ECONOMIE N FINANCIËN VAN 20 TOT 22 AUGUSTUS worden In Gelderland groote leger-matioeuvres gehouden. Een leuke groep soldaten staan gepakt en gezakt om te vertrekken. DE PICOLOS EN KRANTENJONGENS volgen het voorbeeld van de hooge buitenlandsche heeren en beleden een confe rentie op het Binnenhof te Den Haag zij het dan ook bulten. DE ENGELSCHE DELEGATIE ter Herstelconiercntle heeft Zaterdag een bezoek aan Amsterdam gebracht. De aankomst van Mr. Henderson en Graham aan het Centraal station, waar zij door den waarnemend burgemeester J. ter Haar werden verwelkomd. HET ROEMLOOS EINDE VAN EEN TRAMWAGEN. Als men in Burllrgton (U.S.A.) een ouden tramwagen afdankt, ge schiedt dat met een officeele verbranding ten aanschouwe van heel de bevolking. PHILIPP ROSENTHAL. Einde Augustus viert de heer Dr. Ir. Philipp Rosenthal het feit. dat hij vójir vijftig jaar de wereldbekende Rosenthal-porseleinfabrieken stichtte. De heer Rosenthal is behalve directeur dezer fabrieken, een bekende econoom in Duitschland. o.a. een der vooraanstaande figuren der Lelpziger Messe. IN HET TELEGRAAFKANTOOR TE DEN HAAG is Maandag het examen afgenomen ter verkrijging van een machtiging voor den aanleg en het gebruik van een amateur radlo- electrlsche zend- inrlchting. De examencommlss'e achter de taiel DE WERKERS IN DEN NACHT. De arbeiders van den Lon- denschen reinigingsdienst zijn thans voor hun nachtelijken arbeid voorzien van uniformen met een breede witten band op den rug, die hen tegen aanrijdingen beschermt. EEN ZONDERLINGE CONSTRUCTIE. In Detroit (U.S.A.) Is bo\ mstaand militair luchtschip In aanbouw. Een bijzonderheid is, dat het gevaarte, dat een capaciteit heeit van 200.000 L kubieke voet. gebeel van metaal Is vervaardigd. EEN MODERNE HANGAR. De Western Air Express heeft in Los Angelos deze hangar laten bouwen, die voor de grootste der wereld doorgaat. Opmerkel'Jk Is de zeskantige vorin, welke veel voordeden moet bieden, naar verluidt. HET AFSCHEID VAN Mr. P REYMER van den gemeenteraad als burgemeester van Hilversum, in verband met zijn benoeming tot minister van Waterstaat. Mr. P. Reymer temidden van gemeenteraad en familie. _iJ Nijverheid. ZWEEDSCHE PAPIERINDUSTRIE. De hcutvoorraad schijnt onuitputtelijk te zijn In „Index'' het mnandelijksche bulletin van Svenska Handelsbanken, geeft de heer An- stren, de secretaris der vereeniging van Zweedsche papierfabrieken, eenige beschou wingen over de houtslijp- en papierindus trie van Zweden. Terwijl de houtindustrie reeds sedert de tijden van Gustaaf van Vasa op commercieelen grondslag wordt gedreven, is de houtslijpindustrie nog slechts een halve eeuw oud. De productie daarvan is van 62.000 ton in 1886 gestegen tot ruim 2 millioen ton. De cellulosefabrieken zijn vooral in het Noordelijk gedeelte van Zweden gelegen, waar overvloedig hout is en de afvalproducten der groote zaagmolens terstond ter beschikking staan. Daarentegen zijn de papierfabrieken in de centrale en z'uidelijke distrieten gelegen, aangez.icn hier de goedkoope waterkracht, de nabijheid van ijsvrije havens en goede verbin dingswegen de voornaamste factoren vormen. Dr Zweedsche productie van papier, karton is in de laatste 30 jaar van 86.000 tot 610.000 ton gestegen waarbij de productie en uitvoer van courantenpapier een belangrijke rol speelt Zweden produceert thans 6 pCt. van al het courantenpapier voor de wereldmarkt. Wat de toekomst betreft, wijst de heer An- stren er op, dat dank zij de gevolgde politiek, d>.' houtvoorraad van Zweden niet vermindert, zoodat deze feitelijk onuitputtelijk is, waar door de Zweedsche industrie haar plaats op de wereldmarkt zal kunnen handhaven. Vol gens de jongste cijfers levert Zweden 40 pCt. van al de cellulose, die op de wereldmarkt VEREENIGING VOOR DEN EFFECTENHANDEL EEN GOED JAAR 1928. Aan het verslag van de Vereen. voor den Effectenhandel ontleenen wij het volgende: Het is eindelijk mogen gelukken met Ku- 'menië tot regeling der vóór-oorlogsche schul den te geraken, terwijl een dringende geld behoefte ook wel niet vreemd zal zijn aan de moeizaam van Turkije verkregen toestemming in een hervatting der couponbetaling op de leeningen weiker verzorging tot aan den aor- Ir.g aan den Raad van Administratie der Turksche Openbare Schuld was toeiertrouwd Gok de stad Sofia is met de houders ha rei obligatieleening van 1910 tot overeenstemming gekomen. Uw bestuur heeft in al die gevallen zijn invloed krachtig doen gelden, hetgeen te ge makkelijker viel, omdat de medewerking dei Amsterdimsche Beurs, welke over zeer aan zienlijke eigen en vreemde kapitalen blijkt te beschikken, als het de noteering van groot.: internationale leeningeri en uitgiften van aan- cieelen "betreft, ten zeerste woidt gewaardeerd en vaak zelfs als voorvaarde wordt- gesteld, alvorens tot emmissie wordt overgegaan. Dientengevolge is, voornamelijk in het tweede •loei van 1928 een onafzienbare reeks va.i fondsen, grootendcels aandeelen, aan onze markt gekomen. Duitr.che zoowel als Fransche Belgische zoowel als ook Zweedsche, zij het nan ook, dat de bron en op:ct daarvan nage noeg altijd in New-York gevonden wordt. Daar naast heeft het geenszins aan eir.missies van zuivere Amerikaansche fondsen, giootendeels industrieels, ontbroken. Dat dit alles tot groote levendigheid van zaken aan onze Beurs en zeer bevredigende resultaten vcor onze leden heeft geleid, be hoeft nauwelijks gezegd te worden. Ten aanzien van de Temes-Bega-Thal Was- serregulierungs Geseilschaft hebben wy met de regeeringen van Rumeniè en Yoegosluvië door bemiddeling van een bevoegd persoon on derhandelingen doen aanknoopen 1ot regeling op eenige wijze van de schuld, welker cou ponbetaling sedert lang is gestaakt; ook h?t groote belang, dat onze geldbeleggers bij de obligatiën der Warschau—Weenen Spoorweg Maatschappij hebban, -heeft bij voortdurin.' handelingen over een schuldregeling van deii Bagdad Spoonveg, den Beira Bai.xa Spoorweg en den Staat Minaes Geraes ga'en ons in Maart 1928 aanleiding de Nedeilandsehe obli- gntiehouders uit te noodigen aan ons bestuur schriftelijke opgavert van hun bezit tè doen. Een besluit van den Staat Parana om tegelijk met een aanbod tot terugkoop van een drie tal hier geroteerde leeningen de couporibe- taling te staken, leidde tot een protest on zerzijds, omdat de vervroegde terugbetaling ten onrechte in papier-francs geschiedt, in gevolge daartoe gedaan verzoek, heeft ons bestuur een viertal leden der Nederlandsche Commissie voor de Russische- Fondsen aange wezen om in de in 1928 gevormde Internatio nale Russische Commissie zitting te nemen. Aangaande de Vcendammer Hypotheekbank wordt herinnerd aan het opgerichte besclicr- m'ngs-comité. Gebleken is, dat curatoren Tertrouwen, in de gelegenheid te kunnen zij.) aan crediteuren uilkeeringen le doen tot een gezamelijk be loop van ruim 50 waarbij echter uitdruk- ktlyk zij opgemerkt, dat, hoewel reeds in bet aanstaande najaar een eerste uit keer ing- van r.aar raming 25 zal kunnen plaats hebben de volgende uitkeeringen wellicht eerst over ge ruimen tijd kunnen worden verwacht. Het Comité voor de Italiaansche Fondsen deelde aan het bestuur mede, dat zijne be moeiingen tot nu toe geen resultaat hebuen gehad. V De Ver. ter beh. van de belangen van hou ders van 5 eerste hypotheek nbligat ën der Cnmpania Assucareira Parahyba Sergipe deelt mede, dat waarschijnlijk einde 1929 de slot- uitkeering op de certificaten zul geschieden. Verwacht mag worden, dat in den herfst de nieuwe lokaliteiten in den nieuwbouw doer alle daarby betrokkenen in gebruik genomen zullen kunnen worden. Het ledental der vereeniging bedroeg op 1 Jan. 1929 795, de naamlooze vennootschap pen inbegrepen, tegen 796 in 1928. De resultaten over het verstreken boek jaar zijn nagenoeg even goed geweest als ciie over 1927, zoodat het jaar met een alleszins bevredigend batig saldo sluit. De rekening en verantwoording van het „Ondersteuningsfonds'1 der Vereeniging sluit met een saldo van f708. De Prijscourant oevatte op 31 Dec. 1928 tctaal 2730 fondsen togen 2615 in 1927, 2316 1926. Voor ruim 38 van alle in de pri.s courant opgenomen fondsen kwam dagelijks r. 1928 eer.e noteering tot stand (in 1927 ruim 35%, in 1926 ruim 34 pCt). In 192S werd voor een nominaal bedrag f 002.577.6h0 Nederlandsche en Nederlandsch- Iruische fnnsen in dc prijscourant opgenomen, tegen f274 108300 in 1927, terwij! in 1928 ctn bor.rag van f343.132.100 aan I uitenlandsci.e fondsen in Nederland ter inschrijving werd aangeboden tegen f 416.461.750 in 1927. De vraag is herhaaldelijk gedaan of, zij hot bij benadering, ware vast te stellen, welk bedrag aan buitenlandsche fondsen in Neder lard wordt gehouden. Voo obligatiën en orginicele aandeelen is sm schatting practisch onmogelijk, maar het b.'diag van hier te lande geplaatste aandee- Ipü in buitenlandsche maatschappijen, voor zoover deze in certificaten van Ncderlands'.he Administratiekantoren worden verhandeld, kar. vastgesteld worden. Gp 31 Dec. 1928 stonden aan certificaton uit, omgerekend in guldens en volgons den koers van ditn dag: Industrieele fondsen f 503.568.000, Spoor- "en Tramwegfondsen f 150 594.000, Bedrijven van openbaar nut 1206.372.000, Diversen f43.4-19 000, te za- men f 703.983.000. FRANKFURTER AI.I.GEMEINE VERSICHERUNGS A. G. Ineenstorting van een der groot ste Duilsche Verzekeringszaken De Duilsche zakenwereld is zeer geschokt door de plotselinge ineenstorting van een der grootste verzekeringsmaatschappijen, de Frankfurter Allgemeine Verzekerings A. G. De maatschappij was de moedermaatschap pij van een groot concern en bezat over de gansche wereld relaties. De ineenstorting is een gevolg van het feit, dat de directie zcch ook heeft begeven op het (errein yan het bank wezen en financiering van afbetalingszaken. Daartoe waren eenige dochterondernemingen opgericht, welke groote verliezen geleden heb ben, welke op de moedermaatschappij werden afgewenteld daar deze zich garant had ge steld. Van de groote garantieverplichtingen was uit de balansen slechts weinig gebleken. Door bevriende relaties is nog gelracht een steunsyndicant te vormen, doch daar de juiste toestand niet spoedig genoeg kon worden vastgesteld zijn deze pogingc-n niet geslaagd. Ten slotte is de hulp ingeroepen van de Al- lianz und Stuttgarter Verein A. G een mach tige zustermaatschappij, die zich bereid ver klaarde de assurantieverplichtingen over te nemen doch van de rest niet te willen weten. Einde 1928 had de Frankfurter een kapi'aal var: M. 25 millioen en keerde zij 12Vz pCt. dividend uit. DE OOSTENHIJKSCH HONGAARSCHE FONDSEN. Aan bet jaarverslag van de vereeniging voor bovengenoemde fondsen ontleenen wij het volgende: De Successiestaten hebben ook in het afge- loopen jaar hun verplichtingen, voortsprui tende uit de leeningen, waarvan de dienst ge schiedt door de „Caisse Commune'', nage komen. De te Rome gehouden besprekingen kunnen worden beschouwd als een voorbereiding voor de revisie van het Protocol van Innsbrück, het Accoord van Praag en het additioneels Proto col perpetueele renten om te zetten in aflos- bare leeningen, welke vóór 1 Januari 1931 zal moeten geschieden. Ten aanzien van de in papierkronen luiden de niet door onderpand verzekerde leeningen van voormalig Oostenryk-Hongarye is nog geen regeling tot stand kunnen komen. Alleen Hongarije en Roemenië, en voor eed gering percentage ook Yoego-Slavië, zyn als debiteuren der Metiillieken overgebleven. De in de Caisse Commune vereenigde be- schermings-comitc's in de verschillende lan den zetten hun pogingen voort om voor de verschillende zoogenaamde „dettes gagées" tot een regeling met de betreffende succession staten te komen. Slechts ten aanzien van de 4 i It. in goud luidende obligatiën der Kaiserin Elasqbeth Bahn van 1890 is het mogelijk gebleken, een bevredigende regeling te maken. De Ilongaarsche regeering heeft ondanks onze protesten nog geenerlei maatregelen ge nomen om de we(, waarbij de pandbrieven van de valorisatie worden uitgesloten, te wijzigen. Dit is o.a. oorzaak, dat de Vereeniging voor den Effectenhandel <le noleering van nieuwe Hongaarsche fondsen van welken oord ook nog steeds weigert. Uit de onderhandelingen, welke wy mei enkele hypotheekbanken hebben gevoerd, ii ons gebleken dat, naarmate de t ij t nadert waarop deze banken we der een beroep op onze geldmark zullen moeten doen, wellicht een ken tering in hunne tot.nu toe afwijzende houdini zal kunnen worden waargenomen. AMERIKA. In de eerste 6 maanden van 1929 zjjn fl Amerika 2,155,267 nieuwe automobielen ia geschreven legen J 556,406 in het eerste half jw 1928. welke groote stijg'r.g goeddeel voor rekening van Ford komt. Het verbruik van ruwe rubber is van Js.ri.ari tot 31 Juli van dit jaaï gestegen to 310834 ton en is dus 24,8 pet meer dan ii iwt overeenkomstige tijdvak van 1928. Va belang is daarbij, dat het verbruik van gere genereerde rubbei daalde van 33 tot 31 lcI van het totaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 8