DE HAAGSCHE CONFERENTIE Leger ex? Vloot. BINNENLAND. an,li"> iaby's die hun xrxTaïï Radio Nieuws. DINSDAG 27 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 VREESELIJK SPOORWEGONGELUK IN AFWACHTING. We leven nog steeds in de fase der aan biedingen en in die fase is het eenigo nieuws op 't oogenblik, dat er geen nieuws is. Er wordt gewacht op een nadere aanbieding powers". Daar is men ook gisteren den beelen dag aan het rekenen geweest. Ei middagbijeenkomst is gteld. Enfin als er dan eindelijk maar een oplossing komt, al zal die ter wille van ieders prestigegevoel er misschien dan wat gecompliceerd uitzien. Want voor alles is elk der mogendheden bedacht op den in druk, dien haar handelingen in het eigen land zullen maken. Nergens wil men na "De zaak schijnt dus nu hopeloos vastgeloopen. Eohter onder deze omstandigheden: de zijde der „otlertng f* '5 °°k. tot «enz men nok gisteren den Pl^'Young. „n „„wPMt Pon 'm P'incipe zijn ,4e vier' bereid Emge- yplfs om iiitire- land enkeIe milhoenen te geven; b in prinoipe sahijnit over de levering in natura geen verschil van gevoelen meer; Engeland zal ook op diit punt worden te vreden gesteld; in principe is men het eens geworden over de verzoeningscommissie; maar: Italië weigert zijn Parijsohe voordeelen te tuurlijk den indruk maken het eigen stand laten vallen en dientengevolge weigert punt te hebben prijsgegeven. Snowden het hem nader voorgelegde ver- Formeel zal dat wel te camoufleercn zijn. deelingsplam der annuïteiten. En Snowden zal daar ook wel genoegen Als gevolg daarvan wenscht Briand geen mee nemen, zelfs al zal hij ten slotte ook tormijn te noemen voor de ontruiming van wat water in zijn wijn moeten doen. het Rijnland en denkt Stresemann er niet Verteld wordt althans, dat hij op a aan om zich ter zake van de nieuwe com i van zijn oorspronkelijken eisch de missie te binden, zaak wil afmaken, mits er dan ook volle Allen zijn het eens „in principe", maar garantie zij, dat Engeland het meerdere practisch ziet men geen kans om een brug werkelijk in handen krijgt. te slaan om bij elkaar te komen! De indruk bestaat, dat inderdad ernstig Het is een niet zoo mooie situatie, dat de gepoogd wordt het punt uit te vinden, waar vroegere vrienden ruzie maken als het gaat men elkaar in de financieele kwestie ont- om de.verdeeling van den Duitschen buit moeten kan. Wat er nu 'gebeuren zal, is niet te zeggen In de Fransche zoowel als in de Duitsche i Loucheur heeft verklaard, dat Frankrijk pers schemert eenig optimisme door om- niets vorder zou aanbieden, trent den gang van zaken. Dat optimisme Mogelijk is, dat Snowden nu voorstellen zal wel niet van allen grond ontbloot zijn. gaat <ioen. Maar waarschijnlijk eohter niot. Uiterlijk gezien zou men tot de conclusie moeten komen: het einde der conferentie is DE VERZOENINGSCOMMISSIE. daar en het levert een „missclick" schouw- Naar van goed ingelichte Fransche zijde verluidt, zou men in de kwestie der com missie van verzoening en vaststelling tot principiecle overeenstemming zijn ge komen. Volgens deze mededeeling zouden Frankrijk cn Duitschland onder toestem ming van Engeland ten opzichte van de volgende punten het eens zijn geworden: het Locurno-verdrag aangekondig de Fransch-Duitsche en de Belgisch-I)uit- sche commissie zullen in één commissie Ion samengevat, die bestaan zal. uit een Franschman, een Belg, een Duitscher neutralen, in het geheel negen per sonen. De commissie wordt dan verzoe genoemd, en zal geen eigen rechten bezitten, doch hoofdzakelijk op voorstel van Duitschland of België in wer king treden. Zij heeft ook geen bevoegdheid tot het instellen van onderzoekingen, con trole-maatregelen of dergelijke. Ingeval bij een conflict geen overeen- itemming te bereiken is tusschen de regee ringen, zal de commissie de eerste instan- •men. Wordt binnen de commissie ook geen overeenstemming verkregen, dan internationaal scheidsgerecht als tweede instantie optreden. Van Fransche zijde wordt verder mede gedeeld, dar de Duitsche regeering reeds Krincipieel haar toestemming gegeven zou ebben tot dit voorstel. Een bevestiging van Duitsche zijde hiervan is echter nog niet ontv Wij ontvingen bovenstaande foto van het vrceselijk spoorwegongeluk, dal verleden week den exprestrein van Weenen naar Rome overkwam. Dit ongeluk gebeurde in de Taurensche Alpen en kostte aan vijf personen 't leven; twintig personen werden ernstig gewond. Onze foto doet duidelijk zien dat er van sommige wagons weinig overbleef. üNTS „mMJUG IN ENGELAND OVER FRANKRIJKS HOUDING. Omtrent den inhoud van het nieuwe aan- ■bod der vier mogendheden aan Snowden #zijn slechts van Fransche zijde eenige here bijzonderheden bekend. Pertinax schrijft, in dg „Daily Telegraph" zijn mee ning over het waarschijnlijkeantwoord der geallieerden, doch hij weet niet, hoe daarop van Britsche zijde gereageerd zal worden en hij acht het waarschijnlijk, dat men van Engelsche zijde op vergaande concessies rekent. Er heerscht in Engeland groote ontstemming over de manoeuvre der Franschen om drie weken lang een serieuze behandeling der Engelsche eischen te verhinderen. Men wijst o.a. op de pogin gen der Franschen Mac Donald tegen Snowden uit te spelen. Ook is men in Engeland er over verwon derd, dat men van Duitsche zijde nog steeds vreest, dat Snowden's houding tot bijzon dere eischen aan Duitschland zal leiden, hoewel Snowdon in zijn laatste antwoord duidelijk heeft medegedeeld, dat hij offers ten koste van derden, in dit geval Duitsch land, niet zou kunnen aanvaarden. Ook de „Times" schrijft, dat deze Duitsche be zorgdheid wel begrijpelijk, doch absoluut ongemotiveerd is, aangezien Snowden elke verhooging van de Duitsche verplichtingen afwijst MAC DONALD NIET NAAR DEN HAAG. De premier Mac Donald heeft medege deeld, dat het bericht ongegrond is, als zou zijn terugkomst te Londen bespoedigd zijn door de verdere ontwikkeling der Haag- sche conferentie of door de gebeurtenissen in Palestina, Hij verklaarde, dat de bijeenkomst, die Zaterdag in Downingstreet is gehouden, in geen enkel opzicht een kabinetsverga dering was, doch dat er slechts vriend schappelijke besprekingen werden gehou den, waardoor hij op de hoogte kwam van hetgeen er gedurende zijn afwezigheid was voorgevallen en waardoor over verschillen de aangelegenheden van gedachte kon worden gewisseld. Mac Donald verklaarde nadrukkelijk, dat hij dit week-end niet naar Den Haag zou vliegen om een bespreking te hebben met Snowden. Zijn terugkeer vandaag was over eenkomstig het programma, dat was opge- maakUtocn hij vier weken geleden Londen verliet. Een ander bericht uit Londen zegt: Op de vraag aan Mac Donald, of hij van plan was naar Den Ilaag te gaan, ant woordde hij: Bij het onderzoek van den toestand in Den Ilaag hebben wij alle denk bare mogelijkheden onder de oogen gezien. Een dezer mogelijkheden was de overwe ging, dat een uitgebreide conferentie nood zakelijk zou kunnen zijn. Wij houden re kening met alle mogelijkheden, maar te zeggen, dat ik van Lossiemouth naar Lon den ben gekomen om van hier naar Den Haag te vliegen is onzin. Mac Donald be vestigde verder, dat hij a.s. Zaterdag naar Genève zou vertrekken. Don Zaterdag daar op zou hij weer in Londen terug zijn. In den laten avond werd evenwel bekend, dat De Parijsche ochtendbladen brengen met vette letters de afwijzing door Snowden het laatste voorstel der vier. Algemeen men van meening, dat wanneer zich geen bijzondere omstandigheden voordoen de ferenlie Woensdag zal eindigen. De eenige mogelijkheid van redding der conferentie ziet men in de bemiddelingspogingen van den Japanschen ambassadeur Adatsji. Evenwel zijn ook de laatste stappen van Adatsji mislukt en de Engelsche kanselier voor de schatkist heeft rich niet van beslissing laten afbrengen. Volgens mededeelingen van Sauerwein in de „Matin" zullen de te Den Haag aanwezige ministers nog 24 uur wachten, opdat het conflict duidelijk aan den dag treedt en Snowden later niet kan zeggen, dat hij be reid was de conferentie voort te zetten, doch dat zijn medeonderhandelaars de conferentie verlaten hebben. In 't kort zullen echter volgens Sauerwein de documenten onweerlegbaar bewijzen verantwoordelijk is voor 't mislukken der conferentie. Naar wij uit Duitsche conferentiekring* vernemen, is er een bevredigende oplossing bereikt van de kwestie der controle in de gedemilitariseerde zóne. Een eigenlijke con trole-commissie komt er niet; dit is door Frankrijk trouwens nooit gevraagd. Zelfs van „vaststelling" constatat-ion zal niet langer sprake zijn. Eigenlijk heeft Duitschland niet meer toegestaan dan reeds in het verdrag van Locamo voorzien was. Het zijn de door dit verdrag ingestelde com missies van verzoening (conciliation), die bevoegd worden verklaard in zaken he- treffende de gedemilitariseerde zóne. Deze heide commissies (de Duitsch-Fransche en de Duitsoh-Belgische) blijven afzonderlijk werken. Van een versmelting dier beide voor dit doel der militaire controle, zooals België verlangd had, is er geen sprake ix het thans aanvaarde ontwerp. Belangrijk ii ook, dat Duitschland zoowel als België of Frankrijk hert. recht hebben een onderzoek door die commissies af te wijzen en de zaak voor den Volkenbond te brengen; dit mag zelfs nog gebeuren nadat het onderzoek reeds begonnen is; in zulk een geval moet het dan onmiddellijk worden stopgezet Van een bestendig bureau voor die com- issies van verzoening is er, volgens de Duitschers, nooit sprake geweest In ieder geval zal de Duitsche delegatie weigeren nstelling van zulk een bureau goed te keuren. Niets zal trouwens door de Duitschers geteekend worden, alvorens de datum voor de ontruiming is vastgesteld. Heden zal, naar Loucheur meedeelde, de vergadering der vier hij de bezettang betrok ken mogendheden wel worden gehouden. Haagsehe correspondent van de ..Daily Herald" bespreekt in een artikel de tevolgcn voor Duitschland wanneer de Haagsehe conferentie mislukt. Snowden is niet onverschillig voor de financieele, economische en politieke gevol gen van een mislukking der conferentie. De Engelsche afvaardiging is zich de fi nancieele en economische gevolgen voor Duitschland bewust Er is evenwel reden xan te nemen, dat, wanneer de confe rentie mislukt, Snowden zich bereid zal ver klaren een voor Duitschland rechtvaardige regeling te treffen. UIT HET SOCIALE LEVEN. BOND VAN CHR. BAKKERSPATROONS. De heer K. Kolstein, Princesseweg 10, Groningen, schrijft ons: Bovengenoemde Bond hoopt D. V. in al- gemeene vergadering te komen op Woens dag 4 September a.s. Deze vergadering zal plaats vinden in „Eigen Gelbouw", Bad hu's- wal, Zwol'e. Aanvang der vergadering des middags 4 uur. Mogen wij langs dezen weg allen uitnoo- digen ,die met onzen Bond sympathisceren, om d-ere vergadering te bezoeken? Neen, niet alleen onze leden, maar ook .vooral hen van onze collega's, die de noodzakelijkhein van een Chr. Bond nog niet kunnen zien. Komt op deze vergadering en we zijn ervan overtuigd, dat ge er geen berouw van zult hebben. Immers iedere actie, die bedoelt de herleving en beleving onzer belijdenis is u welkom en waarom zou dan deze actie, die ik niet anders bedoelt dan onze belijdenis in- >el dragen in- het maatschappelijk leven u niet welkom zijn? I Helpt onzen Bond groot maken collega's! de nieuwe voorstellen door Snow den afgewezen waren. Onvoldoende! heetten ze weer. Het ge.bode.ne bedroeg naar de berekening der aanibiedende mogendheden 28.6 miilliocn van de 4-8, die gevraagd waren. Neen, ant woordde Snowden, het is maar 27.4 mil- lioen. Niet 60, maar 57 pet van wat wensch. En bovendien hebt ge nog te ve vooi*waarden aan uw voorstel verbonden. Wat zal er nu gebeuren? „De vier" hebben verklaard niet verder Onze tijd heeft het immers zoo noodig. De te kunnen gaan. Snowden wil geen genoe- revolutie grijpt al, verder om zich heen. A' U(, gen nemen met hun z.i. onvoldoende aan-|^ider liaar stem: Geen God en geen pjaag verlaten, om zich eerst naar Parijs *e hod. Mees er. h-geven. Daartegenover moeten wij Christenen po- urr RincmnprHMFI ITT sitie kiezen. Ook do Chr. Patroon. Dat kan ni-1 Dluocuurcoi\rLlLl men niet in een „Neutralen" Bond. Ajjeen EEN BESPREKING TE EINDHOVEN. Gods Woord mag het richtsnoer zijn van ons leven, ook van ons organisatie-leven. Woensdagmiddag zal ten gerr^ ntehuizc Tegenover de Revotutie het Evangelie. La- te Eindhoven op initiatief van den burge ten allen, die dit met ons belijden, op onze meester van Heerlen een conferentie plaats vergadering komen wanneer het maar im-, vinden tusschen do besturen van dc ven mer mogelijk is, of hun sympathie-betuiging ging Van Noordbrabantsche en Limburgsche ■taris, Prinsesseweg 10. gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeu 'ring en van den Nederlandschcn Bioskoop- inzenden bij den Groningen. Het wordt een belangrijke vergadering. De agenda is rijk voorzien en Ds. TI. A. Munnik van Zwolle hoopt een opwekkend woord te spreken. Dat alleen maakt onze samenkomst al belangrijk. Maar ook zul'en verschillende practische zaken worden be handeld. Dit alles, we weten het, heeft uwe belang stelling. Daarom verwachten we een goede opkomst, vooral uit het Noorden en mudden van het land. De Bond staat in het toeken van bloei, maar za! dit zoo blijven, dan moeten al de Chr. collega's zich als lid opgeven. Dan zal er ook met onzen Bond in komst worden gerekend, dan zal er stuur en richting kunnen worden gegeven aan onzen arbeid en aan alles wat caarmed>e in verband s'aat. Daarom nogmaals: a'len op 4 Sept. naar Zwolle LUCHTVAARTMUTATIE. Naar „De Avondpost" bericht, zal kolonel Hardenberg ingaande 1 Nov. a.s. worden ontheven van het commando over de Lucht vaartafdeelimg en worden belast mot het commando over de IVe infanteriebrigade te Arnhem. Als opvolger van kolonel Hardenberg zal als commandant der Luchtvaartafdeeling vermoedelijk in aanmerking komen de ma joor van den generalen staf Sillevis. DIPLOMATIE DE AMERIKAANSCHE GEZANT. Afscheid van de pers. De afgetreden Amerikaansche Gezant, de heer Richard M. Tobin, heeft gistermiddag ertegenwoordigers van de Nederland- sche pers te zijnen huize ontvangen, tenein de hen in de gelegenheid te stellen, afscheid in hem te nemen. De heer Tobin verklaard!?, dat zijn verblijf in Nederland, waar hij Gl/2 gelukkige, wol- kenlooze jaren heeft doorgebracht, bij hem steeds in de meest aangename herinnering zal blijven. Hij hoopte het zijne te hebben bijgedragen tot het behoud en de versterking van dc hartelijke betrekkingen, die sinds den aanvang van de onafhankelijkheid der Vereenigde Staten van Amerika, tusschen zijn land en het onze hebben bestaan. in dit verband herinnerde hij er aan, dat de eerste afgezant van de Vereenigde Staten in Nederland John Adams is geweest, die later de tweede president van Amerika is geworden. Hij kwam hier met een dubbele taak, de erkenning van een nieuwe repu bliek te verkrijgen en leeningen te plaatsen. In beide opzichten is hij volkomen ge- geslaagd. Hij plaatste zijn leeningen te Am sterdam onder zeer billijke voorwaarden en ist Amsterdam, dat destijds een zeer zelfstandige plaats innam in de republiek der Vereenigde Nederlanden er toe te bewe gen, om het eerste verdrag van vriendschap handel met Amerika te teekenen. Geen wonder, dat Adams met gcestdrif' ;er Holland sprak, waar hij met verschoi dene belangrijke persoonlijkheden vriend schap had gesloten. Onder deze bevond zich baron van de Cn pellen van de Poll, die een zeer edel karak ter toonde te bezitten en die John Adams bij al zijn werk voor Amerika hielp. O. a hij den wensch te kennen al zijn geld te beleggen in de leeningen die Adams plaatste. Het waren er twee, waarvan deééne gegarandeerd was door Frankrijk. Baron van de Capellen wenschte echter zijn geld te plaatsen in de andere niet-gegarandcerdr lecning, omdat hij vertrouwen had in dc toekomst van het Amerikaansche volk. Zor heeft Nederland, Amerika van den beginiu af, op hartelijke wijze gesteund. Het verheugde den heer Tobin, ook iets te hebben kunnen bijdragen tot de goede ver standhouding tusschen dc beide landen „Toen John Adams heenging zei hij: „Ik zal niet ophouden te bidden voor het geluk en dc welvaart van Holland." Deze woorden wilde de heer Tobin tot de zijne maken. Nadat Mr. Belirtfante, namens de aanwe zigen den Gezant voor diens hartelijke woor den had dank gezegd en hem nog vele ge lukkigc jaren had toe ge wenscht, bleef de Gezant zich nog eenigen tijd met het gezel schap onderhouden. heer Tohin zal a.s. Donderdag Den Met volledige instemming van genoemde besturen heeft do voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, de heer D. van Staveren zich op verzoek van genoem den burgemeester bereid verklaard het voor zitterschap dezer conferentie op zich te ne men. WONINGBOUW STATISTISCHE CIJFERS. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Ne- deland. Onbewoonbaar verklaarde gesloopte en aan haar Gereed- bestemming gekomen ontti-okken ngen. woningen. Juni 1929 4.361 Mei April Maart Febr. Dec. 1028 Oct.' 4.31 3.451 2.434 1.663 3.481 4.437 4.795 .4.208 3.949 515 773 Netto Vermeer dering. 3.846 3.515 2.944 1.764 1 196 2.098 2.36-4 3.801 4.332 3.567 3.414 3.380 4.063 MAASKANALISATIE Naar de Limb. Koerier verneemt, zijn de •erkzaainheden tot bevaarbaarmaking van de Maas zoover gevorderd, dat behoudens onvoorziene omstandigheden de openstelling van de vaart beneden Maasbracht reeds to gen begin October kan worden tegemoet ge zien. De rivier zal dan over haar geheele ver dere lengte bevaarbaar zijn. *5* Aan den aanleg van het Julianakanaal tusschen Maastricht en Maasbracht wordt geregeld voortgewerkt. NIEUWE TRAMLIJN VERBINDING BRESKENS-HOOFDPLAAT. De lijn Breskens-TIoofdplaat van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij is thans officieel goedgekeurd en kan dus ook voor personenvervoer in gebruik wor den genomen. Do officieclo opening is be paald op Zaterdag 7 September, waarna op Maandag 9 September de lijn voor perso nenvervoer wordt opengesteld. Bij deze maatschappij is de bijdrage van het personeel voor het pensioenfonds te ruggebracht van 10 op 8% pet. en van de maatschappij verhoogd van 1 op 2V2 pet., zulks gerekend van af 1 Maart j.l. Deze VIERDE CHRISTELIJK-SOCIALE CURSUS Gisteravond is in het Conferentieoord den Zendingsstudieraad te Lunteren de vierde Christelijk-sociale cursus, georganiseerd door de commissie van samenwerking tusschen de algemeen Chr. sociale bonden en het Chr. Na tionaal Vakverbond aangevangen. I Nadat in den loop van den middag de honderd deelnemers waren gearriveerd, werd om half zes getafeld. I Om zeven uur opende de voorzitter, de heer C Smeenk, voorzitter van Patrimonium en lid van de Tweede Kamer der Stat en- Generaal. de 'bijeenkomst door te doen zin geni Ps. 89 3 en 66. Hij las daarna Ps. 145, in aansluiting waaraan hij een openinga- I woord sprak. Openingswoord. Er zijn, aldüs Spr., aan een conferentie in Lunteren voor allen, die in de Chr. Soc. beweging arbeiden, die meest aangename herinneringen. Spr. herinnert aan de eerste Chr. Soc. Con ferentie onder presidium van wijlen Ds. Talma en Dr. de Visser. De eerste is inmid dels tot hooger arbeid geroepen. Toen men zich weinig bewust van wat gebeuren ging. Na Juli 1914 volgde Augustus 1914. De groote wereldoorlog ontbrandde en stelde de Chr. Vakbeweging voor geweldige waagstukken. In 1914 was er een kleine Chr. Soc. bewe ging. Thans een beweging, die invloed ver kregen heeft. Met namen de leiders van onze Chr. vak bonden worden daardoor voor groote vragen gesteld. Zij hebben voor de oplossing daar van kennis der 'beginselen noodig, maar ook een goed nizicht in de economische omstan digheden. De leiders van thans hebben veel moeten missen, o.a. op het terrein denvijs. Ondanks dit hebben ze zich op dusdanige wijze weten te ontwikkelen, zoodat ze op hun post een goede plaats innemen. Maar toch is voordurende bezinning eisch, bezin ning op liet beginsel en op dc economische vraagstukken. Wij, werkers in de Chr. Soc. beweging, aldus Spr., willen in deze gebroken dis-har monische verhoudingen iels trachten te ver werkelijken van de gerechtigheid Gods. Daardoor krijgt men werkperspectief. Die taak is moeilijk en zwaar door eigen gel kenheid en gebrek aan inzicht We kennen slechts den deele. We behoeven det werk echter niet te richten in eigen kracht. Wij mogen den Heere om bijstand smeeken. Dat wc dat nim mer vergeten. De heer Smeenk ging hierna in gebed voor, waarna hij 't presidium aan Dr. A. A. van Rijn overdroeg en refereerde over: De overheid en het sociale vraagstuk. De volgende stellingen werden daarbij verde digd: I. In hoofdzaak is er drieërlei beschouwing over de taak der overheid: een liberale, socialistische en een Christelijke. II. De „liberale" beschouwing is verwerpe lijk, omdat zij: le. principieel Gods souvereiniteit ontkent en geen rekening houdt met het feit der zonde; 2e. valsche vrijheidsopvattingen huldigt; 3e. eenzijdig individualistisch is en geen oog heeft voor den orgaïiischen aard en den histo- rischen groei van het maatschappelijk lev III. De socialistische beschouwing is min te aanvaarden, omdat ook zij: le. principieel zoowel Gods souvereiniteit als het feit der zonde loochent; 2e. het organisch karakter der maatschappij miskent; 3e. aan het staatsgezag de taak oplegt om naar afgetrokken denkbeelden de maatschap pij te vervormen tot één groote fabriek voor het pr^duceeren van materieele en meer ideëele goederen. VI. Naar Christelijke, dus Schriftuurlijke, beginselen is het de taak der overheid, om: le. het recht te bestellen en te handhaven; 2e. de gevolgen van den vloek te bestrijden; 3e. steun te bieden aan het streven des volks naar hoogere ontwikkeling; 4e. het organische leven der maatschappij te sterken, dat het vindt de organisatorische vormen, die voor een zegenrijke ontplooiing onmisbaar zijn; 5e. heel het staatsleven zoo te leiden, dat het kan beantwoorden aan zyn doel: tot Gods eere voor te bereiden voor het harmonische ge meenschapsleven, dat zich eens wanneer hetgeen ten deele is te niet zal zijn gedaan In het Koninkrijk Gods zal openbaren. V. De overheid behoort dientengevolge de door de zonde opkomende tegenstellingen veel mogelijk te verzachten en te verzoenen, conflicten te voorkomen en zóódanige wettelij ke regelingen inzake de bezits- en arbeidsver houdingen vast te stellen, dat alle leden van het volksorganisme zich naar eisch kunnen ont wikkelen en hun goddelijke roeping kunnen vervullen. VI. Welke practische maatregelen uit deze beginselen voortvloeien, hangt af van tijden omstandigheden. Steeds moet bedacht, dat eenzelfde beginsel, in verband met de wisselende toestanden en verh#udingen, een zeer verschillende toepas sing kan eischen. Veel misverstand, ook in Christelijke krin gen, vindt hierin zijn oorzaak, dat niet scherp regeling is door den Minister van Water- j wordt onderscheiden tusschen 'het b staat goedgekeurd en den concreten vorm, waarin het I- gege- SLAAPT. KINDEREN. SLAAPT! In alles komt toch verandering. Vroeger werden wii door nn-e .i Weerbericht. Barometenrtand. Verwachting van het Koninklijk Mcteoro fogisch Instituut te De Bilt: Verwachting: Matige Z.O. tot Z.W. wind, toenemende bewolking, aanvankelijk droog, later kans op regen of onweer, aanvankelijk warm. FIETSERS LICHT OP; Van 2829 Aug. van 8.27 nam. tot 5.35 vnu Dinsdag 27 Auguatua. HILVERSUM (298 M. Na 6 uur 1070 M.) (UltsL KRO-Ultz.) 11.3012 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.15 Concert door hc: KKO-Trio. 1.15—2 Gramofoon. 2—2..0 Knipcursus. 2.203.20 Vrou wenuurtje 66 Gramofoon 6.017 Gramofoon. 7—7.15 Lezing over: De cursus Engelsch. 7.1.-.— 7.30 Esperanto-praatje. 7.30—8 Lezing over; Wat rerklng van Eolltie Mannenkoor. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 0.30 Herdendingfl-bijeenkomst in de Ned. Her- ormde Kerk te Soest ter gelegenheid van het 00-Jarlg bestaan dier gemeente. Openingswoord oor Mr G. Deketh. Burgemeester van Soest. 2.15—2 Concert. 2—2.45 Kookpraatje door P. J. éers 2.45—4 Gramofoon. 4.30—5.30 Microioon- ebutanten. 5.30—7 Concert. 7—7.45 Lezing. S 01 -8.30 AVRO-PoekeniialfuurtJe 8.3011 Concert Xuarna Gramofoon. i3 Sluiting. DAVENTRY (1554 M.) 1".35 Morgenwijding. 1,20 Gramofoon. 12.20 Orgelconcert. 1.20—2.20 Irkest 2,20—2.45 Beelduitzending. 4.20 Muziex. .35 KinderuurtJe. 6,35 Nleuwsber. 7.05 Tiano- eclt&I 7,20 Lezli - -- - 8.05 Zat 10.20 Lezing 10.35 Uit- hambra. Muziek. 11.05 Gramofoon. 4,05 Concert 6,55 Gramofoon. 8.55 LANOENBERG (473 M.) 7.20—7.50 Gramofoon 7.50—8.50 Orkest- 10.35- ~g Gramofoon 1.25—2.50 Cc 8.20 Orkest 9.50 Her-uit ZEESEN (1635 M.) 6 lezingen. 12,50—1.15 Gi zingen 5,20—6.20 Concc 8,20 Orkest uit Langenb K Lconhard. Daarna N Woenitdag 2 HILVERSUM (298 M.. 5,55—6,50 Orkest. 1.15—5,20 Le- r 1071 M. (Uitsl foon. 2.30—4.30 Concert- 4.30—5 Gramofoon. 5— 6 Kinderuurtje. 66.45 Gramofoon. 77.30 Lezlm over: Nieuwsvoorziening en pers in den loop dei gen en toespraak. Daarna Persber. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 12.15—2 Concert. 2—2 30 Gramofoon. 2.30—3.31 Kurhaua Schevenlngen! 3.30—5 Concert door het ven bepaalde toestanden moet worden toeges past. VII. De omschrijving van de overheidstaak als „bestrijding van misstanden'', is te onvol» ledig en te negatief. Nu de ontwikkeling van de maatschappij sa loonarbeid moet verrichten, eischt reeds haï leidde tot een toestand, waarin de groote mas- welzy'n van de maatschappij als geheel, dat óók door de wetgeving op het looncontract zóó hervormend wordt ingewerkt, dat 6"herpe tegnstellingen niet schrijnen, dat conflicten, worden voorkomen, dat geestelijk, zedelijk en sociaal de arbeider op het peil kan leven, dat de stand van het bedrijfsleven, dat de voort» brengende kracht van landbouw en industrie veroorlooft. VIII. De sociale wetgeving ten onzent is-met de Christelijke beginselen in overeenstemming. Zy behoeft evenwel in verband met de huidige maatschappelijke toestanden nog op menig punt aanvulling en uitbreiding. Zoowel de wettige arbeidersbescherming als de wettelijke arbeidersverzekering behooren tot verdere ontwikkeling gebracht te worden. IX. Vooral behoort de wetgever thans steun te verleenen aan de organisatorische ontwik keling in de maatschappij en daarbij tevens t® waken tegen de gevaren, die als gevolg van die ontwikkeling dreigen. De voorzitter, Mr. Dr. <van Rhijn, dankt® den spreker voor zijn uitnemend betoom, t.a.w. het hem slechts speet, dat Ds. Kersten niet ter conferentie was. (Vroolijkheid). Na de pauze werd over het gehoorde vani gedachten gewisseld, waarvoor zich een 6-taL personen opgaven. Gevraagd werd of de cfverheid normen moet geven voor de ontwikkeling van het staatkundig leven. Wat is een organisation Hoe stelt men den 9tand van het bedrijfs leven vast Is stelling 7 niet wat vaag? Moet de overheid niet onderscheiden worden van den Staat? Is het inderdaad wel de taak van de Overheid wat deze referent in stelling 5 haar opdraagt? Moeten een staat, een volk en een nati® elkander niet volkomen dekten? Is het bil lijk om te eeggen, dat de liberale beschou wing principieel Gods souvereiniteit ver werpt om het notariaat en de advocatuuc staatsdienst te imaken? De heer Smeenk, op deze vragen van re. pliek dienend, zeide oan. dat het uiterst bezwaarlijk is om den eisch dat een volk en een staat moeten samenvallen in het his torisch gegroeid Europa te verwerkelijken. Daar kunnen omstandigheden zijn, die. ver klaren dat meerdere volken in één staats verband samenleven. Dat behoeft Zwitser land is er getuige van niet altijd onder drukking te beteekenen. Spr. bedoelt in zijn tweede stelling geen personen, maar het li beralisme en dan is zijn stelling onbetwist baar. Een organisme is een lirhtaam, dat één is, maar uit verschillende deelen bestaat, die zich nooit los van elkander mogen gevoelen en tegen elkando-r geen krijg mogen voeren. De Overheid heeft inderdaad tot taak de volksontwikkeling te steunen, door te bre ken de verwoestende elementen in de samen leving. Spr. venveos hierbij naar Kuyper'a rede, gehouden ter verdediging van Talma's Ziektewet, die vele in onze dagen nog wel oens mochten nalecen. Bij de Overheidsmaatregelen moet gere- kend worden met de beginselen, die daar- aan ten grondslag liggen en gelet op de om standigheden van het oogenblik. Enkele debaters, die bezwaar gemaakt hebben tegien stelling 7. hebben dez^ te in dividualistisch gezien. Waar precies de gren zen liggen van de Overheidsbemoeiinc i- m een paar woorden niet te eeggen. De Ov. r- heidstaak is in een maatschappij zonder or ganisatie een nndicre dan in die waarin .vel schillende organen zijns die tot bepaald© ontwikkeling rijn gekomen. Onder de prod;, king der juiste beginselen moet de Over heid worden gebonden aan dc ordinantiën Gods. Want dat is do wnnrlxu-g dat -ij bii hooger licht de juisten weg zal vinden (ap plaus). De voorzitter dankt den heer Smeenk voor ijn repliek. Na een korte pauzA s'rot m,* )r. N. G. Veldhoen, Ned. Herv. pred ta Voorburg, den eersten dne met ee-i bidstond» waarbij hij sprak over MuUh. 1128.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5