JUktuti? Xriïtsrijr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD VACANTIE-ADRESSEN Uit de Pers. BINNENLAND. STER-TABAK Uit West-Indië. ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten ƒ0.15) yoor het Buitenland bij Weke- lijksche zending«6-— Bij dagelijksche zending »,7«— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 fa cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2825 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 58936. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTIfiNt Van 1 tot 5 regels1.171$ Elke regel meer «0.22% Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels„2.30 Elke regel meer„0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau Tyordt berekend0.10 1Qe Jaargang lil! omroer bestaat uit TWEE blade/? Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranieringen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prys als wij. MOEILIJK VRAAGSTUK. Voor een zeer moeilijk onderwerp komt Mr. Donner te staan; n.l. de noodzakelijke Wijziging der Begrafeniswet. Zooals het nu is, mag en kan het niet blijven. De Hooge Raad, ons hoogste rechts college, heeft uitgemaakt, dat het verbran den volgens de tegenwoordige wet, een straf baar feit is. Maar diezelfde met geeft niet duidelijk aan, wie gestraft moet worden en deswege kan geen strafvervolging worden Ingesteld. Dit reeds ware op zich zelf meer dan vol doende om wetswijziging noodzakelijk te achtenv Doch nu spreekt de praktijk ook nog een .woordje mee. De oud-procureur-generaal van den Hoo- gen Raad zelfwerd te Westerveld verbrand. En bij de oven werd het woord gevoerd doorzijn opvolger in deze hooge functie, die in kwaliteit aanwezig was, gelijk ook vele andere autoriteiten. Erger kan hpt toch niet. Een lid van het zelfde college, dat verbranden volgens de wet strafbaar acht, is officieel aanwezig en spreekt officieel bij het verbranden van zijr. voorganger, die'ook in de-eerste plaats ge roepen was om voor de naleving der wet te waken. Dit optreden verraadt gemis aan goede smaak, doch is bovendien een groot gevaar voor het aankweeken van eerbied voor dc wet en het. gezag. Deze toestand mag zóó niet bestendigd worden en schreeuwt om voorziening. Het feit, dat sommige Christenen verbran den wel in strijd achten met de Christelijke zede doch niet rechtstreeks in conflict met de heilige Schrift verandert daaraan niets. Dr. Kuyper heeft indertijd, ondanks een zijdige verdachtmaking wel een wetje voor 't Haringspeten in t' leven geroepen, omdat de toenmalige Arbeidswet voor dit bedrijf niet te handhaven was; en ook Mr. Donner Ziet zich voor het moeilijke vraagstuk ge plaatst op welke wijize en met behoud van eigen overtuiging wet en praktijk met el kaar in overeenstemming kunnen worden gebracht. HET KAN, ALS HET MOET. In het zeer lezenswaardige jaarverslag over de Reclasseeringsarbeid van het Leger des Heils in ons land trof ons een merk waardige verklaring. Zonder bitterheid (ook dat is opmerkens waard!) bespreekt het verslag de bezuiniging, welke nd 1923 noodzakelijk was. Wij hebben, aldus heet het, „toen allen moeten bukken voor de noodzakelijkheid, waarvoor de Regeering zich geplaatst zag. Het kón niet anders." Doch daarop volgt dan de belangrijke verklaring: t „Ook in deze is gebleken, dat de mensch een groot aanpassingsvermogen heeft! Wij kunnen dankbaar verklaren, dat ondanks die zeer sterke bezuiniging ons werk sedert toch nog krachtig is vooruitgegaan. Immers het aantal uitgebrachte V.V.-rap- porten steeg sedert 1923 met 89%; dat van de aan onze instelling toegewezen V.V.- gevallcn over hetzelfde tijdsverloop met ruim 54%; en van de reclassenten, aan wie wij in dat tijdsvak daadwerkelijke hulp verleen- ■den, met ruim 42 Dit is een bewijs, dat als het moet, het ook kan." Minder subsidie en meer arbeid. Als het moet, dan Kan het ook. Er zijn tegenwoordig tal van vereenigin- gen met een prijzenswaardig doel, welke echter mecnen, dat zij zich zoo spoedig mo gelijk tot de openbare kas moeten wenden om subsidie. Zij mogen leering trekken uit de verkla ring van het Leger des Heils. Wij veroordeelen niet het beroep op de publieke kas, wanneer een verccniging. welke het publieke belang dient, door on toereikende geldmiddelen haar arbeid zou moeten staken. Zelfs de vraag om meer subsidie heeft vaak recht van bestaan. Maar het kan ook een zegen zijn, wanneer inperking van het subsidie een vereeniging tot grooter krachtsinspanning drijft. Resultaat en subsidie staan niet zelden tot elkaar in een onverwachte verhouding. Het kan, als het moet, ook met weinig of in *t geheel geen subsidie goed gaan. MR. J. T^r.PSTRA. MINISTER VAN ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN De benoeming van Mr. J. Terpstra tot Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, zal voorzeker door alle voor standers van het Bijzonder Onderwijs, met name door de voorstanders van het Christe lijk Onderwijs, met groote ingenomenheid zijn begroet; aldus schrijft J. Dijk in de Arnhemse he Post, het Christelijk weekblad voor de streek. En dan gaat hij verder; Doch we twijfelen niet, of ook al onze tegenstanders op. politiek terrein, die zich met onderwijszaken hebben te bemoeien, zullen erkennen,, dat aan het hoofd van het departement'van Onderwijs een man van buitengewone bekwaamheid en van groote toewijding is opgetreden. Allen zullen erkennen, dat de Kabinets-forma- teur een zeer gelukkige keuze deed, door de benoeming van Mr. Terpstra. Inzonderheid de Besturen der Scholen met den Bijbel, hebben met groote blijd schap en dankbaarheid zijn optreden als Minister vernomen en zij weten, dat de leiding van dit departement veilig is in zijn handen. Welk bestuur eener Christelijke school heeft niet eens ondervonden de zeldzame wetskennie, de groote bereidwilligheid en de'enorme toewijding van deze eentfoudi- gen man. Als een Schoolbestuur in moeilijkheden zat en welk Schoolbestuur zat niet eens in moeilijkheden gedurende de laat ste jaren het behoefde zich maar te wenden tot den volijverigen, bekwamen Secretaris van den Schoolraad en met bewonderineswaardige vlugheid en hauwkeurigheid antwoordde Mr. Terp stra en gaf deze een advies, raad of aan wijzing, waardior de moeilijkheid werd opgelost Mr. Terpstra is een man, die zich met algeheele toewijding' gegeven heeft aan de_behartiging van het Christoliik Ond< wijs. Geen moeite was hem ooit te veel. Nadat de schrijver een korte levensschets gegeyen heeft, vervolgt bij: Voorwaar mogen wc in het leven van Mr. .Terpstra de leiding Gods opmerken, die hem op zoo bijzondere wijze voorbe reidde tot het hooge ambt va.n dienaar der Kroon, voor de zeer gewichtige taak, welke hem thans is toevertrouwd. Dit geldt niet alleen het Lager Onderwijs. Daarbij komt ook het Bewaarschoolonder- wijs, envoorts: Mr. Terpstra, wien ook de belangen van het hCristelijk Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs zoo zeer ter harte gaan, zal als Minister, het Onder wijs in zijn vollen omvang tot rijken ze gen kunnen zijn. In de Tweede Kamer zal men zeker on middellijk gevoelen, dat aan het hoofd van het departement een man staat, die de Onderwijs-wetten tot in de kleinste, details kent en dio doorkneed is in alle onderwijs-zaken en den weg weet in den doolhof van wetten, koninklijke besluiten en verordeningen. Een machtig orator is Mr. Terpstra ze ker niet; schitterende redevoeringen zal hij niet houden, politieke „trucjes" zullen hem vreemd zijn, daar de verdediging van zijn wetsvoorstellen zal hem ten vol le zijn toevertrouwd, omdat ze zekerlijk, tot in bijzonderheden verzorgd en nauw keurig zal zijn; men zal erkennen, dat Minister Terpstra een man is, die zijn onderwerp machtig is, die het beheerscht. Ons Christelijk Onderwijs mag veel van Mr. Terpstra als Minister verwachten. REEDS EEN GOEDE NOOT VOOR MINISTER DECKERS Do Residentiebode schrijft: Den dag voor het optreden van het nieuwe Kabinet heeft de nieuwe com mandant van het veldleger een order uit gevaardigd dat den vertegenwoordigers van de pers die de legermanoeuvns wenschten bij te wonen, ditmaal geen of ficier meer ter informatie toegewezen zouden krijgen, terwijl ook geen vervoer middel meer te hunner beschikknig zou worden gesteld om de oefeningen te vol gen. Dit kwam er dus op neer, dat te ken nen werd gegeven, dat men op de pers, op een meeleven van het publiek voor deze legeroefeningen geen prijs stelde. De buitenstaanders hadden er niets mee noodig. Van den nieuwen commandant van het veldleger verwonderde deze maatregel ons niet. Wij hadden reeds vroeger ge hoord, dat deze voor de pers weinig sym pathie had. In het heilige huisje van het leger had men deze lastige potkijkers niet noodig. Een van de eerste daden van minister Deckers is geweest om dezen maatregel ongedaan te maken. Hij heeft onmiddel lijk een tegenorder gegeven, dat wel een officier ter beschikking van de persver tegenwoordigers zal worden gesteld en dat zij ook per auto de oefeningen kun nen en mogen volgen. M.a.w. dus: minister Deckers stelt de aanwezigheid van de pers wel op prijs. Met instemming zal dit eerste optreden van den minister in breede kringen wor den begroet. Want er blijkt uit. dat de minister niet aan den militairen leiband wenscht te loopen. maar zijn eigen meening er op na houdt en die resoluut wenscht door te voeren, zelfs met vernietiging van een reeds gegeven order van de allerhoogste leger-autoriteit Ten tweede blijkt uit dezen maatregel van den minister, dat hij openbaarheid niet schuwt en ook in deze belangrijke legerzaken de publieke critiek niet vreest. En ten derde blijkt uit deze ministeriee- le order dat de nieuwe defensie-minister de pers een goed hart toedraagt. Alles te zamen lijkt ons deze eerste ministeriecle order van minister Deckers een gelukkig debuut. De bovenomschreven gang van zaken was oorzaak, dat een onzer redacteuren alsnog de manoeuvres zal volgen en beschrijven. OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIE. Mr. Johson is uit Oslo te 's-Gravenhage aangekomen en heeft zijn functie als eer ste secretaris bij de Amerikaansche legatie aanvaard. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal Vrijdag 23 Augustus 'a.s niet plaats hebben. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin heeft tot Officier in de Huisorde van Oranje benoemd K. W. G. Ba ron van Wassenaar, consul der Nederlan den te Lugano. NOTARIAAT. Bij Kon. besl. is op verzoek van H. Hoek, candidaat notaris, te 's Gravenhage, ingelrok ken diens benoeming tot notaris te 's-Gra venhage, en zijn benoemd tot notaris binnen 't arrondissement: 's-Gravenhage, ter stand- platas 's-Gravenhage: G. C. Corporaal, candi daat notaris, te's-Gravenhage; Utrecht, te" standplaats de gemeente Wijk bij Duurstede: Mr. J. A. Bremer, candidaat-riotaris, te Hi! versum, LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besl. is aan de reserve eerste-luite- nants D. A. IJsselstijn en Dr. M. O. Albers, onderscheidenlijk van het 2de en het 4de re giment veld-artillerie, eervol ontslag ver- leend. ZUIDERZEE STEUNWET. Bij Kon. besluit is aan Jb. Boor. Kzn., fe Huizen (N.-H.), op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid van de commissie, be doeld in artikel 3 van de Zuiderzeesteunwcf 1925 en is benoemd tot lid dier commissie W. Nieuwboer Wzn., te Spakenburg (gem. Bunschoten). SCHEEPVA A.RTK AN ALEN NAAR TWENTHE. Stcrt. 160 bevat een uitvoerige opgave van perceolen, welke thans krachtens Kon. be sluit ten behoeve van den aanleg van scheepvaartkanalen naar Twenthe ingevolge de wet van 4 November 1919 ten altremeenen nutte ten name van het Rijk ter uitvoering van de wet van 21 Juli 1928 zullen worden onteigend en gelegen zijn in de gemeenten Zutphen, Gorssel, Laren en Lochem. DE ALASTRIM Het Kon. besluit, waarbij de wet op de be smettelijke ziekten van toepassing wordt verklaard op alastrim is gister in het Staats blad afgekondigd. MAASTRICHT VOELT ZICH STIEFMOEDERLIJK BEDEELD Een rapport van de Kamer van Koophandel Zuid-Limburg is niet bang voor een har tig woord. Wanneer het meent, dat het achtergesteld wordt bij de provincies bo ven de Moerdijk, dan zet het wijd de mond open. Dat geschiedt ook in een stevige bro chure, welke thans door de Kamer van Koophandel te Maastricht werd uitgege ven, een rapport van Regeer-ing en Staten- Generaal, en dat handelt over Zuid-Lim- burgsche problemen. Evenwel, een voorman dezer Kamer werd vroeger ernstig verdacht van te ver gaande pro-Belgische sympathiën en daar om is de verzekering der Kamer niet over- hodig, welke vervat is in deze woorden: „Wij protesteeren bij voorbaat tegen el ke poging, van welke zijde ook, om uit het geen wij betoogen, een argument te vinden voor onzerzijds anti-Nederlandsche gezind heid. Doch wel verlangen wij voor de toe komst, dat hier niet meer dan strikt noo dig, de nadeelen zullen worden onder vonden van hetgeen in het verleden ge schiedde. Dat Maastricht moet kunnen ge raken tot het welvaartspeil, dat zijn lig ging en bodemgesteldheid mogelijk maakt. Dat onze stad, voor de offers, die zij brengt wegens haar excentrische ligging, de com pensaties ontvangt, die redelijkerwijze ge geven kunnen worden". Wat men dan verlangt en waarop men critiek oefent, komt in de volgende blad zijden tot uiting, waarin achtereenvolgens besproken worden: Maas en laterale kanalen (het trage tem po De Maasbrugkwestie Het kanaal Bosscherveld), de verhouding Nederland- België; de kwestie der wateraftappingen; onze handelspolitiek: ons hooger onder wijs; verschaffing van kapitaal; diverse onderwerpen. De verwerping van het Verdrag met Bel gië wordt betreurd* „In de eerste plaats zou men mogen vra gen. of het belang van Nederland alleen wordt bepaald door dat van Amsterdam en Rotterdam en of het belang van Limburg bij zoo goed mogelijke verbinding met de zee geen gewicht in öe schaal legt". Aan de militair ongunstig ligging wijt de schrijver het, dat hét hoogovenbedrijf DE HAAGSCHE CONFERENTIE Gistermiddag hebben de financieele des kundigen van Frankrijk, België, Italië, Ja pan en Engeland hun vergadering voort gezet Men ging over tot het instellen van drie onder-commissies: a. om uit te rekenen wat het voordeel is dat Engeland geniet door dat de overschotten uit de liquidatie der gerequestreerde goederen niet meer ver deeld worden, doch geheel aan Engeland komen; b. om na te gaan wat precies het overschot is, dat ontstaan zal doordat met 1 September Dawes-regeling en Young-plan in elkaar schuiven; c. om uit te rekenen of Engeland door het Young-plan 45 dan wei 48 millioen rijksmark minder krijgt dan onder de Dawes-regeling. Vanavond gaat het werk der onder-com missies voort Men hoopt er mee morgen ochtend gereed te komen, waarna des na middags de resultaten van dezen arbeid 'n onderwerp van bespreking in een samen komst van de voornaamste leden der dele gaties van Frankrijk, België, Italië en Ja pan zouden uitmaken. Wellicht, zoo luidde de verwachting in Franschen kring, zouden vervolgens Woens dag de vier genoemde delegaties met de Duitgohe en Engelsche ter bespreking van de financieele aangelegenheden tezamen komen. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Gisternamiddag zijn in het Grand Hotel weer bijeengekomen de gedelegeerden der bij de bezetting betrokken mogendheden. Aan de bespreking namen ueel Hender son, Hymans, Briand, Stresemann en VVirtii Besproken werden de financieele en tech nische kwestie betreffende het vraagstuk der ontruiming en de kwestie der organisa tie eener commissie van vaststelling en verzoening. Het onderzoek van dit vraag stuk zal worden voortgezet, wanneer van de juristen dienaangaande voorsteilen zijn ingekomen. Woensdag om 4 uur heeft weder een bij eenkomst van de gedelegeerden der betrok ken vier mogendheden plaats. Vóór dat de bijeenkomst van dezen mid dag plaats had, heeft de heer Briand in het Oranje Hotel een onderhoud van een uur gehad met den heer Stresemann. Hieromtrent werd na afloop echter niets medegedeeld. Hoewel de gister gehouden besprekingen te Den Haag geen onmiddellijk resultaat hebben gehad, blijkt de Fransche pers er niettemin over tevreden. De Fransche bla den constateeren, dat de gedelegeerden be reidwillig hun dossier hebben geopend en gender omwegen het gewenschto materiaal hebben geleverd. De „Echo de Paris" schrijft, dat wanneer Briand dan ook onvoorwaardelijk, de twee de zóne wil ontruimen, of reeds in Decem ber zal zijn volbracht, hij toch ten minste voor de derde zóne een voldoende lange periode in beraad houdt. De troepen zullen teruggetrokken worden, zoodra de parle menten het Young-plan geratificeerd heb ben, doch de laatste soldaat zei eerst tien maanden later het bezette gebied verlaten. Het blad is bezorgd, of Briand inderdaad zijn houding op dit punt zal handhaven. EEN FRANSCHE PERSSTEM. Vaz Dias verneemt uit Parijs: Naar aanleiding van de besprekingen van gistermiddag tusschen de vier ministers van buitenlandsche zaken, schrijft de „In formation Financière", dat Stresemann van meening is, dat de termijn voor de ontrui ming van het Rijnland, welke door de Fran sche militaire deskundigen is voorgesteld, te lang is. Er gaan zelfs geruchten, dat Stresemann, wanneer hij bij zijn particulier onderhoud met Briand, dit financieele stand punt niet vermag te veranderen, aan de on derhandelingen der vier ministers niet langer zal deelnemen. DE JURISTENCOMMISSIE. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN EN OVERWERK- VERGUNNINGEN. Het Eerste Kamerlid, de heer Rugge, had in den Minister van Arbeid, naar aanlei ding van bovengenoemde aangelegenheid ge vraagd of de Minister van oordeel is, dat, ook als de werknemers er geen prijs op stellen „op een dag als dezen" aan de plaat* selijke feestelijkheden deel te nemen, in hel bijzonder r.iet als ze den tijd, die hun ijaf" wordt gegeven, door overwerk moe ten inhalen, het op den weg der arbeidsin spectie ligt den werkgevers gelegenheid tP geven hun zaken te sluiten? De heer Verschuur, Minister van Arbeid, heeft hierop thans het volgende geantwoord: De ondergeteekende is van meening, dg.t ?n met feestelijkheden gepaard gaand off> cieel bezoek van het Hoofd van den Staat aan een stad in het algemeen voldoend mo tief voor de Arbeidsinspectie oplevert, om aan hoofden, of bestuurders van onderne mingen, die zulks verzoeken, een overwerk vergunning, als waarvan hier de rede is, te erleenen. Mocht intusschen vaststaan, dat de arbei ders in een bepaalde onderneming geen prijs stellen op deelneming aan de feeste lijkheden, dan zal een dergelijke vergunning door een werkgever wel niet worden ge vraagd en, zoo al gevraagd, door de Arbeids inspectie wel niet worden verleend. De kansen gunstig. Naar wij vernemen, zouden- in de Juris tencommissie, die gistermiddag vergaderd heeft, de kansen op overeenstemming gun stig zijn. niet vlak bij de mijnen werd geplaatst dat de Roomsche Universiteit* in Nijmegen gevestigd werd. Van bijzonder nadeel voor Maastricht worden geacht: „de geringe voortvarendheid, waarmede van overheidswege de verkeersvraagstuk ken worden behandeld; de minder goede verstandhouding tusschen Nederland en België, bijzonder voelbaar in de grenspro vincies; de neiging om telkens nieuwe las ten op de industrie te leggen, zonder zich te vergewissen of die gedragen kunnen worden en die om bepaalde redenen bij zonder zwaar drukken op onze industrie. de terughoudendheid betracht bij het verstrekken van kapitaal en crediet; da handelspolitiek van Holland, die in- dustrieele belangen op de tweede plaats stelt; de concentratie van hooger onderwijs in een klein deel des lands: de onthouding van voordeeliger gas- electriciteitstarieven, waarop onze ligging nabij de mijnen onbetwistbare rechten geeft". Op waarlijk niet zachtzinnige wijze wordt de Regeering in gebreke gesteld. Ook, in zake de Handelspolitiek. De aardewerkin dustrie gaat zienderoogen achteruit De Kamer vraag echter geen bescherming, doch eerlijke vvederkeerigheid. We loopen, aldus de brochure, niet te wa pen voor protectie, verwerpen die zelfs principieel, doch we verlangen een voor zichtige reciprociteit en, in afwachting var algeheele economische ontwapening, eer sterker defensieve houding in onze han delspolitiek". De eind-concluBie der brochure Is: ..Onze opvatting is vereenigbaar met het algemeen belang, omdat wij niets verlan gpp. dat op eenig.»rlei wijze in strijd is met de ware, boogere belangen van ons volk, onzen 6taat, of van de andere volken en staten in bet algemeen". INGEZONDEN MEDEDEELING. Is cnouertr.effen DE BURGERWACHT TE NIEÜWERBRUG. Langademige vragen van mr. Days en het antwoord van ministers Ruys de Beeren- brouck en Donner. In eenige vragen, welke ongeveer een ko lom zouden beslaan, heeft de heer Düys de Ministers van Biiinenlandsche Zaken «n van Justitie o. m. gevraagd, of het hün békend was, dat in den nacht van Dinsdag 2 Juli op Woensdag 3 Juli j.I. in het plaatsje Nieuwer- brug, gemeente Waarden (Z.-H.), de burger wacht, gewapend mét geweren en scherpe patronen, zonder door eenige wettelijk be voegde autoriteit daartoe te zijn opgeroepen, zich gereed heeft gehouden om eventuele propaganda der S.D.A.P., inzonderheid het aanplakken van biljetten, met geweld te kee ren; dat het plaatsje j asseerende parti culiere auto's zelfs werden aangehouden, ten einde te inspecteeren of daarbij zich hij- geval ook propagandisten der S.D.A.P. be vonden. Bovengenoemde ministers hebben hierop o. m. geantwoord: Uit een ter zake ingesteld ambtolijk onder zoek is het navolgende gebleken: In verband met de omstandigheid, dat op Zaterdag 29 Juni 1929 te Nicuwerbrug (ge deeltelijk behoorende tot de gemeente Bode graven) zich ongeregeldheden hadden voor gedaan tusschen een gedeelte der bevolking en een groep van personen, die per vracht auto daarheen waren gekomen voor het voe ren van verkiezingspropaganda voor de S.D. A.P., en op het gerucht, dat in den avond van 2 Juli d.a.v. wederom een groep van personen met gelijk doel naar Nicuwerbrug zou komen, heeft de burgemeester van Bo degraven, met bet oog op de mogelijkheid, dat de hulp der burgerwacht te Nieuwer- brug noodig zou kunnen blijken ter assisten tie van de politie in het handhèven van de openbare orde, instructie gegeven in dien zin, dat bedoelde burgerwacht zich paraat zou houden, om terstond ter plaatse aanwe zig te zijn, indien de burgemeester haar hulp zou inroepen. Het paraat houden van de burgerwacht was er niet in de eerste plaats op gericht eventueele propaganda dor S.D.A.P., inzonderheid het aanplakken van biljetten, met geweld te keeren. Naar aanleiding van deze instructie heb ben een aantal leden der burgerwacht zich in den nacht van 2 op 3 Juli in het verga derlokaal der burger-wacht, hetwelk deel uit maakt van een café, en waarin de geweren en munitie der burgerwacht plegen te wor den opgeborgen, gereedgehouden. De te Nieu werbrug gestationneerde Rijksveldwachter was daarbij mede aanwezig. Dat op den in dien nacht door de burger wacht gehouden patrouilleJienst het plaatsje Nieuwerbrug passeerende particuliere auto's zelfs werden aangehouden, ten einde deze te inspecteeren, of daarin zich bijgeval ook propagandisten der S.D.A.P. bevonden, is door het ambtelijk onderzoek niet bevestigd. Wel is gebleken, dat een patrouille van twee personen zich begeven heeft naar een stil staande autobus, waaraan de chauffeur be zig was eenige reparatie., te verrichten, en dien chauffeur heeft gevraagd naar het doel van de reis. Het verrichten .van deze gewapende pa- trouilledicnsten was intusschen niet in over eenstemming met bovenbedoelde instructie van den burgemeester, die had gezegd, dat de wapens opgeborgen moesten blijven. *Op Woensdag 3 Juli zijn de wapenen en muni- 'ie inderdaad ingenomen. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de feiten in de gestelde vragen niet geheel juist zijn weergegeven, in het bijr-onder niet, voor zoover betreft het feit, als zoude de burger wacht zich hebben gereedgehouden zonder door eenige wettelijk bevoegde autoriteit daartoe tp zijn opgeroepen. Het doel en bestaansrecht der i 'ïtspcr- soonlijkheid bezittende burgorw -n is reeds te dikwijls en bij verschillen *gen heden van de zijde der Regecring voe- rig uiteengezet en gemotiveerd, dai. het noodie schijnt, ero en ander te dezer plaatse nog naaer "toe te lichten. VOORZITTER BROEKPOLDER BEZWAREN TEGEN EEN BENOEMING. Gedep. Staten van Zuid-Holland behandel den gister een bezwaarschrift van den heer A. G. van Vliet te Amsterdam, ingediend te gen de toelating van den heer A. Keyzer a!s voorzitter van den Broekpolder onder Vlaar- dinger-Ambacht, die daartoe op 19 Juli 1929 werd verkoeen. Blijkens het door den heer Schaper, lid in Gedep. Staten over deze kwestie gerap porteerde was op 26 April eigenlijk tot voor zitter van den polder gekozen de heer A. Hoogendam, op wien 45 stemmen waren uit gebracht, tegen 42 op den heer Keyzer en 6 blanco. Het bureau heeft daarop de blanco-stem men als uitgebrachte stemmen beschouwd en meegeteld, waardoor de heer Hoogendam niet de volstrekte meerderheid zou hebben verkregen. Een herstemming, nadat inmid dels nog eenige leden ter vergadering waren verschenen, leverde daarop het resultaat, dat werden uitgebracht 54 stemmen op den heer A. Keyzer en wederom 45 op den heer Hoo gendam, zoodat toen de heer Keyzer verko zen werd verklaard. Op grond van ingebrachte bezwaren tegen de geldigheid der verkiezing is tenslotte op 19 Juli j.L weder een stemming gehouden, waarbij van de 68 uitgebrachte geldige stem men er 64 door den heer A. Keyzer werden verkregen. De heer Van Vliet c.s. heeft zich hiermede niet kunnen vereenigen, daar z.i. de eerste stemming geldig was ceweest en derhalve de heer Hoogendam h; behooren te zijn verkozen verklaard. Thans het woord verkrijgend ter toelich ting van zijn bezwaar, zeide de heer Van Vliet het gebeurde als een unicum te be schouwen. Wat hier is geschied, komt er op neer, dat, wanneer iemand verkozen is, dien men liever niet gekozen zag, men de blanco stemmen maar gaat meetellen om een nieu we verkiezing mogelijk te maken. Goedkeu ring daarvan zou den weg tot allerlei onre gelmatigheden openen. De stemming van 26 April was, aldus spr., volkomen wettig. Dat bij de laatste stemming, zooveel stemmen op den heer Keyzer werden uitgebracht be- teekent niets, omdat uit protest de stemge rechtigden die Hoogendam gestemd hadden, waren weggebleven. De heer P. Dijkshoorn, waarnemend voor zitter van den polder, was van meening, dat de stemming regelmatig was verloopcn. Op een vraag van den heer Crcna do Iongh (Gedep.) of men niet dadelijk bezwaren kenbaar heeft gemaakt toen bij de eerste stemming de blanco stemmen als geldige stemmen waren meegerekend, antwoordde de heer Van Vliet, dat zoodanig beswaar on middellijk is geopperd door zijn broer, A. 1. van Vliet, die toen namens vele anderen sprak. Men is echter desondanks opnieuw gaan stemmen. De heer Dijkshoorn gaf toe, dat de heer A, J. van Vliet in de vergadering van 26 April bezwaar heeft gemaakt tegen een herstem ming, waaraan echter toch allen, althans in die zitting hebben deelgenomen. De heer A. J. van Vliet bevestigde het door zijn broer gesprokene. Dc beslissing van Gedep. Staten volgt later DE OVERVAL OP CURACAO AFLOSSING VAN MARINIERS. Met het s.s. „Bodegraven", dat 27 of 28 Augustus uit Amsterdam naar Curasao ver trekt zal een detachement mariniers, ter sterkte van 40 man, worden overgebracht ter aanvulling van de bemanning van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" in verband met de aflossing van personeel. He.t detachement staat onder bevel van den kapitein der mariniers D. P. RavellL BRAZILIANEN OP SURINAAMSCH GRONDGEBIED. Onlangs deelde „De West" mede, dat er berichten te Albina ontvangen waren dat Brazilianen zich in het Lawagebied op ons grondgebied hebben gevestigd. Nader verneemt nu het biad „Suriname" d>at dit bericht juist is. Deze buren zijn evenwel geen indringers, zooals het bericht zou doen vermoeden, doch leden van een wetenschappelijke expeditie, die met mede weten en goedkeuring van ons bestuur in die streken onderzoekingen doen. Aan de Indianen ter plaatse deelden zij o.a. mede, dat zij De Goeje, leider van de Tapanahony-expeditie, kennen. Niet onwaarschijnlijk, dat deze expeditie verband houdt met het verzoek van de Bra- ziliaansche regeering middels haar zaakge lastigde te Den Haag, aan de inoederland- sche regeering gedaan om de grens tusschen ons land en Brazilië vast te stellen. DE AMERIKAANSCHE VLIEGDIENST NAAR SURINAME. Te Paramaribo is captain E. P. Ercken- brack, executive vertegenwoordiger van de Pan American Airways Ine, tevens direc teur van de>n luchtvaartdienst op Britsoh West-Indië en Suriname, niet een der vlieg tuigen dier maatschappij aangekomen. Aaai „De Nieuwe Stem" heeft hij meegedeeld dat het punt van uitgang van alle lijnen van zijn maatschappij is Miami, in don staat Florida U.S.A. Vandaar gaat men via Ha vana, via Haiti, via St. Domingo, via Gua deloupe, via Martinique, via Trinidad, via Demerara met als eindhaven voorloopig Paramaribo. Later wordt de verbinding verder naar het binnenland van Zuid-Amo- rika voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1