Jlirtuor gtiksdft CTonrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BUITEN HET ARMWEZEN BINNENLAND. DE HAAGSCHE CONFERENTIE raniis* m ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending,.6«— Bij dagelijksche zending „7<— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/z cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2836 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17% Elke regel meer „0.22% Ingez. Mededetlingez. van 1—5 regels«2.30 Elke regel meer «0.15 Bij contract belangrijke korting, /oor het bevragen aan bet bureau wordt berekend0.10 1Qe Jaargang We schreven voor enkele weken over de voorbijgegane kansen der sociale verzekering en wezen er toen op, dat het streven moet zijn om op den duur het als uiterste noodzaak aanvaarde stelsel, waarin de staat een door de maatschappij verzuimde taak overnam, te verlaten. De maatschappij moet ook in dit op licht haar natuurlijke roeping leeren vervullen. Dat zulks niet onmogelijk is, bewijst menige collectieve arbeidsovereenkomst en wordt voorts bevestigd door wat thans in de drukkerswereld tot stand is gekomen. Daar geeft het particulier initiatief het voorbeeld voor de pen- sionneering. IIe\is misschien niet te veel gezegd, indien we beweren, dat wat daar nu werkelijkheid staat te worden, voor 25 a 30 jaren nog niet binnen den kring der mogelijkheden viel door een tekort aan organisatie in de maatschappij zelf. Het schijnt toch vrij duidelijk dat, zai een maatschappelijk beheerde en uitge voerde sociale verzekering slagen, daar voor in de maatschappij zelf de noo- dige factoren gegeven zullen moeten zijn. En tot die factoren moet ontegen zeggelijk worden gerekend het bestaan van een gezond, uitgegroeid organisa tieleven van hen, die bij de regeling rechtstreeks geïnteresseerd zijn. Ontkend kan intusschen niet dat al- lerwege een zoodanige tendens zich openbaart, waardoor de hoop gevoed mag worden, dat we op den duur zullen uitkomen daar, waar we wezen moeten, Dat ideaal mag niet worden losgela ten. Zullen we echter eens den grooten stap algemeen kunnen doen, dan moet hetgeen bestaat, niet worden verwaar loosd, maar dient het gehandhaafd, ver beterd, ontdaan van vreemde bijmeng- selen en ontwikkeld te worden in de richting van vermaatschappelijking in organischen zin. Het verleden is niet ongedaan te ma ken, maar wel mag het mogelijk heeten om voor de toekomst het bestek zoo te bepalen, dat het schip met de kostelijke lading in de goede richting blijft koer sen. Noodig zal daartoe zijn, naast het bevorderen van het organisatieleven, het afslaan van alle aanvallen, die het instituut der sociale verzekering in zijn grondslag en wezen zouden aantasten. Aan pogingen in die richting heeft het nimmer ontbroken. Toen eenmaal de anarchisten op dit gebied zagen, dat ondanks het aan vankelijk falen van het particulier ini tiatief er niet aan te komen viel, dat voorloopig de staat d© taak der maat schappij overnam ten einde aan de eischen der sociale gerechtigheid te vol doen, is telkens weer getracht om de sociale verzekering waarin o. a. door het beginsel deer risico-overdracht het particulier initiatief toch ook weer er kenning had gevonden in discrediet te brengen. Die pogingen kwamen tot uiting in eenzijdige, vaak onjuiste critiek. Echte of vermeende misbruiken werden breed uitgemeten. Dat geschiedde een kwart eeuw geleden evenzeer als nu. In Duitschland werd daarbij vaak de lei ding genomen en vanzelf woei dan de critiek naar het Westen over, om ech ter al spoedig te verwaaien. Maar al te vaak werd daarbij verge ten, dat die misbruiken niet inhaerent waren aan het systeem, aan de gekozen methode als zoodanig, maar hun oor sprong vonden in het egoïstisch, on sociaal handelen, dat zijn impuls ont ving uit het verdorven menschelijke hart. Die zonde-drijfkracht is in staat het beste tot het slechtste te maken, en doet zelfs op het gewijde erf der kerk en van den dienst van God haar ver kankerende invloeden gelden. De mensch zelf is het, die vele goede din gen slecht en mooie dingen leelyk maakt. Een andere poging om de sociale ver zekering te vernietigen, moet worden gezien in het drijven naar staatspen- sionneering. Die staatspensionneering heet dan de ware sociale vcorzorg. In wezen is ze echter pure staatsarmen zorg, opkomend uit het staatssocia listisch beginsel, dat den staaf be schouwt als de natuurlijke verzorger van de maatschappelijke nooden en be hoeften van al zijn burgers. Wonderlijk is het daarbij te zien, dat menschen, die zeggen het staatssocia lisme te verfoeien, door on-sociale be schouwingen geleid, blijken uit te ko men bij die staatssocialistische armen zorg als ultimum remedium. Het is niet onze bedoeling om thans de argumenten voor de voortreffelijk heid der sociale verzekering breed uit te meten. Ze zijn er en ze zijn vele en er zijn er ook van goede kwaliteit. Het komt ons voor, dat zulk een op somming niet noodig is. Door vele en zware stormen heen heeft de sociale verzekering zich gehandhaafd tegen alle bestrijding in en niet het minst ook tegen haar belaging door de actie dei- Het was in 1912, dat het staatspen sioen het in beginsel en hopen we voor goed verloren heeft. Onder mi nister Talma is de geweldige stormloop van zijn voorstanders afgeslagen en na dien tijd is aan de schijnschoone leuze van het staatspensioen in velerlei vorm nog menige nederlaag bezorgd. Parle mentair, maar ook electoraal, het laatst nog op 3 Juli 1929. Gehandhaafd is telkens weer het stel sel der sociale verzekering, dat een on berekenbaar groote versteviging van de volkskracht bcteekent. In Engeland en Denemarken zijn aan vankelijk de bezwaren tegen de staats pensionneering oftewel staatsarmen zorg niet zoo juist ingezien. De practqk heeft er echter toe geleid, dat men er later terdege kennis mee heeft gemaakt en haar juistheid heeft moeten toege ven. Zelfs is in die landen getracht het armenzorgkarakter der staatspension neering te ontkennen. Zoo werd in De nemarken in de betreffende wet na drukkelijk gezegd, dat zij achtenswaar dige nooddruftige personen wenschte te helpen „buiten het armwezen". Een on dersteunde, die door huwelijk zijn nood druft vergrootte, werd zelfs bedreigd met als armbedeelde te zullen worden aangemerkt. Bij het beoordeelen der Deensche toe standen moet echter worden bedacht, dat men daar te lande reeds eeuwen lang de armenzorg over de burgerlijke gemeente liet loopen. Men kende er de particuliere armenzorg niet en voelde dus niet in die mate de tegenstelling, die wij voelen tusschen pensioen en be deeling. In Engeland was het historisch ver loop vrijwel analoog. Ook daar is de armenwetgeving met haar werkhuis eeuwenoud en men meende er dus..op den goeden weg te zijn toen men die omstreeks 1908 ging verbeteren en uit breiden door meer geld uit de algemee- ne staatskas beschikbaar te stellen voor de voorziening van de behoeftigen. Men sprak er van een Pensioenwet, maar dat „pensioen" was eenvoudig onderstand aan behoeftigen. Een inkomensgrens vormde de barrière. Wie meent, dat bij dit stelsel geen misbruiken voorkwamen, vergist zich. Legio zijn de voorbeelden er van. In Engeland ontwikkelde zich b.v. een han del in oude bijbels met gefingeerde ge- boorteopgaven er in. By gebreke van een behoorlijken burgerlijken stand dienden die opgaven om het staatspen sioen machtig te worden. Dit bedrog schijnt, naar officieel getuigenis, op groote schaal te hebben gewoekerd. Ook het verzwijgen van bronnen van inkomsten kwam veelvuldig voor. Oude boeren gingen schijn-overeenkomsten aan met hun kinderen om zich van in komsten te ontdoen en op die wijze het pensioen machtig te worden. Er ontke tende zich een stormloop op de schat kist. Menigmaal kwam het ook voor, dat bestaande particuliere pensioenen wer den verlaagd. Het element der behoeftigheid bij het beoordeelen van de vraag of iemand pensioen moest hebben, werkte alles bijeen Verslappend op de volkskracht, verkilde het maatschappelijk en sociaal medeleven en gaf het aanzijn aan al lerlei immoreele manipulaties. Dat het stelsel een boete was op de spaarzaamheid, is zoowel door voor- als tegenstanders er van erkend. Moreel en economisch staat het stelsel der sociale verzekering hooger dan elk systeem van staatsarmenzorg of zuivdr staatssocialistische regeling voor hen, die we kunnen aanduiden als „de inva liden van den arbeid". We hopen dit nader aan te toonen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin heeft verleend de eere medaille in brons der Huisorde van Oranje aan den heer J. H. Bastiani, in dienst bij de Houtvesterij Het Loo. DIPLOMATIE DE ENGELSCHE GEZAK De Engelsche gezant bij ons Hof, Sir Odo EEN STIL SLOT EEN DAAD VAN VERZOENING TEEKENING DER SLOTACTE Vermoedelijk op 10 October slotzitting De Conferentie is voor Den Haag voorbij. Op den dag toen heel het Nederlandsche volk feestvierde, ecu dag van zonneschijn en kleurigheid, heeft de Haagsche Conferentie in alle stilte haar werkzaamheden voorloo pig afgesloten. 't Had er den avond te voren nog gespan nen. Maar op den laatsten morgen liep al les weer verrassend snel echt conferentie achtig van stapel Tegen half 12 drong het gerucht naar bui ten, dat de financieele commissie met haar taak gereed was gekomen en besloten had om 12 uur de slotvergadering te doen be ginnen. Voor dit stille slot werden snel degenen gewaarschuwd, die niet ter vergadering wa ren en toch bij het einde aanwezig moesten zijn. Auto's reden af en toe cn voerden de con- ferentieloden, waarvan velen evenals van de buitenlandsche journalisten zich met ccn oranjeknoopje gesierd hadden. Daar zit iets beschamends in voor ons Ne derlanders. We mogen deze daad der buiten landers wel op prijs stellen, niet minder dan het telegram van gclukwensch, dat namens de Conferentie aan H. M. de Koningin ge richt werd. Henderson had aan de jarige Vorstin vanuit Genève een buitengewoon hartelijk en waardeerend telegram gezonden. Men leze: Majesteit, Het moge mij veigund zijn U mijn nede rige gelukwenschen aan te bieden op Uwer Majesteit's gèboortedag en mijn oprechte wenschen voor Uw gezondheid en voor de welvaart van Uw land. Ik grijp deze gelegenheid aan om Uwe Majesteit de verzekering te geven van mijn diep gevoelden dank voor de ware gastvrij heid door Nederland jegens mij en mijn col lega's op de jongste Conferentie betoond. Het is bijzonder passend, dat Uwer Ma jesteit's Residentie, welke zoo nauw en ge durende zoo langen tijd verbonden is ge weest aan de zaak van den wereldvrede, nu de plaats is geweest van een Conferentie, welke terecht kan beschouwd worden als een groote stap naar dat doel. (w. g.) Arthur Henderson. Dit telegram eert den Labour-minis*er. Van hoeveel frisschcr en gezonder zin geeft hij blijk, dan degenen, die hem hier te lande als hun partijgenoot voorstellen en die niet hun benepen en van gebrek aan moed ge tuigend standpunt ten opzichte van het hoofd van den Staat de risée zijn van aller lei socialisten in het buitenland. Die durven constitutioneel, gouvernementaal en gezond- uationaal zijn. De Nederlandsche S. D. A. P. sleept zich daarentegen voort met als blok aan liet been een in revolutionairen en re- publikcinschen geest opgevoede massa. Maar wc hadden het over de sluiting der Conferentie. Tegen kwart over twaalven arriveerde Stresemann. En toen kon de sluitingsbijeen komst beginnen. Binnen een half uur was zij afgeloopen. Toen de conferentioleden buiten versche nen, kon de politiemuziek, die om half 12 verschenen was om een deel van het Ko- ninginjiedagprogramma uit te voeren, actief worden. Achtereenvolgens werden gespeeld: Wilt heden nu treden. Een vaste burcht en Dankt, dankt nu allen God. De melodie van het eerstgenoemde koraal was onzen Duitschen collega's niet onbe kend. Op dezelfde melodie hebben ook de Duitschers een lied, dat zij in den oorlogs tijd bijna dagelijks zongen. „Wir treten zum Beten vor C.ott den Gerechten" klonk in me nige militaire godsdienstoefening en gewone kerkelijke samenkomst als kristallisatie van een uit liet hart geperste bede. Onderwijl reden de auto's voor en vertrok ken de gedelegeerden. Snowden, Stresemann en Jaspar ontvingen bij het wegrijden van de zijde der overgebleven journalisten een hartelijk applaus. Toen eindelijk de laatste der bijna 40 auto's het Binnenhof verlieten, liet kapelmeester Bückert een vroolijke marsch weerklinken Dat was het slot der gelukkig niet on vruchtbare Conferentie. Het voorloopige slot althans. Want er valt nog heel wat werk te verrichten om de besluiten van Den Haag uit te voeren. Even later werd passage over het Binnen hof weer vrij gegeven. Het was er stil en vaardig als altijd. Geen conferentiegerucht cn conferentie- romantiek meer. Dat alles is voorbij. Het Binnenhof en Den Haag zijn weer zich zelf. De oogen der volken richten zich thans weei elders. De laatste Conlerentiezitting. De Zaterdagmorgen van 10 uur tot half 12 gehouden zitting der financieele commissie leverde weinig moeilijkheden meer op. Adatsji bracht dank nan 't secretariaat, dat dcn)|gcheclen nacht had gearbeid om den tekst van de overeenkomst op te stellen Spoedig kwam men daarna tot principieele overeenstemming. Een sub-commissie werd ingesteld om rapport uit te brengen over de reserves welke van verschillende zijden bij de goedkeuring van 't plan-Young gemaakt zijn. De belangrijkste an deze reserves be treft het Duilsrhe bezit van voor den oorlog i Engeland. De Commissie Young heeft in dertijd aanbevolen alle deze oude kwesties voor goed af te sluiten en er niet verder meer over te praten. Voor do Duitschers zou dat een zeer otnonrdeclig besluit geweest zijn cn zij hebben er dan ook tegen gepro testeerd; er zijn in Engeland nog tal van on- geliquideerde goederen, die Duitschland te rug wpnscht te krijgen. Deze zaak nu zal door de ingestelde commissie onderzocht worden Om half twaalf was men met de werk zaamheden gereed. Daarop is de vergade ring een half uur geschorst voor het typen van de definitieve akten. Om kwart over twaalf kwamen de gedelegeerden in voltallige vergadering bijeen. Zooals men zich zal herinneren, was in het begin van de conferentie besloten, dat het praesidium bij toerbeurt zou wor den waargenomen door gedelegeerden van de verschillende landen in alphabetische volgorde. Tot dusver was dit waargenomen door Jaspar (België), wien bij*wijze van be leefdheid die taak door de conferentie was opgedragen. Thans echter was de beurt aan Duitschland, zoodat dr. Stresemann president was en dus den voorzittersstoel innam. Hij zeide, dat gedurende weken van werk en gedurende al de zeer moeilijke beraad slagingen, welke zij hadden gehouden, zij het goed geluk hadden gehad den heer Jaspar als president te hebben en deze had gearbeid met de uiterste toewijding en op een wijze, die in ruime mate had bijgedra gen tot de thans bekende resultaten Als uitdrukking van hun dank aan den heer Jaspar voor zijn arbeid, stelde hij voor, dat de heer Jaspar zou worden uitgenoo- digd president te blijven en den voorzitters- stoel in te nemen. Dit voorstel werd met applaus begroet. Jaspar nam daarna den voorzittersstoel in. Hij verklaarde, dat het voorstel van Dr. Stresemann hem recht naar het hart was geweest en dat hij gaarne een nieuw bewijs wilde geven van zijn toewijding aan de ge meenschappelijke zaak, door alles te doen wat hij kon om te verzekeren, dat de bijeen komst kort en vruchtdragend zou zijn. De Conferentie besloot hierop een telegram aan H. M. de Koningin te zenden, waarin de Conferentie H. M. haar hulde en haar. zeer eerbiedige gelukwen schen aanbiedt en haar erkentelijkheid uit spreekt voor de gastvrijheid, haaf bewezen, gedurende haar verblijf in Den Haag. Geen slotakte. Daarop nam de vergadering den tekst aan van het rapport en de bijlagen van het werk der commissies. Besloten werd dat deze stukken niet door alle gedelegeerden zouden worden, geteekepd, omdat zij niet een slotakte vormden, maar slechts het eerste gedeelte van het werk der Conferentie. Daarom zou de ondertee- kening geschieden door Jaspar, al» presi dent, cn door Sir Maurice Hankey, als secre taris-generaal der Conferentie, terwijl co- pieën van de stukken aan alle delegaties zouden worden toegezonden. Snowden stelde hierop voor, in verband met het feit, dat er door den President nog belangrijk werk moest worden verricht, dat Snowden aan het woord. Snowden zeide daarop, dat hij, waar het voorstel was uitgegaan van de Britsche delegatie, speciaal voor zijn eigen persoon zich bij dit voorstel wenschte aan te sluiten als dankbetuiging aan Jaspar. Er is geen lid van de Conferentie, zeide hij, die den heer Jaspar zooveel werk en zooveel last heeft veroorzaakt als ik. (Gelach). Des te aangenamer is het mij, deze gelegenheid te hebben, om te zeggen, hoezeer ik zijn tact, zijn humor en zijn onveranderlijk goed hu meur op prijs heb gesteld. Ik ben er zeker van, dat niemand met grooter tact kon hebben gehandeld, dan de heer Jaspar heeft gedaan, bij de zeer moei lijke onderhandelingen welke hem waren opgedragen om te voeren gedurende de af geloopen weken. Zij hadden zeer lange dis cussies gehad en het was zeer in aller voor deel geweest, dat de onderhandelingen wa ren gevoerd in den meest vriendschappelij- ken geest, en hij was er zeker van, dat deze bij allen de aangenaamste herinneringen zouden achterlaten. Ik heb (verklaarde Snowden) op deze conferentie persoonlijke vriendschapsbanden aangeknoopt, welke ik in hooge waarde zal houden gedurende mijn verdere leven. Wij zijn een nieuwen mijlpaal gepasseerd over een moeilijken weg en heb ben een nieuwen hoeksteen gelegd voor den duurzamen vrede. Hij eindigde met nogmaals zijn zeer op rechten persoonlijken dank aan Jaspar te brengen en nogmaals zijn verontschuldigin gen uit te spreken, voor de moeite die hij hem had veroorzaakt. De heer Mosconi en andere gedelegeer den der ter Conferentie vertegenwoordigde landen, hielden vervolgens redevoeringen in denzelfden geest, waarna werd overgegaan tot de onderteekening van het protocol met de bijlagen door Jaspar en Sir Maurice Hankey. Jaspar had vooraf een samenvatting ge geven van het werk der conferentie en wees op de groote verwachtingen, welke gekoes terd worden van haar arbeid, die een waar borg zijn voor het volledige herstel der we reldvrede. Nadat de stukken waren geteekend sloot Jaspar de zitting en verdaagde den arbeid van de conferentie tot de voltooiing van h°t werk van de sub-comité's, welke zijn inge steld. in verband met het plan-Young, het welk de conferentie in beginsel in haar vol tallige zitting had aangenomen. De volgende bijeenkomst van de Conferen tie zal worden gehouden op den datum en de plaats, welke zullen worden vastgesteld, doe. den president na overleg met de Uit- noodigende Mogendheden. In de Duitschc persconferentie is nog me degedeeld. dat eenige commissies reeds aan het werk zijn en da'. Jaspar voor de nndpre tijd en plants van vergadering nog zal vnst stellen waarschijnlijk nog heden. De com missies zulcn de geheele maand Scotemher vergaderen en vermoedelijk zal de conferen tie dan nog eenmaal in Den Hang bijeenko men, omstreeks 10 October, voor een slot zitting. Over de Saarkwestie zijn reeds nota's tus- Parijs beginnen en ononderbroken ten einde worden gebracht. schen Frankrijk en Duitschland uitgewis seld; de besprekingen zullen binnenkort te DE SUBCOMMISSIES NAAR PARIJS? Naar wij vernemen, is er sprake van dat al de subcommissies van de Haagsche Con ferentie, welke geen direct verband houden met de nog van kracht, zijnde regeJing-Da- wes. naar Parijs vertrekken en daar zullen werken tot wanneer de heele Conferentie weer bijeenkomt. De meeste der Belgische gedelegeerden o.w. de heeren Jaspar, Francqui, en de Bal zac zijn met den trein van 4 u. 20 Zaterdag middag naar hun land vertrokken. Zij werden uitgeleide gedaan door Min. Beelaerts van Blokland en den Belgischen gezant, den heer Maskens. DE DUITSCHE DELEGATIE. De rijksministers Stresemann, Curtius cn Hilferding, staatssecretaris von Schubert en Ministerialdirektor Zechlin zijn Zondagoch tend 7 uur te Berlijn aangekomen. Dr. Stresemann zou weer spoedig naar Genève vertrekken. Een blijkbaar officieuse uiteenzetting van Sauerwein in de Matin, dat de Rijnland commissie van Koblenz naar Wiesbaden overgebracht zou worden, heeft juist in Wiesbaden groote verontrusting \eroor- zaakt. Tot nog toe is van het plan eener verplaatsing naar Wiesbaden niets bekend. Het schijnt echter toch waarschijnlijk, dat de Rijnlandcommissie, in beperkten omvang dan, na de ontruiming van de tweede zone naar de derde zal verhuizen. De Engelsche gedelegeerden Snowden, Graham en de secretaris-generaal der Confe rentie. Maurice Hankey, zijn Zaterdagavond per auto rechtstreeks naar Hoek van Hol land vertrokken. De overige leden der Engelsche delegatie, voor zoover, niet reeds vertrokken of bier achterblijvende voor de afwikkeling van ver schillende aangelegenheden, zijn 's avonds te 9.59 uur per Holl. Spoor naar Hoek van Hol land vertrokken, om met dezelfde nachtboot als bovengenoemde gedelegeerden, zich naar Engeland te begeven. Uit goe>d ingelichte bron wordt verzekerd, dat minister-president Jaspar Vrijdag aan minister Hymans voor zijn vertrek uit Den Haag verzocht heeft, te Genève bij de gede legeerden van de andere bij het plan-Young betrokken staten, stappen te doen ten einde de principieele toezegging te verkrijgen, «Jat de Internationale Bank te Brussel zal wor den gevestigd. VERKLARINGEN VAN SNOWDEN. De Engelsche kanselier voor de Schatkist Snowden heeft aan een bijzonderen mede werker van de Daily Herald te Den Haag als volgt zijn meening gezegd over de resulta ten van de Haagsche conferentie: De aanvaarding van het plan-Young met de gelijktijdige overeenkomst over het einde van de bezetting van het Rijnland zal er wel toe bijdragen de wonden van den oorlog te helen. Het plan-Young brengt zoowel aan Duitschland als zijn schuldeischers voordee- len. Alleen het feit, dat de Duitsche schuld thans definitief is vastgesteld, moet op de politiek van alle betrokken landen een gun- stigen invloed hebben. Een der grootste voor- deelen van het plan-Young voor Duitsch land is het einde van elke buitenlandsche controle op de Duitsche financiën en het Duitsche economische leven. De Duitschers kunnen hierdoor een grootere welvaart ver wachten. Wat ons land betreft, waarborgt de finan cieele overeenkomst in veel grooter mate een rechtvaardige en faire behandeling van Groot-Britannië dan wij een tijdlang konden hopen. Wij kunnen daarom de resultaten van de conferentie, zoowel op politiek als financieel gebied met voldoening vaststellen. VERKLARING VAN HENDERSON. Henderson heeft Zaterdag de pers te Ge nève ontvangen en een verklaring afgelegd, waarin ook de Haagsche Conferentie her dacht werd. Henderson zeide er van: Voor het eerst sinds 4 Augustus 191» kan thans werkelijk gezegd worden, dat de oorlog ten einde is, hetgeen niet kon worden gezegd, zoolang nog vreemde troepen in Duitsch land waren. Daarom ziet de Foreign Secre tary met vertrouwen de 10de assemblee te gemoet. De Engelsche regeering wil een zoo groot mogelijk gebruik van deze assemblee maken, om het werk van den Volkenbond te bevorderen, aangezien zij ten volle in den Volkenbond gelooft WAT MAC DONALD ER VAN ZEGT. De speciale correspondent van Reuter heeft Mae Donald gnïnterviewd tijdpns zijn reis naar Parijs. Be«-effende Der Haag zeide Mac Donald dat, welke ook de gevoelens mogen geweest zijn tijdens de onderhandelingen, de resul taten ongetwijfeld in het belang van Euro pa zullen zijn en een groote hulp voor den Volkenbond. De besprekingen en de over eenkomen, die de grondslag van den m In dit nummer bevindt zich ons eiken ilaandag H verschijnend Bouwblad U „De Bouwwereld' In en Extérieur vrede moeten zijn, moeten een element be vatten van open spel. Het is deze strijd, die Snowden gevoerd heeft en ik geloof, dat hij niet opnieuw gevoerd zal moeten worden. Pleidooi voor teruggave van het Saargebled De vooruitzichten na de Haagsche Conferentie. Minister Wirth heeft tegenover den Haag- schen correspondent van Paris-Midi ver klaard: De ontruiming van het Rijnland is definitief vastgesteld. Di feit zal den hinderpaal opruimen, die de ontwikkeling van goede .oprechte en duurzame betrek kingen tusschen de Fransche en de Duit sche natie belemmerde. Doch het is vol strekt noodzakelijk, dat deze arbeid door den zoo spoedig mogelijken terugkeer van het Saargebied bij Duitschland aangevuld wordt Op de vraag, of hij aan de vruchtbaar heid van het in Den Haag geleverde werk geloofde, zei Wirth: Het werk van de internationale conferen tie zal vooral en grootendeels dat zijn, wat de betrokken regeeringen ervan maken. Elke mogendheid zou van dit standpunt uit tot het succes der pacificatie van Europa kunnen bijdragen. De Fransche regeering zou b.v. met de ontruiming van den linker Rijnoever veel kunnen bijdragen. De ont ruiming, voor welke een maximum-termijn is vastgesteld, zou zooveel mogelijk bekort kunnen worden. De psychologische beteeke- nis van een bespoedigde ontruiming zou zonder twijfel zeer groot zijn, evenals die van een bespoediging van de oplossing der Saarkwestie. Duitschland zijnerzijds heeft den ver- eischten stap vooruit gedaan, omdat het den drukkenden last van het plan-Young op zich neemt. De samenwerking van alle na ties beantwoordt aan een economische en een politieke behoefte. Wanneer zij zich in gunstige richting ontwikkelt, hetgeen wij wenschen, zal daaruit de definitieve vrede ontstaan. ONZE MINISTERS MINISTER BEELAERTS. Naar Genève. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, is Zaterdag avond uit de residentie vertrokken ter bij woning van de Assemblée van den Volken bond^ ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN VOORNE EN PUTTEN GESCHIEDT NU RECHTSTREEKS. Zooals bekend voorziet Rotterdam het ei land Voorne en Putten van electrische ener gie. Tot nu toe werd de benoodigde stroom geleverd via't onderstation aan den Reedijk, doch gister is het electrische net van dit eiland op een definitieve 25.000 volts voe dingskabel rechtstreeks vanaf de electrische centrale aan de Schiehaven overgeschakeld. DE TROEBELEN IN PALESTINA EN DE NEDERLANDERS. Te Rotterdam is van den Nederlandschen consul te Jaffa bericht binnengekomen, dat alle in Palestina wonende Nederlanders, voorzoover den consul bekend, op den datum van afzending, 27 Aug., ongedeerd waren. REMBRANDTZEGELS KOMEN PAS IN 1930. In verband met vragen van verschillende zijden omtrent het tijdvak van uitgifte der Rembrandtzegels kan thans worden mede gedeeld, dat deze zegels eerst in 1930 zullen verschijnen, waarschijnlijk in den Imtp van het eerste halfjaar* OPENBARE GEMEENTEWERKEN DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING BELOOFT EEN SUCCES TE WORDEN De in 1930 te Utrecht te houden Internatio nale tentoonstelling van openbare Gemeente werken belooft zeer blangrijk te worden. Behalve tal van Nederlandsche steden, werd reeds toezegging van medewerking verkregen van verschillende buitenlandsche steden, o.a. Milaan, Kopenhagen, verschillen de Duitsche steden enz. Verschillende hooggeplaatste buitenland sche ingenieurs stelden zich reeds voor het howhn van voordrachten beschikbaar Ook Ned. Indië zal trachten met eenige belangrijke inzendingen voor den te komen. I DE ALASTRIM 'I i Eindhoven heeft zich een van Alastrim voorgedaan. Eveneens in de buurt schap de Klomp. gepj. Ede, bij een kindje, uit Rotterdam afkomstig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1