordt gevoerd, is het naar de meening der R. K. fractie, beter om niet tot openbaarmaking over te gaan. De aan de fractie der Chr.-Historische Unie en der S. D. A. P. gerichte brief is dan ook van ertrouwelijken aard. de vrijzinnig-democraten. )e vrijzinnig-democratische fractie heeft i de soc.-dem. bericht, dat zij bereid is de gestelde voorwaarden te treden. Al leen moest nog de sanctie der ledenverga dering verkregen worden. In een gisteravond gehouden vergade ring is intusschen deze sanctie verleend. Omtrent enkele punten zal nader noodig zijn. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op de vragen van den heer Westerdijk betreffende verbetering van de haven t« Zoutkamp, heeft de heer Reijmer, Minister Waterstaat, o.ru. het volgende geant woord: De verschillende adressen en rapporten, elke den ondergeteekende inzake de ver betering van de haven van Zoutkamp heb ben bereikt, zijn thans nog in pnderzoeK. Zoolang de naastbelnnghebbendcn het niet hebben gebracht tot een ecnigermate vast staand plan, waarvoor zij steun begeeren, en evenmin zekerheid is verkregen om trent de vercischte gemeenschappelijke medewerking, kan omtrent deze vraag (ó.m. of er uitzicht bestaat, dat binnen re delijken tijd de zoozeer geuensehte verbe teringen worden aangebracht) voorloopig nog geen eindoordeel worden uitgesproken. DE ALASTRIM Te Delft is gister één nieuw «evaa vast gesteld. Ook te Fiinaart (N.-B.) heef} een ga- val voorgedaan. Te Hillegersberg zijn drie ffev&flen ge constateerd* PERM. HOF VAN INT. JUSTITIE Het Permanent Hof van Internationale Justitie heeft gister arrest gewezen in de kwestie betreffende de territoriale grenzen van de bevoegdheid dor Internationale Oder commissie. Het Hof komt tot de conclusie dat de i bevoegdheid der Oder-commissie zich uitstrekt tot gedeelten van de zijrivieren •an de Oder, welke op Poolsch grondgebied zijn gelegen. Wat de grens stroomopwaarts van dc be- oegdheden der commissie betreft, verwijst het Hof naar de beginselen van art 331 van 't Verdrag van Versailles, dat daarvoor het criterium van de bevaarbaarheid aannam. t arrest werd gewezen met 9 tegen 3 stemmen. DE RAMP TE VEENDAM ingekomen giften. De vijfde verantwoording van de ingeko men en toegezegde giften voor de betrekkin gen van de bij de ramp te Veendam om gekomenen, vermeldt een toiaal be*ag van f 19,374,08. Het adres van den penningmees ter is Ds. J. J. G. Wujite, Veendam, Gironr. 1716a. de brief der anti revolutionairen. Wij ontvingen afschrift van den brief door de Antirev. Raadsfractie aan den voor zitter der soc.-democratische fractie ge richt. Hij luidt als volgt: Edelachtbare Heer, De Antirev. Raadsfractie heeft zich in ver band met de conferentie van jl. Zaterdag over de door mej. Katz namens de Chr. Hist, fractie aangegeven oplossing der crisis en de door uw fractie gedane voorstellen beraden. Zij meent goed te doen op den voorgrond te stellen, dat door haar de verantwi lijkheid voor déze crisis niet kan worden aanvaard en dat zij dus niet in dc eerste plaats geroepen is aan de oplossing mede te werken. Nu evenwel is komen vast te staan, dat een oplossing op de enge basis van het con flict, door de partijen hiervoor allereerst aangewezen, niet mogelijk is, is de Antirev Raadsfractie bereid, indien dit haar hij nader overleg mogelijk blijkt, aan een op lossing, die voor de naaste toekomst eenige vastheid in het gemeentebeleid doet vr wachten, haar medewerking te verleenen. De door uwe fractie onder IV geformu leerde programpunten liggen over het alge meen in de lün der steeds door onze frac- -gestane politiek en zijn voor 'n deel een weerklank op door den Raad reeds besluiten: ten aanzien van deze pun ten bestaat bij ons dus geen principieel be- Ten aanzien van de door U onder a, b, c t g genoemde punten echter lijkt W geval eenige verduidelijking noodig, terwijl over de mogelijkheid van een uit voering in verband met de finnncicele po litie der gemeente nadere bespreking ons wel noodzakelijk schijnt. Bovendien meenen wij, dat voor samen- •erking tusschen ons en andere politieke groepen een breeder basis zal moeten wor den gezocht Zonder ons op dit oogenblik reeds aan de formuleering te willen binden, willen wij reeds nu eenige punten noemen, waar bij samenwerking voldoende zekerheid ons gewenscht schijnt: loyale uitvoering der Lager-Onderwijs- wet b. financieele gelijkstelling ten opzichte in het voorbereidend onderwijs: c. waarborg det niet iemand die voor stander is van het Bijzonder Onderwijs, uit sluitend om die reden voor een benoeming bij het onderwijs wordt uitgesloten; d. bevordering van het handels- en vak onderwijs; e. krachtige bestrijding dpr werkloosheid Wat betreft de door U voorgestelde wijzi gingen in de gemeentebegrooting voor 1930 cueenen wij te moeten opmerken, dat od6 erleg BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN De Provinciale vereeniging van burge meesters en secretarissen in Zuid-Holh.nd zal Zaterdag 5 October een vergadering hou den in Restaurant Tivoli, Coolsingei, Rot terdam. Drs. C. van den Berg zal een inlei ding houden over het wetsontwerp tot re geling van de financieele verhouding tus schen het Rijk en de Gemeenten. VEREENIGING VOOR KADASTER EN LANDMEETKUNDE JAARVERGADERING. Dezer dagen heeft de Vereeniging voor kadaster en landmeetkunde te Arnhem haar jaarlij ksche vergadering gehouden. Tot voorzitter werd gekozen de heer j. M. H. Heines, landmeter van het kadaster in Den Bosch. De secretaris H. J. Pieters I na periodiek aftreden herkozen en tot redacteur van het tijdschrift der ver eeniging werd in de plaats van den heer Heines gekozen de heer J. M. Tienstra, land meter van het kadaster te Amsterdam. Daarna volgde een bespreking van het door een commissie uitgebracht rapport om trent de mogelijkheid tot samenwerking tusschen het kadaster en den gemeentelij ken landmeetkundigen dienst in de groote steden. De heer .T. M. H. Heines hield daarna 'n oordracht over: „De toej>assing der voer- trual-methode met optische afstandsme ting bij het kadaster in Zwitserland". In liet begin zijner rede wees Spr. erop, dat hier te lande Prof. Dieperink te Wageniri- gen het probleem der nauwkeurigheids- taehymetrie mede heeft vooruitgebracht en de practische uitvoerbaarheid en nauwkeu righeid ten zeerste heeft bevorderd. De afdeeling Arnhem had verschillende moties voorgesteld, o.a. in verband met de binnenkort te verwachten vernieuwing van hypothecaire inschrijvingen en Ln veioand met de wensohelijkheid tot actie voor spoe dige invoering van een wet op de grens regeling. Als plaats van bijeenkomst voor 1.930 werd gekozen Amsterdam. De tweede dag der vergadering was iu hoofdzaak gewijd aan besprekingen van meer huishoudelijkcn aard, waarbij voo-al tot uitdrukking kwam de wensrhelijkheid tot een spoedige en systematische verbete ring van den technischen grondslag van 't kadaster, de districtsindeeling en de orga nisatie van den technischen dienst. DE ..NEDERLAND--EXPRESS Wij vernemen, dat de speciale trein in aansluiting op het motorschip Christiaan Huy(>ens tengevolge van de zware bezetting, na Bazel in twee gedeelten zal wordtwi ge splitst. Het eerste gedeelte zal Donderdagmorgen op de bekende uren in Holland arrivecren. Het tweede gedeelte arriveert te Arnhem Donderdagmorgen 9 uur 36, te Utrecht te 10 uur 26, te Den Haag (S.S.) 11 uur 27, te Am sterdam (W.P.) 11 uur 6. te Amsterdam (C S.) 11 uur 21 en te Rotterdam (Maas) 11 uur 34. BOOTTREIN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Het Agentschap der N. V. Stoomvaart-Mij. ..Nederland", je Firma Kuvper, van Dam Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boottrein van het m.s. „Christiacn Huygens", hetwelk 11 September te Genua verwacht wordt, Don derdagmorgen, 12 dezer, aan het Maasstation te Rotterdam zal aankomen te 11 u. 12. Aan komst te 's-Gravenhage 11 ui r (S.S. station)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1