EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6. Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2827 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels 1.17VS Elke regel meer „0.22% Ingez. Mededetlingeu van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer ,.0.<5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 1üe Jaargang bestaat uit TWEE bladeo VAGANTIE-ADRESSEN Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwQ adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. EEN GEDETAILLEERD PROGRAM? We geven „De Vrijheid",, die reageert op ons artikeltje van 15 dezer grif toe, dat in Kuypers tijd de Schoolkwestie beter bind middel tusschcn de rechtsche partijen was, dan nu met mogelijkheid is te vinden. Doch daarmee is niet gezegd, dat thans een gedetailleerd program noodig ge acht werd om het rechtsche Kabinet te vormen. Voorzoover onze inlichtingen strekken, was er van een gedetailleerd program geen sprake. Slechts hoofdpunten werden gegeven voor algemeen, koloniaal, financieel en so ciaal beleid en verwacht mocht worden, dat hierop overeenstemming verkregen kon worden. Dit is echter niet gebleken. Dc Chr. Hist, fractie wenschte zich aan deze punten niet te binden: heeft dus noch instemming be tuigd, noch afkeuring uitgesproken. Wat in 192p met het Gezantschap gebeur de, heeft met dit alles niets te maken; zegt nu de „Vrijheid". Dit nu ontkennen wij. De coalitie viel toen uiteen op een enkel onderdeel. Indien de vrijzinnige groepen werkelijk gelooven, dat een gemeenschappelijk program der rechterzijde niet meer mogelijk is, dan had den zc op 11 Nov. 1925 eenig geduld moeten oefenen, doch niet tegen goede parlemen taire zede in zich naast de toevallige oppo ai tie moeten scharen. Om herhaling van zoo iets te voorkomen was nu vast accoord nood:g. Met genoegen noteeren wc déze uitspraak lit „de Vrijheid": „Gaan de rechtsche groepen ten aanzien van bepaalde wetsvoorstellen uiteen, dan bewijst dit zeker nog niet, dat in de rechterzijde geen gemeenschappelijke be ginselen leven." Dat die gemeenschappelijke beginselen er zijn is ook in dé laatste jaren telkens ge ileken. Zelfs onder het Kabinet-De Geer stond het bij principieele beslissingen vaak ver rechts tegen links. Dat het nu ook zoo kon zijn, volgt reeds uit het betoog van „Dc Vrijheid". Anti-rev. fractie en Roomsch Katholieken waren het ten principale reeds eens over een concept program; de chr. hist, fractie had er, zooals het blad zelf zegt, geen be zwaar tegen, zonder vast accoord in zee te gaan; het een met het ander bewijst vol doende, dat ondanks de verschillen er grondslag is voor gemeenschappelijke sa menwerking. Het is volkomen juist, dat er van een aaneengesloten linkerzijde geen sprake meer kan zijn, tenzij dan in 't negatieve tegen een rqchtsch kabinet; en het is daarom be grijpelijk, dat „de Vrijheid" c.s. de oude an tithese zoo ver mogelijk weg wcnscht; maar wij zijn nu eenmaal „hardleersch": wij zien de mogelijkheid voor christelijke staatkunde nog zeer duidelijk. De schrijver in „De Vrijheid", die met zoo voorbeeldige attentie de debatten in de Sta ten Generaal volgt, weet dat veel beter dan wij. Daarom was er algemeene verbazing, dat de Vrijheidsbond ook al riep om premievrij- Staatspensioen. Wij moeten weten, aldus betoogt de schrijver verder, „dat de Christ.-historischcn niet minder beslist gekant zijn tegen finan- cieele gelijkstelling van bijzonder hooger on derwijsinstellingen met openbare dan wij, zoodat indien hier „apen" aanwezig zijn. ook „Christelijke" apen uit de mouw te halen allen". Ja, dat weten we wel. Doch, als twee hetzelfde doen, is het nog niet hetzelfde; zelfs niet al zou men bewe ren, dat bij de Chr. historisohen ten aan zien van het Hooger Onderwijs nog iets van de liberale zuurdeesem nawerkt. Hetzelfde geldt ook van 11 Nov. 1925: de Chr. Hist, fractie stemde tegen het gezant schap, hoewel daardoor het kabinet-Colijn viel; de Vrijheidsbond stemde tegen opdat dit kabinet zou vallen. Dat blijven wij bekrompen oppositie noemen. EEN POLITIEK BIJSMAAKJE. De liberale Staatspartij heeft tevergeefs getracht de Voorzitter van den Kon. Nederl. Middenstandsbond in de Tweede Kamer te brengen. Maar een politieke kleur heeft deze voorzitter ecner „neutrale" verecniging toch wel gekregen. En merkwaardig genoeg is dit steeds een liberale kleur. Karakteristiek is de vrees van liberalen, dat de regeering niet bij eiken maatregel het nationaal belang in 't oog zal houden, doch geregeerd zal worden door partijpolitiek Ons dunkt zoo, dat mcnschen van liberale huize, zooals dc heer Ed. G. Schtirmann in de eerste eeuw maar eens niet moeten sproken over partijpolitiek; als een volgend geslacht de regeerfngspoiitiek van liberale kabinetten- vergeten is, zal het minder hin derlijk zijn. Trouwens, er rijzen meer vraagteekens als deze voorzitter zich op politiek terrein waagt. Bij zijn aanbeveling tot samenwer king voerde hij dit argument aan: „Is niet de samenstelling onzer nieuwe re- gecring het gevolg van samenwerking?" Nu hebben we dezer dagen gëen nieuwe regeering gekregen, maar een nieuw kabinet en dat is dan ook bedoeld. Doch wat dit met samenwerking te ma ken heeft is ons duister; indien er, en dat spreekt toch vanzelf, iets anders mee be doeld is dan de overeenstemming tusschen eenige personen om een kabinet te vormen. De spreker zal toch niet hetzelfde politieke trucje willen uithalen als „Het Volk", om rle drie rechtsche partijen aansprakelijk te stel len voor het optreden en straks voor de da den van het nieuwe ministerie? Sommige mcnschen lezen alleen wat hun aangenaam is; doch ook in dat geval zou de heer Schtirmann wel d briefwisseling gelezen hebben tusschen Mr. Ruys de Beo renbrouck en dc rechtsche partijen, waar uit met volle klaaVheid volgt, dat het nieuwe ministerie geheel en al los staat van dc rechterzijde. Over cn weer werd niets bc loofd noch vastgesteld. Van samenwerking der rechtsche groepen was geen sprake. Daarom is het ons niet duidelijk, waarom de voorzitter van de Midden-landsbond zich aagde op de gladde paden der politiek. ALS TWEE HETZELFDE DOEN. Het liberale weekblad „de Vrijheid" heeft het ditmaal wel op ons gemunt Het blad verdenkt ons niet alleen van hardleerschheid maar is bovendien hoogst verontwaardigd over onze driestar „Misplaatste hoop". De schrijver verzekert ons, dat de Vrij heidsbond niet tegen sociale verzekering is, maar opkomt tegen het streven, dat óók door anti-revolutionairen wordt afgekeurd, om de valide arbeiders in allerlei vormen (o.a. van woningen, beneden den kostprij: verhuurd, terwijl door Staatsbijdragen 't te kort gedekt wordt) voordeeltjes uit de staatskas te bezorgea. Dit voorbeeld is niet gelukkig. Want de huurprijzenpolitiek heeft zooveel verschil lende kanten dat daarvoor een 'bepaalde uitspraak niet mogelijk is. Er is trouwens heel wat minder huurtoeslag, dan sommigen meenen; niet zelden klaagt men terecht over te hooge woninghuur. Maar, we hadden wel eens willen weten wat er onder „o.a." valt Daarop komt het juist aan en dan zou blijken, dat spoedig na dc millioenenrit van Mr. Dressclhuis de Vrij heidsbond steeds getracht heeft onder de leuze: „minder staatsbemoeiing" de sociale wetgeving in 't algemceQ Je blokkeeren. OFFICIEELE BERICHTEN BESMETTELIJKE ZIEKTFN. In de week van 11 tot cn met 17 Augustus jn in ons land aangegeven 24 gevallen van buiktyphus, 177 van roodvonk (Rotterdam nog slechts 16), 11 van diphthcrie, 1 geval dysenterie, 4 gevallen van nekkramp, 1 geval van encephalitis en 5 gevallen van poliomyelitis anterior acuta.' Voorts zijn in genoemde week in de ge meente Rotterdam waargenomen 31 geval len van alastrim, terwijl in het ziekenhuis aldaar werden aangetast 17 personen van het personeel cn 10 patiënten. Totaal 5S rsonen. Een kind van een half jaar, dat het ziekenhuis werd verpleegd voor een andere ziekte, is mede ten gevolge van de alastrim-besmetting overleden. Het kind werd op 31 Juli voor den eersten keer gevac cineerd en vertoonde op G Augustus de eer ste verschijnselen van alastrim. Sedert het waarnemen van de ziekte te Rotterdam zijn aldaar gemeld 141 ziekte- en 4 sterfgevallen, waarvan één bij een ouden an, die reeds aan een andere ziekte leed. Voorts zijn in genoemde week de volgende gevallen in andere gemeenten waargeno- Dclft 3 gevallen. (In één geval is de be smetting van Rotterdam afkomstig, in de twee andere gevallen is de oorsprong niet zeker). Amersfoort, Apeldoorn, Valburg en Dintel- oord 1 geval. (De besmetting is te Rotterdam verkregen). Totaal-generaal 148 gevallen met 4 sterf gevallen. In de week van 11 tot en met 17 Augustus is afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 28.412 personen; door de cntstolinrichting te Rotterdam koe pokstof voor S5.561 personen (waarvan 3674 accinaties en 37.453 revaccinaties in de koe pokinrichting) en door de entstofinrichting teTlroningen koepokstof voor 284 personen, totaal voor 114.257 personen. ENCEPHALITIS NA INENTING. In de wéék van 11 tot en met 17 Augustus zijn geen gevallen van encephalitis na inen ting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gekomen. BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Wccrselo H. A. C. Banning, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Horssen; tot burgemeester der gemeenten Ru\v£«}l_ en Loenersloot J. J. G. Vor Der Ilake; tot burgemeester der gemeente Almkerk H. Blok; tot burgemeester der gemeente Putters- hock C. L. Kiehl: Bij Kon. besluit is aan J. M. F. Dobbe- laere, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Best. ONDERWIJSRAAD Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot secretaris van den Onderwijsraad H. W. Tilanus te 's Gravcnhage. ARMENRAAD TE 's GRAVEPJHAGE Bij Kon. besluit is benoemd tot secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage H. M. L. H. Sark te Amsterdam. ONDERSCHEIDING Bij Kon. besluit is aan mr. W. M. J. Lutterveld, te Bloemendaal, verlof verleend to thet aannemen der hem geschonken derscheiding van officier der Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. VISSCEEN MET HET SPIERINGDRIJFNET. De Minister van Binncnlandsche Zaken heeft bepaald, dat het geoorloofd zal zijn tot 14 September 1929 met het spieringdrijf net te visschen in do Rrielsche Nieuwe Maa: boven de verlengde aslijn van de open haven van Zwartewaal en in de Bntlek. beneden de Noordgeul, wanneer het water aan de peil schaal te Keulen 2 M. of minder boven 0 staat MET DE IVDE DIVISIE IN HET VELD ROOD TERUGGEDRONGEN OVER DE BETEEKENIS VAN DEN GASOORLOG ONZE LUCHTDOELARTILLERIE IS GOED DE MINISTER VAN ONDERWIJS. Minister Terpstra heeft wel een goede On- denvijs-pers. De schoolmannen schijnen met zijn onverwacht optreden al zeer inge nomen te zijn. Zoo lezen we thans in het „Chr. School blad": De kabinetscrisis opgelost en aan bet hoofd voor het onderwijs-departement weer een „hoogste chef". De kwaliteit van het Ministerie als zoodanig daar over zullen de meeningen wel uiteen loopen. Doch d i t is wel zeker: wat be treft de portefeuille „van onderwijs: die is in goede handen terecht gekomen Ongetwijfeld zal in alle onderwijskrin gen en voorzeker in die van bet bij zonder onderwijs de benoeming van dezen Minister van Onderwijs met vol doening worden ontvangen. Wel weinigen in den lande we be perken ons aitteraard tot het lager on derwijs zullen zóó op de hoogte zijn van alles wat het onderwijs belangt als de „nieuwe" Excellentie. Weinigen zul len de moeilijke onderwijswetten zóó on der de knie hebben als Mr. Terpstra. Weinigen ook zóó op de hoogte zijn var. de leemten, die bij veel goeds toch nog in de gelijksteltingswet worden ge vonden. Uit kracht van zijn vorig ambt in aan raking gekomen met allerlei moeilijke problemen en velerlei opvattingen, heeft deze Onderwijs-Minister een „vooroplei ding" gehad als we 't zoo eens noe men mogen als geen zijner beide voor gangers. Na de laatste „slappe" jaren kunnen we niet anders dan met vreugde deze ongetwijfeld goede keuze begroeter Den nieuwen Minister onze eerbiedige geluk wensrh! Een gelukwensch. die tevens voor onderwijs in zijn geheel gelden kan. Hoe gering ook de „verschuiving" die de verkiezingen teweeg brachten, voor onderwijs brachten zijwinst HET NIEUWE KABINET DE WEIGERING VAN Mr. VAN SCHAIK Opheldering „Het Volk", „Dp Residentiebode" en „De Morgen" hadden het bericht tegengesproken, dat de reden der portofeuilleweigering door den heer mr. J. R. II. van Schaik absoluut niets te maken zou hebben met de weinige bereidvaardigheid van Minister De Geer, om financitrele concessies te doen met het oog op sociale maatregelen. Uit „onverdachte i'" hielden genoemde bladen het tegen deel staande. Om uit deze puzzle van tegenspraak eener tegenspraak wijs te worden, heeft „de Tijd" ch tot den heer Van Schaik zelf gewend, ie zoo vriendelijk was uit het buitenland, ■aar hij zijn vacantie doorbrengt, de vol gende opheldering te zenden: „Dat ik u op uw eenigszins ongewoon ver zoek het antwoord niet schuldig blijf, acht ik door de omstandigheden gebillijkt. Vandaar, dat ik li. met goedvinden van den toenmali ge n kabinetsformateur, mededeel, dat ik in derdaad bezwaar heb gemaakt, in het door hem te vormen kabinet als minister op te treden. Nog daargelaten, dat deze functie mij niet voldoende aantrok, meende ik mij zelf de vereischte deskundigheid te moeten ontzeggen, om haar te kunnen vervullen op een wijze, die mij geboden scheen. Uitslui tend om deze reden hel) ik voor het mij ge daan aanzoek bedankt. Hoogachtend, Uw dw. (w.g.) J. R. H. VAN SCHAIK. Baden-Baden, 16 Aug. 1929. Wageningen, 21 Aug. 1929. Heden was het een dag van actie. Om halfzes zou de oorlogstoestand intre den. Dat bcteekende voor velen een zeer kort nachtje. In Wageningen, waar heel wat artillerie een onderkomen had geivonden, moesten officieren en manschappen reeds weer op marsch toen de klok weinig sloeg. 's Nachts te 1 en 2 uur zou het koffiedrin ken zijn. Velen zal dit een zeer matineus ontbijt lijken. En inderdaad niemand zal durven beweren, dat ze zich vergissen in deze opvat'ing. Elders, in Ede en in de dichter bij het oor den 21sten uitgekozeri gevechtsterrein gelegen kantonnementen, kan iets later de reveille plaats hebben. Later dan 4 uur was het echter niet Begrijpelijk was het om deze reden, dat ït gisteravond in Wageningen zeer stil was, in tegenstelling met den dag te voren, toen in den avond de talrijke militairen heel wat beweging en vertier brachten. Wie kon rustte nog wat. Ook „de pers" moest vroeg de veoren uit. Althans in ons kwartier, dat neg op ruim 7 K.M. afstand van Ede is gelegen, was het nog midden in den nacht, toen een kori, maar beslist tikken op onze kamerdeur ver gezeld ging van de mededeeling: het is 4 uur. M. a. w.: er uit. Want om kwart voor 5 zou de auto komen, terwijl we om kwart na 5 uit Ede de naderende schemering zou den inrijden om getuige te kunnen zijn van de opstelling der zware artillerie. Even buiten' Ede, maar nog in het zeer landelijke deel van het dorp. zouden we de batterijen vinden. En waarlijk daar ston den reeds enkele zware houwitsers van 15 c.M. Ook onze oude, maar thans gemoderni seerde 12 c.M. vuurmond, die reeds enkele tientallen jaren oud is, stond in die om- ggving opgesteld. Druk waren de mannetjes met de camou flage van hun stukken in.,de weer. Op oen andere plaats was men met man en macht doende om te trachten zoo'n zwaar gevaarte in een klein weilandje een plaats te geven. Dat viel waarlijk niet mee. Maar „de jon gens" spoelden het toch klaar, al sjorrende en duwende met de handspaken. Dit kromhaangeschut schiet een projec tiel van 45 K G. zwaarte. De dracht is onge veer 9 K.M. Meer naar ach'eren nog ston den de nieuwste 10 c.M. houwitsers. Die schieten 17 K.M. ver. We hopen ze morgen in werking te gaan bezien. Uit de stafberichten bleek ons. dat de op- marsch in de nacht in de grootste orde hal plaats gehad. Alles was voortreffelijk ge- loopen, mede ook zij de gulle medewerking van de manschappen. Daarover werd van alle zijden met lof gesproken. Terwijl we naar het gevechtscentrum reden, zagen we op tal van plaatsen de of ficieren bezig hun mannen een cn ander omtrent de oefening te verklaren. Dat is een inderdaad zeer juiste maatregel, die door geen officier moge zijn nagelaten. Het is misschien mogelijk, die voorlichting nog iets te vergemakkelijken en te vnrduideüj ken, door aan ieder een eenvoudig schets kaartje uit te reiken, waarop de positie der partijen staat aangegeven. De kosten daar van kunnen slechts zeer gering zijn. Reeds voor den vastgestelden tijd hadden alle afdeelingen hun plaatsen ingenomen Te 10 minuten over 6 viel het eerste schot der artillerie van Blauw. De aanvang van den van Blauw uitgaanden aanval werd daarmee aangegeven. De oefening van heden was een vervolg op de kleinere van den eersten manoeuvre dag. Blauw was er toen in geslaagd om door te dringen tot aan den Hessenweg en zich meesier te maken van het Edor Bosch cn het Kreelsche Zand. De blauwe linie was daardoor vooruitge komen, tot voorhij de dikke lijn, die op ons kaartje voor 20 Aug. het roode front aangaf. Een stevige 1000 M. Noordoostelijker waren de roode stellingen gelegen, die in oen flauw voorwaarts gebogen bocht liepen van We- kerom naar Oud Reenest. De Edor Hei Je maakte scheiding tusschen Blauw en Rood, Van de zijde van Blauw volgden we bij den Driesprong het verloop der oefening. De Roode troepen werden ge>vormd door het 5e en 21ste R. I. voorste linie. Daar ach ter lag nog als reserve het 16e R. 1. Natuur lijk was verder de noodige artillerie inge deeld. iw de tegenpartijen beschikte ech- er het 7e en 20ste R. I. (VUIe div.) op den rechtervleugel en het 10de en 22ste (lie div.) op den linkervleugel. Deze troe penmacht werd bijgestaan door de divisic- groepsarrillerie. We zullen niet ver mistasten, indien we het aantal troepen, dat aan deze oefeningen deelnam, stellen op 10.000 maa. In het voorterrein, dus in het vlak tegen >n boschrand gelegen heigedeelte, had Blauw reeds aanstonds zware mitrailleurs gebracht. Dat was in donker ebeurd. Kleine boschjes stelden in staat prachtige dekking te benutten. Voor zoover die er niet was, hadden de soldaten zich netjes ingegraven, Generaal Insinger. NEDERLANDSCHE JAARBEURS MINISTER VERSCHUUR EERE- VOORZITTER. De Minister van Arbeid, mr. T. J. Ver schuur, heeft het eere-voorzitterschap aan vaard van de Ncderlandsche Jaarbeurs te Utrecht. zoodat zij iets in den grond kwamen te lig gen en voor zich een aarden walletje had den. Reeds een kwartier na het begin der oefe ning verscheen een escadrille jachtvliegtuigen keurig netjes in V vorm vliegend, in de lucht. Ze waren door Blauw uitgezonden, om de roode stellingen te verkennen. Toen ze die. hoog vliegend, naderden, verspreid den zo zich, zochten ieder hun koers cn scheerden plotseling omlaag. Het ging vlak er den boschrand waarin Rood zich ge steld had. Nauwelijks teruggekeerd, bleek dat de leider van Blauw bcteekenende inlichtingen verkregen. Het was inmiddels half ze en de vochtgrijze morgendamp spreidde zich onder den invloed van de stralen der opkomende zon over de hei. Op den blauwen linkervleugel knetterde opeens een vinnig vuren der mitrailcurs Het ratelde over de vlakte. Daartussclicn door deed zich af cn toe de zware dreun der kanonnen hooren, die in volmondige echo onder don blauwen hemelkoepel en tusschen de boschen weerkaatste. Maar Rood bleef het antwoord niet schul dig. Tegen den rechtervleugel van Blauw werd zwaar artillerievuur afgegeven. Er was dan voor Blauw geen sprake meer van vooruitkomen. Het Roode front verontrust. Maar dat liet Blauw niet op zich zitten. Na een pauze werd het roode front, vak na vak, onder vuur genomen, om op die wijze een nieuw opdringen voor te bereiden. De tegenpartij wist natuurlijk niet waar dat dat wezen zou. De nieuwe aanval kwam om 10 uur inderdaad los cn wel op den uiter sten linkervleugel. Het was daar een prach tig terrein. Geen vlakte, maar bedekt met jonge dennen, zoodat de troepen uitstekend gedekt groep na groep hun sprongen voor waarts konden maken en daarbij gesteund door hun eigen mitrailleurs en artillerie en door de almaar rondronkende vliegtuigen, die telkens opnieuw in snelle tuimeling, hun mitrailleurs afvurend, omlaag daalden en het roode front onafgebroken orontrustten. In de rustpauze, voor het loskomen van den nieuwen aanval, benutten we den tijd om nog eens een commandopost en wel die van d>' lie divisie (Kolonel Donk) te bezoe ken, die met behulp van zijn veldtelefoon centrale. vanuit zijn kleine vertrekje zijn beide regimenten op enkele kilonieters af stand commandeerde. Op zijn stafkaart hield hij, aan de hand van inkomende berichten cn orders, het verloop der oefening bij en gaf op grond van de beschikbare gegevens zijn bevelen. In deze omgeving stond ook een der drie batterijen jchtdoel-artillerie opgesteld met haar kostbare de aller nieuwste waren thuis gelaten instrumen ten: snelheids- en hoogtemeter en vuurlei dingstoestel. Deze beide laatsten samen kos ten alleen f 35.000. Dit afweergeschut bevei ligt de troepen in de voorste lijn tegen luchtaanvallen. Het is 7 c.M. geschut, dat 4 a 4% K.M. ver de lucht in schieten kan. De kracht is ongeveer 5500 Meter. We heben reeds eerder uitvoerig over de techniek en de toepassing der meetinstru menten geschreven. Aan de inlichtingen, welke de ter plaatse als scheidsrechter aanwezige Kapitein Maas een premier in zijn vak ons verstrekte ontleenen we daaraan alleen nog, dat het dc bedoeling is om deze stukken geschut, in de toekomst niet meer te monteeren op mo torwagens, maar op door 6 wielige tractors getrokken aanhangwagens. Over het doen aanmaken van dit artille- liemateriaal bij de Ilollandsche industris, ordt overleg gepleegd. De stukken, waarvoor brisant-granaten ge bruikt worden, kunnen 20 schoten per mi nuut halen. Men doet er echter 12 a 15 mee. Kapitein Maas merkte verder op, dat het luchtdoel wapen een kostbaar wapen is. Dat ondervinden alle landen en daarom wordt het overal in betrekkelijk beperkte mate aangeschaft. Ons land doet op dit gebied naar vermogen mee en wat we hebben is goed. De aanwezige gasafdeeling demonstreerde eveneens. Natuurlijk kon kapitein Maas niet zwijgen over de beteekenis van den g as-oorlog. Met genoegen hoorden we zijn uitspraak: wij, beroepsmenschen denken daarover ern stig na, en juist omdat wc zoo ten vol le de werking er van kennen. Tegen het gasge- vaar is noodig een goede gasbeveiliging en gasdiscipline. 's Kapiteins beschouwingen vestigden in derdaad volkomen den indruk, dat wat hij zeide, hem uit het hart kwam. Wellicht heb ben vele luchthartige ontwapenaars nog nimmer zooveel en zoo ernstig over het on derwerp nagedacht als deze erkende deskun dige. Op onze terugrit passeerden we de water wagens met de vele kraantjes rondom, waar aan de soldaten na afloop der oefening hun veldflesschen kunnen komen vullen. Ook vernamen we, dat vanuit Arnhem een ver- plcgingsauto vertrokken was met 2500 K.G. geschilde aardappelen, d.w.z. 50 mud onge schild. Die worden vervoerd in kuipen met water. Ze waren bestemd voor de troepen in dc kantonnementen. Bij onzen terugkeer aan de Driesprong reed juist de Commandant van het Veldle ger voorbij op den weg naar de Harskamp. Daar is hij met een vliegtuig dc lucht inge gaan, om vanuit de lucht het gebeuren in de laagte nauwkeurig te kunnen gadeslaan overzien. Road retireert. Tegen 10 uur was intusschen dc verster king voor den blauwen linkervleugel inge zet. In het zoo straks geschetste terrein werd toen de aanval tegen den rooden rechter vleugel hervat. En met kracht hervat. De lrang was niet tegen te houden. Naar mate Blauw opschoof, zag men de roode verdedi gers terugtrekken. Tactisch maakte de aanvaller Blauw gebruik van het voordeel van het initiatief, dat hem nu eenmaal beschoren is. De ver dedigende partij leeft in voortdurende onze kerheid. waar zijn tegenpartij zal loskomen. Doe verdediger in dit geval Kolonel Ver- berne heeft er dus alles op te zetten om te trachten het tactisch voordeel van zijn belager tot de kleinst mogelijke propor ties te reduceeren door toepassing van alle mogelijke middelen, waartoe dc strategie hem in staat stelt. Tegen het opdringende 10e en 22ste regi ment: gesteund door artillerie en vliegcraan vallen, konden echter de zwakke krachten het stond 1 tegen 2 van den kolonel Verberne het niet duurzaam houden. Wel hield zijn linkervleugel stand, maar de rechter werd door de doelmatige blau wen binnengedrongen. Op dit uiterst rrilieke moment kwam ge lukkig de klok te hulp. Het was 11 uur en op dat uur zou de oefening eindigen. Blauw moest dus zijn voorwaarts dringen staken en de benarde rooden kregen de be geerde verademing tot... Donderdagochtend 6 uur. Want op dat uur wordt de aanval van Blauw weer voortgezet, met de bedoeling om Rood terue te werpen tot over den kunst weg de Pampelt—Otterloo Harskamp. Men begrijpt hieruit, dat het ook morgen voor allen weer vroeg uit tie veoren is. Niet minder vroeg dan vandaag. Het plan is om ons dan hij de Rooden te voegen. Uit medegevoel met degenen, die van de eene stelling naar de and. re verdre ven worden. We willen hun verdediging op den laat sten oorlogsdag van dichtbij gadeslaan. DE KONIN&N BIJ DE MANOEUVRES. Onder een zwaar bewolkte lucht, waaruit de regen langzaam neersijpelde, bracht he denmorgen vroeg H. M. de Koningin oen be zoek aan de manoeuvres on de Velnwe. II. M. was vergezeld van tien adjudant majoor Storm. Verder bestond 't gezelschap y*it vice admiraal natuluin en hofdame ba ronesse Van Tuyl van Sorooskerk". Zij werd rondgeleid en voorgelicht door overste Van Andel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1