V EEN VENETIAANSCHE „AUTO"-PARKEERPLAATS. Wat WJ om OM RET SCHOKKEN VAN DE TREINEN OVER DE BRUG AAN DEN MOERDIJK TE de auto's zijn, zijn In Venetië nog steeds do gdndels. Een der u .1 parkeerplaatsen voor dH typische vervoenntódek VERMINDEREN» worden de rails electrhscti gelascht, Het Instellen van de sl'JpioaclitftCd Land- en Tuinbouw. F iVan 2 tot en met 4 Sept. a.s. wordt dit fwigres te Mep pel gehouden. Mr. van Haastert te 's-Gravenhage hoopt $9 prae-adviseeren over: „Is het gewenscht la een wettelijke regeling van het pachtwe zen het recht van continuatie op te ne- fcaen?" De heer A. Schuttevaer te Zutphcn over: ^ijn er inadeelen verbonden aan de toe nemende mate van de omzetting van het Jamdbouwbedrijf in tuinbouwbedrijf?" De.hèer F. V. Val star te Naaldwijk, over: „Waarom wordt het veilen van producten, hetwelk in den tuinbouw reeds vrijwel al- f?«neene toepassing heeft gevonden, voor «Jen afzet van de producten van het land bouwbedrijf nog zoo weinig toegepast? Is bet wensohelijk, dat de landbpuw in dit op- jacht den tuinbouw volgt, en zoo ja, hoe jdaartoe te geraken?" De heer J. Smid te Voorburg over: „I-Tet tarobleem der slechte belooning van den faaadbouwarbeid, zijn oorzaak en de wegen Ier oplossing". Br. Ir. W. J. Droesen te Roermond over: fcOp welke wijze kan de selectie van zaai- fen pootgóed worden bevorderd?" Ir. J. G. Tukker te Beekbergen over: „De fcteekenis en ontwikkeling van de pluim veehouderij". DE PACHTKWESTIE. r "De kort geleden opgerichte vereeniging *3et Friesche Grondbezit", een organisatie Van landverhuurdere, heeft een huishoude lijk reglement voorloopig vastgesteld, waar in geregeld is het oprichten van een com missie van arbitrage in pachtzaken. Deze bestaat uit den voorzitter en twee leden. Voorts regelt het reglement de oprichting Van een pacht- en adviesbureau. Verder zal het bestuur een rechtskundig adviseur be noemen, die de leden in grondbezit en pachtkwesties gratis van advies diont Het pacht- en adviesbureau zal vooral frienen voor taxatie van plaatsen en lande tijen en het geyen .van, adsiezen. - - - VA'#* Gemengd Nieuws. •N KOOPJE. Te Oudewater- kocht de metselaar R. V. drie lappen stof voor een heerencostuum voor f 117 van een vreemden koopman, die per auto reist. Een deskundige schatte-de waarde van dc lappen opf 20. Economie en Financiën. Bij de gehouden inschrijving op f 50 milli- oen sckatkjstpromessen en -biljetten werd inge schreven aan 3 maar.dspromessen f 29,730,0U0, aan 6 maandspromessen f 9,560,000 en aan biljetten f 20,673,000. Totaal f 59,963,000, tot prijzen van resp. f 960,06 tot f 960,50, f 975 tot f 9S0 en f 1000 tot 1030. Toegewezen werd aan 3 maandspromessen f 23,430,000 voor f 986,87 (disconto ca. 5pet.), aan 6 maandspromessen f 9,210,000 voor f 975,35 (dieconto ca. 5 pet.) en aan biljetten f 9,095,000 voor f 1000,75 (disconto ca. 4% pet). Totaal f 41,735,000. In Amsterdam werd ingeschreven aan 3 maandspromessen f 29,090,000, aan 6 maands promessen f 5,320,000 en aan biljetten 18,392,000. Totaal f 54,802,000. BINNENLANDSCHE LEENINGEN. Gemeente Groningen. Uit grif te van f 3 millioen 4'/£ pet. obligaties a 98% pet. De Bank-Associatie Wertheim Gompertz 1834 en Crediet-Vereeniging 1853, de heeren J. Frederik Bangert Co., Jonas Kruse- raan, Leembruggen, Guépin Muysken, en H. Óyens Zonen berichten, dat zy de in schrijving openstellen op f 8 millioen nom. 4% pet. obligatiën, ten laste der gemeente Gronin gen, tegen den koers van 98% pet, op 2 September 1929, te hare kantoren, aUmede ten kantore van den gemeente-ontvanger te Gro ningen. Betaling op 10 September a.s. De aflossing a pari bij loting zal plaats vinden volgens een in het prospectus afgedrukt amortisatieplan, behoudens bet recht der ge meente om te allen tijde mits sedert de uitgifte der leening tenminste 5 jaren zijn verloopen over te gaan tot versterkte of vervroegde algeheele aflossing. De leening dient ter bestrijding van: a. de uitgaven voor den verbouw van het hoofd bureau van politie, de aanschaffing van een brandspuit, het maken van een betonvloer in het bassin van de bad- en zweminrichting aan de Badstraat, den bcuw van een muziektent en eenige andere buitengewone uitg. f 110,000; 1>. de uitgaven voor verbetering van straten, de stichting van scholen, den bouw van schu ren te Ter Apel en. werken ten behoeve van dc kanalenexploitatie f 1,290,000; c. de uitga- veft voor den aanleg van de persleiding naar Delfzyl f 600,000; cl. de uitgaven voor de cen trale rioleering en het verstrekken van voor schotten voor woningbouw aan bouwvereni gingen f 1,000;000. Voor de betaling dor rente wordt jaarlijks een voldoende som. op de gemeentebegroting uitgetrokken. Ter aflossing der schuldbeken tenissen van deze geldleening zal jaarlijks op de begrooting der gemeente bet bedrag wor den uitgetrokken, dat in het jaar, waarover de begrooting loopt, zal worden afgelost. FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Van 17 Augustus tot 24 Augustus 1929. De voorstellen tot oprichting van de Inter nationale Bank voor de Herstelbetalingen, hebben den heer J. F. Darling, directeur van de Midland Bank te Londen, er toe gebracht het pleit te voeren voor de oprichting van een Internationale Europeesche Circulatiebank. Hij heeft daarover een artikel geschreven in de Neue Züricher Zeitung en ook in het Amster- damsche Effectenblad. Het voorstel van den heer Darling is, althans wat de grondgedachte betreft, niet nieuw. Reeds in 1922 verscheen van den Duitscher Dr. Hans Hermann, onder den titel „Die Völkerbank'", een werkje over dit onderwerp, D§ gehrfiver gaf daarin onder het motto „Einer trage des anderen Last" als zijn meening te kennen, dat de eerste schrede tot den wederopbouw van Europa móest zijn de overbrugging der „Wahrungskluft"- door de oprichting eener, onafhankelijk van de regee ringen zijnde, internationale emissiebank, die het recht zou moeten bezitten internationale bankbiljetten uit te geven en tot voornaamste laak zou hebben de verschaffing en regeling zoowel van lang als kort crediet op juiste economische grondslagen. Was dit plan dus meer. geboren als gevolg van de creclietmoeilijkheden kort na, den oor log, de heer Darling schijnt vooral gedreven te zijn door den wenscti de Europeesche munt stelsels onafhankelijk te maken van den dol lar. Hij zoekt de oplossing in de bepaling, dat de landelijke circulatiebanken haar goud of een groot deel daarvan deponeeren bij de In ternationale Bank, hetgeen reeds onmiddellijk het voordeel zou hebben, dat goudzendingen door overhoringen vervangen zouden kunnen worden. Een nieuwe munteenheid zou daarna gevormd moeten worden, in welke de bank in ternationale valuta-biljetten zou mogen uit geven, welke aan de deelnemende circulatieban ken tegen gedeeltelijke gouddekkdng zouden kunnen worden afgegeven en door deze in om loop gebracht. De heer Darling wordt in zijn verdere beschouwingen over deze internatio nale valuta-biljetten niet zeer duidelijk en blijft ook niet met beide beenen op den grond. Wij gelooven gaarne, dat er op dit gebied, gezien het voorbeeld der V.S., iets te bereiken valt, doch niet voordat men verder gevorderd is met de plannen voor de Vereenigde Staten van Europa. Zijn we zoover dan zijn er wel licht heel wat politieke moeilijkheden, die thans nog voetangels of klemmen of onoverko melijke bezwaren zyn voor een internationale circulatiebank, opgelost. Eerst indien dat het geval is, is er eenige kans dat iets van de ge dachten van den heer Darling in daden kan worden omgezet, waarbij het echter nog zeer de vraag is of daarmede inderdaad onafhanke lijkheid van Amerika bereikt is. Wij spraken in ons vorig -overzicht reeds als ons vermoeden uit, dat de. geringere oliepro ductie der Vereenigde Staten in de week ge ëindigd per 10 Augustus op toevallige om standigheden berustte. Liderdaad blijkt dat liet geval te zijn. Onderstaande cyt'ers demonstree- ren dat duidelijk. ,.ir. Gemiddelde dagproductie in de week geëin digd: 31 Dec. 1928 2,581,000 vaten; 27 Juli 1929 2,896,000 vaten; 3 Augs. 1929 2,909,000 vaten; 10 Augs. 1929 2,896,000 vaten; 17 Augs. 1929 2,941,000 vaten. Toch was de stemming voor Koninklijken vast. hetgeen er op schijnt te wijzen, dat er in stilte krachten werken, die een oplossing zoeken. Te meer waarschijnlijk is dit waar de belangstelling voor oliewaarden den laatsten tijd internationaal gi outer wordt. Olies no teerden zelfs boven 400 pet. Algemeene Exploratiehouders werden ver blijd met een 5 pet. interim-dividend. Er ging in het fonds, dat een weinig mon- teeren kon, nog al wat om. Ook in de afgfcloopen week werd de hoofd schotel weer gevormd door Margarine Unies, welke van geen stilstand weten. Weken ach tereen gaat het hier nu reeds crescendo, niet tegenstaande ook winstneming aan de orde van den dag is. Thans deden weer opgeld ge ruchten over de fusie met Lever Bros., welke geruchten echter ook reeds door de haussiers gebruikt werden toen de koers nog 100 pet. lager was. Vanzelfsprekend deelde Calvó, als vermoede lijke houdster var. certificaten Margarine Unie, in de sympathie. Philipsen een paar punten hooger met niet groote omzetten. Men spreekt den laatsten tijd in dezen hoek over de concurrentie der Spleiidorfabricken te Nijmegen, welke ons evenwel, gezien Philips' kracht, niet van zulk groot belang lykt. Van Berkels waren dc eerste dagen zeer vast en kwamen zelfs op 322, waarna een reactie intrad tot 305, als gevolg van winstnemingen. Kunstzydewaarden waren flauw, Enka's ver loren 13 pet., Maekubee's 7 pet. Boetons konden roonteeren. Waarom? Om dat de heeren, die aan de touwtjes trekken, in dit fonds, het nu eenmaal wilden. De handel in Nederlandsche Fordaandeelen was vrij kalm. Het fonds prijshoudend. Van de aandeelen, die langen tijd niets van zich laten hooren om dan plotseling met een schok de belangstelling te trekken, waren ditmaal Redjang Lebings aan de beurt. Gelyk bekend was het van het grootste belang voor de ioe- komst der maatschappij, of het elfde niveau, waarna sedert eenlgen tjjd geboord werd, vol doende ertsen bevatte. Than^ is dit niveau be reikt, met aanvankelijk gunstig resultaat. Het gandéel steeg.dientengevolge san 15^ pet» tot 200 pet. met vrij aanzienlijke fluctuaties. Met de Küchenme:ster aandeelen was het weer mis. Niettegenstaande de Tobis-Klang film, een onderdeel der groep in Zwitserland^ een proces won tegen de Amerikanen, moes* ten beide fondsen een flinke veer laten. Waarom vertelt de directie niet eens precies hoe de zaken staan? Men hoort slechts van gewonnen processen en bevredigende produc- tie. doch de aandeelen dalenin koers. Voor Scheepvaart- en Cultuurfondsen bestaat nog steeds een schijntje interesse. De koersen veranderden niet veel. De geruchten over Con trole aankoopen van Lloyd waarden blekefl onjuist. Aniem en Indische Gassen weinig hooger. De Amerikaansche afdeeling was over het" algemeen stil met zoo nu en dan goede koop lust voor de oude favoriet Bethlehem SteeL In de geldhoek schijnt men nog altijd bang te zijn voor een Lór.depsche disconto-verhoo- ging. De markt was vrij gespannen, waar door de noteering steeg tot 5%. I 16 Aug. 23 Au& 6% Nederland 1922 AB f1000 103% 103% 1 4 Nederland 1917 f1000 100 G L 100 4 Vs Indië 1926 f1000 5% Amsterdam 1925 5% Den Haag 1925 5Rotterdam 1925 4 Nat Hypotheekbank Van Berkel A. Margarine Unie Cert Calvc Cert. Enka Philips Gem. B.A. Koloniale Bank A. Ned. Handel-Mij. C. Beth. Steel Cert. Koninklijke Olie A. Ned. Scheepvaart Unie A. Cultuur-Mij. Vorstenlanden H. V. A. Deli-Mij. Deli Batavia Tabak A. Amsterdam Rubber Ford Nederland Boeton K. Accoustiek A. K. Ultraphoon A. Aniem Nat. Bez. Ind. Gas. Nat. Bez. Maekubea A 97% lb 97% gij 101B/i« 301% 304% 566 607% 265 280%J 337% 324 905 909 232% 233>S| 173 GL172%' 129% 134n/ii 392% 398% 204%gl 206% 155% 153 471 G L 475 G 9 286 292 l X 0261* JJL9]*! J FEN SLECHT BEGIN. Het Amerikaansche vliegtuig, dat aan den wedstrijd om de Schneider Cnp zoa deelnemen, verongelukte. Door onvoorzichtigheid van twee matrozen werd- de machine Bcht beschadigd. Men ziet bet vliegtuig in bet water, terwijl pogingen worden aangewend om bet weder in normalen stand te brengen. DE DRIEDAAGSCHE GEZELSCHAPSRIT DOOR DRENTHE wordt deze week georganiseerd door de Meppeler rij- en jacbtclub. Overste Couvé staat in den gietregen, beschermd door de paraoluie van een der behulpzame dames, zijn aanteekeningeo te maken. DE BRAND AAN BOORD VAN HET S.S. „PARIS". Een klikje aan boord van de transatlantische boot. De ruïne die na den brand overbleef. DE METALEN CABINE van dc Z. M. C. 2.. het metalen luchtschip, dat 1 In Detroit gebouwd wordt. De reservoirs nemen veel ruktte In. DE GOOISCHE LANDBOUWSPORTVER. hield 21 en 22 Aug. een vee- landbouw tentoonstelling. Een aardig tafreeltje. HET JUL1ANADOK, gebouwd bil de Ned. Scheepsbou' deze week van Amsterdam naar I.Irnuiden ver voerd. om naar Curacao gebracht te worden. Het dok In het Noord- zeekanaal. Maatschappij te Amsterdam h

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8