*üfuiur gdteéft Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE MAATSCHAPPIJ HELPEN ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6. Bij dagelijksche zending „7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/& cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2841 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgin 58936. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels ƒ1.17Yt Elke regel meer „0.22Yt Ingez. Mededctliiigeu van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. J Voor het bevragen aan het bureau J won" gerekend ƒ0.10 1 ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1929 10e Jaargang Wie zich heden als kwartaalabonné opgeeft aan ons blad, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Zich op te geven aan de Agenten of het Bureau van ons blad. ADMINISTRATIE, Oil nummer bestaat uit VIER bladen Er is de laatste jaren ruimschoots gelegenheid geweest om aan te toonen, dat moreel en economisch het stelsel der sociale verzekering hooger staat dan elk systeem van staatsarmenzorg of eenige staatssocialistische regeling. Sociale verzekeringstaak heeft ten doel om door gezamenlijke, regelmati ge besparing van een bepaald deel van het inkomen van allen, wier levenson derhoud onmiddellijk afhankelijk schijnt van hun arbeid, een reserve te vormen, waarin deze allen een bron van voorziening vinden in dagen van werk loosheid, ziekte, invaliditeit of ouder dom. De voor het vermogen van een per soon nadeelige gevolgen van onvoorzie ne gebeurtenissen worden ter zijde ge steld of verminderd, doordien een be paalde instelling (de verzekering gehee- ten) die nadeelige gevolgen omslaat over een reeks van gevallen, waarin hetzelfde gevaar dreigt, maar niet of nog niet tot uiting komt. Het moet duidelijk zijn, dat hierbij geen persoonlijke factoren beslissend zijn, die op armenzorg aangewezen zou den doen zijn, maar dat de maatschap pij en by haar in verzuim zijn de overheid een taak heeft om te hel pen degenen, die anders in den maat- schappelijken strijd zouden bezwijken. De maatschappelijke gerechtigheid vraagt hier plaats. Ook in dit opzicht heeft daartoe de overheid recht te be stellen en te beschermen, die deelen en standen van ons volk, die anders buiten hun toedoen geen behoorlijk bestaan zouden hebben in dagen van werkge- brek, ziekte, ouderdom of invaliditeit. Die taak van gemeenschappelijk zor gen door gemeenschappelijk sparen van een deel van het loon, kan in be ginsel niets afkeurenswaardigs hebben. En zeker is zij niet in strijd met de lee ringen der H. Schrift, noch kan zij worden veroordeeld door hen die b.v. als predikant of (en) als Kamerlid hun pensioen door een kerkelijke gemeen schap of door den staat verzekerd we ten. Sociale verzekering in den hierbo ven aangegeven zin er zoo kennen we haar in ons land gaat uit van zedelijk en economisch juiste opvattin gen. Sparen is beter dan zich door den staat een vast bedrag doen uitkeeren, of wel bij eenig orgaan van armenzorg te moeten aankloppen. Het spaarsy steem, en fondsvorming biedt gelegen heid om allerlei maatschappelijk nut tige voorzieningen tot stand te bren gen, terwijl uit de renten van het fonds der gespaarde reserves de uitkeeringen aan de rechthebbenden worden gedaan. Sociale verzekering beteekent sparen pii ons volk economisch sterker maken Dat is geen ongeoorloofde bezorgdheid toonen, maar gepaste zorg voor het groote gezin der maatschappij. „Staatspensioen", dat echter niets van pensioen heeft, maar slechts een cadeautje is uit de staatskas, heeft van al die mooie en goede eigenschappen niets. Het fixeert eenv.oudig zekere uit- keering los van den eertijds verrichten arbeid. Deze noodlottige nivelleering is bovendien ontzettend duur. zal zij voor de betrokkenen van eenige beteekems zijn. Zij zal ook alleen ten goede kun nen komen aan „behoeftigen"wie zelf iets spaarde en zich op zijn ouden dag daardoor zeker inkomen wist te verze keren, wordt van het staatspensioen van de staatsaalmoes uitgesloten. Het groote bezwaar tegen het „stel sel der wanhoop", de staatspensionnee- ring. dat door dit alles heen gevoeld wordt, is dit, dat de gedachte gesugge reerd wordt, ^ls zou de staat de natuur lijke, kostelooze verzorger van allerlei behoeften der burgers ziin. Niet alleen bij werkloosheid, ouderdom of invalidi teit, maar eigenlijk in elk opzicht. Dat zou inderdaad staatssocialistisch ziin. En -daar moet onze sociale verze kering niets van weg hebben. Ze heeft het ook niet, al beweren enkelingen van wel. We willen deze onjuiste beschuldi ging terugwijzen. De sociale verzekering gaat juist uit ^an de ernst des levens. Die wordt er niet door ondergraven, maar door er kend en zij heeft de bedoeling haar deel hebbers met die ernst rekening te doen houden. Een staatssocialistisch systeem zou dit nooit doen. Daarin is de staat over al goed voor. Tusschen eigen opofferin gen, tusschen arbeid en latere uitkee- ring ontbreekt in een staatssocialistisch stelsel als b.v. de staatspensionneering elk verband. Dat is de groote fout, die het als ongeschikt, onbruikbaar en so ciaal-verderfelijk moet doen vef oord ce len. Maar de overheid heeft met de soci ale verzekering toch ook te maken, zoo voert men ons soms tegen. Deze opmerking is juist en we kun nen haar begrijpen. Beter dan het be toog* dat sociale verzekering veroor deelde, omdat het verband zou houden met het „jolig christendom" onzer da gen, met opvoeding der jeugd in de leer van veronderstelde wedergeboorte en vermoedelijk hemelburgerschap. Veel meer dan zotternij is deze rede neering niet en de man, die met derge lijke argumenten zou werken, zou door slaand bewijzen van het geheele vraag stuk niets te verstaan en niet als voor lichter, maar als misleider dts volks te moeten worden aangemerkt. Want liet een is aj even dom en verdwaasd als het ander. En „vrome onwaarheden" zijn niet minder verderfelijk en onwaar dig dan andere. We staan hierbij dan ook niet langer stil. Maar de tegenwerping die we zoo even releveerden, verdient wel, dat we haar even nader bezien. Voor ons land geldt zij niet in zoo sterke mate, als elders het geval zou kunnen zijn. Met name in Duitschland is de soci ale politiek wel degelijk geïnspireerd door staatssocialistische motieven. Vurige staatssocialisten waren er in de zeventiger jaren de ware verded'- gers van sociale politiek, met name ooi: van de verplichte verzekering. Het verzet van mannen als Brentano, die de vrije verzekering voorstonden, mocht niet baten. Bismarck koos in 1881 ten slotte voor de verplichte staatsrechtelijke staatssocialistische verzekering en zetie binneu 10 jaren eer. volledig stelsel door, waarin waren opgenomen ziekte-, ongevallen- en in- validiteits- en ouderdomsverzekering. In toelichting en redevoering werd de staat als verzorger van het algemeen welzijn aangewezen. Dit standpunt vond in ons land slechts matig instemming. Stellig is het nimmer het onze geweest. Met name in den anti-rev. kring is nooit de Duitsche theorie ter rechtvaardiging van de so ciale verzekering aanvaard. Voorop is steeds gesteld, dat verzeke ring een zaak van het vrije maatschap pelijke leven behoorde te zijn. Toen dat in gebreke bleef en zondige, ongerechte toestanden voortdurend scherper vor men en breeder afmetingen aannamen, is op grond van het recht van de overheid gevraagd om de in gebreke blijvende maatschappij tot haar taak te brengen. Misbruiken moesten worden gekeerd en de geheele opzet moest zoo zijn, dat de overheid zich geleidelijk kon terugtrekken. De nood was inderdaad groot en het fiasco der vrijwillige verzekering moest voor iedereen onmiskenbaar geacht worden. De noodzakelijkheid van overheids optreden op dien grond kon met goede redenen niet worden geloochend. We' kon verschil van inzicht ontstaan over de te volgen uitvoeringsmethode, die nimmer zou mogen ontaarden in een reglementeering, welke haar doel in zich zelf vond; zij diende zoo gekozen te worden, dat de maatschappij werd gedrongen en opgevoed tot het vervul len van haar te lang miskenden en ver waarloosden plicht. Verplichte verzeke ring is dan in zekeren zin een noodza kelijk kwaad, waaruit het kwade ele ment van het staatsaandeel zoo spoedig mogelijk verwijderd dient te worden. De anti-rev. partij is van meet af be dacht geweest op het sturen in die goe de richting. Dat bewijst niet alleen de schrifte lijke toelichting der verzekéringsont- werpen, maar ook menig dagblad- en tijdschriftartikel. Wie niettemin be weert, dat de anti-rev. partij voor het staatssocialisme koos, doet aan eerlijk heid en goede trouw in ernstige mate te kort. We denken in dit verband aan de voor ons liggende briefwisseling uit 1308 tus schen Dr. Kuyper en Prof. Fabius. Ook Minister Talma heeft steeds de beschuldiging van staatssocialisme af gewezen. Ook hij gins van do gedacht? uit, dat de overheid bjj haar optreden de maatschappjj moest helpen. Alleen wie geen regeling wilde of wol armenzorg begeerde, kon zich in de bestaande omstandigheden daartegen verzetten. De ervaring bewijst twee dingen: Ten eerste, dat de sociale verzekering, waarvan enkele millioenen personen thans profiteeren, er is ingegaan en meer en meer als een groot goed wordt gewaardeerd. Het verzet er togen is practisch zeer gering. En zeker raakt de principieele bestrijding slechts wei nigen. In de tweede plaats toont de ontwik keling der dingen, dat onze sociale wet geving naar „vermaatschappelijking" toegroeit en welbewust in die richting geleid wordt. Dat wijst er op, dat de leidende po litici geenszins bedacht zijn op een staatssocialistisch instituut van verze kering. Zelfs kan gezegd, dat de stem van verdedigers van een zoodanigen op zet niet in kracht toenoemt. Wij verheugen ons daarover. Niet de politiek van de sociale aal moes, maar van sociale rechtvaardig heid zal het op den duur winnen. En steeds meer zullen de oogen opengaan voor den gezegenden invloed op het maatschappelijk samenleven, die uit gaat van een wetgeving, welke de maat schappij er toe brengt te doen hetgeen als haar natuurlijke taak is te beschou wen. Van den beginne af is het onzerzijds zoo bepleit. De uitkomst toont reeds een begin van rechtvaardiging van dit eenige goede standpunt. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ZEEMACHT. Bij Kon. besluit is aan tien luit. ter zee lc kl. bij de Koninklijke marine-reserve D. F. 13. Visser met 1 Juli 1929 eervol ontslag uit den dienst bij die reserve verleend; is aan den adjudant in buitengewonen dienst van IT. M. de Koningin, den schout bij-nacht -A. ten Bvoccke Hoekstra verga.ï- ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van het Legioen van Eer, hem door den Pre sident der Fransclie Republiek geschonken; is aan den kapitein ter zee II. M. Manikus vergunning verleend tot het aannemen en diagen der versierselen van officier der Or de van liet Legioen van Eer, hem door den Pr.óidcnt der Fransche Republiek geschon ken. BELASTINGDIENST. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bewaar der van de hypotheken, het kadaster en de scliecpsbewijzen te Winschoten C. Focken, ontvanger der registratie en domeinen te Wardegarijp; tot ontvanger der registratie en domeinen te Schagen, W. Spaanstra, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore der suc cessierechten no. I te 's-Gravenhage; op verzoek met ingang van 1 Januari 1930 eervol ontslagen uit 's Rijks dienst li. Pan man, verificateur der invoerrechten en ac cijnzen te Rotterdam; met ingang van 1 No vember 1929 K. Wamolts, idem te Arnhem: met ingang van 1 Octobt- 1929 benoemd tot verificateur der' invoc rechten en accijn zen te Amsterdam de kommies-verificateur der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen J. Balkcma te Amsterdam. ARCHAEOLOGISCH CONGRES. Bij Kon. besluit is benoemd buiten be zwaar van 's Rijks schatkist tot gedelegeer de van de Ncdeiiandsche regcering bij het 4de Internationaal arcliacologisch congres dat van 22 tot 29 September 1929 te Barce lona zal worden gehouden: dr. A. W. By- vanck, hooglocraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. COMMISSIE NED.—Z. AFR. HANDEL. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek onder dankbetuiging voor de bewezen diensten eer vol ontslag verleend aan Jl.r. H. Loudon te Wassenaar, als lid en voorzitter van de Com missie voor den NederlandschZuid-Afri- kaanschen handel cn als zoodanig benoemd K. F. van den Berg te Driebergen, lid van genoemde Commissie. HOFBERICHTEN STATEN-GENERAAL SLUITING DER ZITTING OP IS SEPT. Bij K. B. is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden geslo ten op Zaterdag 14 September, des namid dags te drie uur. Do Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw wordt ge machtigd zicli op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. STUDIEREIZEN VAN Dr. IDENBURG. Naar wij vernemen zal dr. Ph. T Tdcnbnrg clief der af cl. Onderwijs-statistick van liet Centraal Bureau voor de Statistiek, in ver band met de reorganisatie van de Ondcr- wijs-Statistick en "iet Onderwijsverslag, in opdracht van de regeering studiereizen on dernemen naar Berlijn en Londcru DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS WAT ZULLEN DE SOC.-DEM. DOEN? DE CHR.-TllST. NOOD1GEN DE ANDERE FRACTIES UIT TOT EEN CONFERENTIE Amsterdam, 7 Sept. 1929. Onze Amslerdamsche redacteur schrijft: Donderdagavond vergaderde reeds de soc. democratische raadsfractie, om haar hou- diing ten aaaczien van het conflict te bepa len. Of ze bereid zullen blijken op normale aan een oplossing mee te werken is nicl publiek geworden. We hoorden wel geruchten, dat men ook thans zou weigeren, maar ons lijkt dat niet waarschijnlijk. Men kan zich na de verwer ping «Ier motie moeilijk aan dien plicht ont trekken. Maar vast staat nu reeds dat het initia tief tot bijeenroeping der partijen niet van haar zal uitgaan. Hoewel ze als grootste fractie wellicht liet eerst is aangewezen, heeft ze zich wat op de vlakte willen hou den. Ze hoeft dan in de vergadering der groepen geen voorstel te doen. Als motief, en onjuist kinkt dit niet. voert zij aan, dat de Chr.-Historischen de crisis hebben doen ontstaan en dus ook de plicht tot bijeenroepen hebben. Mej. K a l z, de presidente van de Chr.- Hist. fractie, heeft nu de verschillende groe pen uitgenoodigfl te komen confereeren op Zaterdag(heden)middag 1 uur. Zij zal dan ook namens baar fractie mei voorstellen moeten komen. Uitteraard kan men slechts gissen hoe die er uit zullen zien. In do discussie deze week sprak ze uit, dat de Chr.-Historischcn de consequentie van hun daad vo'komen h' grepen, nu kan ze dat toonen. Wij wachten af. Als de soc.-dcm. willen deelnemen is liet mogelijk een sterk college te vormen. Moet opnieuw een noodopl js sing gezocht, dan wordt het bijna onmoge lijk een behoorlijk college in elkander te zetten. Duidelijk is wel, dat de door de Chr.-ITist. gevoerde politiek ons niet uit de moeilijk beden, doch veeleer midden in de bezwaren gebracht heeft. ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE VRAGEN VAN DEN HEER, SWESNGE OVER DE BELANGEN DER VOETGANGERS. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den beer Smeenge betreffende voorzienin gen in het belang der voetgangers bij den aanleg en de verbetering van Rijkswegen heeft de Mii.'ster van Waterstaat geant woord. dat ook naar zijn oordeel bij de we ger.verbetering naast de be'angen van het snel- en rijvvielverkeer die van de voetgan gers in het oog dienen te worden gehouden. Voor den aanleg en de verbetering van Rijkswegen zijn laatstelijk bij beschikking van 15 Aug. 1929, afd. Waterstaat T, nor male dwarsprofielen vastgesteld, waarbij ook is gerekend op den aanleg van een-vou dice voetpaden, behoudens voor die wegen, welke uitsluitend voor het verkeer met mo- torrijtuigen en rijwielen zulten worden be stemd. Echter is het niet de bedoeling om. waar in en nabij bebouwde kommen het plaatselijk verkeer bijzondere voorzieningen voor de voetgangers eischt, de kosten van die bijzondere voorzieningen voor Rijksreke ning te nemen. Deze werken zullen in sa menwerking tusschen belanghebbenden en liet Rijk kunnen tot stand komen. EERSTE KAMER VACATUREASSELBERGS. Aangezien de voorzitter van liet Centraal Stembureau binnen den termijn, gesteld in de Kieswet, geen mededecling heeft ontvan gen van den beer J. P. J. Asselbcrgs te Ber gen op Zoom, benoemd tot lid van de Eer ste Kamer, of hij zijn benoeming al of niet aanneemt, werd gistermiddag door het Cen traal Stembureau benoemd verklaard dc- hec-'r E. B. Dumoleijn te Hontenisse. TWEEDE KAMER Naar wij vernemen, hebben de benoemde Tweede Kamerloden. Jhr. Mr. Buys de Bee renbrouck en Jhr. Mr. de Geer hun geloofs brieven niet binnen den bij de wet bepaal den termijn ingediend. Thans za! de voorzitter van het Centraal Stembureau in do plaats van Jhr. Ruys de Bcerenbrouck, lot lid van de Tweede Ka mer benoemen Mr. Goseling te Amsterdam, cn in dp vacature-De Geer .Thr. Mr. Boe laerls van Blokland. Aangezien .Tbr. Beelaerts minister is. zal ook deze zijn zetel niet innemen, waarna clan benoemd zal worden verklaard Jhr. Rutgers van Rozenburg. OVERIJSELSCHE WATERSCHAPSBOND DE JAARVERGADERING. De Alg. Vergadering v. d. Ovorijssclschen Waterschapshnnd wordt op 12 Sept. a.s. Ie Almelo gehouden. Door den heer J. C. v. d. Berg, hurge meester van Wierden, wordt gerefereerd over de „Stichting van een Cultuurfonds" terwijl de voorzitier van het Waterschap „dc Rogge" te Almelo, Ir. J. W. IJzerman hoop' te spreken over de in het gebied var dat Waterschap uitgevoerde werken. De middags wordt een auto excursie gemaak door he-, gebivd van WaU-rschap. NEDERLANDSCHE WERKGEVERS Jaarvergadering van het Verbond DE UITVOERING DER ZIEKTEWET Mr. AUG. PHILIPS GEHULDIGD Maastricht, 6 Sept. 1929. In de op Vrijdag 6 September des voor- ..jiddags in den Stadsschouwburg te Maas- trient gehouden algemeene ledenvergadering het Verbond van Nederlandsche VVerk- de openingsrede Dit welkomstwoord, aldus spr., zal tevens een afscheidswoord zijn, weshalve met en kele persoonlijke indrukken, opgedaan ge durende het tweejarig voorzitterschap de openingsrede werd aangevangen. Daarbij behandelt spr. ook het feit, dat er behalve het Verbond van Nederl. Werkge vers ook nog een R.-K. en een Prot. Chr. ;anisatie is. De samenwerking daarmee s altijd aangenaam en deze organisaties staan op uitstekenden voet met het Ver bond. Spr. vindt het jammer dat er verschil lende bonden bestaan, en bet onderscheid schijnt hem geen voldoende verontschuldi ging voor de ontzaglijke duplicatie van werk en de verspilling van tijd, geld cn kracht. Spr. verwacht niet, dat er ooit een fusie zal komen, al had het rapport der Prot. Chr. organisatie hem de indruk gegeven, dat het daar nog denkbaar zou zijn. De ver doorge voerde indeeling van heel het maatschappe lijk leven naar godsdienstige scheidingslijnen beschouwt spr. als weinig minder dan oen rainu cn als een ernstig gevaar voor onze volkseenheid. Een vruchtbaar overleg met de werkne mersbonden wordt door de splitsing die men ook daar heeft, vaak belemmerd. Gelukkig gaat de ontwikkeling der economische fei ten hoe langer hoe meer in een richting, waarbij een goede verhouding tusschen werk gever cn werknemer mogelijk, ja voor bei den veel gemakkelijker dan vroeger moet worden. De kloof, die de maatschappelijke welvaart van dc arbeiders en werkgevers- klasse schciijt, wordt allengs gedempt. Hel welvaartspeil van den arbeider is zeer geste gen, en spr. acht het verheugend dat het pad naar Jen bcdrijfsvrede wordt geëffend. Naast de verzachting van de verschillen in maatschappelijke welvaart is er ook nog het niet minder belangrijke feit, dat er haast geen bedrijfsleiders meer zijn, die werkelijk hun eigen zaken drijven en daardoor per soonlijke belangen hebben, die lijnrecht in botsing zouden kunnen komen met die van hun arbeiders. Vroeger was de eigenaar en de leider van het bedrijf veelal één en de zelfde persoon. Maar thans is geen particu lier vermogen in staat de noodige kapitalen uit eigen middelen te verschaffen. En zoo namen de zaken meer en meer de vorm aan van Naamlooze Vennootschappen, en be drijfsleider en eigenaar werden gescheiden begrippen. Bij zulk een ontwikkeling veroudert dc positie van den bedrijfsleider en daarmee zijn kijk op de verhouding lot de eigenaren cn de werknemers. De directeur wordt ten slotte „loonslaaf" zoo goed als dc rest. Maar met de eigenaren wordt dc band van den bedrijfsleider hoe langer hoe losser. Dat zijn de aandeelhouders, de houders van toon derpapier, die hij niet eens kent. De liefde en toewijding aan de belangen der eigenaars maakt zoo plaats voor zorg en gehechtheid aan de onderneming in haar geheel. Sommigen zien in de gang van zaken een voorbereiding van ons geheele bedrijfsleven voor de socialisatie. Maar spr. kan zoover niet in de toekomst lezen. Maar voorberei ding voor socialisme of niet, de fusies zullen voortgaan. Spr. gelooft dat het nuttig is dit eens uit een te zetten, omdat aan werknemerszijde de directeur nog te veel beschouwd wordt als iemand die door eigenbaat en hebzucht wordt gedreven. En ook regeering cn volks vertegenwoordiging mogen wel eens hooren, dat de bedrijfsleiders geen eenzijdige verde digers van speciale belangen zijn. Wanneer we letton op deze factoren die een betere verstandhouding tusschen werk gevers cn werknemers in de hand moeten werken, dan is de bodem aanwezig waarin het jonge stekje, overleg met de vakccntra- len over zaken van gemeenschappelijk be lang, welig moet kunnen opschieten. Over onze „vredespogingen", zegt spr., is echter door het C. N. V. ir. zijn jaarverslag op zu ren toon gesproken, waarin van dc blijmoe dige hoop, die den christen zoo siert, weinig valt te bespeuren. Het Christelijk Nationaal Vakverbond schijnt blijkens zijn jaarverslag te vinden, dat wij eigenlijk al moesten hebben gepraat over bedrijfsorganisatie, rechtspositie der ar beiders, en medezeggenschap. Maar in den grond van hun hart zullen hun bestuurders zelf wel inzien, dat als meu die onderwor pen ging behandelen in het bonte gezel schap, waarin men bijeenzit, er voorloopig niet veel anders dan spraakverwarring en kwaad wegloopen uit zou kunnen voortko men. zoodat wij maar verstandiger doen met wat lager bij den grond te beginnen. Onzerzijds weten wij, nldus spr., dat wij de instemming van onze leden hebben bij ons streven, om aan 'lat aangevangen over leg een zoo rijk moeilijken inhoud te geven. Laat de teleurstellingen, zoo eindigt spr., niet ontmoedigen. Laat men ook op liet ge bied van wetgeving en bestuur trachten tot overeenstemming te komen; en bovenal, leer de zon wat in het water te zien schijnen. Laat het zijn een naar boven halen van den arbeider, niet een naar beneden brengen den werkgever. telegram van hulde te zenden aan H. M de Koningin ,als Hoofd an den Nedcrlandschen Staat en als bewijs an verknochtheid aan het Huis van Oranje. Het inmiddels in druk verschenen jaar verslag Juli 192S1929 werd goedge- rvolgens werd het H u i s h o u d e 1 ij k Reglement gewijzigd om te voorkomen, dat Bestuursleden bij het vervullen van een tusschentijdsche vacature, zouden moeten af treden op het wellicht zeer ^nabijgelegen tijdstip, waarop hun voorganger zou zijn heengegaan. De Ziektewet. Over de uitvoering van de Ziektewet indt een uitvoerige gedachtenwisseling plaats. De algemeen-voorzitter, mr. Aug. Philips, herinnert aan de zoo juist ver schenen tweeden herzienen druk van de Ver- bondshrochure over de Ziektewet. Dit is het beste commentaar tot dusver verschenen; handige en betrouwbare gids voor eiken bedrijfsleider De Verbondsleden ontvangen deze brochu- op aanvraag gratis,-doch het Bestuur be sloot met het oog op tie gebleken groote be langstelling in den lande, dezen tweeden herzienen druk ook voor het publiek verkrijg baar te stellen bij het Veröondssecretariaat, Mauritskade 5, Den Haag, tegen den prijs in f 1.50 per exemplaar. Uit de Bestuursmededeelingen blijkt ver der. dat het Verhond zijn geregeld overleg met de vakcentralen van arbeiders aangreep, gezamenlijk ook de uitvoering van do Ziektewet onder oogen Ie zien. Bij dat over leg werden voorts betrokken de confessio- neele werkgeverscentralen en Centraal Over leg in Arbeidszaken zoodat in totaal zeven centralen aan dit overleg deelnamen. Dit overleg is tot dusver gunstig verloopen. nauw contact met Centraal Beheer wer den concept-statuten en -reglementen van bedrijfsverenigingen opgesteld, benevens an een federatie van deze verenigingen. Deze concepten zijn aan de Verbondsleden toegezonden ter bespreking jn de vergade- 'ng van heden. De inhoud van deze concep ten werd vervolgens door de vergadering in algemeene lijnen goedgekeurd na een ge dachtenwisseling, waaraan deelnamen do hoeren: Smith, Pot, De Vries Robbó, dr. Wal ler, Krantz, mr. dr. Noback, Mulderije en dr. Van Dorp. Het Verbondsbestuur wordt gemachtigd op den ingeslagen weg voort te gaan. Wan neer de daartoe bevoegde instanties ook van de ander centralen haar goedkeuring ge hecht zullen hebben aan deze concepten, kan tot definitieve oprichting der ontworpen bedrijfsverenigingen en der federatie van deze verenigingen worden overgegaan. Hot overleg om daartoe te komen, wordt 13 Sept. a.s. voortgezet. Daarna zal het Verbondsbe- stuur zijn leden terzake definitief van advies dienen. De vergadering verenigt zich met het van Bestuurszijde reeds eerder gegeven advies om in afwachting van de definitieve resul taten van bovenbedoeld overleg, zich njet ei Iers le binden tot het onderbrengen van het uit de wet voortvloeiende ziekterisico. Bij de daarop gehouden Bcstuursverkiazing wo-dt in de vacatures ontstaan door het pe ri. diek a'tredcn van de heeren Jos. Blom- jous, D. J. van Houten, Th. van Ravesteyn cu H. Sm dt van Gelder cn door het tus- scl.entijdsi.li aftreden var. de heeren mr. Aug. PliiF's cn J. N. Voorsmit, resp. be noemd de heeren Frans van D o o r e n, lid der firma Pieter van Doorn tft Tilburg; ir. A. H. L. de Bel, directeur vararie Nieu we Ncd. Mij. tot Vervaardiging vafiiSpiegel- glas. Glazen Voorwerpen cn Chemilfclie Pro ducten, Sas van Gent: N. A. Koe (Tam, di recteur Wreen. Holl. Sigarenfabrieken te 's-Gravenhage; ir. J. A. Kal f f, oud-directeur der Nederlandsche Spoorwegen; mr. D. Crena dc Jongh, directeur der N.V. Ne derlandsche Handel-.Maatschappij le Am sterdam cn T. L. Koning, directeur der N.V. Carton- en Papierfabriek v.h. W. A. Scholten te Groningen. Op voorstel van ruim 50 Verbondsleden werd voorts de heer II. P. Gelderman C.Mzn., lid van de firma H. P. Gelderman en Zonen, onder algemeene instemming nis Bestuurslid herbenoemd. Bij monde van den heer G e 1 d e r m a n werd daarop onder zeer hartelijke instem ming van alle aanwezigen, hulde gebracht aan den ni'trerlenden algemeen-voorzitter, mr. Aug. Philips, voor de krachtige en eminente leiding aan het Verbondswcrk ge geven. Tot opvolger van mr. Philips is benoemd ir. J. A. Kal ff, oud-directeur der Neder landsche Spoorwegen. Excursies. Hierna volgen eenige excursies naar on dernemingen van Verbondsleden. Bezocht worden: a. de N.V. Eerste Nederlandsche Cemcnt- Industrie F..N C.I.; b. de fabrieken van de Kristal-Unie en van de N.V. Alfred Recout cn Co c. de Maaskanalisatiewerken (de Sluis bij St. Pieter en de Stuw bij Borgharen), hene vens het schakelstation van dc Maatschap pij tot Verkoop van den Electrischen stroom der Staatsmijnen in Limburg Hierop komen we nader terug. Voor 1930. De volgende jaarvergadering zal op uit- noodiging van de Maatschappij de Schelde te Vlissingen plaats hebben. DE ALASTRIM Een achtjarig meisje uit Wapenveld is, lijdend aan alastrim, naar het Sophia-zie kenhuis te Zwolle overgebracht en in ne voor alastrimpatiëntcc ingerichte barak op genomen. VAANDEL KORPS MARINIERS Op 1G September a.s. zal II.M. de Koningin een Koninklijk vaandel ui:reiken aan bet korps Mariniers op het Malieveld t«- Den Haag, des n.m. ïe half twee. Het korps zal daartoe op het Malievel I zijn opgesteld en het stafmuziekcorps der Koninklijke Marina zal zijn medewerking verlecnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1