WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS VERKIEZING WERKLIEDENREGLEMENT B. en W. van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de stemming en de eventueele herstemming ter verkliezing van twee leden en twee plaatsvervangende leden der Commissie van Onderzoek, be doeld in art. 22 van het Reglement voor de Werklieden in dienst der gemeente Leiden, zal plaats hebben in een der lokalen van: de Stadstimmerwerf, het Openbaar Slacht huis, de Gasfabriek, het gesticht Ende- geest, en den Gemeentelijken Reinigings dienst, resp. op Woensdag 18 Sept. en Woensdag 25 Sept. a.s. van des voormid- dags negen tot twaalf uur. A. VAN DE SANDE RAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 4 September 1929. UNIVERSITEITSNIEUWS. De inschrijving van studenten voor den fcursus 19291930 vangt dit jaar aan op Don derdag 19 September a.s. De aanmelding ter inschrijving geschiedt iffoor middel van formulieren, welke thans xeeds aan het inschrijvingsbureau der Aca demie Rapenburg 73 kunnen worden aange vraagd of afgehaald. Bedoeld inschrijvingsformulier moet met twee losse pasfoto's welke aan de achter zijde met den naam van de(n) inzender- !<ster) zijn gowaarmerkt, worden toegezonden aan den Ambtenaar belast met de inschrij ving, Academie, Rapenburg 73, of worden geworpen in de brievenbus der academie, of overgeschreven op de postrekening No. 42000 (Rijks-Universiteit te Leiden) wordt het bewijs per post toegezonden, tenzij de betrokkene voor de eerste maal wordt inge schreven, in welk geval een oproepingskaart voor inschrijving bij den Rector wordt toe gezonden. Zij, die gebruik wenschen te maken van het bepaalde in art. 98 2e lid (meerdere kin deren uit eenzelfde gezin), of art. 155 (theo logische studenten) der Hoogeronderwijswet, wenden zich, tot den ambtenaar belast met de insohrijving, ten einde tc worden inge licht omtrent de over te leggen bewijsstuk ken. Ook voor alle andere inlichtingen kan men zich tot het inschrijvings- en inlichtingen bureau wenden. Op de formulieren komt thans ook de vraag Voor. tot welk kerkgenootschap men behoort. Dinsdag 17 dezer, des avonds te 8 uur, *at Prof. Dr. P. Debye, uit Leipzig, in de Collegezaal van het Natuurkundig Labo ratorium een voordracht houden over het nvtcn van atoom-afstanden in vrije mole cule Prof. Dr. W. DE SITTER. Prof. Dr. W. de Sitter, hooglceraar in de sterrenkunde en directeur van de Leidsche Sterrenwacht, die zich in Zuid-Afrika be vindt in verband met het tc Kaapstad ge houden wordende Congres van de British Association for the Advancement of Science, v\ ordt eind September hier te lande terugver wacht. Dr. H. R. WOLTJER. Dr. H. R. Woltjer, lector in de natuur kunde aan de Leidsche Universiteit en con servator aan het Natuurkundig Laborato rium te Leiden, vertrekt begin December naar Nederlandsch Indië, waar hij ter be schikking van den gouverneur-generaal gesteld wordt, teneinde te worden benoemd tot hoogleeraar in de natuurkunde aan de Hoogeschool te Bandoeng. Herman Robert Woltjer is geboren te 'Amsterdam den lGden Februari 1887. Hij bezocht aldaar het Gereformeerd Gymna sium en promoveerde bij Prof. Zeem; doctor in de wis- en natuurkunde op proef schrift: „Magnetische splitsing en tempe ratuur" in de maand Juni 1914. Na een half Jaar werkzaam te zijn geweest bij Prof. Bragg te Leeds, werd hij in 1915 benoemd tot assistent bij Prof. Kamerling Onnes, met wien hij samen heeft gewerkt in hoofdzaak- op het gebied van het magnetisme bij lage temperaturen. Later werd hij benoemd tot conservator aan het Natuurkundig Labo ratorium te Leiden, en in 1928 volgde zijn benoeming tot lector aan de Leidsche Uni versiteit. In den cursus 19271928 heeft hij het pro fessoraat van Prof. Clay te Bandoeng tijde lijk waargenomen en in een voorafgegane» cursus te Leiden heeft hij colleges gegeven ingevolge een hem verstrekte opdracht. Van zijn hand verschenen tal van publi caties o.a. in de z.g. Leidsche Communica tions. Onlangs hebben wij dc aandacht gevestigd op de bezwaren door Dr. Heyermans, direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Amsterdam tegei; den opzet der Leidsche plannen (Gorter- Horst) in zake de stichting van een in hoofdzaak plaatselijk instituut voor prae- ventieve geneeskunde. Het bestuur der stich ting schrijft thans naar aanleiding daar van het volgende in het Neder. Tijdschrift voor geneeskunde: „Met de hoofdstrekking van het artikel van den heer Heyermans is het bestuur van liet Instituut voor Praeventieve Geneeskunde het volkomes eens; ook wij tzouden het be treuren, indien in alle andere universiteiten dergelijke instituten wenden tot stand ge bracht. Daarom zijn juist uitgenoodigd, om zitting te nemen in den algemeenen raad en in den raad van advies, zij, die aan andere universiteiten werkzaam, belang stellen in ■de preventieve geneeskunde, en hoofden van geneeskundige diensten, organen van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Het is wel degelijk de bedoeling, dat deze raad van advies en de algemeene raad zeer actief dee nemen aan den gang van zaken, zooals aan stonds zal blijken, wanneer de plannen voor het onderwijs nader zullen worden uitge werkt, Wat het doceerende personeel betreft hebben wij steeds gerekend op medewerking van docenten van andere universiteitssteden en op advies van de meest bevoegden i lande. Dat wij niet den vorm, dien de heer Heyer mans wil, nl. bestuur zelf samen te stellen üit vertegenwoordigers van alle universitei ten en groote geneeskundige diensten, geko zen hebben, vindt daarin zijn grond dat, naar onze meening, slechts een klein be stuur van ten hoogste 5 persortcn in één plaats gevestigd,-in staat is om krachtige leiding te geven. Men had den algemeenen raad ook: raad van toezicht, den raad van advies ook: algemeen bestuur, en het bestuur dagelijksch bestuur kunnen noemen, en ook üit zou met onze bedoeling overeenkomen. Daar de opzet van liet instituut reeds zeer breed was, hebben wij gemeend althans in den aanvang geen pogingen te moeten doen, het onderwijs buiten Leiden te organisceren. In Leiden zijn de omstandigheden weldra bijzonder gunstig voor den vorm van onder wijs, zooals wij dien hebben gekozen. Wij schreven op blz. 4 van onze brochure: „Lei den is weldra hijzonder goed geoutilleerd voor dit onderwijs, dat samenwerking van alle docenten eischt, doordat in het Boer- haavekwartier alle laboratoria cn klinieken bijeen gegroepeerd zijn, terwijl dc nabijheid van onze groote steden groote faciliteiten voor het inroepen van dc hulp van enkele docenten en leiders van diensten mede brengt." Intusschen zijn wij mot dr. Heyermans overtuigd, dat op den duur uitbreiding tot andere universiteiten noodig zal zijn cn wij juichen zijn denkbeeld, dat het Instituut op den duur zijn werking over geheel Neder land .zal uitstrekken, zeer toe. Maar het schijnt ons juister om het Instituut zich ge leidelijk te laten ontwikkelen en te Leiden te laten beginnen. De raad van advies of de algemeene raad zullen weldra zich kunnen uitspreken of men aan geleidelijke ontwikke ling van één centrum uit of aan den gelijk tijdigen opbouw in alle universiteiten tc voorkeur geeft. DE OPVOLGER VAN DEN HEER BAART. Als opvolger van den heer H. J. Baart is als raadslid gekozen verklaard de heer C de Mey (s.d.) Men verzoekt ons opname van de volgen- 'de circulaire: Het is dit jaar G5 jaar geleden, dat in 'den onder de militairen begonnen werd en dat gansche tijdsverloop is die arbeid verpoosd voortgezet door do toen gestichte hr. militaire vereeniging, thans aangesloten bij den daarna opgerichten Chr. mil. Bond. Zulke gedenkjaren stemmen tot dankbaar heid, en wij verheugen ons, dat deze stich ting gedurende al die jaren aan de burgerij de gelegenheid opende, door hun persoonlij ken en geldelijken steun, mede te werken tot het bevorderen van den goeden geest on der de opgeroepenen, tot liet afhouden van veel, dat verkeerd is, to: het leiden op goede paden. Zonder zelfverheffing mogen wij uitspre ken, dat de militaire Tehuizen in het alge meen en ook liet Tehuis te Leiden, zegenrijk hebben gewerkt vooi gansch hot Vaderland. En nu komou in September weder onze opgeroepenen voor de herhalingsoefeningen naar Leiden. Evenals vorige jaren heeft dc daartoe ingestelde commissie zich gecontinu eerd, en het Chr- Mil. Tehuis wenscht hen als een bijzondere attractie een mooie avond te geven. Op dien dag zullen de mili tairen vrije toegang heb! en cn zal de bur gerij worden .uitgenoodigd, tegen betaling van een kleine entreeprijs, ons met hun te genwoordigheid te verblijden. Daar zullen wij ons te zamen verheugen in het herden ken van dc ons geschonken zegeningen, daar zullen wij liet d-.n opgeroepenen toonen dat wij het ons tot een eere rekenen, om, waar zij hun plichten jegens het vaderland vervullen, hun in hun rijen tijd een mooien avond te geven, en hun bovendien de gele genheid te openen, cm dag aan dag in het Tehuis hun vrijen tijd door te brengen. Ook op de Tehuisavooden zal steeds voor pretti ge afwisseling gezorgd worden. Inwoners van Leiden cn omstreken, steunt ons in dit pogen met Uwe zeer gewaardeer de medewerking. Verleent ons daartoe uwe milde bijdragen, opdn.t onze arbeid bij den soldaat in aangename herinnering blijvè. (Secretaris-Penningmeester van het Chr. Militair Tehuis is de heer C Th- Breebaart). CHRIST. JEUGDVEREEN. N.O.M.A.T.E.G. Theemiddagen en avonden Hedenmiddag te twee uur heeft in het gebouw „Prediker" in de Janvosscnsteeg, de officieele opening plaats gehad van de thee middagen en -avonden van de Chr. Jeugd been. „N.O.M.A.T.E.G." In de groote zaal van' het gebouw is een irdige bazaar ingericht, door de goede zor gen van den heer Verbiet versierd met bloe men cn planten, waardoor het geheel een zeer vriendelijke indruk maakt. In de ver schillende stands, die smaakvol zijn inge richt, kan dc bezoeker alle mogelijke arti kelen verkrijgen. Vooral de borduurstands trekken de aandacht. De dames kunnen hier aan hun hart ophalen, terwijl men overi gens terecht kan voor allerlei verbruiks-ar- tikelen en luxe artikelen, zooals het beken de aardewerk van de aardewerkfabriek „De Rijn" van den heer Zaalberg. Voorts is in de zaal een ruime theeschen kcrij ingericht, waar van Nelle's thee wordt geschonken en waar men een rustig en ge zellig zitje heeft. Natuurlijk ontbreken ook de verschillen de gebruikelijke verschillende attracties niet Er worden kussens verloot, men kan raden naar den naam van een pop. er is een rad van avontuur, sjoelbak, er zijn grabbelton nen, men kan visschen, enz. Van harte kunnen we een bezoek aan Prediker vandaag of morgen aanbevelen, De Evangelisatie-arbeid van deze vereeni ging verdient onze steun ten volle en op een gemakkelijke manier kan men hier tot het mooie doel medewerken. Laat men deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Hedenmiddag te twee uur had de officieele opening plaats, waarbij een kort inleidend oord werd gesproken door den Voorzitter der vereeniging, den heer A. J. v. 't Riet, die allen hartelijk welkom heette, speciaal Ds. A. D. Meetor, die zich bereid had klaard een openingswoord te spreken. Spr. bracht voorts dank aan allen, die aan het tot stand komen van dezen bazaar op i gerlci wijze hadden meegewerkt, speciaal de heeren Bernard en de Moed, voorz. sccr. van het Bazaur-comite, die zeer veel in het belang van deze zaak hebben gedaan. Verder zette spr. het doel van dc vereeniging de kinderen tot Jezus te brengen, kortelings uiteen, waarna hij het woord gaf aan Ds. A. D. Meetor, om het openingswoord uit te spreken. "We komen op een en ander i gen nog wel nader terug. K. V. K. VOOR RIJNLAND Wijziging: 3 Sept. „Handapol". Leiden, Breestraat 81. Exploitatie van recl.objecten cn uitgeverij in binnen- on buitenland. Wijz. zaakadr. thans: Oegstgeest, Duiven- •"•"•ïlest raat 75 WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur 211/2 gi'. C., 12 uur 2iy2 gr. C. Zweminrichting de Zijl: 9 uur W/2 gr. C., 12 uur 20 m\ C. ONBEHEERD AANGETROFFEN. Bij de politie zijn inlichtingen fe bekomen omtrent een vet varken dat onbeheerd op de veemarkt en een zak, inhoudende 50 kg. kippenvoer, welke óp den wal van den Nieuwen Rijn werd aangetroffen, VEREEN. VOOR CHR. FRÖBEL SCHOLEN TE LEIDEN In 1924 werd door de Vereeniging voor Chr. Fröbelscholen het schoolgebouw aan Heerensingel aangekocht voor de som f 6000. Er was een begrooting gemaakt pl.m. f 14000 voor verbouwing en uitbreiding. Dat de jonge vereeniging veel sympathie on dervond bleek o.a. hieruit, dat een gehouden bazar de zeer belangryke som van f 2025,83 opbracht. Niet -geheel onschuldig aan dezen bazar is de oprichting van den krans Clara Dozy, die elk jaar door het houden van enkele koopdagen een zeer gewaardeerde financieele steun biedt. Nu moest alles in het werk worden gesteld om de school zoo spoedig mogelijk te openen. Onder de voortreffelijke leiding van mej. de Rave hebben zij en haar mede-onderwijzer essen gedurende 5 jaar het zaad des Evange lies in jeugdige harten gestrooid. Ter herdenking van het feit dat 5 jaar gele den de opening- van de school plaats had, was gisteravond in de school a. d. Heerensingel een feestelijk samenzijn belegd. Toen de vergadering geopend werd de beide schoollokalen geheel gevuld met ouders van leerlingen en oud-leerlingen en\ dere belangstellenden. De voorzitter, de heer Goslanga, sprak het lezen van een gedeelte van Spreuken 9 gebed een kort openingswoord. Hierna gaf hy het woord aan den Secretaris die een kort overzicht gaf van de eerste vijf jaren van het bestaan der vereeniging. Alsnu werd het woord gevoerd door den heer Barends, voorzitter van een comité dat zich gevormd had uit de ouders, om het be stuur een geschenk aan te bieden. Namens velen kon hij een complete electri- sche installatie voor de school het bestuur aan bieden. De voorzitter aanvaardde met grooten dank, namens het bestuur, dit even fraaie als prac- tische geschenk. Na dit meer officieele gedeelte werd verder geluisterd en gekeken naar een paar drachten en tableaux door het personeel, -elke zeer in den smaak vielen, terwijl in de verschillende pauzes een strijkje onder leiding den heer S. Goslinga er de stemming in hield. De vooriztter sprak voor de sluiting een woord van afsche id tot Mej. Snel, se dert 1924 kweekelinge aan de school, oi benoeming had ontvangen naar de Chr. Frö belschool te Zuilen. Verder dankte hij de da les de Brave en Itiel voor haar arbeid, waar- r mej. de Rtve woorden van dank sp ak. Nadat gezongen was Psalm 72 11 ging dc eer v. d. Bie, hoofd van de Kooiparkschool, dankzegging voor. Op heden, Woensdag middag zal met leerlingen en oud-leerlingen in dc sch-.ol leest worden gevierd. ADSPIRANTEN-WEDSTRIJDEN L. Z. C. In de zweminrichting aan den Hooge Rijn dijk werden gisteravond, bij zeer aangenaam weer, de adspi ran ten wedstrijden gehouden -an de Leidsohe Zweanclub, waarvoor aar dig belangstelling bestond. Intusschen was het toch gezellig „onder ons", zoodat er prettige stemming heerschte en met alle wedstrijden, waarin de jeugdige zwemmers en zwemsters kampten, werd meegeleefd. Het programma werd vlot afgewerkt voor dat het donker werd. Tot slot werd een waterpolo-wedstrijd gehouden tussclien een L. Z. C.-combinatie en „De Zijl", welke, hoe wel de laatste club aanvankelijk de leiding nam niet 1—0, door L. Z. C. gewonnen werd met 3—1. De uitslagen zijn als volgt: 25 M. vrije slag voor meisjes van 11—13 jaar: 1. A. Platteel 213/5 sec.; 2. W. Chri6- Liaanse 22 4/5 sec. 25 M. vrije slag voor jongens van 11—13 jaar: 1. F. Tegelaar 21 sec.; 2. J. Meyeraan 4/5 sec. 40 M. vrije slag voor meisjes van 14—1G ,-jar: 1. J. Ey ge riste vn 34 sec.; 2. S. Hdem- stra 343/5 sec.; 3. H. Passier 37 sec. 40 M. vrije slag voor jongens van 14—1G jaar: 1. J. A. Verhaar 27 4/5 sec% Doehverpen voor lieeren: 1. N. Matze 15 punten; 2. M. Duindam 12 punten; 3. Munting 9 punten. Doehverpen voor dames: 1. J. Eygesteyn 5 punten; 2 011 3. II. Passier en S. Hiem- stra elk 4 punten. Estafettewodstrijd over 5 X 25 M. (2 meisjes en 3 jongens), tussclien de a" ram ten-ploegen van „Dc Zijl", Poelmeer en L. Z. C.: 1. L. Z. C. 1 min. 41 sec.; 2. „Dc Zijl" 1 min. 44 sec.; 3. Poelmeer 1 mdn. 54 sec. Zwemmen met polohal (40 M.) voor jon gens: 1. J. A. Verhaar 322/5 sec.; 2. J. Stijn man 352/5 sec. Zwemmen met polobal (40 M.) voor meisjes: 1. H. Passier 43 4/5 sec.; 2. J. Eyge steyn 44 4/5 sec. Hoogspringen voor jongens: na loting 1, J. S tij u mam; 2. C. Ghristiaanse; 3. H. Over- devest, die 80 c.M. sprongen. Hoogspringen voor meisjes: 1. J. Eyge steyn, die 90 c.M. sprong en na loting 2. II. Passier en P. v. d. Meer, die beide 80 c.M. sprongen. Waterpolo-wedstrijd L. Z. C.-combinatie cn „De Zijl" 3—1. Na afloop van de wedstrijden had de prijsuitreiking plaats. Hedenmiddag te vier uur heeft plaats ge had de opening van de Tuinbouwtentoon stelling in „Concordia", aan de Steen straat, uitgaande van de Leidsche Tuiniers in Bloemistenvereeniging „Door Eendracht Verbonden" cn de Vereeniging van leerlingen der Tuinbouwcursusscn. Naar wat wij vanmorgen van deze fraaie ixpositie hebben gezien belooft zij een groot succes te worden. Niet minder dan 3" inzenders hebben zich ingespannen om er ien mooi geheel van te maken, zoodat de zaal zelf niet groot genoeg bleek te zijn en gedeelte van de inzendingen een plaatsje moest vinden in de voorzaal. Men zal moeilijk van ons kunnen vergen, it wij van elk der inzendingen een be schrijving geven en daarom zullen we vol «taan met een beknopt overzicht. Wanneer men rechts de groote zaal bin nentreedt .vindt men in het zijvak inzendin gen cactussen en vetplanten (bijna 900 va- ianten) van J. II. Smit; bloeiende heester- takken en karakteristiek materiaal (470 180 varianten) van Maler; bloemen van vaste planten van R. Oudshoorn, en een groep dahlia's van J. Veldhuyzen. Op het podium zijn de inzendingen ge rangschikt van particuliere kweekers, ven sterkweekers en tuinkweekers, en kwee kers leden en vaklieden, terwijl men voorts aantreft op het tooneel een inzending van de school in het Noordeinde, en een kastje etplanten van den heer A. J. Lagerberg. Op het zijvak aan den linkerkant kan men bewonderen een inzending van het sa natorium Rhijngeest; een inzending van het botanisch Laboratorium, bestaande uit zeldzame vruchten en vruchten en planten op spiritus. Verder vindt men in het zijvak inzendingen bloemen van Uljee; een jarige zaadbloemen van den Holder en Ul jee; kamerplanten en vetplanten van Ver- lindt; kleine heesters, geschikt voor kleine tuinen (40 varianten) van A. Galjaard; ka merplanten cactieën en vetplanten van J. J. v. d. Blom; zeer mooie kamerplanten van J, Mater; kleurplanten van de Leeuw; afge sneden dahlia's (waaronder een mooie ver betering van de Elisabeth Pope) van v. Es mond uit Voorschoten en een groepje bloemwerk van Verver. De middengroep bestaat uit een fraaie groep bloemwerk van Smit; twee aanslui tende rotspartijen van Lagendijk en Smit cn van v. d. Blom, Oudshoorn en Verlindt; sierkalebassen van A. Favier; voorts een herfstfantasie van A. Galjaard groep kamerplanten van Smit. In de voorzaal treft men aan een inzen ding platen cn boekwerk, alsmede eon in zending Indische planten van Faber; voorts verschillende tuinteekeninigen; een fraaie inzending gedroogd heestermateriaal van W. Lagerberg en plaatwerk van Mater. Hiermede hebben we het voornaamste wel opgesomd. Voor een goeden indruk net mooie werk, dat geleverd is, diene men overigens zelf een bezoek aan de tentoon stelling te brengen. Het is voor liefhebbers zeer de moeite waard. Er zijn belangwek kende dingen te zien. Op de officieele opening, die bedenmid dag heeft plaats gehad, komen we morgen nog verder terug, evenals op de bekronin gen. BURGERLIJKE STAND Bevallen: J Ki Vermeer—Wielders adort d. G H ■NMMHHI A Verhoeven—Augustinug z. M J van Ger- inde Laaf d. J BenschopBulssee d. iy—Tlgchelanr x. j J Brocaar jyzertEbblnge d. C Kraaneveld—de la C de Vink—Gezelle d. A K lei- ede—de Bruin z. J W M x. C T de Lambooyde C LagendijkPi list d. C v d Pc Keizer d. AH BootOuwer- Veiloon—Zonneve ?4 j •erleden: A J Nachtegelli J Eswllder wed. 94 J. A Oolthula vr. 64 J. E Ie Noble- j. (i van der Welfden man w E van Fnicktde Bolster we J van Kampenhout—van der Laken MilTertni? lm. 1T C j't>llkho<- ,lcr \T"<1 J. M Krc". 'ei. va wed. 75 j. 3 V Bloni Jm. J W. l.oovnEver» vr. 50 J. Uit den Omtrek. ALKEMADE DE 6000STE INWONER. Maandagmorgen is de 6000ste het bevolkingsregister dezer gemeente inge schreven. Deze eer viel te beurt aan de jonge zoon van het echtpaar Zoetemelk—Schirm, wonende te Rijpwetèring. De namen van het kind zijn Hermann Petrus. De gelukkige vader werd op het gemeentehuis door den Burge meester gelukgewenscht, bij welke gelegenheid tevens een spaarbankboekje met een bedrag van f 50 werd toegezegd. Later op den dag is het spaarbankboekje ten name van den jong geborene aan de woning van het echtpaar af gegeven. BODEGRAVEN. FEESTVIERING. Maandagavond gaf de af deeling van de B. V. L. ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin een goed geslaagden feest avond. De voorz. der afd., de heer Dr. S. Beye, sprak het welkomstwoord en wijdde^ eenige woerden aan de nagedachtenis van wijlen den heer Lt.van Pelt. Staande werden daarna door de talrijke aanwezigen twee coupletten van Wilhelmus gezongen. Door het kinderkoor „Hosanna" werden tiental liederen keurig gezongen, waarvoor hulde aan directeur D. A. van Binsbergen de jeugdige zangers. Eervolle vermelding bo vendien voor de jeugdige solozangeres Grietje Kooistra, die heel lief en keurig twee solo nummers zong. Door luitenant Verleun van Alfen werden een drietal films vertoond, die bij de aanwezi gen insloegen. De heer P. M. Smit hield een gloedvolle rede over het ontstaan en het doel van de B. V. L., daarbij aansporende tot toe treding. Door den commandant, den heer C. v. d. Veer, werden aan een zestal koningschut- ters en een 20-tal scherpschutters de brevetten uitgereikt. Door den tweeden voorzitter va afdecling, den heer J. v. d. Giesen, werd geestig slotwoord gesproken. BOSKOOP. ONGEVAL Dinsdagmorgen toen de electrïcien Kerver de Dorpstraat bezig was met het aan brengen der feestverlichting, reed een vracht auto met hoogen oplast tegen den dwars de Dorpstraat gespannen draad met ge volg dat de man die op een ladder stond daarvan afviel en daarbij zij'n arm brak. De ontboden dokter heeft de man naar het zie •icnhuis te Gouda doen transporteeren. KOUDEKERK. FEESTVIERING. Begunstigd door zeer mooi weer werd van wege de Oranjevereeniging Dinsdagmiddag te 2 uur de feestviering ingezet met verschil lende kinderspelen op het feestterrein. Reeds vroeg in den morgen waaide de va- derlandsche driekleur van de gemeentegebou wen, terwijl eveneens ook vele particulieren de vlag hadden uitgestoken. L. VLASVELD, f Dinsdagmorgen bereikte ons het treurige bericht, dat onze vroegere plaatsgenoot de heer L. Vlasveld, thans gemeente-ontvanger te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Maan dagmiddag zóó noodlottig door een auto al daar werd aangereden, dat hij nog denzelfden nacht tengevolge daarvan is overleden. te bemachtigen in het schoone kerkgebouw dat al heel spoedig tot in alle hoeken ge vuld werd. De voorz. der Oranjever. Ds G- van Dijk, het orgel 1 alle aanwe can den Lof „Klein Ex- opent na een kort voorspel deze feestavond met gjfbed w£ zigen zongen het le en 2e v< psalm, psalm 150. De zangkoren „Excelsior" celsior" stelden zich op en brachten ten ge hoore het aloude „Wilhelmus" van Marnix van St Aldegonde. Met stille aandacht wer den de twee coupletten door de talrijke aan wezigen staande aangehoord. Ds S- van der Molen Chr Geref. pred. be klom onder het zingen den kansel en hield zijn rede over de „Nationale Vlag". Spr. brengt in herinnering de herkomst van onze driekleur en betreurt het dat in onzen tijd velen zich de moeite niet getroosten om op feestdagen de driekleur uit te steken Daaruit spreekt een geest van verflauwing De zangver. Excelsior geeft vervolgens twee nuimmers ten beste „Nacht" en „Zon dagmorgen" vooral het laatste werd met er veel belangstelling aangehoord. Terwijl de heer Westerdaal een orgel-solo ten gehoore brengt: Grand Chouv Triomphal' van Guilmant, betreedt Dr Th Ruys Jr. Geref pred. het spreekgestoelte. In aansluiting met den vorigen spreker handelt Dr Ruys over ,.Ons Nationale Lied". Er zyn vele liederen de deugden van ons land en volk op vaak treffende wij ze bezongen worden, doch bij dit alles blijft ons „Wilhelmus" alle eeuwen door ons eigen „Volkslied" God geve dat wy altyd ons Nationale lied mogen bly- dat het nooit verdrongen zal worden door de Internationale. Staande worden daarna het eerste en derde :ouplet van het „Wilhelmus" gezongen. „Excelsior" geeft dan een lied ten ge- hoore „Zondagnacht" waarna het woord ie Ds G. van Dyk, Ned Herv. pred. die ten slotte zal spreken over ons „Nationale Feest". Ds van Dyk wijst er in een ernstig woord op dat onze nationale feesten vaak ontaarden en zij meer het karakter dragen orthodoxe kermis. Dat komt vaak omdat wy zoo arm zijn aan echte nationale liederen. Heeft men deze op een feest gezon gen dan worden zo vaak gevolgd door aller lei straatliederen waaraan een overvloed be staat- Wie geeft ons liederen die wij op onze feesten kunnen zingen? Uok in ons fïest hebben wy te betoonen Christenen te zijn." Na het gemeenschappelijk gezang \i „Neerland's sterkte" is „Klein Excelsior dit koor, waarvan „Naar den Dom" zeer de beurt. Een vijftal liederen zingt den smaak viel. „Klein Exceüsior" trad dezen avond het eerst in het publiek op. Wy onthouden n hun reeds nu de loftrompet toe te zwaaien, want waar zouden we moeten eindigen? Doch een woord van den directjur, den heer Westerdaal, hier zeer zeker op zijn plaats. Ds Van Dijk spreekt een woord van dank tot allen die tot het welslagen van dezen feestavond hebben meegewerkt. De heer C. Herrëwyn sluit deze samen komst met dankgebed waarna tot besluit gezongen wordt Gezang 96 (gew-). Dankbaar en voldaan ging men huiswaarts Voornaamste Nieuws. Te Haarlem heeft de Nat. Chr. Geheel- orthouders-Vereeniging de jaarvergadering gehouden. Door de werknemers te Zaandam zijn do voorstellen der werkgevers tot oplossing van het conflict in de houtindustrie afgewezen. Te Rotterdam wordt heden de veertigst® diaconale Conferentie der Geref. Kerken gehouden. NIEUWE WETERING INSTALLATIE HOOFD DER SCHOOL. Maandagavond had onder groote belangstel ling de installatie plaats van het nieuw be noemde hoofd der school, den heer Kool, voorheen lioofd der school te Bunschoten. De installatieplechbigheid werd verricht door Ds. Broeyer. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den inspecteur van het lager onder wijs, den heer J. Baak uit Leiden, Ds. Brou wer van Oude-Wetering en den gemeente-sec retaris. Nadat door de leden van de schoolver- eeniging een psalm was gezongen en Ds. Broe yer voorging in gebed, werd het hoofd der school toegesproken en gelukgewenscht met zijn benoeming tot hoofd der school, daarbij den wensch uitsprekende dat hij hier vrucht baar zal mogen werken. Vervolgens voerden nog het woord de heer Baak, de gemeente-sec retaris, de heer Iterson, namens het personeel, Ds. Brouwer en de heer Oostlander, hoofd der Bijz. Chr. School te Oude-Wetering. Aan het slot sprak het nieuwe hoofd de vergadering toe, daarbij vooral aan de ouders vragende hun steun om zyn verantwoordelijk werk naar waarde te vervullen. SASSENHEIM Ds. E. D. KUIPER. Ds. E- D. Kuiper van Oud-Loosdrecht die het beroep naar de Geref. Kerk alhier heeft aangenomen, hoopt 20 Oct. a.s., zijn intrede te doen. LISSE. FEESTVERGADERING CHR ORANJE-VER. Het was Maandagavond in Lisse wel te en dat er iets bijzonders plaats zou grijpen De toren der Herv. Kerk deed zijn zware gal men over het dorp dreunen en riep de Oran jeklanten op naar de feestvergadering die ge houden zou worden. Spoedig stroomden de uienschen toe cn trachtten zich een plaats VOORSCHOTEN. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DE WILHELMINA VEREENIGING. Opening van do tentoonstelling op Land en Tuinbouwgebied enz. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan ran de Wilihelminavereenigang alhier wordt liet feest van H. M. de Koningin ditmaal te Voorschoten met bijzondere luister gevierd, offioieol op 4 en 5 September, dus vandaag en morgen, hoewel de feestelijkheden gis termiddag reeds begonnen zijn mot de offi cieele opening van de „Vojuto", de groote tentoonstelling, die de clou van hot feest uitmaakt, en die in verschillende groote ten s opgesteld op het Sportterrein achter de o. 1. school. Het fraaiste gedeelte van deze expositie is ongetwijfeld en uit den aard van de zaak de floralia-tent Allerkeurigst zijn de bloe men van allerlei soort en allerlei kleur ge rangschikt, zoodat ze een heerlijke sympho nic van kleuren vormen, waarvan het oog niet spoedig verzadigd wordt Aardig is het idee geweest om de inwoners van Voor schoten allen zelf bloemen te laten kwee ken voor deze tentoonstelling, zoodat er te meer belangstelling voor zal bestaan, voor al ook omdat er prijzen zijn uitgeloofd voor degenen, die het best hun bloem hebben ge kweekt. In deze tent is ook ondergebracht de af- deeling groenten cn fruit, in welke artike len enkele fraaie stands de aandacht trek ken. Intusschen zijn we begonnen met de tent, die men in gewoneomstandigheden het laatst zal betreden, maar we zullen thans maar doorgaan met deze averechtsche volg orde en dan komen we in de tweede plaats terecht in do middenstandstent, ook een zeer groote ruimte, waarin zoo voordeelig mogelijk een aantal fraaie stands te bezich tigen is. Het zou ons te ver voeren daervan een uitvoerige beschrijving te geven. Boven dien moet men dergelijke dingen toch zelf gaan zien en daarom kunnen we alle Voor schotenaren en degenen uit andere plaatsen die er belang in stellen (en dat zullen er ongetwijfeld ook vr'" zijn), slechts aanra den, zelf eens een kijkje te gaan nemen. Er is voor „«lok wat wil3". Op allerlei gebied valt er te genieten. De winkeliers hebben hun beste beentje voorgezet en hun uitstal lingen zullen ongetwijfeld groote waardee ring vinden. Ten slotte is er de Zuiveltent, die gister middag intusschen nog niet geheel klaar was, al kon meai er reeds liet machinaal melken bewonderen en een leerzame stand van het landbcm w-hui sh ou don demvij s in oogensehouw nemen. Hedenmorgen is er kaas en boter naar de tent gebracht, diie aan een keuring is onderworpen. De olficieele opening. Hedenmiddag had in tegenwoordigheid van burgemeester Vernède en de beide wethouders, alsmede van een groot aantal andere autoriteiten, de officieele opening van de tentoonstelling plaats, waarbij aller eerst het woord gevoeld werd door den voorzitter van het hoofdcomitc, de heer C. Kooy. Spr. wees er op dat er reclcn is om zich. deemoedig en dankbaar gestemd te gevoe len. Deemoedig, omdat het werk mensohen- werk was en er dus gebreken aan kleefden; omdat de Zuiveltent nog niet klaar is, om dat de tentoonstelling moeilijk een groote tentoonstelling kon heeten. Maar Mor is de deemoed reeds gemengd met dank baaiheid. Want de tentoonstelling is klein, maar waar. Dankbaarheid gevoelt Spr. voorts te genover de leden van het eere-comité, die reeds de vlag wilden zijn om de lading te dekken, voordat er een lading was; tegen over de deelnemers in het waarborgfonds, die zich figuurlijk hebben gesteld als pila ren onder liet huis; tegenover de leden van de sub-comité's voor hun vele werk; tegen over exposanten, voor hun moeite en zoirg en tegenover al degenen, die zich op eeni- gerlei wijze hebben verdienstelijk gemaakt. Voorts richtte Spr. speciaal een woord van dank tot de leden van het hoofdcomité, in 't bijzonder tot den heer Bakker, de vol ijverige secretaris, tot den hoer Turion, den gepromoneerden terrein-commissaris, en tot den heer Dijkman. L11 den persoon van den burgemeester dankte Spr. ten slotte het gemeentebestuur voor zijn medewerking, waarna hij besloot met den wensch, dat in vervulling moge gaan de spreuk, die klonk ven Athene tot Rome: Vivat, crescat, gloriat. Daarna sprak de burgemeester, die her» inn orde aam de oprichting van de Wilhel- miinaveree 11 iging, die hij als het ware tea doop heeft gehouden. Tengevolge van de schitterende kroningsfeesten in 1898 is de gedachte opgekomen om de kermis af te schaffen cn in plaats daarvan een Wilhel- minavereeniging op te richten. De gemeen teraad wilde daar aanvankelijk niet aam, maar nadat in 1904 de feesten uitnemend waren geslaagd, heeft hij besloten do ker mis af te schaffen. Spr. werd voorzitter vam de nieuwe Vereeniging, maar heeft, het be stuur spoedig in andere hamden overgege ven. Het succes van de Vereeniging, waar in Spr. zich zeer verheugt, is ongetwijfeld te danken aan de nationale gedachte, die in ons land toch altijd boven alle geschil len den boventoon voert. Spr. sprak voorts zijn hulde uit voor de mooie gedachte om deze tentoonstelling, waaraam heel Voorschoten mee kan wer ken, te organiseeren en huldigde speciaal den kranigen voorzitter, den heer Kooy, onder instemming van de aanwezigen. Spr. besloot met den wensch, dat de expositie een groot succes zal worden. Hiermede ver klaarde Spr. de Vojuto voor geopend. Nadat de thee was aangeboden, werd vervolgens de tentoonstelling bezichtigd. ZOETERWOUDE. ONGEVAL. Gisteravond is op de Hooge Rijndijk al hier een virij ernstig ongeluk gebeurd. De 67-jarige J. Noorderviet uit Leiderdorp was lit Leiden komen meei-ijden met de vracht auto van den heer Wille uit Kouderkerk. Ter hoogte van het overzetveer De Ooielaar had de oude ma» de onvoorzichtigheid oon, voor de auto tot stilstand was gebracht, deze te verlaten, het gevolg was, dat hy kwam te vallen en het acherwiel van de vrachtauto over zijn lichaam kreeg. Ernstig verwond werd hij in een nabij'zynde woning binnengedragen. Dr. de Bruyne, die ter h^P was geroepen, constateerde een ernstige verwond gelaat, armbreuk en inwendige kneuzingen. Per ziekenauto is h»j naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Laatste Nieuws. DE LANDING VAN DE ZEPPELIN Men meldt ons nader uit Friedrichshafeu: Bij het uitwerpen der landingstouwen wik kelde deze zich niet geheel af, zoodat zij half in de lucht bleven hangen. Niettemin gelukte het den landingsmanschappen de touwen te grijpen en het luchtschip langzaam omlaag te trekken. Het luchtschip zwenkte met den boeg naar het Oosten en zoodra het den grond bereikt had, begon men te manoevreeren om het de hal binnen te brengen.. De passagiers zouden den gondel niet eer der verlaten dan nadat het luchtschip in den hal was gebracht. Te 9.26 Amsterdamsche tijd stond het lucht schip in de hal. KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. roepen: Tc Harmclen, D. Plantinga te

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6