VIERDE CHRISTELIJK SOCIALE CONFERENTIE Uit Oost-Indië Gemengd Nieuws. LICHAMELIJKE OEFENING PETER EN Z'N ZUSJE MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 DERDE BLAD PAG. 9 DE LAATSTE ZITTING De eigendomsverhouding in de H. Schrift en de medezeggenschap. EEN INDRUK OVER DE CONFERENTIE DE ACHTSTE ZITTING. Discussie referaat Dr. W. A. v. Es. Bij de bespreking van bet referaat van Dir. W. A. Van Es, Goref. predikant te Leeu warden, over: bet gezag en de eigendoms verhoudingen, zooals deze in de Heilige Sohrilt naar voren komen im verband met de Biedezeggenshap, waaraan vier persoenen deelnamen, werd opgemerkt, dat de wijze, waarop de iiiilekliLrug gebouden werd, heel ■wat nsico voor (hem afsneed. Kam men ech ter zoo volstrekt scheiden als de re leren* deed, de medezeggenschap omtrent de ar beidsvoorwaarde n,, cn die omtrent de tech nische en oommercieele leiding van het be drijf? Dit werd ontkend. Dr. van Es heeft zijm onderwerp buitengewoon beperkt, maar dat werd over dit onderwerp betreurd, lnl. sprak over medezeggenschap in de ndenne- miun." en niet over cue in het bedrijf. Is een volledige bedrijfsorganisatie dan ndet Juist, waarin ook de arbeiders mede beslissen" Het verschil tusschen een statische en een dinamische maatschappijbeschouwing is niet voldoende in het oog gehouden. De menschelijke weit is geen statische groot heid. zij is veranderlijk. De referent ging uü van de oomtnactsluiting tusschen perso nen, maar er is een bedrijtsgemeensohap, er ia samenwerking. Men moet voorzichtig zijn met telkens te zeggen: dat is socialistisch •n dat is uit den klassenstrijd. De maat schappij-gedachte is immers heel iets an ders. inl. heeft de kwesties te individualis tisch gezien en te weinig Christelijk uit de femeenschapsgedachte in het bedrijf. Van andere zijde werd opgemerkt, dat men nog lang niet overal even ver is als Dr .van Es. Dat hij zoover kwam, is reeds winst. Maar er ris een typisch versühil im het aanvoelen dor dingen met het oog op de praktijk. De arbeider moet werken en moet inct werk vaak aanvaarden en zich daarbij veel laten welgevallen, hij heeft geen keuze, os niet vrij, maar gebonden. In sommige op zichten gaat een socialist verder dan een Christen, omdat het er over gaat, hoe men den menstih ziet. De arbeider is veelal niet meer dan een nummer. We moeten er tegen in gaan, dat de levende mensch de dupe wórdt, al is hij juridisch vrij. Betwist werd ook, dat Talma niet zuiver genoeg zou hebben onderscheiden Hij had den nood gepeild, God liet hem den toe stand der arbeiders zien. Dflfc boekeninzage wordt gevraagd, omdat ook- do patroons menschen en dus zondaren zijn. Aan het bedrijf zit een publieke kant Opgemerkt werd ook, dat tegen de drie grondslagen van het betoog bezwaren rij zen. De verhouding tusschen recht en zede lijkheid zag men anders dan Dr. van Es. Daarom kon men zijn argumenten niet deel on. Als Christen moet men rekenen met dinamische verhouding. Inl. zag het recht als te individuaiistisoh cn dat is niet Chris telijk gezien. De gedachte van verantwoor delijkheid in den eigendom werd te veel gemist. Ook de overheid tast feitelijk prin cipieel de technische verantwoordelijkheid voor het bedrijf aan. Men mwmde, dat de referent niet scherp genoeg getoetst had de kwestie der medezeggenschap. Men kan alles soheiden in aparte vakjes. Er werd op gewezen, dat men juist in dezen kring war mer is voor de medezeggenschap in het be drijf dan juist voor die in de onderneming. Voor de ondernemersraden is men zelfs be vreesd, gezien ook de geboorte er van. Repliek van Dr. van Es. Daverend applaus voor de ontwikkeling dar begrippen, verklaarde Dr. van Es niet te hebben verwacht Men wist wel onge veer, hoe hij er over dacht, en de tegen spraak was voor hem geen tegenvaller. Spr. heeft zioh met opzet beperkt, dat was noodig, en de rechtmatigheid daarvan ver dedigde hij. Het aanhalen van enkele teksten zou zeer gemakkelijk zijn, maar dat zou misbruik zijn der Heilige Schrift Men moet ingaan op de beginselen der Schrift en dit meeirt Spr. juist gedaan te hebben. Dr. van Es meent, dat men els men épreekt van bedrijfsorganisatie, men dan toch niet spreekt van medezeggenschap in den gewonen zin: Er is ook ecri maat schappelijke medezeggenschap, maar daar gaat liet hier niet over. Spr. wilde de zaak eens zuiver bezien in bet licht der principes en veel van wait ge zegd werd, raakte niet wat hij beweerde. Hij heeft niet gescheiden, maar onderschei den, want wie wel onderscheidt leert wel. Het belang dat men heeft, geeft nog geen récht op medespreken, alleen op een «recht matig mede-spreken; belang geeft geen recht Wat betreft «de verhouding van recht <*n redelijkheid, zegt Spr., «dat de zedelijkheid niet is de bron van het recht De grondslag is voor hem het Woord Gods en daarop meent hij de principes tc hebben gebouwd. Ook betwist hij het recht van den eigen dom te dndjvidualdstiisch te hebben opgevat. Altijd bleef echter het leven uitgaan l>ovcn don eigendom. Spr. uitte ook zijn waardee- Ting voor Ds. Talma bij verschil in opvat ttogen, Hierna weid de ochtendvergadering ge goten. ..u dMfSi..yi' De sluiting der Conferentie. Nadat aan den maaltijd de voorzitters der Conferentie, mot den kampcommandant en de verzoigstors der gasten gehuldigd waren, heeft de voorzitter in de slotzitting, M r. D r. A. A. van R h ij n, een overzicht ge geven van den gehouden cursus. Hij gaf daarbij eon persoonlijke indruk, geen con clusies. De behandelde onderwerpen liepen zeer uit elkander en Spr. had gezocht naar de eenheid. Twee centrale waarheden uiit de H. Schrift doen de basis leggen. De eer ste ts, dat men rekening had te houden met het feit der zonde, dat is het conflict tusschen do wereld en God. Daarbij moet men altijd weer terug naar den persoon van Christus, naar het verschil tusschen Zijn heiligheid en onze nietswaardigheid. Daarbij komt als belangrijk beginsel de .waarde der mensthetijke persoonlijkheid Beide grondwaarheden heeft men te aan vaarden en bij dat licht bezag spr. de waar de der gehouden referaten, waarbij hij ge legenheid vond om verschillende punten nog kort nader te bezien. Met name stond hij stil bij het vraagstuk van de scholing der arbeiders, bij do be tee kenis van het religieus-socialisme, dat met name meerdere jongeren bekoort en dat voor v elen hot serial isme maakt tot een re ligie. Daarbij op het streven om alle macht te «brengen aan de gemeenschap, dat een groot gevaar is. Wat het verplichte lidmaatschap betreft, de verhouding daarvan deed zien do wem- sdhelijkhend eener organische maatschappij, voor het overheidsbedrijf kan het verplichte lidmaatschap iniiet worden aanvaard, voor de vrije bedrijven onder zekere omstandighe den wel, want daar staat de zaak geheel anders. Als groot beginsel geldt het, dat de hou ding van den ongeorganiseerde induvidu- alistisch is en «het overleg negeert, dat van zoo groot© betoekenis is. Dat 6chept het recht van den dwang, a«l moet gerekend worden met gewetensbezwaren. Wat betreft de kerk en het sociale leven, men is het er over eens, dat de kerk haar sociale taak moet verstaan en aanvatten, want ook hier ds het Woord Gods een licht op het pad. Dat geeft een vast richtsnoer en een vaste basis. Wij zijn allen kinderen van éénen Vader, voor Hem allen gelijk. Dat ds een sociale gedachte, die één doet zijn en drie overal uitgedragen moet wor den. De taak der kerk moet zich niet be palen tot den diaoonalen arbeid, zij moet o. m. ook den arbeid der Chr. vakorganisa tie steunen. Wat de rationalisatie betreft, merkt Spr. op, dat soms tot een vloek dreigt te worden wat God als een zegen geelt Iets daarvan voelt hij, als men over rationalisatie spreekt Juist wijl de menscheJijke persoonlijkhedd in gedrang dreigt te komen bij het streven om de onderneming groot te maken, waar om het in de eerste plaats gaat Rationali satie en algemeen belang zij«n niet altijd hetzelfde, er komen soms ook groote ge va: ren naar voren, wijl de mensch wordt ge mechaniseerd. De oplossing is hier niet moeilijk te vinden. Spr. denkt aan arbeiders van middelbaren leeftijd, fine i. i. allereerst voor den machinal en arbeid i«n aanmerking moeten komen. Dan zou men meer dan tot heden de betrokken arbeiders waarschuwen, verbetering en uitbreiding der vakopleiding kan ook gunstig werken. Wat de kwestie der medezeggenschap be treft, deze is alleen bekeken van den prin- cdiptoelen kaait en dat was terecht We moe ten trachten deverhoudingen zoo te her vormen, dat de waaide van den individu eel en mensch tot zijn recht kome. Het kan ook liter noodig zijn om een zedelijke plicht in een rechtsplicht om te zetten. Het recht vloeit voort uit de zedelijkheid en deze moet weer gebaseerd zijn op de H. Schrift Spr. ziet een zedelijke, een psychologische en een economische grond om, voor zoover het mogelijk is, te gaan in de richting der medezeggenschap. Als laatste gedachte wijst Spr. erop, dat God in de laatste jaren hier hot werk der Chr. sociale beweging zeer bijzonder heeft gezegend, meer dan ergens elders. Daarvoor heeft men zeer dankbaar te zijn. Hij hoopt, dat God Zijn zegen over deze beweging zal blijven geven, (instemming.) De hoer Smeenk dankte Mr. van Rhijn voor zijn voordracht Deze las nog Ps. 01, ging voor in gebed en liet zingen Ps. 121 1 en 4, waarmede deze Conferentie geëindigd was. CHRISTELIJKE TEXTIELARBEIDERS TIENDE INTERNATIONAAL CONGRES TE WEENEN ZEER GOED GESLAAGD De resoluties van het Congres (Speciale correspondentie.) Woenen, 30 Aug. 1929. Vain Woensdag 28 tot Vrijdag 30 Augus tus werd te Weenen het 10e Internationaal congres van Christelijke Textielarbeidersor- garüsaties gehouden. Dinsdag 27 Augustus ging daaraan een bestuursvergadering van de Internationale vooraf, hoofdzakelijk ter voorbereiding en re geling van het congres. Vertegenwoordigd waren-een tiental orga nisaties uit verschillende landen met totaal 48 afgevaardigden. Voorts een viertal gasten waaronder de «heer II. A me link uit Hol land als vertegenwoordiger van «het Int. Chr. Vakverbond en de heer Henseler uit Genèvc, als vertegenwoordiger van het Int. Arbeidsbureau. Het congres dat zich met belangrijke vraag stukken bezighield, is zeer goed geslaagd. Voorzitter was de heer F. H. F ah r en- fa ra ch uit Duitschland. De Christelijke Textielarbeidez-sbond Unitas uit Holland, was vertegenwoordigd door de heeren G. E k k e 1 en J. Vunderink, respectievelijk voor zitter cn secretaris van Unitas. Begroetingstoespraken werden o.a. gehou den door vertegenwoordigers van de Oosten- rijksche organisatie en het Zentral Verband Christlicher Gewerkschaften; de heer Spa- lowsky, alsmede de heer A mei ink na mens het I.C.V. en de heer Henseler na mens en in opdracht van den voorzitter van het Int Arbeidsbureau te Genève. Voor Woensdagavond 'had de Oostenrijk- sche organisatie een speciale begroetings avond georganiseerd, bij welke gelegenheid het congres ook door velen werd toegespro ken. Op het congres zelf, werden na goedkeu ring der verslagen door secretaris en pen ningmeester verstrekt van den toestand in de verschil lende landen'. De bespreking daarvan was aanleiding dat «ten opzichte van enkele be paalde punten, resoluties werden aangeno men. De bestuursleden die thans aan de beurt van aftreden waren ml. C. B i e g e r (Frank rijk) A. v. d. Meys (Nederland) F. Fis- scher (Duitschland) H. Schtitz, (Tsjecho Slowakije) en A. Kappl.er (Duitschland), werden allen herkozen. Een zeer belangrijk punt van de agenda was hét referaat van Professor Dr. E m i 1 Wchrle uit Duitschland, die een belang rijk referaat hield over „De moderne ontwik keling der textielindustrie)". Hot congres besloot dit referaat in zijn ge heel dn het uit te geven verslag op te nemen. Speciaal hield zich voorts dit congres be zig met het vraagstuk omtrent in de textielindustrie. Referaten hierover werden gthouden door mej. H. W o i t a s k y uit Duitschland on mej. A. H utten uit Ne derland. Vanzelfsprekend dat ook ten dezen: opzichte door het congres hetgeen men wenschte in een resolutie werd samengevat We laten hier volgen de verschillende resoluties door het congres aangenomen, waaruit wel. blijkt met welke belangrijke vraagstukken m«en zich aldaar bezig hield. Ten opzichte van den arbeid der vrouwe lijke en jeugdige arbeiders werd de volgen-, de resolutie aangenomen: Het van 23 tot 30 Augustus 1929 in Weenen gehouden congres der Internationale Fede ratie van Christelijke Textielarbeidersorgao nisaties, stelt zich opnieuw op het stand-1 punt van de op het laatste In Antwerpen ge-" houden congres gcjiomen besluiten met be-, trekking op de bescherming der vrouwelijke, en jeugdige arbeiders in de Textielindustrie^ De nieuwo industrieele ontwikkeling en 'het stijgende aantal vrouwen dat in de Textiel» industrie werkzaam is, maakt een spoedige1 verwezenlijking dezer besluiten noodzakelijkr Gozion bovenbedoelde ontwikkeling, beteer: r kent ook de ongelijke belooning van man en vrouw in de Textielindustrie, een gevaar-dat in stijgende mate de levensverhoudingen der gezamenlijke textielarbeiders bedreigt Dit gevaar moet door een verhooging der vro'u- wenlöonen en in het bijzonder door gelijk loon voor mannen cn vrouwen voor gelijken arbeid, opgeheven worden. Verder vordert het congres, zoowel in Ket belang der te.xtielarbeidcrsjeugd als in het belang der industrie, de wettelijke regeling eener deugdelijke beroepsopleiding. Voor de vrouwelijke jeugd moet daarenboven ook een wettelijke regeling der huishoudelijke opleiding tot stand komen. Tenslotte verheft het congres opnieuw zijn stem voor een verdere bescherming der in de textielindustrie werkzaam zijnde gehuwde vrouwen, in het bijzonder voor de bescher ming der as. moeder en der zoogende vrou wen. Naast een beperking van don duur dat zwangere vrouwen beroepsarbeid mogen verrichten, Is een uitbreiding van de bescher ming der betreffende vrouwen na de beval ling absoluut noodzakelijk. Door oprichting van moederschapskassen resp. door het in het leven roepen van ©en ouderschapsver» zekering, moet de getrouwde vrouw, het af zien van het verrichten van beroepsarbeid gemakkelijker gemaakt worden. Betreffende de in de Kunstzijde-industrie werkzaam zijnde arbeidors(sters) werd het volgende uitgesproken: De vervaardiging der kunstzijde heeft in den tijd ïla den oorlog een ongedachte ont wikkeling gekregen. Een groot aantal fa brieken, in welke duizenden van arbeiders en wel overwegend arbeidsters werkzaam zijn, werden in de laatste jaren in alle in dustrielanden der wereld opgericht Deze industrie zelf heeft internationaal de allernieuwste verbindingen. Bij groote win sten die deze industrie afwerpt, zijn de loo- nen der daarin werkzame arbeiders en ar beidstere zeer laag. Spoedige en een sterkere aaneensluiting der in de Kunstzijde industrie werkzame arbeiders(sters), tot verbetering van hun sociaal economische positie is oogen- blikkelijkc eisch. Het congres van do International© Fede ratie van Christelijke Textielarbeidersorgani- beidersbonden te organiseeren. Deze alleen komen als de beroepsorganisaties voor de be treffende arbeiders(stersin aanmerking als de organisatie waarin zij behooren georga niseerd te zijri. Met het oog op de groote gevaren voor de gezondheid welke zeer in het bijzonder de in de Kunstzijdeindustrie werkzaam zijnde ar beiderspers) bedreigen, richt het Congres aan het Internationaal Arbeids Bureau het verzoek, bij de Enquete die thans gehouden wordt betreffende de loon- en arbeidsvoor waarden in de textiel-industrie, zeer in het bijzonder onder medewerking van speciaal daarvoor gekwalificeerde artsen, ook onder zoekingen over deze gevaren en hare gevol gen te houden en om langs internationalen weg de daarvoor noodzakelijke beschermen de maatregelen aan ie geven. Aangaande wat verlangd wordt betreffen de belasting voor grensarbeiders: Het Congres draagt het Bestuur der In ternationale Federatie op, een onderzoek in te stellen over de behandeling inzake belas tingheffing van de grensarbeiders en over de positiè dezer arbeiders met betrekking tot de sociale verzekering, speciaal voor wat de werklooshedsverzekering betreft,, in de be treffende landen. Het bestuur zal daarna de aangesloten or» ganisaties in de verschillende landen, wijzi gingsvoorstellen tot opheffing der bestaande misstahden voorleggen. De aangesloten or ganisaties hebben hunnerzijds den plicht, voor de verwerkelijking van deze voorstellen bij hun regeeringen op te treden. Bovendien geeft het congres uitdrukking aan den wensoh, dat het Internationaal Ar beidsbureau. aan het streven tot wegneming dezer misstanden zijn medewerking zal leenen. Voorts werd nog de volgende resolutie aangenomen: Het Congres stelt met leedwezen vast, dat de ratificeering der internationale arbeids- conventies. door een aantal landen al te lang op zich laat wachten. Het richt aan de regeeringen en parlementen van de verschil lende landen het dringende appel met groo- ten spoed het onderzoek en de ratificeering der Internationale Conventies, ter hand te nemen en verzoekt de aangesloten organisa ties elk in hun land daan'oor op te treden. Aangaande het onderzoek loon en arbeids voorwaarden, werd de volgende wensch tot uitdrukking gebracht: De Internationale Federatie van Christe lijke Textielarbeidcrsorganisaties mecmt met bevrediging er kennis van, dat 't Internatio naal Arbeidsbureau een uitgebreid onder zoek naar de loon- en arbeidsvoorwaarden in de textielindustrie ter hand genomen heeft Het stelt echter met groot, leedwezen vast, dat de Christelijke texticlarbeidersorganisa- ties, bij de voorbereiding van dit onderzoek niet in een met haar beteeken is overeen komende wijze erkend zijn. De Federatie geeft uitdrukking aan den dringenden wensch dat het Internationaal Arbeidsbu reau zoodra daarvoor de gelegenheid zich voordoet, dat de Commissie \j\ voorberei ding en doorvoering van riit /.clerzoek, danig uitgebreid wordt, drV de Internatio nale-Federatie van Christ- /ke Texlielarbei- dersonganisaties, daarin e/« met haar betec- kenis overeenkomende vertegenwoordiging gegeven wordt. op excursie was naar den Vierpolder voor het bezichtigen van een stal, is bij het uit wijken voor een vrachtwagen van den zeer stijlen dijk geslagen. De bus sloeg enkele malen over den kop» waarbij verschillende personen verwondingen bekwamen- Drie in zittenden, die zwaar gewond waren, werden naar Rotterdam vervoerd, ten einde aldaar Ln het Ziekenhuis te worden opgenomen. DRONKEN CHAUFFEUR. Maakt stokken. Een dronken chauffeur heeft Zondagnacht te Amsterdam een botsing veroorzaakt, tus schen twee auto's op den hoek van het Rus land en Kloveniersburgwal, waarbij ook een lantaarnpaal sneuvelde en vier inzittenden der beide wagens wonden opliepen. De schul dige chauffeur zal krijgen wat hij heeft ver diend. de arbeiders en arbeidsters in de textielar BATAVIA, 30 Aug. (Aaieta.) De Javabode verneemt uit Magelang, dat het Hoog Mil. Gerechtshof tegen luitenant van den Berg, die zooals bekend op Borneo een dwang arbeider aan zijn tconcn ophing een gevan genisstraf van tien jaar heeft geëischt. (Het vonnis van den Krijgsraad luidde drie jaar gevangenisstraf. In een overgelegd rap port van een psychiater wordt dc luitenant toerekenbaar verklaard. BATAVIA, 30 Aug. (Aneta.) Het hoofdbe stuur van het I.E.V. bepaalde thans zijn standpunt t.a.v. de Vaderlandsche Club, waarbij categorisch een drietal vragen is ge steld, en wel lc. Kan een lid van het I.E.V. lid worden van de Vaderlandsche club? Deze vraag wordt in bevestigenden zin beantwoord 2e. Is het noodig dat een lid van het I.E.V. lid is van de Vaderlandsche club? Het ant woord luidt: Neen. 3e Is het gewensoht, dat een lid van het I.E.V. lid is van de Vaderlandsche club. Het antwoord is: Er kunnen moeilijke tijden ver wacht worden, alsmede conflicten, welke we slechts door een hechte aaneensluiting en door verbreeding van het verhond kunnen te boven komen. Het is begrijpelijk dat de Vaderlandsche club zich in de tegenwoordige lichamen een sterke plaats moet verwerven, doch dan zal vanzelf de Vaderlandsche club trachten zich den steun te verzekeren van den I.E.V.-ep, lid van de Vaderlandsche club. Het hoofdbestuur wensoht op deze i lijkheid te wijzen en concludeert dat het lid maatschap van de Vaderlandsche club voor den I.E.V.-er minder gewenscht zou zijn, ERNSTIG ONGELUK BIJ DEN BRIEL. Drie zwaargewonden. Men meldt ons uit Den Briel; Een autobus uit Bleskensgraaf, waarvan het gezelschap, dat uit 19 personen bestond, FELLE HEIDEBRAND BIJ APELDOORN. Door kwaadwilligheid. Zaterdag is op verschillende plaatsen te gelijk brand ontstaan op de heide tusschen Apeldoorn, Putten en Barneveld. Tientallen personen, waaronder militairen van het re monte-depot te Millingen, hebben met hard werken het fel voortwoedend vuur den kop ingedrukt, waarbij zij tenslotte hulp kregen van de intredende windstilte. Men gelooft stellig aan kwaadwilligheid als oorzaak. VOETZOEKER IN EEN KINDERWAGEN. Te Arnhem kwam Zaterdag een voetzoe ker in een kinderwagen terecht, waarin de daarin ligende baby brandwonden verkreeg en in het ziekenhuis verbonden moest wor den. ZWEMMEN Van de wedstrijden die op Koninginne dag zijn gehouden in de Rotterdamsche Schie vormde weer de hoofdmoot de 2 K.M. wedstrijd. Men heeft op eon andere plaats reeds kunnen lezen van het inci dent, dat zich daarbij voordeed. Het was een jammerlijk begin, doch gelukkig wa ren de gevolgen van het ongeval niet ern stig. Sportief gesproken Is deze wedstrijd zeker geslaagd en de R.Z.C. komt hulde toe voor de regeling. Duizenden hebben den wedstrijd aan de boorden van de Schie gadegeslagen en de deelnemers, ongeveer 80 heeren en 40 da mes, aangemoedigd. De politie had voor «en goede afzetting zorg gedragen. Later dan was vastgesteld (ten gevolge van het ongeval) werd vertrokken. Te on geveer 3 uur gaf de kamprechter, de heer C. W. van Hassel het startsein voor de volkszwemsters (de nlet-leden van een zwemclub), vijf minuten laten vertrokken iie heeren uit deze afdeeling en nog vijf minuten later de geoefende wedstrijdzwem mers en -zwemsters. Nadat het geheele gezelschap was ver trokken werd eerst de Daveruianwedstrtjd in reddend zwemmen gehouden. Hiervoor waren 9 gegadigden, waarvan 2 dames. Ge kleed begaf men zich te water om eerst naar de drenkelingen toe te zwemmen en deze daarna in den kopgreep aan land te brengen. De uitslag van den spannenden strijd luidt als volgt: 1. L. Korpershoek (R.Z.C.) in 2 min. 34 sec., 2. J. F. Bastijn (R.R.B.) in 2 min. 39 1/5 sec., 3. P. Kranse (R.Z.C.) in 2 min. 46 4/5 sec. Den Clubprijs viel de R.Z.C. ten deel. Inmiddels kwamen de eerste zwemsters en zwemmers van den 2 K.M. wedstrijd binnen en langzamerhand volgden ze alle maal. De uitslag van den wedstrijd luidt als volgt: Volkszwemmen. Afdeeling dames: 1. mej. J. Breukei in 43.37 sec., 2. mej. M. Berkel in 44.36 sec., 3. me.j. C. Roos in 44.55 2/5 sec., 4. mej. Dora Kind in 45.41 sec., 5. mej. A. Bresser in 46.502/5 sec., 6. mej. J. Balen in 48.32 2/5 seC. Volkszwemmen. Afdeeling heeren: 1. A. Verhoeven in 40.50 sec., 2. M. J. II. Lansberg in 42.06 2/5 sec., 3. P. Kruithof in 42.10 2/5 sec., 4. J. Quak in 42.142/5 sec., 5. A. J. Blommers in 43.08 3/5 sec., 6. II. J. Bever- dam in 43.47 4/5 sec. Sportzwetamen. Afdeeling dames: 1. roej. M, Bcaun in 34.31 sec., 2. mej. J. Gren del in 38.22 4/5 sec., 3. mej. Nel Delwél in 41.024/5 sec. Sportzwemmen. Afdeeling heeren: 1. J. A. Bandell in 37.26 2/5 sec., 2. C. Jacobs in 37.32 2/5 sec., 3. VV. Delwei in 40.43 4/5 sec. Toen de laatste zwemmers binnengeko men waren werd snel het veld in orde ge maakt voor het slotnumer van den middag: de partij polo tusschen R.Z.C. en S.V.H., die na spannenden kamp met 32 door R.Z.C. werd gewonnen. Het was een prachtige propaganda voor de zwemmerij. Als een van de onderdeelen van het pro gramma van de Oranjevereeniging Rotter dam-Oost gold de wedstrijd in de Oude Plantage, waarvoor talrijke inschrijvingen waren ingekomen. De wedstrijd stond on der leiding van de Rotterdamsche Damos- zwemclub en de Zwemverecniging De Maas. Als voorzitter-kamprechter fungeer de de heer N. Rol. De uitslagen zijn als volgt: 25 M. vrije slag voor jongens van 8 en 9 jaar: L G. Raadgever in 321/5 sec. 25 M. vrije slag voor meisjes van 8 en 9 Jaar: 1. Weimar in 50 sec. 25 M. vrije slag voor jongens van 10 en 11 jaar; 1. P. Goedendorp in 26 sec.» 2. G. Rnsener in 32.4 sec. 25 M. vrije slag voor meisjes van 10 en 11 jaar: 1. E. Weimar in 24.2 sec., 2. N. Roe lans in 25.1 sec. 25 M. vrije slag voor jongens van 12 en 13 jaar: 1. H. Uylenbrook in 18 sec., 2. F. Lisé in 23.2 sec., 3. J. Trouwborst in 23.4 sec., 4. W. van Deventer in 25.1 sec. 25 M. vrije slag voor meisjes van 12 13 jaar: 1. A. Schoot in 20.1 sec., 2. M. i Puttefc in 21.4 sec., 3. J. van Putten in 25.2 sec. 50 M. vrije slag voor Jongens en mannen boven 16 jaar: 1. H. van Dijk in 39 sec., '2. J. v. d. Kroef in 40 sec., 3. G. R. v. d. Meer in 41.1 sec., 4. J. Heunks in 41.4 sec. 50 M. vrije slag voor meisjes en vrouwen boven 16 jaar: 1. L. Klumpers in 50 sec. 25 M. vrije slag voor jongens van 14 en 16 jaar: 1. W. Breet in 18.1 sec., 2. P. J. Ver boom in 18.3 sec., 3. B. Bakhuizen in 19.3 sec., 4. Moolman in 20.1 sec. 25 M. vrije slag voor meisjes van 14 en 15 jaar: 1. J. Pot in 20 sec., 2. L. Been in 21.1 sec., 3. D. Grompel in 23 sec. 50 M. rugslag voor jongens cn mannen boven 16 jaar: 1. H. van Dijk in 44 sec., 2. R. Rijken in 49.2 sec., 3. C. Spek in 50.1 50 M. rugslag voor meisjes cn vrouwen boven 16 jaar: 1. D. Immerzeel in 49.2 sec. Hinderniszwemmen voor jongens tot 14 jaar: 1. II. Uylenbroek in 30 4 sec. Hinderniszwemmen voor meisjes tot 14 jaar: 1. B. Been in 34.4 sec. Hinderniszwemmen voor jongens en mannen boven 16 jaar: 1. P. J. Verboom in 29 sec., 2. J. Heunks in 30.2 sec.. 3. J. C. Sig- mond in 31.1 sec., -L G Spek in 35 sec. ONTSPANNING. CONCOURS HIPPIQUE TE RIDDERKERK Te Ridderkerk is ter gelegenheid van Koninginne-jaardag een concours-hippique gehouden, dat in alle opzichten geslaagd mag lieeten voor zoover de sportieve pres taties en de opkomst van het publiek be- treft. Honderden waren op de been, terwijl de inschrijvingen niets te wenschen overlie ten en er mooie staaltjes van dressuur te zien zijn gegeven. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Eenspannen type landbouvvtuigpaard: 1. Latruci I (C. v. d. Heuvel Jr., ouderkerk a. d. IJssel); 2. Lpchie (D. v. Wielingen, Abbenes); 3, Mirsada (dezelfde); 4. Gerda (Jac. Molenaar, Hoofddorp) Eervolle ver melding: Janneke (G. v. IJzeren, ArkBl); Janty (A. L. Dekker, Barendrecht). Eenspannen, gedekte fokmerriën, type landbouwtuigpaard; 1. Heniara (Gebr War- naer, Dlrksland), 2. Fraza (C. Dekker, Ba- rendrecht); 3 ml'c'f); 4. Luclue (D v. Wierin-^ Ltrvolle ver melding: EIzö i/n.4 Korenaar, Hoofddorp); Janneke (G v. IJzeren, Arkel). - Tweespannen - voor oogstwagen Belgisch type: 1. Calette en Marie (B. de Jong, Dub beldam); 2. Immeltje en Lovely (W Dam Rzn., Ridderkerk); 3. Gonda van Tholen - u Bella (T. L. Pons, Groote Lindt). Eervolle vermelding: Anna van Overkerk en Maria Theresia (P. Visser Pzn., RJjsoord) Tweespannen voor oogstwagen, type Landbouwtuigpaard: 1 Eraza en i>erida (G Dekker, Barendrecht); 2. Hekka en Hemara (Gebr. Warnaer, Dirksland); 3. Luchie cn Mirzada (D v. Wieringen, Abbene); 4. Elza ch Gevla (Jac. Molenaar, Hoofddorp); Manon en Irnne (Gebr. Timmers, Poortu-« 6 Eenspannen open klasse: 1 Bingley Vic tor (H F. Bultman, Heemstede); 2. Nordelph Leopard (Jac. Rijks, Nijmegen); 3. Fuldova (D v. Wieringen, Abbenes). Eenspannen landbouwtuigpaarden, heng sten en backneys uitgesloten: L Iflamia (rijdter mej Kooy, Kedichera); 2. Fuldova (rijdster mevr. v. Wieringen, Abbenes'-: 3. Jautv (rijdster mevr. Dekker, Barendrecht); 4. Wily (rijdster mej Dam, Ridderkerk 5. Hekka (rijdster mevr Noordzij, Rotterdam). Troostprijs: Lerida (rijdster mej. v. d. Iloek, Rhoon). Beste M. C merrie der L. R. Mazeppa: Lerida (G Dekker, Barendrecht). Beste amazone der L. Rn.: mej. Betsy v. d. Hoek (L R. Mazeppa, Barendrecht). Dressuurproef voor afdeelingen: 1. L. R. Mazeppa I, Barendrecht; II L. R. Hippos, Gorinchem; III. L. R. Mazeppa II, Baren drecht Tweespannen, open klasse: 1. Bingley Victor en Capenor Victor (H. F. Bultman, Heemstede); 2. Nordelph Leopard. Sprinconcours kl. B. (voor landelijke rui ters): 1. G. de Gier (Hippos) met Lepine (18 pt.)2. S. Kooyman (Mazeppa) op Prins (11 pt) 3. M. v. Wieringen (kapt. v. d. Wal) op Ylandine (11 pt); 4. S. Kooyman (Ma zeppa) op Hucadet (10 pt.); 5. J. A. de Jong (Hippos) op Jertina (10 pt) Patrouillespringon: 1. L. R. Mazeppa (ls patr.) Barendrecht (Nadruk verboden)' Te Weenen werd het tiende Internationale Congres gehouden van de Christelijke Tcxlielarbeidersbond* 75. De oude heks lag in de bedstee te sla- pon en snorkte, dat het heele huis er van dreunde en de spinnewebben aan de muren heen en weer woeien. Maar zijn zusje lug er niet bij. Hij zocht het heele huis afmaar geen Licsje te zien! En roepen durfde hij niet want dan zou de heks wakker worden. Toen liep hij den tuin in; hij drentelde langs de lange, breede paden; hij zag allerlej bloe men maar niet zijn zusje. Plotseling „Psst! Peter! Peter!" klonk het „Waar ben je dan?" vroeg Peter. „Hier het sneeuw- kloLje!" zed het stemmetje weer. 76. Vlak bij Peter ston<Ietn zeven bloemen: twee madeliefjes, een bolderik, twee tulpen en twee sneeuwklokjes, en Licsjcs stom kwam uit een van de twee sneeuwklokjes. „Ja, ik ben Liesje", zei het sneeuwklokje; „de heks heeft me in een bloem veranderd, om te maken dat ik niet weg kan loopen. Die andere vijf bloemen zijn ook allemaal kinderen, die ze gestolen heeft Neem me maar gauw mee; maar pluk me niet af. J« moet me voorzichtig uit den grond graven." (Wordt Vrlidag vtrvolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 9