JHraun? $nJisrtjr Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken VAGANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. DE HAAGSCHE CONFERENTIE ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.?? (Beschikkingskostcn ƒ0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6.— Bij dagelijksche zending ,.7.— 'Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 /2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2829 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 AD VEBTENTISNl Van 1 tot 5 regels /1-17V4 Elke regel meer 0.22V'a Ingez. Mededeelinger. van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer„0.4| Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang {lit nummer bestaat uit DRIE bladen LERSTE BLAD. Met het oog op de g-roote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men Vriendelijk verzocht, deze tijdelijke cidresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen öp het laatste oogen lik, dan is het hiet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. ONJUIST BEROEP Het doet merkwaardig aan, dat men in de kringen van hen, die zich na- èaten noemen van een Thorbecke, zoo weinig teleurstelling voelt over het niet tot stand komen van een parlementair ministerie. 1 Boven het aankweeken van consti- tutioneele begrippen schijnt bij menig liberaal de wenschelijkheid te gaan, dat manhen van vrijzinnigen huize hun invloed in ministerieelen kring doen ge voelen. x Dit blijkt wel, wanneer de waarde van het nieuwe extra-parlementaire kabinet wordt beoordeeld. J „Heeft men hier", aldus „De Vrij heid", „misschien te doen met een al lerlaatste poging om te ontkomen aan de onafwijsbare consekwentie dat dus ook de partijen van rechts, die ieder voor zich toch nimmer kunnen hopen sterk genoeg te worden om alléén te re- geeren, alle reden hebben verloren om zich te blijven kanten tegen een bezet ting van 't regeeringskasteel door man nen (en. vrouwen) van rechts en links te zamert, zooals trouwens op zeer be scheiden schaal reeds in het „intermez zo-kabinet" mogelijk was gebleken, zon der, dat het Christelijk geloof en de goe de ^eden daardoor eenige schade le den r Dat het Ministerie-Ruys naar rechts is georiënteerd is voor het orgaan van den Vrijheidsbond een smartelijke er varing, die aan de stille verwachting van menig vrijzinnige den bodem in slaat. Naar een nationaal Kabinet dat is de roepstem waarmee men vraagt naar een beteren gang van zaken. Naar een nationaal Kabinet dit is het wachtwoord, omdat daarin voor het eens zoo machtige liberalisme de eenige mogelijkheid wordt gezien om deel te nemen aan het bewind. Als „De Vrijheid" echter het pleit .voert voor een Ministerie op breederen grondslag dan het huidige ligt het voor de hand te verwijzen naar de kabinets formatie van 1913, toen de heer Cort van der Linden, een der corypheën van links, met de vorming van een extra- pai'lementair Kabinet werd belast. Begrijpelijk is, dat het blad van den Vrijheidsbond met dit geval moeite heeft. Maar „toen was een nationale basis nog niet mogelijk", zegt „De Vrijheid", omdat destijds de rechterzijde nog pre tendeerde als zoodanig eigen staatkun dige beginselen te vertegenwoordigen, welke haar in staat stellen zelfstandig te regeeren en haar tevens verboden in eenig bondgenootschap met de linker zijde te treden bij de vorming van een Kabinet. Thans is dit standpunt prijs gegeven en daarmede is de slagboom tusschen rechts en links in wezen weg gevallen". Noch het een, noch het ander is ons bekend. Wel weten we, dat-de drie rechtsche groepen jarenlang, uitgaande van de zelfde leidende beginselen, politieke ide alen hebben voorgestaan, die op menig gebied samenvielen of nauw verwant waren en dat zij samenwerking als den besten waarborg beschouwden voor her verwezenlijken dier staatkundige wen- schen. Dat de eerste poging van den heer Ruys ditmaal afstuitte op het standpunt van één dier groepen om ent de ivijzr van samenwerking, doet die onderlinge verwantschap en de tegenstelling tot andere groepen niet teniet. De antithese zelve bleef. Overigens heeft Dr. Kuyper herhaal delijk betoogd, dat hij voor het verwe zenlijken van programpunten zijner partij den steun wenschte van wien dan ook. Jv Mocht de Vrijheidsbond daartoe ge negen zijn, dan twijfelen we niet of zoo danig overleg zou dankbaar worden aanvaard. Doch voor zijn vermeend recht op vertegenwoordiging in het huidige Mi nisterie kan nimmer een beroep worden gedaan op het Kabinet Cort van der Linden. We moeten dit ten eenenmale afwij zen, omdat het recht van vergelijking ontbreekt. Als „De Vrijheid" zich richt tegen Jhr. Ruys, omdat de liberale richting niet werd vertegenwoordigd in het hui dige Kabinet en dit mitsdien niet zou steunen op nationale basis, wordt een verwijzing van den tegenstander naar het Ministerie-Cort van der Linden al bij voorbaat teruggewezen. In het aantoonen der ongelijksoortig heid van verhoudingen slaagt het or gaan niet. Die taak is al te zwaar. Reeds weerlegden we een beroep op een destijds bestaande pretensie der rechterzijde, krachtens welke zij toen maals nog eigen staatkundige beginse len zou vertegenwoordigen, die haar tot zelfstandige regeering in staat stelden en elk bondgenootschap met anderen verboden, welk standpunt thans zou zijn prijsgegeven. De allesbeheerschende vraag isheeft de heer Cort van der Linden dan die breedere basis gewild? Ware d^t het geval geweest, dan ha'd de formateur althans zijn wensch naar een ruimeren grondslag getoond, ook al zou hij geen bijval hebben gevonden bij de groepen der rechterzijde. De geschiedenis van het „ministerie van den volkswil" is echter daar om te bewijzen, dat dit Kabinet naar links was georiënteerd. De Sociaal-Democraten, die weiger den porte-feuilles te aanvaarden in een Ministerie onder leiding van Dr. Bos, hebben het Kabinet Cort van der Lin den krachtig terzijde gestaan, geheel anders dan thans, nu „Het Volk" aan dit Kabinet reeds den oorlog verklaarde. Het was een ministerie van onver dacht linksche signatuur. Een der beste kenners van onze par lementaire verhoudingen, wiens vrijzin nige beginselen wel door niemand zul len worden in twijfel getrokken, vat zijn meening aldus samen: „Het was' een Kabinet, dat men zou kunnen kwalificeeren als een pro gram-ministerie; maar het was in wezen het program van de linksche parlements-meerderheid, waarmee het optradhet was samengesteld uit mannen van links, en steunde op het vertrouwen der groepen, die te zamen een linksche meerderheid vormden." Thans reeds een oordeel vellen over de geaardheid van het derde Ministerie- Ruys zou zeker pra erna tuur zijn, zoo lang uit de Troonrede het program van dit Kabinet nog niet bekend is. Maar is het te gewaagd het vermoe den te opperen dat, wanneer men „links" door „rechts" vervangt, boven staand getuigenis niet zoo heel slecht zal kloppen op het nieuwe Kabinet, zij het dan ook dat een voorbehoud zou te maken zijn, wat de forschheid van toon aangaat op grond van het extra parlementaire karakter? Daarom is elke grief van linksche zijde misplaatst, die tot dit Ministerie het verwijt richt dat zijn grondslag niet breed genoeg en niet nationaal is. Een verwijzing naar het Kabinet- Cort van der Linden geeft hierop een afdoend antwoord. LUCHTPOST TUSSCHEN NEDERLAND EN NED.INDIfi. Te beginnen op 12 Sept a.s. zullen derom postvluchten naar Ned.-Indië den uitgevoerd, welke voor 1929 volgens onderstaande regeling zullen plaats heb ben: van Amsterdam: 12 Sept, 19 Sept, 3 Oct, 17 Oct, 31 Oct, 14 Nov., 28 Nov., 12 Dec., 28 December; to Medan: 21 Sept, 28 Sept, 12 Oct, 26 Oct, 9 Nov., 23 Nov., 7 Dec., 21 Dec., 6 Jan.; to Palembang: 22 Sept, 29 Sept, 13 Oct, 27 Oct, 10 Nov., 24 Nov., 8 Dec., 22 Dec., 7 Januari; te Batavia: 23 Sept, 30 Sept., 14 Oct, 28 Oct, 11 Nov., 25 Nov., 9 Dec., 23 Dec., 8 Jan.; to Bandoeng: 23 Sept., 30 Sept, 14 Oct, 28 Oct, 11 Nov., 25 Nov., 9 Dec., 23 Dec., 8 Januari. Verwacht wordt dat de hier genoemde plaatsen op de ongeveer aangegeven data worden bereikt Met dezo vluchten kan gewone en aange- teekende luchtpostcorrespondentie (met uit zondering van stukken met aangegeven waarde) worden verzonden uitsluitend voor Ned.-Indië. Boven de gewone porten en rechten Is voor deze luchtpostcorrespondentie een luchtrecht verschuldigd van: 40 cent voor briefkaarten en postwissels; 75 cent voor elke 20 gram of gedeelte van 20 gram voor brieven en verdere stukken. Dit luchtrecht moet verantwoord worden door middel van de bijzondere luchtpost- zegels (verkrijgbaar in de waarden van f 0.40, f 0.75, f 1.50, f 4.50 en f 7.50). Het is gewenscht de stukken te voorzien van etiketten „per luchtpost, par avion". De verzending der luchtpostcorresponden tie moet zóó tijdig geschieden, dat deze zooveel mogelijk uiterlijk den avond vóór heit vertrek van het vliegtuig op het post kantoor te Amsterdam wordt ontvangen, aangezien de post op de dagen van vertrek des morgens te pl.m. 5 uur wordt gesloten. De retourvluchten uit Nederlandsch-Indic zullen voor de eerste maal op 8 October a.s. plaats vinden: vertrek Bandoeng en Batavia 8 October; vertrek Palembang 9 October; vertrek Me- dan 10 October, en vervolgens om de 14 dagen. Door de Indische postadministratie zal •oor het luchtvervoer van Ned.-Indië naar Nederland een luchtrecht worden geheven van 40 cent per briefkaart of postwissel en van 75 cent per 20 gram of gedeelte van 20 gram voor de overige stukken. Dit lucht recht zal moeten worden voldaan door middel van Indische luchtpostzegels. Ne derlandsche luchtpostzegels mogen voor dat doel niet worden gebezigd. Personen, dio luchtpostcorrespondentie aar Ned.-Indië wenschen te verzenden, doch aldaar geen relaties hebben, kunnen deze stukken adresseeren aan het Hoofd van de Afdeeling Vervoer Posterijen Ban doeng. De Indische, dienst is bereid aan verzoeken om terugzending van het stuk of van den omslag te voldoen, mits de daarop vallende kosten (indien terugzending per vliegtuig wordt verlangd ook 't luchtrecht) zijn bijgevoegd, of tijdig afzonderlijk zijn toegezonden, waarvoor o.a. gebruik kan kan worden gemaakt van Indische fran keer- en luchtpostzegels, of van antwoord coupons. Vorenbedoelde Indische zegels zijn wat de gewone frankeerzegels betreft in ver schillende waarden tot f 2.50 en wat de luclitpostzegels aangaat in waarden van f 0.10, f 0.20, f 0.40, f 0.75 en f 1.50 verkrijg baar aan de kantoren te Amsterdam, Arn hem, Bergen op Zoom, Breda, Dordrecht, Eindhoven. Goes. 's-Gravenhage, Gronipgen, Den Helder. Hengelo (O.), Leeuwarden, Maastricht. Middelburg, Neuzen, Rotterdam, Utrecht, Vlissingen, Zwolle; zij kunnen oorts door het publiek voor dit doel in elke hoeveelheid schriftelijk aan het post kantoor te Amsterdam worden aange- raagd. De antwonrd-coupons vertegenwoordigen in Ned.-Indië een waarde van 15 cent. HOFBERICHTEN H. M. DE KONINGIN. II. M. de Koningin met gevolg vertrok gis termiddag per trein van half 3 van Apel doorn naar Den Haag. De Koningin reed in Victoria met tweespan naar het station. II. M. arriveerde hedenmiddag ruim half ij f te Amersfoort en werd vandaar per auto afgehaald. UITVOER-OVEREENKOMST CONFERENTIE VOOR DE UITVOER VAN HUIDEN EN BEENDEREN. Naar wij vernemen zal dr. J. A. Neder- bragt, chef der directie van Economische Zaken aan het departement van Buitenland- sche Zaken, de Regeering vertegenwoordigen op de 29 Augustus a.s. te Genève te houden bijeenkomst van 11 Juli 1928 nopens den uit- •oer van huiden en beenderen. Als deskundigen zijn aan dr. Nederbragt toegevoegd de heeren mr. W. P. M. van der Loo, secretaris van de Federatie van Vereeni- gingen van Nederlandsche Lederfabrikanten, te 's-Gravenhage, voor zoover betreft den uit- •oer van huiden en C. B. J. Muller, lid van de firma Wed. P. Smits en Zoon te Utrecht, zoover betreft den uitvoer van been deren. NIEUW DAGBLAD De te Sittard verschijnende Anderdaagsche Courant „De Limburger" zal binnenkort als Dagblad verschijnen. NEDERL. SPOORWEGEN Ten einde te voorkomen dat zeer veel open goederenwagens door de Nederland sche Spoorwegen moeten worden gehuurd de Duitsche, om in het drukke goede ren- en kolenvervoer te voorzien, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen drie duizend open wagens besteld, waarvan de levering is opgedragen aan de wagenbouw- en machinefabrieken Werkspoor voor 1300 stuks; 400 bij de Westdeutsche Wagenfabri- ken A. G. Dusseldorf; 600 bij de Hannover- he Wagenfabrik te Hannover; 500 bij Wagenfabriken te Keulen-Deutz en 200 te Mainz, alle met Kunze Knorr-rem. Er zul len een duizend ingericht worden met een laadvermogen van 20 ton en 1500 met 21V2 ton, alle twee-assige voertuigen. HET MOBILISATIEKRUIS In vervolge op een. onlangs gedane mede- deeling wordt vanwege den Natiónalen Bond „Het Mobilisatiekruis" nog gemeld, dat voor toekenning van het „witte Mobilisatiekruis" aanmerking kunnen komen: burgers, die zich in de jaren 1914—191S bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt je gens de gemobiliseerden; b. zij, die, behoorende tot de gemobiliseerde weermacht, zich buiten de diensturen of tij dens langdurig verlof, ten behoeve der ge- mobiliseerden bijzonder verdienstelijk heb ben gemaakt; alzoo onder omstandigheden, waardoor duidelijk blijkt, dat hetgeen door hen, ten behoeve van de gemobiliseerden, werd verricht, niet is te beschouwen als ,dienst" of daarmede na verwant; c. vereenigingen, .besturen, commissies exl. welke in het belang der gemobiliseerden werkzaam waren. In gevallen, waar reeds een1 belooning in eenigen vorm is. toegekend, kan slechts bij uitzondering alsnog--hétWitte Mobilisatie kruis" worden verleend. DE SLOTZITTING UITGESTELD NIEUWE VOORSTELLEN AAN SNUWDEN WEER ONVOLDOENDE VERKLAARD JSNGELAND EN DUITSCHLAND MOETEN HET MAAR SAMEN EENS WORDEN" Het was voor de min of meer permanente journalistenbevolking op het Binnenhof gis teren een vrij magere dag. De Conferentieleden vergaderden druk: de eene commissie na de ander kwam bijeen, niet eens. maar meermalen op dien eenen dag. Slechts gunden de delegatie-voormannen zich net genoeg vrijen tijd, dat zij gelegen heid hadden om het diner ten Paleize bij te wonen. Veel losgelaten werd er niet. Wel scheen de stemming iets minder onrustig, maar iets positiefs viel niet te vernemen. Wat nog werd medegedeeld, ging vergezeld van wei felende gebaartjes of een of ander laconisch ;rapje. Niemand werd er veel wijzer van. Hechts dit kwam vast te staan, dat Zaterdag nieuwe bijeenkomsten wachten. Vernomen werd, dat de slotzitting op a.s. Maandag was vastgesteld. In den loop van den middag voegde minister Chéron daaraan de woorden toe: au plus tót. Toen was het dus: op zijn vroegst Maandag. M.a.w,: 't kan ook daarna zijn. Was de haast om weg te komen iets minder dringend, dan door allerlei berichten enkele dagen was ge suggereerd? Of wel hoopt men door wat langer confereeren, thé- en lunchen en di- neeren toch nog eenig positief resultaat te bereiken? Deze en dergelijke vragen laten zich ge makkelijker stéllen dan beantwoorden op grond van de schaarsche, weinig zeggende mededeelingen, die uit den mond van ver trekkende conferentieleden of perschefs kon den worden opgevangen sinds de jongste persconferentie van twee dagen geleden. „Ik geloof niets meer", zei een der wachtende buitenlandsche collega's. Dat beteekende: voor mij hebben ai die geruchten geen waarde. Niettemin het discours blijft levendig onder allen en trots het lange, vrij vruchte- looze wachten. een legt het zwaartepunt der loopende besprekingen anders dan de ander. Een stokpaardje was nu in eens voor sommigen de internationale bank. Een die tot bewon deren geroepen is van al wat van Engelsche zijde komt, betoogt thans met de pen en met den mond, dat het Engeland eigenlijk voornamelijk gaat om die bank. En het is juist tactiek, dat die pas tegen het eind der derde conferentieweek op de proppen geko men is. Die bank moet naar Londen. Ge beurt dat/dan zal over de percentages der annuïteiten nog wel te praten zijn. Indien dit alles juist ware, schijnt onze eenige afwijking aanwezig van vroegere uit latingen van Engelsche zijde. En ook komt het ons voor, dat het nog niet zoo vreemd gedacht is, dat Snowden gaarne wat geld voor zijn sociale uitgaven naar huis zou meebrengen. Zelfs heeft hij trouwens nog deze week de Internationale Bank als een ondergeschikt punt van verschil aangeduid. Te midden van al soortgelijke geruchten, komt men wel zoo zachtjes-aan in conferen tiestemming. M.a.w.: men schrikt en huivert niet zoo gauw bij spanningen en op critie- ke dagen. Tevens is het oog echter open voor de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen, indien de Conferentie van den Haag geen enkel probleem tot een oplossing brengt. Toch gelooven we nog steeds, dat ernstig naar oplossingen gezocht wordt. Om allerlei redenen heeft eigenlijk iedere delegatie cr behoefte aan om niet geheel met leege han den thuis te komen. De oplossingen zijn er echter nog niet. al is ook gisteren zoowel over ie financieele onderwerpen als over de ontruimingskwestie menig woord gewisseld. Gisteravond om 10 uur nog zou men weer bijeenkomen en ook heden werden besprekingen vastgesteld voor wat betreft, wat de Duitschers thans noemen, de „Opfermachte", dat zijn dus de staten, die offers moeten brengen om Enge land tevreden te stellen. Er zou dan over de leveringen in natura gesproken worden. Hieruit blijkt, dat Snowden zijn ultima tum van „Zaterdag beslissen" niet absoluut gehandhaafd heeft Dat kan iets gunstigs beteekenen, te meer als mén rekening houdt met het feit, dat Jaspar gedurende de laat ste vier-en-twintig uur ettelijke conferenties mt den Engelschen stijfhoofdigen minister gehouden heeft. Voor Maandag gaat wel niemand. „De pap wordt niet zoo warm gegeten, als ze wordt opgeschept", zeide Dr. Wirth, toen hem gevraagd werd of het opbreken op Za terdag zou doorgaan. Hij bleek verder niet ontevreden: Er was wel vooruitgang, al kan van een accoord nog niet gesproken worden. Er zijn Inderdaad nieuwe, tegemoetkomende voorstellen gedaan. Zij werden door Jaspar mondeling over gebracht, maar hielden, naar Engelsche op vatting weinig vooruitgang in. Ze zijn daar- Hoe Frankrijk de zaak beziet heeft minister Loucheur gisteravond in een persconferentie uiteengezet. Hii wees er op. dat men Engeland op verschillende wijzen tegemoet kan -komen. Frankrijk en België kunnen daartoe, in het plan-Young een tien tal mogelijkheden aanwijzen en ook Italië heeft pogingen in die richting gedaan. Den economischen kant van het vraagstuk der leveringen in natura besprekende, zeide Loucheur, dat Frankrijk van oordec-i is, dat men niets moet doen, wat het Duitsche eco nomische leven kan bemoeilijken, waarbij men evenwel ook rekening heeft te houden met het economische ieven van Engeland. In beide landen heerscht werkloosheid, maar Duitschland moet in staat worden ge steld te betalen en moet dus werk hebben. Bovendien zijn de leveringen in natura een akkelijke betalingswijze, waaraan het sche economische leven gewend is en die men niet plotseling stop kan zetten, daar dit een evenwichtsstoring te weeg zou brengen, welke even noodlottig zou zijn voor Duitschland als voor zijn crediteuren. Ten hoogste zou men kunnen overwegen de ge leidelijke leveranties, welke het Young-plan voorschrijft. Voor Italië is de levering in na tura zeer belangrijk, daar het voor zijn in dustrie kolen noodig heeft. Toch zijn Italië, Frankrijk en België het er over eens, dat men met de Engelschen tot overeenstemming moet komen. Men heeft daarom gezegd, dat Bij deze besprekingen zullen zich intus- schen ook nog financieele kwesties voordoen, waarbij Duitschland betrokken is, zooals de Dcwes-Jeening en het onvoorwaardelijke deel »r annuïteiten. fn dezer zin*heeft Jaspar met Snowden gesproken in het onderhoud, waarin die purï- ten ter sprake zijn gekomen, waarover mee- gsvers'chil bestaat. In aansluiting aan wat omtrent de afwij zing door Engeland van vele voorstellen der andere crediteurstaten is gemeld, wordt nog meegedeeld, dat in die voorstellen niets definitiefs voorkwam met betrekking tot de onvoorwaardelijke annuïteiten, noch ten opzichte van de leveringen in natura. De overige crediteurstaten houden zich nog bezig met deze aangelegenheden te on derzoeken. In Britschen kring wordt nog betoogd, dat wanneer men den Engelschen verwijt, dat zij, van hun kant niet te kennen geven hoe a^h hun verlangens tegemoet te komen valt, zulk een verwijt als ten eenenmale on gegrond beschouwd moet worden. Immers, het zijn de anderen, die den Engelschen verzoeken, afstand te doen van een deel van wat .zij nu uit de regeling Dawes krijgen. Het Engelsche antwoord nu op het ver zoek om iets van wat Engeland heeft, op te geven, is, dat het daartoe niet bereid is, en het wenscht ook niet, dat u .n op kosten van anderen, met name van (ie kleine sta ten, van wier bereidwilligheid daartoe trou wens nog niets te bemerken viel. aan de Engelsche verlangens tegemoet tracht te komen; de. Engelschen denken er niet aan toe te laten, dat de kleine staten hun iets zouden moeten geven, wat sommige grooten hun eerst zouden willen ontnemen. Het zal aan die grooten zijn en met name werd hier nog in het bijzonder Italië genoemd, om datgene te doen, waardoor Engeland zal behouden, wat het thans heeft Engeland is niet langer bereid tot eenig gebaar. Telkenmale toch heeft Groot-Brit- tannië in acn loop der jaren opofferingen moeien doen. Daarvan is nu de uiterste geus bereikt en de Britsche delegatie is niet van zins, op deze conferentie wederom offers te brengen. Engeland wil ook niets weten van eenige verhooging van hetgeen Duitschland in to taal zal hebben te betalen. DUITSCHLAND WIL V/EL EEN CONCESSIE DCEN. Over het gister door de Fransche, Italiaan- scho, Belgische en Japansclie delegaties aan Snowden voorgelegden voorstel deelt Perti- nax in de Daily Telegraph merle, dat men getracht heeft Duitschland en de kleine sta ten te bewegen het overschot van 300 mil- lioen mark volgens de regeling-Dawes op te geven en van Duitschland toestemming te verkrijgen om wijziging te brengen in de le veringen in natura. Wel heeft Hilfcrding dit afgewezen, doch deze weigering schijnt nog niet definitief te zijn. Integendeel schijnt dr. Stresemann bereid te zijn van de 300 mil- lioen mark af te .zien wanneer Frankrijk als tegenprestatie concessies doet inzake de ont ruiming van Rijn- en Saargcbied. Briand zou daar echter weinig voor gevoelen. FINANTIEELE STEUN AAN DUITSCHLAND bij MISLUKKING DER CONFERENTIE. De Daily Herald maakt melding, van een uitlating van Snowden in de vergadering van gister, die van veel belang 7.011 kurihon blij ken bij een cventuecle mislukking of ver daging der Conferentie. De kanselier van de Schatkist sprak n.l. over cventuecle finan- tieelen steun aan Duitschland voor het ge val het stelsel van Dawcs t'ïdel ik moest ge handhaafd blijven. De betreffende zin l „Hoewél de Kanselier aan de mogendheden te kennen gaf, dat er internationaal crediet beschikbaar zou zijn om Duitschland te hel pen in het geval van financieele moeilijk heden. volgende op cm tijdeliken terugkeer tot het stclsel-Dawes, kon hij liet geen prac- tische oplossing vinden, dat de annuïteiten van het plan van Young reeds van 1 Sept. af zouden gaan loopen zonder dat een over eenkomst zou zijn bereikt over de verdce- üng". De diplomatieke medewerker van de Dai ly Telegraph schrijft, dat weliswaar zoowel Snowden als Briand Stresemann's eisch om het plan-Young onmiddellijk in werking te doen treden, hebben afgewezen, doch dat Snowden daarbij geenszins geleid word door minder vriendelijke gevoelens ten opzichte van Duitschland, doch dat hij zich slechts tot een weigering genoopt zag. wijl hij ge dwongen is, zich op een onaantastbaren rechtsgrond te plaatsen. De diplomatieke medewerker van de Morning Post schrijft, dat men met het oog op de eenigheid in Den Haag reeds de mo gelijkheid in overweging heeft genomen de bemiddeling van dan Volkenbond in te roe pen teneinde de conflicten op te lossen. In het algemeen blijven de bladen, ook de con- INGEZOKDSN KEDEDEELING. BIJ HOOFDPIJN, duizeligheid, suizen in 't oor, gestoorden slaap, slechte gehumeurd- heid, prikkelbare stemming, neme men da delijk het van oucls beproefd gebleken „Franz-Josef'Vbitterwater te baat. In rap porten van eerste geneesheeren in inrich tingen voor maag- en darmkwalen wordt nadrukkelijk gezegd, dat het „Franz-Josef"- water een bepaald- voortreffelijk werkend natuurlijk afvoermiddel is. Bij apotheken en drogisten verkrijgbaar. DE HOUDING VAN DUITSCHLAND. Het biedt niets aan en hindt zich niet Wij vernemen uit Duitschen kring, dat Duitschland geen enkel aanbod heeft ge daan, noch zich op eenigerlei wijze heeft ge? bonden. Met hetgeen de vier overige credi teurstaten gisteren Engeland hebben aan geboden, zouden de Duitschers niets hebben uit te staan; zij hadden tegenover dit vier tal alleen over het Duitsche rechtsstanic punt gesproken en hadden geen enkele ver bintenis aangegaan. BEZOEK AAN SNOWDEN. Curtius en Hilferdirig brachten gistermid dag l bezoek aan Snowden. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND Uit Londen wordt gemeld: Naar verluidt, heeft Frankrijk te kennen gegeven, dat de ontruiming van de derde Rijnland-zóne eerst in September van het volgende jaar kan voltooid zijn, tegen welke opvatting dr. Stresemann hedenmiddag zou Drotesteeren. Het Britsche hoofdkwartier te Wiesba den heeft, naar de bladen vernemen, nog geen bevel tot ontruiming gegeven. Wolff meldt uit Berlijn: Naar verluidt, is generaal Guillaumat, de Fransche hooge commissLris in het Rijnland, gisteren naar Den Haag vertrokken om de mogelijkheid van een snellere ontruiming door de Fransche troepen te onderzoeken. De medewerker van de Etoile Beige te V Gravenhage bevestigt, dat de Belgische en Fransche autoriteiten de noodige maatrege len hebben getroffen om 15 Septemer met de ontruiming van de tweede zóne een begin te kunnen maken. Op dit punt is de Fransch- Belgische solidariteit volkomen. De ontrui ming zal twee maanden duren. Wat de der de zóne betreft, is Briand van oordeel, daar mede niet te beginnen, vóórdat het plan- Young in toepassing is getreden. Brief van Henderson aan Stresemann over de ont ruiming. De vertegenwoordiger van Havas in Den Haag seint: Naar ik uit den kring der de legatie verneem, heeft Henderson een brief gericht aan Stresemann, waarin hij het voornemen bevestigt van de Engelsche re geering de Britsche troepen binnenkort uit het Rijnland terug te trekken, onafhanke lijk van de eventueele aanneming van het plan-Young. DE CONCESSIE VOOR DE ONTRUIMING. In de gister gehouden bijeenkomst dar vier bij de bezetting betrokken mogendhe den, sprak Henderson de hoop uit, dat als nog een verzoening tot stand zou kunnen worden gebracht tusschen het Duitsche en het Fransche standpunt betreffende de com missie voor vaststelling en verzoening. NIEUWE BIJEENKOMST VAN „DE ZES". Vanmiddag om 4 uur is er bijeenkomst van de zes uitnoodigende mogendheden. DE COMMISSIE-DELACROIX BIJEEN. De organisatiecommissie voor de aanslui ting der Duitsche wetten, gemaakt met het oog op het plan-Dawes aan het plan-Young is in eerste constitueerende vergadering hij eengekomen onder presidium van den hee' Delacroix, oud-minister-president van Be. giö. Zij heeft a's neutralen voorzitter geko zen den heer Marcus Wallenberg te S'ock holm. De commissie is verdeeld in drie sub-corn missies: voor de aansluiting der organisat-- van de verpande inkomsten, van de bank wet en van de spoorwegwet. De commissie zal slechts bijeenkomen on der liet voorbehoud van een principieel ac coord in den boezem der conferentie. DE KOLENLEVERANTIES. Gisteren om 10 uur, na afloop van hc diner ten Hove, is de vergadering der Vi» voortgezet. Tegen 12 uur deelde de heer Louchei aan de wachtende journalisten mee, dat gesproken was over de controle op de k lenleveranties tijdens een evenlueel Duits- moratorium. Loucheur besloot zijn med decling met den uitroep: „Het is ongemei boeiend, mijne heeren!" Heden om 10 uur worden de besprek' gen voortgezet. MACDONALD F**"*"" NAAR LONDEN TERUG. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft Mr Donald, de Engelsche premier, die nog 1 tijd te Lossiemouth, zijn woonplaats Schotland, ver'oeft, daar een belangrij' meedeeling uit Den Haag ontvangen, war op hii bes'oten heeft vanochtend om 9 u per vliegtuig naar London terug te keen MAALTIJD TEN HOVE. Gisteravond hebben aan den disch van M. de Koningin en 7. K. H. den Prins d Nederlanden de gedelegeerden ter Conferc tie en hunne dames aangezeten, alsmede Minister van Buitenlandsche Zaken 1 mevr. Beelaerts van Blokland. Het aan- en afrijden van de auto's met gedelegeerden werd in de omgeving van 1. paleis door velen gadegeslagen. I Te 7 uur kwam de eerste auto voorrijde Iwaarin een van dp Japansche gedelegeerd- Daarna volgden Jaspar. Chéron. Masco- Stresemann, Wirth. Henderson en de and NOENMAAL IN DES INDES Minister Briand heeft gisteren aan vi- twintigtal personen uit de kringen der Frar sche en andere delegaties een noenmaal ii het Hotel des Indes aangeboden, naaraa- ook de Fransche gezant, de heer Nammc- deelnam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1