jHetttP? £rih$d)r <£mraot Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. DE HAAGSCHE CONFERENTIE ABONNEMENT: Per kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskostcn ƒ0.15) Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending„6.— Bij dagelijksche zending ,7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7/o cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 2824 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Aangesloten op het streeknet Lisse. Postbox 20 Postgiro 5893". MAANDAG 19 AUGUSTUS 1929 ADVERTENTISN: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer „0.22% Ingez. Mededetlingeu van 1—5 regels„2.30 Elke regel meerB0.r Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogen' lik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ai ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. TE WEINIG VERSTAAN. Schier algemeen is de instemming waar mee men Minister Donner begroet, nu zijn post aan het Departement van Justitie werd gehandhaafd. Neemt men in aanmerking, het pijnlijke figuur, dat ten vorigen jare de N. R. Crt. sloeg met haar publicaties over de Notaris benoemingen, en bedenke men dat het Excel lentie Donner was, die de hand durfde slaan aan het laatste bolwerk van het liberalisme, dan zijn enlcclc zuurzoete opmerkingen van de zijde van het Rottcrdamsche orgaan en van Mr. Boon begrijpelijk. Tot hen, die den bewindsman van Justi tie om diens deskundigheid met waardee ring tegemoettreden, behoort ook de Redac tie van het Weekblad van het Recht. Wanneer men bedenke, dat Prof. Simons in zijn beoordeelingen soberheid pleegt te betrachten, kan men gerecdelijk erkennen, dat ditmaal de lof rijkelijk vloeit Toch moet het anderzijds niet verwonde ren dat van dezen kant eenige reserve wordt uitgesproken en dat men liever iemand an ders had zien optreden dan Minister Donner, wiens beginselen in velerlei opdicht afwijken van de meening der Redactie. Reeds eerder viel het ons op dat de Redac tie van dit orgaan, dat toch een vak blad wil zijn voor iederenjuristzoo openlijk haar meening uitspreekt en daarbij de poli tiek niet schuwt Andere organen van gelijk doel en strek king mogen zich in hun uitingen heehvat „neutraler" gedragen, ten slotte make het W. v. h. R. dit met zichzelf uit. Wellicht zal men opmerken, dat het be oefenen der rechtswetenschap en in het bij zonder van het strafrecht niet mogelijk is zonder partij te kiezen in den strijd der mee ningen en dat vooral op dit terrein de die pere beginselen allesbeheerschendcn invloed hebben. Mt deze beschouwing zouden wij uiteraard accoord gaan. Zij zou tevens recht doen aan het optreden der belijders van 'sHeeren Naam, die de waarde der Godsopenbaring ook wenschen te aanvaarden voor het gebied van het recht. Zij zou voorts begrijpelijk maken hoe men Zich, waar in de algemeene organisaties geen plaats is voor de doorwerking der Christelij ke beginselen, genoopt kan zien om zich in eigen kring te organiseeren teneinde zelfstan dig werkzaam te zijn. Wanneer men zich voor deze noodzakelijk heid ziet geplaatst, zooals dit met de onlangs opgerichte Protestantsch-Christelijke vereeni- ging tot Reclasseering het geval is, wordt dit door anderen gewraakt en verstaat men blijkbaar niet, dat men zelf hiertoe aanlei ding gaf. Waar een vak blad als het Weekblad van het Recht zich zelfs niet van principieele be schouwingen kan onthouden, moet men be grijpen dat ook anderen deze vrijheid voor zich opeischen. Doch dit wordt te weinig verstaan.. ONZE MINISTERS Mr. REYMER'S AFSCHEID VAN HILVERSUM. Zaterdagmiddag heeft de nieuw benoemde minister van Waterstaat, rar. P. J. Reymer, afscheid genomen van den gemeenteraad van Hilversum, die daartoe in buitengewone zit ting was vergaderd. Mr. Reymer roemde ten zeerste de prettige samenwerking met den Raad. De loco-burgemeester, de heer B. H. Bak ker, merkte daarna o. m. op, dat er voor Hilversum allerminst reden tot juichen be staat, Spreker wees op het vele, dat onder het bewind van den oud-burgemeester is tot stand gekomen en bood den scheidenden burgemeester een plaquette in brons aan van het nieuwe raadhuis. De voorzitters van de verschillende raads fracties hebben daarna het woord gevoerd. Na afloop was er een receptie, waarop de hoofdambtenaren, ambtenaren, verschillende vertegenwoordigers van vereenigingen en tal van particulieren van hun sympathie voor fien oud-burgemeester blijk gaven. WACHT EN ZIE! ENGELAND ACHT HET AANBOD VAN DE VIER ONBEVREDIGEND NIEUWE VOORSTELLEN ER KOMT EEN COMMISSIE VAN FINANCIEELE DESKUNDIGEN Toen minister Snowden Zaterdagmiddag de conferentie met de Engelsche journalis ten verliet, werd hem door de wachtende I-Iollanders een vraag gesteld,over zijn mo gelijk vertrek. Lachend antwoordde de En gelsche staatsman met een woord van wij len Engeland's premier Asquith: wait and see! Wacht en zie! Daarin is meteen het parool gegeven met betrekking tot de Haagsche conferentie voor de laatse week, welke zij vermoede lijk in haar geheel in de Residentie zal vertoen en. Volgende week toch moeten en kele barer prominente leden te Gonève zijn. Want niemand geloofde nog in ernst, dat het anti-chambreeren van Zaterdagmiddag in verband zou staan mt „de begrafenis der conferentie". Zeker, critiek was de situatie wel. Maar een begrafenis daaraan wilde niemand in ernst denken, al gaven de laatste koorts opnamen hooge cijfers te zien en al spra ken de niet ongeestige teekeningen hij on ze beschouwingen van j.l. Zaterdag van „benauwde droom en". Neen, de deur was nog niet in het slot. En ook zonder dat Benesj, de Tsjecho-Slo- vaaksche Minister van Buitenlandsrhe Za ken die op internationale bijeenkom sten van krammen en lijmen soms zijn pro fessie schijnt te makener aan^ te pas zon moeten komen, zouden „de vier" cn Enge land toch nog wel trachten nader tot elkaar te komen. Want in principe had Snowden reeds eer- overwinning behaald. Zijn vier opponenten stonden In.geding was gekomen de delicate vraag: in hoever zou tegemoetkoming aan F.nge land's wensclien plaats hebben, in welken vorm en te wiens of wier koste? Zal Ita lië b.v., waarop Snowden het in het bijzon der schijnt voorzien te hebben, van zijn tc Parijs verworven voordeden weer afstand moeten doen en op het niveau van Spa te ruggebracht worden? Bijna twee weken lang was over den aan drang van Snowden om Engelands bezwa ren te doen onderzoeken door deskundigen en om concrete voorstellen te mogen ont vangen. gepraat, om niet te zeggen .ge zwamd". Dat was hem gaan vervelen en vandaar het betonnen van zeker ongeduld in het laatst van de eerste conferentiewcek. dat culmineerde in het incident Snowden- Chéron. Daarna is niet orua.ledigend ge sproken over de leveranties en zijn do on derlinge samensprekingen begonnen, met als resultaat dc nota der „vier", welke nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag na mens de Britsche delegatie in een mein" randum, waarin de gedane voorstellen a'- onvoldoende werden gekwalificeerd, is be antwoord. Dit gebeuren wees er op, dat eindelijk eenige beweging in den gang van zaken ge komen was. Er was nu een voorstel het eerste, dat zwart op wit stond dal ging en bedoelde Engeland te bevredigen. Wat er in stond? Het is niet geoubliceerd. Wel verscheen van Fransche zijde de suggestie, dat aan do Engelsche eischen voor 50 a 80 precent zou zijn voldaan. Er volgde echter onmi i- dellijk een Engelsche tegenspraak. En Za terdagmiddag werd deze aangevuld met de verklaring, dat het geen 80. geen 70, geen 00, geen 50, ja nog geen 25 pet. zou zijn. Maar dat was liet voornaamste niet. Het aangebodene op zich zelf was voor Engeland ten eenenmale ver werpelijk. De tegemoetkoming betrof slechts weinig overschotten en raakte niet de kern van Er. geland's eischen. Enigeland bleef op 'I stand punt staan, dat het in zijn offers ver geno'-g was gegaan en nu niet verder kon gaan. Tn dien de andere mogendheden niet verder tegemoetkomen zou het de moeilijkheden om tot een oplossing te geraken vergrooten. Dat leek dus niet veel on hetgeen Lou- clieur als noodzakelijk verklaard had: de Engelschen moeten tevreden zijn. Ze waren het allerminst! Maar de mogelijkheid van een brug was gebleven. Hoe die echter te construeeren? Op welke wijze zal worden gemarchandeerd over de in principe erken de eischen van Engeland? Ziedaar de groote vraag. Want dat er gemarchandeerd zal worden schijnt vrij waarschijnlijk. Allerlei geeft den indruk, dat de vier mogendheden: Frankrijk, Italië, België en Japan zich in principe t. genover de verklaring van Snowden, dat tui schen Poincaré en Churchill in October 1928 was overeengekomen, dat aan de percen tages van Spa niet zou worden getornd, nk-t al te sterk gevoelen. Engeland houdt vast. dat zijn deskundigen te Parijs alleen moch ten snreken over de bepaling van het jaar- lijksch bedrag, dat in redelijkheid van Duitschland mocht worden gevorderd ter vervanging van de al tc zware Dawes-i ling, maar niet gemachtigd waren wijziging te brengen in de procentsgewijze verdeeling van de Duitschc betalingen, zooals die tp Spa was geregeld. Niet tegengesproken wordt, dat de Engelsche gedelegeerde ter Parijsche conferentie reeds met allen nadruk gewaarschuwd heeft togen de nieuwe schaal van verdeeling der annuïteiten onder de sfaten-srhuhlcisrhers en vwk'enrd heeft, dat deze afwijking van d- »««i. "'ag s, te Sm vas'gesteld, \oor Fn; j'-naam:-m •!:l' was. .'-••v-Het plan-Young als geheel is tenslotte aanvaard, omdat de nieuwe schaal er feitelijk buiten gehouden en slechts als „aanhangsel" er aan toege voegd was. In dat aanhangsel wordt dar. ook van een „aanbeveling'' gesproken. Dat wijst er op, dat niet de bedoeling voorzat om eeni.g land a priori te binden. Onmiddellijk na het optreden der Labour- regeering is in het Palement en door Snowden in redevoeringen verklaard, dat het plan-Young met de nieuwe percentages voor Engeland onaannemelijk was. Zij, die op 6 Augustus in Den Haag samen kwa men, kunnen dus te dezer zake niet onkun dig worden geaoht. Snowden's eischen ken den hun derhalve allerminst een openba ring zijn. En zij wisten ook, dat Engeland in de achterliggende jaren aan zijn schulde naars groote bedragen aan oorlogsschuld hod kwijtgescholden. Alleen reeds met dit laatste feit voor oogen, was het alleszins begrijpelijk, dat een vermindering van geland's te Spa vastgesteld aandeel slechte aarde zou vallen. Psychologisch was de Parijsche „aanbeveling", welke aan het plan van Young was gehecht, hoogst onnadenkend. Dat Snowden zich met geen kluitje in het riet laat sturen, maar met geld naar huis wil gaan mede om in Engeland belas- tingverhooging voor sociale uitgaven te voorkomen is thans duidelijk gebleken.. Wat was hem aangeboden? Uit de Fransche lezing der aan Snowden voorgestelde con cessies blijkt, dat de vier mogendheden zich bereid verklaarden om voor 80 percent (dit cijfer is inmiddels van Engelsche zijde gewraakt) aan de eischen van Engeland tegemoet te komen. Dit zou beteekenen, dat het een jaarlijksch bedrag van 24 millioen gulden zou krijgen, waarvan 6 millioen van de Duitsche waarden en de overige 18 millioen van de onbeschermde betalingen afkomstig zijn. Voorts zou het Engelsche aandeel ver hoogd worden, met dien verstande, dat het verschil tusschen het plan-Dawes en het plan-Young zal worden toegekend tot op het tijdstip, dat het plan-Young in werking treed h De nog geldende Dawes-regeling, die ech ter Duitschland's kunnen te boven gaat, legt dit land op jaarlijks 2500 millioen mark te betalen. Het plan-Young, dat bedoeld was om 1 Sept. in werking te treden wat ech ter niet gebeuren zal brengt de 2500 mil lioen belangrijk terug. Voor het halfjaar Sept. '29—Maart '30 vordert het 743 mil lioen, om in 1939 te stijgen tot 2 milliard. Gemiddeld zou tot 1905 een som van 1.988.800.000 mark moeten worden betaald. Het onvoorwaardelijke deel daarvan was 060 millioen (waarvan aan Frankrijk 500 millioen zou komen). De rest der betaling was aan bepaalde voorwaarden gebonden, die het onzeker maakten of dat restant wel in zijn geheel binnen komen. Dat zijn de onbescherm de betalingen. Voorts zouden volgens het plan-Y'oung de betalingen in natura nog 10 jaar doorloo- pen. Het eerste jaar 750 millioen mark en vervolgens elk jaar 50 millioen minder. Keeren we na deze uitweiding tot de concessies terug. Deze waren drieërlei: 1. het saldo der liquidatie van de ver beurd verklaarde goederen der onderdanen van de staten, waarmee Engeland in oorlog is geweest, heeft Engeland niet aan de ge meenschappelijke kas der Geallieerden af gedragen, gelijk het naar de voorstellers be- toogen, had moeten doen. Engeland zou dit saldo, geschat op 1 milliard mark, mo gen behouden. 2. Engeland ontvangt belangrijke baten uit het saldo, dat in den overgangstijd na de bekrachtiging van het plan-Y'oung over blijft van de opbrengst der regeling-Dawes. Dit bedrag wordt op 300 millioen mark ge schat en zal in jaarlijksche betalingen wor den uitgekeerd. 3. In den vorm van annuïteiten zullen voor Engeland worden gereserveerd de gel den, die beschikbaar komen door de gelei delijke aflossing der Dawes-lecning, welke aflossing geschiedt uit het onbeschermde deel van de Duitsche schadevergoeding. Dit onbeschermde gedeelte, dat ten be drage van bijna 35 millioen voor de kleine mogendheden bestemd was, zou eveneens in zijn geheel aan Engeland komen, daar deze mogendheden op andere wijze schade loos gesteld zouden worden. Ook in de kwestie der leveringen in goe deren zou Engeland worden tevreden ge steld. liet recht tot her-uitvoer der Duit sche leveringen in goederen zou worden opgeheven en een controle der reparatie- commissie worden ingesteld voor het geval, dat Duitschland van zijn recht zou gebruik maken om geldbetalingen te vervangen door leveringen in goederen. In dit geval zou de reparatie-commissie er over waken, dat de Duitsche leveringen de internationale goederenmarkt niet ont wrichten. Ten slotte stelde het memorandum voor een commissie te benoemen, bestaande uit Engelsche, Fransche, Belgische, Italiaansche en Japansche deskundigen, die de vier ge noemde voorstellen zouden uitwerken en het resultaat daarvan berekenen. Dat alles bij elkaar zou dan ongeveer 70 pCt. der Engelsche eischen vertegenwoor digen. De matericele juistheid van deze suggestie wordt door Engeland ontkend. Het is nog geen 25 pCt. zegt men aan die zijde. En dan wordt er verder op gewezen, dat wat punt 1 betreft, dit gelden zijn, die Engeland reeds bezit Ze kunnen dan niet dienen als compen satie in de omstandigheden van het oogen- blik. Punt 2 geldt slechts voor een enkel jaar en heeft betrekking op gelden, waarop ook Duitschland aanspraak maakt en punt 3 krijgt pas noemenswaardige beteckcnis als de aflossing van de leening-Dawcs enkele jaren gaande is. De korte zin van Engeland's antwoord is derhalve: uw eerste schriftelijk voorstel is voor mij onvoldoende, maar ik wacht gaar" ne af, wat ge me verder als concessie hebt te laten zien ter zake van de verdeeling der onvoorwaardelijke annuïteiten. Maar nu zit men Toegegeven was daar reeds, dat in zake de leveringen in natura te praten valt over een terugkeer naar wat de Dawes-regclïng, die ter zake voor Engeland gunstiger was, bepaalde. Indien nu een nieuwe verdeeling der onvoorwaardelijke vergoedingen onont koombaar is, wil men Engeland niet afstoo- ten, dan zal tenslotte onder de oogen moeten worden gezien, wie van de te Parijs bevoor deelden weer iets zal moeten prijsgeven. Frankrijk cn België schijnen niet geheel on bereid om in die richting een kleine schre de te doen. Doch dan blijft nog Italië, dat inzonderheid profiteerde, het zag zijn aandeel bijna verdubbeld tot 214 millioen mark en zich nu opvallend stil houdt, maar in aanmerking zou komen om de be langrijkste bijdrage te leveren ter voldoe ning aan de Engelsche verlangens. Zien we het perspectief der Conferentie goed, dan gaat het thans met étappes in de richting van het disputabel stollen van Italië's aandeel in de onvoorwaardelijke nuïteiten. Zoodra dat gebeurt, zal men er wel nader van hooren. Het overgaan tot het trekken van deze kies zal vermoedelijk niet geschieden zonder eenige luidruchtigheid van de zijde van den vvaarschijnlijken pa tient. Door crisissen heen zal echter het eind doel moeten worden benaderd. Niemand schrikke dus als in den loop der volgende dagen nogmaals crisisgeruchten opduiken. Men zal die als gezonde groeistuipjes heb ben te beschouwen. In dit licht bezien, beteekenen dc gebeur tenissen vah de laatste dagen vooruitgang, en valt het te beschouwen als een poging om verder vooruit te komen, dat reeds ii den loop van Zaterdag de gedelegeerden van de vier landen, die het voorstel Snow den hebben gedaan en daarop na Jaspai zijn antwoord ontvingen, in een gezamenlijke bijeenkomst de situatie verder zouden bestu- deeren. De gedelegeerden, die zich speciaal met de financieele aangelegenheden bezig houden, zouden daarbij aanwezig zijn. Over Snowden's bescheid is Zaterdagmid dag in de persconferentie der Engelschen bijna twee uur gepraat. Eerst voerde de mi nister zelf het woord. Dat kostte een half uur. Daarna werden inlichtingen verstrekt door een van Engeland's experts, terwijl ten slotte de heer Steward mededeelingcn deed. Vervolgens werden de Hollandsche jour nalisten te woord gestaan over Engeland's afwijzend antwoord. In de conferentie met Mr. Steward, die ruim een half uur duurde, werd er allereerst de aandacht op gevestigd, dat Snowden's heele streven is geweest, om zijn eerste voor" stel in een sub-commissie van deskundigen in behandeling te krijgen. Dat werd aanvan kelijk afgewezen door hen, die verklaarden het onveranderde plan-Young te willen. Niet temin bleef Snowden verklaren elk serieus ander voorstel te willen bespreken. Hij wenschte een ernstig voorstel op schrift te krijgen. Nooit is 'geweigerd té onderhande len. Het voorstel van Vrijdag is het eenige. dat er officieel geweest is. In het Britsche antwoord is ei op gewezen dat de voorstellen der 4 mogendheden in va gen vorm slechts denkbeelden herhaalden die al eerder besproken en als onvoldoende afgewezen waren door de Engelsche dele" gatie. Daarna werd uiteengezet, dat Engeland geen unfaire voordeden wenscht, maar slechts vraagt om zijn rechten krachtens be staande afspraken. Het eischt, dat hersteld worde, hetzij door jaarlijksche betalingen, hetzij door een gelijkwaardige som int hetgeen het onder hot voorgestelde plan liest, n.l. 2,4 millioen pond. Voorts wordt in de nota de tegenwerping bestreden, dat het plan Young als geheel niet zou kunnen worden gewijzigd. De e\ perts waren geheel onafhankelijk en in hun handelen niet door de Regeering gebonden. Dat is erkend en vastgesteld bij gehouden besprekingen. De fundamcnteele punten van het plan wenscht Engeland niet aan te tasten. Het beoogt alleen een rechtvaardige vcrdeeling der annuïteiten, zoowel onvoorwaardelijk als voorwaardelijke. De Engelsche Regeering kan niet erken nen, dat zij onder het plan-Y'oung voordec- len ontvangt, die eenige redelijke compen" satie vormen voor de opofferingen, die van haar gevraagd zijn. Naar Britsche berekeningen zal gemiddeld per jaar niet 45, maar ^8 millioen Mark minder worden ontvangen gedurende de eerste 37 jaren, dan het aandeel is op den grondslag der bestaande overeenkomsten. Men wil gedurende het eerste jaar aan Engeland 100 millioen Mark meer geven, maar dan zou moeten worden afgezien van cenig verder aandeel in de betalingen tot Maart a.s. Maar deze vereffening zou op haar best alleen kunnen dienen om het te kort van Engeland terug te brengen van 48 tot 42 milloen Mark per jaar. Wat aangaat het surplus van de opbrengst van verbeurd verklaarde goederen, profitee- ren verschillende mogendheden op verschil lende wijze van het desbetreffende voorstel tot afsluiting van de intergeallieerde reke ningen en vereffening van schulden dien aangaande. Indien, inplaats van de intergeallieerde re keningen met betrekking tot voorbije trans acties af to sluiten, alle debets betreffende kapitaalbezit uitsluitend op rekening der her stelbetalingen werden gebracht, dan zou En geland geen schuld hebben, maar aanspraak kunneu maken op een belangrijk bedrag uit dc herstel-pot. Het op dit punt gedane voor stel kan dus niet geacht worden voor Enge land ecnig bijzonder voordcel tc brengen. De Britsche Regeering acht ook niet te aanvaarden het voorstel aan Frankrijk 500 van de 580 millioen mark 80 millioen zijn voor den dienst der Dawes-leening mobi- liseerbare annuïteiten toe te kennen. Dit ware in strijd met de na Oct. 1928 door Poin caré aan Churchill gegeven verzekering, dat Frankrijk niet ecnig speciaal privilege of prioriteit wilde verkrijgen met betrekking tot de mobiliscerbare betalingen en ook met de latere Fransche nota, waarin zulks werd bevestigd en nogmaals werd geconstateerd, dat Frankrijk geen nieuwe voordeelen be oogde. Engeland ontvangt gedurende de eerste 10 jaren niet meer dan het zou ontvangen op de basis van de bestaande afspraken. Op dien grondslag zou een belangrijk surplus worden ontvangen behalve in het 5e, 6e, 7e cn 10e jaar en na het 10e jaar zou dat sur plus spoedig stijgen tot over de 3 millioen pond sterling. Volgens het plan der experts wordt dit ge- hcele surplus aan Engeland ontnomen, voor namelijk ten voordeele van Italië. Dit land verkreeg indertijd een reductie van zijn schuld aan Engeland op ongekend gunstige voorwaarden, onder beroep op het feit, dat het in de reparatiebetalingen maar voor zoo'n klein deel gerechtigd was. En toch is nu het Italiaansche aandeel in de Duitsche betalingen vergroot, maar ten koste van Engeland. En dat niet om de financieele verplichtingen van Italië te dekken, maar om het een belangrijk surplus te geven bo ven de volledige dekking der oorlogsschuld. Daarna sprak dc nota over de leveringen in natura. Het plan-Young is op dit punt voor Engeland veel ongunstiger dan de maar tot 1930 loopende oorspronkelijke regeling. Dc Engelsche Regeering wenscht het niet te aanvaarden zonder rectificatie der gcheele annuïteitenregeling en wijziging op het punt der leveranties in natura. In ieder geval wil dc Britsche Regeering, al erkent zij de groote beteekenL van de zaak, geen modificaties in de leveringen aanvaarden als ruil voor het berusten in de financieele regeling. On het punt van de verdeeling wordt de nota der 4 mogendheden geheel onvoldoende genoemd. Fet voorstel is vaag cn niet te bc- oordeelen wat de practische beteckenis be treft. Wel schijnt echter duidelijk, dat het niet zal overtreffen het bedrag van 200 mil lioen mark, zijnde ongeveer der Britsche offers, aan schuldkwijtschelding. Zulk een aanbod kan de Britsche Regee ring geen oogcriblik aanvaarden; zelfs kan zij hét niet in overweging nemen als een ernstige poging om aan haar verzoeken te voldoen. Wat de onvoorwaardelijke annuïteiten be treft. heeft Engeland recht op een grootcr aandeel in de overschotten, dan werd aan geboden. .naar die overschotten zijn ten eenenmale onvoldoende om aan de Engel sche en andere kleine aanspraken te vol doen. Met geboden bedrag is belangrijk minder dan de helft van liet bedrag, waarop Enge land gemiddeld recht heeft en zelfs minder dan gedurende de eerstvolgende jaren. De Engelsche Regeering blijft daarom aandringen op nadere overweging van de situatie, met de bedoeling om een rechtvaar- diger verdeeling te verkrijgen Er werden, na resumtie der Engelsche nota, nog enkele vragen gesteld. Uit de ant woorden daarop bleek o. a. nog, dat F.ngc- lang niet ten koste der kleine staten zijn wenschen vervuld wenscht te zien. Er moet een nieuw plan met de percentages van Spa komen. "Dc financieele experts zul len daarover in een sub-commissie moeten spreken. Van dit standpunt gaat de Engelsche Re geering niet af, al is zij bereid te deliberce- ren over de middelen ter bereiking van het doel. Als het inderdaad maar om 2.4 millioen pond gaat, is het voor de mogendheden, dio wezen op het gevaar dat daarop de Confe rentie zou stranden, niet moeilijk om zich daarover te verstaan. Wordt het Engelsche voorstel niet ernstig onderzocht, dan heeft niemand het recht, zoo werd verklaard, aan Engeland het mis lukken der Conferentie te wijten. Nieuwe mondelinge voorstellen JASPAR NAAR SNOWDEN Met een mondelinge boodschap van de Vier Zaterdag zijn de voornaamste leiders van de Fransche, Belgische, Italiaansche en Ja pansche delegaties bijeengekomen in Hotel des Indes, teneinde den toestand te bespre ken in verband met het ingekomen ant woord van Snowden. Men besloot hierop thans geen schriftelijk antwoord te sturen, doch droeg aan minister Jaspar op aan Snowden een mondelinge mededeeling over te brengen. In de Fransche Persconferentie, waar men het bovenstaande mededeelde, vestigde men er de aandacht op, dat Snowden op een der punten van het memorandum van de Vier niet geantwoord had, welk punt juist van zeer groot belang werd geacht Het betrof den voorslag aan Snowden om onmiddellijk experts van de Britsche Schatkist met dc financieele experts van de Vier de cijfers te doen onderzoeken, waaromtrent immers over en weer zulke uiteenloopende opvattin gen bleken te bestaan. Het vermoeden schijnt niet al te stout, dat de boodschap, welke Jaspar moest over brengen, op dit punt betrekking had. Aan dit bericht zij nog toegevoegd, dat men wederop verklaarde, absoluut vast te houden aan de stelling, dat aan het plan- Y'oung als zoodanig niet getornd mag wor den. Deze opvatting vloeit niet voort uit kop pigheid, maar uit de overweging, dat, wat de Engelschen feitelijk wilden, het heele plan op losse schroeven zou zetten, terwijl binnen het kader van het plan voldoende ruimte was om aan de Britsche verlangens tegemoet te komen. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND Naar Wolff uit Den Haag verneemt heeft Henderson Zaterdag aan dr. Stresemann verklaard, dat de Britsche regecring bereid is tot onvoorwaardelijke ontruiming van het Rijnland. Naar de Haagsche correspondent van het Wolffbureau verneemt heeft Briand aan Stresemann medegedeeld, dat voor de ont ruiming van het Rijnland een tijd van tien maanden noodzakelijk is. Stresemann ver klaarde dat deze termijn veel te lang is, doch hij heeft het voortzetten der besprekin» gen op doze basis goedgekeurd. IN DE JURISTENCOMMISSIE De indruk van den gang van zaken in de juristen commissie moet zoo vernamen wij vrij gunstig zijn. Het schijnt, dat het denkbeeld van Hen derson (instelling van een ondercommissie van den Volkcnbondsraad, die een zekere controle in het gedemilitariseerde gebied zou kunnen uitoefenen) op den achtergrond begint te raken en dat er een toenadering der verschillende standpunten te bespeuren valk Voorts vernamen wij, dat Minister Strese mann te kennen zou hebben gegeven, goedo redenen te hebben om te hopen, dat Briand zeer binnenkort aan hem de data zal mede- deelen, waarop de ontruiming voltooid zal kunnen zijn. HOFBERICHTEN Aan den disch van II.M. de Koningin zaten Zaterdag ten paleize Het Loo aan Hr. Ms. Gezant te Washington, mr. dr. J. H. van Royen en mevr. van Royen, Hr. Ms. Gezant te Praag, dr. H. P. N. Muller en Ilr. Ms. Ge zant te Boekarest, mr. J. E. II. baron van Nagell en baronesse van Nagell. Z. K. H. de Prins wordt Dinsdagoch tend te S uur 18 op het Loo terugverwacht van zijn reis in het buitenland. MINISTER DECKERS BIJ DE LEGERMANOEUVRES. Naar wij vernemen is de minister van De fensie, dr. Deckers, voornemens Woensdag 21 en Donderdag 22 dezer de logcrmanoeu- vres in Gelderland bij te wonen. Z.Exc. zal daarbij vergezeld worden door majoor baron van Voorst tot Voorst, hoofd der Afdeeling Generale Staf van dat Departement; den landmacht-adjudant van den minister, kapi tein van den Generalen Staf van Weel en 's ministers marine-adjudant, luitenant-ter zee le kl. Heydt, ALASTRIM Door het Ministerie van Defensie is aan alle garnizoenscommandanten een aanschrij ving gericht, waarin verzocht wordt aan dc dienstplichtigen op ruimen schaal de gele genheid te bicden toi inenting in verband met het hcerschende gevaar voor uitbreiding van de Alastrira. PRACTISCH EXAMEN TANDTECHNICI WEINIG GEGADIGDEN. 23 Augustus sluit de termijn. In verband met het praktisch examen, dat krachtens de wet van IS Mei 1929 (Sthl. no. 257) aan de tandterhnici zal worden afgeno men, vernemen wij, dat zich nog slechts 88 tandtechnici hebben aangemeld, terwijl het aantal, dat voor aanmelding in aanmerking komt, ongeveer 175 bedraagt. Tot 23 Augus tus a.s. bestaat nog de gelegenheid zich np te geven. Belanghebbenden zullen goed d <cn dezen termijn goed in het oog te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1929 | | pagina 1