ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van: a. J. Marijt om vergunning tot het op richten van een bewaarplaats voor gedrooe- de vellen (huiden) in het perceel Kijfgracht No. 11, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie C. Nos. 1042 en 1043; b. J. K. Pol an en om vergunning tot het oprichten van een blikslagerij in het perceel Volmolengracht No. 27, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec.tie B No. 069; c. de firma fiooyakkers en Kamsteeg om vergunning tot het oprichten van een onder- grondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Mariünpoelstraat, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie No. 1387, met aftap inrichting op het trottoir vóór het perceel aan de Mariónpoelstraat, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L No. 1-411. Gelet op de artikelen G en 7 dor Hinderwet; Geven kennis aan het publick, dat genoem de verzoeken met de bijlagen op de Secreta rie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 21 Septem ber e.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 123 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ▼estigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn lij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zij ner leden zijn verschenen, ten einde hun liezwaren mondeling toe te lichten. 1 Leiden, 7 September 1929. AUG. L HEIMERINGER, Weth., loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DE LEIDSCHE VER. TOT BEV. VAN DE KENNIS IN DE GRAFISCHE VAKKEN OP EXCURSIE NAAR DE EON. PAPIERFA BRIEKEN VAN DE FIRMA VAN GELDER ZONEN TE VELSEN. Men schrijft ons: Donderdag 5 SepL jl. maakte bovenge noemde Verecniging onder leiding van naar voorzitter, den heer N. de Bink, met 24 deelnemers een excursie naar <le Papiei fa brieken van de firma Van Gelder Zonen te Velsen. Reeds op het perron te Haarlem namens de directie afgehaald door diens vertegen woordiger, den heer Van Leyden, arriveer den wij, begunstigd door prachtig zomer weer, te ongeveer 10 uur v.m. te velsen. Per motorboot het Noordzeekanaal overge stoken zijnde, werden wij in de vestioule van het admimistratiegolKHiw namens de di rectie hartelijk welkom gehecten en ons de heeren Pels en Vecnstra als geleiders toegevoegd. Na wederzijdsch kennis gemaakt te heb ben werd het gezelschap in twee groote groepen verdeeld ter bezichtiging van de fabriek. Op het terrein aangekomen gingen wij eerst de cellulosefabrieken bezichtigen, waar kennis gemaakt werd met de houtkap perij. Door groote snijmachines worden daar de palen in kleine stukjes gehakt, waarna ze op juiste grootte gesorteerd via trans portbanden naar het kookhuis vervoerd worden. Aldaar worden de stukjes hout in kookketels, elk met een inhoud van loO kubieke meters, gestort, waarin het hout gekookt wordt met zwavelzure kalkoplos- sing. De kooktijd varieert van 14—20 uur. De kookketels worden onder waterdruk ge ledigd in uitspoelbakken met bodems van geperforeerde tegels. Baggermachines halen de gekookte stof uit deze bakken en trans portbanden vervoeren haar naar de separa tie. Hier wordt de stof uit elkander gewre ven, met veel water verdund en door sor teerders geleid, ten einde kleine onzuiver heden af te scheiden. De gesorteerde stof wordt weer ingedikt en stroomt naar de voorraadskuip bij de celluloscmachines. Uit de voorraadskuip komt de stof op een rondloopend koperdoek, waarop reeds veel water uit de stof zakt, gaat tusschen per sen door en wordt ten slotte tot rollen ge maakt, om in dezen vorm naar de Papier fabriek vervoerd te worden. Tijdens het bezichtigen van de cellulose fabrieken werden we nog met ecu lift naar het dak gevoerd om een uitzicht te krijgen over fabrieken en terreinen. Terloops zij opgemerkt, dat het uitzicht over de terrei nen niet alleen, maar tevens het vergezicht naar alle zijden vanaf deze hoogte zeer in teressant was. We zagen daar de groote op slagplaatsen van het hout, waardoor de verschillende houttreintjes als speelgoed zich heenkronkelden. Wanneer we nagaan, dat er voortdurend voor 1 jaar houtvoorraad wordt gehouden en dat er per jaar onge veer vijftig booten uit Finland en Rusland aankomen, dan kan men nagaan welk een enorme voorraad dit is. Na het bezichtigen van de cellulosefabnek gingen wij naar de Houtstoffabriek. Moto ren van 1500 P.K. brengen groote slïjpstee- nen in beweging, tegen welke slijpsteenen het hout wordt aangeperst door middel van waterdruk, waardoor het hout geslepen wordt Na slijping van het hout wordt de verkregen houtstof (houtslijp) in centrifu- gaal-sorteerders gereinigd, waarna de stof in de indikmachines komt De stof wordt in deze machines voor een groot gedeelte van water ontdaan, waarna ze in een voor raadskuip stroomt. Uit deze kuip wordt de stof nar de Papierfabriek gepompt Na de Houtstoffabriek bezichtigd te heb ben kwamen wij alzoo in de Papierfabriek. De houtstof, cellulose en vulstoffen wor den aldaar in bakken goed door elkander gemengd en iigarna in de maalhollanders gebracht. In deze machines wordt de ge mengde stof gemalen en tevens voorzien van "kleurstoffen. De gemalen stof wordt door leidingen gevoerd naar de papierma chines. Opgemerkt dient te worden dat we een papiermaohine zagen, welke circa 190 meter papier per minuut maakt, dus circa 44 ton per dag van 4 uur. De stof gaat eerst door één of meer knoopenzevcn, loopt dan over een fijn geweven koperdoek, gaat tus schen perswalscn door cn komt dan in de droogpartij, bestaande uit door stoom ver warmde cylinders, langs welke het papier wordt geleid. Na droging wordt het papier door een kalander geleid, waardoor het een gladde oppervlakte krijgt; ten slotte komt het op een oprolinrichting. Na nog eens overgerold te zijn, om dc slechte stukken te kunnen verwijderen, wordt het papier tot rollen voor de courantenpersen gewikkeld. Wanneer eventueel papier met een zeer gladde oppervlakte verlangd wordt, dan wordt het papier nogmaals geleid door een kalander, alvorens gewikkeld te worden op rollen voor de drukkerijen. Een rol is mêcst al 7500 meter lang. Ook kregen we nog te zien een snijma chine. waarop uit de rollen papier, welke rollen in een elftal tegelijk kunnen afloo- pen, de vlakke vellen in verschillende ma ten tegelijk in lengte en breedte worden ge sneden. Daarna worden de vellen automa tisch aan riemen van 500 vel afgeteld en in den handel gebracht. Als bijzonderheid dient nog vermeld dat ons werd medegedeeld, dat de productie der fabrieken thans per week bedraagt pijn. 1.000.000 K.G. cellulose, 800.000 K.G. couran tenpapier en 425.000 K.G. houtstof. Aan hout wordt per week ongeveer 7500 stères ge bruikt, terwijl het totale watergelwuik per dag meer bedraagt dan dat van de geheele stad -Amsterdam. Tevens vinden in de fa brieken dagelijks ruim 1000 arbeiders werk Uiterst voldaan over al het grootsche, wat allen imponeerde dat ons als dagelijksohe bewerkers van het papier was getoond, wer den wij namens de directie aan een koffie tafel uitgenoodiigd in het eigen ontspan- ningsgebouw Concordia en werd onder het genot van een rookertje een korte nabe trachting van de excursie gehouden. Dat deze aangename attentie bij de cursisten in den smaak viel, bewees de buitengewoon aangename geest die er aan tafel heersoh- te, wat zich tevens nog uitte doordat één onzer vrienden het clubje met de hcoren geleiders op de gevoelige plaat vereeuwigde Het was dan ook te begrijpen, dat onze voorzitter ten slotte een bijzonder woord van lof wijdde aan de directie van de firma Van Gelder Zonen en aan de heeren Pels, Vecnstra en Van Leyden voor hun voor treffelijke leiding, en dat moeilijk onder woorden was te brengen en uiting te geven van al het grootsche, wat wij hier bij deze wereldfirma hebben mogen aanschouwen. De heer De Bink eindigde zijn met alle aandacht gevolgde toespraak door een eer biedige hulde te brengen aan den oprichter van dit groote Nederlandsche bedrijf en zijn beste wenschen uit te spreken voor den verderen groei en bloei dezer fabrieken en haar eminente leiders. Na gemeenschappelijk den lunch te heb ben gebruik In hotel „Prins" toog het gezel schap- naar de nieuwe Sluiswerken te I.Tmuiden ter bezichtiging, waarvoor een speciale vergunning was verleend door de hoofdingenieur. Hoogst voldaan over al hetgeen dat wij hebben mogen aanschouwen, arriveerde het gezelschap te half zeven nam. weder in on ze Sleutelstad. Ten slotte zij inog medegedeeld, dat he denmiddag (Zaterdag) te half drie een excursie word gehouden naar de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit alhier. STAALWIJK UITBOUW BLIJKT NOODIG. Wie helpt er aandeden plaatsen? Ook de laatste partijen in dezen wedstrijd zijn thans gespeeld. In de le groep won W. H. Bosscha van Ir. J. J. G. van Hoek, W. Demmendal won van W. de Bruin en van Dr. ,T. Sirks. M. M. Segaar won van Sirks en d epartij W. de BruinDr. C. H. I-Iins werd remise. De eindstand is nu de volecndc: (uit 12 nartijen) le en 2e prijs G. Bosscha en D. Note boom, beiden met 10 punten, 3e prijs W. II. Bosscha met 8 punten, 4e, 5e en 6e prijs W. Derpmendal, Ir. J. J. G. van Hoek en W. II. v. d. Nat, elk met 7 punten, 7e en Se prijs Dr. C. H. Hi.ns en M. M. Segaar, elk met 6 punten. Voorts verkregen M. Bloem 5.5 punt, H. G. Hofman 5 punten, W. de Bruin 4.5 p.. Dr. J. F. Sirks 1.5 punt cn D. de Jong 0.5 punt. In de 2e groep is de eindstand de volgende (uit 14 partijen): le en 2e prijs G. Schoppen en S. J. v. d. d. Hoeven elk 11.5 p., 3e pr. 3. G. de Blécourt 7 5 p., -4e pr. W. B. Hofman 7 p. Verder be haalden Ir. H. N. Francois, D. P. Karmon en M. W. Scheltema elk 5.5 p. en M. J. Dieben 1 punt. De nieuwe winterwedstrijd zal reeds op Dinsdag 10 Sept. a.s. beginnen. Hiervoor be staat groote belangstelling. Reeds lieten zich hiervoor inschrijven de heeren Ir. van Hoek, W. TI. Bosscha, R. v. Dam, H. G. Hofman, W. B. Hofman, G. Schoppen, C». Bosscha, F. A. Lek, Ir. Francois, C. Colpa, W. de Bruin, M. M. Segaar. M. J. Dieben, W. H. v. d. Nat. P. H. J. Stam, Dr. Hins, Demmendaal. De .Tone, Vies. Van der Hoeven, Dr. Sirks, De Blécourt, J. M. Voldere, W. J. Tholcn, Wittenberg en Perquin, waarschijnlijk ock. Noteboom en Mr. Goudsmit. Het bestuur zal deze spelers naar speel- sterkte rangschikken in drie groepen van ongeveer 10 sjjelers, dei één ronde spelen, zoodat het aantal te spelen partijen ongeveer 9 a 10 zal bedragen. Bij geregeld opkomen der deelnemers, kan de wedstrijd derhalve aan het einde van dit jaar grootendeels af- geloopen zijn. Als wedstrijdleider zal weder om de heer G. Bosscha optreden. VECHTPARTIJ. Op de veemarkt ontstond gistermiddag tus schen de veedrijvers S. en R. een hevige ru zie, die zoo hoog liep, dat S. zijn collega R. met een mes te lijf ging en hem aan de hand ondde. De zoon van R., die zijn vader te hulp wilde komen, werd met hetzelfde mes in den slagader van zijn been geraakt, zoodat deze veel bloedverlies leed. BEVORDERINGEN Aan de Middelbare Technische School te Haarlem werd bevorderd van het practische studiejaar tot het vierde studiejaar in de af- deeling bouwkunde F. Meyers; in de afdee- ling weg- cn waterbouwkunde B. K. Iluys- mans en in de afdeeling werktuigbouwkunde S. P. C. de Jongh, allen alhier. PRIJSSCHIETEN Op Zaterdagen 7 en 14 September zullen anwege de Leidsche Burgerwacht op de ba- len te Katwijk wedstrijden in prijsschieten met scherpe patronen worden gehouden. RADIO-N.S.F-NIEUWS Door de N.V. v.h. de Vries en Stevens al hier wordt sedert het begin van dit jaar re gelmatig gratis versjireid een aardig geïllus treerd blaadje, met Radio-N.S.F.-Nieuws. Dit blaadje is door zijn prettige en pittige in houd en door zijn mooie heldere, goed ver zorgde druk, alleszins lezenswaard en vormt aldus een zeer goede en aantrekkelijke re- lame, waarmede de bovengenoemde firma alle eer inlegt. Als men het blaadje in de bus vindt, is er geen sprake van dat men het zal veronachtzamen. Men zal het dade lijk openslaan en het lezen, de aardige ar keitjes en de pittige humor. En dat is toch de bedoeling. „ONZE STEDEN". Blijkens een advertentie in dit nummer is verschenen en bij-de fa. W. van Ingen Schenau op de Hoogeiwoerd alhier verkrijg baar, een fraaie Kunstkalender, gedrukt bij de kunst-drukkerij Moderne alhier. Deze kalender beslaat uit 12 bladen, op elk waarvan een penteekening is geplakt, oorstellende het een of ander belangrijk monument uit onze oude steden. Deze pen tekeningen zijn van de hand van den kunstenaar H. Smits. Het eerste en laatste blad van de kalender hebben betrekking op Leiden. Ze geven een vooraanzicht van onze Marekerk en de gevel van wylen ons Stadhuis. De kalender maakt ongetwijfeld een kostbaar bezrit uit en de prijs (f 2.90) kan voor de mepsten geen bezwaar vormer. Men ontvangt hiervoor een aesthetisch zoer hoogstaandc wandversiering. in, de :rkcr la „Staalwük". Het werk van den nieuwen predikant van Staalwijk ds. D. Kuilman breidt zich steeds uit. Voor het houden van Zondags school, bijbellezing en voor het evangelisa tiewerk en liet jeugdwerk in de Tuinstad- wijk blijkt het gebouw aan de Heerenstraat te klein te zijn. Dies zat er niet andere op dan verbouwen en uitbreiden. In het Predikbeurtenblad vertelt nu ds. Kuilman iets over zijn plannen. Bescheiden- lijk geeft hij alle eer aan zijn wijkbestuur. Maar wie even achter de schermen heeft ge keken, weet wel, dat hij de motor van Staal wijk is. „Het bestuur oordeelde dus zoo schrijft ds. Kuilman als de geldmiddelen het toe laten dan moeten we ter wille van ons mooie wijkwerk een zaal er bijbouwen. Dat zal clan nu gebeuren. De tuin van Staalwijk moet helaas verdwijnen en een zaal voor pl.m. 250 menschen zal daarop gebouwd worden. Ons wijkbestuur, vooral onder de bezielende daden van den secretaris wist de tegenwoordige hypotheekhouder bereid te vinden om over het nieuwe geheel een veel hooger bedrag, n.l. f 11.000. te geven. Bij de aanbesteding bleek, dat we nog f 4000 noodig hadden, die we gaarne in aan- deelen van f 10, f 25, f 50 en f 100 willen plaatsen tegen vergoeding van 5 pet. rente per jaar, ingaande met 1 November a.s. Als ons dat gelukt, dan kunnen wij bij de tegen- woordigen stand van onze inkomsten aan al onze geldelijke verplichtingen voldoen en zonder te groote zorg met 1 December a.s. onze nieuwe mooie zaal inwijden" Ds. Kuilman doet ten slotte een beroep op de milddadigheid en de offervaardigheid van zijn gemeente. Hij doet het met de volgen de woorden: „Wij gelooven, dat God ons dit werk in on ze wijk op de handen heeft gezet; wij geloo ven óók, dat Hij de harten tot hulp en mee leven zal neigen. Wij vertrouwen, dat we ook in dit geloof niet beschaamd zullen worden en dat Leidsche vrienden en vriendinnen zullen zeggen: ,goed, wij zullen ook beetje de schouders er onder zetten en u meehelpen, dat het geestelijk werk vreugde- erk blijft" LEIDSCHE PENKRASSEN. 1 INDISCHE WEEK. Vanwege de commissie voor de Indische' Week aan de Leidsche Universiteit zullen dit jaar een drietal voordrachten worden houden. „LEVENDAAL". Het wijkgebouw van Ds. Punselie heeft *n grondige reparatie ondergaan.. Naar wij vernemen zal het vermoedelijk op 17 .September voor het wijkwerk weer gereed zijn en min cf meer officieel in 'gebruik ge nomen worden. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. De geneeskundige Zondagsdienst der Huis artsen wordt waargenomen door de doctoren de Graaf, Kist, Poortman en Timmermans. De geneeskundige .Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door Dr. Vare kamp, telef. 1916. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting de Zijl, 9 uur 19 graden C., 12 uur 19 graden C. Zweminrichting H. Rijndijk 9 uur 21 gra den C., 12 uur 21 graden C. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RUN. BLOEMENTENTOONSTELLING. De door do vereeniging „Alphen Vooruit' georganiseerde bloemententoonstelling is Vrij dagmorgen c'oor burgemeester Lovink ge opend. Hij dankte alle inzenders en degenen die tot het houden van deze tentoonstelling hebben medegewerkt. In het bijzonder richtte hij woorden van dank tot de leden van de jury, de heeren Lam en de Weijs, en sprak wensch uit, dat door het houden van tentoonstelling de liefde tot de planten bij kinderen en volwassenen nog meer moge orden aangewakkerd. Dat er reeds lutt is Jj de inwoners om planten te kweeken, olijkt uit het groote aantal inzendingen. Hij hoopte dat die lust steeds grooter wordt. De Nutszaa!. waarin de bloemetjes keurig zijn gerangschikt, geeft een fleurig aan li er.. In 't midden zijr. de bekroonde plaatjes ten toongesteld, waaronder er zijn die boven allo lof zijn verhe\en. De plantjes, gekweekt door f kinderen var de Martha-Stichting spannen el dc kroon pp. van de 150 bekroonde plant jes zal zeker eer. derde deel van die kinderen afkomstig zyn. Ook door kinderen van an dere scholen zijn mooia exemplaren ingezon den. Dat de planten van de Stichtingskinde- de aandacht trekken, zal ook wel voort- nen uit hel feit, dat die inzending groot aantal is. Daarom heeft het bestuur van Aiphen Vooruit besloten thans geen prijs, uil te loven als z.g. „schoolprijs", maar nu de kinderen van één school tegen elkaar 'e laten concurreeren. Dit is werkelijk een verbe tering te noemen. Dc éerste dag werd reeds een druk bezoek ;n de tentoonstelling gebracht. Velen gaven blyk,van hun belangstelling om de resultaten .li dc kweekerstalenten van kinderen of ken- ssen te zien. ALKEMADE Bevallen: G H Straathof—Vink z M J oetemelk—Schirm z A Hoeenboom—Hoorns erk EC Colyn—Volwater z. Overleden: J J Hoog-enboom 10 mnd Galis wed G. Bruin 81 jr S de Moei 71 J WANNEER GIJ DAN AALMOES DOET Toen ik vanmorgen de deur uitstapte met opmerkzame oogen voor den nieuwen dag, gin.g er een zware zucht door de boomen o.ii plotseling dwarrelden boven de straat een aantal gele bladeren, dde stervensmoe vielen op de ongelijke steenen van de gracht. Nog maar enkele weken en de herfst zal zijn ink rede hebben gedaan. Het is niet daarover, dat ik iwil spreken. Het is maar een inleiding. Dril de izoni'Gir ail weer zoo goed als voorbij is heb ik ook reeds aan andere dingen ge merkt. Allerwegen worden aanstalten go- maakt om weer, behoudens den arbeid van eiken dag aooi- het brood, meer intensief aan te pakken het werk voor geestelijke doeleinden, dm. arbeid in Gods Koninkrijk, waarvoor de wintertijd, zoo bij uitstek ge schikt is. De voorbereidingen worden ge maakt. Er is aótijd zooveel te doen. Maar ook daarover wil ik het niet helv- ben. Het is maar een heel klein onderdeel van dat alles, waarvoor ik even de aan dacht vraag. Er «uilen in dm komenden winter waar schijnlijk weer \cel bazaars worden gehou den. In d.e afgeloopen week is het al begon nen met dc theemiddagen van. do Chr. Jcugd'veree.nir?iing N. O. M. A. T. E. G. Deze naam beteekent: Niet ons. iwaar alles ter eere Gods. Ik ben niet zoo heel conservatief, maar het heeft mij toch getroffan, dat voor der gelijk werk, dat er op gericht is de kindp iot Jezius te leidon, het rad van avontuur moet draaien en de vischtent moet worden opgestelde Ds. Meeker, die een openingswoord sprak, e.es er dian ook zeer terecht op, dat. het ge heel verkeerd is, dat er in onzen tijd altijd „hoempa" ibij moet zijn, wil men voor goede doel inden geld inzamelen. Het is een droe- ig verschijnsel, dat do ondersteuning van het geestelijke werk op een derg-oóijke ma nier er moet komen en het droevigste van dit alles is wel, dat men het droevige ervan het geheel niet meer schijnt te voelen. Men is 'het al heelemaal gewoon geworden. De bazaars wonden gehouden ten bate an «eer vensdiiiilendie doeleinden. Hei kan gebillijkt worden dat men ten bate van de kas van een O ran,je vereeniging een ba zaar organiseert en dat men op die wijze op een feestelijke manier geld inzamelt voor een feestelijk doel. Dat is-zelfs dikwijls non een bijzondere attractie voor zu'-k een eeniging en er zullen veel meer gevallen "n waarin een bazaar op zijn plaats is. Anders wordt hot intnsschen als het gaa1 over liefdadige doelen"nden, als bijvoorbeeld voor het door tubereu'ose ondermijnde kind. Ligt er niet iets schrijnends in, dat daar voor een jazz moet drummen op een jolig avondje, met aardige verkoopstertjes, sjoel bakken en een schiettent? Is er ook niet iets schrijnends in, wanneer 'oor liet gezegende werk der reclasseering .,acht ringen om een kwartje" moeten wor den gegooid of voor een dubbeltje aan een touwtje moet worden getrokken. Wanneer nog louter de bazaars bestonden uit ver koopdagen, waarop voor het goede doel ge maakte artikelen weenden verkocht, was het nog iets anders, maar met al die „hoempa", zooals Ds. Meetor het aanduidde, moet het wel dadelijk in het oog springen, dat het goede doel wel eenigszins op den achter grond raakt en dat de middelen om het doel te bereiken heel wat meer de aantrekkelijk heid vormen om te „geven". Maar hoe geheel anders wordt het dan als fhet gaat om geestelijke doeleinden. Hoe ge- •lreel andere wordt het als het er om gaat het werk te volbrengen, dat Christus den men schen die in Zijn Naam gelooven heeft op gelegd, als het er omgaat degenen, die Ilij ons nagelaten heeft, tot een tijdelijke en eeuwige steun te zijn. Hoe kunnen we ons voorstellen, dat de Heiland, die met Zijn on eindig lijden Zijn heerlijk leven heeft geof ferd, met welgevallen zou neerzien op dege nen, die niet offeren kunnen in Zijn dienst, maar die het minste wat zij geven kunnen, hun geld, voor Zijn zaak, slechts af willen staan, als zij er ook nog een beetje opper vlakkige pret van hebben genoten. Gelukkig, dat het nog maar weinig voor komt, dat op deze manier geld ingezameld wordt voor geestelijke doeleinden. Gelukkig, dat blijkbaar nog door velen het stuitende wordt gevoeld, maar dat het reeds voor kan komen, dat het ook deze week weer geble ken is voor te kunnen komen, is al erg ge noeg. Degenen, die een bazaar of iets derge lijks opzetten, treft wel in de allerlaatste plaats schuld. Vaak is het voor hen het eeni- ee middel om tot het voorgestelde doel te ge raken, Die schuld hebben zij, die niet zorgen, dat dergelijke dingen niet noodig zijn. We schreven boven dit stukje de aanhef van een vermaning uit Jezus' bergrede: In dien gij dan aalmoes doet, zoo laat voor U niet trompetten gelijk 'de geveinsden. voorwaar ik zeg U dat zij hun loon weg heb ben. Het gaat niet heelemaal op om dit woord te gebruiken. Het gaat hier niet over een aalmoes in den eigenlijken zin, maar toch kan men ook in dit verband het woord opvatten als een waarschuwing. De trompet ten zijn vervangen door een strijkje cn wij zouden niet graag spreken van geveinsden. De oppervlakkigen, was misschien een beter woord. Maar in elk geval blijft de waar schuwing: Ik zeg U dat zij hun loon weg hebben. Iedereen kan met genoegen op dezen dag terugzien. Een woord van hulde aan de Feestcommissie 1919, welke geen moeite en zorgen heeft ontzien om dit feest zoo goed mogelijk te doen slagèn en wat hen evenals vorige jaren weder is gelukt, is hier ten zeerste op zijn plaats. PATRIMONIUM. In de gehouden vergadering van Patrimo nium, werd door de Bouwcommisie medege deeld, dat de beschikking was gekregen over een perceel grond voor den bouw van wo ningen. Opdracht is gegeven tot het ontwerpen van een bouwplan. In de vacature Kottier werd tot Penning meester benoemd de heer G. Exoo. KATWIJK AAN ZIE FIETS GESTOLEN. Tot zjjn minder aangename verrassing, was m een bewoner der Bestevatersstraat alhier, nl. C. van R., een heerenrijwiel dat des mor gens by het huis was neergezet, des avonds verdwenen. RAADSLID. Had de heer W. A. Ryken, de benoeming als Raadslid eenige dagen in beraad gehouden, thans heeft hy definitief besloten de functie te aanvaarden. BOSKOOP. KONINGINNEFEEST. Vrijdag werd ter gelegenheid van den ver jaardag van II. M. de Koningin een Ko- ninginnefeest gehouden. Reeds vroeg in den morgen weerklonk klokkengelui, ten teckcn dat het feest een aanvang had genomen. Om half negen werd door de Chr. Muziekver. „Concordia" koraalmuziek ten gehoore ge bracht. Daarna werden voor het enkele da gen geleden geopende nieuwe raadhuis door ongeveer 1200 schoolkinderen eenige liede ren gezongen, dat op de vele toehoorders in druk maakte. Hierna volgde een optocht van deze kinderen, welke door verschillende muzickvercenigingen werd opgeluisterd. Na afloop hiervan volgde een tractatie der kin deren in de scholen. Des middags van 2—5 uur werden kinderspelen op het v.m. Toren pad gehouden. Van het ringrijden per luxe auto op de Burg. Colijnstraat werd een druk gebruik gemaakt 's Avonds 7 uur gaven de Gcm. Zangver. „Zang zij onze leus" en de Jeugd Zangver. „De Kleine Stem" een Kerkconcert in de Ned. IJerv. Kerk. Door velen werd dit mooie concert bijgewoond. Om half acht volgde een gondelvaart op do rivier de Gouwe. Inngs de Gouwe was clcctrische verlichting aangebracht en toen de lange rij van verschillende, voor dit doel schitterend versierde vaartuigen zich in be weging zette, werd men door den aanblik hiervan geëxalteerd! Om 10 uur werd door de Tamboers en Pijpers van het Corps Ma riniers uit Rotterdam (aangeboden door de Lnndstormcommissie) een Taptoe gegeven. Elf uur volgde de clou van het feest en wel in den vorm van een schitterend vuurwerk dat op dc Gouwe werd afgestoken. Zoo 'eindigde dit welgeslaagde feest% KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. We komen zachtaan in de herfst. Dat is ook te zien aan den aanvoer der producten. Vroege aardappelen komen alleen nog als poters. Late aardappelen, eigenheimers komen thans los. De zandaardappelen gaun graag weg. Kleiaardap- pelen gaan minder goed weg en zijn goedkoop. Ook bolpeen gaat in kwantiteit verminderen. De prys blijft steeds goed. Bloemkool komt in groote partyen. Gisteren waren er ruim 30.000 aangevoerd. De prijs viel wel iets naar beneden. Binnen 14 dagen kunnen we de eerste nakool verwachten. Deze is wel iets later dan andere. Dit tengevolge van den strengen winter waardoor de zomerproducten aanmerkelijk la ter waren. Het gewas der late bloemkool staan hier zeer goed. Dit in tegenstelling met de meeste andere streken waar bloemkool ver bouwd wordt. Bijna overal staat ze maar ma tig, soms slecht. BOTSING. De heer Joh. G., alhier, kwam fietsende in botsing met een jeugdige wielrijder, die uit een zijstraat kwam rijden en zelfs geen bel op zyn fiets had. Door deze aanrijding kwam G. weer in botsing met een juist passeerende hït- tekar. Hierdoor kwam G. te vallen, waardoor zijn rywiel geheel vernield werd. Hij zelf had zich cok zoodanig verwond, dat hij zjjn werk zaamheden niet kon verrichten. De schuldige wielrijder v. E., zal de schade wel moeten ver goeden. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (blz. 1) De Chr. Hist, fractie tc Amsterdam noo- digde de andere fracties uit tot een samen- spreking over de wethouderscrisis. De jaarvergadering van het Verhond van Nederlandsche Werkgevers is te Maastricht gehouden. Blz. 2. Te Groningen kwam de groepsraad Ge vangeniswezen \an den Chr. Ambtenaars- bond in vergadering bijeen. De Bond van Vereen, voor Chr. Bewaar school Onderwijs hield te Utrecht de jaar vergadering. NOORDWIJK AAN ZEE. REDDINGS-OEFENINGEN. Gistermiddag is hier met goed gevolg een oefening gehouden met de reddingsboot en het vuurpijltoestel. De nieuwe burgemeester was voor het eerst als voorzitter der plaatse lijke commissie aanwezig en sprak ir schuur de bemanning toe. NOORDWIJK-BINNEN. ORA NJE-AVONDEN. Het comité voor het organiseeren van Orar.je-avonden heeft wel succes gehad wat betreft de opkomst. Dinsdagavond declameer- ae Arie Post ir. de Geref. kerk. Woensdag avond sprak in de Herv. kerk Ds. D. A. van der. Bosch van den Haag over: „Een drie voudig snoer" er. gisteravond was een paeda- gogisch poppenspel voor de kinderen in tonus en 's avonds een filmavond ii Geref. kerk. Zar.g, kinderkoor en strijkje seiae een en ander af. OUDEWETERING. Op Maandag 9 September a.s. zal feeste lijk herdacht worden het 25-jarig bestaan van de afdeeling Oudewetering en Omstre ken van de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis. Ter gelegenheid van dit jubileum zal er tevens een bazar worden ge houden, waarvan de baten ten goede zullen komen van de Vereenigingskas. RIJNSBURG. MUZIEKUITVOERING „WILHELMINA". Nadat Maandag jl. het besluit was genomen, de Muziekvereeniging „Wilhelmina"' niet te ontbinden, maar integendeel met alle middelen te trachten de vereeniging tot haar ouden bloei terug te brengen, gaf Donderdagavond 'n con cert op de Koestraatbrug, onder leiding van den voorzitter, de heer P. van Delft. Voor deze gfj'egenheid was de brug door de vereeniging c'i ctrisch verlicht en met lam pions versierd. Dat het besluit, de vereeniging te doen voort bestaan, zeer gewaardeerd werd, bleek wel uit de buitengewoon groote belangstelling voor deze uitvoering. Lang voor het officieele aanvangsuur waren er reeds vele luisteraars. Het programma dat gegeven werd bevatte uitsluitend populaire muziek, en de feeststem ming zat er nog wel zoo in, dat al spoedig de jeugd, rondom de brug aan het. dansen was. Ook voor de overigen echter viel er te ge nieten, zoodat tot aan het eind een groote aan dacht en belangstelling bleef. Met genoegen mag „Wilhelmina" op dezen welgeslaagden avond terugzien. TUINBOUW. Nog altjjd is de aanvoer bijna geheel bloemkool en eigenheimers. Vooral van het eerstgenoemde product komt heel wat. Woens dag was de prijs zer goed, tot f 20 voor le soort, doch Vrjjdag was dit aanmerkelijk la ger en ging goede kwaliteit voor f 12.'De massa ging echter weg voor lagere prjjzen dan f 12. De eerste soort varieerde van f 9 tot f 12. Eigenheimers gaan per baal van 50 K.G. f 1.40, f 2.10 VOORSCHOTEN. UITSLAG PRIJZEN ORANJEFEEST. Gezien het groot aantal prijzen zullen wd !le envermelden van 1 tot en met 3. Kuipje steken voor jongens: 1. A. Gus» seniklo, 2. A. van Leeuwen, 3. D. Krispijn. Ringsteken voor meisjes: 1. C. Niersman, 2. A. Zwetsloot, 3. C. Mens. Fietsrijden met hindernissen: 1. mej. C. Wissen, 2. H. Jongenecl, 3. J. Niersman. Ringrijderij. Mooiste costuums: 1. L. van Vliet en D. van Vliet, 2. A. Verhagen en D. d. Waard, 3. B. BIolc cn echtgenoote. Prijzen ringsteken: 1. G. v. d. Krogt en A. v. d. Kléi, 2. A. v. Zanten en M. Splinter, 3. .T. v. Leeuwen en N. do Jong. Floralia-tentoonstelling. Eerste prijswin- aars: G. Zwijnenburg, 13. Zwijnenburg twea eerste prijzen, B. Zwetsloot, 13. Gisp en R, d. Burg. Vrije inzending: N. v. d. Eist, G. Zwaan en 3. Hoogwerf—Kroon. Afd. Groenten en Fruit: Je prijs W. Gus- senklo. Land bouwt.cn toonstelling. Melkkoeien: 1. B. Blok, 2. B. Blok, 3. M. de Graaf, W. G. Duimisveld. Droeg drachtige koeien: 1. W. G. Duinis- eld, 2. C. J. van Leeuwen, Stompwijk, 3. wed. C. Nell. A. Fokstieren: 1. G. de Wit, Zoeterwou- de, 2. J. J. Dijkman; B: 1. M. de Graaf, 2. C. J. van Leeuwen, Stompwijk; 4A: 1. AL Bos, Wassenaar, 2. C. v. Vliet, 3. A. Hoor- mans; 4B: 1. W. G. Duinisveld, 2. M. de Graaf. 5. Pinkvaarsen: 1 J. de Graaf, Zoeterwou- de, 2 A. C Dijkman, 3 J. de Graaf, Zoeter- woude. Vetgeweid vee A: 1 J. Iloogeveen, 2 iedm, eervolle vermelding Gebr. Bandon, Leiden: B: 1 J. Hogevecn, Wassenaar, 2 idem, eerv. vermelding C. Grandeken; C: 1 C. Grande- ken, 2 C. C. Brcukink. Schapen A: 1 C. J. v. d. Stoel, Wassenaar, idem, 3 W. G. Deunisveld, eerv. verm. H. IL Smal. B Vokrammen: le tot 4c prijs Stoel, Was senaar. C Vette lammeren: II. K. Schmal, 2 B. Ko ning, 3 idem, eerv. verm. Klei. Vette varkens A: 1 Wed. C. Nell. B Loopvarken: 2 G. Schrama, 3 G. v. Dorp. C Zeugen met biggen: 1 Wed. M. v. Haas ter, 2 C. J. v. Leeuwen, Stompwijk, 1 opluis- teringsprijs W. Lekkerkerker. Waar niets staat vermeld is de woon plaats Voorschoten. Zuivel: rubriek I, Goudsche kazen zwaar der dan 9 kilo, gem. voor 25 Juni: 1 G. v. Dorp, 2 wed. Nell; rubriek II: 9 kilo en lichte: 1 A. P. v. d. Zande, Nootdorp, 2 A. v. Santen, (A) A. C. Dijkman, 3 B. C. A. M. v. Wissen, Wassenaar; rubriek III: zwaarder dan 9 kilo, gem. na 20 Juni: 2 G. v. d. Hulst, 3 G. v. Dorp, eereprijs P. C. Belt, Zoe- terwoude; rubriek IV: lichter dan 9 kilo, gem. na 20 Juni: C. v. Schie, P. v. d. Sande, Nootdorp; rubriek V: Goudsche kazen, gem. vóór 25 Juni, zwaarder dan 6 kilo: 2 W. Kóh- le Veur, 3 W. G. Duinisveld; rubriek VI: lichter dan G kilo, gem. vóór 25 Juni: 1 W. G. Duinisveld, met eereprijs, 2. C. H. van Vliet. In deze rubriek kreeg de stand van W. de Ruiter alhier in zuivelproducten een eere-diploma; rubriek VII: Leidsche kazen, zwaarder dan 6 kilo, gem. na 20 Juni: 1 .Tac. v. d. Zalm, Zoeterwoude, 2 W. Kolhe Veur, 3 C. J. v. Leeuwen, Zoeterwoude, 3 B. W. G. Duinisveld; rubriek VIII: G kilo en lichter: 1 W. G. Duinisveld, 2 C. H. van Vliet; ru briek IX: boter, potten inh. 5 kilo: 1 C. II. v. Vliet, 2 A. Straathof, Zoeterwoude. Waar niets vermeld is de woonplaats Voorschoten. WASSENAAR. „BIJBEL EN ORANJE". Donderdagavond kwam de Vereeniging „Bijbel en Oranje" in feestelijk samenzijn bijeen in de geheel gevulde zaal voor Chr. Belangen. Op gebruikelijke wijze werd deze samen komst door ds. v. d. Heyden geopend, waar na het rijk voorziene programma op uitne mende wijze werd afgowerkt. Inzonderheid trokken vooral de aandacht een tweetal sa menspraken op historisch gebied, de eerste getiteld „Enkhuizen voor den Prins" en de tweede ,Onder de vanen van Prins Frederik Hendrik", een episode tijdens het beleg van 's-Hertogenboseh. De goede verzorging der costuums droegen zeer veel bij tot het wel slagen dezer samenspraken. Maar ook de zangnummers der dames Van Ingen en Mek king, begeleid op de piaiïo door mevr. Bock» holt, werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Al wat er verder nog is ten beste gegeven heeft medegewerkt, dat deze avond een aangename en uitmuntend geslaagden avond genoemd mag worden. De propaganda, die in de pauze gevoerd werd tot aanwerven van nieuwe leden, had tot resultaat, dat een 25-tal leden tot de vereeniging zijn toegebracht. Nadat wij tot slot nog een prachtig ta bleau te zien kregen, wat een verrassing was, aangezien het niet op het programma vermeld stond, werd dc vergadering door ds. v. d. Heyden gesloten cn keerden allen zeer voldaan huiswaarts. W. J. N van Ditmar en W E von Ge h u w d: G J J Damon cn J J Vc Bevallen: H B Voornam—Van 1 Overleden: P H C Brunt 59 j. Botohslcy. 'ctn oojr z.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6