Kunst en Letteren. NAT. CHR. GEHEEL-ONTHOUDERS VEREENIGING Kerknieuws. OVERSCHIE DUIZEND JAAR DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 KONINKLIJK BEZOEK AAN ENSCHEDE WARME ONTVANGST Gisteren bracht de Koniniklijke familie een bezoek aan Enschede. Op het station waren o.m. ter verwelko ming aanwezig Baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin, de heer Edo Bergsma, Burgemeester van En schede, en luitenant-kolonel Tucker, com mandant van den landstorm. Nadat de eerewacht was geïnspecteerd werd een bezoek gebracht aan de arbeiders wijk Pathmos, de fabrieken der firma Heek Co., waar twee fabrieksmeisjes bloemen aanboden. Namens de firma bood de heer L. van Heek als blijk van hooge waardeering van het Koninklijk bezoek aan de lahrieken H. M. een album aan, waarin de namen der op- ricnters, van de sedert overleden en tegen woordige firmanten en procuratiehouders yemieid staan, zoomede verschillende gege vens omtrent productie en personeel- Een aantal foto's geeft een blik op de fabrieken. Daarna werd door de Koninklijke Familie, hartelijk toegejuicht door een geestdriftige schare een bezoek gebracht aan de Hoogere Texuelscnool. Ook hier werden Koningin en Prinses bloe men aangeboden. v ci voigcus lueld de directeur een rede waarin hij de gescniedenis der school schet ste. Daarna werd een wandeling door de ge bouwen der school gemaakt Koningin, Pruis en Prinses loonden voor deze belang rijke onderwijsinrichting groote belangstel- ling. Tijdens de lunch uitte de Koninklijke Fa milie haar groote tevredenheid over de war me ontvangst der5 bevolking en over den uit- nemenden woningbouw in Enschede. Vervolgens nad in de oude raadzaal ten Stadhuize de olficeele begroeting door het gemeentebestuur plaats. De Burgemeester zeite in een korte rede de groote beteekenis \an Enschede als industrie centrum uiteen en besloot zijn rede aldus: Mevrouw, weto.de hoe groote aandacht uwe Majesteit geeft aan alles wat het be houd en de bevordering van volksgezond heid, volkswelzijn en volkskracht betreft, al les genomen in den ruimsicn zin, twijfel ik geen oogenblik, of uwe belangstelling in deze krachtige stad van zelfaanpakken, van voor uitzien, van durf en van beleidvollen moed. ec.i belangsteiling waarvan dit ,uw bezoek, bewijs geeit, zal zeker nog toenemen na den dag van heden. Moge deze dag uwe Majesteit voorts de overtu.ging schenken, dat de Koninklijke beiangsielung in het wel en wee van En schede hier noogelijk wordt gewaardeerd, welke waardeering, alsmede de toewijding aan het Vorstenhuis, zich uit in een hulde betoon, dat tot ver in het Vaderland en ver over 's Lands grens zijn weerklank vinden ue Koningin dankte in een hartelijke toe spraak voor de feestelijke en geestdriftvolle ontvangst en verklaarde zien gaarne één in het vertrouwen dat voor deze „krachtige stad vol durf en beleid" een schoone toe komst is weggelegd. Moge die toekomst onder Gods zegen ook in alle opzichten een geluk kige wezen. Daarna werd een bezoek gebracht aan de H. T. S. Hartelijk werd de Koninklijke Fa milie toegejuicht door de patiënten van het in de nabijheid gelegen R. K. Ziekenhuis. Ten slotte liad in het G. J- van Heek park een défilé plaats, waaraan een 40-tal vereonigingen met vaandels en banieren deel- aam. Daarna werd de terugtocht naar het sta- Jfon aanvaard. Dit Koninklijk bezoek, begunstigd door leerlijk zomerweder, zal voor Enschedé on- /ergetelijk blijven. De aankomst der Koninklijke Familie te Enschedé. DE 50ste ALGEM. VERGADERING IN HAARLEM Van veel en velerlei arbeid in Gods kracht verricht Heden, Dinsdag, en morgen-, Woensdag, Het ledentaL Verschillende nieuwe afdee-'iingen werden opgericht andere daarentegen werden opge heven Het aantal afdeelingen bedraagt thans 22$ met 10314 leden en aangeslotenen. Aan het einde van het verslag worden met weemoed en dankbaarheid herdacht hen die in het verloopen jaar door den dood aan de Vereeniging zijn ontvallen. Qenoemd wor den Ds. K. P. C. A. Gramberg te Enkhuizea., mevr. C. L. van den Broek-Philipse te Dor drecht, mej. Bertha Groeneve'd te Beekber gen, A. de Jonge te Amsterdam, S. Laaiers te Hengelo, H. Jager IFzn., oud-secretaris der wordt te Haarlem de 50e algemeene verga- j Haarlemsche afdeeling en H. Kuiper voor- dering der Nationale Christen Geheel-Ont-1 zHter van die te Rheden. houders-Vereenaginp gehouden. Er was voor Van veel en velerlei arbeid mochten deze algemeene veigadcring groote belang- gewagen besluit de secretaris het jaar stelling. Er verluidt, dat oud'ininister Dr I siag. We danken allen die mede het J. R. Slotamake.r de Bruine ook ter verga I eenigingswerk hebben verricht We danken dering zal komen. God, dde er hun en ons de kracht toe gaf. De leiding berust bij En we bidden dat Zijn Naam er door wor- Ds. P. Veen, Ned.1 de geheiligd en Zijn Koninkdijk er door Aan den voc der a gemeen® ver- jaar 1928 aanwijst gadering werd een begroetingssam en- komst gehouden ill iet vereen-igingsge- bouw der afdeeling Haarlem Het Blau we Kruis aan de Oudie Groenmarkt. Financieele verslagen onb'eenen we dat de rekening Dc Algemeene Vergadering. algemeene -ver het totaal van ontvang sten en uitgaven van f 10514.84%. De Begrooting voor 1929 wijst aan eon totaal bedrag van f 16935.50. Nadat dc agenten Van Veen en Snel mededeeling van hun arbeid hadden gc daan, volgden Be- o,/ergadering werd heden- _r__ ochtend op de gebruikelijke wijze geopend uit het jaarverslag. Daai door den furigeerenden voorzitter Ds. P. Veen van Utrecht Na de opening kwamen aan de orde de Jaarverslagen. Kr vele JHR. LITERAIRE ESSAYISTENKRING. Zaterdag 31 Augustus vergaderde te Zeist onder presidium van Drs. J- van Haan te Leiden de Chr. Literaire Essavistenkring. In de morgenvergadering werden verschil lende huishoudelijke zaken afgehandeld, o. m, besproken de samenwerking met de N. C R. V- inzake de literaire radio-uitzendin gen. De heer W. ten Kate Jzn., deelde mede, dat 't Bestuur der N. C. R. V- wijziging wenschte in de verhouding tusschen zich en de commissie uit Essayistenkring en Ver bond van Chr. Lett Kringen, in dien zin, dat de correspondentie over letterkundige voordrachten en 't boekenuurtje, voortaan zal gaan via het bureau der radiovereeni- ging, terwijl 't opstellen der programma's eveneens geschieden zal door 't bureau. De taak der commissie wordt van nu af be perkt tot het geven van advies inzake alles wat zich omtrent literatuur bij de N. C R V. aanmeldt De Essayistenkring zal daartoe een luister-controle-post instellen. Na de pauze gaf de heer A. Wapenaar een voordracht over: „Medewerking aan met- Christelijke tijdschriften?" Voor menigeen onzer aldus spreker Is dit geen vraag meer. En het is goed, dat het dien kant uitgaat Als we niet naar vo ren komen, zijn wij niet in tel. Zoo wordt in moderne kringen b.v- over Wilma weinig gesproken. Een essay over haar in De Gids, Groot Nederland, enz. zou haar werk misschien daar de ingang doen vinden, die het verdient. Het publiceeren in met-Christelijke tijd schriften biedt ons een kans van propagan distische beteekenis voor 't Christendom. Voorzichtig zij men daartegenover met medewerking van andersdenkenden aan on ze periodieken. Het is gevaarlijk ten dezen de grenzen wijd uit te zetten. Daardoor zou den licht tot uiting gebracht, worden meenin gen die strijden met de Christelijke begin selen. In de geanimeerde bespreking, die volgde werden verschillende details nader bezien. DIETSCHE WARANDE EN BELFORT.- Het laatste dubbelnr. van dit te Antwer pen uitgegeven maandschrift is geheel ge wijd aan S c a n d i n a v i Het is met por tretten verlucht opgedragen aan Prinses As- trid, „die het Zweedsche en het Vlaamsche Volk, verwant sinds eeuwen en verbonden door den gemeenschappelijken oorsprong hunner taal, een tweede maal verbond Van de artikelen vermelden we: De Scandina- viërs (door Dr. F. Rutten). Moderne Deen- sche Letterkunde; Vijftig jaren Noorache Letterkunde in vogelvlucht; Het Romantisme van 1890 in Zweden; Het jongere Zweden; Sigrid Undset; Gods emigrant (Joh. Jor- gensen); Holberg en de Nederlanden; Dccn- sche kunst; Nederlandsrhe invloeden in dc Noorsche schilderkunst; Deensche Muziek; de Scandinaafsche Muziek; Gothenhorg, een Nederlandsche kolonie (door Jul. Persyn); Hoe de poort voor me openging (door Selma Lagerlöf); Te paard door IJsland; bibiogra- phie van de Fcandinaafsche literatuur in vertaling (door Lode Balkelmans.) De secretaris, Ds. D. vermeldt in het jaarverslag, dat het geëin digde vereenigingsjaar er weder een was van \ele arbeid, dien de Vereeniging in Gods kracht heeft mo©en verrichten. Een enkele greep daaruit: In zake het voorstel om de lectuur der Vereeniging in de openbare lees zalen ter lezing te leggen, is allereerst een ondenroek ingesteld welke leeszalen daar voor in aanmerking kwamen. Toen is aan de afdeelingen gevraaad of deze de eorg voor de raak op zich wenschten te nemen. Hel bleek, dat Almelo, Amsterdam, Groningen, Meppe), Schiedaim, Sneek, Utrecht, Vlissin- gen en Zutphen dit reeds vroeger hadden gedaan. Na de aansporing van het Hoofd bestuur is dit voorbeeld gevolgd door Alk maar, Amsterdam (5 leesz.), Arnhem (3 leesz.), Dordrecht, Enschedé, Helder, Hil versum, Zeist en Zwolle. Onder de arbeiders aan de Zuiderzeewerken wil de arbeid der Vereeniging nog niet bij zonder vlotten. Voorlcopig moesten we, al dus het vcrs'iag. ons beperken tot de ver spreiding van lectuur en daarbij gebruik maken va* de hulp van andere daar wer kende vereenigingen Zoo is er de vereeni ging „Het Kompas", in welke verschillende kerken en organisaties zich hebben veree niigd, teneinde te komen tot de stichting van lokalen voor godsdienstoefeningen, drankbe strijding enz. Op een aanvraag dezer veree niging heeft het Hoofdbestuur door een zij ner loden gesteund een bijdrage van f 50 voor dit jaar beschikbaar gesteld. Bovendien werd voor deze Vereeniging lectuur tef ver spreiding gezonden, wat blijkens een ont vangen dankbetuiging izeer gewaardeerd werd. Met het verspreiden zelve ging het echter maar yer langzaam. Een breede actie was tot heden onmogelijk, tengevolge van de houding der Regecring, die wèl den Volks bond maar niet de radicale drankbestrijding steunt. Namens de N. C. A. bracht onze di recteur ook dit jaar een bezoek aan den Minis'er van Waterstaat, om aan te drin gen op verandering van deze houding. Het Bestuur der Vereen icing tot het hon den van Christelijke Zangwedstrijden beant woordde het verzoek om de wedstrijden al coholvrij te maken zeer welwillend. Een poging om een Week-end Blauwe Kamp of die gedaan werden door den secretaris der Commissie, de heer W. P. J. O vermeei an Haarlem. Spr. gaf verschillende cijfer: lit het jaarverslag. Daaraan is ontbeend dat in 1928 als nieuwe gevallen onder toe zicht der Commissie werden gesteld 12 voorwaardelijk veroordeelden, 3 voorw delijk in vrijheid geslelden en 8 personen wier strafvervolging voorwaardelijk was op geschort. Alle de Commissie nieuw aange wezen gevallen voorwaardelijke veroordee ling waren wat men noemt -drankgevallen en veelal van ernstigen aard. In twee gevallen daarvan was de alcohol de indirecte oerzaak van het verkeerd le ven. Alle 12 bleven <zich in 1928 zeer goed gedragen volgens de ingekomen kwartaal rapporten en hielden zich aan de bijzon dere voorwaarden wat verbod van alcohol gebruik en herbergbezoek en het betalen der opgelegde schadevergoeding enz. betreft. Er werd verder een overzicht gegeven van alle gevallen die in 1928 onder toezicht der Commissie stonden. Aan het einde van 1928 had de Commissie nog onder toezicht 3T7 per sonen. Uit de verslagen der afdeelingen blijki dat de Vereeniging in 1928 onder toezicht had, buiten de Commissie om, totaal 11$ personen. Dit vormt met de personen onder het toezicht der Commissie een totaal van 170 menschen, die reclassecringshutp van de Vcreeni/ng in 1928 genoten, hetzij in vorm van toezicht, materieel en steun of derszins. Dit aantal is echter verre beneden de werkelijkheid, daar verschillende afdee lingen geen verslag inzonden aangaande de werkzaamheden op reclasseeringsgebied. Slechts 31 afdeelingen voldeden aan het ver zoek. Voor zoover de verslagen inkwamen kan gemeld worden, dat. buiten de Commissie om, door de afdee'dngcn aan de justitieel? autoriteiten werden uitgebracht 53 rapporten De Commissie zelf bracht uit 8 voorlichtings rapporten. Er werd gestaafd, dat het afgeloopen jaar zich heeft gekenmerkt door groote belangstel ling in 't reclasseeringswerk. Er is hard en met tóewijding gei werkt. Na de mededeeling der cijfers vestigde Spr de aandacht op de uitbreiding van het werk. Daaraan voegde Spr. toe, dat spoedig o. m. zal worden aangevat de arbeid voortvloeien de uit de psychopathenwetten en de werk zaamheden voortvloeiende uit de wijziging van hot Wetboek van Strafrecht en de in t<* voeren persoonsdossiers. Tengevolge van een en ander wordt een groote verantwoor .do'iijkheid op de Commissie en op allen die zich met den roclasseeringtsarbeid bezighou den, gelegd. Spr. eindigde met oen krachtig woord van opwekking tot deelneming aan het werk der reclasseering. DS. J. QUAST'HZN. t Na een langdurig lyden is hedennacht in de Diaconesseninrichting te Utrecht overleden Ds. J. Quast Hzn., Pred. der Ned. Herv Ge meente aldaar. Ds. Quast was de nestor der Ned. Herv. Freriikar.ten te Utrecht. Hy heeft op 77- jarigen leeftyd het tydeiyke met het eeuwige verwisseld. Geboren op 11 Juni 1S52 werd hij Candidaat in Zeeland in 1880. Zijn eerste Gemeente was die te Leusden, waar hij op 19 Sept. 1880 intrede deed. Tn 1883 vei wisselde hy Leusden voer Nijbroek, om op 3 Juni 1888 zijn intrede te doen by de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht De overledene was een zeer bekende en geziene figuur in de Ned. Herv. Kerk. Hy was secretaris van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht, praetor van den Ring Utrecht, voorzitter der Evangelische Alliantie, afd. Utrecht, en der Evangelische Maatschappij, eerevoorzitter der Algenyrene Protestanten- vtreemging, afd. Utrecht en voorzitter der Landelijke Algemeene Prolestantenverceriiging. Hij was voorzitter van het College van Regen ten der Ned. Herv. Burgerscholen te Utrecht, en voorz. van de Commissie voor de Marnix- zaal aldaar. Hij had de leiding van de afdee ling „Priesterarbeid" van de Algemeene Pro test antenverecni ging. Hy was redacteur van het Utrechtsch Jaarboekje der Ned. Herv. Gemeente en redacteur van het Utrechtsch Predikbeurten- blad. In zyn ambtelijken arbeid was hy bij zijn gemeenteleden zeer gezien. By zyn komst in Utrecht kreeg hy ter bearbeiding toege wezen de wijk aan den Anisterdamsche Straat weg, wyk XI, de wijk der Bethlehemkerk. De bewoners van deze wyk spreken nog met liefde en ontzag over Ds. Quast als hun vvijk- preaikant. Toen Ds. Marang op 14 Sept. 1913 intrede te Utrecht deed, kwam er een andere wijkverdeeling. Ds. Goslinga aanvaardde den arbeid in de nieuw gevormde wijk XIII, Noor- de rbrug, Dr. Marang kreeg wijk XI, Bethle hemkerk, terwijl Ds. Quast wijk I ter bear beiding kreeg, de wijk Dom-Buurkerk. Vanaf 1913 tot aan zijn dood heeft de thans ver scheiden predikant in di-i wijk gearbeid. Tot aan zijn dood, het is niet te veel ge zegd. Het was de wensch van den overledene cm in zijn ambtelyk v, rk te blijven totdat de dood hem van zijn taik zou aflossen. Dit is geschied, hij is als het ware „in 't harrenas gestorven". Bij de viering van het vijftig jarig jubileum van de Collectantenvcrceni- ging op Dinsdag 9 Apr.l is hy des avonds voor het laatst in de hciuenkingssamenkomst in de Klaaskerk voor de Gemeente opgetre- Barometenrtand. Verwachting van het Koninklijk Meteor» logisch Instituut te De Bilt: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot Zuidoostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, iroog weer, behoudens kans op onweer, voor al in het Zuiden, warm overdag. FIETSERS LICHT OP: Van 4—5 Sept. van 8.10 nam. tot 5.47 vm. een. Sedert is het langzaam achteruitgegaan, totdat de dood nu een eind gemaakt heeft aan dit werkzame leven. De overledene werkte dikwijls tot diep in den nacht, was een man van een breede kennis en groote belezenheia en toonde zich in alles een serieus en nauw gezet werker. Hy was eer» bekend stenograaf en heeft ook versch'ilende werken vertaald. Van Ds. Quast is bekend, dat hy altijd zeer sterk het ultramontanisme heeft tegenge staan. Hij was echter geien anti-papist in dien zin, dat hy door dik en dun maatregelen tegen de Roomschen voorstond off verlangde. Zoo is van hem beleend, dat hy ki de verga- j dering der Algemeene Protestantenvereeru- j ging, waarin de geruchtmakende zaak van hei I Toorop-raam voor de Domkerk besproken l werd, stelling genomen heeft tegen het ciry- I ven dergenen, die dit raam niet in de Dom kerk wilden hebben en c'at hy by die gele genheid duidelijk in het licht stelde, dat Rome I r.'et met die wapens moest bestreden wordcr. In zijn arbeid voor de bekeering van dwa- I lende broeders en zusters uit de Roomsche j Kerk gaf hij zich zelf altyd, met name voor oen arbeid onder Roomsche geestelijken. Zoo is hij ook mede aanleiding geweest, dat de bekende heer Fernantzen tot het Protestan- tisme overging. Geruimen tijd heeft hy, m verband met zijn actie tot verlevendiging van het Protestantsch bewustzyn de redactie ge veerd van „De Grenswachter". Altijd stond Ds. Quast gereed voor dege nen, die aan zijn herderlijke zorg waren toe vertrouwd. Wanneer men hem kwam roepen cm bij zieken of stervenden troost te brengen, al was liet nog op zoo oi,gelegen uur, ja mid- cen in den nacht, dan siond hij gereed om te komen. Ir. breeden kring, zoowel in Utrecht als in den lande, zal het overlijden van den nestor der Utrechtsche predikanten diep betreurd j worden. Weerbericht. Uit het Sociale Leven. DE STAKING IN GRONINGEN. Tc Winschoten heet het, dat tot beëindi ging van de staking een voorstel is te wach ten, om voor dit jaar de looraen met 10 pCt, en die voor 1930 met 12 pCL te verhoogen, UIT DE MIJNINDUSTRIE. Na vergaderingen met de bovengrondscha arbeiders der Staatsmijnen heeft de Neder landsche mijnwerkersbond een brief aan d® directie van de Staatsmijnen gezonden, waar in erop gewezen wordt, dat een groot aantal arbeiders van 23 jaar niet in de eerste doch in de tweede vakgroep wordt geplaatst, som migen zelfs ondanks hun diploma van de am bachtschool. In dezen brief wordt er verder op gewezen! dat tal van personen bij loonsverhoogingeu zijn gepasseerd; ook wordt erop aangedron gen, voor de arbeiders in wisseldienst op Zaterdag den zesurendag in te voeren. ARBEIDSCONFLICT TE ALMELO. Onze correspondent te Almelo seint: In liet conflict bij de N.V. Leeuwarder Tex tielfabriek te Almelo, als gevolg van het verwerpen door de werknemers van het door den Rijksbemiddelaar gedane bemiddelings voorstel, is gister uitvoering gegeven aan het besluit met kleine meerderheid genomen om in staking te gaan. Van het personeel dat ongeveer 200 arbei der en arbeidsters telt, wordt door 160 ge staakt. Nader meldt men ons: In de gistermiddag gehouden vergadering van stakers(sters) die ruim twee uur duur de is men niet tot eenig resultaat gekomen. Heden is opnieuw vergaderd om te bespre ken welke houding zal moeten worden aan genomen. DRIE DAGEN FEEST EEN BREED OPGEZETTE HERDENKING. Historische optocht, ook over Rotterdnmsch gebied. Op Woensdag. Donderdag en Vrijdag aan staande is Uverschie in feesttooi omdat het zijn, duizendjarig bestaan herdenkt. Als wij hiogen ve'rtroüweh wat de heer P. van den Klooster in een bijdrage „Uver schie in tien eeuwen" getiteld, in het offi- cieelé feestprogramma meedeelt, moet er omstreeks 9o0 net eerste kapelletje met rie ten dak gestaan hebben op de plaats waar thans het welvarende buurdorp van Rot terdam ligt De vestiging van de eerste bewoners te Schie, dat men later onder den naam van Ouderschije of Ouwerschije aantreft, moet dus wel voor dien tijd plaats hebben ge had, vermoedelijk in het eerste kwartaal van de 10de eeuw en het is daaraan, dat deze herdenking wordt vastgeknoopt. Men zal wel niet al te ver mis zijn, al weet men onmogelijk te bepalen wanneer men de eerste spade in den grond gestoken werd om op deze oude bewoonbare plek in de uitgestrekte lagune voor landbouw en vee teelt geschikt te maken. De keus is goed gebleken, al groeide het latere Nieuwerschie, dat onder de bescher ming van het kasteel Mathenesse gebouwd werd en thans Schiedam heet, het oude Schie over het hoofd. Schie groeit geregeld en heeft in de 12e eeuw al een tufsteencn kerk. In 1343, als de Rotterdamsche Schie ge graven wordt, waarover heel wat ruzie met Delft ontstaat, dat weldra, ook via Overschie, zijn handel naar Delfshaven gaat graven. Overschie, dat, liggende op de hoofdver binding tusschen de Hollandsche steden, ruim zijn deel had aan de Middel- eeuwsche twisten, wordt in 1426 onder lei ding van capitein Willem Nagel geheel verbrand en in 1473 opnieuw en in 1489 voor een groot deel nog eens. Iu den Hervomingstijd wordt het nau welijks beroerd. Onder Frederik Hendrik was het dorp al tot groote welvaart geko men, vooral door de veeboerderij. Uit de 18e eeuw vinden we o.m. vermeld, dat het dorp toen een brandspuit aanschaf te, voor gelden verkregen uit een „omme- slag". In. de Patriottenstrijd bleef Overschie Oranjegezind, met het gevolg, dat twisten en botsingen met de Staatsgezinden uit Schiedam, Rotterdam en Kethel niet uit bleven. Het leefde verder den omwentelingstijd intensief mee en wie het dorp thans kent, met zijn welvarend uitzien, moet wel tot de conclusie komen dat het ook den mo dernen tijd goed bijhoudt. Dat het thans met opgewektheid het duizendjarig bestaan gaat vieren, is daar zeker wel een sprekend verschijnsel van. Het vieren van herdenkingsdata zit meer dan ooit in ons land in de lucht en het is geen wonder dat „Ouwerschije" daaraan gaat meedoen. Er zit in die viering ook wel eenige zucht tot demonstratie van den wensch om niet door de groote buurgemeente Rot terdam opgeslokt te worden. Het lokaal chauvinisme, echt of opgelegd, wij we ten dat niet blijkt zeer duidelijk uit het Overschiesch Vlaggelied, dat in het feest programma is afgedrukt, een wijziging van het bekende Vlaggelied „O schitt'remde kleuren" en waaruit we, behalve de Meu ren van Overschie's vlag, (groen-rood-wit), vernemen, dat de „dichter" hoopt op een nog langdurig zelfstandig bestaan. De groote historische optocht, die Don derdag a.s. wordt gehouden en die ook over een groot deel Rotterdamsch gebied zal trekken, schijnt dan ook bedoeld te zijn om aan de Rotterdammers dat ver langen goed in te prenten. Dat zal niet verhinderen, dat de Rotter dammers met groote en sympathieke be langstelling in de feestvreugde van Over schie zal deelen, zooals den kinderen van de kleinere maar toch oudere zuster past, temeer daar vele Rotterdammers in Over schie wonen of van plan zijn te gaan wo nen en daardoor vanzelf hun burgerlijke sympathiën tusschen de beide gemeenten zijn gaan verdeelen omdat ze in de eene hun brood mogen verdienen en het in de rustige landelijkheid van de andere mogen genieten. Het feestprogramma is zeer uitgebreid. Woensdag: reveille, kinderoptocht en -onthaal, officieele begroeting van Eereco- mité en Dagelijksch Bestuur, officieele ope- ning van het feest door burgemeester Bau- mann, muziek door de stem van de Reus", optreden der Djiguiten-kozakken, vermake lijkheden, lampion-optocht en een uitge breid concert van zangvereenigingcri en orkest, waarvan de bijzonderheden uitvoe rig in het Feestprogramma zijn afgedrukt. De Erven de Wed. J. v. Nelle geeft een gratis film-voorstelling. De Donderdag ia vooral belangrijk door de groote historische optocht, die ook via den Rotterdamschen Rijweg en Abram van Stolkweg Rotterdam's gebied zal betreden. Graaf Aernout de Gentenaar, die deiT Abt, van Egmond de inkerkingsacte van de kapel te Schie overhandigt met hetdaaraan verbonden Tiendrecht, zal met zijn groep edellieden en schildknapen aan de kop rijden, langs Burg. Meineszlaan, Middel landstraat, Middellandplein, Middellajidstr.» West-Kruiskade Hofplein, Schiekade Wz, en Rotterdamsche Rijweg naar Overschie terugrijden. En zijn groep zal gevolgd worden door tien andere, w.o. een Vikingschip met Noormannen uit 1010, Kruisridders uit 1190, een jachtstoet van Floris V (1295) een stoet met Witte van Haemstede aan het hoofd (1301), een groep Hoekschen en Ka- beljauwschen, een groep met graaf Leices- ter (1585) en groep Rederijkers (1600) en bruiloft in de 18e eeuw, de doortocht van Napoleon (1811) en een trekschuit met pas sagiers. De dag wordt verder ingenomen met een gecostumeerden voetbalwedstrijd, ringrij- derij, weer bioscoopvoorstelling (van Nelle) cn vuurwerk, dat inderdaad, volgens het programma „groot schitterend" be looft te zijn. De Vrijdag zal gekenmerkt zijn door muziek op het feestterrein; ballon opstij ging door den heer Van Pottum, uitrei king van de behaalde prijzen en filmver- tooning van den historischen optocht, ge volgd door „gezellig samenzijn". Men zal niet kunnen ontkennen, dat het feestcomité deze viering breed heeft op gezet Als de mooie zomer nu nog maar eens aanhouden mag...» Verkiezingen. Daar geen tegencan-üdaten rijn gesteld werden als leden van het hoofdbestuur her kozen verklaard de heeren Dr. J. R. Slok te organiseeren. mis'ukte. Het plan gin.g uit maker de Bruine en Ds. J. Henri Ledeboer van H. D. T. Het hoofdbestuur dezer vere-» Als lid der commissie van Redactie wer<' niging'zocbi de medewerking van de Nafio- om dezelfde reden als herkozen vcrk'aard nale. En dat wendde zich op zijn beurt totde heer Dr. J. van der Spek van Heem- het Hoofdbestuur van De Schakel, om zo.v 6tede. te trachten gezamenlijk een Blauwe Kamp Vervolgens werden aan de orde gesteld on- te houden, gelijk dat vroeger ook geschiedde J derscheidene voorstellen die onder meer ra- Daar het kamp van den Zending-Studio ken de propaganda, de innerlijke verster- Raad te Lunteren voor het doel te groot is. king, wettelijke maatregelen, geschriften, werd het oog gericht op de Ernst Sillem- enz. hoeve; er werden besprekingen geopend mei I Er werd heden tot vier uur vergader! de direc'ie daarvan. Maar ten slotte bleek Daarna werd per extratram een tocht gedaan toch de dee'laming t° gering. Slechts negen naar Zandvoort. volgde een gemeenschap personen gaven zich bes'iist op. Zoo was de pelijke maaltijd en verder wordt er van risico bij het huren van het kamp te groot, avond in de Nieuwe Kerk een samenkom* Oocaak van de mislukking was waarschijn gehouden Morgen wordt dc vergadering lijk mede het feit, dat de leden van De Scha-| voortgezet. Een kijkje op iulieiuliarig Overschie, gcrut men van den loren der Ned. Herv. Kerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5