DE HAAGSCHE CONFERENTIE Radio Nieuws. BINNENLAND. Kerknieuws. Schoolnieuws. DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1929TWEEDE BLAD PAG. 5 OP WEG NAAR BELANGRIJKE BESLISSINGEN? Dp. bijeenkomsten van gisteren DE ONTRUIMING VAN RIJNLAND Te ITaagsche Conferentie doet inderdaad baar best om tot resultaat te komen. Zij was zoo verstandig om, na de inspan nende dagen van de vorige week, zich Zondag eenige rust te kunnen. Maar Maan dag is weer druk vergaderd, 's Middags en avonds kwamen de financieele deskun digen weer bijeen, om het onderzoek over Snowden's tegenwerpingen tegen het door Jaspar overgebracht voorstel der vier te onderzoeken. Omvatte dit aanbod 20 dan wel 80 pCt. der Engelsche wenschcn? Ziedaar de vraag, welke ter oplossing voor de hand lag. Men is zoo verstandig geweest, om daar over geen verdere nota-wisseling te doen plaats hebben, maar experts aan te wijzen om een drietal cardinale punten te onder zoeken. En dat waren niet degenen, die min of meer aan het plan-Young annex waren, maar de financieele deskundigen der betrokken departementen. De groote heeren zouden eerst Woensdag weer samenkomen. Gehoopt werd eenig positief resultaat te verkrijgen voor in het laatst der week enkele leiders van delega ties Den Haag den rug zouden moeten toe- keeren, om zich voor de a.s. Volkenbonds raadsvergadering te preparecren. Aangenomen mag worden, dat nu de be zwaren van Snowden principieel ter toetse zijn gekomen. Of dit voor het plan-Yroung gunstig zal zijn, moet worden afgewacht Er zijn er, die meenen van niet. Hoe dat in- tusschen zij, het zal zaak zijn de resultaten van het onderzoek der Maandag benoemde drie sub-commissies af te wachten. FRANKRIJK EN DE ONTRUIMING. Het vraagstuk der ontruiming van het bezette gebied, is ook nog steeds in behan deling. Vast staat nu wel, dat de Engelschen zoo spoedig mogelijk uit de derde, de Mainzer zóne zullen vertrekken. En dat de Belgen hen dan zullen volgen, wordt door niet wei nigen betwijfeld. Maar dan blijven de Franschen, die daar met een aanzienlijke legermacht van 50 a 60.000 man zitten. Wat zullen zij doen? Briand meent, dat de Franschen nog 10 h 1? maanden zullen noodig hebben eer zij verdwenen zullen kunnen zijn. Er schijnt reden te zijn om aan te nemen, dot deze termijn verband houdt met het Fransche defensiestelsel, dat uitgaat van een tegen Duitschland gedekte Oostgrens. Die beveiliging is thans gelegen in "het be zette Duitsche gebied. Wil men die beveili ging behouden, dan zal zij moeten worden overgebracht naar Fransch territoir. Maar dan komt zij in den geannexeerden Elza3 te liggen. Daaraan zijn allerlei politieke be zwaren verbonden, maar bovendien ont breekt aan de Franschen vooralsnog mate rieel de gelegenheid om hun 60.000 den Elzas óver te brengen. Er zou'voor dit doel een soort verdedigende linie moeten worden in het leven geroepen. En die nog niet. Om die te kijrgen, zal minsteens zoo is de raming nog een periode van 10 4 12 maanden noodig zijn. En dan zal het nog pas gelukken om de noodige leger plaatsen voor de troepen te maken, indien niet uit de Fransche geldmiddelen de. daar aan verbonden kosten zullen moeten wor den bestreden, maar men die van Duitsch land zal kunnen los krijgen. Vandaar' dan de wensch van Briand, dat Duitschland de aan de ontruiming verbonden kosten zal betalen, die op 200 millioen worden geschat. Deze opvatting heeft veel waarschijnlijks. We geven haar, gelijk we verna zij juist, dan is het duidelijk, dat de com missie, welke dit vraagstuk onderzoekt de geruchten omtrent haar mogelijkheid van slagen luiden gunstig geen gemak kelijke taak heeft. We zullen ons echter van speculatieve beschouwingen daaromtrent onthouden. Het lijkt ons verstandiger af te wachten, wat zij in haar eerstvolgende vergadering zal toonen te hebben bereikt. ZWIJGERS DIE GAAN SPREKEN. Duitschland en Italië roeren zich. Dr. Stresemann, die zich tot dusver bij het gehaspel over het plnn-Young niet had laten hooren tot op zekere hoogte raakte hem de strijd over de verdeeling van den buit niet heeft thans het oogenblik ge komen geacht, om te doen verstaan, dat, zoo mogelijk, de Conferentie ook tot practi- gche resultaten moet zien te komen. De beteekenis van zijn brief aan Jaspar is deze: vertel ons eens wat ge hebt be reikt en voor het geval ge niets bereikt hebt en misschien ook niet bereiken zult uw onderlinge beraadslagingen, laten dan eens praten wat Duitschland met Sep tember Jieeft te doen. Want op 1 Sept. zal het plan-Young in werking moeten tr§den en Duitschland wil nu gaarne weten waaraan het toe is. •kan de Dawesbetalingen niet doen, al den sommige geallieerden die voorloopig gaarne zien voortgezet, en wenscht daar om zich te houden aan de annuïteiten uit het plan-Young. Ge hebt het wel druk onder elkaar al dus Stresemann ongeveer maar vergeet niet, dat uw schuldenaar er ook nog Gistermiddag zijn de zes daarover gaan praten, nadat vooraf de kwestie het Rijnland nog eens onder de oogen zou zijn gezien door de vier betrokken mogend heden?? Dat is wel noodig. Want het plan-Young régelt omtrent de betaling van de bezet- tingskosten niets en de Conferentie kan be zwaarlijk uiteengaan zonder althans op dit punt een regeling te hebben getroffen. Deze bespreking kan van groot belang worden en mogelijk beslissend zijn voor de vraag of het iets of niets zal worden en alle moeilijkheden in wezen onbeslist blijven. Onderwijl studeeren de technische des kundigen nog steeds over het voorstel van Snowden en houden Briand en Loucheur met Snowden en Adatsji thé-uurtjes, waar op het volgens Briand niet „dondert en bliksemt". M.a.w.: we waren lief tegen elkaar cn dronken thee. Onderwijl gaan geruchten, dat er inder daad in liet plan-Young een rekenfout schuilt. Van Fransche zijde zegt men, dat hét een kwestie van renle-berekening is en niets anders. Taegevcn, dat de anderen zich positief hebben vergist cn dat Snowden nie( heclemaal ongelijk had, zal men natuurlijk niet zoo licht doen. Onder al het gebeuren schijnt men te Pa rijs eenlgszins een zwaar hoofd te krijgen in het welslagen der Conferentie. Tot haar slagen draagt inderdaad niet bij het verbreken van het zwijgen door een anderen zwijger, n.l. Italië. We verwacht ten verleden week reeds, dat het zijn stem nog wel zou laten hooren. En Italië heeft gesproken. Kort saamgevat komt het hierop neer: gij wilt mij terugstellen, maar dat zal niet gaan. Italië zoekt geen enkel ongerecht vaardigd voord cel, maar wil, 'evenals iede re andere natie, dat men rekening houdt met de bestaande overeenkomst. Met dit laatste worden de percentages van het plan- Young bedoeld, dat echter volgens an deren juist geen overeenkomst is. Gaat men het plan-Y'oung wijzigen, zoo betoogde Italic's eerst gedelegeerde, dan hebben wij nog heel wat te zeggen over of fers, die ook door Italië zijn gebracht en waarvoor het dan vergoeding wenscht te vorderen. Bovendien zoo werd berede- icerd bet plan-Young geeft aan Italië niet meer dan de Dawes-regeling. Ter wille den lieven vrede willen we echter, evenals Frankrijk en België, nogmaals een offertje brengen, hetzij financieel, hetzij ten aanzien van de leveranties in natura. We moeten het eens zien te worden en daarbij heeft het praten over fascisme en labourisme geen zin. Men ziet uit dit alles hoe dubieus het lot !er Conferentie nog is. Een botsing wordt ■ermeden, maar de kracht om gezonde oplossingen te vinden ontbreekt ook. We zijn nog niet zoo zeker, dat die vanmiddag roeds zijn zullen. Zelfs zijn we niet zonder vrees; dat er geen gezonde op lossingen komen. Wellicht ontstaan nood oplossingen. Maar deze zullen de situatie nog moei lijke maken, die indien geen positieve resultaten worden verkregen met Sep tember uitermate verward en verwarrend worden zal. Laten we trachten tot het uiterste het goede te verwachten. DE ZES BIJEEN. Het officieele verslag zegt dan ook niets anders dan dit: Op verzoek van minister Stiresemann heb ben de delegaties der zes uitnoodigende mo gendheden om halfzes ivergaderd voor het onderzoek van den huidigen. stand der werk zaamheden van de conferentie en van de maatregelen, die genomen moeten worden, teneinde resultaten te bereikein. De beraadslaging zal morgenochtend om half elf hervat worden. Dat lijkt wel een Kerkeraadsverslag; doch van 't gesprokene is meer uitgelekt, dan na kerkelijke vergaderingen het geval pleegt te zijn. Hoe plechtig de gedelegeerden elkaar be loofd hadden te zullen awijgen, er kwamen toch eenige NADERE MEDEDEELINGEN. Zoo wordt gemeld, dat SVesemann begon met een geschreven stuk voor te dragen, De bedoeling was dit document in elk geval in de protocollen der conferentie te doen op nemen. Briand en Snowden zouden in hun uiteen zpitittngen ten deele op de Duitsche verkla ringen zijn ingegaan cn zich anderdeels heb ben bezig gehouden met het gehecle lot der conferentie. Geen klaarheid kwam tot uiting, hoe de houding zal zijn in verhand met een formeel iverdc' werken van de regel;ng- Dawes, en welke houding zal wordrn aan genomen ten opzichte van een verder bera men van het aannemen in een of anderen vorm van het plan-Young. Stresemann, die tot slot der gisteren ge houden bijeenkomst nogmaals 't woord voer de, heeft toen critiek geoefend op de metho des en de geheele manier van werken op de conferentie, die het tot 'dusverre niet tot op- schidlion deed komen. DUITSCHE BEZORGDHEID. Dat Stresemann thans in de hoofdrol staat, is alleszins begrijpelijk en kan ook de onpartijdige buitenstaander billijken. Immers moet de bezorgdheid der Duit- schers wel mei het uur stijgen, nu tot heden niets is bereikt Wat de ontruiming van, het. Rijnland betreft, komt er een schemering van hoop, doch iets definitiefs heeft men nog niet in handen. Met de financieele schuldregeling staat het echter veel erger. Wat moet Duitsch land op 1 Sept a.s. betalen? Bij aanvaarding van het Youngplan, dat in eindcijfer iedereen bevredigde, zou Duitschland een 700 millioen minder hebben te betalen dan volgens de Dawes-overeen- konist. En omdat men het nu over de ver- deeiling van 40 millioen niet eens kan wor den, zou men Duitschland aan de duurste overeenkomst houden. Dat gaat natuurlijk niet. En daarom wordt Stresemann ongeduldig. Hij kan toch niet met leege handen terukomen! In de gistermiddag om 4 uur in het Grand Hotel gehouden bijeenkomst van de gedele geerden van de vier bij de bezetting betrok ken mogendheden zijn de besprekingen over het ontruimingsvraagstuk voortgezet. Van daag zal men op hetzelfde uur in genoemd hotel weer bijeenkomen. Vrijdag wordt een vergadering van de politieke commissie ge houden Over de beraadslagingen van de gedele geerden der vier crcditeuren-mogendheden, die gister gehouden zijn, meldt Havas uit Den Haag, dat men de uit het verslag van de financieele deskundigen te trokken con clusies onderzocht heeft. Daar de in het memorandum van 16 dezer gedane voorstellen verschillend beoordeeld worden door de Engelsche deskundigen en die der andere mogendheden, schijnt men den volgenden weg te willen inslaan: de ge delegeerden van Frankrijk, België, Italië en Japan zullen boven hun vroegere concessies uit, Engeland het voorstel doen door het me chanisme van het plan-Young zelf de dek king vap zijn vorderingen, die 2.400.000 be- loopen, ter hoogte van 50 pet. te garanden- ren. Dit cijfer komt overeen met de Fran sche waardeering van de voorstellen van 16 dezer. De atmosfeer ontspannen. Omtrent de bijeenkomst der gedelegeerden an Frankrijk,^België, Japan en Italië in het Hotel des Indes, welke van 11 uur tot onge- eer halfeen duurde, werd na afloop door Loucheur meegedeeld, dat de gedelegeerden n bijeengekomen om van het rapport :ommissie van financieele deskundigen kennis te nemen en tevens om het verslag te vernemen van de besprekingen tusschen Briand en Snowden en tusschen Pirelli en Snowden. Door een en ander was de atmosfeer ont spannen en misverstanden waren voor het grootste gedeelte verdwenen, al bleven er nog problemen over, waaromtrent overeen stemming nog niet bereikt was. DE FINANCIEELE REGELING. Eveneens van Fransche zij-de werd meege deeld, dat de financieele deskundigen de Vier en de Engelsche financieele deskun digen in hun rapport verschillende punten niet op dezelfde wijze becijferd hebben. Dit geldt met name van de vergoeding aan En geland voor de 100 millioen dollars, die En geland jaarlijks aan Amerika heeft te beta len. Over dit bedrag wordt een rente bere kend, aangezien dit feitelijk buiten de nuïteiten valt. Terwijl de deskundigen der Vier die rente nu stellen op 6y2 pet., stelt Engeland deze slechts op 5% pet. Ook over de becijfering van de liquidatie van de Duitsche gesequestreerde eigendom men is men het niet eens. Het saldo van Engeland bedraagt, volgens de deskundigen der Vier, 10 4 14 millioen pOnd sterling. Het rapport door de deskundigen ge.tcekend toont intusschon duidelijk aan, dat er inder daad substantieele aanbiedingen aan Enge land zijn gedaan. Men heeft het bedrag daar van niet nauwkeurig kunnen vaststellen, maar feitelijk is de helft aangeboden wat Engeland verlangt, terwijl het bedrag van Engelsche zijde thans op 35 pet. zou worden geschat. SNOWDEN EN BRIAND DICHTER BIJ ELKAAR. In Engelsche kringen heeft men den in-, druk, dat Snowden en Briand op de thé bij Adatci gistermiddag op verschillende pun ten dichter tot elkaar genaderd zijn. Voorts heeft men den indruk, dat de Fran sche en de Belgische delegaties nog steeds pogingen doen om aan de Engelsche eischen tegemoet te komen, doch dat vooral van Ita- liaanschcn kant nog bezwaren blijven be staan. HET ONTRUIMINGSVRAAGSTUK. Neg aanzienlijke meaningsverschillen. Naar wij vernemen zou in de bijeenkomst van de ministers Henderson, Briand, Hy- mans cn Snowden gebleken zijn, dat er voor al ten opzichte van het ontruimingsvraag stuk nog aanzienlijke meeningsvcrsehillon bestaan, zoodat men gisteren in dat opzicht niet verder kon komen. Terugkeer der Engelsche troepen. De Frankfurter Zeitung verneemt uit Wies baden, dat men daar officieel uit Londen he vel heeft ontvangen de toebereidselen te tref fen voor den terugkeer van de Engelsche b zetting-naar het moederland. De ontruimiij moet .begin September voltooid zijn. Het g meentebcstuur van Wiesbaden heeft Strese mann telegrafisch verzocht Wiesbaden voor een bezetting door Belgische troepen na de ontruiming der Engelschen te bewaren. De Frankfurter is van meening, dat dit bevel zijn uitwerking op de besluiten van de Fransche en Belgische .regeering niet zal Geen Belgische troenen in plaats van Engelsche. Uit Brussel wordt gemeld: Naar de Soir van goed ingelichte zijde ver neemt, heeft de Belgische regeering gewei gerd, Belgische troepen inplaats van Engel sche na hun aftocht naar de derde zóne het Rijnland te zenden. TELEFOONGESPREKKEN MET INDIfi. Door buitenlandsche journalisten. Gistermiddag waren op uitnoodiging vai den directeur-generaal der posterijen en te legrafie, eenige buitenlandsche journalisten in de gelegenheid' met Indië te spreken. Hier van hebben gebruik gemaakt de heeren prof Georg Bernhard (Vossische Zeitung). A. Gauvain (Journal des Dcbats) en A. de Go- bart (Le Soir), die spraken met den verte genwoordiger van hun land te Bandoeng. De gesprekken waren zeer vlot en duide lijk. De buitenlanders toonden zich zeer geestdriftig over deze verbinding. Door plotselinge conferentie-aangelegenhe den waren o. m, Jules Sauerwein en de Fransche secretaris-generaal van het depar tement. van buifonlandsche zaken, Berthelot, verhinderd te komen. Vermoedelijk zullen dezen en nog enkele anderen Vrijdag in de gelegenheid worden gesteld, een gesprek met Indië te voeren. TWEE KAMPIOENEN VAN HET TREKHONDENCONCOURS Weerbericht. Barometerstand. Hoogste Stand 769.6 te Haparanda. Laagste Stand 743.9 te Iserlohn. Verwachting van het Koninklijk Mctcoro logisch Instituut te De Bilt: Matige tot zwakke W. tot Z. wind, aanvan kelijk opklarend, later weer kans op regen, weinig verandering in temperatuur. FIETSERS LICHT UPs Van 2324 Aug. van 8.37 nam. tot 5.26 vnu HILVERSUM (298 M. Na z« (Uitel. NCRV-Ultz.) 11—11.30 Zii- .•oncert. 89 Concert. Zant;, viool en plano. I —10 Carillonconcert. Daarna Persber. HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 12.152 Concert. 24 Gramofoon. 45 Orgel concert. 5.30—6 Gramofoon. 6.01—7.15 Concert. 7.15—7 45 Lezing door J. Sietzes over; Da Kleine "tikker. 8.01S.16 Russische liederen door het Wladimlr Pique Trio. 8.15—9.15 Concert door het Omroeporkest. 9.159.30 Russchteche lle- ;ren door het .Wladimlr Pique Trio. 9.3u Voort- itting concert. Daarna Gramofoon. 12 Sluiting. DAVEN'TRr (1554 Al.) 10.35 Alorgenw(jdini 1.20 Gramofoon. 12 20 rt. 1.20—2.20 Orgel- Door den Bond tot Verbetering van den Trekhond werd. gister te Rotterdam het Me groote trekhondenconcours gehouden. Hierboven: twee kampioenen. 10.35 Verrassing. 10.50—12,20 Muziek PARIJS „Radio-Paris" (1725 M.) 12.50—2.20 Iramofoon 4.05 Muzielc. ',6.55 Gramofoon. 8.26 ANTWOORDEN VAN MINISTERS HET VERBOD VAN ZILVERUITVOER UIT SURINAME. Spoedige Intrekking te verwachten. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid van Gijn betreffende de toegezegde deskundige advie zen omtrent de mogelijkheid van opheffing van het verbod van zilveruitvoer uit Suri name en eventucele maatregelen tot voor koming van sterke schommelingen wisselkoers tusschen Suriname en Nederland heeft de minister van koloniën aan de ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Het s.s. „Sibajak" van den Rottcrdamschen Llovd wordt 23 Aug. 6 uur v.m. te Marseille verwacht. In aansluiting daarop vertrekt de Rotterdam Lloyd Rapide 11.30 u. v.m. van Marseille. De trein wordt Zaterdamorgen 7.16 u. te Roosendaal. 8.51 u. te Rotterdam D. P. en te 9.19 u. te Den Haag verwacht. HAMBURG (372 M.) 5.20 Orkest 6.20 Concert .20 Concert. 11.05 Orkest. BRUSSEL (508.5 M.) 5. "9 Concert. 6.55 Gra- jofoon. 8.35 Concert. 9.20 jrkest uit Ostende. ZEESEX (1635 M.) 6 10—12. I. A. T. A. HILVERSUM (298 M. 11.30 NCRV. Ziekendlens! istig halfuurtje. i 6 uur 1070 M.). 11— 11.30—12 KRO. Gods- JAARVERGADERING IN DEN HAAG. Op 26 en 27 Augustus zal de Internationa le Air Traffic Association, I.A.T.A. genoemd, welke een bond is van Europccsche lucht- Karner doen toekomen de door de heeren j verkecrsmaatsc-happijen, haar 22ste vergade- mr. G. Vissering, president van De Nedai landschc Banuk, en prof. mr dr G M Vemju Stuart, hoogleeraar aan de Nederlandsche Ilandelslioogeschool te Rotterdam, uitge brachte adviezen inzake het sedert 1920 in Suriname bestaande uitvoerverbod van Ne derlandsche zilveren munt en muntmateriaal Na overweging van die adviezen en raad pleging van den gouverneur van Suriname heeft de minister dr. Rutgers verzocht, voor dc spoedige intrekking van bedoeld uitvoer verbod het noodige te verrichten. VERKEERSTELLING OP ZONDAG. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Kersten of de Ministerl kan rnecdeelen, oi opdracht is gegeven tot telling van het ver keer gedurende zeven achtereenvolgende dagen, zoodat ook de Zondag voor telling bestemd zal worden? heelt de minister van waterstaat geam- 'Whord: Evenals reeds vroeger h'èeft plaats gehad, zal in den loop van dit jaar op verschillende data, telkens vallende op een anderen dag der week, telling van het verkeer op du wegen plaats hebben, zoodat ook één telling op een Zondag zal geschieden. De verkeerstellingen geschieden periodiek, ten einde inzicht te verwerven in den aard en den omvang van het verkeer met het doel een goeden grondslag ie verkrijgen ter beooi- uecling van de 'noodzakelijke wegindeeliög, wegverbetering en te treffen verkeersmaat regelen. Ten einde het beeld van het verkeer, dat op de verschillende dagen der week nog al aan wisseling onderhevig kan zijn, zoo vol ledig mogelijk temaken, wordt een telling voor eiken dag afzonderlijk gehouden. Uitei- aard kan daarbij een telling op Zondag niet worden gemist, omdat on vele wegen juist op dien dag aard en omvang van het ver keer. vergeleken bij andere dagen, sterke afwijkingen vertoonen. BRANDWEERMAN-RAADSLID? In de gehouden Raadszitting van Koog aan de Zaan werd op advies der commissie van onderzoek der geloofsbrieven, geadvi seerd het nieuw-benoemde lid, den heer J. Grnys niet toe te laten, op grond, dat hij als Brandweer-commandant een functie be kleedt, hem door het Gemeentebestuur op gelegd. De heer Gruys zal in hooger beroep gaan. Als nieuw Raadslid werd voorts geïnstal leerd de heer S. Doorgeest (S.D.A.P.). HARDE NOOT flot»ö4,u Chzvc te s'-Gravenhage houden, in de Raad zaal Javastraat, welke door het Gemeente bestuur van s'-Gravenhage welwillend ter beschikking is gesteld. De vergaderingen zullen worden gepresi deerd door den heer A. Plesman, Directeur der K.L.M. Zij zijn niet toegankelijk voor het publiek. De opening eal geschieden door den Minister van Waterstaat,, in den morgen 26 Augustus. Deze zitting, welk te 10.30 aanvangt, is openbaar. Deze vergadering is daarom zoo gedenk waardig, omdat de I.A.T.A. 10 jaar geleden, op 2S Augustus 1919, te 's-Gravcnhage werd gesticht en een van' de eerste uitingen was van hct.hcfstcl der internationale samen werking op het gebied van het verkeers wezen. Te Den Haag kwamen toen bijeen de toen malige Bril sc he en Duitsche luchtvaart maatschappijen, de 3 Scandinavische lucht- verkeersmaatschappijen en dc K.L.M., welke 'teen aan den woravodtLvan haar stichting stond (de K.L.M. kwam tot eland op 7-Qct. 1919). De voornaamste stoot tot de stichting der I.A.T.A. heeft do Britsche maatschappij ge geven, waaraan toentertijd Sir Sefton Bran- cker, Air Vice-Marshal, thans Directeur, of Civil Aviation van liet Britsche Ministerie^ van Luchtvaart, als Commissaris was ver bonden. Sir Sefton Brancker zal ook op 26 Augustus <lo openingszitting bijwonen. Van begin af aan heeft de leiding der I.A.T.A, berust bij jhr. I. L. v. d. Berch van Heemstede, eerst als secretaris-generaal en thans als Directeur-generaal. Het Bureau van de I.A.T.A. is ook sedert den aanvang tc 's-Gravenhagc gevestigd (thans Anna Pau- lownaplcin 3). Behalve de Directeuren der groote lucht- verkecrsmaatschappijen wier aantal van zes in 1919 tot drie en twintig in 1929 is toe genomen maken vertegenwoordigers van den Volkerenbond, van de Commission In ternationale de Navigation Aérienne (C.I.N.A.), van de Internationale Kamer van Koophandel, van de Commission Internatio nale Technique d'Experts Juridiques Aériens en van het Comité Juridique International de l'Aviation, waarin Nederland vertegen woordigd wordt door mr. J. Woltcrbeek Mul ler, dc vergadering, mede. Uit het primitieve begin in 1919, toen het feitelijk luchtverkeer nog geboren moest worden, is thans.een groote organisatie ge groeid, welker belang algemeen erkend wordt en welke reeds zeer voel practisch werk op haar halfjaarlijksche bijeenkomsten hoeft verricht. De Regeering biedt op den avond van 27 Augustus aan de leden van do I.A.T.A. een diner op bet Kurhaus te Scheveningen aan. dat gevolgd zal worden door een vuurwerk, dank zij de medewerking van do Maatschap pij Scheveningen, terwijl Maandagavond de K.L.M. als gastvrouwe in Huize Voorhout optreedt. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Oudelande (Z.)G. J. Derksen, hulpprediker te Vreewijk (Rotter dam). <Te Echteld (toez.), R. J. D. Bee re- kamp te Molkwerum. Te Menaldum (toez.), Tj. Jonker te Joure. Aangenomen: Naar Suameer, P. van der Kooy te Vroomshoop. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Delft, N. Bijdemast te Rotterdam (Delfshaven). Te Rijnsburg, W. Kremer te Kornhorn. BEROEPINGSWERK. Het bericht als zou cand. J. B. Vogelaar ook by de Geref. Kerk van Surhuisterveen beroepen zijn, is onjuist. Door hem werd zulk een beroep niet ontvangen. AFSCHEID BEVESTIGING, INTREDE. D,s. H. L. A. F e y k e s hoopt Zondag 22 September a.s. afscheid te nemen van de Ned. Hervormde Gemeente te Cnlijnsplaat en Zondag 29 Septembe- d.a.v. te Oudega (II. O. en N.) intrede te doen na bevest" ging door Ds. J. R. B. Feykes van Tuil. Cand. M. II e ij k o o p, van Den Haa:.. werd gisterenavond bevestigd nis predikant der Gcrcf. Gemeente te Utrecht door Ds. G. H. Kersten, van Rotterdam, met oen predi katie over Joh. 3 29 cn 30, waarin hij han- 6.1-5 NCRV. Cor tink". 7.35 VURO. Persber. 7 40 VPRO. Lezing; ..Hoor China". S.15 VPRO.'Concert. Pianist VPRO. Lezing over: Van Dehli naar Cal- a. 9.30 VPRO. Vervolg concert. 10 VPRO. amatie. 10.20 VPRO. Vervolg concert HUIZEN (1875 M.) 10—10.15 Morg 2.152 Concer ■luziek. 5—5.30 Gra .15—7.45 Spreekuur Gramofoon. 2.304.30 oon. 5.307.15 Concert, i don Radiodokter 8.0l— i Persber. Daarna Muziek uit Za idvoort. lt dclde over „de volheerlijke roeping van dert ijienaar des Woords" en daarbij wees op: 1. de Bron waaruit die roeoing komt, 2. de beteekenis welke deze roeping heeft, en 3. de uitwerking welke zij bij vervulling ver krijgt. Nadat gezongen was Ps. 72 11 werd tot de bevestiging zelve overgegaan. De zaak waarin deze plechtigheid plaats had, was stampvol. Hedenavond heeft de intrede plaats. Ds. K. van der Veen stond in zijn iifsclieiclspredikatie over I-IancL 20 32, Zon dag j.l. gehouden voor de Geref. Kerk van Schildwolde, stil bij de volgende punten: I. een heerlijk voorrecht, 2. een machtig Bouwheer, en 3. een blij vooruitzicht. Deze modedeeling geschiedt ter rectificatie van een gedeeltelijk onjuist bericht. KERKGEBOUWEN. Te Geesteren (bij Borculo) is de restau ratie van het kerkgebouw der Ned. Hervorm- *'do Gemeente, waarover al zoo lang gespro ken is, deze week aangevangen. Do godsdienstoefeningen zullen van 1 Sep tember af gehouden worden in het gymna stieklokaal der Openbare School. Rijk en Provincie geven een flink subsidie. Het kerkgebouw met toren is een van de oudtile gebouwen uit de geheele omgeving en dateert van 1246. Architect is de heer Van der Kloot Meijburg te Voorburg. BEREERS EN BAPTISTEN. In Noord-Amcrika zijn de Bereër-Gemeen- ton, die met haar „voorman" Ds. H. Bultema haar premillennialistische leer het op de spits drijven van de leer van het duizend jarig rijk buiten de Chr. Geref. Kerk (Chr. Ref. Church)zijn komen tc staan, in con tact gekomen met dc leiders van een groep die. zich nog maar kort geleden van de Ger. Kerk (Ref. Church) Leeft afgescheiden en Undenominational" noemt, hoewel ze feitelijk tot de Baptisten behoort. Hun leider Dr. A. de Haan. verwerpt openlijk den kin derdoop. En hun blad ..Grace and Glory" ordt door Ds. H. Bultema in de „Bereër" aanbevolen. Zelfs is hij een der medewer kers van dat blad. LAGER ONDERWIJS. ONDERIYÏJZEESBENOEMINGEN. Nij verdal (1ste Chr. Nat. School), J. de Jonge, aldaar. HET ONTSLAG GEHANDHAAFD. Te Andijk was het hoofd der Openbare School oneervol ontslng verleend. Tegen dit besluit was de getroffene in beroep gegaan bii Ged. Staten van Noord-Holland, die eenige weken geleden het beroep in open bare zitting behandelden. Ged. Staten heb ben thans het beroep afgewezen. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Tc Almelo is gisteren de 3e School der Vereen, voor Chr. Volksonderwijs in gebruik genomen. Daar het gebouw nog niet geheel is afgewerkt, zal de of fir ieele opening op een nader tc bepalen datum p'n >fs vinden. Te Rij ssen is gist;ren de 2e School voor Chr. Onderwijs op Geref. grondslag ge opend, bij welke gele nheid he woord word gevoerd door de nrediknnten der Gorcf. Ge meente Ds. L. Wijting en Ds. J. van Wier, het hoofd der school J. Kattenberg en den heer A. Banis. Te Vriescheloo is Maandag j.l. de nieuwe school voor Chr. Onderwijs geopend. Toespraken werden gehouden door Ds. P. .Ie Haan, het hoofd dor School, den Inspecteur van het L. O., Ds. H. S'oel namens den Kor- keraad der Ned. Herv. Gomecnt'e, Ds. E. de Jong namens den Kerkcraad der Geref. Kerk en den hoer Tam mes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5