40sfe Centrale Diaconale Conferentie Kerknieuws. OVERSCHIE DUIZEND JAAR Gemengd Nieuws- WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 Een mooie begroetingsavond, aangeboden door de Rottcr- damsche Diaconie DE OPENING DER CONFERENTIE OP HEDENMORGEN HISTORISCH OVERZICHT: „OM TE DOEN GEDENKEN" Rotterdam, 4 Sept. 1929 Begroetingssamenkomst in do Doele. De diaconie der Geref. Kerk van Rotter dam was gisteravond, den vooravond van de 40ste Centrale Diaconale Conferentie van de Geref. Kerken, de gastvrouwe, die in de Groote Doelezaal aan den Coolsingel op waarlijk schitterende wijze haar gasten ontving, afgevaardigden, predikanten en verdere genoodigden. Van de Rotterdam- sche predikanten mérkten we op Dr. A. Kuyper, Ds. F. C. Meyster, Ds. J. A. Taze- laar, Ds. W. J. J. Velders, en de em.-pred. Ds. J. H. Landwehr. De met bloemen gedekte tafels, het met palmen versierde podium, de zang van den heer H. H. Tobé en van mej. Nelly Kolk, de muziek van den heer J. J. de Vos, de vorverschingen en de toespraken getuig den van een jubileum en van een jubileum- stemming. De voorzitter van de commissie, welke •lies zoo keurig had voorbereid en inge richt, de heer M. J. C. Bess el aar, laat zingen Psalm 119 vs. 32, waarna eenige verzen uit Efeze 6 worden gelezen en voor gegaan wordt in gebed. De heer Besselaar roept vervolgens «en hartelijk welkom toe aan de afgevaar digden, leden van het comité, leden van de commissie van advies, tal van predikanten «n verdere aanwezigen. Spr. herinnert er aan, hoe overeenkomstig het Geref. grondbeginsel de diaconale ar beid er op gericht is, de behoeftige broeders en zusters voor eigen rekening te steunen, met nadrukkelijke afwijzing van don fi- nancieelen steun der overheid. In dit verband dacht het spr. niet onge past eens na te gaan, op hoeveel finan cieels besparing aan uitgaven de toepas sing van dit beginsel de burgerlijke ge meenschap kwam te staan. Het zou interessant zijn eens de cijfers over de diaconale uitkeeringen van de 750 diaconieën in ons geheele land na te gaan. Waar daaraan niet was te beginnen, be paalt spr. zich slechts tot de cijfers van de Geref. Kerken der stad Rotterdam, die ge durende do laatste vijf jaren dooréén per Jaar ƒ210.047.87 betaald hebben, en wel voor de verzorging der armen in vaste posten «li noodvoorziening 138.777.77; voor ver zorging van weezen ƒ18.666.68; voor verzor ging van ouden van dagen in gestichten ƒ29.274.67; voor verzorging van verpleeg den in gestichten ƒ18.274.75 en voor voog dijkinderen ƒ5.054. We hebben ons natuurlijk te wachten, om ©ns hierop te verheffen, maar opmerkend jet algemeen streven, om steeds meer al les op den Staat te schuiven, en beluiste rend den overmoedigen "toon, waarmee de velen, die zelf vaak weinig of niets voor an deren over hebben, dan vermenigvuldigen zich toch onwillekeurig de gedachten bij ons. ook bij de overweging, dat daarenbo ven me* absolute afwijzing van overheids hulp elk jaar een nog grooter bedrag voor onderhoud van kerkgebouwen en van pre dikambt wordt opgebracht. Dankend stamelen wij „Eben-Haëzer". Na dit openingswoord werd het program ma afgewerkt en een opwekkend woord gesproken door Ds. F. C. M e y s t e r, van Rotterdam, die van de gedachte uitgaat, die D». F. C. MEYSTBB de komende conferentie zelf opwekt: de ge dachte aan het voortreffelijk diakenambt waartoe God de mannenbroeders heeft ge roepen en aan het feit dat er op dit kroon jaar teruggezien mag worden op een weg vun 40 jaren arbeid aan wat spr. zou wil len noemen de restauratie van het diaco naat. In korte trekken schetst spr. de oorspron kelijke schoonheid en gaafheid van dit ambt, dat niet allereerst met de 1 e e r, maar met het leven in verband staat en aan toont dat het Evangelie van Christus een gemeenschap doet geboren worden, die de warmte der Christelijke liefde uitstraalt in de wereld, en in Zijn majesteit de macht der ellende terugdringt. Wat een geweldige koninklijke daadkracht heeft Christus In dit ambt midden in de wereld gezet om de werken des Satans te verbreken. Wie zal de zegeningen opsommen die God alle eeuwen door in de harten en huizen zijner arme kinderen gebracht heeft. Vervolge ns wijst spr. op de droeve ont aarding toon in de Roomsch-gewordeu Kerk de diaken, van den arme vervreemd, genoot en helper werd van den bisschop, als Leviet achter den Priester gaande van Jeruzalem naar Jericho zonder zich te be kommeren om den arme die in de handen der roovers gevallen was. En eindelijk wijst hij er op, hoe Calvljn de eerste restaurator van het diakonaat is geweest en het in de Gereformeerde Ker ken van Calvinistisch type weer tot eere ls gekomen. Hoeveel moeite dit zelfs in ons vaderland nog gekost beeft, toont spr. met allerlei I voorbeelden uit de historie aan. In onze vrijgemaakte Kerken kwam eerst de mogelijkheid op tot zuivere restauratie I en herstel van het ambt overeenkomstig I het schriftuurlijk ideaal. Aan dat groote werk karen deze 40 jaren gewijd geweest. Daarom is er nu oorzaak tot dank en tot het inroepen van Gods hulp om op den ingeslagen weg krachtig voort te ga«an. De heer F. J. Ri e t v el d, van Hilversum, spreekt als voorzitter van het comité der conferentie een woord van dank tot de dia conie van Rotterdam, dat zij aarbood ''e 40ste Conferentie als gastvrouw te willen ontvangen, en tot de regelingscommissie voor de royale on vriendelijke ontvangst 1 n de mededeeling, dat de Geref. Kerken van Rotterdam in vijf jaar tijds meer dan één millioen gulden offerden voor den dia- conalen arbeid, zat een rijkelijk verkwik kende» druppel uit den beker, geboden door onzen barmhartige» lloogepriester Jezus Christus, waardoor ons uitdeelcn aan de behoeftige» zooveel meer beteekent dan de weldadigheid der wereld, omdat Christus er zich Zelf in geeft. Hij uit ten slotte den wensch, dat de gunst des Heeren mocht blijven rus ten op het diaconaal werk in Rotterdam en dat de conferentie even blij en opge wekt moch't zijn als de begroetingsavond D». W. J. J. VOLDER. diaken te piogen zijn, wijl het is een bedie nen van Hem, Dien we niet zien, maar wel kennen en Die lichamelijk afwezig is, maar door het ambt in het midden Zijner ge meente aanwezig. De voorzitter eindigt met een woord van dank aan allen, die dezen avond hiel pen slagen. Nadat door de vergadering was aange heven: „k Wil U, o God mtjn dank betalen" eindigde Dr. A. Kuyper, van Rotterdam, met dankgebed. VERGADERING VAN HEDEN De opening. Heden morgen 10 uur werd de Conferen tie geopend. De Voorzitter, cle heer F. J. Rietveld, van Hilversum, liet zingen Psalm 891, ging voor in gebed en las vervolgens Ps. 99. Daarna heette spr. allen hartelijk wel kom. 't Is de veertigste conferentie. In dat woord ligt voor ons reeds een feestklank. Dat hadden de broeders van veertig jaar ge leden niet durven denken. Dit werk is dan ook van den Heere, die de gehouden Confe renties rijk heeft willen zegenen. God heeft in de geschiedenis der C. D. C. Zijn voorzienig bestel willen toonen. Wanneer we den arbeid vergelijken van veertig jaar geleden en nu dan spreekt dit vanzelf. De laatste tientallen jaren brach ten in vele opzichten enorme wijzigingen op alle terrein. Men is ook in de Diaconie komen te staan voor zeer moeilijke proble men. Hoe zou het gegaan zijn als elke Dia conie afzonderlijk een weg had moeten zoe ken. 't Zijn voor ons beginselkwesties, die ook hierin meespreken. Daarom zijn wo vooral dankbaar voor den arbeid van de adviseurs, die de Conferenties steeds ter zijde stonden. Zoo zijn we in onze Confe renties rijk gezegend. De Diaconieën kwa men voor groote expansies te staan. Wat vroeger met eenige duizenden guldens kon worden gedaan vraagt nu tienduizenden. Bij do uitbreiding van ons werk was voor al geloof noodig. Wat we nu hebben bereikt daarvan zou men veertig jaar geleden ge zegd hebben: dat kan nooit En door onzen arbeid heeft God ons ge loof willen sterken; bemoedigd gingen we steeds van onze Conferenties heen. Spr. hoopt dat ook deze Conferentie rijk gezegend zal mogen worden en ook hier in des Ileeren hand zal worden opgemerkt. Ziende op Zijn trouw in het verleden gaan we moedig de toekomst tegen. Moge steeds onze arbeid strekken tot eere van 's Heeren Naam en tot zegen onzer Diaco- niën. Medegedeeld wordt, dat 137 Diaconieën op deze Conferentie vertegenwoordigd zijn. Op voorstel van het Comité wordt Dr. J. Hoek, van 's-Gravonhage, medewerker aan het Diaconaal Correspondentieblad, be noemd tot lid van de Commissie van Ad vies. Dr. Hoek aanvaardt deze benoeming met een korte toespraak. Een nieuw diaconaal handboek. Hierna wordt dopr Mr. A. J. L. van B e e c k Calk-oen, van 's-Gravenhage, aan de Conferentie een nieuw Diaconeel Handboek aangeboden. Het boek bevat bij dragen van de hand van mr. A. J. L. van Beeck Calkoen. te s-Gravenhage; J. II. Donner, te Rotterdam; dr. J. Hoek, Geref. predikant te 's-Gravenhage-West; mr. L. Lindeboom, te 's-Gravenhage; mr. R. v. Maare, te Arnhem; mr. J. W. Noteboom, te Scheveningen; mr. J. Oranje, te Eindho ven; ds. J. C. Rullmann, Geref. predikant te Wassenanr; mr. Joh. H. Scheurer, te Amersfoort en M. C. Wijnbeek, te Leeuwar den. Mr. van Beeck Calkoen ziet in dit boek een geschenk des Heeren. God bracht samen OEECK CAJLKOEtV. mannen van verschillende levenspositie maar toch allen bezield door het verlangen Hem te mogen dienen. Mannen van studi' en practijk hebben in 't samenstellen vai dit bock samengewerkt en een schoon ge heel ons geschonken. Dit boek doet vanzelf de vraag rijzen: Wat zullen wij den Heere vergelden voor al Zijn weldaden? Wat zou ons volk zijn zonder de prediking van hel Evangelie. En wat zou ook zonder die nre- diking 't sociale leven zijn? Dit boek predikt ons de waarheid, dat wij zonder Hem niets vermogen. Daarom zij ook Hem de dank voor dezen arbeid gebracht. Op verzoek van den Spr. zingt de verga dering Psalm 116 7. j De Voorzitter dankt Mr. van Beeck Calkoen hartelijk voor zijn toespraak en niet minder de Commissie, die dit boek heeft samengesteld en den heer Donner. die het heeft uitgegeven. Lang is gevraagd naar een practisch handboek, dat dan thans is kregen. en Overheid ten opzichte van Ziekenverple ging, op welke bespreking we nader terug komen. Hierna was 't woord aan den heer M. C. Wijnbeek, van Leeuwarden, die een historisch overzicht gaf ter gelegenheid dezer 40ste Conferentie, onder den titel „Om te doen gedenken." Als in een film, die eenige der meest be langrijke zaken en personen weer voor den geest brengt, wil Spr. trachten de beteeke- nis van don arbeid der Centrale Diaconale Conferentie te teekenen. Met geen geringe moeilijkheden had men in de eerste jaren te kampen en lang scheen het of het moedig pogen van de 28 broeders, vertegenwoordigend 14 kerken, die op initia tief van de Diaconie der Ohr. Geref. Kerk te Amsterdam het besluit namen da Confe rentie in 't leven te roepen, toch falen zou. In 1892 namen een 68-tal diakenen aan de Conferentie deel en twaalf jaar lang kwam telkens weer de vraag op 't agendum of do Conferentie wel zou laten voort bestaan. Met groote dankbaarheid herdenkt Spr. den onversaagden arbeid van hen, die in de eerste jaren de leiding hadden. Onvergete lijk blijven de namen van B. J. Lindeboom, die dertien jaar lang voorzitter was, en van zijn trouwe mede-comitéleden C. F. von Meyenfeldt, Dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, H. Swagerman en H. Kuik. Na de eerste twaalf jaren (het wordings getij) volgde een periode van weer twaalf jaren van rustige ontwikkeling. Hot wereld gebeuren oefende zijn invloed uit en bracht het diaconale leven in aanraking met pro blemen, waaraan vroeger niet gedacht werd. Vooral ook gedenken we hier dankbaar de officioele adviseurs der Conferentie. In de eerste zes jaren was het Prof. H. de Cock, na hem Prof. P. Biesterveld, die weer werd opgevolgd door Dr. J. C. de Moor. Den laatste zal menigeen zich nog herinneren. Zijn adviezen toonden zijn diepgaande ken nis van het diaconaat, waaraan hij de be ginselen op de practijk wist in toepassing te brengen, met zijn scherp vernuft in 't vinden van de juiste conclusie. Zelden ont brak de fijne humor, waarmee hij zelfs bij de ernstigste bespreking aller belangstelling wist levendig te houden. Maar wat hem bovenal kenmerkte was, dat Dr. de Moor zag de heerlijkheid Gods in de werken der barmhartigheid. Hoe wist hij de discussies (welke hij soms aanhoorde terwijl hij druk zat te schrijven aan een weekbladrubrick) met zijn pakkend woord te ordenen, te resu- meeren om dan plotseling een conclusie te geven, die allen bevredigde. Tegelijk met Dr. de Moor trad in 1007 als adviseur op Mr. R. van Maare, die tot op dit oogenblik in functie is. Spr. brengt hem dank voor den velen arbeid door hem verricht. Verder dankt hij de adviseurs Prof. H. Bouwman („den hooggeleerden wachter bij hot diaconale Kerkrecht") en Mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, terwijl hij de Confe rentie gelukkig prijst, dat zij als opvolger van Dr. do Moor, Dr. Hoek mag begroeten. In de veertig jaren van haar bestaan had de Conferentie zes voorzitters; B. J. Linde boom, G. Struik, H., Drost, P. J. J. Mey, Mr. van Beeck Calkoen en do tegenwoordige functionaris, de heer Rietveld. Inzonderheid herdenkt Spr. dankbaar wat over het pre sidium van de 2 laatstgenoemden werd tot stand gebracht. Naast de reeds genoemde namen herin nerde Spr. nog aan de broeders Kok, den Engelse, Bijlenga, van Rhijn, Wessels, Broek huizen, Brouwer, Scheurer. Naar goede Cal vinistische zede steken we niet de loftrom pet over personen Want de mannen, die wij eeren, waren tot niets groots bekwaam, buiten U, o Heer der Heeren! Alles in ons looft Uw Naam! Een eeresaluut wordt voorts gebracht aan den heer Andriessen, penningmeester der Conferentie, de eenige, die als comitélid het 25-jarig jubileum meemaakte en thans nog zitting heeft. Voorts herinnert Spr. aan belangrijke refe raten, die werden gehouden en voor den diaconalen arbeid van groote beteekenis waren. Spr. onderscheidt drie groepen van onder werpen. In de eerste plaats onderwerpen, waarin het wereldgebeuren de behandelde stof beheerschte. Dan onderwerpen, die ver band hielden met vragen opkomend uit het diaconale leven zelve. En in de derde groep kerkrechtelijke vraagstukken over het diaconaat Vervolgens wijst Spr op den invloed, welke van de C.D.C. is uitgegaan op het stich ten en instandhouden der Stichtingen van barmhartigheid. Er is geen Geref. stichting van barmhartigheid in ons land aan ie wij zen, op welker totstandkoming de Conferen tie geen invloed heeft uitgeoefend of er den stoot toe heeft gegeven. In dit verband her innert spr. aan de „Rudolphstichting", „ons pleegkind", de eenige stichting, die recht streeks uit het initiatief der C. D. C. voort kwam, en die aanspraak heeft op krachtigen en voortdurenden steun. Eén der belangrijkste middelen, waardoor de C.D.C. in deze veertig jaar van groot nut is geweest voor de diaconieën der Geref. Ker ken, is het „Diaconaal Correspondentieblad". De redacteuren stonden steeds tot cle Confe rentie in het allernauwste verband. Van 1903 —1910 werd onder redactie van Prof. Biester veld, Ds. Los en Ds. Rudolph dit blad uitge geven door do firma Witzel te Hilversum en sedert 1910 door 't oud comité-lid den heer J. H. Kok te Kampen. Aan de redactie heb ben van 1905 af Mr. van Maare en van 1909 Mr. van Boeok Calkoen mede hun krachten gewijd. Dr. de Moor redigeerde het blad van 1007 tot 1926. Zijn opvolger als adviseur, Dr. Hoek, is sinds verleden jaar als medewerker ook aan het blad verbonden. Op een der provinciale Conferenties werd de gedadhte uitgesprokon om de C.D.C om te zotten in een Diaconaal Congres. Of doze gedachte ooit werkelijkheid zal worden we ten wo niet, zegt spr. Doch hoe het ook ga, of we als Conferen tie dan wel als congres zullen dienen we mogen vastelijk vertrouwen op do leiding des Heeren, waaraan 't ons al deze veertig jaren nimmer heeft ontbroken. Ziende op de hulpe van God verkregen, waardoor wij in den dienst der barmhartig heid staande bicven tot op dezen dag, ver wachten we voor de toekomst dan ook al leen van Hem allo kracht, in 't onwrikbaar geloof, dat Ilij nooit beschaamd laat, die op Hem hopen. Op Zijne kracht, de kracht van onzen Barnvhartigcn Hoogepricster, steunen we voor ons persoonlijk ambt als diaken, voor do taak onzer eigen diaconie, voor onzen ge meentelijken arbeid als Centrale Diaconale Conferentie. (De vergadering duurt voort). INGEZONDEN >.EDEDEELTNG. met mooi.dikhaar Het haar groeit veel sneller als gij dat met Purol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig I Purol goed in de hoofdhuid wrijft, dan I wordt daardoor de haargroei krachtig I bevordert en h^t haar mooier en dikker. GEREF. KERKEN, weetal: Te Nieuwe Pèkela: J. C. Haart tc Driesum (Fr.) en J. B. v. d. Sijs te Kollumerpomp (Fr.) Boroèpen: Te Nieuweroord: M. H. van Dijk te I-Iills (Noord-Amerika). NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Groot-Ammers, (toez), J. in Atnstel te Putten o. d. Véluwe. Te St. Armaland, A. F. P. Pop te Vaassen. Te Wilnïs, J. G. Woelderink te Hoornaar. Aangenomen. Naar De Lier, W. de Kam to Zoutelande. Naar Parrega AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: D s. Joh. d e Bres, gekomen van Bru- chem, deed Zondag jA zijn intrede bij de Ned. Hcrv. Gcm. te St. Maartensdijk (Z.), na bevestigd te zijn door Ds. H. A de Geus, van Huizen, met een predikatie over 1 Tim. 4 vs. 11. Toegezongen werden Psalm 121 3 en 115 7. Ds de Bres deed voor een groote schare zijn intrede met een predikatie over Jesaja 3 vs. 10a en 11a en hield daarna toespraken tot zijn bevestiger en tot den consulent, Ds. D. Los, van Sclierpenisse. Namens kerke- raad en 'gemeente sprak de consulent en werd toegezongen Psalm 134 8. Tegenwoordig waren o.a. B. en W., leden van den gemeenteraad en andere autori teiten. benvens velen \ran buiten de gemeen te, uit Bruchem c.a. en'St. Annaland. Ds. B. J. van Garderen is voorne mens Zondag 8 Sept. te halfdrie afscheid te nemen van de Ned. Horv. Gem. te Nieuw en St. Joosland, om 15 Sept. d.a.v. zijn in trede te doen te Maassluis. Bevestiger Ds. J. J. Kloots te Maassluis. Ds. F. H. Germs nam Zondagmid dag wegens emeritaat om gezondheidsrede nen afscheid van de Ned. Herv. Gom. tc AkkervTOude en Murmerwonde met een pre dikatie over 2 Tim. 3 18. Op de predikatie vodden de gebruikelijke toesprakon. scheidende leeraar werd toegesproken door Ds. Hettinga van Dantumawouden namen.- den ring, Ds. Germs te Veenhutzen, broeder van den vertrekkenden predikant, namens de familie, de ouderlingen Broersma en N'u- cijen, de kerkvoogd v. d. Ploeg en Ds. Bou wers van Hardegarijp als vriend. Als aan denken ontving Ds. Germs van de ge meente een radiotoestel. Den leeraar werd töegéióngen Ps. 121 4. Zeer velen drukten Ds. Germs de hand. D s. J. F. Ossewaarde is voorno mens/Zondag 13 Oct. afscheid tc nemen van de Ned. Heiv. Gem. te Grijnskerko (Z.) Zondag 20 - Oct. intrede to doen te Lochem. Boygrtijzer Ds. P. .T. F. van Voorst Vader, van Miad'éïbïiïg, vóór dien tc Lochem, EMERITAAT. OE FEESTELIJKHEDEN BEGONNEN KINDEROPTOCHT EN KINDERFEEST De gemeente Overschie viert haar dui zendsten verjaardag. En ze doet dit op de manier, die bij zulk een ongeëvenaarde herdenking past: breed en intens. Heel de gemeente heeft het feestkleed Overal wapperen vlaggen. Straten en huizen zijn versierd. En aan één dag heeft men tekort: men moest het veelzijdig vreugdbetoon eugdvertoon over drie volle dagen ver- deelen. Dezen morgen werd het feest op pittige wijze ingezet. Van het aardige torentje der Ned. Herv Kerk, dat in zoo wijden omtrek het polder land beheerscht en dat de laatste avonden in electrisch-lichtlijnen is getooid geweest zoodoende op nog veel grooteren stand dan bij dag mogelijk is, de aandacht op het duizendjarig dorp heeft getrokken, werd om 8 uur de reveille geblazen. Noodig was dat niet bepaald,, want Over schie was al lang vóór achten natuurlijk klaar wakker om zich voor den eersten dog van het feest te tooien. Het jonge volkje in Overschie was vooral i actie. Om negen uur waren alle kinderen in school. Voor dezen keer zal er wel geen enkele laatkomer geweest zijn. Om half hoe eendracht heeft gestaald en tweespalt heeft verdeeld, hoe vreugd en voorspoed heeft geheerscht en smart en tegenspoed doen lijden, dit alles is vermeld in het boek dat ik U namens de gemeente moge aan bieden. Wat het verleden heeft gebracht en waar toe het heden heeft geleid, dat moge thans bekend zijn, maar wat de toekomst ver bergt is geen onzer vergund te zien. Maar wel weet ieder rechtgeaard Overschieenaar wat hij wil. Trotsch op het verleden, trotsch op het heden, gehecht aan zijn geboorteplaats, heeft hij in stilte de gelofte afgelegd al zijn krachten te zullen inspannen aan de be- vordering van den bloei en de zelfstandig heid zijner gemeente tot in lengte van da-> gen. Eerbiedigend anderer gevoelens, doch' strijdende voor deze idealen, en idealen zijn er om verwezenlijkt te worden, stel ik mij achter deze, gezamenlijk en ieder voor zich de oogen gericht hebbend op Neer- land's wapenspreuk: „Je maintiendrai". Ik verklaar hiermede dit merkwaardig herdenkingsfeest voor geopend. Rede W. de Kroes. Namens de Overschiesche Oranjevereni ging werd deze rede beantwoord door den heer W. de Kroes, vice-voorzitter dier ver- eeniging. Hij sprak in de plaats van Dr.' Donkersloot, voorzitter, die helaas door familie-omstandigheden verhinderd was. Hij stemde geheel in met de woorden van den burgemeester wat betreft de gron den voor dit herdenkingsfeest en bracht eveneens liulde aan onze Vorstin en Haar Huis, „aan Wier beleid wij over de eeuwen heen den bloei onzer gemeente te danken hebben". Spr. bracht een stille hulde aan Darr. met hun opwekkende marschmuziek on- een groote rol speelde in de voorberei ling Het provinciaal kerkbestuur van N.-Bra- bant heeft tegen 1 Oct. eervol emeritaat ver leend aan Ds. P. S. Pots, pred. der Ned. Herv. gem. te Doeveren. Ds. Pots was sedert 1904 predikant In Ned. Indie en deed 15 April 192S intrede te Doeveren. RECHTS EN LINKS. Te Hillegersbei;g heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Hillegersberg af wijzend beschikt op een verzoek der plaat selijke afdeeling van Vrijz. Hervormden om haar een kerkdienst af tc staan voor het dóen doopen van eenige kinderen en het be vestigen van eenige jonge lidmaten. 2ENDINGSWEEK 1929. De hoofdbesturen van de in het Zendings bureau te Oegstgeest Samenwerkende Zen dingscorporaties hebben besloten ditmaal de „Zendingswcek" te houden van Zondag 3 lot en met Zondag 10 November a.s. Beleend geacht mag worden dat het de bedoeling van genoemde Besturen is, dat Christelijk Nederland zich in dio week op- make tot Gebed, Toewijding en Offer. On getwijfeld gaat 't er om dat gansch Chris telijk Nederland deelneemt aan deze Zen dingswcek. De organisatie werd daartoe reeds nu door het Zendingsbureaü ter hand genomen. Al- lerwège worden heeren Predikanten, Evan gelisten on Godsdienstonderwijzers, hoofden van Onderwijsinrichtingen etc., en allen die een kring achter zich hebben, opgeroepen om eendrachtiglijk samenwerkende te ko men tot het gewónschte resultaat. In rondsch rij vingen en circulaires dringen de Zendingsbesturen er op aan, dat men ge noemde data noteere, dat iedere Gemeente deelneme aan deze week, dat reeds thans in de groote gemeenten commissies gevormd worden voor het voorbereidende werk, dat men zich overal reeds nu ga instellen op de Zendingswerk welke èn om de verlangde voorbede, èn om de gevraagde toewijding, èn om het noodige Offer voor het geheel van deh Zendingsarhcid van de grootste bo- teekepis geacht moet worden. Het Zendings bureau te Oegstgeest is gnome bereid alle géwenschte inlichtingen te verstrekken en contact tc zoeken met allerlei kringen cn groepen. ZAAIERS OP DEN ZENDINGSAKKER. De heer K. A. Bot Jz., vroeger te Vlnar- dingen, zendcling-lceraar. door de Utrecht- scho Zendingsvereen. naar Boeli op Halma- hera uitgezonden, sprak Zondag j.l. in do Ned. Herv. Nieuwe Kerk te Schiedam een afscheidswoord naar aanleiding van Joh. 15 vs. 1 en 2. Ouderl. Socters sprak den heer Bot cn zijn echtgenoote toe. Beiden werd toegezongen Ps. 121 1 en 4. Zendeling Bot hoopt Zondagmorgen in de Groote Kerk tc Vlaardingen en des avonds in de SU Lniirenskerk te Botterdam oen af scheidswoord te sproken, terwijl hij 14 Sep tember naar zijn arbeidsveld zal vertrekken. GIFTEN EN LEGATEN. Door wijlen Mevr. de wed. Treur Lang hout-Temmink is aan dc Kerkvoogdij dot Ned. flerv. Gero. te Laren tN.-in I 1000 vermaakt Door wijlen roowr. de Wed. v. Vliet-La zet. overleden te 's Gravenhage. is gclega teerd èn aan de de Kerkvoorgdij èn aan Diaconie der Ned. Horv. Gem. te Tiel f 50t>i. Door wijlen Wed. C. Moll is aan de Diaconie der Geref. Kerk te Nijkerk f oOO vermaakt en aan de Geref. Kerk S aandce- len f 100. gezetenen trok, bood een waarlijk schitte renden aanblik. Troepjes waren met rood-wit-blairwe mut sen en linten getooid; alle kinderen droegen oranjesjerpen. Tal van vaandels en eerabo- gen werden meegedragen. E.en groep jon gens was geheel in matrozenpakjes gestoken. Op het vóór den kom der gemeente, aan den Rotterdamsohen Rijweg gelegen feest terrein aangekomen, werden de kinderen op gesteld op een plankier tegenover de mu ziektent Toen kwamen* de burgemeester de heer J. C. Baumann en de wethouder de heer W. de Kroes in een auto aan en bestegen onder luid gejuich van de kinderen de muziektent De kinderen zongen dan twee coupletten van het Wilhelmus en twee van het Wien Neer- landsch Bloed, waarna de burgemeester het woord nam. Hij richtte zich eerst tot de hoofden en onderwijzers en onderwijzeressen om hen voor hun velen opofferenden arbeid en organisatie van dit kinderfeest te be danken en dankte dan de kinderen voor hun zang, hun een prettigon dag toewenschend en erop wijzend, dat ze straks, na het feest, weer goed hun best zullen doen met het leeren. Nellie van Dijk, het dochtertje van hel hoofd der openbare school bood den burge meester dan bloemen aan, waarna de beide officieele personen vertrokken en l)0t kin derfeest een aanvang kon nemen, waarbij de jeugd uiteraard ook onthaald werd. Op het terrein werden de kinderen ont haald. Terwijl aldus de jeugd van het oude Overschie op de meest tot hun gemoed sprekende manier van de gedenkwaardig heid van dezen verjaardag harer gemeente was overtuigd geworden, vond ten gemeen tehuize een meer Intieme en officieele plechtigheid plaats. Het gemeentebestuur onder leiding van den burgemeester, den heer J. C. Baumann ontving hier het Eerecomité voor de feest viering en verdere genoodigden. Rede burgemeester Baumann. De heer Baumann begon zijn rede tot de aanwezigen met een betuiging van eerbie dige hulde en verknochtheid aan het Ko ninklijk gezin en het Oranjehuis, waaraan we bij ons terugzien op het verleden van oud-Holland in de eerste plaats "worden bepaald. Welgelukzalig aldus spr. een land, dat in zijn vorstenhuis zóó rijk gezegend Spr. verwelkomde dan de aanwezigen en dankte hen voor hun aanwezigheid en wees op de beteekenis van deze herdenking voor de gemeente Overschie, die in de grij ze oudheid ontstaan, zich in den loop der tijden tot een bloeiende plattelandsgemeen te ontwikkeld hebbende, om thans als randgemeente van Nederland's grootste havenstad, een nieuwe op bestuursgebied moeilijk, maar zeker ook voldoening ge vend tijdperk in te treden. Het gebouw, waarin wij ons thans be vinden is niet een historische plaats en al zou het niet onaardig geweest zijn, wan neer de herdenking van het 10 feeuwig be staan van Overschie geopend had kunnen worden in de zaal, waar reeds de vroed schap de belangen der gemeenschap door stoeren arbeid had behartigd, het is nu eenmaal een niet te veranderen feit, dat dit gebouw als raadhuis eerst in 1859 in gebruik is genomen. Dit jaartal do t ech ter wel opmerken, dat vanuit de?e zaal de gemeente geregeerd is geworden geduren-. de bijna den ganschen tijd, dat de richt lijnen, waarlangs het gemeentelijk bestuur had te gaan, wettelijk zijn vastgesteld. Wanneer wij onzen blik laten gaan langs de wanden dezer zaal, dan rust ons oog achtereenvolgens op de portretten van de heengegane burgemeesters, de heeren Ja cob Wijnacndts, Cornelis Jacob Anton Wij- nacndts, Johan Hendrik AdoU Josselin de Jong en Jan Bos, die te dezer plaatse heb ben gearbeid en hun tijd en krachten heb ben geschonken aan de behartiging der ware belangen der gemeento, door de raadsleden trouw ter zijde gestaan. In hun ambt zullen zij ongetwijfeld veel moeilijk heden hebben moeten overwinnen, leed zoo is het nu eenmaal in het leven zal hun niet bespaard zijn ge.vorden, mnnr aan den anderen kant zal ook menigmaal voldoening hun deel ziin geweest. Op «Ie door hen gelegde hechte fundamenten is het mogelijk deze snel in blo»! toenemen de gemeente thans verder te ontwikkelen. Het is mij een behoefte en ik ben over tuigd. dat ik hier de gevoelens vmo d« geheele gemeente vértolk, wanneer ik op dozen gedenkwaardigen dog in dankbare h°rirnering hun nagedachtenis eer. liet zou mij te ver voeron U een volledig "overzicht te schetsen von de hclnngwek steunde, inzonderheid de burgemeester, Spr. bood namens de vereenigingen. als tegenprestatie, een klok aan, te plaatsen i het gemeentehuis. Ik zou zei spr. over deze klok veel kunnen praten, laat ik het echter niet doen met het oog op den tijd, dien zij aan wijst. Plaatst Uw College haar in de raadzaal, dan moge dit voor de raadsleden een aan sporing zijn. met hunnen tijd mede t« gaan; voor U, mijnheer de Burgemeester, is zij daar overbodig, aangezien wij in H ter vergadering steeds een man in on9 midi den hebben, die een ieder kan vertellen, hoe laat het is. Ten slotte dank ik namens het Bestuur allen, commissieleden als buitenstaanders, die hun tijd aan de zaak hebben gegeven, alsook den heer Helbers, die zijn gedenk boek aanvankelijk in opdracht van onzo Verecniging in elkaar zette. Mijnheer de Burgemeester, ik eindig met de hoop, dat de feesten een goed en ordelijk verloop mogen hebben en dat Uw gunstige indruk ten opzichte van onze ge meenteleden, wederom versterkt moge worden. Ik heb gezegd. HEVIG ONWEER IN BRABANT TAL VAN ONGELUKKEN. Uit Boksmeer wordt geseind: In den afgeloopen nacht heeft boven geheel Noord-Brabant een onweer van ongekende he vigheid gewoed, zooals hier in een reeks van jaren niet meer is voorgekomen. Op verschil lende piaatsen zyn woonhuizen" door hemel vuur getroffen. Te Heugen, nabij Boksmeer, is een groot© boerderij en voorraadschuur met 70 pin rogge, meubilair en landbouwwerktuigen door vlammen geheel vernïeUj- De schade loopt in de duizenden. Te Ottersum nabij Gennep is de boerderij van den heer Laaiakkers afgebrond. Da schade is zeer aanzienlijk. Te Oploo zijn twee huizen en te Over-Loom drie huizen verwoest. Te Haps is een boerderij door brand ven- meld. Bij Gennep zijn vier koeien door den blik sem getroffen. Nabij St. Antonis is een huis verwoest. Te Heugen werd een paard door het hemel vuur getroffen. Öp verschillende plaatsen zijn de electrische geleidingen en telephoonverbin- dingen onklaar geraakt. De brandweer kon tegen het vuur weinig uitrichten. Vele huizen door den bliksem eetroffen. Uit Borculo wordt ons geseind: Nadat het gisteren gedurende den geheelen dag zeer drukkend geweest was, betrok tegen den avond de lucht zeer snel en kwamen tegen 9 uur de eerste buien opzetten. Tegen den nacht ontlaadde zich boven den geheelen Geldersehen Achterhoek herig on weer. Het weerlicht was niet van de lucht en kwam uit alle windstreken. Het was opval lend, dat het onweder vergezeld ging van zeer weinig wird en regen. Het duurde niet lang of de nachtelijke he mel werd verlicht door een aantal groote branden, die ontstaan waren nabij Lochem, Laren, Stokkum en Groenloo. Op verschillen de plaatsen werden koeien doodgeslagen. To Haarloo werd een gedeelte van de muur door den bliksem weggeslagen, zonder echter örnnd te veroorzaken. Ook te Winterswijk was het weer zeer zwaar te noemen. Eerst tegen den ochtend nam het onweer in herigheid af en trokken de buien weg. De atmosfeer is cenigszins opge- frischt, doch het is nog zeer warm. kende O uw i Ove Trouwens, ik zou daartoe niet in I staat zijn, maar wel is deze leemte nan te I vuiler., dank zij de kennis on do vaardige pen van den schrijver vnn het gedenkboek onzer gemeento, on dank zij den steun von ■tri. INBRAAK IN EEN KERK. Door de marechaussee is gearresteerd ze kere R. wegens inbraak in de Geref. kerk te Baard (Fr.). De man i» binnengekomen door het indrukken vn- pisn ruit Het geld, waarom 1 et hem te aw wai. l-«eft h(j niet kurnioi vinden. Uit vi ie hierover verscheurde hij a!:e kerkboeken, die hy kon vinden. Op zyn terugtocht werd R. door dc niare- chnusscy aangehouden wegens fietsen zon Ier ïh'ht. Daar c'e man, die reeds verscheid me jaren gevang'-nfzrttnf heeft ondergaan, zeer sircht hokond staal, vroeg de marechaussee licm, wat bot pakje bevatte, dat hy by zich droeg. Dc inhoud bleek uit verschillende werk tuigen te bestaan. Bij een verhoor heeft R. zyn daad bekend. H(j ia in verzekerde ring gesteld. IN EEN VERDRONKEN. Grcn.) U een kindje Wat het verleden heeft gebracht, wat ar-Te Schccmc beid heeft gewrocht, hoe glorierijke tijden %an het echtpaar li. Kiewiet in een tobbe zijn gevierd en bange zijn doorworstaW, zeepsop gevallen en verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 3