Smelten, Doorzitten Stukloopen der Huid PU ROL "ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET. B. en W. van Leiden: l Gezien, het verzoek van: 1 a, J. van den Burg, om vergunning lot het oprichten van een broodi- en banketbak kerij in het perceel Koordeinde No. 44, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie F Na 899; ttx L. Berk, om vergunning; tot het oprich ten van een bewaarplaats voor benzine in het perceel Koppenhinksteeg No. 1, kadas traal bekend Gemeente Leiden, Sectie I No. 1964. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat. genoem die verzoeken nnet de bijlagen op de Serre tarie dezer gemeente ter .visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den ,7eri Sept. •.k. des voorm. te hallfelf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau man Gemeentewei' ken) gelegenheid zal worden gegeven om kecwaren tegen deze verzoeken in te bren- Jen, terwijl rij er de aandacht op vestigen, at niet tot. beroep gerechtigd zijn zij, die- dVersonkomstig art 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden «ijn verschenen, ten einde hua bezwaren mondeling toe te lichten. Leidien, 24 Augustus 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, VAN STRYEN, Secretaris. AFSLUITING RIJNBRUG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Rijn brug wegens het verrichten van lierstcllings- warkzaamheden vanaf Maandag 26 Augus tus a.s. tot nadere aankondiging voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Leiden, 24 Augustus 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. AFSLUITING HAARLEMMERWEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met werkzaamheden nabij de Trek-, vaartbrug het doorgaand verkeer voor rij- en voertuigen langs den Haarlemmerweg vanaf de Groenoordstraat naar den Moresingel vanaf Maandag 26 Augustus tot nader kondiging zal zijn afgesloten en langs Groen oordstraat en Pasteurstraat worden geleid. Leiden, 24 Augustus 1929. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. DE VERJAARDAG VAK H. M. DE KONINGIN. Het programma der leestviering. Verschenen is het programma var feestviering ter gelegenheid van den jaardag va® H. M. de Koningin op Zaterdag $1 Augustus a.s. Het is cLe tweede nlaal dat deze dag wordt gevierd vanwege de Ver- eendiging „Konangainnjedag", of eigenlijk pas de eerste maal, want de Voreeniging ds eerst in het voorjaar van dit jaar opgericht Het vorig jaar kon. men de leiders van het feest meer beschouwen als een commissie uit de burgerij, maar dit neemt niot weg dat dit dan toch de tweede feestviering is en men behoeft maar een blik in liet fraai uitge voerde programma te slaan om te kunnen oonstateeren dat de feestviering in stij gen de lijn gaat De voornaamste punten van het pro gramma zijn de Volksspelen des middags op het sportterrein aan den Roogen Rijn dijk en de Reclame-Optocht en Bloemen corso, die na afloop daarvan vertrekt van den Hoogen Rijndijk. Das avonds ds or muziek op verschillen de punten van de stad. De volgorde van de optocht, alsmede den weg dde zij zal volgen, zullen wij niet me dedealen, evenmin als de aard van de volks spelen. Kien voorzie zich om dat te weten van een programma. De prijs er van is ge ring, zoodat ddt geen bezwaar kan zijn. Gaarne wijzen wij nog even op de ad vertentie in dat blad betreffende de deel name aan den optocht van versierd© auto's 9n rijwielen. Deze deelname moet zoo groot mogelijk zijn. Laat ieder medchelpen om 't feest zoo goed mogelijk te doen slagen. DE JEUGD EN HET 3-OCTOBERFEEST. Een kinderfeest. Blijkens een advertentie in ons blad, wordt door de 3 October-vereen, in de vroege morgenuren van den feestdag een soort kinderfeest georganiseerd, waartoe reeds gisteravond een afzonderlijke Commissie is gevormd, die zich tot taak zal 6tellen dit onderdeel der feestviering te verzorgen en tot een succes te brengen. Waar het nog vroeg dag is, kunnen om trervt dit kinderfeest nog geen bepaalde me- dedeelingen worden verstrekt, docli wjj twij felen niet of met blijdschap zal de oproe ping tot de jeugd, worden vernomen «uilen talrijk velen zich aanmelden. WÜ hoorden ook nog, dat het Bestuur der 8 Oct.-Ver. nog andere plannen voor de jeugd overweegt en ernstig komt daarvoor in aanimerkinig de opvoering van het overbe kende kinderspel van Dik Trom, tooneelspel naar het boek van Joh. C. Kievit. Gedacht wordt dit te doen opvoeren aar den vooravond van den feestdag in de Stads zaal. De bedoeling die by dit alles voorzit is voortaan de jeugd meer by de feestviering' te betrekken en dit mag aangemerkt Worden als een alleszins lofwaardig strev - Het i6 goel dat onze jongens en meisjes ïeeren leven by de roemruchte historie onze goede stad. Dit kan niet anders dan veredelend werken op hun karakter. Het besef dat de dag van den derden October in hooge eere moet blijven, moot hen bijgebracht worden en daarom zullen de plannen van de 3-Ootobervereeniging hieromtrent me't «temming worden begroet. K. V. K. VOOR RIJNLAND Opheffing: 23 Aug. A. van der Meer, Al kemade, Wijk B 146. Graanhandel. Wijziging: 23 Aug. Wed. F. Volwater, Al- lemade, Roelofarendsveen B 39, Melkhan del Over! E.: wed. F. M. Volwater—Com- pier, Roelofarendsveen, d.d. 24 Nov.ggf .Wijz. handelsn. thahs: 9. J. Volwater. 23 Aug. Louis Kuster, Leiden, Vischmarkt 1, schoen- en laarzenmagazijn. Overl.: L. C. J. Kuster, Leiden, d.d. 11 Augustus 1929. Wijziging: 23 Aug. „De Graanbeurs", Lei den, Nieuwe Rijn 23, sigarenmagazijn en winkelier. De hoofdzaak is met ingang van 1 Aug. 1929 overgegaan aan den heer KL v. d. Lelie, die deze zaak onder denzelfden naam voortzet. Het filiaal Hoogewoerd 48 is thans hoofdzaak geworden onder dón haa* Sigarenmagazijn Maks Sweris. AVONDTEEKENSCHOOL VAN DEN NED. R.K. VOLKSBOND het gebouw van de afd. Leiden van den Ned. R.K. Volksbond -is gisteravond geopend een tentoonstelling van het werk der leerlingen van de Avond-teekenschool van bovengenoemde® Volksbond. Bij deze opening waren tegenwoordig het bestuur, het onderwijzend personeel, de leerlingen, de ouders van de leerlingen en verschillen de genoodigden. Rede van den Voorzitter. De plaatselijke voorzitter van den Volks hond, de heer Nijhuis, hield de openings rede, waarin hen begon met alle aanwezi gen hartelijk welkom te heeten, speciaal don Wethouder van Onderwijs, den heer Tepe, den geestelijk adviseur, pater Mulder, Directeur en leeraren, en overigens alle genoodigden. Spr. deelde mede, dat van den heer Vriend, referendaris van de af- deeling Onderwijs in onze gemeente "en van den heer Groote Haar, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, bericht van verhin dering was ingekomen. Spr. herinnerd» daarna aan den brand, waardoor het schoolgebouw aan den Pa pengracht is vernield, tengevolge waarvan het vorige jaar geen tentoonstelling van het werk der leerlingen kon worden ge houden. De brand woedde op 20 Dec. 1927 en eerst op 20 Febr. 1928 konden de lessen worden hervat in een uiterst sober ingericht ge deelte van het oude gemeentelijke school gebouw aan de v. d. Werfstraat. Door den Minister werd een som geld toegestaan voor den aankoop van leermiddelen, in bruik leen af te staan aan leerlingen, wier leer middelen door den brand waren verwoest. Spr. -bracht hulde aan den directeur en aan het personeel van de school alsmede aan den Inspecteur Groote Ilaar, den Wet houder Tepe en den referendaris Vriend, voor de medewerking van hen ondervon den om de gevolgen van den brand te bo rn te komen. Overzicht van den cursus. Vervolgens gaf spr. een overzicht van den cursus 1 Oct. 1928—31 Maart 1929. Door overbevolking van de 4de klasse A werd deze klasse gesplitst in 2 klassen en wel, in 1 klasse 4A en 1 klasse 4AA, met als gevolg dat een nieuwe leerkracht noodig voor het onderwijs in projectieleer en projectieteekenen aan de 2de klasse B; daarvoor is als leeraar in tijdelijken dienst aangesteld de heer J. H. Beenhakker, bezit van akte MF, en technisch ambtenaar aan de stedelijke fabrieken van gas en electriciteit, te dezer stede, die inmiddels s vaste leeraar is aangesteld. Gaarne heet hij hier den heer Beenhak- »r van harte welkom in het vaste corps, waarbij hij den wensch uit, dat het hem gegeven zij, nog lang het Nijverheidsonder wijs voor de school te mogen dienen. Ter voorziening in den nood tengevolge m den schoolbrand, is op doeltreffende wijze voorzien door aanschaffing van nieuw leermateriaal, als diverse boekwerken, tee kenvoorbeelden, pleistermodellen, enz. enz. Bovendien werden door bemiddeling van den heer Beenhakker, door de directie der stedelijke fabrieken van gas en electrici teit alhier, ten behoeve van het vakteeke- nen aan smeden, enz., verschillende machi nedelen tegen een. minimum prijs gele verd, terwijl oiede -floór de- lieeren eenige houten modellen ten geschenke en diverse modellen iu bruikleen werden gegeven. Evenals in een desbetreffend aan die di- J-ectie reeds gericht schrijven, zegt spr. ook hier beleefd dank voor deze daadwerkelij- kelijke bewijzen van belangstelling. Ook werden onder meer aangeschaft 23 doelmatig ingerichte teekentafels. Voorts kreeg de school op 17 Oct. van de gemeente het gebruik van het gedeelte van liet schoolgebouw, voorheen in gebruik door een padvindersvereeniging. Deze drie lokalen zijn ingericht tot een lokaal voor le lessen in hout- cn marmerschilderen, magazijn cn fietsenbergplaats. Het geheele schoolgebouw is thans dooi de gemeente aan de school verhuurd, ter wijl al het onderwijs daarin wordt gegeven, at den richtigen gang van zaken zeer ten goede komt. De heer W. C. II. van Resteren trad m den loop van dezen cursus uit het school bestuur, terwijl het bestuurslid de heer J. M. II. Horikx weder het overgroote werk- zam aandeel in de bestuursadministratie spontaan op zich nam( waarmede spr. de school van harte uelukwenscht. Den nieuwen secretaris, den heer C. Streefland, het spr. hier van harte welkom in het schoolbestuur. Evenals vorige jaren, had het bestuur ook thans weder te kampermuet te veel on geoorloofd verzuim van leerlingen, terwijl van sommige ouders of voogden de ver- eischte medewerking tot wering daarvan, geheel ontbrak. Als lichtpunt hierop zij echter medegedeeld, dat er óók waren die geen enkelen schooltijd verzuimden. De gezondheidstoestand der leerlingen was over liet algemeen zeer goed, enkele hunner waren door beroepsongevallen of door ziekte langeren tijd afwezig. On het personeel kwamen eenige onbe- teekenende ziektegevallen van een paar dagen voor, di door medewerking van de overige leeraren geen stoornis in het on derwijs veroorzaakten. De leerlingen. Wat nu het leerlingenaantal betreft, kan spr. mededeleen, dat dit bedroeg 222, waar van 115 tot den R.K. en 107 tot den Protes- tantschen godsdienst behoorden; 62 van liet totaal aantal leerlingen woonden in 15 buitengemeente, liggende om onze stad Leiden. In den loop van den cursus verlieten 6 leerlingen of '294 van het totaal om ver schillende redenen de school, zoodat het aantal op 31 Maart 1929 nog 216 bedroeg. Wij telden: 3e eerste, 3 tweede, 4 derde, 5 vierde en 3 voortgezette vierdee, of totaal 18 klassen. Het onderwijs omvatte: Nederlandsche Taal, Rekenen, Meetkunde, Vormleer, Pro jectieleer. Handteekonen, Rechtlijnig tee kenen, Projectieteekenen, Vakteekenen en Hout- en Marmerschilderen, terwijl per week 122 lesuren werden gegeven en in het geheel '2983 teekeningen en 27 hout- marmerstalen werden gemaakt. Bevorderd werden: van de 1ste naar de 2de klasse 47. voorwaardelijk 10, niet bev. 11; van de 2de naar de 3de klasse 17, voor waardelijk 13, niet bev. 10; van de 3de naai de 4de klasse 33, voorwaardelijk 4, niet bev. 16. Van de 4de naar de 4de klasse voort gezet vakteekenen en voortgezet hout- en marmerschilderen ^werden 19 leerlingen be vorderd; voor meetkunde konden 9 niet overgaan, terwijl 8 leerlingen niet in aan merking kwamen voor bevordering. Diploma-uitreiking. Vier leerlingen komen in aanmerking voor het eind-getuigschrift voorgeschreven in art. 29 der Nijverhèidsondenvijswet en wel voor vakteekenen aan timmerlieden en meetkunde lb Kóppeschaar en ,N, J% yan Rijt; voor vakteekenen aan schilders, hout en marmerschilderen en meetkunde G. v. d. Post en K. Horsman. Spr. reikte met een hartelijke geluk- vvcnsch het diploma aan deze leerlingen uit, hen aansporende met onverflauwden ijver voort te gaan om zich verder te be kwamen. Gaarne neemt spr. ook thans de gelegen heid waar, hier den heer Groote Haar, in specteur van het Nijverheidsonderwijs, dank te betuigen voor zijn bekende welwil lendheid, waarmede hij het bestuur weder met alles terzijde stond, -terwijl hij ook den directeur, leeraren en concierge hulde brengt voor hun ook in dezen afgeloopcn cursus betoonde toewijding. Voorts delet spr. nog mede dat de in schrijving van leerlingen voor de eerst- komenden nieuwen cursus 1 October 1929— 31 Maart 1930 plaats heeft Maandag 26, Dinsdag 27 en Woensdag 28 Augustus a.s., telkens des avonds van half 8 tot 9 uur in het Bondsgebouw, Steenschuur 15, alhier, terwijl oude leerlingen zich, om toegelaten te worden, dan opnieuw moeten laten in schrijven. De tentoonstelling. Hiermede verklaarde spr. de tentoonstel ling voor geopend, waarna men zich begaf naar de tentoonstellingszaal om het werk der leerlingen te bezichtigen. Het heeft geen zin hierover in den breede uit te wijden. Onze algemeene indruk is echter dat er keurig werk is geleverd dooi de leerlingen. Uit deii aard van de zaak vallen het meest op de fraaie reclame-tee- keningen. Deze hebben voor den leek de meeste aantrekkelijkheid, maar de vak- menschen zullen bovendien ook kunnen bewonderen de uitgebreide reeks technische teekeningen, alsmede de hout- en marmer- stalen. We kunnen een bezoek aan de ten toonstelling van harte aanbevelen. Opnieuw blijkt uit deze expositie ten duidelijkste van hoe groot nut deze avond-teekenschool is voor de maatschappelijke vorming van on ze jongens. DE LEIDSCHE HOUT. Het Leidsch Muziekgezelschap „De Post" heeft besloten enkele avonden van 7.30^- 9.30 uur een straatcollecte te houden met muziek in verschillende deelen der stad te Oegstgeest, waarvan de opbrengst heel ten goede zal komen aan de „Leidsche Hout". Een ieder die van een rustig wan delpark wil genieten, geven zijn gave voor de „Leidsche Hout", opdat dit mooie stuk natuurschoon zoo spoedig mogelijk stand komt. SCHIETWEDSTRIJDEN LEIDSCHE SCHIETVEREENIGING „WILLEM TELL". Stand 23 Angastns. Pers-Buks: 1. J. Dekker 47 st. 41 p.; Landa 46 sl 43 p.; 3. C. Mijs 8-9-8-8-8 41 p.; 4. Stuivemvald 9-10-9-8-5 41 p.; 5. A. v. d. Wilde 40 p. Pers-K. S. O.: 1. C. Mijs 45 p.; 2. A. Landa 40 p.; 3. N. C. A. v. d. Linde 39 p. Vrijebaan Buks: 1. A. Lanida 30 4 x 29 p.; '2. N. C. A. v. d. Linde 30 3 x 29 88 p.; 3. C. Mijs 2 x 29-28 86 p.; 4. Joh. de Bruin 29 4 x 28 85 p.; 5. C. Berkhouwer 29-28-5 x 27 84 p. Vrijebaan K. S. O.: 1. L. de Witt 30-30-21 88 p.; 2. C. P. Kok 3 x 29-28-2 x 27 87 p.; 3 J. Worst 3 x 29-28-2 x 27 87 p.; 4. C. Mijs 29-28-28 85 p.; 5. W. Werkhoven 27-27-26 80 p.; 6. A. Landa 27-27-25 80 p.; 7. W. Alpha- naar 29-28-25 80 p. Vastebaan Buks: 1. A. Landa 140 p.; 2. A. de Wilde 239 p. (8.5); 3. C. Berkhouwer 139 p. (9.4); 4. J. Dekker 136 p.; 5. N .C. A. v. d. Linde 127 p.; 6. C. Mijs 127 p. Vastebaan K. S. O.; 1. C. Mijs 83 p.; 2. N. C. A. v. d. Linde 75 p. Dagprijs Buks A. Landa 30 4 x 29 p. Dagprijs K. S. O. J. Worst 29 2 x 29 p. De agenda vastgesteld. De plannen omtrent de openluchtmeeting, die op 7 September a.s. op het landgoed Oud-Poelgeest te Oegstgeest zal worden ge houden, nemen thans vastere vormen De regelingscommissie, die met vele i lijkheden haxl te kampen, heeft hard ge werkt, maar ze ziet dan ook thans vankciijk vrucht op haar werk en we ho pen van harte dat haar voorbereidende arbeid met een definitief succes zal worden bekroond. Zij deelt ons thans mede, dat de bijeen komst zal staan onder leiding van Ds. Jac. Eringa, van Oegstgeest, cn dat de sprekers de volgende zullen zijn: Dr. K. Dijk, Tan Den Haag, met het onderwerp: „Enkeling en Gemeenschap"; Ds. H. Knoop, van Rot terdam, met het onderwerp: „Waarom Jeugdwerk?" en Mr. H. Bijleveld, van Den Haag, die 'n opwekkende a-ede zal houden, Zooals men ziet, zijn het niet de eerste de beate, die voor de jeugd van Leiden en geving zullen optreden, en we mogen wachten, dat ze een uitgebreid gehoor zul len hebben, zoowel van tie ouderen als van de jongeren. De medewerkende Jongelings- en Meisjes- vercenógingcn op Gerei. Grondslag zijn thans in totaal vijf en dertig en wel ve volgende plaatsen: Hazerswoudc, Haile- gom, Katwijk a. d. Rijn, Katwijk a. Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Lisse, Noord wijk-Blnnen, Noorthvijk a. Zee, Oegstgeest, Rijnsburg, Sassenlheim, .Voorschoten Wassenaar. Het is thans zaak, dat zooveel mogelijk een ieder in eigen kring propaganda make want het moet een massale betooging wor den en daarvoor is aller medewerking noo dig. Als het weer regenachtig is wordt gaderd in de Rehaboth-Kapel te Oegstgeest Muzikale medewerking wordt verleend door hot Ghr. Fanfarecorps „Crescendo Men zie voor verdere bijzonderheden vol gende week de advertentie en eventueel© nadere aankondiging. WATERTEMPERATUREN. Zweminrichting „De Zijl" 9 u. 17 gr. C. 12 u. 17 gr. C. Zweminrichting H. Rijndijk, 9 u. 1 C„ 12 u. 18 gr. C. Uit den Omtrek. BOSKOOP. RAADSVERGADERING. De leden van don gemeenteraad zijn tegen as. Donderdag ter vergadering bijeeen ge roepen. HET LAATSTE ZOMERCONCERT. Dinsdag 27 Augustus, nam. 8 uur, hoopt de Chr. muziekvereeniging Concordia, onder lei ding van haar directeur, de heer J. Nordanus uit Leiden, haar laatste zomerconcert to geven in dit seizoen. OOK EEN STAKING. De beiers, werkzaam op den in aanbouw zijnde zagerij van den heer D. Nyhof, aan de LEIDSCHE PENKRASSEN INGEZONDEN MEDEDEELING. REGENDAG. s een grijze sluier op de aarde geval- de menschen loopen met gebogen hoofden over de straat Ze staren alsmaar op de glimmende keien, omdat op te zien naar den hemel geen zin heeft. De hemel is gesloten. In de vuile, koffiebruine plassen is er geen stukje van te zien. De vieze sluier slaat de menschen op de borst en laat een klamme vochtigheid na, die tot in de hersens schijnt door te dringen, zoodat geen greintje vroo- lijkheid komt twinkelen in de oogen, die alsmaar staren naai- het slijk. Maar in mijn hart is er een verborgen vroolijkheid, die in staat is, wanneer zij losbreekt, de grijzige, triestige stemming van dezen regendag kapot te slaan, wijd om mij heen. Ik ben een wandelende bom van vreugde. Ik sleep met mijn stok door de plassen en ik grinnik tegen de menschen clie mij daar- boosaardig aankijken. Laten ze niet op het slaghoedje slaan, want ik hen in staat n midden op straat te ontploffen. Het is alleen maar een kwestie van stem ming. De vacantie-tijd is weer bijna afge loopcn. Ik las vanmorgen in de krant iets het laatste vuurwerk van Schevenin- gen, en dat fs een veeg teeken. Vele scholen zijn alweer begonnen. Vele menschen moe ten bij wijze van spreken morgen of over morgen alweer aan den slag. Ên nu mot regent het. Dat is alles. Het is niet veel, maar het is in elk geval genoeg om den glimlach te verbannen uit dit tranendal. Hier en daar zie ik een paar logeetjes, die de vacantie bij oom en tante doorbren gen, mismoedig en lodderig kijken Over hun boek „De schrik der Apachen" naar de grijze mist, die hangt in de straat en dan loozun ze een diepe zucht en prevelen: Wat een weer, en nu moeten we morgen naar huis. Druipende hangsnorren zijn het meest reëele in deze sfeer van triestigheid. Ik loop nog altijd over de straat en sleep met mijn stok door de plassen. Mijp schoe nen zijn sponzig en mijn hoed weegt als een ijzeren helm, maar toch kan ik grinni ken tegen de menschen, die me aanstaren met een boosaardige blik vanwege die slee- pende stok. Dit is alles zuiver een kwestie van stem ming, zooals ik zooevcn reeds zeide. Waar aan zijn wij arme stervelingen meer onder worpen? Waarom wekt ljet eindelooze ge- ruisch van de zee bij ons een stemming eemoed, wanneer wij eenzaam staan op een duin als de zon reeds onder gaan cn waarom schalt de uitgelaten pret langs het strand als de zon te lachen staat aan den hemel en wij te dansen in zee? Waarom kijken al die menschen zoo spin nijdig vandaag? Ik heb het u boven reeds verklaard. Maar \yaarom heb ik dan zoo'n heimelijke pret? Ik ben nu al bij het Kort-Rapenburg. De verkeersagent geeft een troostelooze aan blik. Zelfs de witte verkeersstrepen, heel Leiden trotsch op is, vermogen niet zijn verregend gezicht op te helderen. Er is niet de minste blijmoedigheid in de bewe ging van zijn armen in de natte mouw. Bij de Gijzelaarsbank staat een jongen met bloemen. De vloeitjes, die dei dahlia's houden gescheiden van de rozen, zijn vie zig in elkaar gezakt, Ik ga een bloem lcoo- pen voor mijn regenjas. Ilc zie de ontstelde blik in zijn oogen", maai- ik stel hem gerust. Ik ben werkelijk heel normaal. Het is een kwestie van stemming. Hoeveel is het? Vijf cent. Niet te veel voor zoo'n stukje vreugde op je jas. Waarom zou ik niet het Rapenburg eens opslenleren met mijn stoldachter mij aan? liet is een goed idee, want zoowaar zie ik in de verte mijn vriend Jeremias- aanko- u kent hem wel, ik heb u reeds meer malen iets van hem verteld. Hij kijkt sta rend naar den grond, zooals alle menschen. Ze hebben geen gemeenschap met het he melruim. De aarde houdt hen geklemd in zijn slijkerige boeien. Hallo Jeremias, vanwaar die triestig beid in je blau)we oogen? Hij kijkt me achterdochtig aan. Hoeveel heb je er op, informeert hij zakelijk. Foei Jeremias, wat denk je? Dat je dronken ben. antwoordt hij overtuigd en hij kijkt ongelukkig naar zijn bespatte broek. Een auto, voegt hij er verklarend aan toe. Je bent niet vroolijk, Jeremias. Nee, zucht hij. Zullen we ook een bloem voor jou gaan koopen, de jongen staat hier vlak bij? Heb je er meer last van, vraagt hij dan en hij kijkt me toegeeflijk aan en geeft me de hand. Je kan toch wel thuis ko men? Zul je niet gaan zingen en zoo. Ga maar dadelijk slapen. Ik kijk hem hoofdschuddend na Maar het is goed zoo. Het is beter, dat ik alleen blijf met mijn vroolijkheid. Als Jeremias een bloem was gaan koopen dit een klap op het slaghoedje geweest zijn en de bom zou gebarsten zijn. Laat ik mijn stok ook maar verder alleen door de plai sen sleepen. - Kan ik het helpen, dot ik in deze stem ming ben in tegenstelling met alle andere menschen. Ik zal u vertellen waai-on zoo is. Het is vlug gezegd. Mijn heel cantie ligt nog veilig opgesloten ir maand September. Er zit misschien we element van Satan in, maar terwijl op de zen regendag de triestheid is gevallen op de menschen, omdat ze weer moeten gaan het gangetje van eiken dag, heb ik een gnuivend plezier, omdat voor mij in de maand September, de mooie dingen, die zij reeds hebben gehad, nog opgestapeldlig gen. Dat is het buskruit. Daar komt het slaghoedje bij. Maar wat dat is, zal ik u niet vertéllen. Dat is te intiem. Voornaamste Nieuws. Hier volgt den uitslag: Katwijk behaalde 457 punten (waarbij 19 rozen); Voorschoten 440 p. (16 rozen); Valkenburg 431 p. (9 ro zen). Katwijk was dus voor de derde maal achter elkaar: 1927, '28 en '29 winnaar van den beker en kwam dus in het blijvend be zit. De uitslag dor vrije baan-wedstrijd w Ch. J. Minnee, Katwijk, no. 1 met met punten (steunserie 25); A. J. Turion, Voor schoten, no. 2, met 30—25 punten; J. Baai- bergen, te Katwijk, mot 29—29 p.; J. v. d. Lubbe, Voorschoten, no. 4, met 29—28 p.; R. Mulligcn, Voorschoten, no. 5, met 29—27 p. Na afloop kwam men bij de Cantine bij en waar majoor Phaff het woord verkreeg en allen doch inzonderheid de Katwijksche Burgerwacht feliciteerde met het behaalde succes. De kamp om dezen beker was be ëindigd doch het is mij, zeide spr., een ge noegen u te kunnen mededcelen, dat de hoe ren Tr. en Sch., van wie bekend is, dat zij de Burgenvacht zulk een goed hart toedra gen, voor de volgende jaren weer een wis selbeker hebben beschikbaar gesteld. (Da- erend applaus). Namens de Inspectie bracht majoor Pliaff oen woord van hartclijken dank aan genoemde hecren. Voor de activi teit door dc Burgerwachten aan den dag ge legd bij de oefeningen en als gevolg zulke mooie uitkomsten, stelde spr. voor de Bur gerwachten Katwijk, Voorschoten en Val kenburg resp. 600, 500 en 400 patronen be schikbaar. (Applaus). Na uitreiking der vrije baan-prijzen bleef en nog eenigen tijd gezellig bijeen. BINNENLAND (blz. 1) Geregeld luchtpostvcrkeer niet Ned.-Indie. De slotzittng der Haagsche Conferentie is weer uitgesteld. Er hcerscht een gedepri meerde stemming. Het fonds „Aanpakken'" tot verbetering der laagste predikants-traktementen in de Ned. Herv. Kerk ontving 'n gift van f 100.000, Felle brand te Nijmegen, waardoor een. feestgebouw, een bakkerij cn een meubel zak in vlammen opgingen. In Rotterdam zijn. gevallen van encepha litis voorgekomen, waarvan één met doode- lijken afloop. BUITENLAND tbldz. 2) De „Graf Zeppelin" maakt goede vorde ringen boven den Stillen Oceaan, op weg van Tokio naar de Amerikaansche kust bij Seattle. Onlusten te Jeruzalem. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. Het koele weer en de regenbuien is den tuinders, en vooral de bloemkoolteclers naar den zin. Immers hieraan zal het wel voor het grootste deel te danken zijn, dat de bloemkoolprijzen dezen week bijzonder goed waren. Prijzen van f 2333, zooals deze week golden geven den tuinder weer moed al is het omzetcijfer nog aanzienlijk lager dan vorig jaar. Ook met dc late aardappelen gaat hot weer iets vlugger, terwijl bospeen in goede kwaliteit ook zeer redelijke prijzen opbrengen. Het gewas der late bloemkool staat zeer goed. KATWIJK AAN ZEE AUTO IN DE SLOOT. Donderdagmorgen om kwart voor zes reed een auto tusschen Katwijk en Noord wijk door een verkeerde manoeuvre van een wielrijder in een sloot. Dc chauffeur was de eenige inzittende en de auto behoort aan een zekere heer N., die te Noordwijk verblijf houdt. Terwijl dc chauffeur zich naar Kat wijk spoedde, om met behulp van burgers aldaar dc auto weer op bet droge te bren gen, zijn uit dien wagen vier flcsschen wijn gestolen. De heer N. looft f 10 uit aan den- gene die zoodanige aanwijzingen kan geven, dat de dader bekend wordt. EEN HOEPEL IN HET OOG. In de Chemifabriek alhier speelde iemand met een hond. Hij wilde het beest een stok of gedeelte van een hoepel uit den bek trek ken. Deze bewoging was noodlottig voor den eigenaar van het dier, die er juist ach ter stond. Ilct ccne oog van dezen werd dooi den stok deerlijk gekwetst. Overbrenging naar het Leidsche ziekenhuis was noodza kelijk. OEGSTGEEST ORANJEBOVEN. KOUDEKERK. i". ORANJEFEEST Zooals reeds eerder vermeld, zullen op 4 September a.s. alhier de Oranjefeesten gehouden wórden. De feesten zullen worden ingezet op 3 Sept, des namiddags te 2 uur met kinderspelen op het feestterrein, welwillend daarvoor afge staan door den heer G. Dorrepaal Azn. Des avonds te S uur gondelvaart op den Rijn met versierde en verlichte vaartuigen, vergezeld door het Koudekerksch fanfare-corps. De tweede dag zal des morgens 9 uur wor den ingezet op het feestterrein met een openingsrede door den eerevoorzittcr den lieer Kwint, burgemeester. Tc 9.30 zal een wedstrijd gehouden wor den voor versierde fietsen, daarna rmgirij» den met fietsen voor jongens en meisjes vari 12—21 jaar. Voorts nog verschillende volks spelen als hardloopen, boegsprietloopcii, tob betje steken en ringrijden met paard en tilbury voor dames en heeren. Des avonds te 8.30 uur zal een voorstelling worden gegeven door een openludhtbioscoop* Het feest zal opgeluisterd worden door een fanfarecorps uit Uithoorn. Voor de gondelvaart cn dc verschillen da volksspelen zijn zeer fraaie prijzen beschik baar, die te bezichtigen zijn in de ctalag® an den heer Ketel alhier. Het belooft een schitterend feest te W05* den- Onze gemeente zal zeker ook op dit ge bied op 3 en 4 Sept. a.s. zijn oude roem handhaven. Voor aanmelding tot deelname aan de ver» schillende spelen, zie arien de programma's hij de verschillende winkeliers. Zuidkade, hebben het werk neergelegd. Hun eisch is drie dagen vacantie per jaar. Het heiwerk zal door anderen afgemaakt worden. KATWIJK. BEKERWEDSTRIJD. Gisteren had op de Rijksschietbanen de aangekondigde schietwedstrijd plaats om den „Rijnland-Zuid-Bcker". Hieraan namen deel de Burgerwachten van Voorschoten, Katwijk cn Valkenburg. Op den aangegeven tijd wa ren dc schutters bij de Cantine present. Ook majoor Phaff en kapitein W. II. Snijders waren aanwezig. Majoor Phaff, hiervoor uit- genoodigd, zou de wedstrijd openen. Majoor Phaff heette allen welkom en acht te het een eer dezen wedstrijd tc mogen ope nen. Alle schutters, zeide spr. waren hem even na. doch in dit bijzondere geval, waar bij hij allen veel succes wenschte, hoopte hij toch dat Katwijk den Beker eens niet zou winnen. Immers, wint Katwijk den beker dan komt Katwijk ,als zijnde voor de derde maal winner, in het blijvend bezit van den Beker en mooier is het als de beker nog wat blijft wisselen. Met een woord van opwek king eindigde spr. en verklaarde de westrijd voor geopend. Geschoten werd op schijf Burgerwacht, telling 1—10, 10 schoten. De totaaluitkomst van het korps van vijf schutters bepaald den uitslag» De Oranjevereeniging gaat zooals bekend feest vieren op het terrein naast de RK. Kerk. We krijgen dus een feestterrein by uitnemend, heid. Om verzekerd te zyn van de goede orde heeft het bestuur besloten de leden mot de bij hun inwonende gezinsleden een toegangs kaart op naam thuis te bezorgen. Kinderen beneden 12 jaar behoeven geen kaart te heb ben en worden zonder meer gratis toegelaten. We zagen dezer dagen de ledenlijst in, waar bij ons bleek dat slechts een driehonderd in gezetenen lid zijn. Dit is toch veel te weinig lykt ons. Daarom zich nog spoedig aange meld. Het mooie kinderfeest met tractatie op zichzelf moest aanleiding zijn om reeds lid te zijn en daarnaast krygen we nog een rijk feestprogram waaraan ieder kan meedoen. Daarom zich aangemeld by het Bestuur. DE POLITIE. Deze week mankte de politie: 18 verbalen wegens het berijden van af- gsloten straten. Ondanks de waarschuwings borden rijdt men maar raak. Oppassen is dus de boodschap. Voorts werden 13 prent jes uitgedeeld wegens overtreding maxi mum snelheid. Men rijdt door de gemeen te of men in de Sahara is en dat laat onze politie maar niet zoo passeeren. Ook werden nog 13 verbalen opgemaakt wegens andere overtredingen Motor- en Rywielwet ais het rijden zonder rijbewijs enz. Tot slot werd nog een chauffeur der Brockwaybus verba- liseerd wegens overtreding der wet op de openbare middelen van Vervoer. Ondanks er 17 in zoo'n auto mogen worden opgebor gen zaten er nota bene tegen de 30 in. 't Is toch geen haring. TIJDELIJKE BENOEMING. Mej. Thouairs assistente aan de school Leidsche Buurt is wegens het toenemen van het aantal leerlingen aangesteld als tijdelijk onderwijzeres. Naar we vernemen hoopt het nieuwe benoemde hoofd 16 September a.s. in functie te treden, met ingang van wel ken datum het tijdelijk hoofd, de heer Maas, eervol ontslag zal worden verleend. WONINGBOUW BUITENLUST. Het bericht over de woningbouw Buiten- lust, hetwelk wij voor eenige dagen plaat sten, was niet afkomstig van onzen plaatselijken correspondent. Wij melden dit op diens verzoek, omdat genoemde heer de in het bericht uiteenge zette zienswijze niet deelt. RIJNSBURG. TUINBOUW. aanvoer van late aardappelen is clezé* l dagen niet onbeteekenend. Soms komen ruime balen per veiling. De prijs is weer iets stijgend. Mogelijk in verband der verlaging invoerrechten in Duitschland van 4 Mark .1 Mark per 100 K.G. De prijs varieert van f 1.40 tot f 1.70 per baal van 50 K.G. Oolc bloemkool komt thans in flinke partijen en: 1 gaat voor goede prijzen, n.L van f 1728 per 100 voor 1ste soort. Heden wordt ook weer gekocht voor export wat op de prijs van in vloed is. Eigenheimers en bloemkool zijn otf lieden nog de vermeldenswaardige produc ten. VOORSCHOTEN. ZONDAGSDIENST. Dc Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren do Graaft, Kors, Seret en Simons. Dc geneeskundige Zondagsdienst te Oegst- creest wordt waargenomen door Dr. Tiinmec mans. Telef. 390. COLLECTE. In deze gemeente zal op Dinsdag 27 Aug. a.s. vanwege <1© vereeniging „Rhode" te Lei den een collecte worden gehouden ten bate van liet kinderhuis Voordorp te Leiderdorp. Wij bevelen deze collecte, waarvan ccn der de gedeelte wordt afgestaan aan iele Stich ting Nieuw Voordorp te Voorschoten, san' harte bij onze lezers aan. Laatste Nieuws. Op de Centrale werkplaats van de Ned, Spoorwegen te Zwolle had een ernstig onge luk plaats. De heer De Groot, werktuigkun dig ambtenaar van het hoofdgebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht, was op een bijna tien meter hoog plajeau bezig met 't nazien van een hijsclikraan, toen hij, doordat het raderwerk in beweging kwam, tusschen! twee kamraderen geraakte. Zwaar gewond werd hij naar het Sophia-Ziekenhuis ver voerd, waar hij aan de wonden overleed. DE HOMOEPAATH. Door de politie te 's-Gravenzande is een persoon aangehouden, zich noemende Dekker, en afkomstig uit den Haag, die zich uitgaf voor homoepaath en voornamelijk patiënten die lijden aan rheuniathiek, zenuwen, en doof heid zeide te kunnen doen verdwijnen. De man bleek in het bezit te zijn van vier soorten geneesmiddelen, die hy al dan niet gecombineerd aanwendde om de ziekten te genezen. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde. PASSAGIERSVLIEGTUIG VERONGELUKT Vier dooden. Het vliegtuig D 757 is bij Ellem, nabij Ful- da, plotseling in den nevel geraakt en in de bosschen op de bergen verongelukt. De vlie ger Bauer en twee inzittenden, de Ameri kaan Joseph Cross en de opperwachtmeester Ruschert uit Frankfurt a. d. Main, kwamen om hét leven. Een vrouw, mevr. Neubauer uit Berlijn, en de vrouw van Ruschert wen den ernstig gewond. Eerstgenoemde bezweek aan haai- wonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6