DE BRAND IN DE OLIEVELDEN VAN MOREN! woed! reeds eenige maanden lang en niets vermag het vuur te stuiten, daar steeds nieuwe olie de oude brandstol aanvult. Er bestaat daardoor ernstig, gevaar voor het geheele oliegebied. ZEPPELIN houdt thans de algemeene belangstelling gaande. Het luchtschip Is op weg voor de tweede étappe van Friedrlchshafen naar Tokio. Men ziet den luchtreus, gekiekt uit een begelei dend vliegtuig, terwijl de onderliggende landstreek zich scherp aiteekent. Land- en Tuinbouw. DE PULLORUM ZIEKTE DER KUIKENS. De A. N. P. V. schrijft ons: Onder dezen naam is een ziekte bekend, welke onder de kuikens, vooral in de eerste veertien dageai van hun bestaan, vreeselijke verwoestingen aanricht. Het gebeurt niet zelden, dat heele partijen eraan te gronde aan; er zijn tal van gevallen bekend, waar bij van 500 of 1000 pas gekochte kuikens, binnen eenige dagen er nagenoeg geen en kele meer over was, bijna allen waren be zweken aan deze ziekte, terwijl de enkelen, die er doorheem komen, de smetstof hij zich dragen en gevaar voor hun omgeving en voor hun nakomelingen opleveren. Wat beteekent 't woord „Pullorum?" Het ts een Latijnsch woord on liet beteekent letterlijk „van de kuikens". Als wij dms spra ken van de pullorumziekte, of kortweg van pullorum. dan zeggen wij eigenlijk: „de ziek- te vam de kuikens" of de „kuikenziekte", rooals wij ook spreken van de „hon-denziek- te". om daarmede aam te duiden, dat bijna tedere hond deze ziekte krijgt. Daarom is het woord pullorum-aiekte, de ziekte der kuikens, goed gekozen, want als de ziekte under een koppel uitbreekt, geloof dari rnaar gerust, dat er weinig of geen zullen zijn, die er vrij van blijven. Het verloop van de ziekte is verschillend Somtijds win dit met de doode diertjes in de kunstmoeder liggen, zonder dat eenig voor afgaand verschijnsel ons heeft gewaar schuwd; een ander maal lijden ze eenige dagen aan diarrhc, die men dikwijls „witte diarrhé" noemt om de kleur van de uitwerp selen., die aan het dons blijven vastkleven en aan het achterlijfje een harden koek vor men. Hoe ook de verschijnselen zijn, bijna altijd is de ziekte doodelijk en bijna altijd neeft het drama in de kunstmoeder zich af gespeeld, vóór de diertjes veertien dagen oud zijn. Wie onder zijn jonge kuikens groote sterf te heeft, zal goed doen de d'iertjes op te zen den naar de Rijksseruminriehting te Rotter dam, waar ze kosteloos onderzocht worden, zoodat mem weet, wat er aan gemankeerd heeft eb wat men in de toekomst .moet doen en laten. Ken middel om de zieke kuikens te gene zen, heeft men nog niet gevonden, maar wel is de wetenschap zoover, dat zij' ons geleerd heeft, dat de kuikens de smetstof ontvangen uif het ei en daar de ziekte zeer besmettelijk is, brengen zij het weer over op andere ge zonde kuikens, met het bekende gevolg, dat vrij wijl alle dieren uitsterven. Het gaat dus zóó: een hen, die besmet is, legt eieren waarvan een aantal de smetstof bevatten, de kuikens, die uit die eieren gc.boren wor den brengen de ziekte mee, zoodra zij het ei verlaten; na eenige dagen breekt de kwaal uit, zij besmetten door hun uitwerpselen de andere kuikens en bijna de geheele partij gaat te gronde, terwijl de weinige overle venden weer zorgen, dat er nieuwe besmet ting voor het volgend jaar is, waardoor het treurspel op dezelfde wijze wordt voortgezet. Het is dus een kringloop, waaraan geen einde komt: een besmette kip, besmette eieren van die kip, besmette kuikens, die uit die eieren geboren worden, overbrenging van de ziekte op andere kuikens, opgroeien van enkele overlevende exemplaren, die dan weer besmette kennen worden, welke be smette eieren legven, zieke kuikns voort brengen, enz. éniz. De zaak lijkt hopeloos er. het is, of arien er op die wijze nooit uitkomt, zoolang er geen geneesmiddel voor de kui kens wordt gevonden, of een enting, zooals we die bij diphterie kennen, die de diertjes, onvatbaar maakt voor de ziekte. Helaas, een dergelijk geneesmiddel of een entstof zijn nog onbekend en wij kunnen dus voorloopig alleen de middelen toepas sen, die de wetenschap ons heeft verschaft cn die middelen zijn, wanneer zij nauwkeu rig worden uitgevoerd, voldoende om met zekerheid te kunnen zeggen, dat de ziekte kan worden overwonnen, niet als zij zich eenmaal heeft geopenbaard, maar vóórdat zij is uitgebroken. F.r is maar één middel om dien onverbid- deüjken loop te stuiten en dat is, om den kring op een bepaalde plaats ie verbreken en de wetenschap heeft ons het middel aan de hand gedaan om dit te doen. Zij heelt ontdekt, dat aan het bloed der dieren is t» onderzoeken, of zij besmet zijn, zooals er MEDISCHE KRONIEK ARBEID DER GEHUWDE VROUW BUITENSHUIS 1-h,. is een zegen, dat in de tegenwoordige maatschappij, ook het meisje, in velerlei be roep kan arbeiden, zich dus nuttig kan ma ken eenerzijds en anderzijds voor zicli zelve de kost kan verdienen. Wel zijn er ook schaduwzijden aan den arbeid van jonge meisjes .tegelijk op kantoor of werkplaats met mannen, doch deze bez.waren wegen niet op, tegen het voordeel, dat ook een meisje, in de maatschapnij kan optreden en een zelf standig bestaan kan leiden. Vooral is dit het geval voor vrouwen, die niet tot een huwe lijk komen. Geheel anders wordt de situatie wanneer het meisje trouwt. Dan behoort zij in het gezin op te treden als huisvrouw en later als moeder. Dan Jieeft zij eene hongore cn moei lijker roeping dan op school, kantoor of werkplaats. Ik acht het dan ook verderfelijk wanneer bet meisje trouwt en zij blijft dan in haar beroep en zou dit alleen in builen gewone gevallen geoorloofd aehton. Valt voor een kindprlooze vrouw de arbeid buitenshuis al moeiliik, nog meer is dit voor de moeder. Zoo moeiliik zelfs dat 't voor velen de weg voor Neo-Malthusiaansclie middelen begeerlijk maakt cn doet toepassen, alleen om een kinderloos huwelijk te kri:cren en dus een minder zwaar leven te hebben. De ervaring leert reeds, dat de vrouw onk de ongehuwde, wat de arbeidsnr^statie aai' gaat, in het algemeen moet achterstaan hu .den man. Zii is nbvsiek zwakker. Bovendipn is het een feit. dat de arbeidende vrouw niet alleen vaker ziek is, dan de arbeidende man, maar dat ook bij de vrouw de ziekten van langer duur zijn niet alleen, maar dat het I uigcr duurt voor zij weer zooveel zijn aan gesterkt. dat" zij weer bekwaam en sterk g 'uocg zijn voor haar arbeid. Bovendien zijn er tal van vrouwen, die i uiandelijks een of meer dagen, bij de perio de. totaal ongeschikt zijn voor haar arbeid. Dit is dus een bezwaar voor den werkgever en daarom is als werknemer de man ook wieer waard. Voorts kan als bezwaar bij de gehuwde vrouw nog komen, de tijd dat zij zwanger is en na de geboorte. Dit zijn samen enkele maanden, dat zij aan haar arbeid is onttrokken. Het zijn dus in elk geval sleebtere risico's voor den werkgever. Doch dit zijn maar geldelijke bezwaren, die ik niet eens wil wegen. Het grootste be zwaar is voor de werkende vrouw zelve en voor haar gezin. Het gezin van de vrouw, die buitenshuis werkt, wordt verwaarloosd. De vrouw moet al beginnen met 's mor gons heel vroeg op te staan om de hoogst noodige huiselijke bezigheden voor ontbijt en andere zaken te regelen. Tndicn er kinde ren zijn, moet zij deze eerst kleeden, voeden en verzorgen. Is er geen dienstbode, dan komt alles op de vruw neer, zooals bij de arbeidersvrouw regel en bij vele ambtenn ressen ook wel bot geval is. Is er wel een dienstbode, dan gaat deze niet alleen mol oen groot gedeelte van het inkomen strijken doch wordt gewoonlijk oen groote huisplaag daar de huisvrouw oen groot gedeelte van don dag geen toezicht heeft op huis en kin deren en zoo wordt de dien si bode ,die vank de baas in huis wordt, ook een bron van huiselijk leed. f« de werkende vrouw buiten baar huis in haar dienst, betrekking of kanloor, dan moet zii wel hnnr krachten wijden, doch haar endaohfen zullen veelal thuis ziin en niof bij haar werk, vooral als zij kinderen heeft. Wanneer zulk een vrouw dan van haar arbeid thuiskomt, kan zij niet als de onge huwde of als de man rusten, maar begint voor baar weer eene nieuwe taak, de huis houding, met al wat daaraan is verbonden. Geen wonder, Wat zulk een vrouw uit haar humeur raakt., vermoeid en verzwakt en een ellendig bestaan krijgt. De gehuwde vrouw, die buitenshuis werkt, moet inderdaad werk voor twee volledige menschen presteeren. Het werk waar zij geld mede verdient en haar huishouding ver zorgen. Het is min of meer arbeiden als een moderne slavin. Instede dat men de vrouw beschermt, en het werk voor de gehuwde, buitenshuis verbiedt (behoudens enkele uit zonderingen) noemt men het hare vrijheid juist dat zij mag werken en hare rechten verkorten, indien men het werk verbiedt. Een mannelijk ambtenaar of werkman, in Rijks- of Gemeentedienst, ir.ag er niets bij verdienen, een gehuwde ambtenares of werk vrouw wel, d.w.z. in haar werk als huis vrouw. Immers toch elke werkkring, zoowel van ambtenares air van buisvrouw eischt d :n vollen menscli. Zulk eene vrouw doet dan voor twee menschen arbeid terwijl de ervaring al lgert, dat zij dit eigenlijk nog niet kan voor één menscli. Ecu man mag geen twee beroepen hebben, do werkende huisvrouw wel. Bovendien men kan geen twee hoeren dienen. Ook zal een enkele vrouw al eens sterk genoeg zijn om èn als huisvrouw cn als ambtenares te die non, toch zal zij in een der beide functies minder presteeren: men kan geen twee Is hot dus in vele opzichten oen zegen en een wol te waardereen feit, dat de meisjes buitenshuis hunne betrekkin^ hebben en daardoor in bun onderhoud kunnen voor zien. znodra zij gehuwd zijn belmoren zij thuis on is dit op ethische cn medisch" «ïi-cn-l"U noodig. meer ziekten door bloedonderzoek kunnen worden onderkend. Daarvoor is dus noodig, dat een beetje bloe-d wordt afgetapt van de volwassen hennen of hanen, he'geen vol strekt niet schaadt en dat dit beetje blo3ri wordt onderzocht, hetgeen gratis aan de Rijksserum-inrichting geschiedt. Dat bloed kan een positieve reactie geven en dan is het zeker, dat het dier besmet is, zoodat hot voor de fokkerij niet mag worden gebruikt, of wel het bloed geeft een negatieve reactie en dan is het zeer waarschijnlijk, maar nog niet volstrekt zeker, dat het dier onbesmet is. 1-Iet is helaas bij veel onderzoekingen het geval, zooals bij dit onderzoek der hoenders, dat een posjtieive reactie volkomen zekerheid geeft van besmetting, terwijl een negatieve reactie wel een zeer groote kans, maar geen yolstrekte zekerheid geeft, dat mensch of dier, van Wie het bloed afkomstig is, niet besmet zijn. Hieruit vloeit voort, dat men het bloedon derzoek zijner dieren eenige jaren moet voortzetten, wil men zeker van zijn zaak zijn en natuurlijk dat men alle positief rea- geerende dieren onverbiddelijk moet af slachten. Door de A. N. P. V. (Algemeene Neder- landsche Pluimveefokkers Vereen igingi werd in 1928 een studie-commissie benoemd om te onderzoeken, op welke wijze een be strijding van de pullorum ziekte mogelijk is. In die Commissie hadden onder meer zitting de meest xooraanstaande mannen op het ge bied der diergeneeskunde, o.a. Prof. Do Blieck te Utrecht, Dr. Berger, de Directeur van het veeartsenijkundig Staatstoezicht, Dr. Lourens, de Directeur van de Rijksse ruminrichting, Dr. Te Hennepe c. a. Zij heeft een uitvoerig rapport uitgebracht, waarin de raad gegeven werd, de ziekte langs organisatorischen weg te bestrijden. Gevolg gevende aan dien raad, Werd door de A. P. N. V. een nieuwe commissie inge steld, waarin wetenschap en praktijk te sn men werken, welke commissie in het najaar van 1928 voor het eerst den strijd tegen de ziekte georganiseerd heeft aangebonden. En met succes! Terwijl het hoogste aantal bloed on de rzoek in gen in eenig voorafgaand jaar 9.747 had bedragen, werden in 1928/29 onder zocht 136.750 bloedmonsters, een vooruitgang van maar even 125.000 onderzoekingen in dit eene jaar. Het is niet mogelijk hier uitvoerig uiteen te zetten, op welke wijze deze „Pullorum- Commissie" of de „I-andelijke Georganiseer de pullorum-bestrijding", zooals zij in dc wandeling genoemd wordt, haar arbeid ver richt. Het is ook niet noodig. Zij, die er be lang in stellen, kunnen volledig worden in gelicht; door bij den amdinistra'eur der Com missie. don heer H. W. Schilt te Groenekan (bij Utrecht) de reglementen en al wat zij willen weten, aan te vragen. De bestrijding der ziekte geschiedt georgn niseerd cn moet georganiseerd geschieden omdat het bloedonderzoek alléén natuurlijk niets helpt, wanneer niet tevens alle posi tief regeaeerende, dus besmette dieren, van het bedrijf worden verwijderd en wanneer daarop geen controle van volstrekte neutra le zijde wordt uitgeoefend. Dan alleen heeft men de. grootst mogelijke zekerheid onbe smet materiaal te ontvangen. Wanneer b v iemand advcrtcret, dat hij pullorum-vrije dieren heeft, dan i° '•-f zeer best mogelijk, dat dit bombast en bedrog is, want ook in do pluimveeteelt komt bombast en bedrog Slechts een fokker of een hroedinrichting, die 1 rrcid is daarop controle too te staan. <jceft de zekerheid, da', alles gedaan is, wat mogelijk is om besmetting te voorkomen. Betrek broedeieren en kuikens voortaan uilsluitend van bedrijven, die aangesloten zijn bij de Landelijke Georganiseerde Pullo rum-bestrijding en indien omtrent eenig be drijf twijfel Lestaat, men wende zich dan tot H. W. Schilt, Groenekan bij Utrecht, FINANCIEEL WEEKOVERZICHT 75 Van 10 tot 17 Augustus De druk, die de disconto verkooping te New York 9 dezer op de Amsterdamsche beurs uitoefende was jl. Maandag weder geheel op geheven. De mededeeling van de directie van de Bank van Engeland, dat zij, meende niet noodzakelijkerwijs ook tot verhooging der ren tetarieven over te moeten gaan en het t'-t heden inderdaad uitblijven van zulk een maal regel, gaf weder vertrouwen, dat bovenaan gesterkt werd door het ruime aanbod van geld op prolongatie aan onze eigen beurs, waar het den eersten dag der week op 4% ver krijgbaar was. Er liepen geruchten, dat de Engelsche Bank van groote Amerikaar.sche banken credieten tot steun van het Pond had verkregen, het geen evenwel positief werd tegengesproken Toch ligt het vermoeden voor de han-1 dat de Eank op de ten of andere wyze gesteund w ordt. Voor Margarine Unies was mede onder in vloed van Londen de stemming weder heel vast, hetgeen een stijging van 30 punten ten gevolge had. Men koestert t.a.v. de Margarine Unie nog steeds de stoutste verwachtingen en heeft in de komende emissie een pracht iets om elkanders fantasie aan het werken te brengen. Wij vermoeden echter, dat al heel veel van het te verwachten moois in de huidi ge koers is verdisconteerd. Galvé's liepen Qp van 248 tot 265. Aandeelen Koninklijke Olie werden ook weer uit hun slaap gewekt cn konden een avans be halen van 8 welke vooruitgang voor een groot deel te danken is aan Fransche aart- koopen. De dagelijksche producten van Olie in de Vereenigde Staten is in de week per 10 Aug. voor het eerst geringer dan in de v/eek tevoren; r.l. 2.846.000 barrels tegen 2.909.000 barrels in de week geëindigd per 3 Aug. Het is mogelijk, dat dit van invloed is geweest doch het is de vraag of de ver mindering niet aan toevallige omstandigheden is te wijten. Van samenwerking der produ centen blijkt althans nog niet veel. Uit New-York wordt bericht, dat de Ko ninklijke groep zich daar, in hevige concur rentie met de Standard Oil, gaat toeleggen op den detailhandel en daartoe reeds tienntallen kleine zaken heeft opgekocht. Ook voor Perlakken en Exploraties bestond eenige dagen belangstelling. Nederlandsche Fordwaarden stegen ruim 30 pCt. onder ruimen handel. Vooral Vrijdag was de vraag groot op het bericht, dat alle Europeesche Fordaandeelen ook in New-York zullen worden geïntroduceerd. Deensche Fords konden eveneens monteeren. Voor de Kuchenmeisterfondsen moet een be langrijke verbetering van stemming vermeld worden op geruchten, dat de verhouding tus- sehen de groote concerns veel veraangenaamd is. Beide aandeelen konden flink verbeteren. Van Berkels Patent waren zeer kalm. Van -de rest der beurs vnl't niet V2^l bij zonders te zeggen. De groote belangstelling voor de Margarine Unies maakt, dat aaö Philipsen niet zoo veel gedacht wordt waar bij komt, dat het fonds op zulk een peil land is, dat niet velen er zich nog aan dur- ven wagen. f i Kunstzij den waar den liepen eerst wat ofl doch daarna wèer terug. In Cultuurfondsen was de omzet gering; da stemming prijshoudend. De Economische Commissie van den Vol- kenbond, die zich met het vraagstuk der sui kercrisis heeft bezig gehouden heeft rapport uitgebracht. Zij geeft als haar meening, dat de crisis door een overeenkomst der produ centen moet worden opgelost Eerst daarna zouden de regeeringen er toe kunnen ot gaan de invoertarieven te herzien. De Amerikanen waren in overeenstemming met New-York vast. U S. Steels werden ge kocht op berichten over aandeelensplitsing. 9 Aug. 16 Aug. 6Nederl. 1922 AB f1000 104*/ia 103% 4%% Nederl. 1927 flOOOlOO'/ie 100 GÖ 4%% Indië 1926 f1000 98 97% lb 5% Amsterdam 1925 101 %gl 102 5Den Haag 1925 99 101% 5% Rotterdam 1925 101% 101% B 4 Nat. Hyp.bank 98% 98. Van Berkel A. 305% 301% Margarine Unie Cert. 536 566 Calvé Cert. 248% 265 Enka 348% 337% Philips Gem. B.A. 900 905 Koloniale Bank A. 231% 232%' Ned. Handel-Mij. C. 174% 173 GB Beth. Steel Cert. 120% 129% Koninklijke Olie A. 384 392% Ned. Scheepvaart Unie A. 205% 204% gl Cultuur-My, Vorstenlanden 155 155% H.V.A. 644% 643% Deli-Mij. 397% 399% Deli Batavia Tabak A. 425 427 Amsterdam Rubber 264% 262 Kord Nederland 372% 403 Boeton 247% 256 K. Accoustiek A. 152% 176% Middle West Ut. 365 431 North American 165 164 K. Ultraphoon A. 165% 196 Aniem Nat. Bez. 470 471GB Ind. Gas. Nat. Bez. 290 286' Rechtzaken. FAILLISSEMENTEN. DllieapNlieai DEN HAAG, 16 Augustus. J. Vermeulen, open bare koopvrouw, Spui 209. Den Haag. Rechter- ccmm. Jhr. Mr. H O Feith. Curator mr. mei, W H v d Slooten, Don Haag. J. A. Laagland, wiens laatste woonplaats hier te lande was 'i-Gravenhage, waar h(j gehandeld heeft cn alsnog handelt onder den naam Sche- veningsche Electrisoho Meubelfabriek, West straat 331, thans wonende to Soerabala N.O.I. Reehter-comm Jhr. mr. dr. Th. W O Calkoehl Curator mr. J W Notenboom, den Haag. C A .1 Steffen, zonder beroep, den Haag leyden. at 5. Reehtei ator mr. P S Noyon, dei XV. Spit. Irnnt 94."Rechter-c'omm. "hrVrV-O FelthJ ir J F B Rutgers, den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 6