lliruuir Xriïtsrijr (ümiraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. DE Mm VERJAART DE HAAGSCHE CONFERENTIE BINNENLAND. r,Cfe ABONNEMENT: I»er kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten f 0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6. Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /2 cent Zondagsblad niet afzondei lijk verkrijgbaai No 2834 Bureau: Breestraat 1Z3 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58938. VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1929 ADTEBÏENTIEN; Van 1 tot 5 regels fW?Yt Elke regel meer 0.22Vj Ingez. Mededetlingei van 1—5 regels 2.30 ^ïlke regel meer -Ö.45 Bij contract belangrijke korting. »'oor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit HOFBERICHTEN Bij de aankomst van de Koningin in En schede op 2 September, zal de bijzondere vrijwillige landstorm een eerewacht vormen Als commandant van deze eerewaoht zal op treden reserve-kapitein G. W. Stroink. PRINS HENDRIK. Prins Hendrik .is gisteravond met zijn jacht te Enkhuizen binnengekomen. Hij had een bezoek gebracht aan de eilanden Ame land, Texel en Wieringen. De Prins maakte na aankomst, in gezelschap van den heer Lucassen, president van de Roei- en Zeil- ereeniging, en den oud-kapitein Oostinga .an den Veerdienst Enkhuizen—Stavoren een kleine wandeling door de stad. Wethou der De Vos heeft daarna den Prins aan boord van het jach' een bezoek gebracht. Later bracht Prins Hendrik, in gezelschap van eenige hecren van de andere jachten, een tegenbezoek ten stadhuize. Prins Hendrik wordt Vrijdagavond op Het Loo terugverwacht. Door de danktoon voor gespaard le ven huivert vaak de sombere gedachte, dat het scheiden al nader komt. Want nauwlyks vieren we een feest, of de nieuwe jaardag ligt al weer in 't dicht bije verschiet. We mogen ons dan gelukkig prijzen, dat in de wisseling der veelbewogen tij den de troon onzer Koningin niet wan kelt, als zoovele andere, doch al vaster komt te staan in de groeiende toegene genheid eener dankbare natie, de macht van den Tijd heerscht over ons allen en aan zijn invloed ontkomt nie mand. Bij 't klimmen der jaren verstaan wij dat telkens beter en naast de danktoon rijst al inniger de bede of God ons ec de onzen, en ook onze Koningin wil dra gen en schragen door Zijn macht. Wij hebban onze Koningin lief; ons dank- en smeekgebed gaat voor haar op, omdat ze stamt uit het doorluchte Oranjehuis, dat hechter geworteld is in ons volksbestaan, dan met één dynastie het geval is; doch ook, omdat we in haar zegenrijke regeering de goede hand onzes Gods over ons erkennen en danken. Eer we er goed en wel aan denken schrijven we, zoo God wil, over een kroonjaar in haar leven en dat herin nert ons er"aan, dat onze levensdagen daarheen vliegen, en dat we daarom de tijd des levens kostelijk zullen achten. Niet alleen voor ons zelf en in de enge familiekring, maar ook in natio naal verband en dus ook voor de Ko ningin, die God ons gegeven heeft. Moeilijk kan ons dat niet vallen, want men moet wel met verblindheid gesla gen zijn, om niet te zien den grooten nationalen en politieleen zegen, welken we in onze Vorstin ontvingen. Ook om haar persoon, haar voorbeeld en toewijding, ook omdat zij zich het Evangelie van Christus niet schaamt; doch evenzeer omdat zij de haar opge legde taak onder biddend opzien tot God. op zoo vourtreffelijke wijze naar den eisch des tyds volvoert, dat zelfs Seïen^XS'ëde republikeinsch-gezinde partijgangers ter dit bedrijf niet of haar ambtsvervulling loven. Wie de Kroon draagt in onzen tijd staat voor gansch andere en zeker niet gemakkelijker problemen, dan wie in vroeger eeuw de scepter voerde. En daarom danken wij God. niet alleen dat Hii onze Vorstin, spaarde en kracht gaf van jaar tot jaar; maar ook, dat Hij daarbij wijsheid en inzicht voegde, om met vroed beleid het bewind te voeren in overeenstemming met gewijzigde ge zagsverhoudingen, doch steeds tot wel zijn van het gemeenebest. Ongetwijfeld ligt niet alleen in de traditie der eeuwen, doch ook in de his torie van het heden de verklaring van het feit, dat ons volk, als geen ander, zijn Koningin lief heeft en vereert, voor haar welzijn bidt en voor haar leven, dat wederom een jaar gespaard werd. dankt. Ook deze band wordt welhaast gebro ken, want daarin zijn alle sterfelijke menschen gelijkdes te meer voegt het ©ns te danken voor den zegen van het heden en te bidden om dien zegen voor de toekomst. God zegene en spare onze Koningin tot in lengte van dagen, als het Hem be lieft, voor haar Huis en haar Volk. vangers der registratie en domeinen G. H. W. Smelt van kantoor Leeuwarden naar het kantoor van het zegel te Amsterdam, F. A. K. II. Penris van Harderwijk naar Amster dam en tijdelijk werkzaam gesteld aan het kantoor van het zegel aldaar, en J. ter Laag kantoor Zevenbergen naar het kantoor Schiedam. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In het geheele Rijk deden zich in de week an 182-t Augustus resp. 10, 238, 70 en 13 gevallen voor, alsmede 1 van dysenterie, 2 n meningitis, 4 van slaapziekte en 40 van strim. DE CONFERENTIE GESLAAGD ZUID-LIMBURGSCHE BELANGEN OFFICIEELE BERICHTEN LANDMACHT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. 1929 op zijn verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de officier van gezondheid 2e klasse A. J. Crucq. van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht en is hij benoemd tot reserve-officier van gezondheid der tweede klasse bij dat per soneel. RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot tech nisch ambtenaar Rijkswaterstaat: J. P. van Schravendijk, Leiden, E. de Bruyne, Middel burg, B. Oenema te Delft, D. Keur te Burgh (Z.)B. Habbeling te IJmuiden, D. Joustra te Brielle, C. van Straalen te Den Oever, S. Sipkema te Sneek en A. Schermer te Schoorl BELASTINGDIENST. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën zijn verplaatst de registratieontvan gers L. M. W. Lcdcboer van Eindhoven naar het kantoor v. h. buitengewoon zegel te Rot terdam, W. Ritman van Werkendam naar Middelburg, registratie no. 2 en domeinen, Limhurgsche nnrtemem' H. Rasker van Nijkerk naar Hardegarijp en betere spoorwertarievp H. Sjoerdsma van Grave naar Oss, de out- mate kunnen bijdragen. Artikel van Ir. J. Koster. In de Nieuwe Arnh. Crt. polemiseert de heer Ir. J. Koster, vrijheidsbondsch lid der Eerste Kamer met de Kamer van Koop handel te Maastricht, welke dezer dagen over de stiefmoederlijke behandeling van Limburg een brochure het licht deed zien. In de eerste plaats komt de schrijver op tegen de meening, dat het Nederlandssch- Belgische verdrag voor Maastricht groot e voordeelen zou brengen en verwerping in de eerste plaats ten voordeele zou zijn van de havensteden Rotterdam en Amsterdam. Niet alleen in economischen zin, maar vooral uit politiek oogpunt ware het verdrag voor Maastricht en Zuid-Limburg schadelijk geweest, zoo betoogt de heer Koster. „Indien buitenlandsche firma's, in Zuid- Limburg gevestigd, een reederijbedrijf op Nederlandsche firma's ech- zeer bezwaarlijk kun nen uitoefenen, m. a. w. wanneer er een -premie gesteld wordt voor bewoners van Zuid-Limburg op het bezit van de Belgische Nationaliteit er een straf kan worden toe gepast voor 't Nederlanderschap, dan meen ik dat een dusdanig verdrag vooral in poli- tieken zin onvolledig voor Nederland zou zijn geweest. Ook de opmerking in het rapport van de Maastrichtsche Kamer, dat het Verdrag „werd verworpen op gronden, niet inhaerent aan de gedeelten die de Maastrichtsche be langen raakten", komt hem niet geheel juist voor. Ook inzake de wateraftapping uit de Maas bij Maastricht, zou het verdrag Zuid-Lim burg niet in gunstiger positie hebben ge bracht. En voorts: Wat zijn nu de belangen van Maastricht i de toekomst? Dat het krijge: le een goede waterverbin ding met de havensteden Rotterdam Amsterdam; 2e. een goede waterverbinding met Antwerpen; 3e een goede waterverbin ding met Luik. Op de punten 1 en 3 loopen de belangen der drie steden parallel. Wat punt 2 aangaat, zouden, bij een klein geestige opvatting Rotterdam en Amsterdam er belang in kunnen zién, dat Maastricht haar goederen niet via Antwerpen doch slechts via een der Nederlandsche haven steden zou kunnen verschepen. Uit niets is gebleken, dat Rotterdam of Amsterdam ooit in die richting is werkzaam geweest, n.l. door het transport te water van Maastricht naar Antwerpen ook maar in het minst te belemmeren en er is geen enkele aanleiding om te veronderstellen dat een dezer havensteden ooit tot zoo een bekrom pen handelwijze zou kunnen overgaan. Wat de actieve handelspolitiek betreft, is het merkwaardig hoe gemakkelijk de heer Koster zich schuldig maakt aan de fout. welke zijn partijgenoot Ir. van Dusseldorf juist te Dordt gispte. Hij schrijft: „De Maastrichtsche Kamer vraagt een ster ker defensieve houding in onze handelspo litiek, m.a.w. is voorstander van actieve handelspolitiek. Zij verwijst daarbij naar het aantal arbPiders, vroeger en nu bij dc kera mische industrie werkzaam. Doch niet ge wezen wordt op het feit. dat de toename der 'xport van alle goederen, bij vergeliikmc van het jaar 1913 met 1928. in geen enkel land van Europa zoo groot is als in Neder land. Noch wordt aangetoond of wanrschitn- liik gemaakt dat actieve handelsnolitiek de toestanden in de aardewerkindustrie zou hebben verbeterd." De toenemende export hewiist nog met toenemende welvaart, zou Ir. Van Dussel- dorp zeggen. De heer Koster eindigt zijn beschouwing met de volgende verklaring: R«n ik het on vp1° mmten dus niet eens met het rapport der Maastrichtsche Kamer, met de conclusie ga ik geheel accoord en wel. dat el'ps dient te worden gedaan om te doen nriënteeren naar het overige gedeel te van ons land en dat een hetere verdee ling van de onhrenest der wegenbelasting, een grootere deelneming van de hank< POLITIEKE EN FINANCIEELE OVEREENSTEMMING DE TOON DER VERZOENING Zaterdag slotzitting De dag, die, naar gehoopt werd, het einde der Conferentie zou brengen, is een dag van veel vergaderen geworden. Om 10 uur waren de bij de bezetting be trokken mogendheden alweer bijeen, om oqgr de moeilijke kwestie der bezettiagskos- ten hun dispuut voort te zetten. In tegenstelling met wat van Engelsche zijde verklaard was, n.l. dat den vorigen dag de discussie in volkomen vriendschap- pelijken geest gevoerd is geworden, verluid de vanmorgen, dat zulks maar betrekkelijk juist kan worden geacht. Briand moet Wirth „vriendschappe lijk" een lastig (terrible) man genoemd hebben, terwijl op zijn beurt Wirth op vrij krasse wijze van den toren moet hebben ge blazen. Wat wilt ge, zoo zal zijn betoog ongeveer hebben geluid, aan Duitschland nog weer nieuwe lasten opleggen! Afgewacht mod nog of de annuiteiten van het plan-Young door ons op den duur wel zullen kunnen worden opgebracht. En nu wilt ge ons nog extra belasten met 12 a 13 millioen pei maand, terwijl de bezetting nog wel een jaar kan voortduren. Tot April, de vroegste da turn die genoemd is. zijn in ieder geval toch nog acht maanden. We kunnen dezen nieu wen last, nu ge Snowden ten volle zijn zin hebt gegeven, niet aanvaarden. Gij zouilt politiek inaken op Duitschlands kos .n dat gaat niet. Ook wij willen aan spraak maken op eenige bevrediging, na at Snowden heeft verkregen. In het Duitsche verzet schuilt stellig rneT dan één element, dat ons toespreekt. Want wat nu extra gevorderd wordt, is niet ge ring. Want: 1. worden 42 millioen uit het bedrag deT voorwaardelijke annuiteiten gevoegd bij dc 660 millioen, die al reeds per jaar moeten worden betaald volgens het plan-Young. Voor die 702 millioen zal Duitschland, b.v. in een tijd \wn crisis en malaise, geen uit stel van betaling kurnién krijgen," gelijk voor de onvoorwaardelijke annuïteit overi gens het geval is. 2. De laatste Dawes-betaling heeft, gere kend naar de basis van het plan-Young, een overschot van 300 millioen opgeleverd. Duitschland had gehoopt daarvan iets terug te ontvangen. Sommigen hoopten op 100 (dan waren de bezettingskosten tenminste gedekt) 4 150 millioen. Van alle aanspra ken op zoodanige terugbetaling moet het echter afstand doen. De crediteur-stateu houden wat ze hebben en Duitschland den de 100 millioen bezettingskosten na 1 Sept. op den hals geschoven. 3. Ten slotte moet afstand worden j van alle vorderingen betreffende de naamde claims, of vorderingen van gemeen ten en particulieren uit het Rijnland, ter vergoeding van door de bezetters aange richte schade. Het Rijk zou da:i zelf deze vergoedingen, waarvan het totale bedrag op ongeveer 45 millioen geschat wordt, moeten behalen. Begrijpt men, dat er in Duitsche leringen ontstemming was over deze nieuwe lasten, die tot 150 4 200 millioen kunnen oploopen? En Snowden lacht. Vriendelijk, maar met voldoening. Zijn vrienden hebben net zoo lang gekronkeld tot hij weer lachte. Ook zij lachten. Want wel zouden zij betalen, maar vooraf haalden ze andersmans zakken leeg. Ziedaar, het omver werpen der na-oorlog- sche diplomatie door Snowden, waarover „Het Volk" eindelooze lyrische ontboezemin gen ten beste geeft. De nuchtere werkelijk heid ontnuchtert en is eenigszins anders dan de schoone schijn, die men eraan poogt te geven, Voor ons is er niets verhevens aan. Het is al koel, berekenend egoïsme, waar voor Snowden gaarne zijn verklaring ver geet, dat hij niet door de kleine mogendhe den en door Duitschland betaald wilde wor den en waaraan hij tot zijn ergernis door Stresemann nog eens herinnerd 'S Onder den indruk der Woensdagavond en -nacht gehouden besprekingen waren de Ber- lijnsche ochtendbladen dan ook van mee ning. dat het oude eenheidsfront tusschen de geallieerden weer hersteld was De soc.- dem. Vorwarts moest tot haar spijt consta- teeren, dat Engeland in de zaak van de be rekening der bezettingskosten. partij tegen Duitschland heeft gekozen. Snowden is daar bij bovendien met zijn e:gen rede in de fi- nancieele comim.issie in tegenspraak geweest. Hij heeft toen namelijk de Duitsche aan spraken, om de bezettingkosten in rekening te brengen bij de 300 mi'lioen mark van de regeling Dawes gerechtvaard.go De Duit sche delegatie heette vastbesloten tot het laatste oogenb'ik te blijven whfen om dit bel rag. Hoe groot het zal zijl, kon niet ge schat w.-.j'en want het hing af van het tem po der ontruiming. De huidige schattingen der verschillende delegaties loonen nog al uiteen, doch het zal waarschijnlijk onge veer 50 millioen mark beloopen. De vergadering der politieke commissie, die om 12'uur aaming, begon dus niet ou der gunstige omstandigheden. Tot bij tweeën b'eef men bijeen. Groot was de verrassing, toen vernomen werd, dat een HENDERSON billijke liquidatie der kwesties, voortvloeien de uit den oorlog, te geraken. Als gevolg van de besluiten der Conferentie is de weg geopend tot herstel van het algemeen we'- zijn en de welvaart der volken op de soli Ie basis van een vasten en duurzamen vrede. Briand dankte den voorzitter voor zijn woorden. Hij sprak de hoop uit, dat de over eenkomst over de financieele kwesties za' kunnen worden "geregistreerd in den loop van den dag en dat dientengevolge de re sulaten van den arbeid der politieke con. missie zelve zullen kunnen worden vast gelegd. Herinnerende aan het woord van Henri IV „Paris vau une messe", zeide spr.: „la cause de la paix vaut bien une sacrifice" Stresemann weuschte den voorzitter i hoven alles daartoe in hooge definitief resultaat was bereikt en dat de Conferentie dus tot resultaat zou leiden. Heil (ferson kon hij den aanvang der vergadering meedeelen, dat de gerezen groi te moeiliikheden op bevredigende wijze wa ren opgelost. De bezettende mogendheden zullen zonder uils'el o^tm'ming beginnen De schikkingen, welke voor het in ver king reden der ontruiming z'jn getroffen, zün zoodanig, dat alle oorzaken van onnnn di.ge vertraging en wrijving zul'cn worden ontweken. Ten slotte herinnerde Henderson er ann dat het voornnnms'e doel der Conferentie was tot een definitieve, rechtvaardige en STRESEMANN van de politieke commissie geluk met het verrichte werk en uitte er zijn voldoening over, dat de voorzitter van den aanvang af de ontruiming als onafhankelijk van het fi nancieele vraagstuk heeft beschouwd. Spr. dankte den heer Briand, die hem de verzekering gaf, dat de ontruiming van hel Rijnland zoo spoedig mogelijk zal geschie den en hoopte, dat de ratificaties niet alleen door Frankrijk en Duitschland, maar ook door andere landen spoedig kunnen plaats hebben. Na met voldoening te hebben ge constateer d, dat geen controle, van welken ard ook, voor het Rijnland is voorzien, wenschte hij zich geluk met de in een geest van verzoening bereikte resultaten. Grand i verklaarde, dat Ita'iië welis waar niet bij het ontruimingsvraagstuk be trokken is, doch niettemin zich verheugt over de regeling, daar ook Italië levendig aandeel wenscht te nemen aan de werken des vredes. Ook Adatsji gaf ain zijn voldoening uiting. Wat de de ontruiming betreft is men thans overeengekomen dat Engeland en België in Sept. beginnen het terugtrekken van hun troepen uit het Rijnland. Deez operatie zal drie maanden na het begin volkomen geëindigd zijn, zoo dat er met Kprstmis geen Engelsche of Bel gische bezetting meer zal zijn. De Franschen zullen samen met Engeland en België de tweede zone in September ont ruimen en hun aldaar liggende troepen naar de derde zone overplaatsen. De ontruiming van deze derde zon door de Franschen worden begonnen on middellijk na ratificatie van het accoord van Den Haag en na het inwerking treden van het p'an-Young. Deze ontruiming zal in geen geval langer duren dan acht maan den: het heele Rijnland zal in ieder geval ei'iut Juni 1930 volledig ontruimd zijn. Wat de Commissie van vaststelling en betreft, is overeengekomen wat reeds bekend geworden was, n.l. dat hiervoor zal dienen de Locamo-commissie, en dat men zich zoo wel op deze commissie als op den Volken bondsraad zal kunnen beroepen. Over bijzonderheden zullen tusschen Duitschland en Engeland, tusschen Duitsch land en Belgi6 en tusschen Duitschland en Frankrijk heden nota's worden gewisseld. Het accoord spreekt eigenliik alleen maai vau een verzoeningscommissie. Maar die commissie za'peen nieuwe commissie zijn, maar de opdracht van een reeds bestaande commissie zal eenvoudig wat anders wor den omschreven. Of wel ze krijgt een dubbele taak. Duitschland krijgt dus Op dit punt zijn zin: het heeft feitelijk geen nieuwe commis sie te aanvaarden in verband met de demi- litarisatie der Rijnoevers. Moeilijkheden daarovof zulkn worden op gelost door de in het verdrag van Locarr.o vorziene Fransch-Duitsche en Duitsch-Bel- gishcc commissies van verzoening, heide commissies blijven afzonder'iik ken: geldt het een Belgische klacht dan wordt zij door de Duitsch-Belgische commi sie otwleivoeh'; de Fransclie klachten na'uur- lijk door de Buitsch-Fransch partijen steeds het recht behouden om t3 Genève in beroep te gaan. Verder werd nog verteld, dat de Engelsche Belgische leder, van de Rïjnlandcommia __e hui: posten zullen blijven bezetten tot dc volledige ontruim, ng heeft plaats gehad. Nu restte nog de financieele kwestie. Om 4 uur kwam dc financiee'e commissie bijeen en bleef bijeen tot halfacht ongeveer Het was den geheelen middag op het Binnen hof een druk aan- en afrijden van auto's met experts. Alles maakte den indruk, dat onder hoogen druk gewerkt werd om ten slotte ook de financieele vraagstukken op te lossen. De Duitschers hielden vol, dat zij zonder concessies niet tevreden zouden zijn te stel len. Tevens ver'uidde, dat Engeland ten slotte toch door concessies genegen was om tot een compromis te komen. Henderson had 's morgens verklaard, dat, ten einde de ontruiming in het gemeen schappelijk belang binnen een billijken en redelijken termijn te bevorderen, het wijze besluit was genomen om af te zien van de eischen tot scha devergoeding tengevolge van de liquidatie der bezetting. Deze gedachte is in de langdurige mid dagbijeenkomst nader uitgewerkt Na afloop er van werd medegedeeld, dat volkomen overeenstemming over de bezet tingskosten na 1 Sept verkregen was. Op welke wijze werd er niet bij verteld, ..jaar we vernamen, dat voor deze kosten een soort gemeenschappelijke pot zal den gevormd. Duitschland zou daarin een zeker bedrag storten genoemd werd 30 millioen terwijl de andere bij de bezet ting betrokken mogendheden naar verhou ding zouden bijdragen. Frankrijk betaalt dan het grootste deel. Ook met betrekking tot het surp'us van de laatst betaalde 5 maanien van de Da wes-regeling zijn allen het eens geworden. Reeds gistcmi-Jdag zijn de juristen be gonnen met het opmaken vafl de nota s, welke zullen worden uitgewisseld. De Britse!ie nola was reeds gereed. Vanmorgen om halfelf zouden „de zes" bijeenkomen voor die notawisseling. Daarna zou om kwart over elf de finan cieele commissie weer vergaderen om haar rapport uit te brengen. Zaterdag volgt nog een plenaire sluitingszitllng. Deze zal een zuiver formeel karakter dra- Zij zal niet worden bijgewoond door Bri and en Henderson. Beiden zouden vandaag reeds naar Parijs vertrekken. De „kleine dingen", waaronder ook de kwestie van de internationale Bank, zullen verder door de experts tot een oplossing wor den gebracht. De Conferentie mag politiek geslaagd heeten. Na de hevige crisis in den nacht va i Woensdag od Donderdag, trad de ontspan nlng verrassend snel in en zullen allen huis waarts keeren min of meer bevredigd over de verkregen resultaten. Het moeilijkste is thans achter den rug Met zekere voldoening mag het worden ge constateerd. Over den staart van de finan cieele regelingen zal men, naar te verwach ten is, nu ook wel spoedig heenkomen. Toen Woensdagavond in de Parijsche bioscopen het nieuwe journaal van de week zou draaien, o.a. met opnamen van de Haag sche Conferentie, verschonen korten tijd voor de voorstellingen begonnen, in de bios copen politieagenten, die op bevel van den minister van Binnenlandsche tzaken en den Prefect Van Politie order gaven, dat het journaal van de programma's moest wor den afgevoerd. Oorzaak hiervan zou zijn, dat te Parijs de stemming tegen den Brit sehen Kanselier van de Schatkist Snowden niet al te'gunstig is en dat de autoriteiten vreesden, dat het bij het verschijnen van het beeld van den Britschen minister op het witte doek tot minder geweenschte uit roepen en demonstraties zou komen. doch ook naar binnen, in economischen zin. Daarbij komt dat het plan-Young voor lan gen tijd geldt en dus een vaste basis vormt voor het Duitsche economische leven. doch het is haar niet gelukt die voor Duitschland te verkrijgen. Wat de bezettingskosten betreft is besloten een gemeenschappelijk» kas te vormen van 60 millioen Mark, waar- Duitschland de helft betaalt en Frank rijk, Engeland en België de andere helft, in de verhouding van 34 13 4. De kosten bedragen 11 millioen Mark per maand; mocht het bedrag van 60 millioen Mark worden overschreden, dan zal het meerdere door de drie bezettende mogend heden worden betaald. Duitschland betaalt bovendien 3 millioen Mark per maand voor het onderhoud der bezettingsambtenaren. Verder heeft Duitschland afgezien van de (ongeveer 55 millioen Mark) waartegenover België, Frankrijk en Engeland afstand doen van de door hen hierop verleende voorschot ten, die tusschen 30 en 40 millioen beloopen. De betalingstabel der onvoorwaardelijke annuiteiten ia gewijzigd, zoodanig, dat Duitschland, dat thans 660 millioen Mark onvoorwaardelijke annuïteiten betaalt, gedurende 20 jaren ge middeld 654.6 millioen Mark per jaar zal beialen in annuïteiten, die aanvankelijk hooger zijn dan 660 millioen Mark, doch ieder jaar lager worden. Wij vernamen voorts, dat Engeland afziet van 7 millioen op de onvoorwaardelijke annuïteiten ten gunste van Japan, Portugal en Joego-Slavië. Over de kwestie van het Saargebied zullen Duitschland en Frankrijk onderling onderhandelen; over de wijze zal wellicht morgen worden beslist. Deze medcdeelingen maken het verkregen accoord volkomen duidelijk. Er zijn aan Duitschland niet onbelangrijke concessies gedaan. Aan ue persconferentie met de Duitsche journalisten namen ook de ministers Curtius Hilferding deel. Snowden radio. SNOWDEN Maandagavond zal Snowden voor de mi crofoon van het Engelsche omroepstation Daventry Sh. over de Haagsche Conferen tie spreken. De juiste tijd zal nog bekend worden gemaakt. Komt er geen verandering, dan zal de radiografisch uitzending van de slotzitting cler Haagsche Conferentie geschieden door den rijkszender P. C. K., golflengte 16.33 M. Naar verluidt zullen de betrokken regee- ringen te zijner tijd in Den Haag de overeen komsten teekeneu. Volgens de Petit Parisien heeft Briand verkregen dat Henderson de Saarkwestie nis een zuiver Fransch-Duitsche kwestie he- schouwt; hij stemt er in toe, dat Duitsch land nauwkeurige voorstellen zal doen, op voorwaarde, dat de rechten der bevolking stipt geëerbiedigd worden. De Fransche delegatie ter Conferentie spreekt absoluut tegen het bericht volgent hetwelk de heer Briand een brief zou heb ben geschreven aan dr. Stresemann, waarin gezegd zou /.im. .lat. indien Duitschland nieuwe moeilijkheden veroorzaakte, dit de volle verantwoordelijkheid van een échec zou dragen. DE RIJNLAND ONTRUIMING. Door het slagen der Conferentie zal nu het Rijnland 4 a 5 jaren vroeger worden ontruimd dan in het Verdrag van Versailles voorzien is. DE FINANCIEELE REGELING WAT 2Ys MILLIARD BETEEKENT. Iemand heeft uitgerekend, wat het 'eggen wil om, zooals Duitschland, 2V2 milliard per jaar te moeten betalen. Gesteld dat het be drag in marken moest uitgeteld worden, :s In de Duitsche persconferentie is omtrent uoiooqo rm'1 r'o'ii tnn*nV'i PCF d8^ De financieele vraagstukken zijn slechts spronrip pf,n «,«-». i, .nfp, U*"" PCF Uitdrukkelijk is ook vastgesteld en datte beoordeelen in samenhang met de gnn- j belalen h bP r f',e; ^°u wordt van eroote belang geacht - dat de sche situa te en zoo gezien zijn de geno- 11 1 Dctalen van l,el DcUra6 J aar duren! hevoegdheid van den Volkenlxmd volgens men besluiten een vooruitgang, vergeleken art. 4 van de verdragen van Lo<\imn, onver bij liet plan-Dawes. Duitschland herwint minderd b'ijft bestaan, zoodat alle betrokken niet alleen zijn souvereiniteit naar buiten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1