DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD PAG. 9 BUITENLAND. DE VOLKENBONDS VERGADERING In de Volkenbondsvergadering heeft de Chineesche gedelegeerde, de Chineesche ge- zan te Washington Tsjao Tsju gewezen op de noodzakelijkheid van herziening dèr i; ternationale verdragen die niet meer in het kader van onzen tijd passen, waartoe art. 19 van het Volkenbondspact den weg opent. De rede van den Chineeschen vertegen woordiger vond grooten bijval. Lord Robert Cecil stond ostentatief van zijn .plaats op en drukte den Chineeschen gedelegeerde de hand. Ook van Duitsche zijde bestaat groote be langstelling voor den Chineeschen eisch, die tevens de mogelijkheid zou kunnen in houden van een vreedzame herziening van het vredesverdrag. W' 8TRESEMANN IN GENEVE. ®r. Stresemann is gistermiddag kort na ijfjven in gezelschap van zijn vrouw en den ©inisterie-directeur dr. Gaus in Genèvo Aangekomen. CRITIEK OP MAC DONALD'S REDE. De uitlatingen der Engelsche pers tegen over de gisteren door Mac Donald in de Volkenbondsvergadering gehouden rede voering zijn uiteenloopend, terwijl de „Daily Herald", het orgaan der arbeiderspartij, de schitterende leiding van den premier in de beweging voor den wereldvrede huldigt, en de radicale „Daily News" van een prach tige opening der Volkenbondsvergadering spreekt, toonen de conservatieve bladen zich koel en critiseeren vóór alles de ver klaring van den premier over de aanne ming der facultatieve clausule. Het scherpst uit zich de streng-conserva- tleve „Morning Post", die beweert dat de Britsche regeering door de aanneming der facultatieve clausule een stap heeft gedaan, welke het Britsthe volk niet goedkeurt. Zijn souvereine macht berust in bepaalde feite lijke lev -sties van oorlog of vrede niet lan ger in Westminster doch in Den Haag en Engeland zal gedwongen zijn om zijn sou- vei eins rechten voor het internationale ge rechtshof te verdedigen. Ds „Times" ziet in Mac Donald's plan groot"gevaar voor een of ander deel van het Britsche wereldrijk. DE INTERNATIONALE RECHTSPRAAK. Het begint er veel op te lijken, dat Mac Donald gelijk krijgt en dat de tiende Vol kenbondsvergadering in het teeken van de verplichte arbitrage zal staan. Denemarken deelde mede te zullen toe treden tot de overeenkomst tot vreedzame beslechting van alle internationale ge schillen. Canada en Peru deelden mede, dat zij toetreden tot de facultatieve clausule van artikel 36 van het statuut van het Haagsche internationaal gerechtshof. De reeds tot het Haagsche Hof toegetre den staten keurden voorts eenstemmig goed het protocol, dat in Januari is opgesteld omtrent de toepassing van de bekende Ame rika ansche voorbehouden bij een evcn- tueele toetreding van Amerika tot het Hof, waar,door ook de toetreding van Amerika, tot dat Hof verzekerd is. President Hoover heeft zijn instemming met het protocol Carnejo (Peru) stemde, evenals Canada, in met Mac Donald's donkbeeld om het Kellogg-verdrae in overeenstemming te brengen met het Volkenbondspact. Hij drong aan op een zoodanige amendeering van het Volkenbondsverdrag, dat het vast zal komen te staan, dat een staat, die hel verdrag van Kellogg schendt, terstond door de overige staten openlijk wsrdt veroor deeld en gebrandmerkt. Zoolang er nog getn internationale poli tie bestaat mag een dergelijke moreele sanctie tegen den vredeverstoorder niet achterwege blijven. Stauning (Denemarken) heeft verder nog voorgesteld, dat de verschillende volken bondscommissies voor een gedeelte door de volkcnbondsvergadering zelf zullen worden gekozen en niet uilsluitend door den Vol kenbondsraad, om daardoor minder groote beteekenis te geven aan den jaarlijkschen strijd om vacante Raadszetels. Stauning deed verder interessante mede- deelingen over de Deensche ontwapenings plannen. Stauning verklaarde, dat Denemarken voor geen zijner naburen angst heeft en dus meent zoover te kunnen ontwapenen, dat alleen de noodige strijdmacht overblijft om ile grenzen te bewaken en aan de ver plichtingen van een volkenbondsstaat te kunnen voldoen. Merkwaardig was echter, dat Stauning uitdrukkelijk verzekerde, in te zien, dat an dere staten andere inzichten over de mate van ontwapening kunnen hebben. Hij erkende, dat groote mogendheden de raak anders kunnen beschouwen dan De nemarken en gaf zelfs toe, dat er ook klei ne staten kunnen zijn( die door de aanwe zigheid van naburen, tegenover welke zij zich niet zoo veilig gevoelen), niet zoover kunnen gaan met ontwapening als Dene marken. Van een theoretisch pleidooi voor een zijdige nationale ontwapening had de rede van den Deenschen minister-president dus niets. voorval zich echter niet behoeven te herha len, want in de nieuw te bouwen luchtsche pen zal een speciale geisolecrde rookcabine worden gebouwd, waarin zonder gevaar ge rookt zal kunne» worden. DE ONLUSTEN IN PALESTINA Uit Londen wordt gemeld: De Britsche hooge-comimissarls In Pale stina heeft de tegen Maandag in Jeruzalem voorbereide groote Arabische demonstraties op het laatste moment verboden. In verband hiermede zijn in Heron 130 en in Lifa 200 Arabieren gearresteerd. De betoogingen der Arabieren, die gericht waren tegen het ma nifest van genoemden commissaris, die door hen van joodsche partijdigheid wordt be ticht, hebben een zekere spanning in het leven geroepen, welke slechts door de intius Rchen ingestelde commissies van onderzoek niet tot nieuwe botsingen hebben geleid. De Klaagmuur. De opperste raad der muzelmannen heeft besloten den Klaagmuur uit te bouwen, waar tegen van Joodsche zijde met nadruk gepro. testeend wordt. Naar verluidt, is de gcheele Arabische uitvoerende rand', uit 48 leden bestaande, tegen 'heden in een buitengewo ne zitting bijeengeroepeni. ARABISCHE OVERROMPELINGSPOGING. Uit Jeruzalem wordt geseind: Arabische ruiters hebben de iwijk Taldioth te Jeruzalem getracht te overrompelen, doch zij moesten onder zware verliezen de vlucht nemen. Voorts zijn alle demonstra ties van Arabieren in de slad verboden. Ove- ripens heerschl er wederom rust, zoodat de zaken weer geopend konden worden. Ook de algemeene toestand in Palestina is zeer ten günste gekeerd. DEMONSTRATIES TE BAGDAD. Tijdens de Arabische demonstraties te agdad moest de politie meermalen ingrij pen en van do wapenen gebruik maken. Een Arabier werd hierbij gedood en ver- schei dene h anderen gewond. Nader wordt gemeld, dat men een oproep van den Brit- schen commissaris, waarbij een berechting van alle schuldigen, zonder onderscheid des geloofs, door een Engelsche rechtbank was aangekondigd-, heeft iverworpen. 'T NIEUWE RAADHUIS TE BOSKOOP FEEST IN 'T KWEEKERSDORP EEN JUWEELTJE VAN EEN GEMEENTEHUIS MILDE BURGERZIN DE WERELDREIS VAN DE ..GRAF ZEPPELIN" KAPITEIN I.EHMANN TEVREDEN. Kapitein Lehmann, die het commando over dc „Graf Zeppebü"' voerde gedurende zijn laatsten tocht over üen Oceaan, ver klaarde aan een mar. van de „United Press" dat zijns inziens de „Graf Zeppelin" zijn waarde voor het wereldverkeer ruimschoots bewezen heeft. Hij wac er bijzonder tevreden over, het commando van het luchtschip on der zco gunstige omstandigheden te hebben kunnen voeren. EEN ROOELUSTIG PASSAGIER. Zoo men weet, is het ten strengste verbo den, met het oog op het brand- en ontplof- lingsgevaar, aan boord van de „Graf Zeppe lin" te rooken. Toen de Amerikaansche jour nalist Rickard, terwijl het luchtschip zich boven het midden van den oceaan bevond, de waschgelegcnheid betrad, merkte hij tot zijn verwondering, dat deze vol rook stond. Bij* onderzoek bleek, dat voor hem een Ame- rikaansch koopman, Hogg, die te Lakeliurst aan boord was gekomen, zich in de cabine had bevonden en, ondervraagd door Kapi tein Lehmann, erkende de man, op aandrin gen van zijn landgenooten, dat hij inderdaad een sigaar had opgestoken. De verontwaar diging onder passagiers en bemanning over deze lichtzinnige daad was groot. Zijn siga ren en sigarenopsteker werd licm afgeno men en gedurende de rest van de reis word de lieer Hogg zoowel door zijn landgenooten als door de andere passagiers min of meer genegeerd. In de toekomst zal een dergelijk DE VLOOTBEPERKING PESSIMISME TE WASHINGTON. Uit New-York wordt gemeld: In Washington is heden onder voorzitter schap van Hoover een bespreking gehouden waaraan ook door de ministers en de vloot- deskundigen werd deelgenomen. Van offi- cieele zijde wordt medegedeeld, dat mei kans om met Engeland tot overeenstemming op het gebied der ontwapeningskwestie te komen, zeer gering acht, daar Engeland niet minder dan 350,000 ton voor den krui- servoorraad wil bezitten, zoodat er geen andere oplossing blijft, dan dat Amerika eveneens deze hoogte bereikt. Derhalve ziet Amerika zich niet slechts genoodzaakt de toegestane 15 kruisers te bouwen, doch bo vendien moet zoo mogelijk een nieuw krui serbouwplan worden voorgelegd, aangezien Amerika ónder geen beding afstand wil doen van zl.jn gelijkgerechtigde positie met En geland. EX-KEIZERIN ZITA VAN OOSTENRIJK. Vestigt zich met haar kinderen te Brussel. Ex-kelzerin Zita va/n Oostenrijk zal, naar de N. R. C. uit Brussel verneemt, omstreeks 15 September te Brussel aankomen mei haar kinderen, prinses Adelaide, 16 jaar. en de prinsen Robert 14, Felix 13 en Karei Lode wijk 11 jaar. Deze zullen in verschil lende instituten in de Belgische hoofdstad als leerlingen worden ingeschreven, maar in een bevriende woning verblijf houden. De ex-keizerin komt zich met kroonprins Otto en de andere kinderen en gevolg eerst einde October of begin November definitiei te Brussel vestigen. Otto zal niet voor Oct. 1930 aan de usntiversiteit te Leuven gaan studeeren. HITTE IN 'T OOSTEN DER VER. STATEN. De warmste dag. De sedert eenige dagen in de Noord-Oos telijke Amerikaansche staten heerschende ongewoon- hevige hitte duurt nog steeds voort. In New-York (stad) wees de thermo meter Dinsdag 35 gr. C. Dit was de warm ste dag van het jaar en de warmte Septem berdag sedert meer dan 50 jaren. Van overal komen berichten binnen over personen, die door een zonnesteek getroffen zijn en over boschbranden. In Massachusetts worden verscheidene plaatsen door een boschbrand bedreigd, welke zich reeds over een opper vlakte van 7 vierk. K.M. uitstrekt. DE DONKERE KANT VAN EEN FEESTDAG. De viering van Labour Day in de Ver. Staten, op welken dag niemand werkt en bijna ieder uitgaat, heeft den dood van 210 menschen tengevolge gehad, waarvan er 130 met auto- of motorongelukken het leven lieten, 40 bij baden of zwemmen verdron ken-, 6 met een vliegtuig verongelukten en eenigen werden vermoord of zelfmoord pleegden. CANADEESCH MINISTER GEDOOD. Te Halifax (Nieuw-Schotland) is J. F. Mahoney, d'c minister der nationale hulp bronnen in de regeering van Nieuw-Schot land, gedood bij een botsing tusschen zijn auto, dien hij alleen toestuurde, en een tram wagen. Mahoney iwas slechts 34_ jaar oud en een der jongste ministers LADY HEATH. Naar Reuter uit Cleve'and in Ohio ver noemt, schijnt Lady Heath, de bekende En gelsche vliegster, van de dezer dagen bij een vliegongeluk opgeloopen verwondingen te zullen genezen. De doktoren hebben ech ter verklaard, dat zij nooit meer een vlieg tuig zal kunnen besturen. SCHEEPSRAMP BIJ DE PHIUPPIJNEN. 38 passagiers omgekomen. Het s.s. „Mayon", dat toebehoorde aan de Manpia-spoorwegmaatschapnij, is in de Ra- gay-golf, aan de kust van het eiland Luzon (Philippijnen), in een typhóon geraakt en gezonken. Er -waren 47 passagiers aan boord, waarvan er slechts 9 gered konden worden. MOORD OP EEN ZEILSCHIP. Te San Lucar Battaneda schoot de kapi tein van een zeilschip, dat van Porto Rico op weg was naar Sevilla, een hem begelei dend zeeman dood1. De kapitein werd gear resteerd. De motieven tot de daad) zijn tot nog toe onbekend. Gujle wenschen voor een gelukkige toekomst 't Is nog steeds 'n soort onderneming om een reis maar ons wereldberoemde cultuur centrum Boskoop te ondernemen. 't Schitterende zomerweer moedigde ech ter gister aan en de warme bus versma dend, waarmede naar de secure chauf feur ons op de terugreis verzekerde nog nimmer op de uiterst smalle wegen 'n on geluk w-as voorgekomen, maakten we van Gouda uit den tocht te water. Zoo kwamen we in de beste stemming in het feestelijk be vlagde kweekersdorp aan de Gouwe aam. Men tuimelt door deze week van de eene festiviteit in de andere. Eerst Koninginne dag, gister ingebruikneming van het nieu we raadhuis, overmorgen Landstormdag. De Dorpstraat stond rijk in vlaggenrood en voorspelde voor de avonduren schitteren de illuminatie. We zochten al spoedig het nieuwe ge meentehuis, waarvan reeds gister een pre- ciese beschrijving werd gegeven, op. Het bleek ons inderdaad een sieraad voor het dorp. Heel de aanleg op het ruime plein er voor is echt Boskoopsch, d. w. z. getuigend van goeden smaak en vereering voor de schoonstem van Flora's kinderen. Het gebouw zelf maakt een uitmuntenden indruk. Alle verhoudingen komen goed tot haar reohL Het is een gemeentehuis, het welvarende Boskoop met zijn 7200 inwoners waardig. Kennelijk vertoont het de bedoe ling om voor inwoner en vreemdeling ge durende vele decennia te getuigen van voor uitwenden blik en kloeken burgerzin. Yan binnen is het eenvoudig een juweel van een gemeentehuis. Het heeft iets voor naams, ongetwijfeld. Maar hot is dan ook de zetel der ovenheid. Doch tegelijk omgeeft u een sfeer van weldadige rust, welke sa menhangt met de prachtige architectoni sche harmonie van hetgeen den beschouwer aan alle zijden met bewondering vervult Daarbinnen waren in bij zonde ren getale de heerlijkheden van Boskoop binnenge bracht De schoonste bloemen prijkten, zon der dat in overdaad was vervallen, in hal len, gangen en zalen. Een der kweekers hac voor iets heel bijzonders gezorgd. In Juni had hij pioenen afgesneden. Die waren in het Ilaagsohe koel/huis „op ijs" bewaard en schitterden tihans blinkend wit en in gave frischlheid in de hal voor de raadszaal. Uit de beschrijving van het gebouw is reeds gebleken, dat in Boskoop „public spi rit" gevonden wordt, welke zich geuit heeft in het aanbieden van talrijke en kostbare geschenken. Toen we onder het goede geleide van den gemeente-secretaris cn architect Landman de schoonheden van het gebouw zorgvuldig in oogensehouw namen, hebben we ons ver blijd over even spontanen als milden bur gerzin. Boskoop's gemeehitebestuur stelde deze geschenken op den hoogsten prijs en heeft daarvan doen blijken in een aparte bijeen komst met de talrijke schenkers, welke bij eenkomst aan de officieele ingebruikneming an liet gebouw vooraf ging. De aanvaarding der geschenken geschiedde met een rede van burgemeester C o 1 ij n. De vertegenwoordigers van den Bond van Plantenhandelaren, van de Rotterdamsche Bankvereeniging en van de firma Goede- waagen, welke instellingen, elk voor een afzonderlijk gedeelte met elkaar 't com plex gebrandschilderde ramen hebben ge schonken. waardoor de raadszaal werd tot een juweel in haar soort, wenden allereerst bedankt. De Vereenigi-ng van Boskoopsche Gul tu is zorgde voor de bronzen lantaarns, die hal en hoofdtrap versieren. Een comité uit de burgerij had het kostbare groote tapijt voor de raadszaal aangeboden. Voorts dankte de burgemeester de familie van wijlen Dr. v. d. Tak voor de door dezen geschonken voorzittershamer om zonder order, namen te noemen te besluiten met het, onder grooten dank, in ontvangst ne men van alle geschenken, met den wensch, dat ook in de toekomst een even groote we- derzijdsche waardeeri-ng moge bestaan, als waarvan deze geschenken op den dag van gister getuigenis aflegden. De opening. Inmiddels hadden vele Boskoopers zioh reeds verzameld vooor hun nieuwe dorps centrum. Vroolijke muziek weerklonk, on derwijl de gerechtigden en genoodigden aan kwamen. Daaronder waren raadsleden, oud-raads leden, de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, vergezeld van den chef van zijn kabinet, Mr. E. J. Thomassen Thuessink van der Hoop, Prof. Mr. V. II. Rutgers, die 5 jaren burgemeester van Boskoop is geweest, de burgemeesters van Gouda, Waddinxvecn, Reeuwijk, Hazers woude en Benthuizen, de vier plaatselijke predikanten, de pastoor, burgemeester A. C o 1 ij n van Nieuwer-Amstel, afgevaardig den uit de burgerij en namens organisaties, die geschenken hadden aangeboden, de ar chitect en zij, die bij de uitvoering van het werk betrokken waren geweest Allen kwamen in de Raadszaal bijeen. Even na drieën liet de burgemeester den nieuwen hamer vallen. Openingsrede van den bnrge- De burgemeester ring zijn rede aan met een herinnering aan de groote plechtigheid, waarmee op 29 Juli 1655 het Amsterdamscihe Raadhuis in gebruik werd genomen. Spr. ig een verschil met dat verleden. In het verleden, begin van alle plech tigheid: een gemeensohappelijken dank stond, een te zamen opgaan van vroedschap en burgerij, naar het huis des gebeds. In het heden, een ontbreken daarvan, welke ons ven-uit nu de voltooiing een feit werd, een voltooiing, welke uithoofde van den langen winter en minder aangename Zulk een dankstond bij de ingebruikne ming van het Amsterdamseh Stadhuis is méér dan een vormelijke plechtigheid* er blijkt uit boe de vroedschap in de voltooi ing van het nieuwe raadhuis zag niet maar een alledaagsch gebeuren, doch, naar luid van de kroniek, een bijzondere weldaad Gods £.n ook, dat de groote beteekenis der plechtigheid niet aan de burgerij ont ging. Ka er op te hebben gewezen dat ook de architectuur den invloed der tijden onder gaat, merkte Spr. op, dat Boskoop 'n Raad huis van den ouden stempel wenschte. Niet in dezen zin, dat het bouwwerk een min of meer getrouwe copie zou moeten zijn van wat in der vaderen tijd gebouwd werd, maar zóó, dat ook het Boskoopsche Raad huis met recht zou mogen worden genoemd „huis der gemeente", zou wezen ook waar dige zetel der overheid, daarvan ook wat inrichting en ui terlijken vorm betreft, dra gend het onbetwistbaar kenmerk. Architectonische experimenten en ex pressionistische kunstproducten wenschte de Raad te ontgaan. Het was bij het doen der eerste stappen reeds dadelijk een zoeken cn tasten, niet het minst ook om bij elk onderdeel te vinden de verzoening tusschen de eischen van schoonheid en practdsóhe bruikbaarheid en als ten slotte besloten werd géén prijsvraag uit te schrijven noch de opdracht buitenaf te verstrekken, maar den bouw in handen te geven van het hoofd der Afd. Publieke Werken, dan zal ongetwijfeld bij sommigen de vraag gerezen zijn of langs dien weg dan wél de gewenschte oplossing zou kunnen worden verkregen. Spr. meente te mogen zeggen, dat de ont werper het gestelde ideaal: te doen verrij zen een Raadhuis dat door voornaamheid van uiterlijk cn doelmatige inrichting het kenmerk draagt, te zijn „het huis dor ge meente" volkomen verwezenlijkt heeft en dat een gebouw verkregen is, waarop Bos koop trotsch mag zijn en waar allen met een zeker respect tegen opzien. Wat tot heden als gemeentehuis dienst deed kon op dien naam feitelijk geen aan spraak doen gelden. In het begin der vo rige eeuw nog een burgerwoonhuis, dat reeds toen de gebreken van den ouderdom vertoonde, werd het door de gemeente aan gekocht om te dienen als schoolgebouw, maar onderscheidde zich ook toen nog zóó weinig van andere gebouwen, dat* als des tijds een besohijving van Boskoop het lioht ziet en de schrijver, na gehandeld te heb ben over de kerken, toekomt aan wat hij noemt „waereldlijke" gebouwen, hij er daar van maar één weet te noemen en dot eene is dan niet een Raadhuis, maar de thans nog bestaande brugwachterswoning. 'Het zou dus alleszins begrijpelijk zijn als wij ons in en met dit nieuwe gebouw ietwat onwennig gevoelden, waait het verschil tus schen de oude en nieuwe behuizing is toch wel héél groot, maar deze beschroomdheid vermag toch niet de vreugde te temperen, verrassingen by den onderbouw, langer op zich liet wachten dan bedoeld was en wel licht nog een weinig zou zijn verschoven in dien niet aan het einde dezer week een officieele ontvangst ten gemeentehuize moest plaats vinden. Spr. dankte vervolgens autoriteiten en genoodigden voor hun aanwezigheid en merkte in dit verband op, dat Boskoop 10 jaar geleden het „zorgenkind" van het pro vinciaal bestuur was en van flnancieelen ondergang moest worden gered. Een nieuw tijdperk van groei en bloei is echter aangebroken. Dat één van Boskoop's oud-burgemeesters, Prof. Rutgers, nog zóó met Boskoop mee leeft, dat hij tegenwoordig heeft wülen zijn, verheugt Spr. zeer. Vervolgens werd dank gebracht aan al len, die aan de totstandkoming van het ge bouw hadden meegewerkt, ook door schen kingen. Het nieuwe gebouw, vervolgde de burge meester, spreekt van arbeid. De gebrandschilderde ramen in de zaal toonen, naast de in symboliek weeigegeven tijdperken van het menschenleven, van 's levens opgang tot deszeifs nodergang met daartussohen de perioden van arbeid en oogst, de wapens van dertig landen, waarop Boskoop handel drijft Het is aan de arbeidzaamheid en de on vermoeide energie onzer bevolking te dan ken dal Boskoop de beteekenis verwierf die het thans bezit en ook, dat zelfs in dezen tijd, nu de buitcnlandsche handel bemoei lijkt wordt als schier nimmer te voren, toch nog een uitgebreide handel op zulk oen groot aantal landen mogelijk is. Maar arbeid, waarvan men vruchten wil >gsien, vraagt ook saamhoorigheid, welke i het verleden niet ontbrak on die ook in de toekomst mag worden verwacht Bos koop's Raad openbaart ten opzichte van Boskoop's belangen steeds een homogeniteit die goede dingen deed tot stand komen en che tegelijk de belofte voor een vruchtbare toekomst in zioh sluit, indien maar al dus besloot de burgemeester door ons. en door allen die na ons komen, den zin wordt verstaan van wat boven den imgamg dezer zaal geschreven staat: Levendig applaus volgde op deze rode. Het woord was daarna aan J h r. van Karnebeek, Commissaris der Koningin. Toespraak Jhr. v. Karnebeek. Deze stelde er prijs op te zeggen, dat hij het gewaardeerd heeft dat men hem heeft willen betrokken bij deze plechtigheid. Bos koop was de eerste gemeente, die hij be zocht en gaarne is hij er op dezen feestdag teruggekomen. Deze dag is een dag van voldoening voor de gemeente over wat tot stand kwam. Het in wezen een Boskoopsche conceptie, tot tvoering gebracht door een Boskoopsch man. Deze -verhuizing is manifestatie van toe nemende ontwikkeling en kracht en stij gend zelfbewustzijn. Het is een wonder te noemen, dat in Bos koop in weinig jaren zoo groote verandc- g zioh \oltrok. Boskoop is geworden een i de plaatsen waarop we in het buiten land trotsch mogen zijn; het is een van de economische kernen van ons gewest, die tot in de verste hoeken van den aardbol be kend is. Blijft de bevolking van Boskoop op den betreden weg voortgaan, dan zal dit nieu- e «ebouw nimmer te ruim blijken. Spr. besloot met zijn beste wenschen voor Boskoop uit te sproken. Zijn voorspoedige ontwikkeling zal een eere zijn voor ons heele vaderland. (Applaus.) VERDERE TOESPRAKEN. Het oudste raadslid, de heer P. Loef Azn., vertolkte de ge- oelens van den Raad. Ongeveer 27 jaar ge leden, vertelde hij, was de bouw van een nieuw Raadhuis afgesprongen, omdat het f 30.000 zou kosten. Er is daarna nog heel wat water door de Boskoopsche brug ge stroomd. Met dankbare blijdschap sprak de HET NIEUWE RAADHUIS TE BOSKOOP. TREIN IN 'N VAART GEREDEN DE BRUGWACHTER HAD ZICH VERSLAPEN! GEEN SLACHTOFFERS Toen hedenmorgen de eerste trein naar Leeuwarden om 5.51 uur uit Zwolle vertrok, bleek de brug over de Smilde-vaart open te staan, terwijl de seinen op onveilig stonden. Niettemin reed de machinist door met het gevolg, dat de locomotief en de tender in de, vaart stortten. De rijtuigen schoven gedeeltelijk in elkaar. Het jjostrijtuig werd totaal vernield. De posteonducteur de heer Platenburg, die zich in dat rijtuig bevond, liep daarbij ver wondingen op. Een der beide derde klaese rijtuigen drong in een daarop volgend tweede klasse rijtuig, waarin een reiziger uit Tilburg lag te sla pen. Wonder hoven wonder kwam hij met den schrik vrij. Bij onderzoek is gebleken, dat de brug wachter zich had verslapen. Om 8 uur hedenmorgen was een werk- trein uit Zwolle ter plaatse voor het oprui- mingswerk. Nadere bijzonderheden Nader wordt ons uit Meppel gemeld, dat de spoorwegdienst naar Groningen door het ongeval geen vertraging ondervindt. Voor den dienst in de richting Heerenveen— Leeuwarden moeten de pasagiers bij de brug over de Smildevaart overstappen, zoodat hier vertraging plaats vindt. Er zijn even wel maatregelen genomen om deze zoo kort mogelijk te doen zijn. Er wordt met spoed aan het opruimingswerk gewerkt Een der V.D.-correspondenten, die heden morgen vroeg ter plaatse is geweest van het treinongeval bij Mppeb-meldt nog het vol gende: Doordat de brug openstond en de machi nist zulks niet bemerkte, is trein Nr. 1500 uit Zwolle hedenmorgen op de lijn van Meppel naar Heerenveen verongelukt. De locomotief kwam met het voorste gedeelte in de vaart terecht Slechts de schoorsteen steekt nog boven het water uit. Het achter ste gedeelte van de locomotief en de tender hangen tusschen den wal en het water. De goederenwagen, de postwagen, twee rijtui gen derde klasse en een rijtuig tweede klasse zijn in elkaar geschoven, waarvan het post- rijtuig de meeste schade heeft opgeloopen. Alle wagens zijn bovendien ontspoord. De materieele schade is aanzienlijk. In den trein bevonden zich slechts d^ie reizigers en hieraan is het te danken dat dit ongeval geen menschenlevens heeft gekost. Onmiddellijk is met het opruimingswerk een aanvang gemaakt en men hoopt nog heden een lijn vrij te krijgen.. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. lieer Loef den wensch uit, dat het nieuwe gebouw (dat f 160.000 kost) tot in lengte van <lag en moge staan als eon monument in het midden der gemeente. Het oud-raadslid, de heer F. J. Groo- tendorst, ging ver in de geschiedenis te rug. Hij herinnerde zich nog, dat de Raad bijeenkwam in de Rechtkamer van de her- l>erg. Later werd de vrijgekomen school ('t nu verlaten gemeentehuis) betrokken. Gods goede hand heeft over het vroeger arme Boskoop zegen en welvaart gebracht. Besloten werd met don wensch, dat Gods zegen en goedkeuring mogen rusten op de werkzaamheden, die in het nieuwe gebouw, dat een sieraad voor de gemeente is, zullen worden verricht. Hierna spraken nog de heer v. II e e s e m, gemeente -se ere tar is, namens de gezamen lijke ambtenaren, burgemeester G aar- landt, van Gouda, uit naam van de ge- noadiigde gemeentebesturen, en de Rijks ontvanger, die in het nieuwe gebouw een mooi kantoor krijgt. De Burgemeester dankte hierna voor de vriendelijke en waardeerende woorden eh verklaarde het Raadhuis geopend. Besloten werd eeu telegram aan H. M. de Koningin te zenden, waarin uitdrukking gegeven werd aan de liefde tot II. M. en verknocht heid aan Haar Huis werd uitgesproken. De officieele pleohtigheid was hiermede ten einde, wat voor de op het voorplein ge posteerde muziekkorpsen het sein was om fanfares te doen schallen. Onmiddellijk daarop weerklonken dc sta tige klanken van het Wilhelmus, die door de geopende ramen binnen drongen en alle aanwezigen van hun zitplaatsen deden ver heffen. Bezichtiging. Nadat van aangeboden vervcrechingen genoten was, werd het gezelschap in de gelegenheid gesteld het nieuwe Boskoop sche raadhuis te bezichtigen. 's Avonds1 verecnigde de Raad zich met enkele gasten aan een gomeensciiappelijken maaltijd in hotel Neuf. We konden slechts een blik werpen op de veelbelovende tafel. De bus wachtte. We scheidden van het kweekersdorp met de ge dachte. dat Boskoop's toekomst niet minder veelbelovend is, indien de gulle wnschen van gister in vervulling zullen treden. Hot moge zóó zijn, dat zegen op moeite en vlijt worde aanvaard als uit do hand van Hem, die alle goede gave cn gift in goddelijke gratie aan zijn schepselen toebe deelt Weerbericht. Barometerstand. Hoogste stand 768,3 te Isafjord. Laagste stand 755,6 te Röst. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, aanvankelijk nog zwaar bewolkt, met kans op onweer, later tijdelijk opklarend. Iets koeler. FIETSERS LICHT OP: Van 6—7 Sept. van 8.05 nam. tot 5.50 vm. Radio Nieuws. HILVERSUM (298 AL, na 6 u NCRV.-ultz 10.30—H Ziekei ert. 2—2.35 Uitzending voo 1071 M. (Ultsl ll-Afrika. 2.35—5 HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. .10.30—12 Gramofoon. 12.15—1.45 Concert. 1.45—2 foon. 2230 Lezing door E. J. Gelder over: ida visschen en practische huisvrouwen. :.45 Gramol'oon. 2.45—4 Concert. 4—5 Zle- rtj». 5—5.30 Sporti-jnatje door H. Hollun- ,01—7.46 Concert. 8.01—9 Concert. 9—10 10 Persber. 10.10H Populair Volkenbondsvergode, e Genève. 10.35 Verrassing. 10.50—12.20 Mu: LANGENDERG (473 M.) 7.20—7.50 Uramofi .60—8.50 Orke:-- -- - 10.35—12,10 1.25—2.50 Orkest. 5.56—6,50 Orkest 8.30 Orkest. Daarna tot 12.20 Muziek. 1635 M.) 6.10—11.06 Berichten Cl 20—1.15 Gramofoon. 1.15—5.20 Lc -6.20 Concert uit Berlijn. 6.20—8.2 0 Orkest. 9.50 Tooneel. Daarna to Orkest. 12.50 Muziek. Vrijdag September. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. ----- 12.15—2 Concert. 5.30—7.15 ien Radlo- 8 15 Kur- dokter. 8.01—8.15 Gr* hau.i Sche l afloop Persber. Dat 4—5 NCRV Grs 8.15 VPRO Concert. 8 50 VPRO Le- PARIJS ..Radio-Paris" (1725 M). 12 502.20 •ramofoonmuziek. 4.05 Concert. 6.35 Gramo- oonmuzlek. 8.55 Concert. Uit het Sociale Leven. DE STAKING TE ZAANDAM. Het resultaat van de ledenvergadering der patroonsorganisaties. Van de resultaten der ledenvergaderingen over de patroonsvoorstellen doen de samen werkende organisaties der werknemers aan óen Bond van Werkgevers in een uitvoerig schrijven d.d. 4 September mededeeling. Zij verkiaren zich opnieuw bereid in gemeen schappelijk overleg tot de oplossing van het conflict mede te werken en merken o.m. op, dat het zwaartepunt gelegen is in de z.g. liquidatie-voorstellen der patroon». „Deze maken", zoo lezen wij in het scluy ven der samenwerkende organisaties, „do opheffing der staking eigenlijk onmogelijk en het moest u toch vooraf reeds duidelijk zy'n geweest, dat deze voorwaarden onaanneem- lijk zouden zyn. STAKENDE WF.RKLOOZEN. Gisteren zijn de Haagsche tewerkgestelden te Oldemarkt (O.), ten getale van ongeveer 150 personen, niet op het werk verschenen. De reden hiervan zou zijn, dat twee hunner h.L ten onrechte werden gestraft, zoomede een loonsverlaging. De bedrijfsingenieur heeft naar aanleiding van deze staking alle tewerk gestelden geschorst en hen na overleg m<t en op last van den betrokken Rijksdienst nog heden naar den Haag teruggezonden. Kunst en Letteren. TEGEN HET VLAAMSCH. In de Brusselsche vooral ad Andcrlecht werd, naar de Msb. meldt, in S gemeente scholen de Viaamsche eerste jaarklas afge schaft. Andcrlecht, dat bestuurd wordt door een socialistisch burgemeester en dat als wet houder van onderwijs eveneens een socia list heeft, houdt er tegenover tie taal vat: de groote meerderheid der proletariërs een zonderlinge nun ali.eit op na. Natuurlijk is dit weer koren op den mo len der Viaamsche separ - istcni. die in hun splitsing?politiek geen be ere helers heb ben dan de Vlaamschhatende heeren uit do hoofdstad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9