ECONOMIE EN FINANCIEN „WIR GRATULIEREN". Deze woorden zagen de leden van de bemanning en de passagiers van de „Graf Zeppelin", toen het luchtschip van zijn wereldvlucht te rugkeerde in Friedrichshafen. Op het dak van de Zeppellnhal waren deze woorden in reusachtige letters als het eerste wel kom aan de luchtvaarders in het vader land geschreven. HET DUIZENDJARIG BESTAAN VAN OVERSCHIE wordt aldaar met groote leesten gevierd, waar aan heel het dorp meewerkt om alles goed te doen slagen, er werd o.a. een hlstorlschen optocht gehouden, die veel belangstelling trok. TER GELEGENHEID VAN HET DUIZENDJARIG BESTAAN VAN OVERSCHIE, worden daar ter plaatse deze week groote feesten ge houden. Een aardig groepje uit den hlstorlschen optocht: „Overschto In tien eeuwen". bevindt zich momenteel In Egypte op jacht naar rhlnocerossea Een foto genomen In de woestijn van IN TEGENWOORDIGHEID VAN VELE AUTORITEI TEN is te Amersfoort de nieuwe elerhal geopend. De burgemeester van Amersfoort, mr. J. C. de graaf van Randwijk en eenlge bestuursleden van de Plulmvee- vereeniging keuren de collectie. INSPECTIE VAN DE WACHT. De kleine man wil graag groot schijnen en ds Inspectie van een heuschen gardist staat hem wel aan. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 2 tot 7 September 1929. Op elke actie volgt een reactie. Dat gelut ook voor de beurs en zelfs ook voor de New- xorksche beu -n. Het is maar de vraag wan r.«er oeze refcti begint. Tot op heden hev>s allen, die een spoedige en blij ende daling in het koersiiivoau ter New-Yi rK.schc beurze voorspelden, ongelijk gekregen. Wart al kwam er zoo xi: en dan een kleine inzinking, ten slotte ging het weer veel sneller omhoog, niettegenstaande, duur geld en ondanks drei gementen van de Federal Reserve Board. Toch is een cn.'ing vroeg of laat onvermij delijk en al willen wij er ons niet aan wagen baar als nabij aan te kondigen, geven wij toch eenige cijfers, die als een bewijs van een ©enigszins verminderde activiteit in handel en industrie zijn tc beschouwen. Het indexcyfer van de industrieele activi teit daalde va.i 107.9 in Mei tot 100,6 in Juni en 106,4 in Juli De teruggang komt vooral voor rekening van de staal-, katoen- en auto- industrie. Het schijnt, dat de autoverkoop c-aat stagnetren. l*)e Chevrolet Motor Car fabri ceerde in Augustus slechts 109,000 wa^eii® tegen 137000 in Juli en 122000 in Augustus 1928, vermoedelijk doordat de voorraden bij de handelaars toenamen. Hoewel hier seizoen invloeden kunnen werken, zijn er waarschijn lijk ook wel andere factoren in het spel, daar in Augustus van het vorig jaar de productie rtg belangrijk gTooter was. Nu behoeft cm verminderde activiteit nog r.iet veel invloed te hebben op het economi sche leven, daar zij op zich zelf rog altijd geweldig blijft en er best wat van af kan „c. van een uitstekende gang van zaken te spreken. De beurs is echter voor zulke din- :en zeer gevoelig en gaat altijd de toekomst ooruit. Dat ook de speculanten zich vaak zenuw achtig gevoelen, blijkt meer dan eens uit het koersverloop. Een ander ongunstig verschijnsel vormen in aantal toenemende beleggingstrusts. Juist in tijdon van overspeculatie ziet rr deze trusts verrijzen om groote speculanten de gelegenheid te stellen zich van hun bevit te ontdoen. In Augustus gaven de „invest- ment-trusts" aandeelen uit tot een bedrag van 420 millioen tegen 16 millioep Augustus 19 'i'è. De Amerikaar.sche trusts onderscheiden zich geheel van de Engelsche beleggingsmaat- cclappijen, die slechts risico-verdjeling be oogen door aankoop van gezonde waarden. Te Amerikaansciv; daarentegen zijn niet anders dan groote „gok"-lichamen, die met hun ge weldige kapitalen bepaalde fondsen kunnen brengen waar zij ze hebben willen en vaak de controle uitoefenen over groote bedrijven. Daar zy veelal mank gaan aan het euvel haar effectenbezit geheim te houden, zijn zy een. ge-makkelijk instrument in de handen der leiders-speculanten. Voor Margarine Unies is de afgeloopexi v/eek vrij bewogen geweest. De beurs begon Maant-ag met een flinke daling, zelfs tot 605 pet. toe. Het is een bekend verschijnsel, dat inoien de geruchten ot vermoedens, waarop speculanten hur. transacties hebben gegrond, ee.Mnaal officieel worden bekend gemaakt, een reactie in den koers daar het gevolg van is. liet is een eigenaardig, doch psychologisch niet onverklaarbaar feit. dat juist de onze kerheid de belangstelling aanmoedigt. Zoo g.'ng het ook met de Margarine^Unies en toen de overeenkomst met Lever Bros gepu bliceerd werd, scheen het alsof een dalirg ging beginnen. De tweede beursdag gaf ech ter reeds een veel aangenamer beeld en een ::ch belangrijk herstellende koers. De mec- :ir,g, dat de leidende figuren in deze marga rine speculatie althans \oorloopig een hooge r.oletring wer-schen te behouden om by sa me nwerkingspogingen met andere concerns zoo sterk mogelijk te staan, kan zeer wel juist zijr.. Er loope-i than3 weder geruchten over c:r- oprichting van een nieuwe „holding", waar in nan al de tot nog toe samengesmolten ven nootschappen souden worden ondergebracht. Dat de Unie heeren er daarbij op uit zullen zijn hun bezit zoo duur mogelijk te verkoopen, spreekt wel van zelf. In de Margarine hoek is toch de stemming over bet algemeen wat nerveuser geworden. De belangstelling van het publiek is den laat- r.ten tyd vrij algemeen geworden en daard~~ nebben ook tul van zwakke broeders er z ui n gewaagd, waardoor uit den aard der zaak de technische positie niet beter is geworden Daarbij komt, dat, al heeft men nog zoo'r. groot vertrouwen in de leiding, ten slotte niemand van de buitenstaanders weet of de thans geldende koers gerechtvaardigd ii de koers indcidaad gemaakt door een aantal belanghebbenden, dan kan even gced r.cg een nieuwe groote stijging tomen als een zich plotsekng terug trekken der groot speculanten met al de gevolgen. Maast deze overwegingen was nog invloed de grnoter wordende vrees voo»- contc verhoogir.g te Londen. Het Pond blijft zwak in (ie markt Eggen en de goudonttrek- Uingen komen r.og steeds niet tot stilstand zocciat verhooging der rentetarieven naar al gemeen inzicht nog slechts een kwestie var tijd is- Dat veroorzaakte aanbod van Marga rine Unies uit Londen. Per slot van rekening is het koersniveau in deze week niet zoo heei veel gedaald, door dat de laatste beursdag vast was. Het groote aanbod van het publiek werd dien dag door één hooper (vermoedelijk een relatie van in siders) met honderden tegelijk opgenomen. Calvé's verliepen als het moederfonds, op kleine schaal. anneer een vrye beurs zoo geheel beheer- schend fonds als de Margarine Unie flauwer van toon wordt en daarnaast kans op een dis- contoverhooging bestaat, die wellicht ook aan Amsterdam niet onopgemerkt zal voorbijgaan, is het vanzelfsprekend, dat een groot deel de beurs daaronder lijdt, Philipsen verloren 17%. Van Berkei's en Nederlandsche Fords be gonnen met koerswinst, doch zakten daarna ook in. In de Kunstzijdehoek is het weer heelemaal mis. Een groote koersdaling, van Glanzstoff- aandeelen te Berlijn, miste haar uitwerking op Enkas niet. De Glanzstoff-directie voelde zich genoopt te verklaren, dat de koersdaling gemotiveerd was en binnenkort een uitvoerige uiteenzetting gepubliceerd zou worden. De A.K.U.-opzet is niet gelukkig geweest, aan een emissie behoeven de leiders voorloopig niet te denken. Ook Olies konden zich niet handhaven. Men zal zich herinneren, dat wy onlangs mededeel den, dat de Koninklijke zich ging toeleggen od den verkoop in 't klein in New-York. Dezer dagen werd uit Amerika gemeld, dat de Stan dard Oil, blijkbaar als antwoord op de houding der Koninklijke, haar prjjzen voor New-York verlangde van 21 tot 18 cent. Dat maakte hier geen aangenamer indruk en bracht, vooral ook vanuit het buitenland, verkoopers. Een later weer ingetreden stijging bleek slechts van tij- Uelykcn aard. Aniems en Indische Gassen waren vast. doch moesten den laatsten dag weer een aantal punten prijsgeven. In de Suikerhoek was men verheugd over de opnieuw aangevangen verkoopen der Visp op de oude pryzen. De aandeelen waren goed prijshoudend doch met uiterst geringe omzet ten. Weliswaar kwamen in H.V.A.'s eenige koersveranderingen voor, die op zichzelf niet onbelangrijk waren. Doch by een fonds, dat 650% noteert beteekenen zy niets, temeer waar in dit aandeel zoo weinig omgaat. Amsterdam Rubbers waren iets lager. Dp Londensche voorraden vermeerderden met 1229 tons tot 43.165 tons. 30 Aug. 6 Sept. 6% Nederland 1922 AB f 1000 103% I03l8/io 4%% Nederland 1917 f 1000 99%gb 99% 4%% Indië 1926 f 1000 97% 97T/w 5% Amsterdam 1925 101% 5% Den Haag 1925 101% 5% Rotterdam 1925 101% 101% 4%% Nat. Hypotheekbank 97% 97% Van Berkel A. 293% 286% Margarine Unie Cert. 653 60C% Calvé Cert. 284 277% Enka 311% 280 Philips Gem. B.A. 939% 922% Koloniale Bank A. 234 235% Ned. Handel-My. C. 173 172,B/ia Beth. Steel Cert. 139 130% Koninklijke Olie A. 425% 410% Ned. Scheepvaart Unie A. 206% 206% Cultuur-Vorstenlanden 153% 154 H. V. A. 652% 647 Del i-Mij. 383% 384 Deli Batavia Tabak A. 412% 408% Amsterdam Rubber 265% 258% Ford Nederland 3S9 375 Boeton K. Accoustiek A. K. Ultraphoon A. Aniem Nat. Bezit Ind. Gas. Nat. Bez. Maekubee Senembah 238 234 156% 161% 170G B 178% 482 494% 296G B 293 117% 106 436 443% BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Gemeente Utrecht. In den Utrechtsehen gemeenteraad werd zon* der hoofdelyke stemming een voordracht goedi gekeurd inzake conversie van een 6% geldi lecning en het aangaan van een nieuwe leew ning. B. en W. deelden hierna mede,-dat de pensioenraad met machtiging van den Cen-* tralen beleggingsraad, bereid is het restant a f4.270.000 van de bij overeenkomst d.d. 25-* 26 Februari 1924 gesloten 6% geldleening op f Augustus 1929 te converteeren in een 4%?tf leening k f 4.270.000 tot den pari-koers. Voorts stelden B. en W. boor een bedrag van f 1.000.000 van het pensioenfond^ te leenen ten einde een gedeelte van de vlottende schuld te consolideeren DE V.I.S.P. De V.I.S.P. verkocht uit oogst 1929 12 500 ton superieur tegen f 13 en 500 ton hoofdsuike» tegen f 12. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK. Per 5 September jl. was aan pandbrieven ia omloop f 17.325.000 tegen f 15.644.500 per 1 Januari jl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8