$lieum $t'x ksrtjr Ghntmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker EERSTE BLAD. BINNENLAND. Schoolnieuws. 'ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6.— p!? dagelijksche zending «7-— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2838 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929 liit nummer bestaat uit TWEE bladen REVOLUTIE FILM. Het officieel orgaan van de Burgerwacht yan Rotterdam heeft in een tweetal zeer le zenswaardige en zakelijke artikelen de rol besproken, welke de film in dienst der we reldrevolutie speelt. Breedvoerig wordt gehandeld over de be ruchte Potemkinfilm. welke ten slotte zoo goed als overal draaien kon; doch ook op andere revolutiefilms, waarvan vrijzinnige bladen terecht zeggen, dat men bij zulk film werk „voortdurend het hersenvergif als zoet opium op de tong proeft". De Centrale Filmkeurings-commissie houdt naar de meening van de schrijver, niet ge noeg schadelijke films tegen. „Een vol jaar bestaat de filmkeuring en er ls in dat jaar geen enkele revolutiefilm ge weerd om haar karakter, geen enkele uit die in aantal steeds wassenden filmstroom, uit Rusland. Wij censtateeren dit feit al is het ons be kend, dat vele leden der Centrale Commis sie voor Filmkeuring graag anders zouden Willen, „als ze maar anders zouden kunnen" maar dat ze niet kunnen door de bindende bepalingen van de bioscoopwet, aldus werd ons nog korten tijd geleden verzekerd door een der leden van die Commissie. Hoe het Zij, het feit ligt daar en., erger nog". Toen de filmkeuring nog niet bestond, kon '£e „Potemkin" geweerd worden; later was £at niet meer het geval. Toch ware" het mogelijk geweest, deze film te verbieden, ook volgens de interpretatie, welke de soc.-dem. voorzitter, de heer Van Staveren, van de wettelijke voorschrif ten gaf. De norm „strijd met de openbare orde .verstaat hij aldus: „aantasting van instellingen of groepen j van personen, die in het algemeen belang werkzaam zijn, het aanranden van eerlijke overtuigingen, al wat gevaar oplevert voor ge veiligheid van den staat of zijn instel lingen, aansporing tot overtreding of niet op Volging van wettelijke voorschriften, het wek leen van valsche voorstellingen omtrent staat en maatschappij e.d. Deze normen zijn zeer ruim". Ondanks deze ruime normen, welke tot iet-toelaten konden leiden, draait de ecne film na de andere. Soms worden enkele cou pures aangebracht, doch deze veranderen niets aan de geest van het stuk. Van tweeën één zegt. de redactie van D e burgerwacht: „Of de Bioscoopwet voldoet niet. Of de Filmkeuring is onvoldoende. Hoe het zij, dit staat vast en dat moet Éllen duidelijk voor oogen staan, dat de yevolutionnaire filmpropagandist van de huidige situatie partij trekt! Ook zij, die zich niet bevoegd achten te ©ordeelen over alle kwesties, welke met de filmkeuring samenhangen, zullen toegeven, dat de film een machtig wapen is in dienst van het communisme; en dat zich aan een dwaze .illusie overgeeft, wie meent, dat ons volk te nuchter is om onder de bekoring yan het communisme te geraken. Intusschen meenen wij te weten, dat bo venstaande bezwaren thans grootendeels on dervangen zijn. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit van 19 Augustus is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau M. G. van den Hurk, lid van den gemeenteraad, te Eindhoven. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is aan F. M. A. van Schaeck Mathon, op lijn- verzoek, met in gang van 1 September 1929, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nij megen. xaANDMACHT. Bij Kon. hesluit van 30 Augustus is: le. op het daartoe door hem gedaan ver zoek, een eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van stations-commandant, aan den gepensionneerden kapitein van het le ger in Nederlandsch-Indië J. A. Saurel.wien als zoodanig de titulaire rang van luitenant kolonel werd toegekend; 2e. aangewezen voor de functie van sta- tionscommandent, ter nadere bestemming door onzen minister van defensie, de res.- kapitein J. C. Lamster, van het 18de regi ment infanterie. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besluit van 26 Augustus zijn, resp. ingaande 16 Juni 1929, 1 November 1928, 22 Juli 1929, benoemd tot referendaris der pos terijen, telegrafie en telefonie, J. A. Ris- seeuw, J. L. van der Valk, T. Nauta, allen thans referendaris 2e klasse der posterijen, telegrafie en telefonie. Bij Kon. besluit van 27 Augustus is, mei ingang van 1 September 1929, benoemd to' referendaris 2e klasser der posterijen, tele grafie en telefonie mej. J. M. G. E. Comme- lin, thans adjunct-referendaris der poste rijen, telegrafie en telefonie. Bij Kon besluit van 27 Augustus is aan den referendaris 2e klasse der posterijen, tele grafie en telefonie A. Donkersloot, directeur van het post-, telegra f- en telefoonkantoor te Maassluis, met ingang van 16 Dec. 1929, öp zijn yenzoek, eervol ontslag verleend. ZEEMACHT* Bij Kon. besluit van 30 Augustus is aan de magazijribewaarstcr bij het marinehospi taal te Willemsoord, mej, J. J. Dekker, met ingang van 15 September 1929, op haar ver zoek, eervol ontslag verleend. HOFBERICHTEN KARDINAAL VAN ROSSUM OP HET LOO Gistermiddag is. Kardinaal Van Ros- u m, die thans in ons land vertoeft en dezer dagen 75 jaar is geworden, door H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana ten paleize Het Loo in gehoor ontvangen. De Kardinaal arriveerde met zijn gezel schap om 3.49 uur aan het station en werd le stoep van de cour ontvangen door den opperceremoniemeester J. H. F. Graaf du Monceau. De audiëntie duurde van vier uur tot kwart over vijf. Bij het vertrek ontvingen de katholieke leden van het personeel den zegen van den kardinaal. DIPLOMATIE INSTALLATIE BURGEMEESTER VAN WASSENAAR FEESTELIJK INGEHAALD. Gistermiddag had te Wassenaar de instal latie plaats van Burgemeester Wiegman. Om ongeveer half twee des middags arri veerde deze met zijn echtgenoote aan den Ouden Deyl, waar hij verwelkomd werd door tal van corporaties uit de gemeente, die bij monde van Ds. v. d. Heijden hem hartelijk verwelkomden, waarvoor met eenige woorden in waardeering werd dank gezegd. Hierna werd een tocht door een groot ge deelte der gemeente gemaakt, do Burgemees ter en echtgenoote in een open rijtuig gevolgd door een lange rij van automobielen, daar iedere vereeniging met een eigen auto deze tocht mede maakte, voorafgegaan door de muziekvereeniging Excelsior, die ook aan den Ouden Deyl al eenige nummers ten beste had 8 Bij de Schouwlaan gekomen scheidde de muziekvereeniging zich af on» zich opnieuw op te stellen aan het Gemeentehuis op de Paauw. Inmiddels had zich ook hier evenals langs den geheelen weg door het dorp een groote menigte verzameld, waar ook verschillende vereenigingen zich door hun vaandel verte genwoordigden. Bij aankomst werd door Excelsior het Wil helmus ingezet, waarna een driewerf „lang zullén ze leven!" ten gehoore werd gebracht, dat door een uitbundig driewerf hoera der aanwezigen gevolgd werd. Hierna volgde de officieele installatie in do raadszaal door den loco-burgemeester, den heer Drop, die hem de ambtsketen over handigde. Na afloop dezer korte vergadering werd de eerewyn aangeboden, waarna de nieuwe bur gemeester met zyn echtgenoote op het ach- terbalcon verscheen, waar de verschillende vereenigingen onder de vroolyke tonen van Excelsior den nieuwen burgervader een vaan- delgroet brachten. Hiermede was de officieele plechtigheid afgeloopen. HAZARDSPEL MET AUTOMATEN De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden van den volgenden inhoud: Ter voldoening aan het desbetreffend ver zoek van mijn ambtgenoot van Justitie heb ik de eer het navolgende onder uw aandacht te brengen. Het ligt in de bedoeling van mijn genoem den ambtgenoot, krachtig op te treden tegen het misbruik, in verschillende streken des lands bestaande in het gelegenheid bieden tot deelneming aan hazardspelen door middel in automaatkasten. Deze automaten, die verschillende namen hebben als clown-, paljas-, climax-spel enz. verschillen onderling wel in kleinere bijzon derheden, doch zijn alle, of nagenoeg alle te beschouwen als instrumenten waarmede een hazardspel, als omschreven in artikel 254bis lid 2 Wetboek van Strafrecht, kan worden uitgeoefend. Ook op verschillende kermissen worden ge legenheden aangetroffen waar spelen wor den beoefend, die aan hazardspel doen den ken. Een optreden nu tegen de eigenaren van dergelijke gelegenheden brengt altijd eenige onbillijkheid mede, omdat zij standplaatsen innemen, na daarvoor te hebben betaald, hetzij aan het gemeentebestuur, hetzij aan een vereeniging, die met toestemming van de betrokken burgemeester een kermis doet hou den. Het verdient daarom ter voorkoming de- zér onbillijkheid, aanbeveling, dat de ge meentebesturen bij verhuring van stand plaatsen op kermissen rekening houden met de omstandigheid, dat deze niet behooren te worden verhuurd aan personen, die zich met exploitatie van bedoelde automaten willen bezig houden. Hetzelfde geldt voor exploitanten van met de wet strijdige loterij-bedrijven op kermis sen. Ingeval van twijfel zou het gemeente bestuur zich met den betrokken ambtenaar van het Openbaar Ministerie over de vraag of in bepaald geval van loterij sprake is, kunnen beraden. BOOTTREIN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Het agentschap der N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", de Firma Kuyper, Van Dam en Smeer te Rotterdam, meldt, dat de boot trein van het s.s. „Koningin der Nederlan den", hetwelk a.s. Vrijdag van Genua zal afvaren. Donderdagmorgen 5 dezer, vertrekken van Rotterdam (Maas) te 8.20 uur en van 's-Gravenhage (S.S.) te 8 u. 47. HET MARINEPERSONEEL DE AMSTERDAMSCHE CRiSSS WAAROM GAAT ER ZOOVEEL VERDERF VAN DE MARINE UIT? EEN PLEIDOOI VOOR VERBETERING Men schrijft ons uit Marinekringen: Eenigcn tijd geleden is door een hoofdbe stuurslid van den bond van Christelijk Ma rinepersoneel voor den radiomicroloon te Huizen een rede gehouden, teneinde wat meerdere bekendheid aan genoemden bona te geven in den lande. Duidelijk is daarbij naar voren gekomen, dat de christenen het bij de marine nu niet bepaald gemakkelijk hebben. Bij de marine wil men per sé geen christenbeleving hebben en ook de officieren schroomen soms niet te laten blijken, dat e er niets van willen weten. Men staat er| erbaasd van hoe het mogelijk is (en nu stellen we voorop, dat we bij alles wat we behandelen, de goeden niet te na spreken) elk een ruwe taal er gesproken wordt, ook door hen die we toch moeten rekenen tot meer beschaafde en ontwikkelde deel der marine, onze officieren. Ons werd eens oor de voeten geworpen, dat op fabrieken en andere groote werkplaatsen ook geen dienit- bodentaal gesproken wordt, maar dat be hoeft geen reden te zijn om maar stilzwijgend alles te dulden. We hebben nu al eenige ja-ren aaneen wat nauwer contact gehad met de adelborsten van het koninklijk instituut te den Helder en we stonden ook verwon derd van de gemepne taal en het vloeken uu al van deze jongelui, de toekomstige zee officieren. En nu moet men niet denken dat dit aan den commandant van het instituut ligt en zeker niet aan den tegenwoordigen, die we. hoogachten en kennen als een hoogstaand man. Daar zien we tegen op. Neen, het gedrag van onze marinemannen zit ingezogen in de lucht der gebouwen en schepen, zit in de tafels en stoelen, het is saamgeweven met een traditie, die er prat op gaat, niet netjes te willen wezen. Men schaamt zich a. h. w. om voor een degelijke jongeman gehouden te worden, immers het staat voor een zee man veel flinker dik te doen en daden te verrichten, die ze voor geen ding ter wereld aan vader of moeder zouden bekennen. Het is ons onbekend hoe het met de land macht staat maar een vergelijking tusschen de zcemilicicns en die van de landmacht valt uit ten nadeele van eerstgenoemde. Als men ter plaatse de Christelijke Mili taire tehuizen bezoekt, dan is het aantal wat trouw blijft aan het beginsel der ouders bij de landmacht het grootst en toch weige ren we aan te nemen, dat er onder de zee miliciens geen opkomers zouden zijn van Christelijken huize. Hoe komt het dan, dat er van onze marine zoovee! verder* uitgaat? O. i. komt dat, om dat er zoo weinig meerderen de moed hebben om eens flink met hun ondergeschikten tr praten over hun toekomst en te wijzen op het groote nut van een goed zedelijk gedrag. We laten nu maar buiten beschouwing welk een zegen cr gemist wordt door het weigeren van iedere medewerking aan het tot zijn recm komen van een richtige uitvoering van de voorschriften, inzake de godsdienstige ver zorging der manschappen. Het is niet vol doende dat er goede voorschriften zijn, ze moeten ook uitgevperd worden en we spre ken het openlijk uit, hierbij wordt schier iedere medewerking geweigerd. Op het kantje af gaat alles officieel door en als men maar zorgt buiten een standje te blijven dan is de zaak in orde. Eenige jaren terug rapporteerden we korporaal, die schepelingen geleidde naa kerk en toestond dat ze zich bij het hek der kerk in de stad verspreidden. De officier belast met het vooronderzoek lachtte met den beschuldigde en trok bij de komst van rapporteur een quasie ernstig gezicht. Commentaar overbodig. Zoo gaat het dikwijls. Duidelijk staat in het reglement van krijgstucht, dat er niet gevloekt mag worden of het bezigen liederlijke taal en toch wordt het zoo gedaan. Het zou leerrijk zijn over een tiental jaren te weten het aantal straffen toegediend voor vergrijpen als vloeken en liederlijki taal. Het wordt gedaan van hoog tot laag en het is een streep aan den balk als melding volgt. Daarom wordt het ook hoog tijd, dat door de commiezen van aanneming hoogere eisclien gesteld worden bij aanneming voor de zee- en landmacht. Kinderen van sociaal- democratischcn of anderen ontwapenings huize hooren niet thuis bij onze weermacht Onze Christen- cn andere weldenkende ouders moeten hun jongens met een gerust hart kunnen afstaa.i aan onze weermacht moeten zich daarbij vooral op de hoogte hou den van het gedrag van hun kinderen hoe ze behandeld worden. Ook moeten niet de eersten de besten tot commies van neming aangesteld worden. Het moeten men- schen zijn met veel menschenkennis. met hart voor de weermacht en het personeel en bovenal, het moet geen hijbaantje wezel van hooggeplaatston. Er moeten mannen voo aangewezen worden, die er zich geheel aai kunnen geven cn die het onderzoek der can didaten niet aan ondergeschikten overlaten. Er moet zooveel mogelijk voor gewaakt wc den, dat leger en vloot gevind wordt met li schuim der natie on aanneming in cn v< wijdering uit den dienst moeten ruim open staan. Zoo alleen zal het mogelijk zijn het ge halte van het personeel op te voeren er zal aan onze weermacht zeer zeker ook ten goede komen. Maar zoo als het nu gaat deugt het DE ANTIREV. MOTIE A m s t e r d am, 4 Sept. 1929. Wij publiceerden reeds een motie door de Antirevolutionaire Raadsfractie inge diend, inzake het conflict gerezen in den boezem van het college van Burgemeester en Wethouders. Naar wij vernemen is met de andere fracties, op welke tot voor kort het college steunde, geen overleg gepleegd, doch heeft men ook de R. K., de V.-D. en den Vrijheidsbond kennis gegeven, dat deze motie was ingediend. De Antirevolutionairen meenden, dat zij, die -geen wethouder in dit college hebben, het eerst waren aangewezen den Raad een bepaalde uitspraak voor te stellen. Zien wij juist, dan zijn zij niet vervallen in de fout der Christelijk-Historischen, die an den Gemeenteraad een soort parle ment hebben gemaakt Ze spreken niet vertrouwen of wantrouwen in alge- raeenen zin, ze spreken zich zelfs niet uit over den door het college voorgestelden maatregel, ze beperken zich tot de kwestie in de z.g. woordbreuk. De Antirevolutionaire fractie ontkent die woordbreuk, en keurt dus het aftreden van den heer Ter Haar, dat een crisis ver oorzaakte op een punt als dit, af. Dat de motie zal worden aangenomen lijkt ons niet waarschijnlijk. De commu nisten, de Christelijk-Historischen cn de Soc.-Democraten zullen vermoedelijk wel tegen stemmen. Dan zal het college zich opnieuw moe ten beraden, en zal het collectief aftreden wel moeten volgen. Maar dan kunnen ook die groepen, die tegen de motie hebben gestemd, zich moei lijk onttrekken aan de verplichting, tot vorming van een nieuw college mede te iverken. Hiermede gelooven wij is althans be reikt, dat er weer zuiverheid in de politie ke verhoudingen komt, Hoe dan verder c!e samenstelling van het college zal zijn valt jiog moeilijk aan te geven. Maar de drie groepen, die wij reeds nu voor tegenstem mers houden, kunnen niet samen een col- DE ALASTRIM Nieuwe gevallen van alastrim hebben zich voorgedaan: te Scherpenzeel (Utr.) 1, te Hilversum 1, en te Delft 2. NEDERLAND-BELGIE De correspondent van de N. R. Crt. Brussel meldt: Naar de Libre Belpique meent te weten zou de aanwezigheid van verscheidene le den van de Belgische regeering te 's Gra venhage wel iets gegeven hebben op het gebied van de Nederlandsch-Belgische be trekkingen. In goedineelichte kringen blijkt men zulks te bevestigen, zonder ech ter ook maar 't minste aanvullend detail te willen of te kunnen geven. Men zal dus ook met de andere groepen overleg moeten plegen en het spreekt wel vanzelf, dat op dit oogenbük moeilijk eeni- aanwijzing is te doen. Wij meenen, dat een radicale wijziging thans de meest ge- wenschte is en ook voor de vastheid van beleid in de komende jaren aanbeveling i.uiènt Maar de politiek is nu eenmaal ri wonderlijk ding. UIT HET SOCIALE LEVEN de orders. Wij kunnen u evenwel de stel lige verzekering geven, dat een ieder, me de in zijn eigen belang, alles in het werk zal stellen, om de bedrijven zoo spoedig mogelijk normaal te laten werken. Mede door den langen duur van het conflict zijn verschillende bedrijven intern georgani seerd, hetgeen tot gevolg heeft dat voor 17 arbeiders geen werk meer is. Bovendien zijn reeds vaste arbeiders in dienst geno-1 men, tengevolge waarvan de plaatsen van 41 arbeiders bezet zijn, waarvan er bij de N.V. W. Pont dadelijk een 12-tal in lossen dienst in werking kan worden gesteld. Ten slotte zijn er nog 4 arbeiders, welke m zeer bijzondere andere redenen niet peer aangenomen kunnen worden". De ledenvergadering der werknemers ereenigde zich met het standpunt der Be stuurders: gelijktijdige oplossing van het conflict met de bootwerkersvereeniging „Eensgezindheid". Verder sprak deze ver gadering haar teleurstelling uit over het genoemde aanbod betreffende arbeidsvoor waarden, hetgeen naar haar oordeel niet tot een bevredigende oplossing der staking kan leiden. In geen geval meende men ech ter te kunnen bewilligen in een wijze van liquidatie der staking zooals de werkge vers zich die voorsetllen. Dit wordt als een onoverkomelijk beletsel voor de oplossing van het conflict beschouwd. Met 695 stemmen tegen 7 slemmen blan co besloot de vergadering dan ook op de voorstellen der werkgevers niet in te gaan. Het collectief contract niet aanvaard. De bondsraad van den Algemeenen Ne- derlandschen Bond van Arbei lers(sters) in het Bakkers-, Chocolade- cn Suikerbewer- kingsbedrijf heeft het beleid van het bonds- bestuur, ter zake de onderhandelingen met de werkgevers in het bakkersbedrijf no pens het collectief contract voor de groote steden goedgekeurd. Met algemeene stem men werd vastgesteld, dat de overeenkomst niet kan worden aanvaard omdat de werk gevers o.m. niet wenschen in te gaan op de voorstellen der arbeiders tot loonsver- hooging voor alle bedrijfsgenooten en be perking van arbeidsduur voor de brood bezorgers. Ingevolge deze beslissing zal ten spoe digste overleg plaats hebben met de bestu ren en met de leden der betrokken afdee- lingen. DE STAKING TE ALMELO In de gister gehouden vergadering van het personeel der NV. Leeuwarder Textielfabriek is uitvoerig de stand van het conflict bespro ken doch tot een of ander besluit kwam men niet. Bij de fabriek wordt gepost. Enkele werkwilligen worden door de gemeentepolitie naar hun woningen geleid. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels fL17Vi Elke regel meer „0.22% Ingez Mededec lingeu van 1—5 regels „2^0 "like regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. ,or het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 1Qe Jaargang NAT. CHRISTEN GEHEEL ONTHOUDERS VEREENIGING DE 50ste ALGEM. VERGADERING IN HAARLEM DB ACHTERUITGANG IN HET LEDENTAL TOT STILSTAND Dr. J. H. Slotemaker de Bruine wordt weder voorzitter De fungeerende voorzitter der algemeene ;rgadering, ds. P. Veen, zeide in het openingswoord ter algemeene vergadering, ciat thans er stilstand in den achteruit gang van het ledental is gekomen. Hij hoopte, dat die stilstand een blijvende mo ge zijn. De afdeelingen wekte spr. op een werkzaamheden voor de winter- campagne te maken. Allen drukte spr. op het gemoed te gebruiken de gaven, die een ieder gegeven is naar de genade, opdat het worde een Gode welgevallige offerande. I)e secretaris deelde nog mede, dat deze maand te Steenwijk zal gehouden worden een zangconcours, dat alcoholvrij zal zijn. Daarna werden de gemelde verslagen goedgekeurd. t ~i van een vaandeL Vmsterdam, deeld» van het nieuwe ■en. Dank bracht ,en, die er een bij- H' aandel. CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND In het laatste nummer van „De Gids" le- m wij: Het ledental der bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten organisaties, is in het tweede kwartaal 1929 zeer belangrijk ge stegen. Het ledental klom van 60.934 op 1 April jj. tot 67.826 op 1 Juli. Een vooruitgang dus et 6.892 leden of met 11.3 pet. In dit aantal zijn begrepen 1409 leden van den Bond van Chr.-Prot. Post-, Tele- ;raaf- en Telefoonpersoneel, welke bond in- jaande 1 Juli jj. weer tot ons Verbond is toegetreden. Maar ook zonder deze extra winst te re kenen, is het een goed kwartaal geweest. Want de reeds aangesloten organisaties gingen toch met 6S92 1409 is 5483 leden vooruit Niet alle organisaties mochten zich in een stijgend ledental verheugen. De diamantbe werkers bleven gelijk. Zij behielden hetzelf de ledental van 1 April. Twee organisaties gingen in ledental te rug, n.l. de Mijnwerkers met 59 en de Siga renmakers met 16 leden. Samen boekten dus deze organisaties een teruggang groot leden. Achttien organisaties zagen het ledental stijgen, n.l. Ambtenaren 135; Belastingamb tenaren 8; Bouwarbeiders 1225; Fabrieks-en Transportarbeiders (met de Zeelieden) 1353; Grafische arbeiders 24; Houtbewerkers 179; Kantoor- en Handelsbedienden 114; Kleer makers 37; Landarbeiders 1847; Marineper soneel 3; Metaalbewerkers 314; Personeel in Publieke» Dienst 93; Spoor- en Tramweg personeel 89; Technici 18; Textielarbeiders 51; Verzekeringsagenten 13; Voedings- en Genotmiddclenarbeidcrs 53 en Werkmeesters 12. Samen gingen deze organisaties met 5558 leden vooruit. De zuivere vooruitgang bedraagt alzoo 5.558 75 5.183 1.409 6.892. DE STAKING TE ZAANDAM. Voorstellen der werkgevers afgewezen. Door de besturen der samenwerkende or ganisaties in het houtbedrijf is gistermid dag in de ledenvergadering verslag uitge bracht omtrent de gevoerde bespreking met de werkgevers. Waren de werkgevers den vorigen keer niet bereid geweest bun aanbod te verruimen, thans wilden gaan tot 1% maal per keer voor de losse beiders en 50 c. p. week voor de drie laag ste klassen van vaste arbeiders en 25 ets. per week op de contractloonen der overige vaste arbeiders. De werknemersafgevaar digden gaven hun teleurstelling over deze geringe tegemoetkoming te kennen en meenden, dat hun leden deze als onvol doende zouuen qualificeeren. In dit sta dium opende men de besprekingen ove eventueele liquidate, van de staking. Het resultaat is vervat in een brief der werkgevers van 2 September, waarin om trent dit punt werd gezegd: „Hoewel oen deel onzer leden zich sterk maakt, dat binnen een maand na i hervatting van den arbeid, de bedrljvi weer op normale wijze zullen functionnee- ren, willen toch niet allen zich aan dezen termijn binden. Immers sommige bedrijven zijn geheel afhankelijk van binnenkomen HOOGER ONDERWIJS RECTORAATSOVERDRACHT. Op 20 September zal Prrf Dr. Ir. N. L Söhngen, rector-magnificus Ar Landbouw hoogeschool te Wageningen. liet rectoraa overdragen aan zijn opvolgei Prof. Dr. G. Grijns, VOORTGEZET HANDELSONDERWIJS. Verschenen is het prospectus van het voort gezet handelsonderwijs in het gebouw der Ned. Handels-Hoogesehool te Rotterdam, cursus 1929—1930. Prospecti en inlichtingen zijn te verkrijgen by het secretariaat: Leuvehaven 74, waar te- van 9 tot 14 Sept. gelegenheid bestaat tot inschrijving. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. otterdam (Oranje Nassauschool, Vel gen luststraat, hoofd H. A. van den Hoven van Gendereri): H. Slings te Beverwijk. Tijdelijk. m sterdam (Admiraal de Ruyterschool, hoofd J. Nauta): J. Vogel te Eibergen. Doorn (hoofd H. Bijl)G. van Heerde te Wjj he. mnekom (hoofd J. Douwes)mej. G. E. de Gooyer aldaar. Waardhuizen (hoofd C. Haspels): mej. W. Poldervaart te Rotterdam. Tydelyk. Den Bosch (U.L.O.): mej. A. E. Val kenburg te Schoonhoven. Tydelyk. Borne (Ov.): mej. J. H. Kuyvenlioven te Rysoord. Staphorst (hoofd J. Wiersma)J. Groen te Rouveen. Stadskanaal (U.L.O.):«\ H. Roelfsema aldaar. DE OPENB. SCHOOL EN TE KORAN. In „Het Schoolblad", orgaan van het Ned. Onderwijzersgenootschap merkt een zeke ren Winlerwerp uit Garmcrvvolde liet vol gende op: „In verschillende leesboekjes van den laatste.) tijd komen aardige lesjes voor ont leend aan de koran, gewoonlijk met een heerlijke tendenz. Talrijke collega's zal het gaan als mij, die lesjes zouden ze niet graag missen" Om den schijn niet op zich te laden, dat de openb. school alleen tot Mohammedaan se!) e en maatschappelijke deugden zou op- lei len, wordt het volgende er nog aan toe gevoegd: „Ook uit den bijbel zijn ettelijke geschie denissen aan te halen, zeer geschikt om in een „kinderlijke vorm" in de leesboekjes te worden opgenomen, 't Is mijn vaste overtui ging dat in deze richting onze leesstof kan worden aangevuld in 't belang van onze openbare school". Maar nü komt de aap uit dc rhouw. Vs deze openb.-school-hadji! Lees maar: „Vele ouders zouden daarin een zekere „tegemoetkoming" zien, wat vooral in dezen tijd van belang is. Er zijn toch heel wat or thodoxe predikanten, die maar een klein „zetj." behoeven om terug te koeren naar de openbare school. Als er b.v. eens per week .ijbelsche geschiedenis wordt gelezenin den geest als ik het boven aanwees, zou aan de behoefte (de mentaliteit van een groot gedeelte van de ouders is ooi-zaak van dit teeken) worden voldaan, terwijl genoem de predikanten gelegenheid werd gegeven te retireeren". De heer A 1 i mede, dat de a vaandel kan p: spr. aan al de n drage voor hadui dat daarna werd omhuld, bevat het gende in gulden letteren op donkerblau- wen achtergrond: „N. C. G. O. V. Ned. Ver. van het Blauwe Kruis. Opgericht 1881", met in het midden een embleem van het Kruis. Ds. Veen aanvaardde voor het Hoofd bestuur het vaandel. Komst van Dr. Slotemaker de Bruine Ter middagvergadering kwam Dr. Slo temaker de Bruine binnen wiens komst met hartelijk applaus werd begroet. Ds. Veen zeide heel dankbaar te zijn, dat de „Voorzitter der Vereeniging" weder in het midden der vergadering is en wilde hem den voorzittershamer weder aanbie den. Dr. Slotemaker de Bruine gaf echter den hamer weder aan Ds. Veen terug. Ik hoop wel weder voorzitter te worden en dan de volgende vergade ring te presideeren, voegde spr. daaraan toe. Heel dankbaar t n k, dat ik weder al- u-lei werk kan gaan •i vatten, da.t ik voeger met blijd- .•hap deed, vervolg- le spr. Het is me gebleken dat het on mogelijk is leiding aan gansch een volk te geven tenzij een groot aantal uit allerlei levenskring mede het werk doet De orga nisatie heb ik leeren waardeeren. De verdere agenda. De behandeling der agenda werd daarna hervat. Het voorstel der afdeeling Assen dat inhield dat het Hoofdbestuur leiding aan een „Elk-lid-een-lid-actie" werd aard. Het Hoofdbestuur verklaarde zich verder bereid een onderzoek in te stellen naar doelmatige propaganda-ar- beid onder de arbeiders bij de werkzaam heden aan het Twente-Rijnkanaal met of zonder reg^sringssubsidie. Avondsamenkomst Gisteravond had een samenkomst plaats in de Nieuwe Kerk met als sprekers ds. H- E. Beker, van Haarlem, en ds. D. van Krevelen, van Lichtenvoorde. Zitting van heden. Heden is met de behandeling der agenda voortgegaan. Nadat de voorstellen waren afgehandeld hield ds. P. M. de Jong, van Zutfen, een referaat over „Patrona ten". Verder sprak drs. J. van der Spek van Heemstede over „De individueele en de sociale kant van ons werk". EEN NACHTELIJK EXAMEN. Het moet in den tijd der czarcn in Rus land gebeurd zijn volgens het „Ilbl." In een klein dorpje kwam de gouverneur van het district te middernacht in zijn rij tuig aan. Z.Exc. klopte bij een der leden van de schoolcommissie aan en gelastte, dat er onmiddellijk examen moest gehouden wórden. Het heele dorp sliep, maar geen nood: de onderwijzeres werd gewekt en de nachtwaker porde de dorpelingen uit hun zoete droomen. Opstaan, vlug, we hebben examen! Dit begon, na eenigen tijd ep het duurde tot het ochtendgloren. Dat de kinderen hel er schitterend hebben afgebracht, laat zich denken, maar ook de leden varvde school commissie en de andere autoriteiten knik kebolden van slaap. Dit deed er echter niet toe. Hoofdzaak was, dat de gouverneur zooals hij zich had voorgenomen het exa men had bijgewoond, en dit schikte hem nu juist dien nacht nogal goed! EXAMENS. EX A MENS-\OT.A R| 's-Gravenhage. Gesl. 80 deel de heer A. ZUIstra te Zwelns; le deel de lireren L. M. Zee- EXAMENS-HOOFD AKTE. Breda. Geslaagd de Loon. Bergen M. A. Bekers. St. Wlllebi HeUden. Wnnhvlik; \V. va H. J. J Loos. Nisper Gesl. de heer J. J. A. 1 xtln geëindigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1