DE HAAGSCHE CONFERENTIE Siukgetoopen PUROL WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1929 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE DU1TSCHERS WORDEN ONGEDULDIG Een brief van Stresemann aan Jaspar Tragisch slot. De politiek financieele weerberichten in take de Haagsche Conferentie luiden zeer somber. T Is eigenlijk de vraag niet meer hoe men de oorlog en zijn gevolgen zal likwideeren, doch op welke wijze men een behoorlijk slot aan de mislukte conferentie zal maken. De leiders willen Zaterdag naar huis, zoo heet het, en dus móet er vandaag of morgen 'eenige beslissing vallen. In elk geval moet Duitschland weten waar het voorloopig, te beginnen met 1 Sept. a.s. aan toe is. Zal het 2500 millioen mark per jaar moeten betalen volgens de regeling-Dawes of 2050 millioen, overeenkomstig het nieuweTel-omstreden plan-Young? Stresemann ongeduldig. Feitelijk zijn de besprekingen vastgeloo- pen. Ze moeten over het doode punt heen geholpen worden. Zoo althans oordeelde Stresemann, die weten wil wat Duitschland boven 't hoofd hangt. Daarom zond hij een brief aan Jaspar, voorzitter der Conferentie, Bet het verzoek om een gemeenschappelijke bijeenkomst der zes te beleggen ter bespre- *'a.Kvan het verloop, dat de conferentie tot dusver heeft gehad; b. van hetgeen er verder dient te geschie den met betrekking tot de, volgens het pro- grm der conferentie te behandelen proble- In het bijzonder schijnt het de bedoeling van Duitschland te zijn zekerheid te verkrij gen omtrent de situatie, waarin dit land zal verkecren, voor hét geval de conferentie uit een gaat, zonder tot een definitief resultaat te zijn gekomen. Dit schijnt zoowel voor de vraag hoe net met de bczettingskosten zal moeten gaan, alsook wat wel het voornaamste wordt geacht voor de vraag hoe men zich voor stelt, dat met ingang van 1 September de betaling door Duitschland zal moeten ge schieden, n.l. volgens de regeling-Dawes of overeenkomstig het plan-Young, waarvoor wellicht een provisorische regeling te treffen ware, van belang te zijn. Aldus de Duitsche lezing van den brief, welke vojgens sommigen ontijdig, volgens anderen precies op tijd verzonden is. In Fransche kringen wordt zelfs gezegd, dat de brief van Stresemann volkomen over-, bodig was: men wilde in ieder geval voor vandaag de commissie van zes bijeenroepen. Hoe het zij, ineh zal nu clkaaivweer moe ten {^inkijken en met elkaar praten om een afscheidsformule te vinden, welke een pleis ter op de wonde der mislukking moet leggen. Naar aanleiding van het schrijven van Stresemann aan Jaspar is besloten, dat de gedelegeerden dezer mogendheden heden- namiddag om half zes in het Eerste Kamer gebouw zullen vergaderen. Daaraan vooraf gaat een bijeenkomst der vier bij de bezet ting betrokken mogendheden. Van Fransche zijde vernemen wij, dat Ja pan, Italië, België en Frankrijk waarschijn lijk hedenochtend en anders vroeg in den namiddag in Hotel des Indes bijeen zuHen komen, teneinde het resultaat van het werk der financieele deskundigen te bespreken. Te ongeveer 4 uur zullen de vier landen, die bij de bezetting betrokken zijn, samenkomen om te beraadslagen over de voorstellen der juristen met betrekking tot de commissie van vaststelling en verzoening, terwijl waar schijnlijk om half zes in het Eerste Kamer gebouw de zes uïtnoodigende mogendheden sullen vergaderen om de geheele situatie der conferentie onder de oogen te zien. ,J|f! Blijven de deskundigen? Reeds schijnt beraadslaagd over de vraag, waar men opnieuw bijeen zal. komen: te Lausanne of te Londen en voorts moet uit gemaakt of dé deskundigen blijven om ver der te cijferen over.de financieele puzzles. Want, nietwaar: men kan zich met zulke cijfers best een millioentje vergissen. Reken machines werken sekuur, maar... men moet geen verkeerde toets aanslaan, want dan is het mis. Zoo heeft men het zeer druk over een be weerde fout in het plan-Young. Gebleken iou zijn, dat men in dit plan een fout heeft gerriaakt, waardoor indeVdaad de Engelschen met hun bewering, dat zij in vergelijking met de regeling-Dawes jaarlijks 48 millioen minder zouden krijgen en niet 45 millioen, gelijk aanvankelijk door de anderen be weerd werd, het bij het rechte eind zouden hebben. Voorts doet het gerucht de ronde, dat ook fn het algemeen de Engelsche becijferingen gebleken zouden zijn juist te wezen. Intus- schen zou dit nog een kwestie zijn, die voor discussie vatbaar is. Van Fransche zijde echter wordt meege deeld, dat dit verschil niet te wijten is aan een fout in het plan-Young, maar alleen hier aan, dat in dat plan rekening is gehouden met zes-maandelijksche betalingen van En geland aan Amerika, terwijl die betalingen inderdaad door Engeland maandelijks wor den gedaan. HET ITALIAANSCHE STANDPUNT. Een verklaring van minister Mosconi. De heer Mosconi, de Italiaansche minister van Financiën, heeft aan de pers de volgen de verklaring verstrekt: Men heeft beweerd, dat Italië bij aanne ming van het Young-plan niet te omschrij ven voordeelcn zou genieten. Het plan-Young vraagt van iedereen of fers: van Italië, Frankrijk, België evenzeer als van Groot-Britannië. Daarop is reeds ge wezen. Wat Italië betreft, ben ik bereid een gedetailleerde uiteenzetting te geven van die offers. Indien het plan-Young gewijzigd werd, ziou de Italiaansche regeering op haar beurt talrijke aanspraken moeten doen gelden. Zonder het geheele debat over de kwestie der schulden te willen heropenen en met voile waardeering voor hetgeen Engeland te dien aanzien heeft gedaan, wensch ik het volgende te verklaren: a. Engeland heeft ons geen gunstiger voonvaarden toegestaan dan die, welke voor af aan Italië waren toegestaan door de Ver. Staten. Het beginsel, officieel door Enge land uitgesproken bij zijn onderhandelingen met Italië, is geweest, dat vap pari passu volgens de regeling met de Vereen. Staten; b. het plan-Young kent gedurende de 37 jaar van zijn volledigs toepassing aan Italië niet hoogere bedragen toe dan die, welke het toekomen krachtens het stelsel-Dawes, dat op het oogenblik van het afsluiten der schuldenregeling van kracht was, maar integendeel bedragen, welke een weinig lager zijn. Italië heeft, hoezeer het evenals Frankrijk en België den nadruk legt op de onschend baarheid van het plan-Young, omdat dit beantwoordt aan de behoeften eener econo mische en politieke systematjseering van Europa, zich bereid verklaard, zijn aandeel bij te dragen, hetzij op financieel terrein, hetzij ten aanzien van de leveranties in natura: de verstrekking van steenkool enz. De Italiaansche delegatie heeft reeds op ONTVANGST DOOR HET GEMEENTE BESTUUR. Gala-concert In het Harhans. De gedelegeerden ter Haagsche Conferen tie waren gisteravond met de daaraan ver bonden journalisten en met verdere genoo- digden de gasten van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, dat in het Kurhaus te Scheveningcn een gala-concert, te geven door het Residentie-Orkest, onder leiding van dr. Peter van Anrooy, had aangeboden. Onder de genoodigden, die allen door Bur gemeester Patijn werden begroet, werden opgemerkt, behalve vele buitenlandsche mi nisters en Staatslieden, de minister van Bui tenlandsche Zaken, jhr. Beelaerts van Blok land, leden van de Hofhouding van H. M. de Koningin, leden van het corps diploma tique, het Permanente Hof van Internatio nale Justitie, Oud-ministers, leden van de Alg. Rekenkamer, Kamer- en Raadsleden, en anderen. Van de gedelegeerden waren o. a. aanwezig de lveeren Chéron, Loucheur, Ve- nizelos, Jaspar, Ilymans en Snowden. Door het buitengewoon groote aantal vreemdelingen waren er ditmaal minder Hagenaars, doch er was zooveel belangstel ling, dat het verkeer moest omgelegd wor den. Met de organisatie van dezen avond had den zich mr. L. Rijken, chef van het kabinet van den Burgemeester, en de hoofdcommies Robin belast. Het in de Fransche taal gedrukte pro gramma van het concert, waaraan als so listen medewerkten mevr. J. van Yzer—Vin cent (sopraan) en de heer Charles var terdael (violoncel), was verlucht met reproductie in kleurendruk van een aquarel van Klinkenberg, voorstellende liet Haag sche Stadhuis met omgeving, welke aquarel in bezit van. het gemeentebestuur is. De volgende nummers werden ten gehoore gebracht: 1. Edward Elgar, Thème, deux variations et finale, tirées des variations „Enigma"; 2. Claude Debussy. Deuxième nocturne; 3. Ri chard Wagner, Ballade et Air de Senta de I'Opera „Der Fliegende Hollander" (chant madame Van Yzer—Vincent)4. Giacomo, Rossini .ouverture „Guillaume Teil" (violon- celle Gh. v: Isterdael); 5. Anton Dvorak. Dan se slave; 6. Peter van Anrooy, Rhapsodic hollandaise „Piet Hein". De zangeres werd bij haar binnentreden met bloemen gehuldigd. Het 'gehéele concert werd uitgezonden via Hilversum door de A.V.R.O. Na het concert, dat, aangvangen te 9 uur, ongeveer een uur duurde, begaven de genoo digden zich naar de beide andere zalen, waar buffetten met een keur van verver- schingen waren ingericht en waar men on- het genot daarvan nog geruimen tijd bijeen bleef. MODERNE LAOKOON-GROEP duidelijke wijze haar verzoenende houding te dien aanzien op 14 dezer kenbaar ge maakt, bij gelegenheid van de indiening van het memorandum der vier mogendhe den. In de bijeenkomsten der deskundigen, die eergisteren en gisteren hebben plaats gehad, hebben Italiaansche vertegenwoordi gers alle noodige bewijzen te dien aanzien geleverd. Ten slotte wensch ik op te merken, dat er in Den Haag geen sprake is van fascisme of labourisme. Hier zijn slechts Italië en Engeland, die evenals reeds herhaaldelijk in het verleden is geschied, ook bij deze gele genheid met de andere landen moeten trachten tot overeenstemming te komen om samen te werken aan den wederopbouw van Europa. DE NIEUWE BRUG TUSSCHEN HAZERSWOUDE EN KOUDEKERK De offideele personen betreden de nieuwe brug. Van Unies naar rechts: Burgemeester Van den Meuten, van Hazerswoude; de heer Van Boeyen, lid van GedStaten van Zuid-Holland; de heer Von Fisenne, waarnemend commissaris der Koningin, en burgemeester Quintvan Koudekerk PESSIMISME TE PARIJS. Uit Parijs wordt gemeld: De tegen den middag ontvangen berichten uit Den Haag stemmen in de Fransche hoofdstad niet hoopvol. De „Paris Midi" schrijft, dat de conferentie zich in de grootste verwarring bevindt en dat men over het resultaatlooze onderhoud tusschen Briand en Stresemann hevig teleurgesteld is. Naar verluidt hebben de beide ministers van buitenlandsche za ken slechts den financieelen en, 'bestuurs- technischen kant van het Rijksprobleem be handeld. VEEL POLITIEKE THEE. Gistermiddag gebruikten Briand, Lou cheur, Snowdeib en Adatsji gezamenlijk de thee. Er had een algemeene giedachtenwisse- ling over den toestand plaats in afwach ting van het rapport der technische deskun digen en met liet doel hun respectieve standpunten nader tot elkaar te brengen. Na afloop verklaarde Briand aan de wach tende journalisten, dat het in de bijeen komst niet geonweerd1 had. De Fransche gezant heeft gistermiddag een druk bezochte thee gegeven, waarop verscheiden leden van het corps diploma tique het lid der Fransche delegatie, de heer Berthelot, Mr. Paul Boncour en andere be kende personen verschenen. EEN HERINNERINGSMEDAILLE. Ter herinnering aan de internationale conferentie vain Den Haag, hebben de N. V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst ivoorheen Koninklijke Begeer te Voorscnoten, een gedenkpenning laten slaan. Op de voorzijde hiervan is afgebeeld een Phoenix herrijzende uit zijn asch, waaron der in den rand de woorden: „Jam pax et fides". Op- de keerzijde leest men in het mid den: „Hagae Comitis Aestate", MCMXXIX.; en in den rand: „Apparetque Beata Pleno Copia Cornu". Dit randschrift is een ver volg der woorden van de voorzijde. Tezamen gelezen luidt de spreuk: „Jam pax ct fides apparetque beata pleno copia cornu", het geen beteekent: „Eindelijk keert de vrede en het onderling vertrouwen terug, alsmede de welvaart met vollen hoorn des over- vloeds". Voor- en keerzijde werden geboetseerd door C. J. van der Hoef. De penning heeft een doorsnede van 60 ra.M. en is verkrijgbe®" iu zilver en in brons. EEN MIDDAG IN DE HOLLANDSCHE RADING DE WIGWAM DER APACHEN TJTRECHTS JEUGD TUSSCHEN DE DENNEN EN OP DE HEI Mooi werk der Herv. Stadszending te Utrecht Een prachtig blauwe hemel, warm zo- mersch weder maakten dezer dagen een ritje door Utrechts schoone dreven tot een ongekend genot. Doel was het prachtig tus- schcn de bosschen gelegen Zomerkamp van de Ned. Herv. Stadszcaxling te Utrecht in de Hollandsche Rading. Over den Blauw- kapelscheweg trokken we per fiets er op uit en kwamen na een uurtje, eerst over de prachtig breeden straatweg, en daarna langs oolijk kronkelende fietspaadjes in het Zomerkamp aan. Daar was het een en al leven en vertier, want de vroolijke troep jongens die er kam wordt afgemarcheerd. Direct keerde de rust in het Zomerkamp weer, de joelende jongensstemmen klonken steeds verderaf, en een oogenblik later lag alles weer rus tig en verlaten. Toen kon de heer Pater ons enkele oogenblil en te woord staan, en was hij zoo welwillend ons enkele me- dedeelingen over het zomerkamp te ver strekken. We begonnen met een heerlijk kopje „kampthee" te nuttigen, maar nauwelijks hiermee aangevangen, komt een jongen van de reeds vertrokken troep het kamp binnenrennen en holt op een van de da mes van het keukenpersoneel af, die op viel door haar leuken „pagekop", en roept: „Juffrouw, juffrouw, xheb IJ soms ook een haarspeld voor me?'' „Een haarspeld?" „Ja, juffrouw". „Maar jongen, dan moet je toch zeker niet bij mij wezen? Die heb ik niet. Maar vraag aan een van de andere dames, of die er soms niet een voor je heeft". De jongen af, met een beteuterd gezicht. Hoe kan hij ook weten, dat de „moderne" dames van onzen tijd geen haarspelden meer dragen? De eerste is die van het damespersoneel. Ondanks ons onverwachte bezoek, moeten we zeggen, dat alles er kleurig en fleurig uitzag. Om echter niet onbescheiden te zijn, gingen we spoedig verder. Nu volgden een tweetal groote slaapvertrekken. In iedere zaal slaan zoo ongeveer 25 bedden en het geheel valt op door de practische inrichting. Aan den anderen kant. van het gebouw wordt allereerst de keuken gevonden, die door een groot schuifraam met de eetzaal is verbonden. Achter de eetzaal bevindt zich. de keurig ingerichte en gezellige con- vetsatiezaal, waar ook de verschillende bijeenkomsten worden gehouden. En wie komen nu hier dit kamp bezoe ken en hoe brengt men den dag door? Zooals. dé meeste lezers van ons blad wel zullen weten, heeft de Ned. Herv. Stads- zending in onze stad een vijftal posten. ITiértoe behooren dè jongens- en meisjes clubs voor grooteren en kleineren, alsook de „Driehoeksmeisjes" en „De Zwervers". (Padvindersbeweging). Vooral de laatste groep bevindt zich nog in het begin van haar ontwikkeling. Voor deZe jongens en meisjes nu staat 's zomers de gelegenheid open een drietal dagen in de Hollandsche Rading te gaan doorbrengen. Men betaalt voor die drie dagen f 3.50, wat werkelijk een zeer laag bedrag is! Onkosten komen er maar weinig bij, teraeer waar de reis kosten zeer laag zijn. Ook is er gelegen heid voor hen, die in 't geheel niet in staat zijn dit bedrag te betalen, voor nie-i 'Als t 's morgens reveilleis. De wigwammet het opperlioofd en „Indianen", peerde, brandde van verlangen om er weer op uit te gaan. Kort te voren was het mid dagmaal genuttigd en het eerste, wat wc te zien kregen, was een drietal dames (het keukenpersoneel)vdie in. luie ligstoelen van den zwarem arbeid lagen te „bekomen". „Tja", voegde een van hen ons toe, „dit is eigenlijk het e enige rustige oogenblik je van den dag, en daar moeten we natuurlijk gebruik van maken", wat wij natuurlijk volmondig beaamden. Daar klonk plotseling het commando van den leider van deze dagen, den heer J. J. Pater van Utrecht: „Aantreden". Een luid hoera begroette dit bevel. De rusttijd, die den jongens natuurlijk al veel te lang ge duurd had, was voorbij en nu gingen ze er weer op uit. Zwemmen, heiplukken en wat al niet meer. Dan trekken ze er op uit, de jongens de vorige maand zijn er meis jes geweest en den heelen middag dal ven ze rond over de heide en tusschen de dennen. Ze hebben niet anders te doen, dan zich te laten bruinbranden door de lieve zomerzon, die schijnsel geeft voor iedereen, en ze hooren niet'anders dan een zoemende vlieg, die even rond scheert" en dan weer weg is, of een bij, die wat honig komt puren uit het bloeiende heidekruid. De jongens maken een eenigen tijd dooi en opgewekt volgen ze den heer Pater; die als voorzitter van de Christelijke Vereeni- ging voor lichamelijke opvoeding Frkter- nitas, zoo uitnmend met de boys weet om te gaan, en die ook hier zijn talenten kan tentoon spreiden en de jongens weet te animeeren voor sport en spel. In enkele oogenblikken zijn allen opge steld, nog enkele korte bevelen, en dan Na dit kléine intermezzo, dat niet weinig den lachlust opwekte, werd allereerst het ongeveer 2 H.A. groote terrein bezichtigd. Het is waarlijk een mooi plekje, dat de Herv. Stadszending hier heeft uitgezocht! Prachtig gelegen, makkelijk te bereiken, ook vanaf de stad Utrecht (voor twee dub- bellj'es reist men per persoon op een gezel schapsbiljet heen en terug), is dit werkelijk een ideaal plekje voor onze Utrechtsche jongens en meisjes om de drukke stad eens een paar dagen geheel en al te ver geten. Achter op het terrein vonden we de glo rie van den vorigen avond: „De wigwam der Apachen". Daar hadden de jongens zelf een hut gebouwd van takken, riet etc. (zie de foto). De hut werd 's avonds op grootsche wijze ingewijd. Een „gebeurtenis" voor de jongens. Lampions hingen in de boomen en om de hut zelf, waardoor het geheel op fantastische wijze werd verlicht, wat het bijzondere en geheimzinnige van dezen avond niet weinig verhoogde. Na- .tuurlijk moest deze gebeurtenis ook „ver eeuwigd" worden. Zie ze hier maar eens 'glunderen voor hün wigwam mèt hun trotschen aanvoerder voor den ingang! Vandaar gingen we naar het mooie ge bouw dat de Stadszending hier heeft neer gezet. Opvallend mooi ligt het tusschen de boomen met zijn helder afstekende kleu ren. Hier kunnen een vijftigtal jeugdigen onderdak vinden. In het midden loopt over de heele lengte van het houten gebouw een breede gang, die tot de verschillende vertrekken toegang geeft. Aan den linker kant vanaf den ingang vinden we aller eerst de slaapvertrekken. mendal te mogen komen kampeeren. 's Morgens om zeven uur wordt opge staan. Men gaat dan naar de waschgele- genheid achter het gebouw in de open lucht, waar voor kannen en schalen ge zorgd is. Als dit gebeurd is, worden de aardappels „gejast". Dan gaat men er op uit. 's Middags om een uur wordt het mid dagmaal genuttigd, waarna een uur wordt gerust. Opnieuw trekken de jongens (mei9- jes> er dan weer op uit. Om zeven uur wordt ontbeten, en des avonds om half tien komen allen bij elkaar voor de samenkomst. Er wordt een gedeel te uit den Bijbel gelezen en besproken, en dan geschiedt eigenlijk het voornaamste uit den geheelen kamptijd: de evangelisa tie. Dan wordt Gods Woord gepredikt tot de jonge harten. Want. hier komen velen, die nooit van God of Zijn gebod gehoord hebben. Jongens, die nooit naar de kerk gaan of in den Bijbel gelezen hebben. Met groote aandacht wordt steeds geluisterd. Deze Bijbeibespreking duurt ongeveer een half uur en dan klinkt het: „Naar Kooi". Dat'Is zoo ongeveer het kampleven in de Hollandsche Rading. Men ziet: hoofddoel is hier een prachtig werk: evangelisatie onder jonge menschen. Hier worden aan jongeren enkele onvergetelijke dagen be zorgd, maar deze dagen worden dan ogk benut om het zaad uit te strooien in jongo harten. Moge de Herv. Stadszending, die dezen moeilijken arbeid organiseert, rij ken zegen op haar werk zien en moge daartoe in het bijzonder het kamp in de Hollandsche Rading, waar men van einde Juni tot einde Augustus terecht kan, me dewerken. MINISTER BENESJ NAAR NAARDEN. Dr. Benesj, Minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, zal op een na der'te bepalen dag met de Tsjechische gede: legeerden ter Haagsche Conferentie een be zoek brengen aan het graf van Comenius te Naarden. UIT HET SOCIALE LEVEN. DE STAKING TE ZAANDAM DUURT VOORT. Gistermorgen hebben de hoofdbestuurders der arbeidersorganisaties aan de stakende houtbewerkers verslag uitgebracht van de met den Bond van Werkgevers in het hout bedrijf gevoerde besprekingen om tot een oplossing van het conflict te geraken. Na uitvoerige gedachtenwisseling werden de voorstellen van de werkgevers te ongunstig geoordeeld voor beëindiging van de staking. Omtrent de gevoerde besprekingen heeft de stakingsleidiing gistermorgen aan de sta kende houtwerkers het volgende meege deeld: In een 14 dezer gehouden bespreking ble ken de werkgevers bereid eenige kleine wij zigingen te aanvaarden. Na onderling be raad hebben de arbeiders een voorstel ge daan. Ten opzichte van de verhoogiing was voorgesteld deze te bepalen op-f 1 per week voor alle con.tiractloonen van de vaste arbei ders (oorspronkelijke eisch f 1.75) en 2 ct. per uur voor de losse arbeiders met 3 pet. tariefsverhooging (overeenkomstig oorspron kelijke eisch) plus storting voor deze arbei ders van 2 pet. van het verdiende loon (oor spronkelijk werd 5 pet. gevraagd) in een fonds voor sociale doeleinden ten gunste van deze arbeiders. De werkgevers hebben medegedeeld niet verder te kunnen gaan dan 1 ct. per uur per losse arbeider zonder dit in de tarieven voor aangenomen werk tot uitdrukking te brengen en 50 ct. per week verhooging der contractloonen voorde t}\vee categorieën vastte arbeiders, die de laagste loonen verdienen van f 26.25 eD f 27.25' per week. De eerste bespreking is daar na verdaagd. In een tweede bespreking, gehouden op Vrijdag j.l., heeft het bestuur van den Bond van Werkgevers medegedeeld, dat-ook de derde categorie der laagst betaalde vaste ar beiders in de verhooging van 50 et. van hot weekloon zou déél en (thans f 28.25). Boven dien zou de ge'boden verbetering voor de losse arbeiders ook in de tarieven voor aan genomen werk tot uitdrukking worden ge bracht. De anbeidersvertegenwoordigers heb ben ook dit voorstel onvoldoende geacht, In de gister gehouden ledenvergadering hebben de arbeiders de houding van hun resp. besturen goedgekeurd en machtiging verleend verdere onderhandelingen aan te knoopen ter verkrijging van een meer be vredigend vergelijk. OVERDRACHT GRAFMONUMENT Gistermiddag had op Crooswijk te Botterdam de overdracht plaats van een eenvoudig monument op 't graf van wijlen den heer .4. van Ooy, vele jaren secretaris van den Chr. Nat. Werkmansbond. Rij deze plechtigheid werd o.m. 't woord gevoerd door oud- Minister Dr. J. Th, de Visser, eere-voorzitler van genoemden Bond, De vier bij de staking betrokken organi saties hebben gister, nadat door de hoofd bestuurders aan de stakende arbeiders ver slag was uitgebraoht van de conferentie met de werkgeversorganisatie van Woensdag en Vrijdag jl., de voorstellen van de werkge vers na uitvoerige discussies algemeen te ongunstig beoordeeld voor beëindiging van het conflict De staking duurt dus omvermin derd voort UIT DE MIJNINDUSTRIE. Vergoeding vervoerkoston gevraagd. Door 't hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mijnwerk erSbond is het vol«nd schrijven aan de con tract commissie giraonden: Tot voor eenige jaren werd aan de bij de mijnonderneming werkzaam zijnde arbei ders, die dagelijks van de treinen gebruik maakten voor 't bereiken van de mijnen, de daaraan verbonden spoorkosten vergoed. Mede in verband met de moeilijke bedrijfs omstandigheden hebben de mijnonderne- mers er voor eenige jaren van afgezien om deze spoorkosten verder te veiy-'^'-m. INGEZONDEN MEDEDEELING. voeten, verzac/f en geneest men met Nu echter den Iaatstcn tijd de bcdrijfsuit- komsten belangrijk zijn verbeterd, meenen wij te mogen voorstellen aan den onderne mer om de noodzakelijke kosten verbonden aan 't vervoer per trein, tram en autobus van de op de mijnen werkzaam zijnde arbei ders weer te vergoeden, ingaande 1 Oct. a.s Wij doen dat met te meer vrijheid nu tal van andere groote ondernemingen in don omtrek sedert geruimen tijd tot denzelfden maatregel zijn overgegaan; o.a. door de fa. Philips te Eindhoven. Ditzelfde doen ook de mijnondernemers in Beljri—Limburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 5