DINSDAG 3 SEPTEMBER 1929 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND. DE VOLKENBONDS VERGADERING Maandagmorgen om 10 uur 10 is 1c Gciièv <le tiende Volkenbondsvergadering met een korte rede door den voorzitter van den Vol kenbondsraad, den vertegenwoordiger van Perzië, geopend. Aan do vergadering nemen 53 regeeringen deel, vorig jaar 50. Argentinië is ook thans niet vertegenwoordigd. Er zijn vijf staats presidenten en 21 ministère van buitenland- sche zaken te Genève aanwezig. De Engel- schc delegatie is de sterkste: zo telt 37 leden. De Duitsche delegatie was vertegenwoordigd door staatssecretaris von Scliubert, graaf Bernstorff, alsmede dr. Breitscheid, prelaat Kaas en Èreiherr von Itheinbaben. 's Middags half een is de Volkenbondsver gadering opnieuw bijeengekomen om een voorzitter te kiezen. De gedelegeerde van San Salvador, Guerrero, die reeds verschei dene jaren gedelegeerde op de Volken bonds vergadering is, werd met 13 tegen 3 stem men als voorzitter gekozen. Zijn verkiezing werd met applaus begroot. De man van wiens aanwezigheid uitter- aard iets nieuws verwacht wordt, is Mac Donald. Hij beeft in den namiddag de pers ont vangen. Naar wat daarover geseind wordt, vonden de besprekingen plaats onder kalmere om standigheden dan in 1921, toen de grootste spanning bestond over het lot van de ko- anende Volkenbondsvergadering en de jour- palisten zich om Herriot en Mac Donald verdrongen, om zich geen woord te laten pntgaan van wat de Fransche en Britfiche minister-presidenten wel als de taak der Volkenbondsvergadering omschrijven zou den. Het gedrang om Mac Donald was toen ■oo geweldig, dat hij op de tafel moest klim men, om izich duidelijker voor allen verstaan baar te maken. Indien de Haagsche' conferentie mislukt was, zou men wellicht iets dergelijks beleefd hebben, doch door het succes van Den Haag is het element van spanning eigenlijk weg genomen en verheugt men zich rustig in een Volkenbondsvergadering met een opgewekte stemming, die zich ongetwijfeld op tal van punten merkbaar zal maken, zonder echter iets sensationeels te brengen. Dat wij echter thans een wedergeboorte van het vredesprotocol van Gencve van 1921 of een andere schepping van soortgelijken aard beleven, gelooft ecliter niemand. Ook Mac Donald maakte niet den indruk, dat de Britsche delegatie iets dergel ij les zou gaan beproeven. Wel verklaarde hij, dat het het grootste streven der Britsche regeering zou dijn, om aan de plechtige vredesbelofte, bij het pact van Kellogg gegeven, een soliden grondslag te verzekeren, doch hij dacht daarbij klaar blijkelijk niet in de eerste plaats aan de ont wapening en het is moeilijk in te zien wat deze Volkenbondsvergadering op dit gebied tot stand wal kunnen brengen. Het schijnt zelfs niet eens waarschijnlijk, dat Mac Donald morgen recds_eenigo posi tieve mededeelingen over het a.s. Britsch- Amerikaansche vlootbeperkingsaccoord zal kunnen geven. De besprek ingen tusschen generaal Dawes en Mac Donald worden voortgezet, zooals hij vanmiddag zelf zeide, en al bestaat er alle hoop, dat deze tot een succes zullen leiden; het is duidelijk, dat op het oogenblik voor mededeel ingen er over aan- of besprekingen in de Volkenbondsvergadering niet aange broken is. DE GRAF ZEPPELIN OP THUISREIS. De Graf Zeppelin bevond zich gister avond tegen 9 uur ongeveer 200 K.M. ten Zuiden van de Azoren. Aan boord was al les wel. Het luchtschip stuurt op bet oogenblik In Z.O. richting om uit te wijken voor een Magdruk gebied, dat bij de Azoren ligt. Het cal vermoedelijk ongeveer den koers vol gen, die ook bij de eerste reis van Amerika ingeslagen is, n.l. over Spanje en Frankrijk, waarbij het vermoedelijk de Rhone zal volgen. Het Frnnsche luchtvaartministerie heeft alle noodige maatregelen getroffen voor het geval het luchtschip om de een of andere reden gedwongen zou zijn op Fransch ge bied te landen. O.a. worden Fransche lucht- vaarttroepen gereed gehouden. Het luchtschip is door tal van schepen gesignaleerd. De Duitsche zeewacht te Hamburg deel de gisteren het volgende mede omtrent den weerstoestand op den Atlantischen Oceaan: In liet depressiegebied, dat midden op het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan ligt, heeft het gisteren ten Zuiden van New Foundland liggende stormgebied zich tamelijk snel naar het Oosten ver plaatst. Aan zijn Zuidzijde heeft het lucht schip sterke wind mee. Het vloog een lioog- drukgebied binnen, dat zich ten Westen van de Azoren tot 45 graden N.B. uitstrekt. Verder Oostelijk ligt bijna in denzelfden toestand als gisteren tusschen de Azoren en het Iberische Schiereiland een uitgestrekte depressie, waar regen valt. Dit gebied breidt zich langzaam naar de Britsche eilancjen uit Bij de nadering van dit gebied zal de rugwind verminderen en mogelijk zelfs in een sterken zijwind omslaan. In de nabij heid van de Europeesche kust zal het lucht schip opnieuw wind mee hebben. In verband met den dood van zijn zuster is President Hinndenbprg gedwongen ge weest zijn vacantia te onderbreken. Dins dagmorgen zou hij naar Berlijn vertrekken. Onder deze omstandigheden zal Hinden burg ook niet tegenwoordi kunnen zijn bij de ontvangst van den „Graf Zeppelin". DE POSITIE VAN DE GRAF ZEPPELIN. De Hamburg Amerika lijn deelt mede, dat de „Graf Zeppelin" zich om 19 uur MF.T op 35.30 Nb. en 38.10 W.l. bevond. Het luchtschip heeft in den nacht van Zondag op Maandag verscheidene stormen ontwe ken en thans weer koers gezet in de rich ting Oost-Zuid-Oost. Bij de onlvangstplechtigheden te Frie- driclishafon rekent men op een bezoek van vreemdelingen van 50 tot 60 duizend. Ook de Duitsche Touringclub zal met 8000 auto's naar Friedrichshnfen komen. Bij het ber gen van het luchtschip in den hal zullen beroetingsredovoeriiïgën worden gehouden door den Rijksverkeersminister, den Wur- tembergschcn Staatspresident e.a. De be groetingsplechtigheid moet wegens te groo te drukte vervallen. Ingeval het luchtschip niet 's nachts landt, zullen de passagiers en de bemanning in feestelijken optocht, waar voor de Duitsche Touringclub 50 tot 60 wa gens ter beschikking heeft gesteld, door de stad worden geleid. Wanneer het reeds don ker mocht zijn, zal de stoet door fakkels verlicht worden, mute»*, DE ONLUSTEN IN PALESTINA Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, bepaalt de Palestijnsche politie zich op liet oogenblik tot patrouillediensten, vooral slechts tot 't begeleiden van lieden die 'n onderzoek in stellen. Maar de speciale politie blijft niet temin in dienst. Zoudag is in den omtrek van Jerusalem huiszoeking gedaan bi] iemand, die er van verdacht \Vas op eigen houtje te hebben geschoten en bij wien dan ook wapens en munitie verborgen werden ge vonden, evenals lecge hulzen Twee Muzelmannen, die tot de welbeken de familie van den bewoner behoorden, wer den aangehouden. De verordening, volgens welke niemand zich meer buitenshuis mag vertoonen na een zeker uur, wordt streng ge handhaafd. Gisterochtend hebben militaire autoritei ten een belangrijke inval gedaan te Lief- stat. een Arabisch dorp bij Jeruzalem. Zon dag zijn er kleine schermutselingen geweest tusschen patrouilles cn troepen Arabieren het district Galilea. Uit Berlijn wordt gemeld: Britsche vliegtuigen hebben in Palestina proclamaties van den oppercommissaris om laag geworpen, waarin het optreden der Ara bieren scherp wordt veroordeeld. In de Galileesche kolonie Jesod Hamalha werd geplunderd nadat de bevolking deze had ontruimd. De gebeurtenissen in Palestina hebben groote cnrust onder de Joodsche bevolking van Litauwen gewekt Ten teeken van rouw zijn alle Joodsche clubs in Kowno gesloten. RUSLAND EN CHINA Uit Moskou wordt gemeld, dat de Sovjet- regeering het zenden van troepen naar de Chineesch-Russische grens heeft stopgezet. Volgens een officleele medeeling van net legercommando in het Verre Oosten, bezit de Sovjetregeering voldoende troepen aan de grens om de Russische belangen te be schermen en het Russisch gehied te verde digen. Te bevoegder plaatse te Moskou wordt verklaard, dat de aangekondigde Chineesche antwoordnota nog niet te Moskou is aange komen. Maandagmiddag zal de Duitsche am bassadeur een bezoek aan Lïtwinof brengen. In regeeringskringen te Berlijn is de al- gemeene opvatting, dat de daders niet de bedoeling hebben gehad het gebouw van den rijksdag ernstig te beschadigen, doch dat men hier met een politieke demonstra tie heeft te doen. In verband met don aanslag zal de bewa king van het rijksdaggebouw verscherpt worden. Hetzelfde geldt voor het gebouw van den landdag, daar men aanneemt, dat dergelijke aanslagen ook op andere gebou wen zullen gepleegd worden. De Pruisische regeering heeft een oproep doen uitgaan om den in het geheim wer kende misdadigers hun handwerk spoedig onmogelijk te maken. drie straten uitgebrand. SAALFELD, 2 September. In het stadje Teuschnjtz bij Steinbach am Wald is in den af- geloopen nacht een enorme brand uitgebroken, waardoor 117 huizen, waarvan 60 woonhuizen, geheel werden verwoest. De brand brak uit in schuur. De oorzaak is onbekend. Drie sta ten zijn totaal verwoest. Ook in Mei 1911 werd het uit 190 woonhuizen bestaande stadje met ongeveer 1800 inwoners door een brand geteis terd, die toen 73 gebouwen in den asch legde. bomaanslag te nice. PARIJS, 2 September. Zaterdagavond heeft voor een klein restaurant in de nabijheid van Nice, waar leden van het Nationaal Verbond van Italiaaonsche oorlogsstrijders met hunne dames een feestmaal hielden, een bomaanslag plaats gehad. Toen eenige deelnemers na den maaltijd voor het restaurant op een autobus wachtten, die hen naar Nice zou terugbrengen, werd over een nabijgelegen muur een bom ge worpen, waardoor twee Italianen werden ge dood en 14 gewond; van wie eenige levensge vaarlijk. Tot de ernstige gewonden behooren twee vrouwen en een kind van 7 jaar. De poli tie stelde onmiddellijk een onderzoek in doch tot nu toe heeft dit tot geen enkel resultaat gevoerd. Het zou evenwel vast staan dat het een anti-fascistische aanslag is, daar de Ita- liaansche communisten te Nice zeer sterk zjjh. Aan de feestmaaltijd namen ook de beide vice- consuls van Italië te Nice deel. DR. BORMS KONDIGT AAN HERRIJZENIS VAN DEN RAAD VAN VLAANDEREN. Op don Dietschcn landdag van het Ver bond van Vlaamsch-IIollandsche veréeni- gingen. Zondag to Antwerpen gehouden, heeft Dr. Borms, één der woordvoerders, onder groote instemming aangekondigd de herrijzenis van den Raad van Vlaanderen, welke zeer waarschijnlijk nog voor het ein de van het jaar zal samengesteld zijn. spoorwegongeluk, PARIJS, 2 September. In den afgeloopen nacht zijn op den spoorweg Nantes-Rosorey aan de, Seine twee personentreinen op elkaar geloopen. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten zyn verscheidene passagiers en een stoker, wiens toestand ernstig zou zijn, ge- DE ZIEKTE VAN POIKCARC. Zorgwekkende toestand? Ondanks de kalmeercnde officieuse ver zekeringen schijnt, volgens de „New-York Herald" de toestand van den gewezen mi- nister-jiresidont Poincaré zorgwekkender dan oorspronkelijk werd aangenomen. De artsen geven toe dat Poincaré met longontsteking te bed ligt en niet in slaat is geweest om een tweede operatie te on dergaan. Briand en MacDonald, die Zaterdag een bezoek brachten aan de woning van Poin caré, kregen te hooren dat Poincaré volle dige rust moest hebben en niet gestoord mocht worden. De lijfarts van Poincaré ver klaarde, dat er geen reden was om ongerust te zijn, daar de haard der longontsteking reeds afneemt. Er heerscht echter eenige vrees,, dat het hart van Poincaré zwak is. liitussehen meldt een Bèlgu-tele'iiam iiii Parijs, dat de gezondheidstoestand van Poincaré bevredigend blijft. De gewezen premier moet het bed houden, maar lui kon normaal voedsel tot zich r?men. EEN BROODKWESTIE DE PARIJSCHE BAKKERS EN DE SOCIALE WETGEVING CONSERVATISME BIJ KLEINBEDRIJF EN BURGERIJ (Von onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 31 Aug. '29 Terwijl! de financieele experts der groote dagbladen zich bezighouden trnet bespiege lingen aangaande wat door de Haagscho Conferentie werd bereikt, en zich serieus af vragen hoe groot het offer is dat de Fran sche gedelegeerden ten behoeve van hel nieuwe accoord hebben gebracht, is in Pa rijs een kwestie aan de orde, welke het pu bliek voor het oogenblik vrij wat meer into resseert, namelijk de broodjvraag in haar meest eigenlijken vorm. Al sinds jaar en dag beslaan hier wetten die arbeid en rusttijd regeien, zooals de wet op den achturendag en ac wet op den weke lijkschen rustdag. Bovendien is er nog een 'voorschrift, dat aan de bakkers verbiedt, tusschen 's avonds tien uur en 's morgens vier het personeel te laten werken. Tot op heden heeft het met de handhaving van al deze bepalingen zulk een vaart niet geloo pen, de arbeiders die 'smorgens inde vroegte in hun .jbistrot", dat is een volkscafé, hun glas koffie bestelden aan de toonbank, von den in do broodmandjes steeds hun versche „brioches" „croissants" of „petit pains". Want in dit land is men niet al te ngorens imet goed humeur bekijkt men het laven en doet niet aan letterknechterij. Bestaan er bepalingen, die hinderlijk, en met de prac tijk moeilijk te vereenigen zijn, dan knijpt men eenvoudig een oogje toe. Zeker, ook hier bestaan inspecteurs van den arbeid doch wat zal men aanvangen indien de overtreding geen uitzondering, doch regel is Onder den invloed der communistische arbeidersorganisaties werden echter deze in spcciours den laatsten tijd genoodzaakt overtredingen te constateeren die voor dc betrokken patroons onaange name gevolgen hadden. Voor eiken gezel, dien zij op verboden tijd aan den arbeid hadden, kostte dit hun vijfentwintig francs boete. Wat de werkgoversvereeniging der bakkers reeds eerder geprobeerd had, onder andere in 1906, nl. met de gezer.en-organi- saties tot een vaste overeenkomst te gera ken, welke met de wettelijke voorschriften overeenkomt en door een decreet van den prefect in werking zou kunnen treden, wordt derhalve thans opnieuw ter hand ge- Dc wet op den wekelijkschen rustdag, laat den ondernemers vrij, den Zondag als rustdag in te voeren, of eiken anderen dag, welken zij kiezen willen. Ook kan men het ploegenstelsel invoeren, zoodat elk op zijn beurt een rustdag heeft. Nu is men het er in bakkerskringen algemeen over eens, dat dit ploegenstelsel het mecst-geschikte zou zijn, aangezien dan de brood productie regel matig door gaat. Dit is hier van groot belang omdat er, speciaal in de restaurants zeer veel brood, geconsumeerd wordt, en men brood, dat eenigen tijd oud Is, niet meer voor de con sumptie gebruiken kan. Het Fransche brood is namelijk zeer lang en smal, het ziet er als een paal uit, en bestaat hoofdzakelijk uit knapperige korst Het vereischt ccn ste vig gebit, wil men-er goed mee overweg kunnen, en heeft de eigenschap, na een dag of anderhalf ongemeen hard te worden. Een oud brood krijgt eigenschappen, welke zeer onaangenaam aan die van beton herinne ren, zoo hard eo massief voelt het aan! Arbeiden om toerbeurt wordt echter door de overheid minder graag bewilligd. Maakt men thans een nieuwe regeling, dan moet deze ook definitief en afdoende zijn, en ruimte laten voor een behoorlijke controle, en dit is met het ploegenstelsel niet het ge val. Bovendien, hoe komt men zoo spoedig aan voldoende extra-persoreel om de ruim drieduizend Parijsche bakkerijen te voor zien? Een andere oplossing, waarmede men zich tlinus ernstig bezighoudt, is een verplichte sluitingsdag .■oor heel de stad. Echter, ook op dit pad groeien doornen! Men heeft opgemerkt dat de Dinsdag de dag vaü den geringsten om zet is, en dus meest geschikt als rustdag. Wil men Dinsdags vrij hebben, dan moet men 's Maandags een dubbelen voorraad gereed hebben, en behalve dat dadelijk het onsmakelijke oude brood als een bedreiging om den hoek verschijnt, vraagt men zich af, hoe men genoeg baksel zal krijgen, om de maag der menigte te vullen! Dc voorschriften aangaande den nacht arbeid benevens die van don achturendag komen hiermede in het gedrang. In het de partement van Seine-en-Oisc, waar men sinds 20 Aug. den vrijen Woensdag voor de hakkers heeft ingevoerd, zijn patroons die zich genoodzaakt zagen, den voorgaaa- den Dinsdag niet acht, doch van zeventien tot vier en twintig uur aaneen te arbeiden. Onvermijdelijk komt hier dus het eene voor schrift met het andere in botsing, het lijkt 'oorbands ondoenlijk iedereen te bcvredi- jen, en buiten de vingers der arbeidsinspec tie te blijven! De kleinere bakkers zien met een zeer bezorgd oog den gang van het conflict gade. Het is duidelijk dat de grootore bedrijven zich heter kunnen aanpassen hij een uit breiding der productie dan zij. Zij loopen dus gevaar door dezen wekelijkschen rustdag een deel van hun vaste afnemers te ver liezen. Indien men dc zaken nuchter beziet komt men tot«de conclusie dat het onder de be staande omstandigheden niet doenlijk is, de uitvoering der sociale wetten integraal te handhaven. Al het passen en meten heeft voorloopig geen ander resultaat dan dat men bemerkt dat het hier te lang en daar te breed is. Het zou ons dan ook niet., verwon deren indien na veel rumor in casa de toe stand geheel bij het oude bleef. Wil men desondanks tot hetero regeling komen, dan cischt deze in elk geval een -langen overgangstijd, waarin men eventueel ile inrichting der bakkerijen wijzigen kan, hetzij door vergrooting der ovens of door liet invoeren van andere arheidsmethoden. Vonrhands is daar echter niet veel van te verwachten, juist in het k'"1 inbed rijf en onder de burgerij treft men een rniiFPr- vntisme aan, dat voor geen l i wereld mulei-doet. INGEZONDEN MEDEDEELING. geenvlicgen^p muggen meer TWAALF SLACHTOFFERS VAN EEN BRAND. LONDEN, 2 Sept. Hedenmorgen zijn bij een brand, die in Smethwick nabij Birming- ham woedde en waarbij twee huizen in dc vlammen opgingen, twaalf personen gedood. Het vuur, dat in een winkel was uitgebro ken, greep zoo snel om zich heen, dat do brandweer, die trouwens laat op het terrein van den brand verscheen, vrijwel machteloos stond, daar zoowel de voorzijde als de uit gangen der heide belendende huizen in lichtelaaie stonden. Drie jonge meisjes wa ren uit- het venster gesprongen, cn liepen daarbij zware verwondingen op; e^n harcr overleed spoedig. Men vreest, dat er onder de puinboopen nog meer dooden of gewon den bedolven zijn. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. Kerknieuws. ned. herv. kerk. Beroepen; Te Annerveen (Dr.), cand. I. M. Roelofsen te Amsterdam. Beroepen: Te Oud-Beijerland (vac.-G. J. Koolhaas), W. L. Mulder te Voorthuizen Bedank t:#Voor Kollumerzwaag (Fr.) en voor Elim-Hollandsche Veld Z.-O. (toez.), O. S. Cazemier te Stavoren (Fr.). geref. kerken. Tweetal: Te Oudega (Small.). M. Jans- sens te Schouwerzijl en P. van der Marei te Krabbendam. Te Borger (Dr.), "W. J. Baan te Winsum (Fr.) en M. van Wijk te Oost burg (Z.). Beroepen: Te Oudega (Small.), P. van der Marei te Krabbendam. Te Westhroek, cand. W. Schouten te Vreeswijk. Te Scha- rendijke, cand. J. B. Vogelaar te Heemse. Te Recuwijk, cand. W. J. van Enk tc Kampen. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Sneek, S. van der Molen te Lisse. geref. gemeenten. Bedankt: Voor Den Haag, J. D. Barth te Vlaardingen. JUBILEA- Ds J. Barbas, Ned. Herv. Predt. te Schaarsbergen bij Arnhem, op één na de oudste der dienstdoende prdikanten in dc Ncd. Herv. Kerk herdenkt 22 September den dag, waarop hij voor veertig jaar intrede deed in zijn tegenwoordige gemeente. Ds. Barbas, die tachtig jaar oud is en 56 dienst-, jaren heeft, diende de gemeenten van Ger- kesklooster (1873—1S75), Buren (18751S7i) en Bemmel (18771SS9). Ds Barbas is scriba van den ring Arnhem der N. H. Kerk. Ds. J. Booy, Ned. Herv. Predt. te Dc Lier viert, viert 11 Soptember a.6. zijn zilve ren amtbsjubileum. De Booy stond achter eenvolgens te Goudswaard (190-41907), Put- tershoek (1907—1919)), Leimuidcn (1919— 1921) en Vriezenveem (19211927). Op negen Januari 1927 deed hij intrede in zijn tegen woordige gemeente. D s. R. v. d. W a a 1, Ned. Herv. Predt. tc Barendrecht, viert 18 September zijn zilveren ambtsjubileum. Hij' aanvaardde het predik ambt te Nieuw-Bcijerland op 18 September 1904, verwisselde deze gemeente in 1909 met die van Schore, vanwaar bij in 1911 naar Overzande en Driewegen vertrok. 30 Juli 1916 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. afscheid, bevestiging, intrede. D s. J. P. B u i s k o o 1 is voornemens 6 October e.k. afscheid te nemen van de Ncd. Herv. Gemeente te IJsselmonde en 13 October d.a.v. intrede te doen te Balk (Fr.). Bevesti ger Ds. B. Dijkstra, consulent, te Harich (Fr.). D s. W. A. Dekker nam Zondag jl. afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Eüm (Hollandsche Veld-Zuidoost) met een predika tie over Hebr. 13 8, waarin uiteengezet werd het dankbaar gedenken van het verleden, het ootmoedig belijden voor het heden en het ven- trouwend scheiden in verband met de toekomst. Aan het einde van den dienst werden de ge bruikelijke toespraken gehouden. Ds. J. Kooi man sprak als consulent en namens het school bestuur, waarna Ds. Dekker Psalm 121 4 werd toegezongen. Aanwezig waren o.m. de burgemeester van Hoogeveen, Ds. J. van Dijk, van Zuidwolde (Dr.) en de Evangelist G. Wortman, van Zwindersche Veld. Ds. D. Feenstra nam Zondag jl. na een bijna 4-jarigen, rijk gezegenden arbeid afscheid van de Geref. Kerlc van Borger met een predikatie over Exodus 13 21 en 22 in verband met den Aaronietischen zegen uit Numeri 6. Na dc predikatie werden toespra ken gericht tot den Kerkeraad, tot de afgev. der Classis, Ds. J. S. Schaafsma, van Gassei- ternijeveen, tot het onderwijzend personeel dei- School met den Bijbel, tot de catechisanten en leden der Jeugdverenigingen en tot de Ge meente in haar geheel. Hierop werd geant woord door Ouderl. Meijering namens Classis genabuurde Kerken en als vrtmid en de heer Renkema als hoofd der school. Toegezongen werd Psalm 121:4 en Psalm 134:3. Ds. J. Overduin, gekomen van Wer kendam, deed Zondag j.l. zijn intrede bij de Geref. Gemeente te Sliedrecht met een pre dikatie over Jac. 1 vs. 22, waarin dc hoofn gedachte was het Woord des Heeren met vrijmoedigheid tc ontvangen. In een persoonlijk woord word uiteenge zet, waarom de nieuwe leeraar naar Slfe- drecht is gekomen. Na de gebruikelijke toespraken werd T)s. Overduin locgesproken door ouderl. Ver steeg. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Ds. J. D. v. d. VELDEN. Do classis der Geref. Kerken van Rotter dam, heden vergaderende, verleende emcri taat aan Ds. J. D. <v. d. Velden, predi kant bij de Geref. Kerk van Kralingen. Ili; diende 42 jaren de Geref. Kerken en hij hnopl op 1 Oct. den 70-jarjgen leeftijd te hereiken. Met dien datum gaat. zijn emeritaat in. Ds. v. d. VeVien hoopt D. V. op Woensdag 25 Sept. a.s. in do Jeruzalemkerk zijn afscheid te prediken en blijft .voorloopig nog wonen Ds. G. J. VAN DER VEGT. Ds. G. J. van dor Vegt, cm. pred. der Geref. Kerlc van Haren (Gr.) is voornemens zich half October metterwoon te vestigen te Ber gen (N.I-I.) om bij de Geref. Kerlc aldaar hulpdienst to verleencn voor den predik dienst. Dr. W. G. HARRENSTEIN. Dr. W. G. Harrenstein, predikant der Geref. Kerk van Amsterdam, trad Zondag jl. na eenige maanden ziekte weer voor het eerst voor zijn gemeente op met een predikatie over 2 Cor. 1 vs. 3 en 4. Toegezongen werd Ps. 134 vs. 3. EVANGELISCH-LUTHERSCH EN HERSTELD-EVANGELISCH LUTHERSCH. Door afgevaardigden van dc Evangelisch- Luthersche en Hersteld-Evangelisch-Luthcr- sche Kerk zijn besprekingen gehouden met het doel dezo twee kerken nader tot elkaar te brengen. Volgens „Dc Wartburg" is hot resultaat dezer besprekingen geweest, dat enkele grondstellingen zijn opgesteld, welke zoowel de Evangelisch Luthensche Synode als de Kerkelijke Vergadering der Herst.-Ev.- Luth. Kerk hebben aanvaard. Zij komen hierop neer: Tegen hereeniging der beide Kerkgenootschappen bestaan vooralsnog oti- overkomenlijke bezwaren van historischen en organisatorischen aard. Samenwerking tusschen de beide Luthersoh gemeenten te Amsterdam op het gebied van godsdicnstprc- iliking, wijkwerk en armenzorg dient ter ta fel tc komen-in de kerkraden der beide ge meenten. Dat van de twee seminariën op tien duur cén kan worden gemist, <zoodra de reglementen voor de beroepbaarheid bij de Evangelisch-Lnthersche Kerlc zullen zijn ge wijzigd. Dat het wcnschelijk is, dat het Evang.-Lut.h. Seminarie toegankelijk worde gesteld voor studenten, <lic geen lid zijn van dc Ev.-Luth. Kerk en dat hun gelegenheid worde geopend om het proponentsexamen af te leggen en hen daarmee bcipepbaar te ver klaren in dc gemeeentcn der Ev.-Luth. Kerk. Al is dus het resultaat der besprekingen niet bijster groot, in allen gevalle wordt in deze stellingen iets van toenadering openbaar. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS. PROF. DR. P. TH. L. KAN. Aan Prof. Dr. P. Th. L. Kan, hoogleeranr in de neus-, keel- en oorheelkunde aan. de Rijksuniversiteit te Leiden, is eervol ontslag verleend. CHR. H. B. S. TE DEN HAAG. Benoemd tot (tijdelijk) leerares in de Wis en Natuurkunde aan dc tweede Chr. H. B. S. te Den Haag mej. Dra, E. Kolstein tc Groningen. LAGER ONDERWIJS. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Rotterdam- Zuid (Groen van Prinste- rerschool, Persoonsdam, hoofd W. van den Akker Jzn.) F. Mastenbroek te Hilversum. Tegen October a.s. Aangenomen. Zaandam (School voor C.V.O. Klaas Ka terstraat): mej. A. de Winkel te Amsterdam. Zwolle: mej. G. Jonker te Oosterzee (Fr.) Ny verdal (le Chr. Nat. School): mej. H. Enter te Cadzand (Z.). Tijdelijk. Meppel: A. Klijnsma te Oosterzee (Fr.). Tijdelijk. Twijzelerheide (hoofd J. E. Krol): mej. Huitema te West-Terschelling. Bierum (GrA: R. Rintjema aldaar. Als kweekeling met akte. Middelstum (Gr.)L. Bakker te Mep* pel. O u d-B e ij e r 1 a n d (Zinkweg, hoofd T. Dek): mej. F. F. Mans ie Andel. Als kwee- kelinge met acte. JUBILEUM g. H. WAMELINK. De hczi G. H. Wamelink, hoofd der Groen van Prinstererscliool te Haar'em, mocht veie blyken van belangstelling ontvangen ter ge- legenhe-'d van de herdenking van zijn 25-jarig hoofdschap. 'Maandagochtend had plaats een samen komst van leerlingen met leden van net on derwijzend personeel en leden der feestcom missie. By het binnenkomen van den heer Wamelink, die vergezeld was van vroui kinderen, werd hem toegezongen Psalm 103 1 en verder werden bloemen aangeboden aan mevrouw Wamelink. De heer G. J. Kappers, hoofd der Dr. A. Ku perschool, sprak vervolgens den jubilaris tce, het geschenk der leerlingen, een sciul- derij, aanbiedend. De heer Wamelink betuigde hiervoor zyn dank. Daarna werden de kinderen getracteerd. Des middags hadden autoriteiten en ande ren gelegenheid den jubilaris te comphmen- teeren. Velen maakten daarvan gebruik. Onacr meer kwamen gelukwenschen aanbieden al de hoofden van Chr. Scholen te Haarlem; dc wethouder van onderwijs, W. Itoodenburg, en afgevaardigden van de Geref. en Chr. Geref. Kerken. De hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs kwam persoonlijk gelukwenschen. 's Avoncls werden nog in een intieme sa menkomst verschillende gescheriken aange boden en wel door den heer G. Wolzak Hzn., namens -het Bestuur der Schoolvereeniging Groen van Prinsterer, een roolcfeauteuil, door den heer Vireboxe namens het perso neel der Groen van Prinstcrerschool eenige geschenken; verder volgde nog aanbieding van een salontafel met kleed namens de oud- leerlingen en van een palm in koperen bloempot namens het personeel der Dr. A. Kuyperschool. Ten slotte had plaats de installatie van het nieuw benoemde hoofd der Groen van Prin- stercrschool, den heer L. v an der Zweep. De heer Wamelink is thans hoofd der nieuwe school in het Amstcrdamsche kwartier. Heden en morgen wordt te Haarlem her dacht het 25-jarig bestaan van het Chr. Insti tuut Oranje Nassau. Vanmorgen begonnen de feestelijkheden met een feest voor de kinderen. Dit instituut werd opgericht door den heer J. H. van Leijden, in den eersten tyd bijge staan door den heer J. de Jong. De heer Van Leijden, die thans als hoofd der school' aftreedt, heeft 45 jaar het Chr. Onderwijs mogen dienen. Hij genoot zijn op leiding bij de Chr. Normaallessen te Rotter dam en was daar aan twee Chr. Scholen ver bonden, voordal hjj hoofd van het Instituut Oranje Nassau werd, het laatst aan het Chr. Instituut Van Bleek. De school ving met 60 leerlingen aan, welk getal h e volgend jaar was verdubbeld en klom tot boven de 200. Na de Onderwijswet 1920 Icwam de school in handen van een bestuur. Een van de eerste onderwijzeressen, mej. A. F. van Stuyvenberg, is nog aan de school werkzaam. UNIE EN SCHOOLRAAD. besloten de vacature van secretaris-penning*- ee »r, ontstaan door het optreden van Mr. 'j pstra, als Minister van Onderivys, niet vervullen. Als adjunct-secretaris is benoemd Mr. H. Hangelbroek, verbonden aan de Dr. A. Kuyper- stichting te Den Haag, die deze benoeming heeft aangenomen en 16 September in functie ;al treden. Dc bureaux van Unie en Schoolraad blijven gevestigd Sweelinckstraat, Den Haag EXAMENS. EXAMENS-NOTARIAAT. Het mondeling: gedeelte van de examens tot. et verlcrllgen van een akte van bekwaamheid ot het geven van M. O. In het schoonschrijven. 4 September, tel- 1 D tot 16.30 V examens-hoofdakte. s n Ha n g. Gei-x. 8 cand.: gesl. de heer L J. :r, Hlllecersberg; de dames W. Meerburg, •avenhage; H. Parfum—" - S|gg~ ond. Gesl. de dai slaagd geer U t r e chl. Hengst en J. -Tuglall. eBrgen; M. J. Saon», laagd J. H. publiek, G. ^T. B. EXAMENS TUINBOUWKUNDE L. O. Wageningen. Gesl. de heeren O. G. v*n Heinessen. Ede; J. AV. Hoornenborg, Alphen a- d. RUn; J. J. ten Ilove, Hengelo (O.): W. A. J. SI. Jagers. Hcteren; G. J. Joosten. Buggenum: H. Keizer, Giethoorn: D. AV. Kok. Olst; G. J. Koop. Gemengd Nieuws. HET DRAMA TE RUCPHEN Hen meldt ons uit Roosendaal: Daar liet drama zich heeft afgespeeld rond het midernachtelijk uur cn er geen mcnschcn in de buurt wonen, terwijl ook de bij de ramp betrokkenen heel weinig we ten te vertellen, is het nog niet mogelijk de juiste toedracht der gebeurtenissen weer te geven. Vast staat slechts, dat omstreeks kwart voor twaalf een zekere Van Ginne- ken den brand in de plaggenhut ontdekte, doch deze niet kon binnentreden. Toen hij hulp ging halen en daarna weer bij het brandende huisje kwam, waren de bewo ners reeds buiten. De vrouw snelde met de vier oudste kinderen weg, terwijl do vader naar een nabijgelegen woning om hulp uit ging. Er hing een verstikkende rook, ter wijl het huisje in een half uur tijds grbeel was afgebrand. Toen vond men temidden der puinhoopen de lijken van do acht jarige Cato, de zes-jarige Helena, tenvijl in de wieg het lijkje van den 21/2-j'irigon Henri lag. Nog dcnzelfden nacht hebben Rijks politie cn die der gemeente ter plaatse een onderzoek ingesteld; het gezin is onderge bracht in het Raadhuis. Tijdens het nader onderzoek vanwege het parket rezen sterke vernloedens tegen zeke ren Heeren, dien men op de kermis te Roo sendaal arresteerde. In afwijking van het reeds gemelde, als zou deze bekend hebben, blijkt dit niet waar te zijn. Heeren poogt zich door eeu alibi.van de sterke verdenking tegen hehv te verschoqnon. De justitie zal Dinsdag alle bij het drama, betrokken personen naar Breda doen over brengen A'oor een nieuw onderzoek. De teraardebestelling der drie kinderen vindt morgenmiddag plaats. ERNSTIG ONGEVAL. Een doode. Uit Helden-Panningen meldt men ons: Gisteravond had een ernstig auto-ongeval plaats. Omstreeks 6 uur reed de vrachtauto van den heer Kuypers uit Neer bestuurd door een zoon van den eigenaar, op den Rijks straatweg te Hout, gem. Kesscl. Vermoede lijk door te snel rijden sloeg de auto met den zijkant tegen een boom. Achter op de auto zaten drie personen. Eén van hen, de 18- jarige Joh. Smeets uit Neer, Averd van den wagen geslingerd en bleef dood op den Aveg liggen. Een neef van hem, eveneens Joh. Smeets geheeten, Averd ook van den wagen geslingerd en werd ernstig gewond Hij is naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. He denmorgen was zijn toestand redelijk wel. De bestuurder van de auto W. Kuypors, die met twee meisjes voor in de cabine zat, is tengevolge van het ongeval zeer overspannen Tc 1 uur hedennacht kon hij nog niet door de politie worden gehoord. Hij Avoixlt nog te Kessel verpleegd. Dc overige inzittenden van de auto kwa men met den schrik vrij. De auto, een Che- vroletwagen, Averd zwaar beschadigd. UIT DE DERDE VERDIEPING GEVALLEN. Te Vlaardingen is het A'icrjarig kind van de familie De Boer aan de Kinsbergenplaats uit het raam der dorde verdieping gevallen en met een zware hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht. 's Avonds Avas het kind nog niet tot be wustzijn. ERNSTIGE MISHANDELING; By de te Bemmel gehouden feesten by ge legenheid van Koninginnedag, heeft zich een betreurenswaardig' incident voorgedaan. Iw.e jonge arbc'ders E. B. en W. P. werden n.l zonder eenige reden met een mes in de borst gestoken, vermoedelijk door een reeds bejaar den man C. uit Haalderen. De getroffenen staan als oppassend bekend. B. is Kostwinner van een weduwe. Hij werd levensgevaarlijk gewond en is in bedenkelijken toestand naar Let ziekenhuis te Bemmel vervoerd. Bij P. is het mes op het sleutelbeen afge stuit. De vermoedelijke dader is gearresteerd. verdronken. Men meldt ons uit Wormerveer: Zondag is het 4-jarig zoontje van P. Teeling te West-Knollendam in een onbewaakt oogen blik te water geraakt in een sloot achter de ouderlijke woning. Het gelukte inmiddels toe geschoten hulp het kind spoedig cp het droga te brengen, doch een ijlings ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren.. Te Roosteren is de 16 -jarige zoon van den lieer K. uit Maeseyck bij het baden in de Maas verdronken. Zondagmiddag is de 43-jarige schilder K. wonende te Zoelmond bij het baden in de Lok bij Beusichem verdronken. De man laat een vrouw en zes kinderen achter. twee broers verdronken. Te Noordwelle (Schouwen) zijn twee broers die waren gaan zwemmen, verdronken. Het l»k van een der jongens is aangedreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 2