t CriJtsdjr (üoumut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. DE HAAGSCHE COh' ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten f 0.15) Voor het Buitenland bij Weke lJjksche zending „6.— Bij dagelijksche zending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /o cent Bondagsblad niet afzonderlijk verkrijgba No 2833 Dit nummer bestaat uit D3IE bladen Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1929 EERSTE BLAD. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN noeg geschreven en gesproken! In de laat- TELEFONIE. ste jaren is het vraagstuk urgent geworden. Bij Kon. besluit zijn benoemd met 1 No- Dat Wijkt voldoende uit het feit dat' de vcmber 1928 tot referendaris der posterijen, I vereeniging „Steun bij Ziekenhuisverpie- telegrafie en telefonie L. Engels, D. J. dc'gimg" "i 1928 ongeveer 300 patiënten naar Boer, P. van Gijn, J. E. Wint, A. Sandberg, I verschillende ziekenhuizen heeft vervoerd, W. F. van der Leeuw, J. H. L. Meuffcls, terwijl de zieken (Lie op eigen kosten ™"- KLASSENSTRIJIMPREDIKERS. Eet zijn niet enkel revolutionaire arbei ders, die de klasscnstrijdgedachte met woord en daad prediken. Hetzelfde geschiedt, en vaak met meer succes, door patroons van het oud-liberale slag, die niejts voelen van den polsslag van den tijd. En helaas, zulke mensohen vindt men ook in roomsch-katholieke en Christelijk^ kringen. Een typisch en teekenend voorbeeld daar van is die directie van de Holl. Stoel- en Meubel-industrie te Oirschot in Noord- Brabant. De arbeiders van deze fabriek wilden onderhandelingen openen over verbetering van loonen en tarieven. Doch de heeren firmanten verklaarder, dat zulks geheel overbodig was: zij zouden wel beoondeelen, of de loonen gewijzigd Behoorden te worden. Ja, zij gangen nog verder. Zij zonden de arbeiders, hoofd voor hoofd, de volgende Briefjes: L. S., Hierdoor deelcn wij u mede, dat u met Ingang van 19 Augustus a.s. uit onzen dienst ontslagen bent. Reden van ontslag is, dat wij niet ac coord kunnen gaan met de door u aan ons voorgestelde arbeidsvoorwaarden er wij bovendien niet Langer wenschen te werken met personeel dat ontevreden is. Dit ontslag geldt niet voor u, indien u met onze thans gjeldende uur- en ac coordloonen tevreden bent, ten bewijze waarvan u bijgaand formulier gelieve te onderteekenen en vóór 14 Augustus a.s te onzen kantore in te leveren. Hollandsche Stoel- en Meubelindustrie. DIRECTIE. Oirschot, 10 Augustus 1929. Mijne Heeren, Ondergeteekende verklaart hiermede tevreden te zijn met de thans geldende arbeidsvoorwaarden. Handteekening, mej. J. M. ten Holten, T. Bloos, S. Nooitge- dacht, J. S. Zijlstra, F. Bouwman, mej. A. J. O. de Ridder, J. Bakker, H. van de Poll, A. Spaans, Mr. A. P. Benjaminse en met 1 Sept. 1929 J. Ottens, D. Verhaaf, C. Bicker Caarten, allen thans referendaris 2e klas. Is op zijn verzoek thans eervol ontslagen met 1 Sept e.k. L. Engels als referendaris der P. T. T. Oirschot, Augustus 19£9. Bij zoö iets staat men toch eenvoudig iprakejoos. Ieder weldenkend mcjisch zal erkennen, dat het geven van ontslag uiterste remedie kan zijn tegenover ongebreidelde ontevre denheid, welke het wielzijn der onderne ming kan schaden. M&ar geen enkel verstandig en goedwil lend patroon zal een behoorlijk verzoek om bespreking der arbeidsvoorwaarden kwaadwillige ontevredenheid beschouwen, waardoor patroon en arbeider als vijanden tegenover elkaar komen te staan. Geen weldenkend patroon, die voor zich zelf het recht om zich te organiseeren op- eischl.zal het vereenigingsrecht der arbei ders betwisten. Het is een droevig staaltje van macht? misbruik, dat bedoelde firmanten zich hier aanmatigen; te droeviger, omdat socialisti sche vakvereenigingsleiders in hun bestrij ding van de Christelijke vakbeweging, welke den klassenstrijd verwerpt, zich ten onrechte, maaj volkomen begrijpelijk op zulke domme machtsuïtingen zullen be roepen. WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN HOFBERICHT DE EÜ.JINGIN-MOEDER NAAR HET LOO. H. M. de Koningin-Moeder wordt Vrijdag middag per auto op Het Loo verwacht ter iering van den verjaardag van H. M. de Koningin. NEDERLAND BENOEMT EEN CENTRALE COMMISSIE EN EEN UITVOEREND COMITÉ. In verband met de in 1930 te Antwerpen te houden wereldtentoonstelling voor Koloniën, Meematen deden zich urgente gevallen Zeevaart en Vlaamsche kunst is bij K. B. op .oor, die niet gunstig afliepen, terwijl door voordracht van den Minister van Arbeid spoedige operatieve hulp redding mogelijk j ingesteld een Centrale commissie en een uit- zou zijn geweest De commissie wijst er bo- voerend comité. vendien op dat in de praktijk gebleken is, In de eerste hebben tal van vooraanstaan- dat vele zieken tegen de bezwaarlijke en de- personen uit de Ncderlandsche handels- vaak kostbare reizen naar ziekenhuizen i wereld plaats genomen, opzagen; het gevolg was meermalen, dat Tot. lid en voorzitter, tevens commissaris een te late opname en het daaraan verbon-1 generaal,benoemd^ dr.F. H.^PosUruma. den bezwaarlijke ger gevolgen had. HR. MS. HERTOG HENDRIK Blijkens bij het Departement van Defen- e ontvangen bericht, is Hr. Ms. Hertog Hendrik in den nacht van 26 dezer van Wil lemstad vertrokken naar de westkust van Aruba, tot het houden van schietoefeningen. DE GEMEENTEONTVANGER VAN BERGEN OP ZOOM Voor den Raad van State, afd. geschillen van bestuur, die gister onder presidium van mr. A .D. W. de Vries vergaderde, werd o.m. behandeld het beroep inzake het ontslag van den ontvanger van de gemeente Bergen op Zoom, den heer de Meulememeester. In de rekening van den ontvanger was een tekort van 70.000 geconstateerd. Door de borgmaat- schappij was hiervan een bedrag van 30.000 betaald en nu hadden Ged. Staten van Noord-Brabant de begrooting van de ge-' meente Bergen op Zoom goedgekeurd, echter onder voorwaarde, dat de heer M. het nog ontbrekende tekort van bijna 40.000 zou bijbetalen. Hiervan is'de heer M., die tbans verdedigd werd door mr! H. C. j. de' Groot, in beroep gekomen bij de Kroon. Mr. De Groot herinnerde er o.a. aan, dat de Rijksaccountant heeft toegegeven, dat bet tekort niet met juistheid is vast te stellen. Voorts wees hij er op, dat van fraude niets is gebleken; alleen hebben we hier te doen met administratieve fouten. Hiervoor rust er volgens pleiter ben groote verantwoorde lijkheid op de vroegere gemeentebestuurders. De administratie was slordig en er was ab soluut geen controle van de zijde van hei gemeentebestuur. Daarom is het gemeente bestuur aansprakelijk- voor den ontvanger, dien het al het werk liet doen zonder eenige controle. Voor de gemeente Bergen op Zoom trad op wethouder A. Juten. De bewering, dat alleen het vroegere gemeentebestuur verantwoorde lijk moet worden gesteld voor het tekort, moest spr. met klem terugwijzen, aangezien het tekort geheel te wijten is aan het ge knoei van den ontvanger, het door hem ver branden en en het doen van onjuiste boekingen. Wat nu betreft het onderzoek naar het tekort, merk te spr. op, dat het uitstrekken van dit onder hoek ook over vorige rekeningen dan die over 1925, veeteer in het nadeel dan in het voordeel van den lieer de Meulcmeestcr zou moeten uitvallen. Nader is gebleken, dat het tekort nog met ruim 7600 moet worden ver hoogd, terwijl het gemeentebestuur bereid is een dubieuse vordering van ongeveer 9000 te, schrappen. Voorts besprak de heer Juten een bedrag van ongeveer 36S6 wegens legesgelden, waarvoor een vervolging is ingesteld tegen den gemeente-secretaris, maar welk bedrag ook is opgenomen in de vordering tegen den ontvanger. Spr. achtte het juist, dat ook van den ontvanger het bedrag der legesgel den wordt gevorderd. Spr. hoopte tenslotte, dat de Kroon het besluit van Ged. Staten zal handhaven. De beslissing van de Kroon volgt later. VREEMD EERETEEKEN. Bij kon. besluit is aan dr. M. L. E. S. Menko, arts te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot commandeur in de orde van de Kroon van "talië. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is te rékenen van 27 Juli 1929 benoemd tot reserve-kapitein bij zijn tegenwoordig korps de res. eerste luit. H. C.-M. Marijnen, van het regiment wielrij ders; is met ingang van 31 Augustus op zijn verzoek eervol ontslagen uit don militairen dienst de reserve majoor P. II. J. van der Heem, van het 15e reg. infanterie; zijn op hun verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve eerste luits. A-. B. Wegener Sleeswijk en A. .T. P. Smits, onderscheidenlijk van de Schoolcompagnie van den Motordienst en van het 22ste regi ment mtanterie; RIJKSTUINE OU V7 Z CHGOL. Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Binnen 1. Zaken en Land bóuw is wederom benoemd tot 1 eeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop A. 'Frank aldaar. RIJKSVERZEKERINGSBANK. Thans is deze commissie met haar beid gereed gekomen. In deze .Bij Kon. besluit is benoemd tot genees- hadden zitt,ng de hïeren Dr. M. D. Horst, kundige bij de medische afdeenng der Rii.\s- voorzitter, C. J. Jansen, secretaris, Dr. C. verzekeringsbank J. J. Vis, thans tijdelijk. van Gelder (Nieuwe Tonge), I.. v. d. SJuys I (Dirksland), Mr. L. Trouw (Brielle), .T. P. BE^ASilNGDIENST. |f|p Wilde (Nieuwe Tonge), Dr. J. L. C. Bij beschikkingen van eten minister van Wortman. Financiën zijn verplaatst: dc bolastingont-ITet is voor de eilandbewoners een ver vanger H. J. Bekkers van Meppol naar Pur- heugend feit, dat de commissie tot de fou rnerend en de registratie-ontvanger L. rlvsie gekomen is. dat een ziekenbus voor Oomens van Woerden naar Weert; de regis- Fte.kkee niet sterhts mogelijk is, rv d-n'- tratie-ontvanger M. E. Baren Bentinck van -'.ij d" vorstelijke prhenking van Vrouw het kantoor Oirschot naar liet kantoor El- Van Weel rendabel »e maken is. burg; de belastingontvanger J. A. B. van de Over de noodzrkc'" beid van een Ven van Amsterdam naar het kantoor der,huis behoeven ve «t \ee! te - dfir. bel. enz. te Haarlemmermeer. (hierover sedert vijf en twintig jaren al ge ZIEKENHUISPLAN VOGR OVERFLAKKEE HET RAPPORT DER COMMISSIE AAN EET HOOFDBESTUUR DER ZUID-HOLL. VEREEN. „HET GROENE KRUIS". Onze correspondent schrijft ons: Zooals wij reeds eerder onzen lezers heb ben medegedeeld is er met het oog op de stichting van een ziekenhuis voor Goeree en Overflakkee door het hoofdbestuur der Zuid-I-Iol 1. Vereen. „Het Groene Kruis" een studie-commissie benoemd om de mogelijk- heiid van dit plan te overwegen en even tueel met voorstellen dienaangaande te ko- Bovendicn bestaat er op het eiland met j zijn 32.000 inwoners thans nog geen gele genheid om b.v. van beenbreuken een een voudige X-foto te maken; vele ernstige pa tiënten b.v. met z.g. chirurgische tubercu lose of met andere ernstige ziekten van beenderen en gewrichten moeten thuis ver pleegd worden, ook al geschied dit nog zoo primitief; dit is eveneens het geval met ab normale gevallen op verloskundig gebied, enz. Dan moet gewezen worden op de om standigheid, dat het eiland, zooals reeds meermalen gebeurd is, door ijsgang, mist of storm geïsoleerd kan worden. Niemand zal kunnen zeggen, dat een eigen ziekenhuis voor Flakkee een overbo digheid is! Dc commissie berekent da-t een plan A (30 bedden) aan stichtingskosten zal beloo- pen f 150.000. De jaarlijksche uitgaven ko men op f 9600. Plan B (60 bedden) beloopt aan stichtingskosten f 210.000. De genees kundige staf zou moeten bestaan uit: een internist, speciaal voor inwendige ziekten, op de hoogte van de hedendaagsche klini sche laboratorium-onderzoekingen. Deze zou kunnen optreden als geneesheer-directeur van het Flakkeesche ziekenhuis en tevens ook als consulteerend geneesheer de andere doktoren van het eiland van advies dienen en allerlei onderzoekingen verrichten; 2e. een chirurg-vrouwenarts, die voor bet geval de internist in deze richting niet geschoold zou zijn, ook voor eenvoudige gevallen als Röntgenoloog kan optreden. Wat de mate rieel e eischen aangaat acht de commissie voor een goed ingericht ziekenhuis, behal ve de noodige verpleegruimte en huishou delijke inrichting, noodig: le. een operatie-kamer met toebehooren) 2e. een Röntgen-inrichting; 3e. laboratoriumruimte; 4e. hoogtezon- en diathermie-installatie; 5e. ontsmettingsinrichting; 6e. barak voor besmettelijke ziekten. Van groot belang was de vraag of het legaat door Vrouwe Van Weel aan Dirks land gelegateerd ook te gebruiken zou zijn voor een ziekenhuis voor het geheele eiland Immers was onder de bepalingcu opgeno men, dat het ziekenhuis, van het fonds door de erflaatster hiertoe nagelaten, alleen-ge bruikt mocht worden ten behoeve van de ingezetenen van Dirksland en naaste om geving, zoodat het geheele eiland" er niet mee gebaat zou zijn. Er moet al dadelijk aan getwijfeld wor den of het mogelijk zou zijn aan een zoo beperkte inrichting een volledige genees kundige staf te verbinden. Toch mocht niet aan de bedoeling van de erflaat ster getwijfeld worden, dat er een volledig ingericht ziekenhuis zou verrijzen; dat bleek vyel duidelijk uit de rijke fondsen, die- zij ter beschikking had gesteld. De taak der commissie is dan ook weest om een zoo innig mogelijk verband te leggen tusschen beide ziekenhuisplan nen, zonder in strijd te komen met het tes tament en de bedoeling der erflaatster. De commissie adviseert nu: het Van Weel ziekenhuis uit te rusten met een volledige we ten scha ppelij ke ou ti 1 lage. Deze inrichting zal het Flakkeesche kenhuis ten goede moeten komen. Het Flak keesche ziekenhuis moet dan toegerust wor den met een installatie voor waterleiding, centrale verwarming, elect,risch licht, enz. Hiervan zal het Van Weel-ziekenhuis op zijn beurt gebruik moeten maken. Het bestuur van het op te richten Flak keesche ziekenhuis stelt de commissie zich aldus voor: a. de bijdragende gemeenten; b. de bijdragende diaconieën; c. de belang hebbende groepen der bevolking; d. den geneeskundigen kring; e. particulieren. Evenwel meent zij, dat aan de gemeente Dirksland een zeker overwicht toekomt, zij zich het bestuur denkt uit 9 personen, van wien benoemd worden: 3 door Dirksland (gemeente), 3 door de dia conie van Dirksland, 1 door de S. B. Z.- Vereen., 1 door den geneeskundigen kring, 1 door particulieren. De commissie wijst er echter op, dat deze bestuursaanstelling haar rationeel lijkt voor het geval dat het stiohtingskapitaal uit ailerlei bronnen bij elkaar gebracht moest worden. Zou dit echter geheel of bij na geheel worden gevoteerd door de diaco nieën van Flakkee, dan zou het aanbeve ling verdienen het Flakkeesche ziekenhuis een overwegend diaconaal karakter te ver- leenen, hetgeen in overeenstemming zou zijn met de godsdienstige opvattingen en richting van de groote meerderheid der be volking van het eiland. Zelfs zou het ern stige overweging verdienen om in die rich ting nog verder te gaan en v?,n het zieken huis aanstonds een deel van een diacones- se nstiehtiaig te maken. Hot is \ooral Dr. van Gelder, arts van Nieuwe Tonge, die zich voor deze zaak zeer verdienstelijk gemaakt heeft. Rusteloos was bij in de weer om Flakkee aan deze zoo hoog noodige inrichting te helpen. Het zal hem een dankbare taak geweest zijn nu te mogen schrijven, dat de totstankoming van een centraal ziekenhuis er gunstig voor staat. Niet het minst is het aan zijn be moeiingen te danken, dat lipt thans zoo aak nog emsti- oud-Minister van Landbouw, Nijverheid en 'Handel, voorzitter van den Nijverheidsraad; tot lid en ondervoorzitter ir. W. H. van Leeuwen, ondervoorzitter van den Nijver heidsraad; tot lid en penningmeester i/. C. J. van Dusseldorp, lid der firma Heldring en Pierson; tot lid en secretaris H-. F. R. Snoeck, secretaris-penningmeester der Ne- derlandsche Vereeniging voor Tentoonstel- lingsbelangen. BESPREKEN EN OVERWEGEN. Op het raadhuis te Eindhoven werd gis termiddag een conferentie gehouden tus schen de besturen van de Vereeniging van Brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring en den Nederlandsche Bioscoopbond, welke bij eenkomst door de bemoeiing van den burge meester van Heerlen was tot stand gekomen De heer Van Staveren, voorzitter van den Centrale commissie, presideerde. In de conferentie werden van weerskan ten voorstellen gedaan om tot oplossing van het Bioscoopconflict in het Zuiden te komen. De voorstellen zullen door de besturen der beide vereenigingen nader worden overwo gen. Het resultaat dezer overwegingen zal den heer Van Staveren ten spoedigste wor den medegedeeld. "NTIE DE ..HISTORISCHE NACHT" EEN FRAAI GEBAAR OP KOSTEN VAN DU1TSCHLAND De bezettingskosten punt van strijd HEDEN SLOTZITTING Nan =t hom moet Ds. I worden, dc Dirks': nnt, die met groot ivn.s en onder wien energie in de leiding de Herv. mobiel gemaakt enten bi j eon kom- verschil dal 'te j Na den „historischen nacht" volgde een drukke dag van vergaderen. Het journalistenleger was weer vroeg ontwaakt en kwam al spoedig eens neuzen naar de nog zwart geblakerde plek, van waar in den donkeren nacht het kranten- vuur fantastische schaduwen had gewor pen op de oude muren van het voormalig stadhouderlijk kwartier. Het schijnt, dat de Italianen, die blijk baar op dit punt van hun landspolitie een groote mate van vrijheid genieten, met het vuurtje stoken begonnen zijn bij wijze van grapje. Jflisschien ook was het een explosie van spanning, die aan de ontspanning vooraf ging. Ook op crimineel gebied redeneert men over explosies van sentimenten. En nog Dinsdag hebben we kunnen lezen van een „jaloezie-explosie", die leidde tot moord, maar waartegen niet meer dan 8 jaar ge vangenisstraf geëischt werd. Welnu die Italiaansche explosie is dan buitengewoon onschuldig. Kwade gevolgen had ze niet; slechts was ze een bron van leut En dat is gegeven het lange wach ten eenigszins als een verdienste toe te kennen. Ook de Duitschers leverden een bijdrage tot de pogingen om zich den tijd te korten. Zij wilden hun perschef, Dr. Zechlin, heb ben. Maar Zechlin was niet te bereiken. Ze kwamen toen op den lumineusen inval om een spreekkoor te vormen. De Duitsche journalisten vereenigden zich en eenstem mig, gearticuleerd klonk onder de ramen de roep: Wir woll-ten uns-ren Zechlin ha-ben! En om het drietal herinneringen vol te maken nog dit: Toen het al laat was, een eind na mid dernacht, verscheen opeens do lieer Ste ward, de algemeen gewaardeerde Iïngelsche voorlichter van de pers. De overeenstemming was in het zicht, kon hij mededeelen. Dat was wat voor de buitenlanders, die het groote nieuws nog gaarne in hun och tendbladen wenschten te hebben. Het heele stel maakte toen een ren naai de persvesting in de Ridderzaal. Daar wa ren de telefoons en daar kon men; terecht. Het was een-heele rij hollende gestalten door de duisternis, achter den man aan, die het wist. Zoo snel mogelijk sprongen alten de wenteltrappen op naar boven. En daar. terwijl alle harten wild klopten, in de kamer van het Perscomité, vertelde Mr. Steward hetgeen hij over het compromis te zeggen had. Bij dit alles moet men toch met zekere deernis denken aan Dr. Stresemann, wiens leven langzaam maar zeker schijnt te ver kwijnen, doch die met groote geestkracht en met bekwaamheid de belangen van zijn volk verdedigt, nu al weer meer dan drie ingespannen weken achter elkaar. Men- schelijk gesproken, verkort deze conferen tie zijn leven. Hij brengt haar het offer van zijn leven. Dinsdagavond werd de inspanning hem zelfs zoo zwaar, dat hij zich zeer onwel ge voelde on, na buiten de vergaderzaal te zijn bijgekomen, zoo spoedig mogelijk naar zijn hotel reed en zich onmiddellijk te bed moest begeven. Gisterochtend zag hij er vrij goed uit Maar na de ochtendvergadering kleur weer aanmerkelijk matter. En toch deed hij enkelen handteekeningenvt laars nog lachend het genoegen, zij hem verzochten. Snowden had in zijn taaien strijd niets te verliezen, hij kon slechts millioeno winnen. En men juicht hem toe, omdat hij voor 75 van zijn halstarrig vastgehouden eisch ook te vinden was. Voor Dr. Stresemann besliste de histori sche nacht echter over de vraag of zijn land de vrijheid op eigen territoir zou kunnen verkrijgen. En voor die vrijhei f had hij en met hem het Duitsche volk nog weer verscheidene millioenen- over. Dat was noodig. Want wel was de overeenstemming er „in principe", maar in het compromis was de Duitschers een rol toebedeeld en daarover hadden zo hun oordeel nog te geven. Ze stonden voor een moeilijk probleem. Er zijn er, die van het aanvaarden van meerdere millioenen boven die, welke krachtens het plan-Young zullen moeien worden opgebracht, absoluut niets weien willen. Anderen is het nog wel iets waard, indien de ontruiming van het bezette ge bied bespoedigd zou kunnen worden. Die stroomingen schijnen zich ook in de Duitsche delegatie af te teekenen. Natuurlijk werd begonnen met het inno men van het standpunt: wij kunnen niet meer betalen, waaraan natuurlijk de vraag vastzat wanneer de ontruiming een feit kunnen zijn. Het bleek gistermorgen al spoedig, dat de uitwerking van het in beginsel verkre gen accoord nog niet zoo vlot zou gaan. De ochtend was voor de besprekingen niet voldoende. Ze zijn 's middags voortge zet en duurden tot ongeveer half acht I)e aangekondigde bijeenkomsten van de poli tieke commissie en van de bij de bezetting betrokken landen moesten dientengevolge worden uitgesteld. klaar om half 8 was men nog piet ge- Feed. De heeren moesten echter weg, want ze waren door Snowden oni acht uur aan een diner genood. Na tafel praten we nog wat voort, zei Henderson. Dat dit noodig was, bewees ook de uitla ting van Stresemann, die vertelde, dat nog op geen enkel punt overeenstemming was vprkregen. De persconferentie met Mr. Steward le verde ten slotte nog meerdere bewijzen. Hij deelde mede, dat den geheelen dag gesproken was over de punten, welke, in de overeenkomst van den afgeloopcn nacht, de Duitschers raken. En het zou geen slechte gissing zijn, indien we aannamen, dat de discussie over de bezettingskwestie daar van een zeer belangrijk deel had uitga- maakt. Het geldt hier n.l. de bezettingskosten na 1 September. Die kosten men zal het zich wellicht herinneren worden geschat op ongeveer 10 milliocn mark per jaar. Het plan-Young spreekt van die kosten niet meer. Nu wil Frankrijk, dat Duitschland die kosten tot ongeveer eind April voor zijn rekening neemt. Dan zou de Fransche bezetting wel licht verdwenen kunnen zijn. Die 8 maan den zouden Duitschland alles bij elkaar een kleine 100 millioen kosten. Omgezet in een annuïteit voor de verdere betalingsjaren, zou dat beteekenen, dat Duitschland elk jaar 7 millioen meer zou moeten betalen. die 7 millioen vormen juist ongpveer het cijfer, waarmede Frankrijk, België en Italië in den „historischen nacht" hun of ferte aan Snowden van 28.6 tot 36 millioen hebben verhoogd om dezen tot toegeven te bewegen. Hun fraaie gebaar tot redding de conferentie geschiedde dus wel beschouwd voor rekening en op kosten van Duitschland. Men zal toegeven, dat zoo iets heel goedkoop is en den glans van het mooie sterk doet tanen. Intusschen en nu vervolgen we het F.ngelsche relaas weer er is over deze dingen rustig en vriendschappelijk ge sproken. Uok de kolenleveringen voor Italië zijn aan de orde geweest. Graham, de president van de Baord of Trade, de Handelsminister dus, heeft een schema uiteengezet voor de kotenleverin gen aan Italië. De bedoeling was, dat het op Lö Nov. a.s. in werking zou treden. De Italiaansche spoorwegen zullen, regeling van de voorgenomen afname van 1 millioen ton kolen, te Cardiff een kantoor vestigen. De hoop werd uitgesproken, dat op deze wijze een goede, zakelijke connec tie zou worden verkregen tusschen Zuid Wales en Italië betreffende de kolenleve ringen. Voor hedenmorgen zijn vergaderingen vastgesteld: van de 4 bij de Rijnlandbezet tingk betrokken staten om 10 uur en voor de Politieke commissie om 11 uur. Verder zal om half 3 een plenaire zitting gehouden worden, die per radio zal worden uitgezonden. Deze openbare Bijeenkomst' is gearran geerd, omdat Briand en l-Ionderson 's mid dags om 5 uur naar Genève vertrekken. Gehoopt wordt, dat men er in slagen zal de voornaamste kwesties vanmorgen tol een oplossing te brengen. Dan blijven over, wat genoemd wordt, de .kleine" dingen. En daaraan kunnen ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels ƒ1.17 Elke regel meer „0.22% Ingez. Mededeilingei. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer 0-15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendS 0.10 10e Jaargang DE DUITSCHE DELEGATIE WIL ZICH NIET TOT DIRECTE BESLISSING LATEN DWINGEN. De Duitsche delegatie had gisterochtend nog voor de zitting der zes uiigenoodigde mogendheden, die om elf uur was bijeenge roepen, een langdurige bespreking over de houding die de Duitsche delegatie thans moest aannemen. Gemeld wordr, dat de Duitsche delegatie zich niet tot een onmid dellijke beslissing wil laten dwingen. Frankrijk heeft drie en een halve week noodig gehad om met Engeland tot over eenstemming te komen, zoodat niet bin nen enkele uren een beslissing van Duitsch- land verlangd kan worden. En misschien zoo voegen we er aan toe ook wel niet binnen drie en een hal ven dag. In de Duitsche pers komt de meening tot uiting, dat het tusschen de crediteiir- staten verkregeen accoord van Duitschland eel te veel vordert Men is te Berlijn van meening, dat dnor ?t aannemen van de eischen Duitschland de volgende concessies zal moeten doen: 1. Verhnoging van de jaarlijksche beta* ling met 4 millioen Mark.' 2. Verhooging van het onbeschermde deel van de Duitsche annuïteit met een tot dus ver nog onbekend bedrag. 3. Afzien van het voordeel van 300 mil lioen Mark dat door de vervanging van (1e regeling-Dawes door het plan-Young z-ju ontstaan. Daarbij komt nog, dat de zaak der bezet tingskosten naar alle waarschijnlijkheid nog niet geregeld is en dat de overeen stemming der geallieerden, ten minste voor zoover men te Berlijn kan nagaan, zonder definitieve overeenkomst omtrent het steeds weer door Duitschland gecischte bekend maken van een zoo spoedig mogelijken of ten minste vervroegden ontruimingstermijn, zich slechts bepaalt tot Henderson en Briand. Briand stelt zijn vertrek uit MIDDEN IN DE MOEILIJKHEDEN Gisteravond gaf Snowden in zijn hotel een afscheidsdiner, Na afloop zijn de 's mid dags onderbroken besprekingen voort gezet In de hal van het hotel wachtte een in ternationaal gezelschap van journalisten. Het eerste bericht, dat doordrong, was, dat Briand niet zou vertrekken hedenmiddag en dat de voltallige bijeen komst, welke was aangekondigd, niet zou Reeds deze mededeeling wees er op, dat het met de besprekingen niet vlot liep. Ook verder werd niet veel goeds verwacht van dezen avond. Te kwart over een vertrok minister Hij mans. „Het is nog niet afgeloopen", was zijn sober bescheid op vele belangstellends vragen. Toen maar weer wachten en auto's b«- stelten voor den terugkeer stadswaarts. Te 2 uur kwam er beweging, welke er op wees, dat de besprekingen ten einde liepen, voor dezen nacht. Een der eersten, die toen naar beneden kwam, was Dr. Wirth. Hij zag er niets ter roden uit. Van alle zijden werd hij dade lijk aangeklampt. „In einem Punkt", vioe- den de Duitsche collega's hem de siluaiie aan te duiden. En de zin kwam, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Men kan daar kwam het op neer wat de Duitsche minister voor de bezette gebieden zeirle geen politiek maken ten koste van Duitschland. Als Snowden 100 verkrijgt, moeten wij ook voldoening hebben. Dat beteekende klaarblijkelijk, dat men elkaar niets nader was gekomen en de een- - zijdig verkregen overeenstemming nog in hetzelfde stadium verkeerde als in een nacht te voren, toen zij in beginsel tus schen de vijf andere staten bereikt w erden. Om 2 uur vertrokken ook de overige gas ten van Snowden. En ook de journalisten spoedden zich met haast naar het Binnen hof, waar de telegraafdienst was opengehou den, om hun telegrammen te verzenden of te telefoneeren. De overigen begaven zich snel huiswaarts of naar hun hotel om daar de magere oogst van ruim drie uren wach ten te verwerken. Keine Einigung. Geen overeenstemriiing. Vanmorgen te 10 uur worden de bespre kingen voortgezet. We zitten op dezen crisis-Donderdag dus weer midden in de moeilijkheden. Want tegenover de stelling van de Duit schers, dat zij van de bezettingskosten na September niets zouden betalen, wordt van Fransche zijde een precies tegenovergesteld standpunt ingenomen. Briand heeft betoogd, dat het ook voor Duitschland een bijzonder voordeel zou zijn, waneer het plan-Young in werking zou treden en dat er dus ernstig gevaar nan verbonden was om thans nog nieuwe dis cussies te openen. Van het begin nf aan, had hij het prin cipe aangehangen, dat er geen band in dien zin tusschen de financieele en de politieke kwesties gelegd mocht worden, dat er van ruilhandel in deze sprake zou moircn zijn en hij verwierp dus ook het denkbeeld van compensaties met betrekking tot ver vroegde ontruiming. Tot pijnlijke verrassing van de Duitschers hebben Snowden en Graham verklaard net geheel met Brinlul eons to ziin. De man van het mooie gebaar, die zich eerst ten koste vnn Duitschland heeft la.cn tevreden stelten nadat te voren luid ver kondigd was. dat hij zulks niet wonschte dacht nu blijkbaar: binnen is binnen. Het is, ondanks de mooie inkleeding, ook bij den socialist Snowden: haal je niet, dan heh je niet, hebben is hebben en houdt wat je hebt! Zeer socialistisch geredeneerd! NOG GEEN RESULTAAT. Uil Den Haag wordt gomeldt, dat de onder- de anderen hunkerden om hun experts en wat verder van de delegaties in n te kunnen krngen en niet al te veel Den Haag blijft, dan verder werken, tn eigen voordeeten te behoeven prijs te Men kan dus wel zeggen, dat de Confe- 'ven. rentie vanmiddag haar voorloopige sim- ,t ,.c Stresemann heeft ten slotte het lot der tingzitting houdt, al wordt zij niet officieel ha*toe'ingon tusschen de Dui s.-he en atoe- "ferentie in handen. Indien zij slagen gesloten verklaard re a'grana.-digden gedurende eten a'g loo- K"* Hjaaifi Mep onthoude incussriien wel, dat leze non nacht to' nog geen enkel re-sultan' hto- bijeenkomst alleen iets beteekent. indien in bon gevoerd. Het bo'angriiksto bezwaar der de groote kwesties overeenstemming is Duitsc'ier? is, dat Duitschland na 1 Sepr. verkregen. la.:-, alleen de bezettingskosten zal htobeu Of dit echter nu reeds geb uren zal, zal I te betalen, dienen te worden afgewacht. Naar van Italiaansche zijde verklaard De Duitschers zouden ln Snowden'fwordt zal de zitting tot Dinsdag a.s. dureiv verdient toch nok het licht te vnll on 7.»in persoon en beleid. Hij is het. die wel onder de allermoeilijk ste omstandigheden zijn taak heeft te ver- vullen. Zooals we zeidc-: er is gister druk ver- Lgaierd

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1